Globální změny klimatu

Moderátor: Bleu

Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Re: Globální změny klimatu

Příspěvek od jersey.se »

Souhlasím s oběma dvěma, myslím že naše názory se navzájem nutně nevyvrací. :)
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Globální změny klimatu

Příspěvek od Polarfox »

Alfik píše:Problém je, že mě je 48 let, a pamatuji od 60. let postupně: vylovené oceány do 15. let, dva a možná tři ropné píky, ochlazování (sic!), a oteplování. Všechno prý total katastrofy. Všechno nedoložené vědecky, a o to více protlačováno politicky.
S tím se dá víceméně souhlasit, ale průser je, že se hromadí velké množství menších katastrof a na řadu se zvysoka kálí a nevěnuje se jim pozornost jako těm největším ekologickým tématům. A jakmile několikrát kiksne katastrofický scénář typu "všechno bude do 15ti let úplně v...", tak i ty reálné menší průsery ztrácejí automaticky vážnost a pozornost.

Takže třeba oceány nebudou vyloveny do 15ti let a když se něco vyloví, tak se zpravidla najde jiná cestička, ale samotný fakt, že úzká skupina lidí dokáže například zdecimovat extrémně hojné druhy na hodnoty v jednotkách jednotlivých procent za jedno desetiletí, není zrovna ok.

I když to budeme brát z pohledu "holt nebude tuňák, ulovím si makrelu", tak to stojí prachy. Mnohem větší prachy než trocha racionálnějšího přístupu a zajištění takových podmínek, aby bylo co lovit. Tohle by měla být dostatečná pobídka i pro ty, pro které je to jen ryba do plechovky a nic jiného. Ale není...
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Globální změny klimatu

Příspěvek od Alfik »

Je to tak, vem si např. to, co jsem napsal o chilském guanu a ančovičkách (ve vláknu o chlastu :D ).
Ano, jsou to katastrofy. Ano, musíme se jimi zabývat a postarat se, aby nenastávaly. Ano, je třeba myslet ekologicky, ale ne jako ti magoři co se přivazují ke stromům a co kvůlli nim naše hory vypadají jak po jaderném výbuchu. A ne jako Klaus, to je to samé v bleděmodrém, tedy taky fanatismus, jen opačný.
Prostě, co se děje, to už není rozhodování na základě faktů, ani na základě zodpovědného, poučeného názoru. Protože, on nikdo nerozumí všemu, dříve či později se každý "odpovědný vedoucí" od kapitána ponorky po politika musí spolehnout na názory a poučení od znalců.
To už je rozhodování na základě jakési mystické víry, z jedné strany, že CO2 je škodlivé (zabte se zelení - váš dech jej obsahuje!), z druhé strany, že planeta "není zelená ale modrá a co nemá cenu vyjadřitelnou v ojrech to není na světě žádoucí", a ze třetí strany, že za vším stojí partička všemocných polobohů co chtějí jen zlo a manipulují celým světem (ale nemají na to, zarazit tydle "odhalovatele konspiraček").
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Globální změny klimatu

Příspěvek od CAT »

podpis...

mě se při ekologickejch debatách stejně vždycky vybaví "tak dělejte něco" od Sklepáků, tam je to všechno a pravdivě :-)

http://www.youtube.com/watch?v=215kT-4iWoM
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Globální změny klimatu

Příspěvek od Alchymista »

Alchymista stř 05.06.2013 21:59 píše:... U vodných tokov a priehrad k tomu ešte pristupuje "nevhodná" regulácia prietokov, keď sa s odpúšťaním nádrží začína až pri hrozbe preplnenia nádrží, čo často vedie k zvýšovaniu profilu záplavovej vlny, nie k jej tlmeniu (čo by mala byť jedna z hlavných funkcií priehradných nádrží). V tom by som ale videl predovšetkým vplyv rôznych "lobbystických tlakov", napríklad aj zo strany energetikov či majiteľov rekreačných zariadení okolo priehrad - jedným pri nízkej hladine nebežia naplno turbíny, druhým vadí "neestetický vzhľad" brehu nádrže pri výraznejšom poklese hladiny...
Moja "domnienka" je v podstate potvrdená (vrátane odkazov ďalej):
http://www.blisty.cz/art/68821.html
http://www.blisty.cz/art/68811.html
http://www.blisty.cz/art/68797.html
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
selmausama
Příspěvky: 7
Registrován: 8/7/2012, 22:57
Bydliště: bogejov

Re: Globální změny klimatu

Příspěvek od selmausama »

Kukuřice a řepka vodu nepodržej, všechna steče po svahu dolu. Obili a brambory za držeji vice vody. To bylo známo už za komanče, že pěstoval brambor po vrstevnici. Záplavy jsou odměnou za bio paliva a bio plynky.
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Globální změny klimatu

