V Cáchách mají zajímavou sochu Karla Velikého.
Je v živ. velikosti (vč. koně), a je velmi přesná co do používané techniky.
Karel Veliký byl na svou dobu vemi vysoký - měl cca 180 cm, a jeho postava je zcela v dnešních intencích.
Avšak - sedí na koni tak malém (asi 12-13 pěstí), že takřka courá nohy po zemi.
Má sedlo s prsním popruhem a podpínkou, a podocasním popruhem, ale s žádným dalším. Nemá třmeny.
Má páková udidla, nemá martingal ani jiné pomocné řemení.
Kůň je kut (aspoň to tak vypadá) jen na předních nohách. nebo má na zadních jen "papíráky", ale na předních je vidět pazdery a na zadních ne. Buď tedy sochař opomenul, což není pravděpodobné, když už je udělal na předních, nebo nebyl na zadních okut.
Co to vše znamená:
Koně takřka nemohl ve složitějších situacích (bitvě) ovládat. Proč?
1) Pákové udidlo se dnes prakticky nepoužívá, jedině v kombinaci s běžným (dvojité udidlo, dvojí řemení, speciální ovládací systém s velmi jemnými pohyby rukou, tzv. španělská škola), pro případ vysoké jezdecké školy apod. Je velmi kruté, bolestivé, a tím sice účinné, ale používá-li se pouze ono, koni po něm "tvrdne huba" - prostě si na něj zvykne a neposlouchá pak už na nic.
2) Martingal je pomůcka která přidržuje řemení ve stejné pozici vůči hlavě koně, jak při různých režimech chodu (chůze, mimochod, klus, cval), tak při skocích, a nakonec při obratech na místě. Navíc napomáhá ke zpomalení koně pokud se splaší. Nemá-li jej, mohl používat koně bezproblémově jen víceméně v jednom režimu - v chůzi rovně dopředu. Při rychlejším či složitějším pohybu, což v bitvě předpokládám, mohl mít s ovládáním problémy. No a pokud se mu kůň splašil... tak Karel, ač Veliký, šel na zem jak šutr

3) Bez třmenů takřka nemohl koně ovládat stehny, a změnou těžiště. Pokud jej chtěl stisknout stehny, tak se prostě posunul nahoru (protože koňský hřbet je kulatý a lidské nohy jsou u sebe, na koni se sedí tak, že nohy jsou roztažené, sedí se víc na stehnech než na prdeli). No a pokud by chtěl měnit těžiště, akorát by si koledoval o pád. Mohl tak max. kopat koně buď do zadku, nebo do plece.
4) Během boje nejspíš seděl na koni tzv. "indiánským" způsobem, dost daleko před jeho těžištěm (i moderní posez je před těžištěm, ale jen kousek, dejme tomu 10-20 cm), asi až na plecích - nad předníma nohama. To je sice výhodné pro to, aby nebyl vyhozen při nárazu např. kopím, ale ještě to snižuje ovladatelnost, a kůň je jednostranně přetěžován a unavován. Pro zajímavost - v Japonsku a Korei se v minulosti kuli váleční koně naopak jen na zadních, a tamní sedla byla nasazována takřka až nad zadek koně. Takový posez je přesným opakem toho Karlova - umožňuje koni "tancovat" předními, kopat, kousat, točit se na zadních apod., ale neposkytuje jezdci dostatečnou oporu, a stejně jako ten "moc dopředu" snižuje ovladatelnost a zvyšuje únavu koně.
Ta velikost: Dnešní běžný polokrevník či plnokrevník mívá výšku kolem 150 cm. Čili cca 20-30 cm více než Karlův komoň.
Ta polo- a plno- je naopak než zde zaznělo. Plnokrevník je arab. Polokrevník je např. lipicán. Koně velcí, severní, jsou nazýváni chladnokrevníky. Typický pracovní kůň, viditelný v našich lesích, plemene norik, je asi tak nejblíže tomu, co byl v minulosti válečný kůň.
To Mauler: Jak napsal Alchymista, jde o rychlost a ovladatelnost. S koňským potahem lze postupovat zhruba stejnou rychlostí, jako pochodující vojsko. A v táboře pak zamanévrovat vůz kam je třeba. Voli by dojeli nejdřív tak zítra, do ležení

A mimochodem, koně umí i couvat, i s vozem, zatímco voli nemohou i kdyby uměli. Důvodem je právě rozdíl v tom, čím dané zvíře tahá. Když kůň couvá, tak vůz "tlačí" podocasním popruhem a podpínkou, přes řemen který spojuje chomout s ojí/ratají/ratištěm (dle nářečí). Vůl namá chomout, má jho (jařmo, járam), a nepotřebuje k němu ani podocasní ani podpínkové řemení. A stejně jsou to tak tvrdohlavá zvířata že bys je couvat asi nikdy nedonutil.
Hlavní důvod, proč se, přes svou výživovou náročnost, používají koně a né bulíci, je totiž právě ten, že jsou to velmi zlomyslná a tvrdohlavá zvířata. A ne moc chytrá.
Kůň naproti tomu je velmi inteligentní, plus má např. čich jako pes, což neváhají využívat chovatelé jak koní tak i jiných zvířat extenzivně, a dá se naučit na spoustu velmi specifických kousků. Kolik jsi viděl v cirkusech cvičených volů?
