OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Mohli/môžu vytiahnuť zo skladov 9K113 alebo 9K111. Na budovanie jednotky to zatiaľ stačí, prípadná moderná technika by nám v prípade nutnosti bola dodaná aj s výcvikom rádovo v týždňoch. Čo trvá je vybudovanie, zladenie, taktika.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Arthur »

Tkaže oficialne (medialne) teda len tých 100ks Spike s 10ks odpalovacích zariadení, ktoré ešte objednal bývalý minister gen. Gajdoš ak sa nemýlim začiatkom roka 2020 a boli dodané na jar 2022.

A potom ako píše Juraj Tichý skladové zásoby 9K113 alebo 9K111 pričom zostáva len dúfať, že sa tieto zásoby nezmenšili po 24.02.2022 resp. ak áno, že sa nejakými PTRS doplnili nad rámec tých 100ks Spikov...
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2452
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Lynx »

Tak tých Spikov bude s postupom času viac, keďže ma ísť o výzbroj BOV. O to zaujímavejšia bude táto idea so samostatným PT oddielom.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4101
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Podla mna je tiez otazka, preco oddiel a nie prapor ? Preco chceju organizovat PT jednotku na baze oddielu a predpokladam, ze do baterii, v ramci del. pluku? Prve, co ma napadlo, ze vytiahnu stare 100 mm PT kanony, ktore mala OS SR este v 90. rokoch. Ale to je blbost. Nasledne ma napadli BRDM-2 s Konkursmi, ake sluzili este v roku 2005 v OSSR. Tie boli tusim zaciatkom 90. rokov tiez organizovane do baterii a az neskor zaradene ako caty do roty palebnej podpory. Podla toho, co som ale pocul, sme vraj vsetky predali a nemame ziadne. No a tretia moznost, co ma napadla je nakup moderneho vozidla 4x4 a dovybavenie so Spike LR. To mi pride najprevdepodobnejsie. Pravdepodobne teda este len vytvaraju personalnu strukturu pre oddiel, pre ktory nasledne kupia techniku.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Flader »

niko píše: 12/9/2022, 11:18 Prve, co ma napadlo, ze vytiahnu stare 100 mm PT kanony, ktore mala OS SR este v 90. rokoch...
Toto isté napadlo aj mňa. Ale tak snáď už toto máme za sebou.

Spike je dobrá zbraň pre mechanizované prápory. Na úrovni protitankového oddielu by som asi ale čakal niečo silnejšie. Teraz je to ale všetko absolútne špekulovanie. Najlepšie bude počkať na nejaké relevantné informácie. Inak nám hrozí, že si tu zase niekto pomýli svoje vysnívané predstavy s realitou a bude sklamaný...
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2452
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Lynx »

A aké sú silnejšie PTRS ako Spike resp Javelin? Iba ak ich možná lafetacia vo väčšom množstve na vozidlo.
Za mňa je skôr otázka, či sa pôjde cestou ľahkého vozidla pre team, napr stvorkolka Polaris, resp ťažšie vozidlo 4x4. Ideálne plávajúce.
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 903
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikojan29 »

Načo plávajúce?
"Alea iacta est"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4101
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Flader mal dobru pripomienku. Ak sa bavime o PT oddiele, tak tam budu chciet dat nieco silnejsie, tahsie. Plavajuca buginka s PTRS se riesenie pre lahke vysadkove, maximalne mechanizovane utvary.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2452
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Lynx »

Dovolím si nesúhlasiť. Tento oddiel musí byť najmä rýchly, keďže bude operatívne reagovať na možný prielom tankov.
Keď si všimnete obrázky z UA - najmä z prebiehajúcej ofenzívy,ich pechota po prelome postupuje rýchlo - často v civilných autách, resp pickupoch.
V každom prípade, úlohou takýchto teamov je bojovať s tankami a vyhýbať sa akýmkoľvek iným stretom. Možnosť voľby iných ciest ako najbližších spevnených je veľká taktická výhoda

Čo je ťažšia, silnejšia PT zbraň ako Spike / Javelin?
Mozno v tom oddiely bude 5 nákladiakov plných PT min..
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4101
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Lynx a ked postavis PT oddiel na lahkych buginkach, preco ho potom zaradis pod delostrelecky pluk ? Podla mna miesas dve veci dohromady. Lahky -mobilny PT team moze posobyt v ramci mechanizovaneho, alebo motorizovaneho, ci pesieho vojska. Pri specializovanom odiele maju napr. Americania PTRS na Strykeroch, u nas by prichadzali do uvahy bud nove BOV na platforme 8x8, alebo 4x4.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2452
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Lynx »

