Izraelská protiraketová obrana, díl druhý - hrozby II.
Napsal: 26/10/2014, 16:00
IZRAELSKÁ PROTIRAKETOVÁ OBRANA,
ČÁST DRUHÁ - RAKETOVÉ MOŽNOSTI HAMÁSU A HIZBALLAHU
ÚVOD
ČÁST DRUHÁ - RAKETOVÉ MOŽNOSTI HAMÁSU A HIZBALLAHU
ÚVOD
V minulé části tohoto cyklu jsem se pokusil sesumarizovat, jak to vypadá s raketovými možnostmi možných protivníků státu Izrael při možném útoku na jeho území. Snad jsem na nic nezapomněl. Nyní je zde druhá část tohoto cyklu a to je hrozby z bezprostřední blízkosti. A uvidíte, že to je něco, co je opravdu problém.
Proberu dvě hlavní organizace, které Izrael dlouhé roky ostřelují vším co je možné. Bude to pokaždé tak, že proberu jednu i druhou organizaci a dějiny jejich nekonečné války se Státem Izrael. A následně proberu vše, co se o jejich raketovém arzenálu ví. Tak se na to podívejte.
Kapitola první: HAMÁS A HISTORIE JEHO STŘETŮ S IZRAELEM
Slovo Hamás - přeloženo z arabštiny doslova jako „nadšení“ je akronym pro Hnutí islámského odporu, je název palestinské islamistické politické strany, která vznikla v roce 1987 jako odbočka organizace egyptských Muslimských bratří. I díky tomu se těšil skryté podpoře Egypta a hlavně organizací tako od Muslimského bratrstva odvozených. Když došlo v Egyptě po arabském jaru, jak je ten sociální, náboženský a destrukční pohyb, k převzetí moci právě Muslimským bratrstvem, došlo u Hamásu k prudkému nárůstu optimismu. Hloupé chování jeho obtížně kontrolovatelných bojovníků ale vedlo k tomu, že i prezident Mursí musel spolupráci s ním přibrzdit. Když došlo k vojenskému převratu a Muslimské bratrstvo bylo postaveno mimo zákon, Hamás ztratil podporu a byly uzavřeny pašerácké tunely do Pásma Gazy.
Od samého počátku svého vzniku má strukturovanou organizaci, která se dělí na dvě části.
První část je bojová složka, která funguje v utajení a provádí útoky. Nazývá se Brigáda mučedníka Izz ad-Dína al-Kassáma a od svého vzniku spáchala nespočet útoků proti izraelskému civilnímu obyvatelstvu i proti vojenským cílům. Nejvyšší intenzita teroristických útoků proti Izraeli spáchaných Hamásem spadal původně do období druhé intifády. Díky mohutným finančním injekcím od EU a bohatých arabských zemí přezbrojil a jeho raketový arzenál a to jak do složení, tak i do počtu budí respekt. V současnosti členové Hamásu ostřelují z Pásma Gazy raketami označovaných všelijak různě izraelská města, jako jsou Sderot a Aškelon, a těmi o delším doletu i Tel -aviv, Haifu a Jeruzalém. V této činnosti je velmi vytrvalý, a nedá se zastrašit. A my víme, že už na sebe přivolal díky tomu tři zásadní akce Izraelských obranných sil.

Chálid Mašál – hlava Hamásu
Druhá část je označována jako civilní či politická a poskytuje sociální služby, rekrutuje své členy skrz mešity, shání peníze a organizuje nejrůznější aktivity. V lednu 2006 Hamás vyhrál volby do Palestinské národní správy.
Hamás je nezávislý na oficiálním palestinském vedení a na jeho úkor získává příznivce hlavně v sociálně odloučených a chudých oblastech Pásma Gazy a Západního břehu Jordánu. V rámci palestinských struktur a organizací se považuje za nejméně zkorumpované hnutí. Mezi palestinskými Araby získává na popularitě jak díky mnohým sociálním programům, tak díky teroristickým akcím namířeným proti Izraeli. Raketové ostřelování bylo příčinou tří velkých vojenských operací Izrael proti Pásmu Gazy.
