Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příběhy a osudy vojáků všech zemí.

Moderátoři: Pátrač, Tkuh

Odpovědět
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od Stuka »

niko,tak roky pátrania a ty to máš fofrom :D pretože si asi človeče na to kápl
máme mŕtvoly evidentne k tomu dátumu. A smiem sa spýtať: tá prvá výpoveď od ktorej si sa odpichol - že v kremnickej škole nemocnica - tá je odkiaľ? z tejto diskusie? či od pána Kovára? či si sám pátral? sorry, nie som v obraze.
Ale inak dobrá práca. Našiel si jednotku, našiel si konkrétnych vojakov. Mám pocit, že sme záhadu vyriešili. Prinajmenšom - fakt sa stala, fakt boli straty. Gratulujem. Uvidíme, čo povie pán Kovár.
ObrázekObrázek
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od niko »

Stuka tu prvu informaciu mam z archivu a nasiel som ju pri hladani niecoho ineho, co s vlakmi vobec nesuvisi.
Kazdopadne sa uz mate od coho odpichnut. Mate mena a na zaklade tych by Volksbund urcite vedel poskytnut mena jednotiek, v ktorych sluzili. A potom uz len cez Bundesarchiv najst dennik jednotky a mate info, ktore potrebujete. Mozete pisat vedecku studiu. :wink:
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od Stuka »

ja som len bola hlásna trúba pre ozajstných záujemcov -pána Kovára a parmezana.
Ale díky moc. Ma to teší, spríjemnil si mi večer. Myslím si, že aj pán Kovár bude mať radosť. :)
ObrázekObrázek
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od niko »

To som rad. :D
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4088
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od jarl »

Takže se přece jenom našla nějaká jména německých vojáků od kterých se dá odrazit k dalšímu pátrání. To je pro mě zásadní posun vpřed.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
F. Kovár
desátník
desátník
Příspěvky: 44
Registrován: 13/2/2014, 13:22

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od F. Kovár »

Stuka píše:Mňa, pán Kovár, teraz zarazilo, že ste našiel záznam o mŕtvom Nemcovi z 27.4.44 a spájate ho s tou udalosťou. Ona sa ale stala 27.12.44.
Možno preklep z vašej strany, alebo ja mám celý článok zlý?
pretože december a apríl to je sakra rozdiel, aj vzhľadom na poveternostné podmienky, aj náladu v spoločnosti. Ak platí december - tak rátam v tom čase so snehom a možno trať nie dobre prejazdná. Mohlo teda dôjsť k vykoľajeniu bez zásahu zvonku? to len rečnícka otázka.
Som si nevšimol, preklep, ospravedlňujem sa. bolo to v decembri.
F. Kovár
desátník
desátník
Příspěvky: 44
Registrován: 13/2/2014, 13:22

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od F. Kovár »

niko píše:OK, tak posuniem tu debatu trochu odborne dalej, aby sme tu nemlatili prazdnu slamu.

1.Takze vypoved, ktorou disponujem:
15. alebo 20.2.1945 sa do kremnickej skoly prestahovala nemocnica, v ktorej lezalo mnozstvo ranenych Nemcov z havarie nakladnych zeleznicnych voznov s municiou na zeleznicnej stanici v Malej Kremnicke (myslene urcite Starej Kremnicke).

2. Rychle googlovanie a hele:
13.2.1945 zomrel v Kremnici Artur Herbert Rummler.


3. Herberta Rummlera som dosadil do Volksbundu a hele:
Hauptfeldwebel Arthur Herbert Rummler zomrel 13.2.1945 v polnom lazarete v Kremnici. Jednotka: Feld.Laz.5/562 Kremnica -pochovany vo Vazci.

