Otázka kolem ISS

Moderátor: Bleu

Odpovědět
jíra
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 134
Registrován: 26/5/2011, 18:53

Otázka kolem ISS

Příspěvek od jíra »

ISS po roce 2020 jako společný projekt končí.

Dmitrij Rogozin 13. května 2014 oznámil, že Rusko nevyhoví USA a neprodlouží využívání ISS po po roce 2020. Co se tedy může během následujících šesti let stát?

Předně, co vlastně tvoří ISS a jak je rozložena mezi moduly životně důležitá technika?

ISS se dělí na Ruský segment a Americký segment. Zatímco Ruský segment je tvořen výhradně ruskými moduly, do Amerického patří také moduly patřící ESA (Evropská kosmická agentura), JAXA (Japonská kosmická agentura) a CSA (kanadská kosmická agentura). Ruský segment tvoří pět modulů – Zarja FGB (Funkční nákladní blok), Zvězda (servisní modul), Pirs (přechodový a dokovací uzel), Poisk (podobný Pirsu) a Rassvět (dokovací uzel a sklad nákladu).

Nejdůležitější moduly Ruského segmentu jsou Zvězda a Zarja. Zvězda je prvním modulem orbitální stanice ISS (vynesen 1998) a konstrukčně vychází z modulů založených na kosmické lodi TKS (použité např. na Miru). Původně zajišťovala Zvězda klíčové funkce stanice (na palubě má solární panely a korekční motory), postupně její význam upadl. Zajímavé je, že Zvězda je celá zaplacená z amerických peněz, byla totiž postavena na objednávku NASA ruskou firmou.

Zarja je servisní modul, vycházející ze základního bloku určeného pro Mir 2 (a také původně stavěný pro Mir 2). Na palubě má systémy pro podporu života celé stanice, manévrové trysky a řídící počítač stanice. Uvnitř modulu jsou dvě oddělené kóje, každá pro jednoho kosmonauta, ale modul může pojmout až šest osob. Vynesena byla na orbitu v roce 2000.

Pirs, Poisk a Rassvět jsou malé moduly sloužící jako přechodové a dokovací uzly pro lodě Sojuz a Progress. Tyto moduly měl doplnit ještě velký záložní servisní modul Nauka (jeho vypuštění do kosmu se odkládá již od roku 2007).

Americký segment se skládá z jedenácti modulů. První americký modul je spojovací uzel Unity, který pomocí adaptéru spojuje Ruský segment s Americkým. Jde o odruhý modul ISS, vypuštěný v roce 1998. Dalšími uzly jsou Harmony a Tranquility (na ten je připojena známá kupole).

Důležitými moduly pro celou ISS jsou její laboratoře na provádění experimentů – Destiny (americká laboratoř), Columbus (evropská laboratoř, má kořeny ve zrušeném evropském programu orbitální laboratoře) a Kibo (japonská laboratoř, obsahující kromě jiného také dvě robotická ramena). Dalšími moduly jsou přechodový uzel Quest (zajišťuje výstupy do kosmu pro americkou část stanice) a modul Leonardo (evropský modul sloužící jako sklad). Následují tři dokovací adaptéry (jeden slouží ke spojení Ruského a Amerického segmentu).

Velmi důležitou částí stanice je tzv. Integrated Truss Structure, neboli páteřní nosník. Ten v současnosti slouží především jako nosič pro solární panely, dále jsou k němu připojeny chaldiče termoregulačního systému, nepřetlakové plošiny pro experimenty a další zařízení, jako například robotické rameno Canadarm2 (jak z názvu vyplývá jde o kanadský výrobek), nebo čtveřici gyroskopů, které zajišťují prostorovou orientaci stanice.

Canadarm2 je taktéž důležitou součástí stanice, může se totiž pohybovat po kolejnicích na nosníku a dokáže manipulovat i s těmi nejtěžšími staničními moduly a kosmickými loděmi, nebo s kosmonauty pomocí plošiny. Je tedy velmi prospěšná při údržbách a opravách stanice.

Z toho nám vyplývá, že na ISS zajišťuje primární funkci podpory života Ruský segment, zatímco Americký zajišťuje energii a obytné prostory, ovšem systémy jsou redundantní a částečně jsou rozložené po více modulech ISS – např. Zvězda i Zarja mají svoje solární panely, regenerace atmosféry zase zajišťuje taky americký modul Unity atd.


Co by se tedy mohlo v následujících letech stát?

1) Věci se i přes dosavadní vyhrocení vztahů urovnají a ISS bude dále fungovat
2) Věci se neurovnají a ISS se k roku 2020 transformuje
3) ISS bude k roku 2020 zrušena

Kvůli finanční náročnosti a nasmlouvaným experimentům a podobně si osobně myslím, že se nakonec vše vrátí do starých kolejí. Pokud Rusko dodrží svůj slib (či výhružku) a nedovolí využívat svoji část stanice a nebude zajišťovat dopravu, nastávají dvě možnosti – Stanice se rozpojí a přemění, nebo se stanice zruší a postupně zanikne.

