Horská pěchota čs. armády
Napsal: 27/4/2013, 16:27
Horská pěchota čs. branné moci 1920-38

Horské vojenské jednotky obecně
Již od samotného názvu lze snadno dovodit záměry vzniku a hlavní priority činnosti těchto vojenských jednotek. Umění rychlého přesunu, manévrování a boje v horském terénu je to, čím se tyto ve skrze originální jednotky lišily a dodnes liší od běžných vojenských útvarů. Znalost horského prostředí, orientace či schopnost dlouhodobého pobytu v něm, jsou prvky, které horské jednotky vždy efektivně využívaly v rámci boje v tak specifickém prostředí, kterým horské oblasti bezpochyby jsou.
S horskými jednotkami respektive horskou pěchotou v podobě jaké ji známe dnes, jsme se mohli setkat již na přelomu 19. a 20. století, což ovšem neznamená, že v dobách minulých neexistovaly obdobné vojenské útvary zaměřené na boj v horském prostředí. Ve valné míře se jednalo především o příslušníky různých etnik původem právě z horských oblastí (zasvěcení určitě znají nepálské „Gurkhy“, zde na Palbě v pracích Michana zmíněné „Marokánce“, či pro našince velmi blízké „Tyroláky“, aj.). Místo narození a výborná znalost přirozeného prostředí pak u těchto horalů do značné míry nahrazovala nezbytný výcvik a dril. Rovněž nelze opomenout velmi dobrou fyzickou zdatnost, odolnost a nenáročnost. Nicméně, cílem tohoto pojednání je čs. horská pěchota v období „první republiky“ a proto mi nezbývá než se trochu málo zmínit o horských jednotkách rakousko-uherské armády.
Jak je všeobecně známo, československá armáda byla z velké míry postavena na rozbitých základech bývalé rakousko-uherské armády, ať už se jednalo o převzetí organizační struktury, personálu, výzbroje či výstroje. Proto tento malý exkurz.
U zrodu struktury rakousko-uherských horských jednotek, tak jak je známe z počátku Velké války stál původně Tyrolský myslivecký pluk (Tiroler Jäger-Regiment) ze kterého v roce 1895 vznikly čtyři pluky tyrolských císařských myslivců (1, 2, 3, 4 Regiment der Tiroler Kaiserjäger). Mužstvo těchto pluků bylo doplňováno jak jinak, než z alpských oblastí a bylo složeno v naprosté většině z rodilých rakušanů a v menší míře „rakouských italů“. Dále to pak byly pluky zemských střelců (I, II, III. Landesschützenregiment), které byly rovněž doplňovány z oblastí Tyrol a Vorarlberska. Jako symbol označující horské jednotky byla již v roce 1907 císařem Františkem Josefem I. vybrána Alpská Protěž. Tento znak nošený na límcových výložkách se následně stal jejich pověstným symbolem. Jednotek vhodných pro vedení horského boje však bylo více, zmíním tedy jen letmo: prapory polních myslivců (Feldjägerbataillone), bosensko-hercegovské pluky (Bosnisch-hercegovinisches Infanterieregiment), či v průběhu války vzniklé, úzce specializované roty horských vůdců (Bergeführerkompanie) a vysokohorské roty (Hochgebirgskompanie). Zde musím podotknout, že výčet není úplný. Jak jsem již uvedl, kladení důrazu na doplňování mužstva z alpských zemí mělo své výhody, ale také nevýhody. Pokračování války se stále se stupňující intenzitou bylo příčinou úbytku kvalitního kádru, který šel ruku v ruce s problémem doplňování z poměrně úzké skupiny obyvatelstva mocnářství. Je tedy více než pravděpodobné, že u některých výše uvedených horských jednotek rakousko-uherské armády byli časem zařazeni vojáci českého nebo slovenského původu, byť se však mohlo jednat o jev vskutku marginální a možná pro někoho i zpochybnitelný. Co, ale nelze zpochybnit je téměř roční nasazení velké části pražského 28. pěšího pluku, oněch „pražských dětí“ v oblasti Karnských Alp (5/1916 – 5/1917)*. Tomuto pluku, který byl na základě známé aféry v dubnu 1915 rozpuštěn, se již v rámci jeho obnovy dostalo téměř dvouměsíční přípravy s důrazem kladeným na horský výcvik. Před samotným nástupem do pole, byly příslušníci pluku vybaveni výstrojí nezbytnou pro působení v horském prostředí, jakou jsou: cepíny, mačky, lana, sněžné brýle aj.. Popis veskrze úspěšného působení „osmadvacátníků“ na vrcholech alpských štítů není předmětem tohoto článku, přesto je nutné konstatovat, že historie čs. horské pěchoty budeme-li, se snažit k ní přistoupit trochu komplexněji začala již v období Velké války na vrcholcích Alp.
*) Výčet c. a k. vojenských jednotek s převahou „českého živlu“ a horským výcvikem je samozřejmě větší.