4. Hladam Armee Feld.Laz.5/562, cislo polnej posty 21189. To je jednotka, ktora nas teraz velmi zaujima. A na forum der Wehrmacht zrazu hele:

1)Kreissig Heinz Kurt
Grenadier
Date of die: 27.12. 1944 . Kremnitz Slovak republic.
2) Maurer Adalbert
Stabsfeldwebel
Date of die: 27.12. 1944 bei Kremnica Slovak republic.
3) Kopp, Johann
Obergefreiter
Todes-/Vermisstendatum: 05.02.1945
Todes-/Vermisstenort: Feldlaz.5/562 Kremnica
Preverene cez Volksbund

Vsetci lezia vo Vazci.

Takze mame minimalne 4 ludi, ktori zomreli bud tesne po nehode, alebo v kremnickom lazarete 562 v case, ked bol plny zranenych zo zrazky vlaku a v case, ked bol front od Kremnice vzdialeny 2 mesiace. Takze bojove straty to asi najskor neboli. Prvi dvaja pritom zomreli doslavo pri Kremnici skoro na den zrazky, takze ti budu takmer isti. Takze tak.
Jo a zabudnime na Dirlewanger a SS barz co. Vsetko su to armadne hodnosti. Jednotka, ktoru hladame bola Wehrmacht.
Tých prvých dvoch som našiel tiež v minulosti, len som sa nevedel dostať ďalej, a či skutočne boli zo Starej Kremničky. V podstate najhoršie bolo, že z Nemecka som dostal info, že žiadnu haváriu v Starej Kremničke neevidujú. K SS Dirlewanger som len skôr tipoval, keďže v tom čase bojovali na južnej hranici, kde mala dosah aj železnica, či už smer Lučenec alebo Levice, s tým že zázemie mali v oblasti Handlová - Prievidza. Teoreticky to mohlo byť ich zásobovanie. Už skôr som tu vložil aj situačné hlásenia z tejto časti frontu. Ešte sa dá uvažovať z čoho bola zložená Armádna skupina Juh, okrem SS Dirlewanger. Ale vďake za info, skúsim sa zasa po niečom popozerať, čo ste napísali.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od niko »

Pan Kovar kazdopadne by som sa poobzeral po tych dvoch vojakoch- Volksbund, alebo Cerveny kriz a tiez po tom lazarete- Bundesarchiv. Inak komu ste v Nemecku pisal ohladom tej nehody. Nejake muzeum Deutsche Bahn ?
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od Stuka »

pán Kovár, nemáte sa začo ospravedlňovať. Moja chyba, že som neprešla celú diskusiu.

K čomu sme sa teda dopátrali? Ak Nemci neevidujú žiadnu haváriu transportu - buď sa nestala, alebo bola iba malého rozsahu, s určitým iba zdržaním prípadne niekoľko zranení a príbeh o sabotáži atď. bol dodatočne vykonštruovaný vtedajšími horlivcami cca z roku 1970.

Niko má asi pravdu, že sa treba teraz zamerať na konkrétne mená mŕtvych vojakov, ktoré zistil (prvých dvoch ste zistil tiež). Možno ale ich zranenie a smrť nesúviseli s haváriou. Ťažko povedať.
ObrázekObrázek
F. Kovár
desátník
desátník
Příspěvky: 44
Registrován: 13/2/2014, 13:22

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od F. Kovár »

Stuka píše:pán Kovár, nemáte sa začo ospravedlňovať. Moja chyba, že som neprešla celú diskusiu.

K čomu sme sa teda dopátrali? Ak Nemci neevidujú žiadnu haváriu transportu - buď sa nestala, alebo bola iba malého rozsahu, s určitým iba zdržaním prípadne niekoľko zranení a príbeh o sabotáži atď. bol dodatočne vykonštruovaný vtedajšími horlivcami cca z roku 1970.

