Mikojan Gurjevič MiG 19 Farmer
Napsal: 19/2/2013, 16:05

Stýská se mi zde po letadlu které ve své podstatě znamenalo dost velký pokrok. Vzniklo díky rivalitě mezi východem a západem a soutěži kdo bude rychlejší kdo to vyhrál nevím prameny se rozchází ti tvrdí toto jiní ono , ale díky tomu naše nebe brázdil MiG 19 Farmer.
Úvod
Dějiny letectví snad neznají větší překážku než tu , kterou představovalo překonání rychlosti zvuku tedy Mach 1. Obavy spojené s obtížností tohoto úkolu pociťované odborníky se odrazili v názvu hranice transsonického letu a tj. „zvuková bariéra“. V tomto období vývoje což je druhá polovina čtyřicátých let a začátek padesátých let jaksi konstruktéři neměli takové počítačové vybavení aby mohli provádět letové simulace. Jediným velkým pomocníkem byli aerodynamické tunely a spolehnutí na výpočty a důvěru v sama sebe.
Začátky
Jako první jak je všeobecně známo překročil a nebo prorazil zvukovou bariéru CH.E.Yeager na letounu Bell X1 a to na 1,06 M. Pro vývoj to byl neuvěřitelný skok vpřed. Na druhé straně světa dosáhl poprvé transsonické rychlosti letoun Lavočkin 176. Pilotem byl Oleg Sokolovskij. Vše se podařilo v lednu 1949 po výměně motoru kda původní RD 45 byl zaměněn za VK 1. Což umožnilo ve vodorovném letu dosáhnout rychlosti 1,016 M. Při zkouškách však pilot Sokolovskij zahynul a bylo po LA 176. Dalším pokusem v tehdejším SSSR byl I 330 také značený MiG 15 bis 45° což nám jasně naznačuje úhel šípovitosti v roce 1950 s ním pilot I Ivaščenko dosáhl rychlosti 1114 km/h při vodorovném letu na výšce 2300m řekl bych slušný výkon. Dalším v pořadí byl I 350 kde se experimentovalo s motory Ljulka TR 3A a Ljulka AL 5. Potíže s těmito motory však způsobili pilotu G.A.Sědovovi spoustu vrásek na čele. S motorem TR 3A došlo poprvé v historii letectví k tomu že přistával rádoby nadzvukový letoun bez funkčního motoru a pracující hydrauliky. Nechtěl bych to zažít.
Vznik a vývoj Farmeru.
Ukončení předchozích programů OKB MiG moc nezaskočilo, ale požadavek vrchnosti byl jasný, potřebujeme nadzvukový letoun. A tak vznikla létající laboratoř SM 1 nebo také I 360. Vznik nebyl až tak složitý konstruktéři vzali drak MiG 17 v zadní části jej rozšířili a vecpali do něj dva motory A.Mikulina AM 5 dávající tah 19,60 kN. Zkušebními piloty byli Grigorij Sědov a Konstantin Kokkinaki. Dalším požadavkem či direktivou bylo prodloužit dolet konstruktéři tedy trup prodloužili a prostor využili pro palivo, a po mělo blahodárný vliv i na posunutí křídla dozadu s úhlem šípovitosti 55° s velkým zúžením což se projevilo velmi dobře pevnostně. A umožnilo to přesunutí výzbroje do kořene křídla a bezproblémové zasunutí podvozku, takto upravený letoun byl pojmenován SM 2. SM 2 vzlétl poprvé 27.5.1952 a při prvních letech počátkem června dosáhl rychlosti 1192km/h = M 1,04. Při testovacích letech však bylo zjištěno, že za vysokých rychlostí ve výšce 10500m SM 2 po vzratu přešel do vývrtky kterou byl problém vybrat: příčina ztráty ovladatelnosti letounu byla ta, že za velkého úhlu náběhu se výškové kormidlo dostalo do širokého pásma vírů (úplavu) za křídlem a ztratilo účinnost co mělo za následek podélnou ztrátu stability. Tento problém byl vyřešen přemístněním VOP blíže k těžišti na horní část trupu a zvětšení plochy na 5,5 m² , mladý konstruktér Běljakov se zabýval nevratným uspořádáním posilovače VOP s automatickým zatěžovacím mechanismem tzv. ARU (avtamat regulirovanija upravlenija) který zabezpečoval