Kamov Ka-50 a Ka-52

Moderátor: Julesak

Odpovědět
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Příspěvek od Julesak »

Svoj názor som opakovane podložil, ty si to opakovane ignoroval. To je OK, tvoje právo.
Čo ale nie je OK, je tvoje neustále vyvolávanie konfliktov, flamewar a snaha riadiť palbu podľa tvojich predstáv.
Ak si myslíš, že svoje postavenie moderátora zneužívam, pokojne kontaktuj ostatných moderátorov, alebo administrátorov.
Budem sa riadiť ich rozhodnutím.


EDIT:
nine_mike píše:... celkom zaujímavý článok o nasadení Ka-52 v Sýrii:
https://rg.ru/2020/08/24/reg-ufo/tehnik ... ossii.html
Zaujímavé, škoda že také stručné.
V tomto má dokonca kouzelník pravdu - presných informácií je málo.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17761
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Příspěvek od skelet »

můj drahý ZZZ ty naopak můžeš Julesákovi líbat nohy, že jsi ještě ten BAN nedostal. Věř, že mě osobně už svrbí kudla, abych opět nezačal moderovat. A věř, že nebýt toho, že ti Julesák chce ještě dát šanci, tak bych tě tady podřízl jak podsvinče.
ObrázekObrázekObrázek
zzz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1033
Registrován: 7/5/2020, 11:58

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Příspěvek od zzz »

Skelete ... mě nadáváš. Mě?

Já to byl, kdo se snažil vnést nějaký informační přínos ohledně způsobu nasazení obou specializovaných vrtulníků... Např. v níže uvedené akci v létě 2016 by při inteligentním nasazení spolu s transportními vrtulníky měly oba sovětské vrtulníky excelovat.
zzz píše:Julesak ... pročti si co jsem napsal. Protože nesouhlasíš s jakýmsi srovnáním. Jenže já žádné srovnání nedělal. Proč? Stačí si pročíst co jsem napsal.

Tím netvrdím, že pro vojenské odborníky (s přístupem k neveřejným údajům) se nenajde poučení při nasazení Ka-52 resp. Mi-28. Např. při této akci je asi velmi poučné zjistit co a proč se stalo: https://en.wikipedia.org/wiki/Ithriyah- ... June_2016)

(...)[/color]
Ofenzíva probíhala na silniční ose Hama/Homs - Raqqa. Ve venkovské části přilehlé k této komunikaci zhruba platilo - západní půlku této komunikace drželi royalisté, východní ISIL. Na níže uvedené mapce z wiki (z cca května 2016) drží royalisté (červenou barvbou) tu oblast "horní šipky" doprava (spodní "šipka doprava je Palmyra).
Obrázek


Taktikou ISIL byly nájezdy. Strategií vůči royalistům bylo "udeř a uteč". Z toho vyplývalo, že royalisté museli "držet spoustu lidí a techniky na hlídce. Zatímco ISIL si vybíral kdy a kam udeří. Royalisté se sovětskou imperiální podporou se pokusili o změnu = aby ISIL přestal dorážet. Vyrazili podél výše zmíněné komunikace směrem na východ k tomu co ISIL chtěl bránit - k Raqqa.

Tím se role obrátili - ISIL přestal být flexibilní a ISIL musel držet pozice. Tj. při této konkrétní ofenzívě letectvu vesměs odpadnul problém s hledáním ozbrojenců ISIL v poušti.

Úloha specializovaných útočných vrtulníků by v této akci mohla být byla dvojí
a) "armed scout"
b) podpora transportních vrtulníků při jejich výsadku do týlu.

