Rezervace článků - diskuze

Blok témat pro členy Palby, aby zde napsali na čem právě pracují nebo o čem by chtěli v budoucnu napsat.

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Rezervace článků - diskuze

Příspěvek od Pátrač »

Pro mě ne ale jelikož jsem o ní neměl ani tušení. A kolega Farky pokud na ni nenarazil ji třeba využije. Já jsem právě zavěsil první dvě kapitoly je to 42 stran wordu a 50 hodin čisté práce. . Ty jsi se na to těšil jarle, myslím že druhá kapitola je jeden z vrcholů mé tvorby pro palbu.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
stalker
rotný
rotný
Příspěvky: 98
Registrován: 7/11/2005, 14:52
Kontaktovat uživatele:

Re: Rezervace článků - diskuze

Příspěvek od stalker »

Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Re: Rezervace článků - diskuze

Příspěvek od Farky »

Problém českého vydání knihy "Letecké války a letadla v Latinské Americe 1912 - 1969" jsou chybějící více či méně detailní popisy jednotlivých konfliktů. Originální knížka (mám ji k dispozici) byla totiž koncipována tak, že na stránkách vydavatele byly ke stažení další kapitoly, které knihu doplňovaly. To pokud vím české vydání nemá. On to také nebyl až tak dobrý nápad, protože dnes už ty kapitoly ke stažení prostě nejsou. I tak je to dobrá knížka, i když v té "očesané" podobě její jádro tvoří hlavně fotky a bokorysy. Skvělé fotky a bokorysy, nutno poznamenat.

Na válce je letecká část týkající se Gran Chaco velmi dobře zpracována. Já se vynasnažím, aby moje podání téhož bylo ještě o chloupek lepší.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Rezervace článků - diskuze

Příspěvek od Pátrač »

stalker píše:Něco je u konkurence:

http://forum.valka.cz/category/view/500 ... Gran-Chaco
Vím o tom, ale raději jsem se na to nedíval - myslím si že budeme lepší. Máme dobře našlápnutio.A myslím si to i proto, že reakce a doplňky jsou dobré. Například třeba kolega Farky mí písmul:

Já napsal:
"Tato válka je někdy označována jako „Válka z touhy“, ve španělštině je to La Guerra de la Sed."

Kolega ale píše, že je to chybný překlad:. Správně to je: La Guerra de la Sed je "Válka Žízně". To pojmenování má samozřejmě souvislost s nedostatkem pitné vody v oblasti Gran Chaco a s věcmi s tím spojenými.

A tyto maličkosti to celé vylepší. Díky.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Rezervace článků - diskuze

Příspěvek od Polarfox »

No Pátrač mě asi zabije, až s tím vyrukuju. Někdy si říkám, jestli vlastně píšu o Chacu a nebo celé paraguaysko-bolivijské námořní historii :)....ale vždy mohu říkat "on mě navedl", což je pravda :D

Jinak jak píšeš, lepší je to nezkoumat a začít zcela s čistým štítem a koncepcí.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Rezervace článků - diskuze

Příspěvek od Pátrač »

Nakonec si řekneme, že tak to dopadne, když to dáte do rukou takovým grafomanům jako jsme my tři. :twisted:
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
mrfelix
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 220
Registrován: 30/10/2012, 08:43

Re: Rezervace článků - diskuze

Příspěvek od mrfelix »

Dovolil jsem si půl Tvé práce, Pátrači, pročíst a pochytat nějaké drobné chybky. Celá nešla, je toho moc!
Je to uděláno ve wordu běžné verze systémem sledování změn. Snad to bude vyhovovat.
Přílohy
ZAPOMENUTÁ VÁLKA S ČESKOSLOVENSKOU ÚČASTÍ.doc
(179 KiB) Staženo 245 x
Obrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Rezervace článků - diskuze

Příspěvek od Zemakt »

Omlovám se, ale k zítřejšímu státnímu svátku Petržalka nebude. Nějak nestíhám, ale snažím se..
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Ostatní

Příspěvek od Pátrač »

Zemakt píše:Pomalu začínám dělat na čs. námořní pěchotě 1918-1919, jinými slovy na bojích čs. námořníků na Slovensku.
Zemakt - super bomba prima cool

Příspěvek do správného vlákna přesunul a citátem doplnil Jarl.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Julia Agrippa
svobodník
svobodník
Příspěvky: 38
Registrován: 29/11/2015, 09:12