správnou funkci ploch v závislosti na výšce a rychlosti). S problémy však konec nebyl, potíže dělalo ovládání motorů to se odstranilo až vestavěním regulátorů hydraulických zpožďovačů ve funkci akceleračních automatů, které zamezili zhasínání motorů a jejich pumpáží po prudké změně akcelerace. U A.I.Mikulina se také zrodil nový motor AM 9 s přídavným spalováním který dosahoval 31,87 kN později známý jako RD 9. Pro zástavbu těchto motorů musela být překonstruována záď vznikl nám SM 9. SM 9 dosáhl 19.3.1954 s pilotem Sědovem rychlosti 1 452km/h tj M= 1,33. Dalšími testy bylo zjištěno , že každé křídlo potřebuje aerodynamický plůtek vyšší než bylo počítáno a to 32 cm. Došlo k přestavbě vstupního otvoru byla přidána přepážka s ostrou hranou pro zlepšení tlakových a rychlostních poměrů na ve vstupním difuzoru a v celém vstupním ústrojí. Když byli zkoušky SM 9 ukončeny bylo přijato označení MIG 19.
Sériové MiG 19 byli poprvé předvedeny na veřejnosti na letecké přehlídce v Tušinu u Moskvy 3 července 1955. Jako každé nové letadlo té doby nebyl Farmer bez chyb muselo dojít k přemístnění brzdících štítů a k instalaci třetího zástavbou nového ARU 2A do systému VOP a opuštění systému dělené výškovky za jednu celou nám vznikl poprvé v SSSR použitý plavající stabilizátor a výměnou tří kanonů NR 23 za NR 30 a zástavbou dvou závěsných bodů (pod křídlem po jednom) pro raketnici V 5 pro osm neřízených střel S 5 vznikl MiG 19S. Piloti museli být vybaveni výškovými obleky nové konstrukce VKK 2. Z eska vznikl MiG 19 Sv odlehčená výšková verze, později Mig 19 UTI který však nebyl v SSSR stavěn v sérii, další verzí byl MiG 19R, použitím silnějších motorů RD 9BF 1 vznikl MiG 19 SF. Změnou v přídi došlo k zástavbě RP 5 Izumrud a vznikl MiG 19 P který měl výzbroj omezenou pouze na dva kanony později došlo k montáži závěsníků pro střely K 13 jinak značené R 3 S. Další verzí byl MiG 19 PU (U jako uskoritěl). Další úprava byla montáž modernějšího RP typu Izumrud 2 který umožňoval navádění střel K 5 nejprve se jednalo o dvě střely RS 1 U a jeden 30mm u MiG 19 PF kanon a později vznikla verze MiG 19 PM bez kanonu zato se 4mi střelami RS 2 US v druhé polovině padesátých a začátkem šedesátých let svět zastával názor že řízené střely budou dostatečné no čas ukázal , že se svět částečně mýlil a následoval návrat ke kanonům tedy spíše ke kombinaci řízených či samonaváděcích střel a kanonu ale to předbíhám dobu.
Technický popis
MiG 19 je jednomístný stíhací letoun poháněn dvěma proudovými motory RD 9B s přídavným spalováním. Je konstruován jako celokovový středoplošník se šípovým křídlem, šípovými ocasními plochami a zatahovacím podvozkem příďového typu. Křídlo je dělené s úhlem šípu 55° v ¼ hloubky, úhel nastavení 0°, úhel vzepětí -4°30’, štíhlost křídla 3,24 zúžení na 3,04. Hloubka křídla u kořene je 3,531m na konci 1,378m. Konstrukce křídla je poloskořepinová má 4 nosníky a 28 žeber na horní straně jsou aerodynamické plůtky vysoké 0,35m. Křidélka jsou dvoudílná s plochou 0,78m² a mají vnitřní aerodynamické vyvážení s vyvažovacími ploškami , maximální úhel vychýlení je 20°. Pro zlepšení účinku při vyšším čísle M jsou s nimi spojeny interceptory dlouhé 1350mm ( při vychýlení křidélka směrem dolů se současně vysunuje interceptor. Mechanika křídla je vybavena klapkami které s plochou 1,72m². V režimu vzlet vysunuty na 15°, v režimu přistání na 25° před vysunutím se posunou dozadu o jednu třetinu hloubky křídla.
