Nový radar pro ČR a SR

Odpovědět
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2509
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Nový radar pro ČR a SR

Příspěvek od Lynx »

Ale Arthur, uz prestaňte s týmito nezmyslami, len si robíte hanbu. Prečo by sa mala obstarávat akási ukrajinská chimera? Ukrajiny je nefunkčný štát, ktorý môže byť maximálne vďačný za našu pomoc v plynovej kríze, ktorú aj on zavinil.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: Nový radar pro ČR a SR

Příspěvek od Arthur »

Lynx nehnevajte sa, ale ako keby som počul Fica s Jahnátkom s tými plynovými nezmyslami.
Čudujeme sa, že naše húfnice nikto nechce, naši susedia zháňali húfnice tak im ich iný náš sused predá, my zháňame 3d radary nič žiadny pokus G2G barter :idea:
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2509
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Nový radar pro ČR a SR

Příspěvek od Lynx »

Obávam sa, že to nebol nezmysel ale realita tuším roku 2009? Ukrajina že z pohľadu Slovenska jediný potenciálny nepriateľ... Ked to bude ukr záujmom vyhovovať.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový radar pro ČR a SR

Příspěvek od niko »

Tak urcite by som videl Madarsko ako potencialnejsieho protivnika, ako Ukrajinu. Problem Ukrajiny je zial len ten chaos, co tam prevlada, inak maju technologie dobre. Dnes je Ukrajina rizikovy partner, mozno sa to ale o par rokov zmeni. V kazdom pripade sme dnes radary vybrali dobre, pre buducnost ale netreba podcenovat ani ukrajinsky trh.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2509
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Nový radar pro ČR a SR

Příspěvek od Lynx »

Teraz sa už vzďaľujeme téme, ale: mysleli ste taketo technológie na výrobu streliva?
https://defence-ua.com/news/novi_bojepr ... -2608.html

Potom sa netreba diviť, že v aj takéto milodary majú cenu zlata..
https://defence-ua.com/news/cco_ukrajin ... -2607.html

"len chaos" to nie je "len", pozrite sa na Nemecko, tam chaos nemajú, a kde sú. Takže ten chaos by som nenazyval "len", ale nazval by som ho "gamechanger", systém.
Vo svete je dopyt po veľkých cargo ietadlach. Koľko ich vyrobil Antonov za posledných 20 rokov? Myslím An124. Ukrajinci su papierový tiger, ich inzieri pracujú kde kade po Európe, v lepšom prípade v obore, v horšom po stavbách...
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový radar pro ČR a SR

Příspěvek od niko »

Tak hadam tu nemusime diskutovat o tom, ze spektrum technologii Ukrajiny je väcsie, ako u Slovenska. Ved maju aj kozmicky program, stavaju lietadla, vyrabaju radary, balisticke strely atd. Problem je len ich pretavit do reality, kvalita vyroby a ten chaos. Jo a slovickarit, ci som napisal "len ten" chaos, alebo chaos, sa mi takto v sobotu poranu nechce. :wink:

Kazdopadne spät k teme. Neverim na modernizaciu Kubov. A uprimne ani S-300. Slovensko pojde podla mna cestou nakupu.
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 907
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: Nový radar pro ČR a SR

Příspěvek od mikojan29 »

Tu je to skôr o RL technike, ale ohľadne KUBov a S-300 je niečo napísané v správe ÚHP, kde sa odvolávajú na revíziu výdavkov, v ktorej je napísané:

"Dva radary malého dosahu sú určené pre systémy S-300 a 2K12 Kub, ktoré plnia národnú požiadavku na protivzdušnú obranu (PVO). Tieto systémy sú na konci svojich
životností a o ich obmene v očakávanej hodnote 965 mil. eur ešte nebolo definitívne rozhodnuté.V nových dokumentoch sa môže zvoliť iný spôsob zabezpečenia PVO a tieto radary, alebo časť z nich, sa môžu stať nadbytočnými. Úloha prehodnotiť modernizáciu týchto systémov je aj súčasťou vládou schválenej revízie výdavkov na obranu. Podľa vyjadrení zástupcov MO SR je riziko zníženia požiadavky prakticky nulové z dôvodu narastajúceho počtu vzdušných hrozieb."