Re: Rezervace článků - diskuze

Příspěvek od Julia Agrippa »

Jsem tady naprostý zobák a pomalu se rozkoukávám. Nechci proto šťourat do věci, která žije svým životem mnohá léta. Přesto mně zaujala jedna docela zvláštní věc. A tou je vámi postavený systém rezervace článků. Můžete mi prosím vysvětlit, proč když si někdo zarezervuje třeba článek na obrovsky složité téma jako vylodění v Normandii, není žádoucí, aby někdo další napsal další článek na stejné téma? Vždyť existují desítky pohledů na stejnou věc, každý může zdůraznit jiný aspekt stejné události. To mně trochu zaráží. S přítelem jsme napsali poměrně rozsáhlou práci o obranné fázi bitvy o Moskvu, na kterou doposud marně hledáme vydavatele. Chvíli jsem uvažovala, že bychom sem mohli vložit podstatné kapitoly. Ale operace Tajfun má na fóru již svého autora a z logiky věci plyne, že tím je téma vyčerpané až navěky. Nebo se mýlím?
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17709
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Rezervace článků - diskuze

Příspěvek od skelet »

Rezervace článků slouží k tomu, aby se palbáci navzájem informovali na čem zrovna pracují a nelezli si tak do zelí. Resp. aby se případně spolu domluvili a dali hlavy dohromady. V žádném případě to neznamená, že je nějakým článkem na dané téma toto téma vyčerpané.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Rezervace článků - diskuze

Příspěvek od jarl »

Jak už psal Skelet, cílem rezervace článků je zabránit tomu, aby na jednom tématu ve stejné době nevědomky nepracovalo více autorů. Ale pokud chce někdo znovu zpracovat téma, které už na Palbě delší dobu je, nikdo mu v tom nebrání. Samozřejmě je žádoucí, aby se nový článek od toho staršího odlišoval způsobem zpracování, což by v tomto případě neměl být problém, protože na bitvu o Moskvu se lze podívat z mnoha úhlů.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Julia Agrippa
svobodník
svobodník
Příspěvky: 38
Registrován: 29/11/2015, 09:12

Re: Rezervace článků - diskuze

Příspěvek od Julia Agrippa »

Děkuji za vysvětlení, takto řečeno je to mnohem méně striktní. Opravdu existují události, o kterých je možno psát téměř do nekonečna a vždy v nich najdete něco nového. Proto jsem se raději zeptala. Naše knížka má asi 300 NS a je věnována hodně leteckým a tankovým střetnutím, německým náletům na Moskvu i dějinám všedního dne. Zkusím něco vybrat, co by mohlo třeba někoho zaujmout. I když příznivců východní fronty u nás asi zas tolik není.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17709
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Rezervace článků - diskuze

Příspěvek od skelet »

Myslím, že jich tu je více než dost. Takže směle do toho a vítej :up:
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Rezervace článků - diskuze

Příspěvek od Pátrač »

Každý autorský počin je vítaný a tak vítej mezi námi.

S tou rezervací je to jak sdělili kolegové, tedy nejde ani tak o nějaké omezování kohokoliv ve tvorbě, ale pouze a jen o tom, aby kolegové věděli kam směřuje úsilí a třeba si pomohli, předali informace. Nám tady na Palbě se to osvědčilo, ale je to jen o tom, že víme na čem kdo pracuje. Není to o tom, že pokud se stane že by dva palbáci psali najednou na stejné téma, že by to bylo zakázáno. To rozhodně ne. Jen si myslíme, že by to třeba dohromady chytilo vyšší level.

Podívej se na Gran Chaco. Bude to cyklus prací kde jsme se podělili o jednotlivé aspekty války dokonce tři. Já toho o letadlech či lodích vím asi tolik jako o roubování chlebovníků. tak leteckou válku vypracuje a už ji zde máme kolega který má letectví jako koníček a válku na vodě jeden z našich námořníků. A přitom všichni pracujeme na stejném tématu - válka o Gran Chaco.