Primo: Operace Lité olovo, třítýdenní izraelská operace na přelomu let 2008/2009
Secundo: Operace Pilíř obrany osmidenní izraelská operace v roce 2012
Tertio: Operace Ochranné ostří, poslední velká operace z letošního roku
PRIMO: Prvním opravdu velkým střetnutím, které svedl Stát Izrael v rámci boje proti hlavně raketové hrozbě byla válka proti hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Nese název Lité olovo Jak je všeobecně známo, toto pásmo Izrael kompletně evakuoval a nezůstalo zde nic, co by mohlo provokovat místní palestinskou populaci. Ta navíc měla být spravována Palestinskou samosprávou.
Na druhou stranu samostatnost znamená odpovědnost. A toto je vlastnost, která ne vždy Palestincům říká pane. Jejich problém je v tom, že přes veškerou proklamovanou touhu po vlastním státu a potřebě si řídit své záležitosti jsou natolik roztříštěni do navzájem se nesnášejících frakcí, že se nejsou schopni navzájem domluvit ani na tom, jakou barvu má pomeranč.

Mapa Pásma Gazy
Osm let byla izraelská města v okolí pásma Gazy denně ostřelována svými palestinskými sousedy. Jen od doby, kdy Izrael opustil pásmo Gazy, tedy od září 2005, dopadlo na izraelské území přes 10 000 různých raket a minometných granátů. Většina raket dopadla na město Sderot v Negevu.
Když bylo v lednu 2008 ostřelováno i pobřežní město Aškelon, odřízl Izrael pásmo Gazy od okolního světa a v únoru přerušil do Gazy dodávku elektřiny. V červnu izraelský kabinet vážně uvažoval o vstupu do palestinské autonomní oblasti, která už byla více než rok pevně v rukou radikálního islámského hnutí Hamas. Vyhrálo totiž demokratické volby pod záštitou pozorovatelů EU. I přes její izolaci bylo do oblasti dopravováno velké množství výbušnin, raket a zbraní všeho druhu. Pokles cen zbraní mezi prodejci hovoří sám za sebe. Zbraně a ostatní vojenský materiál byly do Pásma Gazy pašovány přes pobřeží a také pomocí pozemních tunelů z Egypta.
Dne 17. června uzavřel Izrael s Hamasem přes egyptské prostředníky „tahadiji“. Výraz „tahadie“ reportéři s hloupostí jim vlastní obvykle překládají jako „klid zbraní“ či „příměří, ale toto arabské slovo ve skutečnosti neznamená nic jiného než „přestávku“ nebo „zastavení“. Během „tahadije“, která oficiálně skončila 17. prosince, napočítala izraelská armáda „pouze“ 234 raket Kassam, 5 raket Grad a 185 minometných granátů dopadnuvších na izraelské území. V polovině prosince tedy Hamas demonstrativně ukončil ono „příměří“ se sionisty, jejichž právo na existenci na Blízkém východě nehodlá za žádných okolností uznat a to platí dodnes.
Operace Lité olovo, byla zahájena 27. prosince 2008 v 11:30 izraelského času proti cílům teroristické organizace Hamas v Pásmu Gazy. V tomto případě se nedá říci, že by to co nastalo, byla reakce na neúnosnou okamžitou situaci. Nelze najít pověstnou poslední kapku. Operace „Lité olovo“ byla připravována důkladně a po dlouhou dobu. Izraelský kabinet dal jen zelenou pro zahájení operace. Po léta sbírala zpravodajská služba informace o cílech a bojové jednotky izraelské armády se seznamovaly s charakteristickými rysy tohoto pruhu země o rozměrech 40x10 km, kde žije 1,5 miliónu lidí.
A to co několikrát předvedli ve velmi dobré verzi – tedy maskovací chování - nepřátelé židovského státu, tentokrát předvedli sami Izraelci. O druhém svátku vánočním otevřela izraelská armáda hraniční přechod Erez mezi Gazou a Izraelem, aby umožnila dopravu zásob a paliva do Gazy. Palestinští křesťané z Gazy dostali možnost navštívit o svátcích své příbuzné a svatá místa v Izraeli a na západním břehu Jordánu. Izraelští vojáci rozmístění kolem pásma Gazy dostali dovolenou na poslední dny chanuky a na šabat. Hamas byl ukolébán pocitem bezpečí a považoval zahájení útoku IDF v daném čase za nemožné.
