Prusko-Rakouská válka 1866

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav

Odpovědět
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11567
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Prusko-Rakouská válka 1866

Příspěvek od Dzin »

Pátrač píše:Bleu- kolego, i když jsem moc nechtěl do této diskuse zasahovat, musím pár slov dát. Je zásadním omylem pokud někdo tvrdí, že rakouský pěšák musel u u nabíjení své zbraně stát.
Ještě bych to trochu posunul. Sice to bylo v polním předpisu, ale otázka je, bylo to i používáno u řadového vojáka? Podle toho, co jsme doposud četl mi přijde, že ti něco podobného dokonce ani necvičili, natož používali v boji. A z tvých příspěvků ten dojem mám taky. Prostě bychom mohli tvrdit, že rakouský pěšák nabíjel hlavně ve stoje, ostatní typy byly spíše používány (?) harcovníky. Ostatně, jak se píše v pruském řádu, to evokuje právě to výše zmíněné, tedy že se nabíjení v jiné pozici, než ve stoje u řadové pěchoty necvičilo a nepraktikovalo.

Ovšem máš pravdu, že často se dá najít striktní tvrzení, že předovku jinak, než ve stoje nabít nešlo. To je nesmysl o tom žádná.
Naposledy upravil(a) Dzin dne 28/12/2012, 12:02, celkem upraveno 2 x.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Prusko-Rakouská válka 1866

Příspěvek od Pátrač »

Dzin -osobně jsem hluboce přesvědčen, že to řadová pěchota necvičila. Jak jednou voják pod palbou zalehne a to navíc v těžkopádné linii, už ho, tedy vojáka, ale hlavně celou linii, nezvedneš. Myslím si, že toto rakouští důstojníci věděli. Ale jelikož jejich předpis tak jako předpisy dalších armád, a to do současnosti, musel řešit i situace ne zrovna běžné, obsahuje zcela jistě i vyzkoušené nestandartní činnosti.

Střelbu a nabíjení vleže, ale považovala za běžný styl vedení boje myslivecká pěchota a harcovníci. Ti tak bojovali už pod Radeckým v ialských válkách 1848 a 1849. Citovaný dokument kolegy Bleu tedy podle uvádí, že to nejde, ale to může být jen zjednodušení popisu reálného stavu, že rakouská pěchota láduje ve stoje. Ale ve finále je to jedno. Rakušané se chovali v boji tak, jako by to nešlo.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11567
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Prusko-Rakouská válka 1866

Příspěvek od Dzin »

Bublifuk píše:Tak pár poznámek "do pranice":

