Mi-24 Hind

Moderátor: Julesak

Odpovědět
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17793
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od skelet »

prakticky těžko, když AČR obdržela vrtulníky vyrobené po roce 2000
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Skeptik »

skelet píše:prakticky těžko, když AČR obdržela vrtulníky vyrobené po roce 2000
Už jsem opravil.
Od roku 1999 jsou k dispozici jak Mi-35 s kulometem 12,7 mm, tak i Mi-35 M s kanónem GŠ-23L a rozšířenou paletou výzbroje (ekvivalent Mi-24 VP)

Obojí s výkonnějšími motory ТV3-117VМА oproti TV3-117V původních Mi-24 V (Mi-35)
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Wasp
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2463
Registrován: 24/6/2014, 15:46

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Wasp »

Pro odlehčení,
já žádné problémy s těžištěm nevidím.
https://www.youtube.com/watch?v=lxjqBpBEVHo
zzz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1033
Registrován: 7/5/2020, 11:58

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od zzz »

skelet píše:ZZZ: ty píšeš tak kostrbatě, že to vyznívá jako blábolení. Nejdříve píšeš o tom, že byla verze "D" rychle nahrazena verzí "V", což ti vyvrátím tím, že tomu tak nebylo (zdroje, které znám tvrdí něco jiného, než Skeptik).
Mi-24D používal osvědčenější vybavení a výzbroj, než Mi-24V, která byla "promakanější". To že Mi-24V mohla používat z počátku podobné komponenty jako "D" je myslím normální, když se vyráběli prakticky souběžně.
Verze DU je cvičná, letové vlastnosti se mezi "D" a "V" moc nelišily, tak proč předělávat výrobu?
(...)
Skelete ... k podtrženému.
Nikdy jsem netvrdil, že Mi-24D byl nahrazen typem Mi-24V. Já jsem mluvil o předčasném konci výroby Mi-24D ... vůbec nerozumím, z jakého pasáže mého textu sis odvodil, že neprobíhala souběžná výroba Mi-24D a Mi-24V.

Já předpokládal, že je známá věc, že na přelomu 70.-/80.- tých let v SSSR už delší dobu vyráběli současně 2 různé verze Hindu:
- Mi-24D plus odvozený Mi-24DU
- Mi-24V

O pár roků později - v první polovině 80.-tých let - se sortiment rozšířil o sériovou výrobu verzí odvozených od Mi-24D: Mi-24K a Mi-24Rch (dle různých pramenů později začaly tyto specializované verze vycházet z Mi-24V). Plus Mi-24P.


Orientační přehled dodávek Hindů do ČSSR
ČSLA Mi-24D odebírala pozvolna, celkem dodáno 28 ks Mi-24D z toho naprostá většina (víc než 70% kusů) byla do ČSSR dodána v letech 1981/1982, tj. ze závěrečné fáze výroby Mi-24D.

Pak pauza (během ní pořízeny 2x Mi-24DU).

A od roku 1985 do roku 1989 průběžné dodávky Mi-24V - opět celkem cca 30ks.



Zemakt
zkus pročíst knížky k tématu

Např. J. Fojtík (viz str. 24 a 25) výslovně píše, že Mi-24DU byl chystán tak, aby v přídi nesl palnou výzbroj. Až nakonec byl kulomet v USPU-24 odstraněn.
"Opravdu myslíte, že někdo, kdo vyhrál volby férově s 79%, potřebuje následně mlátit lidi na ulicích a vypínat internet??"
https://twitter.com/BenesikOndra/status ... 4985394178
Držím jim palce, ať se o vnitřní politice své vlasti můžou rozhodovat naprosto svobodně.
Moudře. Demokraticky.
Bez násilí. Sametově.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Lord »

Samozřejmě, že připomínám to o přetížené přídi Mi-24D je moje spekulace, kterou jsem se nikde nedočetl. Je možné, že se mýlím? Protože jsem v té době nežil, a pouze jsem o tehdejším dění něco četl.
Hmm, já stále moc nechápu, kam na ty nápady o přetížené přídi chodíš, že se mýlíš je téměř jisté. Tvoje myšlenkové pochody ohledně této věci pozoruhodně tikají od jedné absurdity k druhé, když se křečovitě pro ní snažíš najít zdůvodnění, které podle mě s tím příliš nesouvisí.
Klidně může někdo jiný nabídnout srozumitelné vysvětlení ... Proč:
- skončila výroba Mi-24D v 1983 (Mi-25 v cca 1985)
- pokračovala výroba Mi-24DU, tj. Mi-24D s odlehčenou přídí do roku 1991
- výroba Mi-24V (začátek výroby) používala komponenty z Mi-24D (např. motory)?
První body už ti snad jasně vysvětlili ostatní Palbáci, vyjádřím se už jen k poslední odrážce.