Vyjdeme-li z teoretické sítě leteckých základen, tak v úvahu pro operace Ka-52 (krom Latákie) připadají tyto 2 které myslím tou dobou už delší dobu byly v držení royalistů:
https://en.wikipedia.org/wiki/Tiyas_Military_Airbase
https://en.wikipedia.org/wiki/Kuweires_ ... _Institute
Z Tiyas (T4) myslím určitě operovaly nějaké vrtulníky, ale nejsem si jistý jestli už v 06/2016. U Kuweires si nejsem jistý jestli zde byly trvale deponované nějaké větší vrtulníkové síly (jakkékoliv). Mezi jižní (T4) a severní (Kuweires) základnou je to vzdušnou čarou cca 200 km. Ka-52 by měl mít dolet 500 km. Tj. při letu ze severní anebo z jižní základny by Ka-52 teoreticky měl být schopen podporovat pozemní ofenzívu v cílové oblasti kolem komunikace Homs/Hama - Raqqa. A nabízí se možnost "přeletových" akcí = vzlétnout z jihu (ošálit hlídky ISIL přiletem z nečekaného směru) a udeřit na nepřipravené obranné/protiútočné formace ISIL poblíž uvedené komunice a po útoku doletět na severní základnu. A další akci podniknout ze severu na jih.

Jako velmi důležité vnímám možnost etapové akce. Tj. ze severní či z jižní základny udeřit na cílový prostor a poté přistát za frontou v týlu royalistů na improvizovaném stanovišti ... nikoliv bázovat, ale připravit se na druhý úder ... po jehož provedení odletět na trvalou základnu T4 či Kuweires.


Vzhledem k tomu jak ofenzíva dopadl, tak mě napadají 3 hypotézy:

a) Ka-52 neexceloval, protože cílová oblast nasazení byla příliš daleko a nepomohly ani možnost etapových akcí (z T4 na severně položené Kuweires)? Znamená to, že Ka-52 potřebuje specializovanou před-/poletovou přípravu, kterou není možné poskytnout na improvizovaném místě někde na asfaltové silnici pomocí vybavení v pár dodávkách a s pomocí pár techniků? Připomínám, že bylo léto = pařák.

b) Anebo Ka-52 v této akci neexcelovaly, protože se nezúčastnily?

c) Nebo snad platí třetí varianta, že Ka-52 v roli armed scout fungoval skvěle, ovšem neslavný výsledek pozemních bojů nemohlo zvrátit sebevíc úspěšné nasazení Ka-52?

Závěr:

Já nevím je-li některá z hypotéz pravdivá. A možná je pravdivá nějaká čtvrtá ... nevím, protože je málo dostupných a věrohodných informací. Snad za pár roků bude situace lepší, např. snad za 10 roků od této akce = někdy v 2026 by už se mohly objevovat první věrohodné zprávy.


P.S. Takže jestli je proti pravidlům tohoto webu, když jsem napsal že k diskusnímu tématu, které nahodil lháři píšící sem jako Skeptik, je dosud je málo věrohodných informací, tak pak ve smyslu Tvého vidění světa je namístě, abys "mě podříznul jako podsvinče".
Jsi na tahu, milý Skelete.
:?:
"Opravdu myslíte, že někdo, kdo vyhrál volby férově s 79%, potřebuje následně mlátit lidi na ulicích a vypínat internet??"
https://twitter.com/BenesikOndra/status ... 4985394178
Držím jim palce, ať se o vnitřní politice své vlasti můžou rozhodovat naprosto svobodně.
Moudře. Demokraticky.
Bez násilí. Sametově.
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3934
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Příspěvek od HONZIK11 »

Ta kampan , ktere se ucastnili Kurdove a Syrske sily byla podporovana USA s jeji vzdusnou podporou !!!
Lavrov tehdy navrhl , že jeho země je připravena v ofenzive pomoci ,,,americkým ,,,a kurdským silam ,ale USA nabídku odmítly.
Moc nechapu co ma tedy tato kampan spolecneho s KAMOVEM a jeho uplatneni v ni.
Naposledy upravil(a) HONZIK11 dne 24/8/2020, 19:58, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17761
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Příspěvek od skelet »