Predpokladám, že druzstva v ako BOV 8x8, tak aj PBOV budú disponovať tiež PT spôsobilosťami, nielen tými vezenymi na vozidlách.
Ako zamýšľajú tento oddiel - jedine ma napadá ako ďalšiu, posilovú jednotku mimo roty a prápory mechanizovanej pechoty.
Alebo v Konstrukte varia stíhač tankov.
Naposledy upravil(a) Lynx dne 12/9/2022, 15:33, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

súhlasím s Nikom.
V rámci mechanizovaných práporov máme predsa v rote bojovej podpory PT čatu.
Pre nich sa aj objednávaju CV-90 vo verzii pre granatometne družstvo. Patrie 8x8 by mali nasledovať v ďalších fázach.

Keď tak nad tým rozmýšlam, musi byť nová jednotka vybavená PTRS? Nemôže ísť o nejakú formu loitering municie. Či Predátor AX alebo niečo zahraničné. Poľský Warmate, americký Switchblade... Chceli riešiť drony v OSSR.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4101
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Ja len doplnim Juraja. Mame PT catu a v kazdej mechanizovanej rote aj PT druzstvo vybavene jednym PTRS.
Keď tak nad tým rozmýšlam, musi byť nová jednotka vybavená PTRS? Nemôže ísť o nejakú formu loitering municie. Či Predátor AX alebo niečo zahraničné. Poľský Warmate, americký Switchblade... Chceli riešiť drony v OSSR.
Toto je dobra pripomienka. Moze sa skutocne jednat aj o nejaku zmiesanu jednotku. Napr. dve roty na klasickej tazkej platforme, jedna rota na dronoch atd.

Inak len tak na margo. Treba si aj vo vseobecnosti povedat, ze tato jednotka by pravdepodobne nikdy nevznikla, ak by nebolo ruskej agresie na Ukrajine. Myslim, ze mozeme so 100 % istotou povedat, ze je to reakcia OSSR na sucasnu geopoliticku situaciu. Jednotka tankobornikov pred napr. takym rokom, kedy bol tank este prezitkom sa v novej strukture OS SR predtym nikdy nespominala.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2452
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Lynx »

Vyzerá to tak, že 5.del pluk bude jednotka, ktorá bude obsahovať všetky "špeciality", teda nie štandardné vozidla na vedenie palby. Ci Z2, Z1 či Modular aj tieto, teraz ešte neznáme "prostriedky budú združene v jednej špecializovanej jednotke. Logistici a vôbec aj údržba, to ocenia.
Hall
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 267
Registrován: 30/10/2018, 23:31

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Hall »

Opýtajme sa takto: Akú pridanú hodnotu by prinieslo budovanie ľahkej PT jednotky, keď PT schopnosti bude mať každé BOV (2+2 Spike LR) a tým aj každé družsvo mechanizovaného práporu?
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2452
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Lynx »

Neviem, čo si mám predstaviť pod pojmom "ťažká PT jednotka", mozno niečo kategórie Spike NLOS.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Ťažka PT jednotka môže byť ťažký stíhač tankov. Napríklad polska predstava.

Obrázek

Ak sa bavíme o tazkom type ATGM, povazoval by som za taký napríklad americký TOW kalibru 221mm.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2452
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Lynx »

Presne takéto stroje ako na obrazku vo veľkom RU stráca na UA. Nie všetko treba opakovať po Poliakoch 😏 Náročné, pomalé, radosť opustiť po prvej poruche..
Ešte to mohli posadiť na podvozok MTLB
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Iste.
Posadiť však všetko do nejakej buginy tiež nie je ideálne. Byť operátorom špeciálnych síl si pýta istú dávku osobného extremizmu a schopnosť vydržať to čo bežný človek nevydrží. Také požiadavky nemôžeš mať na radového vojaka.
LandRover, Toyota prečo nie. Líšky z 23.mopr tiež mali byť postavené na LR.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Rase »

Právě že ten koncept je dobrý, jen je otázkou jaký podvozek využít. Osobně bych raději využil BMP-1 (byť by asi našly lepší uplatnění neupravené na Ukrajině), nebo bezosádkový pásák THeMIS (na obrázku). V podstatě by to mělo jít dát i na náklaďák nebo bytelné SUV.

MilremBsLauncher_03_190902_01_2400px-640x360.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“