Když druhý den v poledne, v sobotu, izraelské letectvo provedlo první útok, byli překvapeni všichni. Izraelští vojenští stratégové byli překvapeni tím, nakolik se jim podařilo překvapit Hamas. Palestincům se ovšem první den jejich odpalování raket dařilo, použili nové rakety s delším doletem, mezi nimi i čínské rakety Grad s dostřelem 40 kilometrů. Poprvé sirény ohlásily raketový poplach v Netivot, Ašdódu, Kirja Gadu a Beeršebě. Zahynula jedna izraelská žena. Ale raketová palebná clona, kterou očekávalo izraelské vojsko i civilní obrana, se nekonala. Hamas potřeboval několik dní na zotavení ze šoku po prvním útoku, než se dokázal zmobilizovat a rozběhnout už dlouho připravovanou reakci.

Gaza pod dělostřeleckou palbou
Jedním z prvních cílů byla slavnost na počest důstojníků Hamásu, kteří úspěšně ukončili výcvikový kurs a ztráty byly pro Hamás velmi těžké. Během prvního dne útoku svrhlo izraelské letectvo 100 bomb na 50 cílů s odhadovanou úspěšností zásahů 95 % a zničilo většinu základen Hamasu během 4 minut. Mezi cíle útoků patřily vojenské základny Hamásu, jeho výcvikové tábory, velitelství a kanceláře. Izrael zaútočil na budovy a základnu Hamásu ve všech velkých městech Gazy, včetně měst Gazy, Bejt Chanúnu, Chán Junisu na severu a Rafy na jihu. Útoky byly provedeny i na civilní infrastrukturu, včetně mešit, islámské univerzity v Gaze, kde bojovníci z Hamásu údajně skladovali rakety a zbraně. Dokonce i zdroje z pásma Gazy připustily, že v převážné většině byly oběti z řad militantních Palestinců.
Útoky izraelského letectva se pomalu stupňovaly a dalšími se staly reprezentativní stavby jako budova parlamentu na náměstí Neznámého vojína a domy vůdců Hamasu. Jeden z duchovních a vojenských představitelů hnutí Hamas, šejk Nisar Rajad, zjistil za cenu vlastního života i životů své rodiny, že Izrael tentokrát nesleví z ničeho, co si předsevzal. Šejk se svou rodinou ignoroval telefonické varování od izraelské armády, aby opustil svůj dům. S demonstrativní vyzývavostí vystoupil se svou rodinou na střechu domu, aby zabránil bombardování jako lidský štít. V minulosti by to byl Izrael respektoval nebo spíše z obavy nad zápornou reakcí mezinárodní veřejnosti by akci zrušil — tentokrát ne. Obrovské druhotné exploze zničily celý komplex a široké okolí. Tím se potvrdilo izraelské tvrzení, že pod budovou bylo skladiště munice. Tuto praxi prokázaly i nezávislé televizní stanice také v poslední válce - ale k tomu se ještě dostaneme. A střetnutí pokračovalo.
IDF u hranic s Gazou shromáždily pěchotní a obrněné jednotky a Pásmo dělostřelecky ostřelovaly. Dne 3. ledna 2009 začala pozemní invaze a mechanizovaná pěchota a tanky podpořené bojovými vrtulníky vstoupily do Gazy. Záměrem invaze pozemních sil, označované izraelskou armádou jako druhá fáze, bylo zajistit oblast v pásmu Gazy, odkud byly i navzdory předcházejícím leteckým útokům stále odpalovány rakety na Izrael. To svědčí o vytrvalosti bojovníků Hamásu.
Obr. první:


První obrázek ukazuje shromaždiště těžkých obrněných transportérů Azcharit – rekonstruovaných tanků T-55 sovětského původu střežené tankem Merkava. Druhý potom ukazuje tankovou kolonu postupující na město Gaza.
Izraelské pozemní jednotky vstoupily do severní části pásma Gazy u Bejt Lahija a Bejt Hanún. Pásmo Gazy následně rozdělily na dvě části a obklíčily město Gazu. Následně se jednotky zaměřily na skladiště zbraní a odpalovací místa raket. Armáda zaútočila i na několik mešit, které Hamas podle rozvědky používal jako skladiště zbraní. Toto tvrzení se ale dodnes prokazatelně nedá ověřit.
Obr. první:


První obrázek ukazuje hořící město v Pásmu Gazy. Druhý potom ukazuje obrněný transportér a pěšáka v pouličním boji.
Dne 4. ledna byli zabiti další tři velitelé Hamasu:
Hussam Hamdan,
Muhammad Hilou a
Mohammed Šalpoch. Dva v boji a jeden při cíleném leteckém úderu.