Určite vedia viac ako my, ale ešte nevedia, ako rozhodne MO SR. Neviem, koľko stojí zmysluplná náhrada oboch systémov, predbežne na to majú plánovaných 965 mil. EUR. Spyder, NASAMS 2 by sa asi dali obstarať v nejakom zmysluplnnom počte, ale pochybujem, že aj niečo výkonnejšie s väčším dosahom a na sofistikovanejšie ciele (Barak MX, MBDA Aster,...), podľa odhadovaných cien pre Maďarsko a ČR. Ak sme sa rozhodli pre izraelské radary, logicky by som išiel po izraelskej PVO, ale všetko záleží od pridelených finančných prostriedkoch a výsledku výberového konania.
"Alea iacta est"
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2509
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Nový radar pro ČR a SR

Příspěvek od Lynx »

PVO Slovenska je naplánovaná dobre. 1 batéria stredného / dlhého dosahu (toho casu S300) chráni strategické ciele (JE Jaslovské Bohunice, Mochovce, Duslo Šaľa) a 5 batérií (toho casu Kub) je disponibilnych operatívne, predpokladám 1ks Sliač, 2ks východ SR a mech brigády a zbytok podľa potreby. Táto schéma je prijateľná a dostačujúca pre Slovensko.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový radar pro ČR a SR

Příspěvek od niko »

Ja len pripomeniem, ze modernizacia PVO je aj sucastou temy "Tazka mechanizovana brigada".
Davout
četař
četař
Příspěvky: 68
Registrován: 5/1/2021, 19:16

Re: Nový radar pro ČR a SR

Příspěvek od Davout »

Ja keď vidím tie reakcie ľudí po oznámení nákupu taktických radarov som skeptický. A to bolo,, len" 150 mil. Keď bude treba miliardu nevidím to optimisticky-efekt Ukrajina už zdása nefunguje. V revízií vydavkov na obranu sa odporúča aj vyradenie bez náhrady a ušetrené peniaze a ľudí využiť inak(napríklad je problém v naplnenosti 12 mech.praporu)V štruktúre ŤMB stačí batéria prostriedkov Pvo krátkeho dosahu čiže teoreticky by stačilo niečo ako Poprad
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3820
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Nový radar pro ČR a SR

Příspěvek od Scotty87 »

Pánové myslím že přikládáte internetovým diskusím až přílišnou váhu. Lidi co budou pičovat při každém nákupu pro obranné a bezpečnostní složky prostě jsou, byli a budou. Ovšem rozhodně jich není většina a ani ne tolik aby něco reálně ovlivnili. Relativně silná vládní většina, jako teď na Slovensku máte, to může bez jakýchkoli problémů ignorovat.
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 907
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: Nový radar pro ČR a SR

Příspěvek od mikojan29 »

Lynx píše:PVO Slovenska je naplánovaná dobre. 1 batéria stredného / dlhého dosahu (toho casu S300) chráni strategické ciele (JE Jaslovské Bohunice, Mochovce, Duslo Šaľa) a 5 batérií (toho casu Kub) je disponibilnych operatívne, predpokladám 1ks Sliač, 2ks východ SR a mech brigády a zbytok podľa potreby. Táto schéma je prijateľná a dostačujúca pre Slovensko.
Mne sa práveže páči tento systém, len neviem, či takto zostane po revízii rozvoja OSSR, či budú financie na oboje, alebo sa obstará len krátky dosah. A myslím si, že toto vedenie MOSR nechce donekonečna modernizovať sovietske systémy a asi chcú obstarať niečo nové.
A ako píše niko, pri ŤMB sa musia zamýšľať aj touto témou, je to ako súkolie, ktoré musí do seba zapadať.
RL sú prvý logický a už aj nutný krok, následne sa musia urobiť ďalšie a jedným z nich je aj otázka ako by mala vyzerať PVO.
Súhlasím so scottym87, ľudia frflú na všetko a hlavne tí, čo o veciach nevedia vôbec nič.
"Alea iacta est"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový radar pro ČR a SR

Příspěvek od niko »

Citat reakcie ludi nema zmysel. Skor je zaujimavejsie sledovat nasu malu skupinu "odbornikov" na obranu.