Já už svůj tah podnikl. Buď změníš svůj přístup vůči ostatním palbakům nebo dostaneš šach mat. A to že jsi ten šach mat ještě nedostal je jen a čisté práce Julesaka.
Jsi schopný to pochopit?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Příspěvek od Julesak »

Celkom zaujímavý a k veci príspevok (možno by sa našli nejaké videá z tej doby), ale prečo ho nedo**bať snahou o flame, že?
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
zzz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1033
Registrován: 7/5/2020, 11:58

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Příspěvek od zzz »

Honzik11
V operaci takového charakteru by Ka-52 měl excelovat. Uvidíme snad za pár roků, jestli exceloval (tedy jestli se zúčastnil) a jak konkrétně působil.

Geopolitické okolnosti jsem neřešil, protože šlo o koncepci nasazení Ka-52. Ono ty okolnosti operace (co asi bylo cílem) možná lze odhadnout z událostí v témže úseku fronty o pár měsíců dřív
= ISIL napadal jedinou zásobovací trasu royalistů do Aleppo ... a royalisté tomu v létě 2016 chtěli udělat přítrž, hádám
https://en.wikipedia.org/wiki/Ithriyah- ... arch_2016)


Skelete,
čti dobře: Nestydím se ani za čárku, co jsem napsal, když jsem varoval že k nahozenému diskusnímu tématu IMHO není dosud nejsou věrohodné informace. Já to nebyl kdo začal tento můj názor"vyvracet" svým názorem (aniž by tento svůj vyvracející názor podložil fakty, ozdrojovanými).

Vůbec jsem nikomu nebránil, aby do tohoto vlákna dal zdroje o okolnostech nasazování Ka-52 (a Mi-28).

Takže milý Skelete, do toho. Ať to máme za sebou...
Naposledy upravil(a) zzz dne 24/8/2020, 20:13, celkem upraveno 1 x.
"Opravdu myslíte, že někdo, kdo vyhrál volby férově s 79%, potřebuje následně mlátit lidi na ulicích a vypínat internet??"
https://twitter.com/BenesikOndra/status ... 4985394178
Držím jim palce, ať se o vnitřní politice své vlasti můžou rozhodovat naprosto svobodně.
Moudře. Demokraticky.
Bez násilí. Sametově.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17761
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Příspěvek od skelet »

ZZZ já s tebou nediskutuji. Já ti předkládám vize tvých možných budoucností. Pokud budeš dál napadat ostatní, tak měsíc BAN, pokud se mnou hodláš dál diskutovat na toto téma tak měsíc BAN. Pokud se toto bude opakovat i po té, tak BAN trvalý. Děkuji za pozornost a měj hezký den
ObrázekObrázekObrázek
nine_mike
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 20/7/2014, 18:52

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Příspěvek od nine_mike »

"Geopolitické okolnosti jsem neřešil, protože šlo o koncepci nasazení Ka-52."
"Royalisté se sovětskou imperiální podporou..."

Rozkošné :lol:

Inak je to priam učebnicový príklad trolingu pomocou metódy straw man-a. zzz si vymyslí story o útoku SAA z roku 2016, osadí doňho Ka-52, vymyslí si z brucha to ako mali "sovětskí imperialisti" nasadiť Ka-52, skonštatuje že ofenzíva bola neúspešná a teda Ka-52 neexceloval. K tomu ponúkne tri duchaplné hypotézy prečo sa jeho vymyslený scenár nenaplnil a od všetkých teraz bude požadovať aby mu faktograficky dokázali že prečo. A boh vás chráň ak túto jeho hru odmietnete hrať, potom vás označí za klamárov a to nechcete!!! :lol: Síce jeho "fakt" je založený na úplne zvrátenej úvahe že Ka-52 neexceloval pretože ofenzíva podľa neho asi dopadla neúspešne, ale to nevadí, od vás bude chcieť tvrdé fakty a vaše názory ho nezaujímajú! :lol:
zzz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1033
Registrován: 7/5/2020, 11:58

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Příspěvek od zzz »

skelet píše:ZZZ já s tebou nediskutuji. Já ti předkládám vize tvých možných budoucností. Pokud budeš dál napadat ostatní, tak měsíc BAN, pokud se mnou hodláš dál diskutovat na toto téma tak měsíc BAN. Pokud se toto bude opakovat i po té, tak BAN trvalý. Děkuji za pozornost a měj hezký den
Skelete, Tvůj názor jsem promyslel. Vidím to jinak.