Cokoliv o východní frontě je zde vítáno a v dnešní době zvláště. Takže sem s tím a s rozběhem. :rotuj:
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Julia Agrippa
svobodník
svobodník
Příspěvky: 38
Registrován: 29/11/2015, 09:12

Re: Rezervace článků - diskuze

Příspěvek od Julia Agrippa »

Moc děkuji za polopatické vysvětlení. Mně doma učili, že když něco nevím, mám se zeptat. Třeba to pomůže i jiným budoucím autorům. Když jsme u těch otázek. Občas na ruských webech najdu nějaké zajímavé podklady s jednou či dvěma fotkami, o kterých by se dal vytvořit malý článek. Řekněme 1 - 3 NS. Je možné po kontrole, zda o tomtéž již někdo nedávno na palbě nepsal, jen tak bez rezervace sednout a psát? Pochopitelně s odkazem na pramen a dalšími autorskými náležitostmi. Včera jsem třeba narazila na "hezké" obrázky amerických lodí pod náletem kamikaze nebo na ilustrovaný deník japonského válečného zajatce v SSSR. Uvítáte raději jen odkazy, nebo souvislejší text?
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rezervace článků - diskuze

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Za mě rozhodně souvislejší text...

-Mnoho uživatelů Palby se již s ruským jazykem ve škole nepotkalo a tak mu nerozumějí...
-Mnoho uživatelů Palby se s ruským jazykem ve škole potkalo, ale už ho zapomnělo...

A v neposlední řadě je vždy lepší nějaký vysvětlující, uvozující, či doplňující text než pouze link....

Obrázek
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Rezervace článků - diskuze

Příspěvek od Polarfox »

Julia Agrippa: Piš co hrdlo ráčí, delší články, kratší články, o čemkoli, co tě zaujme a co si myslíš, že by mohlo zaujmout i někoho jiného. A souvislejší text je určitě preferován.

Co se týká rezervací - jak už tu bylo psáno, je to spíše pro kontrolu a lepší přehled. Složení autorů je tu takové, že duplicita ve většině případů nehrozí...takřka každý tu má svůj píseček a o "bábovičky" se s nikým nedělí (ne protože by nechtěl, ale většinou není s kým). Ale už se několikrát ojediněle stalo, že si lidi vlezli navzájem do zelí a byla z toho někdy zlá krev nebo uraženost. Takže je lepší tomu předcházet a udržovat všeobecné povědomí o tom co kdo dělá.

Ale nikde není řečeno, že není možné znovu zpracovat i témata zde již přítomná - 1) někdy jsou tu pouhá kratičká torza z počátků Palby, která by si zasloužila rozšíření a 2) co autor, to jiný pohled, jiný styl a často zcela odlišná neduplicitní práce.

Pátrač: Do Vánoc to snad dám...pokud by jsi sem chtěl něco dát dříve, tak se na mě neohlížej. Duplicity moc nehrozí a to moje dílko je dost odvislé. Jak víš, tak jsem na tom teď zdravotně/duševně tak zpruzeně, že i hlemýžď je jamajský sprinter, takže... :)
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Rezervace článků - diskuze

Příspěvek od Pátrač »

Polare - klid a pohodu. Hlavně abys byl v pořádku Ty a ostatní se utřepe. Já nyní musím dopsat nějakou menší věc, ke které mě donutila skvělá práce Zemakta o Petržalce. A to mi pár dní zabere. Díky tomu nová kolegyně uvidí, že i když je to podobné téma jako Zemaktovo, jdu na to kompelxněji a časově omezeně do konce ledna 1919. A že tedy je možno témata prlínat a rozšiřovat.

První republiku musíme trochu více rozebrat. Začínají mi lézt pomalu na nervy stále častější útoky takové ty pseudohistorické proti některým osobnostem té doby, hlavně Benešovi. A to jsem byl svého času stejné pako. Fuj.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Julia Agrippa
svobodník
svobodník
Příspěvky: 38
Registrován: 29/11/2015, 09:12

Re: Rezervace článků - diskuze

Příspěvek od Julia Agrippa »

Ještě poprosím o jednu radu, již trochu mimo téma. Pak to když tak adminové vyhoďte. Kdo je tady fanda a znalec ručních palných zbraní? To není vůbec můj šálek čaje, ale našla jsem neuvěřitelné video, ve kterém nějací šílenci zkoušejí naplnit brokové nábojnice naprosto vším, co je napadne. Hrozná představa, že vás někdo může zastřelit knoflíkem od montérek nebo ovocným bombónem. Kdo tomu rozumí, třeba by mněl chuť to okomentovat a hodit to sem. Ráda mu tyhle odkazy budu posílat.
Odpovědět

Zpět na „Redakční plán - rezervace článků“