7. ledna Izrael po mezinárodním tlaku, vyhlásil tří hodinový „humanitární mír“ a otevřel humanitární koridor, kterým do pásma Gazy proudila humanitární pomoc. Pro obyvatele Pásma Gazy byla pozemní ofenziva šokem. V reakci na získání kontroly izraelskými tanky a pěchotními jednotkami nad velkou částí pásma Gazy, opustily desítky tisíc Gazanů své domovy a odešly do centra města Gazy. V ulicích města se následně rozhořely přestřelky mezi izraelskými vojáky a bojovníky z Hamasu.
Je nutno uvést, že ani relativně úspěšná pozemní operace nezastavila pokračování raketových útoků Hamasu na jižní Izrael.
Dne 8. ledna byly na severoizraelské město Naharija z Libanonu odpáleny rakety typu Kaťuša, které zranily dva civilisty v domově důchodců. IOS útok opětovaly a zničily identifikovaná odpalovací stanoviště. Nepředpokládalo se, že by za útok byl odpovědný Hizballáh. Odpálené rakety byly staršího data výroby, které Hizballáh nepoužívá a pravděpodobnější je, že byly odpáleny některou z palestinských organizací v Libanonu.
Když vše skončilo, začala obvyklá protiizraelská obcese. Vyšetřovatelé OSN ve zprávě zveřejněné 15. září 2009 obvinili Izrael a palestinské ozbrojené skupiny, že se v průběhu konfliktu dopustili válečných zločinů. Vyšetřování vedl bývalý jihoafrický soudce Richard Goldstone, jehož zpráva konstatovala, že Izrael vojenskými operacemi v Gaze mezi 27. prosincem 2008 a 18. lednem 2009, cituji.
„spáchal činy rovnající se válečným zločinům a možná zločinům proti lidskosti“.
To přesně potřeboval muslimský svět a zbytek světa slyšet. To, že zpráva uvádí, že cituji:
„palestinské ozbrojené skupiny páchaly válečné zločiny stejně tak jako možné zločiny proti lidskosti“, a to odpalováním raket na jižní Izrael, kde nebyly vojenské cíle“
už nikoho nezajímalo. Izrael odmítl zprávu uznat a izraelský prezident Šimon Peres ji označil jako „výsměch historii“ a prohlásil o ní, že „nedokáže rozlišovat mezi agresorem a státem, uplatňujícím své právo na sebeobranu“, VS OSN po dvoudenní debatě závěry vyšetřovací zprávy o válečných zločinech podpořilo v rezoluci, pro kterou hlasovalo 114 zemí proti 18 států a 44 se zdrželo hlasování. Jeden ze států proti byla i Česká republika.
Jenže boží mlýny melou. V dubnu 2011 bývalý vrchní vyšetřovatel Richard Goldstone odvolal původní tvrzení, že Izrael záměrně útočil na civilisty, a prohlásil, že: cituji:
„kdyby věděl to, co ví nyní, byla by Goldstoneova zpráva odlišným dokumentem.“
Zároveň prohlásil, že ačkoli zpráva našla důkazy o potenciálních válečných zločinech u obou stran,
„v případě Hamásu je jasné, že jeho útoky byly záměrně cílené na civilisty ... ale vyšetřování a důkazy naznačují, že Izrael na civilisty záměrně neútočil.“
Mlýny semlely pravdu ale ta už nikoho nezajímala. Celý svět ve své hlouposti začal tleskat Arabskému jaru a zvláště Evropa a USA už viděli globální vítězství demokracie, lásky pravdy. A aby to nebylo vše, pro podezření ze spáchání válečných zločinů během izraelské vojenské invaze do Gazy vydal v prosinci 2009 britský soud zatykač na Cipi Livniovou, která byla izraelskou ministryni zahraničních věcí v době přípravy a vedení operace Lité olovo. Vrchol arogance a hlouposti či spíše už stupidity.
SECUNDO: Rozsahem menší ale rozhodně velmi významnou vojenskou akcí proti Pásmu Gazy byla operace Operace Pilíř obrany zahájená 14. listopadu 2012 zabitím Ahmada Džabarího, velitele vojenského křídla Hamásu, známého jako Brigády mučedníka Izzuddína Kásama. Cílem operace bylo zastavit a znemožnit pokračování raketových útoků palestinských militantních organizací z pásma Gazy proti území Izraele a stupňující se útoky proti izraelským vojákům na hranici mezi Izraelem a pásmem Gazy.