Spíše si myslím, že kdyby už k tomu došlo, stanice se rozpojí a vzniknou dvě nové. NASA, popřípadě její partneři z ESA , JAXA a CSA by museli dostat do kosmu nějaký nový servisní modul, který by zastoupil Zvězdu. Jinak ovšem mají co potřebují. Lodě by mohli ke stanici dokovat, energie by byla zajištěna, experimenty by nadále mohly pokračovat (vše by bylo jistě patřičně „osekáno“ a možná i částečně zastaveno, možná by se snížil počet posádky). Servisní modul s korekčními motory by jistě přišel vhod, stejně jako nějaký rozsáhlý systém na podporu života.

Laickým srovnáním: Zvězda má 20 tun, americké rakety Delta IV mohou vynést na nízký orbit 27 tun, evropské rakety Ariane V až 21 tun. Pokud by to bylo nutné, mají Američané a ESA dopravní kapacity na vynesení těžkých modulů na orbitu.

Zásobování by bylo možné obstarat širkokou paletou lodí – od nyní funkčních soukromých amerických lodí Dragon, a Cygnus přes evropské lodě ATV až po japonské HTV. Na konci roku 2014 má být první let nové lodi NASA, Orion.

Doprava kosmonautů by musela být zajištěna loděmi Dragon (které však na to zatím nejsou připraveny, plány na pilotovaný let mluví o datu někdy v roce 2017), nebo teoreticky loděmi Orion (ty však mají již naplánované lety a to až do roku 2022).


Ruský segment by zůstal po odpojení funkční. Zbyl by však z něho pouze funkční základ (a to nevím, jak mají Rusové legislativně ošetřené vlastnictví modulu Zarja, podle mých zdrojů je vlastně Americký). Podstatná část experimentů se totiž provádí v Americkém sektoru. Rusové by mohli snadno na stanici dopravovat posádku i náklad pomocí lodí Sojuz a Progress, tam by se nic neměnilo. Stejně tak mají kapacity k dopravě případných nových modulů (pomocí rakety Proton M – nosnost až 21 tun na nízký orbit).

Nové Ruské moduly jsou otázkou, plánovaný modul Nauka už měl být sedm let připojený k ISS, ale neustálé problémy jeho start zdržují.


Úplné zrušení stanice, tedy její zničení vidím jako neuskutečnitelné. Americká NASA plánuje využití stanice minimálně do roku 2024 a Rusové zase mají plánované využití svých modulů pro svoji vlastní stanici OPSEK (malé odbočení – pokud vezmeme vážně všechny stávající ruské návrhy: Nová generace kosmické lodi, základna na Měsíci a nová orbitální stanice; nastává otázka, kde na to Rusové vezmou)

To je jen tak pro zamyšlení v kontextu dosavadních událostí. Nejsem odborník, tak uvítám opravy a diskuzi této mé úvahy.
"Havloidní židokavárna pracuje na českém majdanu! Tohle vám neprojde idioti!"
-Helena de Farkas
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Otázka kolem ISS

Příspěvek od Alchymista »

Predovšetkým - modul FGB Zarja je síce vyrobený v Rusku, ale podľa väčšiny zdrojov patrí k americkému segmentu ISS, pretože jeho výrobu a vypustenie financovala NASA. Rusi obvykle tvrdia niečo iné, ale myslím, že v tomto nemajú pravdu - ovšem právnická bitka by z toho mohla byť ohromná. Navyše je otázka, či by američania vôbec dokázali FGB Zarja prevádzkovať bez ruskej technickej a sevisnej pomoci.

Budúcnosť ISS po roku 2020 je veľmi neistá - a pokiaľ sa situácia neukľudní, nemusí sa ISS ako trvalo obývaná stanica dožiť ani roku 2020.
Z troch navrhnutých scenárov je pravdepodobný prvý a tretí - transformácia odpojením medzi Zarjou a Zvezdou je málo pravdepodobná, Zvezda je totiž tiež hodne stará - bola vynesená v roku 2000 (FGB Zarja v roku 1998) - a nemá význam stavať "novú" stanicu okolo 20 rokov starého "jadra", ktoré je už "po životnosti". Navyše Zvezda ako jadro nie je celkom vhodná, aj keď je to "servisný modul", nebola na to určená.
Z celej ISS považujem za "najcennejšiu" časť rozsiahle pole slnečných panelov, a to hlavne preto, že sa dosť dobre nedá zostaviť bez pomoci raketoplánu - nosníky a panely sú "hlúpy náklad", zaberajúci veľa priestoru pri relatívne malej hmotnosti.