- Asi proto, že sériová výroba motorů TV3-117V začala až v roce 1980. Bojové využití Mi-24 v Afghánistánu odhalilo potřebu vytvořit motor podporovaný až do vysoké nadmořské výšky 3600 m.

Dále si můžeš přečíst, že verze Mi-24V měla nést tehdy moderní protitankový systém Šturm-V, jeho vývoj byl však v časovém skluzu. Oproti verzi D však bylo konstrukčních změn více, včetně dalšího modifikovaného či nového elektrotechnického a radarového vybavení. Už ti to vlastně napsal Skelet, že Mi-24D používal osvědčenější vybavení a výzbroj, než Mi-24V, která byla "promakanější". To že Mi-24V mohla používat z počátku podobné komponenty jako "D" je myslím normální, když se vyráběli prakticky souběžně.

Všimni si zpočátku, tudíž dívej se na vývoj, kdy jedna komponenta nahrazuje jinou. Někdy se můžeš dočíst, že "D" byla vnímána jako "přechodová verze" mezi "A" a "V".

Např. J. Fojtík (viz str. 24 a 25) výslovně píše, že Mi-24DU byl chystán tak, aby v přídi nesl palnou výzbroj. Až nakonec byl kulomet v USPU-24 odstraněn.
A to má zase dokazovat podle tebe co ? Asi že měl lépe řešený "nepřetížený čumák" :rotuj:
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
zzz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1033
Registrován: 7/5/2020, 11:58

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od zzz »

Lord píše:
Samozřejmě, že připomínám to o přetížené přídi Mi-24D je moje spekulace, kterou jsem se nikde nedočetl. Je možné, že se mýlím? Protože jsem v té době nežil, a pouze jsem o tehdejším dění něco četl.
Hmm, já stále moc nechápu, kam na ty nápady o přetížené přídi chodíš, že se mýlíš je téměř jisté. Tvoje myšlenkové pochody ohledně této věci pozoruhodně tikají od jedné absurdity k druhé, když se křečovitě pro ní snažíš najít zdůvodnění, které podle mě s tím příliš nesouvisí.
Že se člověk občas zmýlí, když probádává nejasné události, je normální. To patří k věci. Akorát by bylo fajn jestli Lorde máš nějaký argument že hypotéza není pravdivá (nebo že je pravdivá). Já žádný argument ve Tvém textu nevidím. :idea:


Lord píše:
Např. J. Fojtík (viz str. 24 a 25) výslovně píše, že Mi-24DU byl chystán tak, aby v přídi nesl palnou výzbroj. Až nakonec byl kulomet v USPU-24 odstraněn.
A to má zase dokazovat podle tebe co ? Asi že měl lépe řešený "nepřetížený čumák" :rotuj:
8-)
"Opravdu myslíte, že někdo, kdo vyhrál volby férově s 79%, potřebuje následně mlátit lidi na ulicích a vypínat internet??"
https://twitter.com/BenesikOndra/status ... 4985394178
Držím jim palce, ať se o vnitřní politice své vlasti můžou rozhodovat naprosto svobodně.
Moudře. Demokraticky.
Bez násilí. Sametově.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11609
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Zemakt »

Zemakt
zkus pročíst knížky k tématu

Např. J. Fojtík (viz str. 24 a 25) výslovně píše, že Mi-24DU byl chystán tak, aby v přídi nesl palnou výzbroj. Až nakonec byl kulomet v USPU-24 odstraněn.
Dík, ale vzhledem k tvému dotazu je to bezpředmětné. Spíš si ještě jednou a pomalu přečti co jsem napsal.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
zzz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1033
Registrován: 7/5/2020, 11:58

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od zzz »

Zemakt

Promiň, asi si nerozumíme. a) na nic jsem Tě neptal (uvítal jsem, když Ty ses měl ptal jestli bych rád aby ses zapojil do diskuze).
b) Pokud jde o Tvůj diskusní příspěvek... co jsi věcně napsal, jsem četl. A četl jsem to pomalu.