Trup má poloskořepinovou konstrukci s 35 přepážkami , v přední části má kruhový průřez v zadní eliptický. Vstupní otvor o průměru 0,8m je rozdělen svislou přepážkou na spodku je upevněna Pitot-statická trubice PVD 4 která je sklopná pro usnadnění stání a dopravě na zemi. V přední části je nahoře úsek s přístrojovým a radio vybavením a akumulátory. V spodní části je nábojová schránka pro trupový kanon. V případě verzí s RP jsou zde rozmístněny bloky Izumrudu. Kabina přetlakovaná klimatizovaná vybavená katapultážní sedačkou KK 2. Pod přední částí trupu je pření aerodynamická brzda o ploše 0,45m² s max. < vychýlení 45°. Poté následuje prostor s přívodem vzduchu k motoru a nádržemi. V zadní části trupu jsou motory, komory přídavného spalování,výstupní tryska, schránka brzdícího padáku a na stranách jsou dvě zadní aerodynamické brzdy s celkovou plochou 1,04m² a max < vychýlení 25°. Ústí výstupních trysek je chráněno ocelovým plechem.
Ocasní plochy jsou šípové s plavajícími stabilizátory. SOP má plochu 4,17m² z toho plocha směrového kormidla je 0,93m² a < úhlem šípu 57°30’ na posledních verzích byla elektricky poháněná vyvažovací ploška. Kýlovka přechází do trupového hřebenu kde je uloženo ARU. VOP mají < šípovitost 55°s plochou 4,4m². Stabilizátor je ovládán hydraulicky pomocí posilovače BU 14MS, sílu na řídící páce vyvolává zátěžový mechanismus.
Přistávací mechanismus tvoří hlavní podvozkové nohy zatahované do křídla směrem k trupu, přední do trupu směrem dopředu. Hl. podvozkové nohy mají tlakové láhve pro zásobu stl. vzduchu. Kola hl. podvozku typu KT 37 660x200, přední kolo 500x180. Rozchod kol hl. podvozku je 4,156m a rozvor je 4,398m. Dojezd zkracuje brzdící padák PT 19 o průměru 4,5m
Pohonnou jednotku tvoří dva motory RD 9B. Motor má devítistupňový axiální kompresor se zařízením na přepouštění vzduchu na 5° ( odběr pro klima a přetlak), 10 spalovacích komor ve společném plášti dalo by se říci jednu prstencovou a axiální dvoustupňovou turbínu.Při 11 150 ot/min je vzletový výkon 31,88 kN, výkon na režimu maximál je 25,51 kN, na režimu nominál 21,09 kN. V režimu cestovního výkonu (80% maximálu ) to je výkon 17,17 kN. Hydraulický systém je rozdělen na dva samostatné okruhy. 1 okruh ovládá podvozek, klapky, brzdící štíty a výstupní trysky obou motorů. 2 okruh hydraulické posilovače křidélek a stabilizátorů. Vzduchový systém ovládá hlavní a nouzové brzdění, vypuštění BP,nouzové vysunutí podvozku a klapek, napínání kanonů a odmrazování čelního štítku.