Horská pěchota čs. branné moci
Téměř od samotného počátku v říjnu 1918, musela nově vzniklá Československá republika obhajovat se zbraní v ruce svoji územní celistvost. Zejména krvavé boje na Slovensku vrcholící v červnu 1919, které stály ČSR téměř 6 000 mužů (mrví, zranění, nezvěstní, zajatí) byly příčinou rychlého vystřízlivění vedoucí politické reprezentace. Naivní myšlenka tzv. občanské milice suplující funkci armády vzala rychle za své a byl přijat model silné jednotné armády, jakožto záruky československé samostatnosti. Důležitým impulzem k tomuto konání pak byla unifikace československé armády, která proběhla na základě výnosu č.j. 51700/org. ze 21.12.1919 o splynutí zahraničního a domácího vojska a rozkazu tehdejšího ministra národní obrany Václava Jaromíra Klofáče ze dne 2. ledna 1920 pod čj. 14.002- pres. 1919. Právní rámec pro unifikaci byl pak zakotven v Branném zákoně, schváleném dne 13.03.1920. Tomu všemu samozřejmě předcházela usilovná práce na nové vojenské struktuře, kde nezastupitelnou úlohu sehrála francouzská vojenská mise.
Co nového vlastně unifikace přinesla? Zejména to bylo sloučení dosavadního „mišmaše“ různých vojenských skupin domácího a zahraničního vojska vč. dobrovolnických útvarů vzniklých za bojů na Slovensku v jeden organický celek. Dále pak vytvoření dlouhodobé koncepce výstavby armády, která předpokládala vznik čtyř zemských vojenských velitelství s dvanácti divizemi, dvěma horskými brigádami, třemi jezdeckými brigádami, několika samostatnými dělostřeleckými brigádami a dalšími pomocnými útvary. Divize měly být tvořeny čtyřmi pěšími pluky, dvěma dělostřeleckými pluky a dalšími pomocnými jednotkami. Početní stav armády byl stanoven s ohledem na dvouletou prezenční službu na 150 000 vojáků.

Jedni z prvních: telefonní četa Horského pěšího praporu č. 11. Datováno 12.12.1920.
Je otázkou, kdo nebo co stálo za myšlenkou zřízení dvou horských brigád v nově se rodící armádní struktuře. Bylo to realistické zhodnocení pozitivních vystoupení horských jednotek ve Velké válce, nebo reflektování na terénní specifika nově vzniklého státu? Kdo byl tím navrhovatelem? Členové francouzské vojenské mise nebo příslušníci domácího vojska, tedy bývalí c. a k. důstojníci? Ať tak, nebo onak, horské brigády vznikly a dle mého názoru určitě ku prospěchu věci. Neboť celková délka státních hranic tehdejší Československé republiky činila 4 120 km a ve velké míře byla kopírována přirozenou hranicí, která se skládala z celé řady pohoří. Těmto horám zcela jasně dominovaly na Slovensku a Podkarpatské Rusi se rozkládající Západní a Východní Karpaty. Nejvyšší částí těchto Karpat pak byly Vysoké Tatry, kde Gerlachovský štít se svojí výškou 2 655 m n. m. byl dokonce nejvyšším vrcholem celého karpatského masivu.
A právě v tomto prostředí měly mít domovskou posádku dvě nově formované horské brigády, resp. čtyři horské pěší pluky čs. armády.
Dne 15. ledna 1920 byly na základech bývalých zeměbraneckých pluků domácího vojska ustanoveny čtyři horské pěší pluky. Velitelství těchto pluků byla situována v oblasti centrálního Slovenska na ose západ – východ, v městech Dolní Kubín, Ružomberok, Poprad a Prešov. Pluky 1 a 2 byly podřízeny velitelství 1. Horské brigády vzniklé 01.04.1920 v Ružomberoku a pluky 3, 4 velitelství 2. Horské brigády (01.04.1920) v Spišské Nové Vsi. Kromě pěchoty byly v podřízenosti horských brigád Horské dělostřelecké pluky č. 201 a 202 (01.01.1920). K datu 01.07.1923 přeznačené na Dělostřelecké pluky (lehké) č. 201, 202. Součástí brigád byla rovněž jejich velitelství se štábem.

Horská pěchota se standardní výzbrojí, puškami vz. 24.
Po stránce organizační byly čs. horské pluky složeny z velitelství pluku, hospodářské správy a pomocné roty, dále pak ze tří praporů (I/…, II/…, III/…) a obligátního náhradního praporu. Horský pěší prapor se skládal ze tří pěších rot, roty kulometné a pomocné čety. Tento stav však vydržel sotva rok, kdy v lednu 1921 došlo v rámci reorganizace k osamostatnění jednotlivých praporů všech horských pěších pluků. Jednotlivé horské prapory tak nabyly statutu samostatného vojenského tělesa a velitelství pluků pak plnila pouze taktickou funkci. Lokace velitelství však zůstala zachována. Samostatné prapory čísel 1. – 12. byly tvořeny: velitelstvím praporu s hospodářskou správou, třemi horskými rotami, kulometnou rotou, horskou technickou rotou a náhradní rotou s vlastní hospodářskou správou a argumentačním skladem. Technická rota byla tvořena zákopnickou četou, spojovací četou a četou děl respektive minometů*. Roty praporu byly složeny ze dvou čet a pomocného družstva. Tabulkový stav praporu činil 400 mužů, 18 lehkých kulometů, 8 těžkých kulometů. Horské pěší pluky pak byly složeny pouze z velitelství a pomocného družstva s výjimkou Horského pěšího pluku 1, který měl systemizovanou pomocnou rotu. Tato organizace „čs. horské pěchoty“ vydržela po celá dvacátá léta a až zásadní změna vojenskopolitického klimatu, odstartovaná neúspěchem jednání na odzbrojovací konferenci v Ženevě (1932-33) a dále umocněná nástupem nacizmu k moci, vedla k další reorganizaci horských jednotek, ale nejen jich. Reorganizace ze září roku 1933 znamenala ve své podstatě ztrátu samostatnosti jednotlivých horských praporů a návrat k modelu roku 1920. Horské pěší pluky, tak opět disponovaly kromě velitelství, hospodářské správy, technické správy, technické roty, pomocné roty, třemi pěšími prapory (I/…, II/…, III/…) a náhradním praporem. Nezbytná vojenská kapela, byla systemizována pouze u Horského pěšího pluku 1. Výsledkem pokračování celkové reorganizace čs. branné moci, pak bylo v říjnu 1935 zřízení rot doprovodných zbraní u všech čtyř pluků. Tabulkové stavy horského pěšího pluku tedy v roce 1935 předepisovaly: 1 557 osob, 1609 pušek, 252 pistolí, 81 lehkých kulometů, 24 těžkých kulometů, 2 minomety a 2 kanóny proti útočné vozbě. Rozsáhlé změny, kterými si ve třicátých létech procházela prakticky celá čs. branná moc, se dotkly i brigádních velitelství, ze kterých se dnem 01.01.1938 stala velitelství 16. pěší respektive 17. pěší divize. Mírová služba horské pěchoty vzala za své, dnem vyhlášení všeobecné mobilizace čs. branné moci v noci 23. září 1938. Nicméně cíle tohoto článku jsou jiné a tak popis činnosti horských pluků za mobilizace až do jejich zániku nechám na příště, nebo na někom jiném.