a) Později tolik kritizovaný Benedek byl ve skutečnosti jedním z mála rakouských velitelů, který si uvědomoval přednosti i nedostatky pruských jehlovek ve srovnání s rakouskou výzbrojí. Vydal dokonce dva rozkazy, které zapovídaly užití Stosstaktik (útoky sevřenými útvary) proti Prusům, resp. povoloval je pouze v případě, kdy nepřátelské formace již budou rozrušeny zejména palbou dělostřelectva, ale i Lorenzek, o nichž se vědělo, že mají lepší balistické vlastnosti. Jinou věcí je, že pokud se Rakušané léta cvičili ve zcela jiném duchu, těžko mohly mít tyto rozkazy nějaký výraznější efekt. A nemylme se, i Albrechtovi jednotky na jihu útočily mnohdy v těsně sevřených formacích, což vedlo k těžkým ztrátám i u Custozy, a to Italové používali předovky Minié. Takže to nebylo o vrchním veliteli, bylo to o zažitých postupech. Proto si nemyslím, že by s tím jiná osoba na místě Benedeka něco zásadního udělala.
To není zcela přesné. Účinost pruské taktiky si uvědomoval (ale nebyl sám, ti co se s Prusy střetli ji také měli možnost poznat), ale ve svých rozkazech Stosstaktik nezapovídá ("V žádném případě nechci brát c.k. armádě... rychlou odhodlanost jít nepříteli bodákem na tělo..."). Pouze dopřesňuje, aby předtím byl nepřítel "oslaben a otřesen dělostřeleckou palbou... zatímco se pěchota a jezdectvo nacházejí pokud možno ve skrytu..." a útok na bodák je potom veden "... s využitím všech výhod terénu...". O palbě pušek tam nemá ani slovo, pravděpodobně proto, že si uvědomuje, že jeho pěchota není v manévru palbou dostatečně vycvičena.
Jinak co se týká Custozy, souhlas, tam je vidět, že když proti Rakušanům nestojí Prusové, nevede se jim v útoku zase tak špatně. Ikdyž mi přijde, že zde to bylo přesně obráceně, než u Hradce, Italové útočili živelně a neorganizovaně. Benedekovi by se ale dalo řízení samotné bitvy vyčítat, protože mi přijde, že proto neučinil dost.
Bublifuk píše:b) Benedekovi se povedlo (na rozdíl od Moltkeho!) soustředit u Hradce všechny své síly již od počátku bojů, kdežto pruská 2.armáda se musela teprve přesouvat. To byl výtečný počin, který zůstává poněkud neprávem opomíjen. Nebylo to nic jednoduchého, armáda za sebou měla v podstatě pouze porážky a ústupové boje.
To je pravda, ale nadruhou stranu ani Benedek toho nevyužil jak měl. Měl dostatek sil v záloze, ale jejich nasazení bylo dost diskutabilní. Spíše to bylo vše dost váhavé a hlavně pomalé. Navíc i na straně Rakušanů se asi 40 000 vojáků do boje nezapojilo (u Prusů jsem sice na podobné vyčíslení nenarazil, ale dovolím si to odhadnout podle toho co vím na cca 60-70 tisích vojáků). A právě přesun 2. pruské armády bylo to, co Rakušanům zlomilo vaz, protože tím, že nebyla na bojišti se nechalo pravé křídlo Severní armády strhnout bojem a tak vyklidilo obranné pozice proti ní. A smám Benedek když byl čas, nápravu nezjednal. Čímž se dostáváme k
Bublifuk píše:c) Není pravdou, že by Benedek s příchodem 2. armády k Hradci nepočítal, počítal s tím od samého počátku a vyčlenil proti ní plné dva armádní sbory (přes 50.000 mužů a cca 200 děl). Jeho naprosto neoddiskutovatelnou chybou (a opravdu zásadní) bylo, že nic neudělal se situací, kdy se oba sbory odchýlily od dispozic a zapojily se do bojů o Svíb. Nebyl schopen ani je nasměrovat zpět, ani na jejich místo užít jednotky z centrálních záloh (přestože tu možnost měl a původně i takový rozkaz vydal). Výsledkem byla katastrofa.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prusko-Rakouská válka 1866

Příspěvek od Bleu »

Dzin a Bublifuk - už sem to psal o stránku zpět - To co Benedek píše je naprostou v souladu s tím, co se nejspíš i cvičilo a co se po dustojnících jednoznačně chtělo - tj oslabit nepřítele palbou a pak si vymejšlet bodákové zteče - ten reglement z toho roku 1862 mluví docela jasně. - Hrozně rád bych ho odcitoval přímo ale když byla možnost tak jsem ho nestáhnul a teď ho za zlatý prase nemůžu najít.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11567
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Prusko-Rakouská válka 1866

Příspěvek od Dzin »

Pátrač píše:Osobně jem hluboce přesvědčen, že to řadová pěchota necvičila. Jak jednou voják pod palbou zalehne a to navíc v těžkopádné linii, už ho tedy vojáka, ale hlavně celou linii nezvedneš. Myslím si, že toto rakouští důstojníci věděli. Ale jelikož jejich předpis tak jako předpisy dalších armád, a to do současnosti, musel řešit i situace ne zrovna běžné, obsahuje zcela jistě i vyzkoušené nestandartní činnosti.
Tady je zajímavé třeba, že řadová pěchota byla podobného manévru (střelbu se zalehnutím) schopna, pokud v ní byla cvičena. Alespoň, pokud mě pamět neklame (Bleu mě určitě bude schopen opravit), Welington nechával svojí pěchotu zalehnout, aby se poté vztyčila a palbou napadla přibližujícího se nepřítele. Není to sice úplně ono, ale umím si představit, že to bylo dost účiné, jak k ochraně pěchoty, tak k nenadálému střetu.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prusko-Rakouská válka 1866

Příspěvek od Bleu »

Tak zpátky na stromy tady je ten Abrichtungs-Reglement für die kaiserlich-königlichen Fuss-Truppen 1862 v celé své kráse.
http://books.google.cz/books?id=3WMGi3F ... en&f=false
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11567
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Prusko-Rakouská válka 1866

Příspěvek od Dzin »

Bleu píše:Dzin a Bublifuk - už sem to psal o stránku zpět - To co Benedek píše je naprostou v souladu s tím, co se nejspíš i cvičilo a co se po dustojnících jednoznačně chtělo - tj oslabit nepřítele palbou a pak si vymejšlet bodákové zteče - ten reglement z toho roku 1862 mluví docela jasně. - Hrozně rád bych ho odcitoval přímo ale když byla možnost tak jsem ho nestáhnul a teď ho za zlatý prase nemůžu najít.
Vím, ale když se to tu objevilo, tak je dobré na to hned zareagovat, znáš to, opakování matka moudrosti. ;-) Ovšem jen bych upřesnil, důležité je to oslabení dělostřeleckou palbou, ne palbou obecně. To byla rakouská minela, které se při výcviku (a boji) dopouštěli. Přijde mi to jako nepochopitelný krok zpět...