Budúce americké dopravné lode a japonské dopravné moduly majú "zatiaľ" jeden spoločný problém - nie sú schopné vlastnými silami dokovať priamo na stanici - pripojenie prebieha tak, že sú po priblížení zachytené manipulátorom a pritiahnuté na dokovací port. To ale vyžaduje obsluhu na stanici - k opustenej stanici sa zatiaľ nedokážu samé pripojiť a v podstate ani odpojiť.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
jíra
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 134
Registrován: 26/5/2011, 18:53

Re: Otázka kolem ISS

Příspěvek od jíra »

Z troch navrhnutých scenárov je pravdepodobný prvý a tretí - transformácia odpojením medzi Zarjou a Zvezdou je málo pravdepodobná, Zvezda je totiž tiež hodne stará - bola vynesená v roku 2000 (FGB Zarja v roku 1998) - a nemá význam stavať "novú" stanicu okolo 20 rokov starého "jadra", ktoré je už "po životnosti". Navyše Zvezda ako jadro nie je celkom vhodná, aj keď je to "servisný modul", nebola na to určená.
Když tedy bude US of A trvat na tom, že je Zarja skutečně americká a bude tedy odpojena taky, zbyde jen Zvězda plus Pirs, Poisk a Rassvět. Čili nic moc. ALe zase pro americkou část to bude dost ztráta. Souhlasím, že Z+Z jsou už dost staré, ale Rusové sami počítají, nebo aspoň nedávno počítali, s využitím Zvězdy pro svou novou stanici OPSEK. Prostě by Zarja šla do pryč a místo ní by se připojila Nauka. Plus samozřejmě nějaké další nové moduly. (Ony ty problémy s Naukou by, pokud zapnu konspirační mód, mohly klidně být tak trochu řízené, že)

Fakt nejsem insider, ale že by se NASA+CSA+JAXA jen tak za šest let rozhodly celou stanici (tedy Americký segment) ukončit se mi moc nechce věřit.
Budúce americké dopravné lode a japonské dopravné moduly majú "zatiaľ" jeden spoločný problém - nie sú schopné vlastnými silami dokovať priamo na stanici - pripojenie prebieha tak, že sú po priblížení zachytené manipulátorom a pritiahnuté na dokovací port. To ale vyžaduje obsluhu na stanici - k opustenej stanici sa zatiaľ nedokážu samé pripojiť a v podstate ani odpojiť.
To je ten problém. No, mají šest let na to, něco s tím udělat. Mnohem horší to bude s dopravou kosmonautů. Škoda, že to nechali politici zajít až sem.
"Havloidní židokavárna pracuje na českém majdanu! Tohle vám neprojde idioti!"
-Helena de Farkas
Beda
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 28/7/2012, 02:01

Re: Otázka kolem ISS

Příspěvek od Beda »

Doprava kosmonautu....
Uz ted si ami dopravu plati, tak asi za penize budou kosmonauty vozit dal. Pokud by to rusove na ISS vzadali, tak asi za jine penize. Doted se ty naklady na udrzbu atd delilo na obe strany.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Otázka kolem ISS

Příspěvek od Lord »

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Otázka kolem ISS

Příspěvek od kenavf »

Zaujímavé že väčšinu kontroverzných vyjadrení ohľadom možných sankcií voči západu vyjadruje Rogozin.Že by dostal túto politickú úlohu.Medvedev a Putin sa k tomu tuším nevyjadrili.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
jíra
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 134
Registrován: 26/5/2011, 18:53

Re: Otázka kolem ISS

Příspěvek od jíra »

Zaujímavé že väčšinu kontroverzných vyjadrení ohľadom možných sankcií voči západu vyjadruje Rogozin.Že by dostal túto politickú úlohu.Medvedev a Putin sa k tomu tuším nevyjadrili.
Hra na "hodného" a "zlého" politika.
Uz ted si ami dopravu plati, tak asi za penize budou kosmonauty vozit dal.
Když Rusko ISS odepíše, tak je taky možné, že přidusí, nebo rovnou zruší dopravu na ni. Pokud ne, byly by ruské lodě jen jakési taxíky, protože by tam přeci nelétali ruští kosmonauti, když už by ISS nechtěli. Ale je taky fakt, že bez ISS nebudou mít jaksi Sojuzy a Progressy v dohledné době kam létat. Kam se ubere ruská pilotovaná kosmonautika je otázka, nová loď PTK-NP je pořád ve stádiu vývoje (možný první let okolo roku 2020) a nemá žádný nosič. Plány na měsíční základnu jsou pořád jen plány... Nauka je stále na Zemi... A Číňani nespí.

Jinak na kosmonautix.cz je článek pana Přibyla o modulu Zarja, poměrně zajímavé to je.
"Havloidní židokavárna pracuje na českém majdanu! Tohle vám neprojde idioti!"
-Helena de Farkas
Zipoun
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 177
Registrován: 28/12/2011, 06:22

Re: Otázka kolem ISS

Příspěvek od Zipoun »

jíra píše:
A Číňani nespí.
"Rusko bude spolupracovat s Čínou v nebi i ve Vesmíru"
http://czech.ruvr.ru/news/2014_05_18/Ru ... miru-9507/[/url]
Odpovědět

Zpět na „Astronomie a Fyzika“