*) Bližší info k dělům/minometům v tomto období bohužel postrádám.
S výjimkou těžší výzbroje a výstroje, která byla uzpůsobena k přepravě na soumarech se vybavení horské pěchoty téměř v ničem nelišilo od standardu čs. „prvorepublikové“ armády. Po dobu první poloviny dvacátých let tvořily základní plukovní výzbroj opakovací pušky systému Mannlicher M95 (8mm) různých variací. Lze předpokládat, že v případě horských jednotek se mohlo ve většině jednat o tzv. „Štuce“ (Stutz – krátká puška). V prvopočátku nebyl zděděnému materiálu z Velké války ušetřen ani důstojnický sbor. Jen namátkou zmíním, že ve výzbroji mladé čs. armády bylo 9 modelů pistolí a 4 modely revolverů. Tato dozajista neuspokojivá situace se začala měnit, až s příchodem čs. opakovacích pušek vz. 23 a zejména vz. 24 (7.92mm). Vzhledem k faktu, že pomalu nabíhající výroba nových zbraní byla primárně určená pro útvary umístěné na tehdy exponovaném Slovensku, dá se předpokládat, že horské pluky byly přezbrojeny v polovině dvacátých let. Zavedení pistolí vz. 22 a vz. 24 (9mm) pak završilo kvalitativní změnu u důstojnického sboru. Kulometná výzbroj byla tvořena v počátku systémem Schwarzlose vz. 7/12 (8mm), který byl v průběhu let 1924-28 nahrazen téměř identickým vz. 07/24 (7,92mm). Tristní situaci v oblasti lehkých kulometů se podařilo vyřešit až koncem dvacátých let zavedením lehkého kulometu vz. 26 (7,92mm).
V souvislosti s rozšířením dosavadní plukovní struktury o roty doprovodných zbraní v říjnu 1935 se do výzbroje „Horáků“ dostaly další zbraně poněkud větších kalibrů. Kanóny proti útočné vozbě vz. 34 a 37 (3,7cm) tvořily výzbroj protitankových čet*. Minometné čety byly v prvopočátku vybaveny minomety vz. 17 (9cm) později „moderním“ vz. 36 (8cm).
*) Provedení předpokládám pěchotní „J“.

Svobodník horské pěchoty, držitel střeleckého odznaku.
Horský terén a jeho specifika přímo předurčovaly horské pluky k dominantnímu využití zvířecí síly, ať už to byla doprava vojenského materiálu, munice či proviantu. Vysoké procentuální zastoupení soumarů na úkor automobilů nebo vojenských kár, mohlo rovněž působit jako jistý identifikační znak horských jednotek*. Dle dostupných zdrojů se zřejmě jednalo pouze o koně. Toto tvrzení snad potvrzuje i fakt, že ve středoevropském regionu není osel, až tak typické zvíře a proto bych muly a mezky vyloučil.
*) Tabulkové stavy soumarů jsou mi neznámé.
Jak jsem již uvedl u výzbroje, tak ani samotné výstrojní součástky horské pěchoty se, až na pár výjimek neodlišovaly od tehdejšího armádního standardu. Nebudu proto zde líčit na pozadí času zaváděné jednotlivé vzory uniforem, ale zmíním pár výstrojních odchylek, které měli „Horákům“ usnadnit pobyt v horském prostředí. A začneme od základu, tedy od obuvi: VV (Věcný věstník) z r. 1925, čl. 18 zavedl nový, zlepšený druh obuvi (dobově-střevíců) vz. 24, který nahradil dosavadní druh (běžné čís. 17), dále věstník praví:
"Střevíce vz. 24 budou vojenským tělesům z vojenského oděvního skladu čís. 1 v Brně vydávány, až budou vyčerpány zásoby dosavadních střevíců (běžné čís. 17); jen horským praporům vydá vojenského oděvní sklad čís. 1 v Brně místo obyčejných střevíců (běž. čís. 17) střevíce vz. 24 již nyní".
V následujících letech prošla vojenská obuv dalším vývojem, na jejímž konci bylo zavedení střevíců vz. 28. Více příslušný Věcný věstník:
"Horské střevíce zůstávají zatím dosavadního vzoru, protože nový vzor ještě není vyzkoušen".