Už jsme Tě chtěl za zásadní nedbalost pokárat, ale vidím, že si rychle napravil. :-) Teď ještě pořídit překlad, aby to bylo k něčemu i pro nás neněmčináře.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prusko-Rakouská válka 1866

Příspěvek od Bleu »

tam je někde psaný že delostřeleckou palbou?
http://books.google.cz/books?id=3WMGi3F ... et&f=false

paragraf 34, strana 141.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Prusko-Rakouská válka 1866

Příspěvek od Pátrač »

Dzin: myslím si že u Angličanů je kouzlo někde jinde. Angličané zpravidla šli do válek které si vybrali, s profesionálními vojáky, kteří měli úplně jinou úroveň výcviku než armády, které shromažďovala rakouská generalita. Třeba britský výcvik ve střelbě byl o dvě třídy efektivnější než u většiny armád té doby a tuto schopnost si přenesli až do První světové kdy jejich mířená rychlopalba Němce šokovala a vedla k doměnkám a množství kulometů, které mají k dispozici.

Způsob a hlavně rychlost - vyvolaná velmi rychlým postupem Prusů - jakým byla rakouská armáda sesbírána a namašírována do bitvy u Sadové, neumožnil důkladně secvičení vyšších celků a rekognoskace. A nakonec slabé velení způsobené nezkušeností vrchního velitele s řízením takového kolosu jaký mu byl dán, situaci jen zhoršovalo od samotného počátku. Benedek byl skvělý voják ale dorostl na špičkového velitele sboru a možná by dokázal dobře uvelet těleso - armádu o dvou, maximálně třech sborech. Toto na něj bylo už moc.

Bleu- úžasná věc ten odkaz, ale prosím, nebyl by někde překlad? Jazykově jsem mimo. Ď,
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11567
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Prusko-Rakouská válka 1866

Příspěvek od Dzin »

Bleu: Vycházel jsem z Benedekova Armádního rozkazu číslo 41. Tam se píše toliko o dělostřelecké palbě. Jestli je v rakouském předpisu uvedeno něco jiného, potom nechápu, proč nebyla pěchota v tomto cvičena a nepoužívalo se to.

Pátrač: No, oni ti britští profesionálové zase tak zásadní profíci nebyli, alespoň ne v dnešním slova smyslu. S klidným srdcem bych je přirovnal k jakékoliv jiné pěchotě se stejnou úrovní výcviku. Možná jen měli vybojováno více bitev. Onen profesionální nárůst mi přijde až po Krymské válce, kde se ukázalo, že tak jak to bylo doposud už to nejde.

Možná by stačilo, aby Bendek neměl pod sebou přímo podřízené všechny sbory (a jezdecké zálohy), ale bylo to více strukturizované. Tedy zavedení mezistupně mezi vrchním velitelem a sbory a mezi sbory a brigádami. Tedy aby místo sborů byly divize a sbor byl potom vyšší organizační celek. Takhle to na něj bylo moc a štáb a velitelé sborů mu moc nepomohli.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Prusko-Rakouská válka 1866

Příspěvek od Pátrač »

Benedek měl co měl a v podobě kterou to mělo. Hlavní problém byl v tom, že neměl šanci provést taková stmelovací cvičení a porady, aby podřízení velitelé vypracovaný plán brali jako plán, který potřeba držet a aby si nevelili sami, pokud to není naprosto nezbytně nutné.

Dám příklad, z poměrně ještě čerstvé práce o Radeckém. Ten měl možnost svoji armádu vybrušovat hodně let. Potom jeho podřízení uměli to co on chtěl, a uměli přijmout své vlastní rozhodnutí ale takové, aby bylo v souladu s celkovým plánem. Navíc u Radeckého osobně a u jeho tehdejších podřízených byla třeba práce se zálohami ukázková.