Elektrickou síť napájí dva dynamospouštěče GSR-ST-600A, jako nouzový zdroj slouží baterie 12SAM 28. Letoun je vybaven radiostanicí RSIU 4V , identifikačním zařízením SRO 2. A varovnou stanicí SIRENA, radiovým dálkoměrem SRD 1M, vybavením pro přistání bez vidu OSP 48 které obsahuje radiokompas ARK 5, přijímač pozemního návěstidla MRP 56 a radiovýškoměru RV 2. K zamíření slouží letecký střelecký zaměřovač ASP 5 NV spolupracující s SRD 1M. V případě verze PM je upuštěno od ASP a u verzí P a PF sloužil k zaměření kanonů kolimátorový zaměřovač PKI.
Křídelní kanony NR 30 mají zásobu 73 granátů a trupový NR 30 55 granátů. Pro kontrolu střel dopadajících na cíl je instalován fotokulomet AKS 5, pro kontrolu zamíření fotokulomet SŠ 45.
Něco ze života
Že se jedná o poměrně zdařilou konstrukci potvrzuje to , že bylo vyrobeno 2 172 ks není to sice tolik jako v případě jeho následovníka a ani jeho předchůdce ale svůj účel splnil, licenční výroba probíhala i tehdejším Československu a Polsku. Kolik jich bylo vyrobeno v Číně a to už jako licenčních kopií Šenjang J6, nebo bezlicenčních Nančang Q 5 se mi zjistit nepodařilo ale údajně ještě běžela výroba čínských derivátů ještě v roce 1990. Čínské deriváty si získali velkou oblibu u Pákistánských pilotů a pravděpodobně se zde při Indicko – Pákistánském konfliktu střetli stejné nebo téměř skoro stejné letouny opravdovém boji ale to nemám potvrzeno z pořádných zdrojů.
V případě Q 5 se jedná o opravdu velkou přestavbu jak avioniky, zbraňových systémů, zásoby paliva, vytvoření pumovnice , překonstruování překrytu instalace katapultážní sedačky Martin Baker, přestavba přídě i vstupního ústrojí. I motory Vopen VP 6 doznali určitých rozdílů od původních RD 9 B. Nicméně základ je stejný a zde je názorný příklad toho, že kdyby nepřišel MiG 21 dalo se s Farmerem pracovat a dotahovat k dokonalosti dle mého soudu odvedli konstruktéři poměrně dobrou práci.
Bojové použití u VVS SSSR nezačalo také moc šťastně na podzim 1957 byl povlán Farmer na U 2 jediné co mohl bylo sledovat jej z výšky o 2400m níže. Ani druhé střetnutí 1.5.1960 nedopadlo dobře společně s G.Powersem na U 2 se řítil k zemi i Sergej Safronov na MiG 19 P po zásahu plrk PVOS typu S 75 Dvina. O měsíc později 1.6.1960 sestřelil Farmer RB 47H kdesi u polárního kruhu. Údajně v mezinárodním prostoru, ale posádka dopadla na sovětské území a byla zajata. No jak to byl doopravdy nám už asi nikdo neřekne. 28.1.1964 sestřelil Mig 19 letoun T 39 Sabreliner který pronikl na DDR všichni tři členové osádky T 39 zemřeli.
K častým šarvátkám docházelo u hranic ČLR a to jak při střetech s letouny Taiwanu, tak na hranici se SSSR ba dokonce při narušování hranic ČLR letouny USAF A US NAVY. Zde mělo údajně dojít k několika sestřelům amerických letounů ale pokud se do prostoru řítila přesila strýčka Sama tak bylo urychleně opuštěno bojiště. Čína pomohla i Vietnamu a od roku 1969 dodávala Šenjang J-6 ale v tomto konfliktu se tento letoun moc nerozšířil a nijak zvlášť nezazářil Vietnamští piloti raději sedlali starší nebo mladší brášky. Ale docílili 7 sestřelů potvrzených, maximální množství použitých letounů bylo 54 a létali u 925 pluku. Kolik jich bylo sestřeleno letouny protivníky se mi zjistit zatím nepodařilo , vím o jednom případu kdy devatenáctka měla tu čest být prvním letounem sestřeleným při nadzvukové rychlosti kanonem. Na blízkém východě byl letoun rozšířen poměrně hodně ale proti IAF nijak neoslnil tyto boje již byli na Palbě několikrát probírány takže každý má svůj názor těžko říci zda chyba letounu nebo osádky. Dále si zabojovali v Africe a to při konfliktu Tanzanie Uganda v roce 1978-79. Somálsko proti Etiopii počátkem 80tých let minulého století.