S tím odzkoušením to zřejmě nebylo tak horké, neboť VV z r. 1933, čl. 243 nošení horských střevíců (po novu-horských šněrovacích bot) zrušilo a předepisuje místo nich šněrovací boty pro pěchotu, tedy standardní vz. 28. Přesto se MNO horských šněrovacích bot úplně nevzdalo, protože v tom samém předpisu je uvedeno:
"Pro speciální horský výcvik ponechává MNO. po 20 párech horských šněrovacích bot pro každou setninu a 40 párů jako zálohu pro hospodářskou zprávu".
"Jako zálohu pro každou horskou brigádu uloží horský prapor 5 a 7 po 140 párech horských šněrovacích bot k dispozičním zásobám materiálu z horských brigádních skladů a to buď ze zvláštních mírových zásob anebo ze zásob augmentačních. Bude-li vzata obuv ze zásob augmentačních, vyžádá si jako náhradu příslušný počet šněrovacích bot z HOLS".
"Celkové předepsané počty obuvi podle přílohy 4 Sm 60 se tímto nařízením nemění. Nynějších zásob horských šněrovacích bot bude používáno, až se úplně spotřebují".
"K lyžařskému výcviku anebo ke cvičení v horách mohou býti šněrovací boty podle potřeby opatřeny dvojitou podrážkou, a je-li potřebí i náležitým množstvím křídlových hřebíků (šerek)" *.
Další odchylkou ve vystrojování byl například svetr. Na rozdíl od vestami vybavené „běžné pěchoty“ byla ta horská vybavena vlněnými svetry jednotné velikosti a za zmínku stojí rovněž pláštěnka starého vzoru nahrazená později pláštěnkou vz. 29.
*) Přesné a kompletní citace Věcných věstníků vč. ilustrací lze nalézt na http://www.hp19.cz.



Šerek, pláštěnka vz. 29 a svetr
Jaká byla?
Jaká vlastně tedy byla čs. horská pěchota? Zběžným pohledem se příslušníci horských útvarů od ostatních pěchotních jednotek nedali příliš snadno rozeznat. Výzbroj a výstroj byla až na pár detailů prakticky stejná, jediným dobře identifikovatelným znakem určujícím příslušnost k horské pěchotě, tak byl symbol sokola s lipovou ratolestí, který byl nošen na standardních límcových výložkách červené barvy třešňového odstínu. To co nebylo patrné na první pohled, však bylo zjevné ve výcviku a bojové přípravě. Výcvikové osnovy tzv. „Horáků“ byly jako na míru ušity předpokládanému místu jejich nasazení. Horské prostředí prakticky dominovalo valné části jejich činností, ať to byly dlouhé horské pochody, boj v horách, základy horolezectví, přechody lavinových polí či lyžování. Tradičně musel každý nový „bažant“ horské pěchoty zvládnout výstup na některý z okolních horských vrcholů, kde mu pak byl na výložky připnut sokol s lipovou ratolestí. Pro příslušníky 1. horské brigády (velitelství v Rožomberoku) byl tímto vrcholem Velký Choč (1611 m.n.m.).

Velký Choč
Letní měsíce byly naplněny výcvikem ve vysoko v horách k tomuto účelu zřízených stanicích, kde se „pilovalo“ horolezectví, taktika horského boje, zdravověda a přesuny. Norma na 20 -25 km pěšího přesunu tak stanovovala průměrnou rychlost cca 4 km/hod. Překonání 300 výškových metrů mělo trvat 1 hodinu. Zimní měsíce pak byly charakteristické pro výcvik ve svozu materiálu, zbraní a zraněných osob na saních, přechodu lavinových polí nebo základů zimního horolezectví. Značný důraz byl kladen na zvládnutí lyžařské techniky (lyže typu Kandahár).

Lyžařský výcvik
Konec výcviku znamenal stáhnutí jednotek do níže položených posádek k opravám poškozené výstroje a výzbroje. Již z výše uvedeného je patrné, že z hlediska výcviku nebo fyzické zdatnosti převyšovali „Horáci“ tehdejší armádní standard. Toto ostatně potvrzovaly výsledky armádních manévrů konaných společně s „běžnou“ pěchotou, kde horská pěchota často excelovala a získala si tak pověst elity. Krásné horské prostředí a jistý pocit výjimečnosti oproti běžným útvarům na pozadí expandujícího „trampingu“ v průběhu dvacátých a třicátých let, byl zřejmě důvodem, proč velké množství mladíků té doby si přálo strávit základní vojenskou službu právě u těchto útvarů. Dobrovolná rezignace na posádkovou službu a podvolení se tvrdému výcviku v horském prostředí pak rovněž pozitivně formovalo kvalitu lidského materiálu zařazeného k horské pěchotě čs. armády. Z těchto a výše uvedených důvodů, lze na čs. horské pluky nahlížet jako na „hraničáře“ (Hraničářské prapory), tudíž elitu čs. armády dvacátých a třicátých let.

Na závěr tohoto článku, bych chtěl poděkovat provozovatelům webu "nezradime.cz" a "hp19.cz" za vstřícnost a ochotu.