Niko má asi pravdu, že sa treba teraz zamerať na konkrétne mená mŕtvych vojakov, ktoré zistil (prvých dvoch ste zistil tiež). Možno ale ich zranenie a smrť nesúviseli s haváriou. Ťažko povedať.
Havária sa asi stala, o čom nasvedčuje jediný dokument kde sa to oficiálne spomína a to zápis v pamätnej knihe zo stanice Hronská Dúbrava. Sabotáž to pravdepodobne nebola, len vlak nedokázal zabrzdiť, možno nejaká porucha, ale pravdepodobne veľké zaťaženie vlaku pri prudkom klesaní od Kremnice. k čomu sa mi aj niekoľko železničiarov vyjadrilo, že to bola pravdepodobná príčina havárie. Aj v minulosti sa tu stali také dve podobné havárie 1923 a 1927. Obe boli o brzdách. Ako píšete, tie opisy okolo 1970 sú už vymyslené príbehy, niekto chcel na seba upútať, čo vedel o tej havárii, lebo každý je opísaný trochu inak. A mám podozrenie že tí čo to písali by o tom dnes vedeli viac a pravdivejšie niečo povedať ako to čo si vymysleli publikovať. Rozsah havárie by mohol aj sedieť, požiar a výbuchy zasiahli asi 20 vagónov a končili na úrovni stanice, v tejto dĺžke som pred pár rokmi našiel ešte niekoľko delostreleckých granátov, nemeckej výroby, ktoré neboli vystrelené ale vybuchnuté, roztrhané. Lokomotíva nebola až tak zdemolovaná, nešla do šrotu, lebo už na jeseň 45 pri výročí SNP ťahala slávnostný vlak do BB, opravená bola brigádnicky vo zvolenskom depe, ale bolo to dosť veľa hodín. Podľa toho by sa možno dalo usudzovať že nespadla z tej slepej koľaje dole na trať ako sa spomína. Týmto sa malo zaoberať tak 30 rokov dozadu, keď ešte žili mnohí pamätníci. Ale skúšam ďalej, uvidím čo sa nájde. Tých verzií mám aj viac ale neoverené.
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od Stuka »

ospravedlňujem sa, ak ten odkaz tu už niekde je, prípadne sa o ňom hovorilo, ale pridám ho pre istotu.
4.-5.10.1944 prebiehal priamy boj v oblasti Stará Kremnička. Po trati Dúbrava-Kremnica operoval pancierový vlak Štefánik, ktorý sa skryl do tunelu, ale Nemci dostali pod paľbu celý úsek trate a pri tej príležitosti bola zničená budova stanice St.Kremnička. Štefánik vyviazol a nasadili ho neskôr južne od Zvolena.
tu je odkaz
http://www.kvhcarpathia.sk/WW2_fakty/30 ... mnicka.htm
Prečo to tu dávam? no čiastočne mi to evokuje, že toto možno podfarbilo neskorší výmysel okolo bežnej havárie. Ale ako vravím - máte to všetko zmapované určite stokrát lepšie ako ja a už sa asi k uspokojivému výsledku nedopátrame.
Máte pravdu v tom, že naša história sa mala riadne zmapovať ešte v čase, keď sa to dalo a žili svedkovia atď. Dnes sa žiaľ mnohé kreatúry tvária, že SNP akoby neexistovalo atď. nebudem tu vnášať súčasnú politiku - je mi z nej na blitie.
ObrázekObrázek
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od niko »

Inak sice nevieme, ci ty dvaja Nemci boli obete nehody v Starej Kremnicke, ale je to vysoko pravdepodobne. Front bol vtedy daleko a partizani logicky pri Kremnici aktivni neboli. Tak jedine, ze sa tam v ten den stali nehody dve.
Inal toho Koppa si mozeme skrtnut. Bol raneni 2.2.2021 a na zranenia o tri dni zomrel v lazarete v Kremnici.
F. Kovár
desátník
desátník
Příspěvky: 44
Registrován: 13/2/2014, 13:22

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od F. Kovár »