Co jsem v tomto vlákně napsal je správné (viz koncepce nasazení Ka-52 je nyní zbytečné obsáhle diskutovat, protože nemáme informace, myslím). Tj. já to nemůžu změnit = nemůžu akceptovat Tvoji radu/doporučení.

Tj. v daném případě není jiná cesta než to co jsi napsal.... Takže ať se nezakecáme: ... DO TOHO...



P.S. Není to osobní, nehecuji Tě, abys mě udělil ban. Je mi vcelku jasné že jsi vytočený.
"Opravdu myslíte, že někdo, kdo vyhrál volby férově s 79%, potřebuje následně mlátit lidi na ulicích a vypínat internet??"
https://twitter.com/BenesikOndra/status ... 4985394178
Držím jim palce, ať se o vnitřní politice své vlasti můžou rozhodovat naprosto svobodně.
Moudře. Demokraticky.
Bez násilí. Sametově.
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Příspěvek od Vestly »

skelet, na to ze palbu podla vlastnych slov nemoderujes si nejaky akcny nie?
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Příspěvek od Lord »

zzz píše:Nestydím se ani za čárku, co jsem napsal, když jsem varoval že k nahozenému diskusnímu tématu IMHO není dosud nejsou věrohodné informace.
A co chceš kouzelníku (alias zzz)? Sofistikovanou studii, která veřejně neexistuje, jak sám píšeš. Nebo ti tady dá Julesák aspoň nějaké informace, který by jsi možná dokázal najít i sám, ale je otázka jaký elaborát by jsi z toho vytvořil. Teď máš měsíc BAN a můžeš zpytovat svědomí, proč se chovat k palbákům slušně. Sice píšeš, že se nestydíš ani za čárku, co jsi napsal, ale moderátoři vědí, co všechno jsi napsal, a některé tvé příspěvky museli od tvých největších hejtů pročistit.

Jde psát slušně, i bez různých neomalených vsuvek a pak se možná něčeho dobrat!
zzz píše:Ofenzíva probíhala na silniční ose Hama/Homs - Raqqa. Ve venkovské části přilehlé k této komunikaci zhruba platilo - západní půlku této komunikace drželi royalisté, východní ISIL. Na níže uvedené mapce z wiki (z cca května 2016) drží royalisté (červenou barvbou) tu oblast "horní šipky" doprava (spodní "šipka doprava je Palmyra).
Taktikou ISIL byly nájezdy. Strategií vůči royalistům bylo "udeř a uteč". Z toho vyplývalo, že royalisté museli "držet spoustu lidí a techniky na hlídce. Zatímco ISIL si vybíral kdy a kam udeří. Royalisté se sovětskou imperiální podporou se pokusili o změnu = aby ISIL přestal dorážet. Vyrazili podél výše zmíněné komunikace směrem na východ k tomu co ISIL chtěl bránit - k Raqqa.

Tím se role obrátili - ISIL přestal být flexibilní a ISIL musel držet pozice. Tj. při této konkrétní ofenzívě letectvu vesměs odpadnul problém s hledáním ozbrojenců ISIL v poušti.

Úloha specializovaných útočných vrtulníků by v této akci mohla být byla dvojí
a) "armed scout"
b) podpora transportních vrtulníků při jejich výsadku do týlu.
Hlavně asi za b) bude správně. Doprovod pro Mi-17 ?