Zdroje a literatura:
http://www.kvh-victorianord.cz
http://www.nezradime.cz
http://www.specialnitelesnapriprava.cz
http://www.fronta.cz
http://www.vojenstvi.cz
http://www.valka.cz
http://www.palba.cz
http://www.hp19.cz
Encyklopedie branné moci, Jiří Fidler, Václav Sluka
Rukověť pro poddůstojníky, díl. 1
Horské vojenské jednotky obecně
Již od samotného názvu lze snadno dovodit záměry vzniku a hlavní priority činnosti těchto vojenských jednotek. Umění rychlého přesunu, manévrování a boje v horském terénu je to, čím se tyto ve skrze originální jednotky lišily a dodnes liší od běžných vojenských útvarů. Znalost horského prostředí, orientace či schopnost dlouhodobého pobytu v něm, jsou prvky, které horské jednotky vždy efektivně využívaly v rámci boje v tak specifickém prostředí, kterým horské oblasti bezpochyby jsou.
S horskými jednotkami respektive horskou pěchotou v podobě jaké ji známe dnes, jsme se mohli setkat již na přelomu 19. a 20. století, což ovšem neznamená, že v dobách minulých neexistovaly obdobné vojenské útvary zaměřené na boj v horském prostředí. Ve valné míře se jednalo především o příslušníky různých etnik původem právě z horských oblastí (zasvěcení určitě znají nepálské „Gurkhy“, zde na Palbě v pracích Michana zmíněné „Marokánce“, či pro našince velmi blízké „Tyroláky“, aj.). Místo narození a výborná znalost přirozeného prostředí pak u těchto horalů do značné míry nahrazovala nezbytný výcvik a dril. Rovněž nelze opomenout velmi dobrou fyzickou zdatnost, odolnost a nenáročnost. Nicméně, cílem tohoto pojednání je čs. horská pěchota v období „první republiky“ a proto mi nezbývá než se trochu málo zmínit o horských jednotkách rakousko-uherské armády.
Jak je všeobecně známo, československá armáda byla z velké míry postavena na rozbitých základech bývalé rakousko-uherské armády, ať už se jednalo o převzetí organizační struktury, personálu, výzbroje či výstroje. Proto tento malý exkurz.
U zrodu struktury rakousko-uherských horských jednotek, tak jak je známe z počátku Velké války stál původně Tyrolský myslivecký pluk (Tiroler Jäger-Regiment) ze kterého v roce 1895 vznikly čtyři pluky tyrolských císařských myslivců (1, 2, 3, 4 Regiment der Tiroler Kaiserjäger). Mužstvo těchto pluků bylo doplňováno jak jinak, než z alpských oblastí a bylo složeno v naprosté většině z rodilých rakušanů a v menší míře „rakouských italů“. Dále to pak byly pluky zemských střelců (I, II, III. Landesschützenregiment), které byly rovněž doplňovány z oblastí Tyrol a Vorarlberska. Jako symbol označující horské jednotky byla již v roce 1907 císařem Františkem Josefem I. vybrána Alpská Protěž. Tento znak nošený na límcových výložkách se následně stal jejich pověstným symbolem. Jednotek vhodných pro vedení horského boje však bylo více, zmíním tedy jen letmo: prapory polních myslivců (Feldjägerbataillone), bosensko-hercegovské pluky (Bosnisch-hercegovinisches Infanterieregiment), či v průběhu války vzniklé, úzce specializované roty horských vůdců (Bergeführerkompanie) a vysokohorské roty (Hochgebirgskompanie). Zde musím podotknout, že výčet není úplný. Jak jsem již uvedl, kladení důrazu na doplňování mužstva z alpských zemí mělo své výhody, ale také nevýhody. Pokračování války se stále se stupňující intenzitou bylo příčinou úbytku kvalitního kádru, který šel ruku v ruce s problémem doplňování z poměrně úzké skupiny obyvatelstva mocnářství. Je tedy více než pravděpodobné, že u některých výše uvedených horských jednotek rakousko-uherské armády byli časem zařazeni vojáci českého nebo slovenského původu, byť se však mohlo jednat o jev vskutku marginální a možná pro někoho i zpochybnitelný. Co, ale nelze zpochybnit je téměř roční nasazení velké části pražského 28. pěšího pluku, oněch „pražských dětí“ v oblasti Karnských Alp (5/1916 – 5/1917)*. Tomuto pluku, který byl na základě známé aféry v dubnu 1915 rozpuštěn, se již v rámci jeho obnovy dostalo téměř dvouměsíční přípravy s důrazem kladeným na horský výcvik. Před samotným nástupem do pole, byly příslušníci pluku vybaveni výstrojí nezbytnou pro působení v horském prostředí, jakou jsou: cepíny, mačky, lana, sněžné brýle aj.. Popis veskrze úspěšného působení „osmadvacátníků“ na vrcholech alpských štítů není předmětem tohoto článku, přesto je nutné konstatovat, že historie čs. horské pěchoty budeme-li, se snažit k ní přistoupit trochu komplexněji začala již v období Velké války na vrcholcích Alp.
*) Výčet c. a k. vojenských jednotek s převahou „českého živlu“ a horským výcvikem je samozřejmě větší.
Horská pěchota čs. branné moci
Téměř od samotného počátku v říjnu 1918, musela nově vzniklá Československá republika obhajovat se zbraní v ruce svoji územní celistvost. Zejména krvavé boje na Slovensku vrcholící v červnu 1919, které stály ČSR téměř 6 000 mužů (mrví, zranění, nezvěstní, zajatí) byly příčinou rychlého vystřízlivění vedoucí politické reprezentace. Naivní myšlenka tzv. občanské milice suplující funkci armády vzala rychle za své a byl přijat model silné jednotné armády, jakožto záruky československé samostatnosti. Důležitým impulzem k tomuto konání pak byla unifikace československé armády, která proběhla na základě výnosu č.j. 51700/org. ze 21.12.1919 o splynutí zahraničního a domácího vojska a rozkazu tehdejšího ministra národní obrany Václava Jaromíra Klofáče ze dne 2. ledna 1920 pod čj. 14.002- pres. 1919. Právní rámec pro unifikaci byl pak zakotven v Branném zákoně, schváleném dne 13.03.1920. Tomu všemu samozřejmě předcházela usilovná práce na nové vojenské struktuře, kde nezastupitelnou úlohu sehrála francouzská vojenská mise.