Farmer nad ČSSR
Nad hlavami našich lidí se objevil MiG 19 v roce 1958 svou činnost ukončil v roce 1972. Za toto období se u nás prohánělo 115ks Mig 19 S (licenční výroba v Aero Vodochody), 26 ks MiG 19P dodaných ze SSSR v roce 1958 a 40 MiG 19PM dodávaných 1959 – 1961. Letoun byl oblíben piloty pro vynikající ovladatelnost, dobrou stoupavost přebytek výkonu, technický personál však trpěl obzvláště technici odbornosti motor+drak někdy nadávali docela dost mechanická synchronizace dvou motorů v padesátých letech byl zřejmě oříšek všude neřkuli pro rusy. Tady bych si dovolil citovat jednoho bývalého spolupracovníka, který vyprávěl „ to byla hezká doba, když v Plzni hrála Škodovka s dobrým soupeřem a ty jsi nechtěl na létání ale cítil jsi potřebu sledovat hokej tak jsi otevřel dekl poklepal něčím tvrdým po obou purtech a šel jsi na první třetinu.“ Moc se mi tomu věřit nechtělo ale do toho zařval jeho dlouholetý kolega „ tak takhle si to ty kurvo dělal“. Je pravdou že oba sloužili od roku 1961 a toto se dělo v letech 69 – 72 kdy devatenáctky byli od jiných útvarů staženy a nahrazeny MiGy 21 jediný pluk kde dosluhovali byl 5 slp. U 1provozního oddělení MiG 1 S cca 1 km jedna vedle druhé, 2 provozní oddělení 12 Mig 21F, a třetí provozní oddělení všechny zbývající P a PM. Z tohoto oddělení se v roce 1972 stala 1 stíhací letka , která rovnou z PM přešla na MiG 21 MF. 1 PO vyměnilo esky za Mig 21 F a tak se celý 5 slp stal posledním celojednadvacítkovým plukem.Při zařazování chodili verze s RP prioritně k PVOS 1 a 11 slp a S ke všem jiným stíhacím plukům.
Z dob mého působení u tohoto pluku mám vzpomínku na pilota kterému jsme říkali Eman již tenkrát to byl starší pán ale chodil mezi nás obzvláště na mariáš do restaurace Za větrem v Líních . Epizoda kterou chci citovat již byla popsána v několika článcích já ji však chci citovat hlavními aktéry byl pilot Eman a Mig 19 S . Při jedné z debat o tom jaké to byli pro piloty dobré mašiny povídá jeden důchodce druhému: Emane ty tenkrát nesedět v esce tak jsme tě už neviděli. To vzbudilo pozornost nás mladých. Tak jim to řekni rýpal kolega do Emana. No co vám mám povídat si takhle letím na navigačním hlásím , že je vše v pořádku paliva dostatek mašina šlape najednou se kochám tak že zjistím že mám „kufr“ ARK nejde nu což říkám si podemnou okraj velkého města asi Praha točím jihozápad a mažu domů na Plzeň , začlo mi dít divné podle zvuků v éteru že se něco děje ale jsem zjistil až za chvíli. Vyhlížím mateřské letiště najednou se přibližují dvě letadla jářku , kamarádi mají strach co se děje tak mi jdou naproti. No naproti mi šli ale seděli v Sabrech a pokyn zněl jasně Následovat. Co mi v těch chvílích probíhalo kebulí si neumí nikdo představit ale poslušně jsem se zařadil do skupiny a přemýšlel co bude s rodinou poňěváč to se vysvětlit nedá. Nad letištěm udělali chybu přilepili se mi na křídla a šli dolů se mnou když jsem viděl jak se jim zakouřilo od kol , přišla moje chvíle začli brzdit já taky, pak jsem odstřelil baky narval plný knedlík a mazal pryč. Díky výkonu motorů jsem jim bohapustě fouknul a s menším zpožděním přiletěl domů. Na hranici byl docela fofr a vysvětlování bylo fakt velké.