Příspěvek od Mirek58 »

od selmausama » 7/6/2013, 22:19

Kukuřice a řepka vodu nepodržej, všechna steče po svahu dolu. Obili a brambory za držeji vice vody. To bylo známo už za komanče, že pěstoval brambor po vrstevnici. Záplavy jsou odměnou za bio paliva a bio plynky.
Trošku moc jednoduchý ,ne?
Třeba vloni u nás bylo jen 700 - 800mm srážek, a přitom dlouhodobý průměr je 1400 - 1700mm.
Jednou to množství musí spadnout , aby byl dodržený dlouhodobý průměr.
Je pravda ,že se ted pěstuje řepka , ale dříve to byla řepa.Stačí se kouknout na průměrné osevní plochy po jednotlivých letech.
ObrázekObrázek
selmausama
Příspěvky: 7
Registrován: 8/7/2012, 22:57
Bydliště: bogejov

Re: Globální změny klimatu

Příspěvek od selmausama »

počasí neporučíš. to už tady bylo. jde čistě jak se chováme k přírodě a ona nám to vrací. co udělaly po povodnich 1997 ,2202 . nic. zažil jsem bleskovou povoden, byl jsem v troubkách, v nižboru tak co s tim ,statisticky je vody furt STEJNĚ.S
Uživatelský avatar
VGR_j4ck41
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 448
Registrován: 1/9/2010, 10:23

Re: Globální změny klimatu

Příspěvek od VGR_j4ck41 »

takova krasna debata a ja ji prosvihnul bo jsem se ohanel rejcem abych odvedl tu vodu vod chaty :D

tak aspon jeste trosku prihodim: uz delsi dobu - vpodstate porad co se strasi GO - pri jakekoliv debate na tema GO prihodim poznatky ze zakladni skoly, kde jsme se ucili o dobe ledove. A ne o jedny, ale o 4. A to prosim v poslednich par milionech letech. V obdobi historie zeme mely byt celkem 2 obdobi, kdy byla cela planeta zmrzla s vyjimkou pruhu more u rovniku. Presto doslo k roztati a v jine dobe pak byla vsechna sucha zeme pokryta destnym pralesem. A za tohle clovek rozhodne nemohl. Takze at se nam to libi nebo ne - je uplne jedno jak velky nebo maly je nas vliv na klima, protoze to se stejne driv nebo pozdeji zmeni. A my - jako lidi - s tim muzeme delat jenom jediny. Sedet, koukat, popisovat a rikat ze se to deje a ze s tim nic neudelame, protoze tomu zase az tak moc nerozumime a furt se ucime.

A uprimne me ani nezajima jestli nejakou vyraznou zmenou klimatu dojde na zvyseny pohyb Holandanu smerem na marinu na Lipne. Protoze takovahle zmena bude soucasne znamenat i zvyseny pohyb lidi smerem hrbitov. Osobne doporucuju ekologum zmenit slogan Save the Earth na Save ur Ass. Protoze s jakoukoliv zmenou klimatu si nase stara dobra Zeme poradi. Lidstvu se to uz povest nemusi.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Globální změny klimatu

Příspěvek od Alfik »

Šakalíto - já a Starkové to říkáme furt. Zima se blíží! :D
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Globální změny klimatu

Příspěvek od CAT »

Alfik: Á další závislák na GoT? Z toho se začíná stávat fenomén :-D.

Už jsem četl i teorie o opakujících se dobách ledových, kdy to vypadá tak, že ta co má přijít už má pár ticíc let zpoždění, takže nakonec Alfik a Starkové (nemyslim Tonyho Straka) můžou mít nakrásně pravdu, když říkají - zima se blíží :-)
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
VGR_j4ck41
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 448
Registrován: 1/9/2010, 10:23

Re: Globální změny klimatu

Příspěvek od VGR_j4ck41 »

GoT je slabej odvar ... Brian W. Aldiss a jeho trilogie Helikonie Jaro, Leto, Zima je ten spravnej klimatickej narez :eek:
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Globální změny klimatu

Příspěvek od Alfik »

Cate: Vlastně ne. Viděl jsem dva díly a kousek, v knížce jsem jen pár stránek dál (a odložil jsem ji s pocitem, že bych pokračování mohl psát sám). Ostatní vím od lidí co to četli nebo viděli dál.
Z toho co jsem obsáhl sám, to není nic moc. Zápletka jednoduchá, malý počet postav, bez jakékoli hloubky osobnosti či osobního vývoje, úplně všichni jsou nějak duševně choří, a všichni chcípnou. Takže - dalo by se říci, že je to realistický román ze života :D
Ale chápu, že pro Joe Normal a spol. je to tak akorát co poberou. Nemají ani paměť na ty stovky jmen, ani íkvé na ty spletité osudy třeba z Tolkienových knih (nemyslím jen Pána prstenů, i když i ten je už pro fůru lidí za jejich možnostmi...), nebo třeba na Vojnu a mír.
Jen mi přišel ten cintát tak akorát na to, když se mě někdo pokouší strašit oteplováním. Já vím, Holanďani to vidí jinak, ale z historického hlediska to byly právě chladna, co zabíjelo lidi, ničilo úrodu, zapříčiňovalo války a hladomory, a ukončovalo celé civilizace. Nikoli teplo.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Globální změny klimatu