Co nového vlastně unifikace přinesla? Zejména to bylo sloučení dosavadního „mišmaše“ různých vojenských skupin domácího a zahraničního vojska vč. dobrovolnických útvarů vzniklých za bojů na Slovensku v jeden organický celek. Dále pak vytvoření dlouhodobé koncepce výstavby armády, která předpokládala vznik čtyř zemských vojenských velitelství s dvanácti divizemi, dvěma horskými brigádami, třemi jezdeckými brigádami, několika samostatnými dělostřeleckými brigádami a dalšími pomocnými útvary. Divize měly být tvořeny čtyřmi pěšími pluky, dvěma dělostřeleckými pluky a dalšími pomocnými jednotkami. Početní stav armády byl stanoven s ohledem na dvouletou prezenční službu na 150 000 vojáků.

Jedni z prvních: telefonní četa Horského pěšího praporu č. 11. Datováno 12.12.1920.
Je otázkou, kdo nebo co stálo za myšlenkou zřízení dvou horských brigád v nově se rodící armádní struktuře. Bylo to realistické zhodnocení pozitivních vystoupení horských jednotek ve Velké válce, nebo reflektování na terénní specifika nově vzniklého státu? Kdo byl tím navrhovatelem? Členové francouzské vojenské mise nebo příslušníci domácího vojska, tedy bývalí c. a k. důstojníci? Ať tak, nebo onak, horské brigády vznikly a dle mého názoru určitě ku prospěchu věci. Neboť celková délka státních hranic tehdejší Československé republiky činila 4 120 km a ve velké míře byla kopírována přirozenou hranicí, která se skládala z celé řady pohoří. Těmto horám zcela jasně dominovaly na Slovensku a Podkarpatské Rusi se rozkládající Západní a Východní Karpaty. Nejvyšší částí těchto Karpat pak byly Vysoké Tatry, kde Gerlachovský štít se svojí výškou 2 655 m n. m. byl dokonce nejvyšším vrcholem celého karpatského masivu.
A právě v tomto prostředí měly mít domovskou posádku dvě nově formované horské brigády, resp. čtyři horské pěší pluky čs. armády.
Dne 15. ledna 1920 byly na základech bývalých zeměbraneckých pluků domácího vojska ustanoveny čtyři horské pěší pluky. Velitelství těchto pluků byla situována v oblasti centrálního Slovenska na ose západ – východ, v městech Dolní Kubín, Ružomberok, Poprad a Prešov. Pluky 1 a 2 byly podřízeny velitelství 1. Horské brigády vzniklé 01.04.1920 v Ružomberoku a pluky 3, 4 velitelství 2. Horské brigády (01.04.1920) v Spišské Nové Vsi. Kromě pěchoty byly v podřízenosti horských brigád Horské dělostřelecké pluky č. 201 a 202 (01.01.1920). K datu 01.07.1923 přeznačené na Dělostřelecké pluky (lehké) č. 201, 202. Součástí brigád byla rovněž jejich velitelství se štábem.

Horská pěchota se standardní výzbrojí, puškami vz. 24.
Po stránce organizační byly čs. horské pluky složeny z velitelství pluku, hospodářské správy a pomocné roty, dále pak ze tří praporů (I/…, II/…, III/…) a obligátního náhradního praporu. Horský pěší prapor se skládal ze tří pěších rot, roty kulometné a pomocné čety. Tento stav však vydržel sotva rok, kdy v lednu 1921 došlo v rámci reorganizace k osamostatnění jednotlivých praporů všech horských pěších pluků. Jednotlivé horské prapory tak nabyly statutu samostatného vojenského tělesa a velitelství pluků pak plnila pouze taktickou funkci. Lokace velitelství však zůstala zachována. Samostatné prapory čísel 1. – 12. byly tvořeny: velitelstvím praporu s hospodářskou správou, třemi horskými rotami, kulometnou rotou, horskou technickou rotou a náhradní rotou s vlastní hospodářskou správou a argumentačním skladem. Technická rota byla tvořena zákopnickou četou, spojovací četou a četou děl respektive minometů*. Roty praporu byly složeny ze dvou čet a pomocného družstva. Tabulkový stav praporu činil 400 mužů, 18 lehkých kulometů, 8 těžkých kulometů. Horské pěší pluky pak byly složeny pouze z velitelství a pomocného družstva s výjimkou Horského pěšího pluku 1, který měl systemizovanou pomocnou rotu. Tato organizace „čs. horské pěchoty“ vydržela po celá dvacátá léta a až zásadní změna vojenskopolitického klimatu, odstartovaná neúspěchem jednání na odzbrojovací konferenci v Ženevě (1932-33) a dále umocněná nástupem nacizmu k moci, vedla k další reorganizaci horských jednotek, ale nejen jich. Reorganizace ze září roku 1933 znamenala ve své podstatě ztrátu samostatnosti jednotlivých horských praporů a návrat k modelu roku 1920. Horské pěší pluky, tak opět disponovaly kromě velitelství, hospodářské správy, technické správy, technické roty, pomocné roty, třemi pěšími prapory (I/…, II/…, III/…) a náhradním praporem. Nezbytná vojenská kapela, byla systemizována pouze u Horského pěšího pluku 1. Výsledkem pokračování celkové reorganizace čs. branné moci, pak bylo v říjnu 1935 zřízení rot doprovodných zbraní u všech čtyř pluků. Tabulkové stavy horského pěšího pluku tedy v roce 1935 předepisovaly: 1 557 osob, 1609 pušek, 252 pistolí, 81 lehkých kulometů, 24 těžkých kulometů, 2 minomety a 2 kanóny proti útočné vozbě. Rozsáhlé změny, kterými si ve třicátých létech procházela prakticky celá čs. branná moc, se dotkly i brigádních velitelství, ze kterých se dnem 01.01.1938 stala velitelství 16. pěší respektive 17. pěší divize. Mírová služba horské pěchoty vzala za své, dnem vyhlášení všeobecné mobilizace čs. branné moci v noci 23. září 1938. Nicméně cíle tohoto článku jsou jiné a tak popis činnosti horských pluků za mobilizace až do jejich zániku nechám na příště, nebo na někom jiném.