Vzhledem k Tvé obecné snaze o pochopení problematiky (což se mi moc líbí), tak jsem Ti doporučil konkrétní zdroj, kde se uvádí "co a proč" (fakt je to zajímavé čtení, např. proč Mi-24DU se nepoužíval u některých uživatelů Hindů Mi-24D/Mi-24V v 80.-tých letech ... absenci Mi-24U či Mi-24DU řešili jinak)

Ad "dotaz"
Pokud si myslíš, že jsem měl na Tebe nějaký dotaz, tak já žádný dotaz neměl. Ty jsi měl dotaz na mě, jestli si přeji, abys zasáhnul do diskuze. Ano, já si to přál.

Ale pokud na tom trváš, že chceš, abych se Tě zeptal, tak tedy se ptám: "jaký je zdroj toho, co jsi včera napsal?"



Lorde,
pročetl jsem si Tvoji včerejško-dnešní noční poznámku o Tvé hypotéze proč předčasně skončila výroba Mi-24D. Moc díky za věcný názor, který jde k jádru věci. Ale než budu reagovat:

a) V této souvislosti jenom drobný dotaz - vzal jsi ve své hypotéze na vědomí, že ty novější motory (TV3-117V) bylo možné instalovat také do draku Mi-24D? Neboť na příkladu dodávek pro ČSLA: Mi-24DU vyrobený cca v 1985 byl vybaven TV3-117V. https://helidat.cz/vrtulnik.php?ID=273


b) A jako dosti nesrozumitelná/víceznačná mi připadá Tvá poznámka, kdy zmiňuješ Afghánistán v souvislosti s koncem výroby Mi-24D. Myslíš, že bys svoji poznámku mohl upřesnit? Díky.
"Opravdu myslíte, že někdo, kdo vyhrál volby férově s 79%, potřebuje následně mlátit lidi na ulicích a vypínat internet??"
https://twitter.com/BenesikOndra/status ... 4985394178
Držím jim palce, ať se o vnitřní politice své vlasti můžou rozhodovat naprosto svobodně.
Moudře. Demokraticky.
Bez násilí. Sametově.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17793
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od skelet »

ZZZ: tys psal o předčasném ukončení výroby verze D, která se vyráběla do roku 1985. Tedy deset let. To rozhodně na předčasné ukončení výroby nevypadá. Spíše jako popírání reality tvou osobou.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 899
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Ataman »

zzz píše:Např. J. Fojtík (viz str. 24 a 25) výslovně píše, že Mi-24DU byl chystán tak, aby v přídi nesl palnou výzbroj. Až nakonec byl kulomet v USPU-24 odstraněn.
Tak sem se teda podíval. A jo, píše to tam(proč by to taky nepsal, když je to pravda). Jenže tam taky píše(sice poněkud kostrbatě), proč to nakonec udělali tak, jak to udělali. Tedy opět vyzobávání pouze toho, co se mi hodí do krámu.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
zzz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1033
Registrován: 7/5/2020, 11:58

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od zzz »

Vzhledem k tomu, že cituješ mě, tak já bych zdůraznil svůj postoj. Protože ses z mého pohledu dlouhodobě projevoval jako sobec (= nemám pocit, že bys chtěl ostatní informačně obohatit), tak na Tvůj komentář nebudu reagovat.

Nic Ti nebrání, abys svoji "sobeckost" odhodil. A sepsal pár řádek. Já se v tomto diskuzním vlákně snažil (a snažím) docela dost.




Ad neopravené nepravdy ze včerejška
Kdyby moderátoři pročistili vlákno od těch očividných nepravd ...např., že výroba Mi-24V skončila v "1986" jak je uvedeno v textu od nicku "Skeptik", tak by odpadl ten zmatek, jak je možné, že některé Mi-24V dodané pro ČSLA byly vyrobeny v 1989??? viz např. Mi-24V č. 0927 posléze používaný v OSSR, u kterého je uvedeno že byl vyroben v 02/1989 https://sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_li ... #Mil_Mi-24
zzz píše:
Skeptik píše:Skelet
Mi-24 D se vyráběl v letech 1973-1977
Mi-24 V byl přijat do výzbroje v roce 1976 a vyráběl se v letech 1976-1986
(...)
Ach jo, A to jsem si myslel, že aspoň jakousi úroveň znalostí má většina zdejších diskutujích. Protože pičoviny jako napsal tým trollů publikujících zde pod nickem Skeptik (viz citovaný nesmysl, zejm. to zvýrazněné) by hned poznali.
Možná by bylo fajn vlákno zamknout anebo dát ban "Skeptik". A taky dát ban mě, ať je má pocit, že vyhrál.