Pro zkrácení jsem Emanovo vyprávění trochu zrychlil. Mysleli jsme si no jo dědek nás houpe ale polovina sloužících lidí u pětky to potvrdila jak si to přeberete vy nechávám čistě na vás.Je pravdou že, tenkrát žijící piloti kteří zažili přechod z 19PM na 21 MF z toho byli dost zklamaní.
Ještě jeden názor za piloty je od Miroslava Křemena zkušebního pilota Aero Vodochody:
„ Devatenáctka byla jako první nadzvukový stíhač z dnešního pohledu horečně a rychle vyvinutý letoun. Opravdu pěkné polétání s ní bylo těsně pod rychlostí zvuku. Měla totiž velký přebytek tahu motorů a tak na forsáži se s ní dali dělat zázraky. Například jsme se předháněli kdo bude mít při startu větší výšku nad koncem dráhy. Probíral jsem to s jinými piloty , kteří létali MiG 19 a ti mi to potvrdili. Nad koncem dráhy dlouhé 2 500m jsme dosahovali výšky 1 700 – 2 000 m. Byl to stoupák do nebe. Kdyy jste se dívali dalekohledem do kabiny viděli by jste pilotovi nohy. S novějšími letouny jsem to nedokázal. Obecně lze říci že tato technika proti předchozí výrobě byla mnohem náročnější a přinesla řadu problémů všem pracovištím. Každý se musel učit , všude stoupala přesnost a náročnost.“
Perličkou může být i to, že k devatenáctkám jsme neměli spárky tak základní lety KTP se prováděli na Mig 15 UTI. Pokud nějaký pilot začínal a nevěděl nebo si nebyl jist tím jak mašinu při startu natáhnout tak se natáhla jedna migina na dráhu do bodu odpoutání zvedákem se zvedala příď mašiny tak dlouho až v tom měl aviatik jasno.
Typ MiG 19S MiG 19P Mig 19PM
rozpětí (m) 9,00 9,00 9,00
délka (m) 12,54 13,02 13,02
výška (m) 3,88 3,88 3,88
nosná plocha (m²) 25 25 25
hmotnost prázdného letounu (kg) 5 660 5 880 5 660
vzletová hmotnost (kg) 7 780 8 000 7 880
max. vzletová hmotnost (kg) 8 890 9 100 8 700
max. rychlost (km/h) 1452 1445 1445
v max na na H (m) 10 000 10 000 10 000
dostup (m) 17 900 17 300 16 900
čas dostupu (min) 10 7,5 9
dolet (km) 1 390 1 100 1 100
max dolet (km) 2 200 1 910 1 910
motor - typ RD - 9B RD - 9B RD - 9B
maximální výkon (kN) 25,5 25,5 25,5
s přídavným spalováním (kN) 31,9 31,9 31,9
výzbroj 3 x NR 30 + 16 x S 5 2 x NR 30 4 x RS 2 US
Pokud to budu chtít nějak uzavřít tak můžeme říci že naše letectvo dostalo na 14 let letoun který umožnil zvládnutí transsonických letů naučil jednu generaci pilotů létat a zjednodušil přechod z mladších sourozenců na mladší. Někteří piloti se s ním loučili neradi většina techniků ráda. Jednomotorový typ MIg 21 byl podle svědectví starších méně náročný na obsluhu některých systémů.
Použité podklady:
V. Němeček vojenská letadla 5
J. Hornát,S Skala IHL
E.Klíma, J Hladil,I Pěček bývalý spolupracovníci piloti MiG 19
J Brezina, A Hoffman bývalý spolupracovníci technici MiG 19
Wikipedia
http://www.aeroweb.cz
http://www.tnmc.cz
Obrázek vložil Skelet