*) Bližší info k dělům/minometům v tomto období bohužel postrádám.
S výjimkou těžší výzbroje a výstroje, která byla uzpůsobena k přepravě na soumarech se vybavení horské pěchoty téměř v ničem nelišilo od standardu čs. „prvorepublikové“ armády. Po dobu první poloviny dvacátých let tvořily základní plukovní výzbroj opakovací pušky systému Mannlicher M95 (8mm) různých variací. Lze předpokládat, že v případě horských jednotek se mohlo ve většině jednat o tzv. „Štuce“ (Stutz – krátká puška). V prvopočátku nebyl zděděnému materiálu z Velké války ušetřen ani důstojnický sbor. Jen namátkou zmíním, že ve výzbroji mladé čs. armády bylo 9 modelů pistolí a 4 modely revolverů. Tato dozajista neuspokojivá situace se začala měnit, až s příchodem čs. opakovacích pušek vz. 23 a zejména vz. 24 (7.92mm). Vzhledem k faktu, že pomalu nabíhající výroba nových zbraní byla primárně určená pro útvary umístěné na tehdy exponovaném Slovensku, dá se předpokládat, že horské pluky byly přezbrojeny v polovině dvacátých let. Zavedení pistolí vz. 22 a vz. 24 (9mm) pak završilo kvalitativní změnu u důstojnického sboru. Kulometná výzbroj byla tvořena v počátku systémem Schwarzlose vz. 7/12 (8mm), který byl v průběhu let 1924-28 nahrazen téměř identickým vz. 07/24 (7,92mm). Tristní situaci v oblasti lehkých kulometů se podařilo vyřešit až koncem dvacátých let zavedením lehkého kulometu vz. 26 (7,92mm).
V souvislosti s rozšířením dosavadní plukovní struktury o roty doprovodných zbraní v říjnu 1935 se do výzbroje „Horáků“ dostaly další zbraně poněkud větších kalibrů. Kanóny proti útočné vozbě vz. 34 a 37 (3,7cm) tvořily výzbroj protitankových čet*. Minometné čety byly v prvopočátku vybaveny minomety vz. 17 (9cm) později „moderním“ vz. 36 (8cm).
*) Provedení předpokládám pěchotní „J“.

Svobodník horské pěchoty, držitel střeleckého odznaku.
Horský terén a jeho specifika přímo předurčovaly horské pluky k dominantnímu využití zvířecí síly, ať už to byla doprava vojenského materiálu, munice či proviantu. Vysoké procentuální zastoupení soumarů na úkor automobilů nebo vojenských kár, mohlo rovněž působit jako jistý identifikační znak horských jednotek*. Dle dostupných zdrojů se zřejmě jednalo pouze o koně. Toto tvrzení snad potvrzuje i fakt, že ve středoevropském regionu není osel, až tak typické zvíře a proto bych muly a mezky vyloučil.
*) Tabulkové stavy soumarů jsou mi neznámé.
Jak jsem již uvedl u výzbroje, tak ani samotné výstrojní součástky horské pěchoty se, až na pár výjimek neodlišovaly od tehdejšího armádního standardu. Nebudu proto zde líčit na pozadí času zaváděné jednotlivé vzory uniforem, ale zmíním pár výstrojních odchylek, které měli „Horákům“ usnadnit pobyt v horském prostředí. A začneme od základu, tedy od obuvi: VV (Věcný věstník) z r. 1925, čl. 18 zavedl nový, zlepšený druh obuvi (dobově-střevíců) vz. 24, který nahradil dosavadní druh (běžné čís. 17), dále věstník praví:
"Střevíce vz. 24 budou vojenským tělesům z vojenského oděvního skladu čís. 1 v Brně vydávány, až budou vyčerpány zásoby dosavadních střevíců (běžné čís. 17); jen horským praporům vydá vojenského oděvní sklad čís. 1 v Brně místo obyčejných střevíců (běž. čís. 17) střevíce vz. 24 již nyní".
V následujících letech prošla vojenská obuv dalším vývojem, na jejímž konci bylo zavedení střevíců vz. 28. Více příslušný Věcný věstník:
"Horské střevíce zůstávají zatím dosavadního vzoru, protože nový vzor ještě není vyzkoušen".