Obrázek

V roce 2016 dopravili helikoptéry na základnu v syrské Latákíji a byly nasazovány do bojových a záchranných misí.
Z Tiyas (T4) myslím určitě operovaly nějaké vrtulníky, ale nejsem si jistý jestli už v 06/2016. U Kuweires si nejsem jistý jestli zde byly trvale deponované nějaké větší vrtulníkové síly (jakkékoliv). Mezi jižní (T4) a severní (Kuweires) základnou je to vzdušnou čarou cca 200 km. Ka-52 by měl mít dolet 500 km. Tj. při letu ze severní anebo z jižní základny by Ka-52 teoreticky měl být schopen podporovat pozemní ofenzívu v cílové oblasti kolem komunikace Homs/Hama - Raqqa.
A ty se ptáš jestli byly nasazeny do ofenzívy na Rakká s jakými výsledky a jak?
Ka-52 a Mi-28 měly např. stanoviště na letecké základně Tijas s označením T4, a útoky Islámského státu na ní byly neúspěšné. Základna leží na silnici mezi městy Homs (80 km) a Palmýra (60 km). Mimochodem při náletu 10. února 2018 na základnu T4 byla sestřelena izraelská F-16.

Obrázek

Na snímku můžeš na základně T4 vidět 2x Ka-52, 3 Mi-17, a tři Mi-24, úplně vpravo íránský An-74.

Z toho by se mohlo zdát, že o nějaké masivní nasazení nešlo, ale snímek je asi z roku 2018, tedy když už oblast byla víceméně vyčištěná, větší tíhu neslo spíše letectvo. Pak jsou další základny, no nevím, je to jen střípek do mozaiky. Podle mně jim šlo spíš o ostré odzkoušení zbraňových systému a protočení posádek v boji. Nějaký analýzy si z toho udělali a nové vrtulníky už budou vylepšené.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Příspěvek od Lord »

Mi-28N byl použit poprvé poblíž Palmýry (provincie Homs) na konci března, zatímco Ka-52 učinil svůj bojový debut v okolí města Homs na začátku dubna. Jeden Ka-52 byl použit k odstranění malých skupin teroristů s použitím řízených a neřízených raket, řekl zdroj.

Vrtulník Ka-52 byl vybaven dvěma typy řízených střel "Ataka" (AT-9 Spiral-2), a vyzbrojen protitankovými (9M120) a protipěchotními (9M120F, F je zkratka pro Fugasnaja, high-explosive) hlavicemi.

Vzhledem k tomu, že teroristé nenasazovali obrněná vozidla v oblasti, kde se konal první bojový útok Ka-52, použil vrtulník 80mm neřízené rakety S-8OFP a řízené střely 9M120F k odstranění několika skupin teroristů.

Zdroj řekl, že vrtulník Ka-52 byl vybaven rušicím systémem L370 Vitebsk vyvinutým ruským radioelektronickým koncernem KRET. Před prvním bojovým útokem Ka-52 v Sýrii jsme zaregistrovali několik typů přenosných systémů protivzdušné obrany (MANPADS) získaných teroristy. Byly spatřeny alespoň tři typy MANPADS, a to sovětské systémy Strela-2 (SA-7 'Grail'), Igla-1 (SA-16 'Gimlet') a čínské systémy FN-6 (HY-6). Vitebsk zablokoval MANPADS a úspěšně ochránil vrtulník.

Na začátku roku 2016 Rusko rozmístilo nejnovější bojové vrtulníky Mi-28N a Ka-52 na letecké základně Hmeymim v provincii Latákia, aby je otestovaly v boji.
Zdroj: defenseworld.net

Takže tento zdroj nám poskytl upřesnění, že se jednalo jen o pár vrtulníků, v době na kterou se ptal zzz.