Protože PR tým sovětského velvyslanectví je v ráži, takže asi hodlá i dál plevelit vlákno očividnými nesmyly (viz např. výše podtržené). A své nesmysly neopraví ani přes moje upozornění. Ach jo. :down:
"Opravdu myslíte, že někdo, kdo vyhrál volby férově s 79%, potřebuje následně mlátit lidi na ulicích a vypínat internet??"
https://twitter.com/BenesikOndra/status ... 4985394178
Držím jim palce, ať se o vnitřní politice své vlasti můžou rozhodovat naprosto svobodně.
Moudře. Demokraticky.
Bez násilí. Sametově.
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 899
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Ataman »

zzz píše:Protože ses z mého pohledu dlouhodobě projevoval jako sobec (= nemám pocit, že bys chtěl ostatní informačně obohatit), tak na Tvůj komentář nebudu reagovat.
A čímpaks nás obohatil ty, demagogu?
zzz píše:Já se v tomto diskuzním vlákně snažil (a snažím) docela dost.
Ano - lhát, mlžit, překrucovat a plácat nesmyly. Ale "snaha" se cení...
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4219
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Alfik »

zzz píše: Tj. Alfik, fakt jsi chtěl reagovat na to co jsem napsal? Pokud jo, tak rozporuješ moji spekulaci, že Hind D (Mi-24D) byl "těžký na čumák"? Pokud rozporuješ, tak proč?
Blábolíš. V mém příspěvku je jednoznačně vidět, na co reaguji. Je to v citaci.
Tedy, pro ty pomalejší: Ano - těžší na čumák, ne - hore kolcama. To už je blábol.

Tak, a teď trochu z cca pětileté praxe (mj.) vazače a jeřábníka ve Vítkovice HM, záv. HARD Jeseník: Ano, jeřáby vč. toho co se jmenuje Chinook, mají povícero závěsných bodů (Chinook tři). Ano, používají se buď přední a zadní současně, nebo střední samostatně.
Důvod? Jednoduchý - asi až příliš pro některé složité mysli - a NENÍ to těžiště.
Důvodem je to, že někdy je potřeba nést břemeno tak, aby se NEMOHLO volně otáčet pod jeřábem, ale aby se otáčelo pouze tak, jak se otočí jeřáb/rameno jeřábu/výložník ramene jeřábu. Nehodící se škrtněte.
A jindy, nastojte, je třeba břemeno zdvíhat a přemísťovat tak, aby s ním vazači MOHLI volně otáčet, nezávisle na tom, kam míří výše uvedené technické prostředky.
Kua to je moooc složitý, co???
Naposledy upravil(a) Alfik dne 15/8/2020, 09:46, celkem upraveno 1 x.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
zzz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1033
Registrován: 7/5/2020, 11:58

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od zzz »

skelet píše:ZZZ: tys psal o předčasném ukončení výroby verze D, která se vyráběla do roku 1985. Tedy deset let. To rozhodně na předčasné ukončení výroby nevypadá. Spíše jako popírání reality tvou osobou.
Ano, klidně si mysli, že "popírám realitu".

Já si myslím, že pokud Mi-24D neměl "vrozený nedostatek", tak nic nebránilo průběžně modernizovat Mi-24D a pokračovat v dlouhodobé souběžné výrobě současně s Mi-24V.

Notabene, když výroba Mi-24D neskončila, ale pokračovala ve variantě s odlehčenou přídí jako typ Mi-24DU.