Příspěvek od skelet »

Alfiku jde fakt vidět, žes to nečetl :lol:
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Globální změny klimatu

Příspěvek od CAT »

Jakože OT, ale jak píše Skelet :-). Srovnávat to s jednoduchostí pohádek od Tolkiena (a to do toho počítám i Sirmalirion, nebo Nedokončené příběhy) je nemožné :-).

Tady ukázka jak to může s aktivistama dopadnout - http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa ... -voda.html
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Globální změny klimatu

Příspěvek od Lord »

VGR_j4ck41 píše:takova krasna debata a ja ji prosvihnul bo jsem se ohanel rejcem abych odvedl tu vodu vod chaty :D
A uprimne me ani nezajima jestli nejakou vyraznou zmenou klimatu dojde na zvyseny pohyb Holandanu smerem na marinu na Lipne. Protoze takovahle zmena bude soucasne znamenat i zvyseny pohyb lidi smerem hrbitov. Osobne doporucuju ekologum zmenit slogan Save the Earth na Save ur Ass. Protoze s jakoukoliv zmenou klimatu si nase stara dobra Zeme poradi. Lidstvu se to uz povest nemusi.
Že by nastalo další stěhování národů? Je si třeba připravit dlouhý klacek. Jinak takhle dopadla jedna "exlusivní Marína" v Libni :D

ObrázekObrázekObrázekObrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
oc-14-4a-01
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 172
Registrován: 15/8/2012, 16:14

Re: Globální změny klimatu

Příspěvek od oc-14-4a-01 »

Oxid uhličitý způsobuje zelenání planety...

Donohue a spol. vystopovali nárůst vegetace ve sledovaných oblastech v letech 1982 až 2010, který nebylo možné připsat změnám v deštích. Jimi pozorované změny vegetace naopak pěkně souhlasí s nárůstem množství oxidu uhličitého v atmosféře. Donohue vnímá výsledky výzkumu jako silný důkaz vlivu zvýšeného hnojení oxidem uhličitým. Pikantní je, že modely chování vegetace v důsledku globálního oteplování předpovídají, že mnohé suché oblasti světa ještě více vyschnou a rozšíří se pouště.

http://www.osel.cz/index.php?clanek=6959
Len malé tajomstvá je potrebné chraniť,
tie veľké chráni nedôvera verejnosťi. Marshall McLuhar
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Globální změny klimatu

Příspěvek od cover72 »

Nu dobře, když vlákno není mrtvé, zrovinka jsem přeložil parádní článek Michaela Crichtona na téma úpadku vědy a toho, jak se Globální Oteplování etablovalo politocko-mediální masáží jako dojmologie, stejně, jako předtím Nukleární Zima:
http://cover72.net/blag/viewpost.php?blag=160
či s diskusí a ve dvou dílech na
http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2013060303
http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2013061401

Je to de facto kritika "vědeckého konsensu", dokazující, proč slovo "konsensus" vůbec nepatří do skutečné vědy, a krásné připomenutí vylhaných "vědeckých teorií", které byly etablovány z politických důvodů a mediání kampaní a v praxi jejich modely totálně selhaly.
oc-14-4a-01
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 172
Registrován: 15/8/2012, 16:14

Re: Globální změny klimatu

Příspěvek od oc-14-4a-01 »

80% dopadajúcej energie na zemský povrch sa ukladá vo vode... Európska krajina bola vysušená, preto tie teplotné anomálie...
Len malé tajomstvá je potrebné chraniť,
tie veľké chráni nedôvera verejnosťi. Marshall McLuhar
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Globální změny klimatu

Příspěvek od Lord »

Jsem názoru a prezentoval jsem to už ve svých předchozích příspěvcích, že nyní má vliv spíše sluneční cyklus.

Dlouhou dobu to byla věčně zmrzlá půda, o níž už od základní školy víme, že se jmenuje permafrost. Nyní vědci zjistili, že taje rychleji, než se dosud očekávalo. Přitom za to nemůže globální oteplování, ale intenzivní sluneční záření. Tání permafrostu může přinést klimatické problémy. Podle analýzy z roku 2011 se do konce století může z roztáté půdy uvolnit stejné množství uhlíku, jako kdyby se odlesnila celá planeta. V půdě jsou také vysoké koncentrace metanu, skleníkového plynu, který atmosféru ohřívá mnohem více než oxid uhličitý.
Zdroj: technet.idnes.cz
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Astronomie a Fyzika“