Stuka píše:ospravedlňujem sa, ak ten odkaz tu už niekde je, prípadne sa o ňom hovorilo, ale pridám ho pre istotu.
4.-5.10.1944 prebiehal priamy boj v oblasti Stará Kremnička. Po trati Dúbrava-Kremnica operoval pancierový vlak Štefánik, ktorý sa skryl do tunelu, ale Nemci dostali pod paľbu celý úsek trate a pri tej príležitosti bola zničená budova stanice St.Kremnička. Štefánik vyviazol a nasadili ho neskôr južne od Zvolena.
tu je odkaz
http://www.kvhcarpathia.sk/WW2_fakty/30 ... mnicka.htm
Prečo to tu dávam? no čiastočne mi to evokuje, že toto možno podfarbilo neskorší výmysel okolo bežnej havárie. Ale ako vravím - máte to všetko zmapované určite stokrát lepšie ako ja a už sa asi k uspokojivému výsledku nedopátrame.
Máte pravdu v tom, že naša história sa mala riadne zmapovať ešte v čase, keď sa to dalo a žili svedkovia atď. Dnes sa žiaľ mnohé kreatúry tvária, že SNP akoby neexistovalo atď. nebudem tu vnášať súčasnú politiku - je mi z nej na blitie.
Pri tom pancierovom vlaku že využil tunel tak to sú tiež veľké pochybnosti, aj tá pamätná tabuľa skôr nemala byť pri tunely, max. využil 2 zárezy čo sú hneď za stanicou. Keby sa schoval do tunela a rozstrieľajú mu trať od stanice smerom na Kremnicu k tomu tunelu, už by sa nepohol viac, tiež taká dosť významná nepresnosť podľa mňa. Len taká poznámka, keď už ste dali tento odkaz.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11601
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od Zemakt »

Ak Nemci neevidujú žiadnu haváriu transportu - buď sa nestala, alebo bola iba malého rozsahu, s určitým iba zdržaním prípadne niekoľko zranení
Ne nutně, koncem války pověstná německá důslednost dostávala již dost na frak, ještě bych počítal s variantou, že se na nějakou kloudnou dokumentaci již nedostalo, respektive mohla zmizet ve víru války.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
F. Kovár
desátník
desátník
Příspěvky: 44
Registrován: 13/2/2014, 13:22

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od F. Kovár »

Zemakt píše:
Ak Nemci neevidujú žiadnu haváriu transportu - buď sa nestala, alebo bola iba malého rozsahu, s určitým iba zdržaním prípadne niekoľko zranení
Ne nutně, koncem války pověstná německá důslednost dostávala již dost na frak, ještě bych počítal s variantou, že se na nějakou kloudnou dokumentaci již nedostalo, respektive mohla zmizet ve víru války.
Ešte bolo dosť ďaleko do konca vojny, ak keď už front bol v blízkosti Lučenca, Levíc... Aj keď to tu bolo možno aj zavrhnuté ale nemecká dôslednosť podľa mňa veľmi neexistovala pri SS Dirlenwanger. Teraz len tak uvažujem.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od niko »

SS Dirlenwanger s tou nehodou podla mna nema nic spolocne.
F. Kovár
desátník
desátník
Příspěvky: 44
Registrován: 13/2/2014, 13:22

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od F. Kovár »

niko píše:SS Dirlenwanger s tou nehodou podla mna nema nic spolocne.
Netvrdím že má, ale môže.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od niko »

Mozne je samozrejme vsetko, suhlasim.
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od kenavf »

F. Kovár píše:..V podstate najhoršie bolo, že z Nemecka som dostal info, že žiadnu haváriu v Starej Kremničke neevidujú...
A nemohla by byť evidované pod menom nejakej väčšej stanice na trati? Možná by stálo za to overiť či nemci nemajú evidované nejaké iné železničné incidenty v okolí Kremničky alebo na Slovensku v dátumoch +-7dní?
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od Stuka »

[cit. Kovár: *Pri tom pancierovom vlaku že využil tunel tak to sú tiež veľké pochybnosti,..]
aha, to je fakt, leda že by v tuneli Štefánik bol dlhšie, kým trať nedajú dokopy. Možno v tom čase sa museli s tým riadne pohnúť. Nie ako dnes. Ale v pohode. Verím, že aj to je asi prikrášlené.

Kenavf má dobrú poznámku. Stará Kremnička nemusí figurovať v záznamoch, hoci sa to v skutočnosti stalo tam.
ObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Příběhy“