P.S. Nechci rozporovat těch 10 roků výroby Mi-24, protože zdroje se různí podle toho, kdy začala sériová výroba. Podle některých to mohlo být jinak. Např. v ""Боевой вертолет Ми-24", серия "Военный музей"" od pana Секач (viz) na straně č. 6 uvádí, že prvních produkčních Mi-24D byly dodáno v 1973... Zatímco jiné knížky (např. od kolektivu autorů o Mi-24 D,V,DU z nakladatelství 4+, vydáno 1993) uvádí pozdější start sériové výroby (1975).
"Opravdu myslíte, že někdo, kdo vyhrál volby férově s 79%, potřebuje následně mlátit lidi na ulicích a vypínat internet??"
https://twitter.com/BenesikOndra/status ... 4985394178
Držím jim palce, ať se o vnitřní politice své vlasti můžou rozhodovat naprosto svobodně.
Moudře. Demokraticky.
Bez násilí. Sametově.
zzz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1033
Registrován: 7/5/2020, 11:58

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od zzz »

Ataman píše:(...)
zzz píše:Já se v tomto diskuzním vlákně snažil (a snažím) docela dost.
Ano - lhát, mlžit, překrucovat a plácat nesmyly. Ale "snaha" se cení...
Nevím o tom, že bych napsal nepravdu (akorát jsem se spletl o pár stránek z5, když jsem se nepodíval úplně dobře na video,kdy Chinook zvedá DHC Caribou... za omyl jsem se omluvil).

A pokud mi přece jen něco uniklo, což je možné, tak nic nebrání tomu, na konkrétní nepravdu upozornit a eventuelně ji opravit. :idea:



Alfik
Asi později se vrátím k tomu, o čem jsi psal a eventuelně zkusím sepsat srozumitelnejší odpověď. Teď mám spicha. Promiň.
"Opravdu myslíte, že někdo, kdo vyhrál volby férově s 79%, potřebuje následně mlátit lidi na ulicích a vypínat internet??"
https://twitter.com/BenesikOndra/status ... 4985394178
Držím jim palce, ať se o vnitřní politice své vlasti můžou rozhodovat naprosto svobodně.
Moudře. Demokraticky.
Bez násilí. Sametově.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11609
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Zemakt »

Na nic jsi se neptal?
zzz:Klidně může někdo jiný nabídnout srozumitelné vysvětlení ... Proč:
- skončila výroba Mi-24D v 1983 (Mi-25 v cca 1985)
- pokračovala výroba Mi-24DU, tj. Mi-24D s odlehčenou přídí do roku 1991
Slovem "proč" obvykle začínají otázky/dotazy.
Já se ptal abych se zapojil do diskuze?
Zemakt:Opravdu chceš tohle vysvětlit? Opravdu chceš vysvětlit rozdíl mezi D a DU? Potom všem co zde zaznělo?
A neptal jsem se náhodou ironicky, jestli to myslíš opravdu vážně s tím hloupoučkým dotazem DU vs D?
zzz:Ale pokud na tom trváš, že chceš, abych se Tě zeptal, tak tedy se ptám: "jaký je zdroj toho, co jsi včera napsal?"
Jak jsi na to prosimtě přišel, že na něčem trvám? A zrovna na odzrojování takové kraviny, jako je rozdíl mezi cvičnou a bojovou verzí? Ale jestli o to stojíš, proč ne. Zdroj je mozek, pričemž mi ten i sděluje, že máš sakra velký náběh na to, aby jsem tě zaškatulkoval jako trola. Jako ze žurnálu. Popřemejšlej o tom trochu.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
zzz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1033
Registrován: 7/5/2020, 11:58

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od zzz »

Zemakt,

chtávám , tak v cuku letu.
ano otázku jsem položil. Teď už chápu = sis část otázky přeformuloval. To já prve nepochopil.

Nicméně ta otázka je jiná. http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=338 ... 50#p317550

Vynecháním části, se citelně mění smysl:
zzz píše:Lord
(...)
Lord píše:ale musí to mít hlavu a patu.
Copak nemá "hlavu a patu", když jsem psal, že překonstruováním a doplněním výstroje/výzbroje do Hindu A nevzniknul úplně povedený nástupce Hind D (Mi-24D). Zatímco Mi-24V byl (později) víc vydařený. A důvodem proč Hind D neobstál byla zejména přetížená příď.

Tohle tvrzení má "hlavu a patu". Ty myslíš, že ne?