S tím odzkoušením to zřejmě nebylo tak horké, neboť VV z r. 1933, čl. 243 nošení horských střevíců (po novu-horských šněrovacích bot) zrušilo a předepisuje místo nich šněrovací boty pro pěchotu, tedy standardní vz. 28. Přesto se MNO horských šněrovacích bot úplně nevzdalo, protože v tom samém předpisu je uvedeno:
"Pro speciální horský výcvik ponechává MNO. po 20 párech horských šněrovacích bot pro každou setninu a 40 párů jako zálohu pro hospodářskou zprávu".
"Jako zálohu pro každou horskou brigádu uloží horský prapor 5 a 7 po 140 párech horských šněrovacích bot k dispozičním zásobám materiálu z horských brigádních skladů a to buď ze zvláštních mírových zásob anebo ze zásob augmentačních. Bude-li vzata obuv ze zásob augmentačních, vyžádá si jako náhradu příslušný počet šněrovacích bot z HOLS".
"Celkové předepsané počty obuvi podle přílohy 4 Sm 60 se tímto nařízením nemění. Nynějších zásob horských šněrovacích bot bude používáno, až se úplně spotřebují".
"K lyžařskému výcviku anebo ke cvičení v horách mohou býti šněrovací boty podle potřeby opatřeny dvojitou podrážkou, a je-li potřebí i náležitým množstvím křídlových hřebíků (šerek)" *.
Další odchylkou ve vystrojování byl například svetr. Na rozdíl od vestami vybavené „běžné pěchoty“ byla ta horská vybavena vlněnými svetry jednotné velikosti a za zmínku stojí rovněž pláštěnka starého vzoru nahrazená později pláštěnkou vz. 29.
*) Přesné a kompletní citace Věcných věstníků vč. ilustrací lze nalézt na http://www.hp19.cz.



Šerek, pláštěnka vz. 29 a svetr
Jaká byla?
Jaká vlastně tedy byla čs. horská pěchota? Zběžným pohledem se příslušníci horských útvarů od ostatních pěchotních jednotek nedali příliš snadno rozeznat. Výzbroj a výstroj byla až na pár detailů prakticky stejná, jediným dobře identifikovatelným znakem určujícím příslušnost k horské pěchotě, tak byl symbol sokola s lipovou ratolestí, který byl nošen na standardních límcových výložkách červené barvy třešňového odstínu. To co nebylo patrné na první pohled, však bylo zjevné ve výcviku a bojové přípravě. Výcvikové osnovy tzv. „Horáků“ byly jako na míru ušity předpokládanému místu jejich nasazení. Horské prostředí prakticky dominovalo valné části jejich činností, ať to byly dlouhé horské pochody, boj v horách, základy horolezectví, přechody lavinových polí či lyžování. Tradičně musel každý nový „bažant“ horské pěchoty zvládnout výstup na některý z okolních horských vrcholů, kde mu pak byl na výložky připnut sokol s lipovou ratolestí. Pro příslušníky 1. horské brigády (velitelství v Rožomberoku) byl tímto vrcholem Velký Choč (1611 m.n.m.).

Velký Choč
Letní měsíce byly naplněny výcvikem ve vysoko v horách k tomuto účelu zřízených stanicích, kde se „pilovalo“ horolezectví, taktika horského boje, zdravověda a přesuny. Norma na 20 -25 km pěšího přesunu tak stanovovala průměrnou rychlost cca 4 km/hod. Překonání 300 výškových metrů mělo trvat 1 hodinu. Zimní měsíce pak byly charakteristické pro výcvik ve svozu materiálu, zbraní a zraněných osob na saních, přechodu lavinových polí nebo základů zimního horolezectví. Značný důraz byl kladen na zvládnutí lyžařské techniky (lyže typu Kandahár).
Lyžařský výcvik
Konec výcviku znamenal stáhnutí jednotek do níže položených posádek k opravám poškozené výstroje a výzbroje. Již z výše uvedeného je patrné, že z hlediska výcviku nebo fyzické zdatnosti převyšovali „Horáci“ tehdejší armádní standard. Toto ostatně potvrzovaly výsledky armádních manévrů konaných společně s „běžnou“ pěchotou, kde horská pěchota často excelovala a získala si tak pověst elity. Krásné horské prostředí a jistý pocit výjimečnosti oproti běžným útvarům na pozadí expandujícího „trampingu“ v průběhu dvacátých a třicátých let, byl zřejmě důvodem, proč velké množství mladíků té doby si přálo strávit základní vojenskou službu právě u těchto útvarů. Dobrovolná rezignace na posádkovou službu a podvolení se tvrdému výcviku v horském prostředí pak rovněž pozitivně formovalo kvalitu lidského materiálu zařazeného k horské pěchotě čs. armády. Z těchto a výše uvedených důvodů, lze na čs. horské pluky nahlížet jako na „hraničáře“ (Hraničářské prapory), tudíž elitu čs. armády dvacátých a třicátých let.

Na závěr tohoto článku, bych chtěl poděkovat provozovatelům webu "nezradime.cz" a "hp19.cz" za vstřícnost a ochotu.
Zdroje a literatura:
http://www.kvh-victorianord.cz
http://www.nezradime.cz
http://www.specialnitelesnapriprava.cz
http://www.fronta.cz
http://www.vojenstvi.cz
http://www.valka.cz
http://www.palba.cz
http://www.hp19.cz
Encyklopedie branné moci, Jiří Fidler, Václav Sluka
Rukověť pro poddůstojníky, díl. 1