Tedy pro mě osobně byl hlavní problém, že na nic pořádného prostě nebyl čas a šilo se horkou jehlou. Mít Benedek 4 až 5 týdnů navíc, bylo by to asi jinak, ale to je ahistorické a nesprávné nazírání na věc.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prusko-Rakouská válka 1866

Příspěvek od Bleu »

Já se přiznám, že německy umím leda pendrek, ale už mi to kdysi někdo překládal a od té doby si to nějak pamatuju. Tam se píše, že za a) na bajoent se má jít až potom co bude nepřítel oslaben palbou a že za b) takovej bajonetovej utok je možný spustit už (nebo až?) od 500 kroků - což je dle mého soudu ukrutná dálka.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Prusko-Rakouská válka 1866

Příspěvek od Pátrač »

Bože 300 až 350 metrů? To je hromadná poprava vlastních vojáků. Opravil jsem si to sám, všiml jsem si záměny kroků za metry.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 936
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Re: Prusko-Rakouská válka 1866

Příspěvek od vodouch »

Dzin píše:Brání ti něco, že se o tom nechceš trochu rozepsat, abychom se dověděli něco více?
Brání. Určité minimum informací. První náznak, že se příslušníci Německého spolku (tedy i Češi) nenechali jenom masakrovat, jsem našel v Benešově monografii a jeho následkem jsem v afektu použil formulaci o rozstřílení Prusů. Další informací je uvedená internetová stránka; pro ty, kteří nemají možnost získat překlad z němčiny, se vyskytuje i anglický text (battle of Podol; připadá mi, že na Čecha, neznalého angličtiny, je dnes pohlíženo jako na raritu). Jiné zdroje jsem zatím nesehnal.
Pokud není formulace o rozstřílení Prusů vhodná, beru jí zpátky a nahrazuji jí formulací "v palebném boji měli příslušníci rakouské armády převahu nad Prusy díky lepším balistickým vlastnostem předovky Lorenz; tuto převahu platili ztrátami Prusové."
Obrázek
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: Prusko-Rakouská válka 1866

Příspěvek od kopapaka »

Pátrač píše:Bože 500 metrů? To je hromadná poprava vlastních vojáků.
Nevím jestli to je a nebo není poprava, ale pět set metrů to rozhodně nebylo...
krok (stará česká jednotka) 1 krok = přibližně 0,59 m
http://www.labo.cz/mft/jedjine.htm
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Prusko-Rakouská válka 1866

Příspěvek od Pátrač »

Inu kolego vodouchu, potom jsem taková rarita i já.

A ta konečná formulace je skvostná, dávám za deset. :rotuj:
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Prusko-Rakouská válka 1866

Příspěvek od Pátrač »

A už si všiml i kopapaka. No pokud by to bylo cca 300 až 350 metrů, tedy raději 300, tak je to asi tak 1,5 minuty možná i dvě. Proti salvám kterých za tu dobu protivník může vypálit několik, je to běs. Alew asi bude lepší se vrátik k Sadové...
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prusko-Rakouská válka 1866

Příspěvek od Bleu »

tak jsem splašil někoho kdo umí německy ve zkratce se tam píše (jak bajonet angirf batalionu tak kompanie)
1) bajonetovému útoku má předcházet příprava, co se tím myslí manuál neříká.
2) bataliony maji být v útočném pořádku, tj. v koloně a že záleží na podmínkách ve smyslu vhodnosti terénu etc.
3) bajonetový útok ano, ale tak aby to mělo smysl a že záleží na důvtipu velitele batalionu a útok nesmí být veden bezhlavě.
4) že maximální vzdálenost odkud se může bajonetovej útok spustit je 500 kroku (350m). Rakouskej vojenskej krok je kolem 70cm.
5) dál tam je napsané, že bajonetový útok stejně jako palba bude probíhat v sevřené sestavě.
6) obecně je dál psáno, že bajonety jsou používány až v poslední fázi útoku, resp "jako poslední instance" z čehož mi plyne, že na nepřítele se útočí palbou.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prusko-Rakouská válka 1866

Příspěvek od Bleu »

předpokladám, že útok se prováděl zrychleným krokem (kromě poslední fáze) tj. nějakejch 120 kroků za minutu, to je 1.4m za vteřinu. Z toho mi leze, že těch 350metrů šli nějaký 4 minuty.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Prusko-Rakouská válka 1866

Příspěvek od Pátrač »

No a je myslím poměrně jasno. To jsou zajímavé informace a dokreslují důvod velkých ztrát, které rakouská pěchota v bitvě utrpěla. No uvidím co dalšího diskuse přinese, zatím se ztratím, dodělávám další práci o pravěké pevnosti.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Odpovědět

Zpět na „významné nebo zajímavé vojenské události“