Samozřejmě, že připomínám to o přetížené přídi Mi-24D je moje spekulace, kterou jsem se nikde nedočetl. Je možné, že se mýlím? Je. Samozřejmě. Protože jsem v té době nežil, a pouze jsem o tehdejším dění něco četl.
Klidně může někdo jiný nabídnout srozumitelné vysvětlení ... Proč:
- skončila výroba Mi-24D v 1983 (Mi-25 v cca 1985)
- pokračovala výroba Mi-24DU, tj. Mi-24D s odlehčenou přídí do roku 1991
- výroba Mi-24V (začátek výroby) používala komponenty z Mi-24D (např. motory)?
"Opravdu myslíte, že někdo, kdo vyhrál volby férově s 79%, potřebuje následně mlátit lidi na ulicích a vypínat internet??"
https://twitter.com/BenesikOndra/status ... 4985394178
Držím jim palce, ať se o vnitřní politice své vlasti můžou rozhodovat naprosto svobodně.
Moudře. Demokraticky.
Bez násilí. Sametově.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17793
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od skelet »

ZZZ : co tady furt blábolíš?
verze D se vyráběla až do půlky osmdesátých let. Žádné předčasné ukončení výroby nebylo.
verze DU není odlehčená verze D, ale je to CVIČNÁ verze odvozená od verze D
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Skeptik »

zzz píše:Kdyby moderátoři pročistili vlákno od těch očividných nepravd ...např., že výroba Mi-24V skončila v "1986" jak je uvedeno v textu od nicku "Skeptik", tak by odpadl ten zmatek, jak je možné, že některé Mi-24V dodané pro ČSLA byly vyrobeny v 1989??? viz např. Mi-24V č. 0927 posléze používaný v OSSR, u kterého je uvedeno že byl vyroben v 02/1989
OK, možná jsem to nenapsal úplně polopaticky, tak ještě jednou, tak jak je to uváděno v ruskojazyčných zdrojích (které jsem četl) :wink:

Mi-24 D se vyráběl v letech 1973-1977 ... verze D je ta, co se vyráběla pro VVS.
Odpovídající exportní verze Mi-25 (Mi-24D bez utajených komponent) se vyráběly až do roku 1985 ... ale jen pro export. Pokud je někdo nazývá Mi-24D, tak to asi není zásadní chyba, ale správně to není.

Mi-24 V byl přijat do výzbroje v roce 1976 a vyráběl se v letech 1976-1986 ... verze V je ta, co se vyráběla pro VVS.
Odpovídající exportní verze Mi-35 (Mi-24V bez utajených komponent) se vyrábějí prakticky dodnes (je-li objednávka) ... ale jen pro export. Pokud je někdo nazývá Mi-24V, tak to asi není zásadní chyba, ale správně to není.

Paralelně s Mi-24 V se od roku 1981 do roku 1989 vyráběl pro VVS i Mi-24 P.
Tato verze se pro export pod označením Mi-35P rovněž vyrábí dodnes.

Po verzi Mi-24V se pro VVS vyráběla verze Mi-24VP.
Upravená verze této verze se pod označením Mi-35M nabízí rovněž dodnes.

Mi-24DU je s verzí Mi-24D totožná jen do té míry, že se jedná o cvičnou verzi Mi-24D. Vyrábí se od roku 1980, kdy nahradila předchozí cvičnou verzi Mi-24U (cvičná verze vyvinutá z Mi-24A)

Už je to jasnější ???
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Lord »

zzz píše: V této souvislosti jenom drobný dotaz - vzal jsi ve své hypotéze na vědomí, že ty novější motory (TV3-117V) bylo možné instalovat také do draku Mi-24D? Neboť na příkladu dodávek pro ČSLA: Mi-24DU vyrobený cca v 1985 byl vybaven TV3-117V.
A proč by ten motor do exportních verzí "D" později dát nemohli, nebo i do Mi-24DU :?: Třeba už těch motorů měli vyrobeno dost, zvládli výrobu, byl to lepší motor, tak ho tam dali. Normální vývoj. Další na řadě už byl lepší motor ТVЗ-117VМА (rusky ТВ3-117ВМА). A kam šel nejdříve tento VMA motor?, hádej do verze "V", a předchozí generace motoru do low-endové "D", až byla výroba déčka ukončena zcela.
zzz píše:A jako dosti nesrozumitelná/víceznačná mi připadá Tvá poznámka, kdy zmiňuješ Afghánistán v souvislosti s koncem výroby Mi-24D. Myslíš, že bys svoji poznámku mohl upřesnit? Díky.
Já jsem snad ani nepsal, že byla verze "D" ukončena už začátkem 80.-tých let, jen se domnívám, že VVS dostávala momentálně to nejlepší, co bylo odzkoušené a k dispozici. Že verze "V" byla podle mně lepší a asi byla přednostně dodávána do Afghánistánu. To já vidím jako logický.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Vrtulníky“