Kazdopadne si neviem predstavit, ze by v ramci TMB nasadili stary modernizovany Kub. Teoreticky by sa vedela dostiahnut kompatibilita so zapadnou PVO, ale neverim, ze touto cestou MO pojde. Z mojho pohladu velmi mala sanca.
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 907
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: Nový radar pro ČR a SR

Příspěvek od mikojan29 »

niko

Ja osobne som za nové systémy, musí sa ísť s dobou. Modernizácia týchto systémov sa má robiť v polovici životnosti a nie na konci. Vtedy sa už má rozmýšľať o obstaraní nových.
"Alea iacta est"
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2509
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Nový radar pro ČR a SR

Příspěvek od Lynx »

Tu nejde o modernizáciu ako takú, ale nahradenie pôvodného RL novo kúpenym izraelským. Predpokladám, že pozemná PVO je na spodných miestach v rebríčku priorít, ak neratame prostriedky veľmi krátkeho dosahu a C-RAM, ktoré nie sú tak finančné náročné ako napr batéria Patriot.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový radar pro ČR a SR

Příspěvek od niko »

Mikojan suhlasim. S pravdepodobnostou bliziacou sa k istote to vidia podobme aj vojaci. No a maju vrtulu v zadku kvoli TMB, kedze ak si dobre pamätan PVO TMB bola jedna z vycitiek NATO v tom tuto nedavno zverejnenom materiale. Ja to vidim na jeden dva NASAMS, alebo Spyder v prvej vlne, aby sa zalepili oci Bruselu a v druhej vlne vymena vsetkych zvysnych Kubov.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4953
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Nový radar pro ČR a SR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Ak si vezmeme co je Kub ci S-300, tak tie dôležité súčasti su radar, navadzacia sustava a raketa.
Ked vezmeme, ze parametre rakiet su stále dobre, hlavne pri S-300, tak uz len výmenou radaru získame oveľa lepší systém. Ak by sa vymenila aj navadzacia sustava rakiet...

Avsak pri nahrade Kub neocakavam modernizaciu. Z vyčlenených penazi, 360mil€, co je cca tolko co Cesi vrazaju do Spyderov očakávam rovnaký smer.
S-300 je idealny na modernizaciu, ak to dokážeme bez Rusov. Cize Ukrajina a Izrael.
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: Nový radar pro ČR a SR

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

V roku 2015 sa prvý raz strieľalo S-300 ostrými raketami kôli ich končiacej životnosti, očakávať v roku 2021 nejaký modernizačný potenciál bez výmeny či nebodaj nejakej GO rakiet od výrobcu je veľmi optimistické.
KUB bude na tom ešte horšie, viď zverejnené improvizácie pri zabezpečení jeho prevádzky u AČR.
Rakety sú na tom minimálne tak ako radary, fungujú viac na dobré slovo a šikovnosť obsluhy a nie na základe tabuľkových parametrov.
Akvizíciu treba rozdeliť pre vojskovú a teritoriálnu PVO, ak chceme hovoriť o plnohodnotnej náhrade S-300 a KUB u teritoriálnej PVO. Vojskovú vlastne nemáme (ak nerátame Iglu).
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4953
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Nový radar pro ČR a SR

Příspěvek od Juraj Tichý »

V OTÁZKE ZABEZPEČENIA NOVÝCH 3D RADAROV PRE VZDUŠNÉ SILY POSÚVAME VECI VPRED – ZAČALI SME ROKOVANIA S IZRAELOM

Dnes som sa cez videohovor spojil s ministrom obrany štátu Izrael Benjaminom Gantzom, keďže práve ponuka tohto štátu vzišla v rámci medzinárodnej súťaže ako najvýhodnejšia tak z pohľadu obstarávacej ceny, zapojenia domáceho obranného priemyslu, a samozrejme, plne zohľadňujúca technické a operačné požiadavky našich ozbrojených síl.

Oboznámil som ho so základným časovým rámcom postupu prác, ako aj o pripravenosti začať práce v jednotlivých oblastiach prípravy kontraktu. Priblížil som mu tiež základné požiadavky a podmienky vrátane časového rámca, zapojenia domáceho obranného priemyslu a taktiež požadované investície Slovenska v rámci obstarania nových 3D rádiolokátorov.

Vláda SR nám dala mandát na realizáciu tohto dôležitého projektu a ja verím, že sa nám v priebehu nasledujúcich týždňov podarí dorokovať potrebné podmienky a ďalšie kroky, ktoré budú smerovať k dosiahnutiu finálnej dohody.
https://www.facebook.com/29543256434983 ... /?sfnsn=mo
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2509
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Nový radar pro ČR a SR

Příspěvek od Lynx »

ako najvýhodnejšia tak z pohľadu obstarávacej ceny, zapojenia domáceho obranného priemyslu, a samozrejme, plne zohľadňujúca technické a operačné požiadavky našich ozbrojených síl.

Takže technické parametre až na poslednom mieste..
Odpovědět

Zpět na „ČSSR, ČR, SR“