Zavádějící taktiku používá ameriská letectvo a námořní letectvo (je to prostě jedna forma pro USAF). Začali s ní už ve válce ve Vietnamu a dnes ji pouze zdokonalují podle nových "trendu" válečné techniky. Jak už jsem psal o technice "kombinovaných" svazů tak to je ta technika která tvoří základní složku při jakémkoliv útoku.
Tahle takttika v moderním podání vypadá asi tak že vezmu útok třeba na nějaké letiště.
Takže pro základní útok a to zničení třeba hangárů s letadlama jsou potřeba útočné letadla, rychlé bombardéry (A-6 Intruder,F/A-18 Hornet,popř. SuperHornet aj.).Dále pak jako jejich zajištění stíhačky (F-14 Tomcat,F/A-18 Hornet aj.);letiště mívají obranu SAMů to znamená že jsou potřeba letadla pro vyřazení protivzdušné obrany protivníka /Wild weasels/ a to třeba F/A-18 Hornet;novou součástí ve kombinovaných svazech jsou letadla včasné výstrahy (E-2 Hawkeye) které udávají pozice nepřátelských letadel a navádí na ně stíhačky /když je nutno/;samozřejmě pak taky tankovací letadla (C-130 Herkules,KA-6D).
Takovýhle svaz je v moderním letectvu je hodně dobru záležitostí vzhledem k jeho účinnosti,když se na to člověk podívá z perspektivy USA tak moc států jim znepřáteleným nemá techniku na to aby takovýto svaz ohrozila; letadla včasné výstrahy "vidí" nepřátele na velkou dálku,stíhačky je navíc když začnou ohrožovat bombardéry dokáží pohotově sestřelit a letadla která zajiš´tují svaz proti raketám země-vzduch dokáží svaz proti této hrozbě dobře zajistit - - - takže není co řešit

To byla taktika jakou užívá letectvo USA, ale co ostatní státy?? Všechny státy NATO se v případě použití svého letectva snaží kombinovat tak aby se tento svaz dal použít také v jejich případě. Třeba jeden stát má wild weasly (Německo Tornada HMO),další třeba letadla včasné výstrahy atd atd. prostě to skombinují.
Něco podobného bylo vidět i ve válce v zálivu a to se jednalo o letadla USA, kdy společně s letouny USA letěly i další letouny koalice a to třeba Saudské F-15 - společně sestřelili několik migů.
Ruská taktika je poněkud jiná, rusövé se snaží už delší dobu vytvářet letadla taková aby se dala použít na co nejvíc úkolů najednou - o tom jak se jim to daří nebo ne by se dalo polemizovat,ale jako případ kdy se jim to skvěle podařilo je jejich nový "ptakopisk" Su-34 Flanker a od toho se odvíjí jejich taktika - - - co nejméně letdel musí splnit co nejvíce možných úkolů. To znamená že jejich svaz (jestli to tak můžu napsat je tvořen bitevníky /stíhacími bombardéry/ zajišťovanými hrstkou stíhaček.
Studená válka
O taktice států za studené války by se toho mohlo napsat hafo. Státy ketré stály proti sobě hlavně a to USA a SSSR. V případě ostatních států to bylo tak že v případě států pod nadvládou SSSR a to znamená komunismu se je sověti snažili vyzbrojit stejnou technikou a proti západním státům bylo zakračováno rázně,jak to bylo vidět třeba při potyčkách mezi našimi stíhačkami a americkými vrtulníky které létali u našich hranic s Německem.
Ale zpátky k tektice, byla taková že každý stát vlastnil jaderné zbraně a každý stát se snažil vyzbrojit svoje letectvo aby mohlo této hrozbě jednak čelit (rychlé stíhačky které by mohly sestřelit bombardéry druhé strany nesoucí jaderné zbraně a taky stíhačky které by mohly přímo sestřelit rakety mířící na daný stát) a taky aby tuto hrozbu mohli taky "činit" a to tak že se projektovali a stavěly velké bombardéry které by byly schopné nést jaderné zbraně,ale nebyly to jen velké bombardéry,ale třeba i větší letadla. Ikdyž s touto variantou se počítalo spíše míň pže základem byly odpalovací rampy balistických střel z pevniny,jenže obě strany se na hrozbu v podobě bombardérů připravovali více a taky se jí více báli podle toho taky vypadaly¨výtvory obrany (ruský Mig-31 např.),ale taky výtvory útoku (B-52).