Další již uvedený zdroj napsal, nasazení vrtulníků bylo převážně v noci. V bitvách o Palmyru Ka-52 použil také řízené rakety Vichr, jejichž dosah je dvakrát vyšší než u raket předchozí generace - zasáhly cíle ve vzdálenosti přes 7,5 km. To umožnilo pilotům vrtulníků provádět útoky, aniž by vstoupili do zóny jakékoli MANPADS a protiletadlových zařízení. Moderní vzdušný obranný systém President-S a tepelné pasti umožnily ochránit vrtulníky před raketami typu země-vzduch během útoku v nadmořské výšce 100-200 metrů.

Podle těchto zpráv by se mohlo zdát, že vrtulníky testovali za rozličných podmínek, s různými zbraněmi. Chvála na systém Vitebsk zní skoro jako propaganda. Jedná se o modulární systém s komponentami instalovanými uvnitř vrtulníku a na vnějších upevňovacích bodech. Ka-50 a Ka-52 jsou vybaveny senzory L150 v ocasu, senzory L140 a L370-2 v nosu i ocasu, mají dvě rušičky L370-5 těsně před hlavním podvozkem a výmetnice klamných cílů UV-26 na křídlech.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Příspěvek od Julesak »

Odpal modernizovanej strely Vichr (komplex 9K121M ?) z vrtuľníka Ka-52:
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4950
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Příspěvek od Juraj Tichý »

Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11538
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Příspěvek od Dzin »

Docela mě překvapují ztráty Ka-52. Podle oryxspioenkop.com už je to 10 strojů, 8 zničených, 1 poškozený a opuštěný a 1 poškozený a ukořistěný. To je 6% z celkového počtu. Možná to nevypadá, jako mnoho, ale když to porovnáme s "největším konkurentem" AH-64, tak by to v jeho případě ve službách US Army bylo 49 strojů. V současnosti US Army eviduje 45 ztracených AH-64 ze všech příčin.

Vypadá to, že ruský koncept masivně pancéřovaného vrtulníku je v rámci moderní konvenční velké války překonaný a Američané tím, že se opět soustřeďují na stealth technologie u svých předpokládaných nových strojů nejspíše správně podchytili trend pro budoucí boje.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4950
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Příspěvek od Juraj Tichý »

Americké AH-6 sa nikdy nestretli s takto odhodlaným a vyzbrojeným protivníkom.
Takže by som z toho nič neodvodzoval.

Ja som osobne zmenil názor na rolu bojových vrtuľníkov ako takých. Za mesiac a pol bojov strata 10 kusov nie je veľa.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Příspěvek od Julesak »

Súhlasím.
Ten dzinov koncept je blbosť - viď osud RAH-66.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11538
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Příspěvek od Dzin »

Juraj Tichý
Ano, ideální by bylo to přepočítat na letové hodiny a účinnost nasazení.

Julesak
Tak se alespoň podívej, jak vypadají poslední koncepty moderních vrtulníků pro US Army. V ATM k tomu vyšel i článek, kde si právě tohoto navázání na linii RAH-66 všimli (a náležitým překvapením). A boje na Ukrajině tomu dávají za pravdu, podle zveřejněných videí to vypadá, že hlavní ztráty ruských vrtulníků jsou od PLŘS a tedy to nebezpečí, proti kterému je koncept stealth šitý na míru.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Ejdou Rotacak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1218
Registrován: 23/7/2012, 14:54
Bydliště: Praha - Zbraslav

Re: Kamov Ka-50 a Ka-52

Příspěvek od Ejdou Rotacak »

Ka-52 má za sebou také další (ne úplně pozitivní) světové prvenství.

Poprvé v historii se ze zasaženého vrtulníku úspěšně katapultoval pilot i co-pilot.
Nemám náladu hledat detaily, nejspíš jste to "na těch internetech" také zaznamenali.
Záležitost stará cca 14-7 dní.

EDIT
někdy kolem 20.3, Černigovský 319. samostatný vrtulníkový pluk.
Roman Kobca/Kobec a Ivan Boldyrev
Naposledy upravil(a) Ejdou Rotacak dne 5/4/2022, 15:47, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Vrtulníky“