Naproti tomu vláda Palestinské autonomie popřela označení za agresora, ale naopak deklarovala právo hájit své občany proti blokádě pásma Gazy a proti izraelské okupaci západního břehu Jordánu a Jeruzaléma.
Samotnou operaci zahájilo izraelské letectvo raketovými útoky na výš citovaného představitele Hamásu Džabarího a řadu dalších cílů v pásmu Gazy a to včetně civilních, které palestinští radikálové dle tvrzení izraelských představitelů využívají pro vojenské účely. Palestinské odbojové skupiny odpověděly zintenzivněním raketových útoků, při kterých byly nasazeny rakety středního a dlouhé doletu schopné zasáhnout velké městské aglomerace.
Zintenzivnění bojů vyvolalo mezinárodní vlnu reakcí; arabské a muslimské země podpořily boj palestinských organizací a odsoudily Izrael za agresivní jednání, západní země většinou vyjadřovaly podporu Izraeli a jeho právu na ochranu svého území. Řada zemí požadovala ukončení útoků proti civilnímu obyvatelstvu a vyslovila se proti rozšíření bojů. Před zahájením pozemní operace, ke které se Izrael začal připravovat, varovaly i některé ze západních zemí. RB OSN, která se kvůli zahájení bojů sešla na svém mimořádném zasedání, nedosáhla žádného výsledku, což nikoho nepřekvapilo.
Gaza trpí a hoří po náletech izraelského letectva
Se zvyšováním intenzity bojů se začaly zvyšovat i počty civilních obětí. Na straně Palestinců v důsledku izraelských útoků ztráty na civilním obyvatelstvu v konečném součtu činily 105 mrtvých včetně žen a dětí. Na straně Izraele zahynuli na následky raketových útoků palestinských skupin 4 civilisté včetně jedné ženy. Izrael se rozhodl přejít k pozemní operaci a jeho rozhořčení nad stálou raketovou ofenzivou krytou bylo limitní.
Protože útoky na jižní Izrael, zejména na města Beerševa, Ašdod početně rostly, byl aktivován poprvé nový protiraketový systém IRON DOME a zaznamenal první úspěchy. Izrael přiznal, že večer 14. listopadu bylo zaznamenáno vystřelení raket proti jadernému výzkumnému středisku v Dimoně. Rakety proti Izraeli byly vypáleny i ze Sinaje.
V noci ze 14. na 15. listopadu izraelská vláda rozhodla o povolání části záloh (až 30 tisíc záložníků) pro případ nutnosti uskutečnit pozemní operaci.

Tanky se připravují k nájezdu do Pásma Gazy
V jednáních o ukončení bojů se angažovaly některé arabské země v čele s Egyptem. Egyptský prezident Muhammad Mursí nabídl oběma stranám zprostředkovaná jednání o příměří. Tato jednání nakonec vyústila ve sjednání klidu zbraní, které vstoupilo v platnost 21. listopadu. Zahájením klidu zbraní prohlásil Izrael operaci Pilíř obrany za ukončenou a stáhl pozemní vojsko od hranic Pásma Gazy.
Po ukončení tohoto izraelsko-palestinského došlo ke zklidnění situace, ale sporadické vzájemné útoky pokračovaly i nadále. Z porušení podmínek příměří se navzájem obviňovaly Izrael i Hamás. Bylo to asi spíše vzájemné se ujištění, že jsme oba tady a nespíme. Izrael s velkou mírou potěšení konstatoval, že v roce 2013 došlo k prudkému poklesu útoků proti Izraeli ze strany Palestinců oproti roku 2012. Za rok 2013 bylo proti Izraeli vystřeleno 63 raket a vedeno 36 různých jiných útoků s výsledkem 1 mrtvý a 5 zraněných. Podle palestinského Centra pro lidská práva (PCHR) byly ze strany Izraele proti pásmu Gazy vedeny letecké a raketové útoky a útoky pěchotními zbraněmi. Výsledkem bylo 11 mrtvých a 81 zraněných.
Od prosince 2012 do července 2014 Hamás proti Izraeli rakety neodpaloval a zároveň se snažil k témuž přinutit i ostatní palestinské skupiny. Tato snaha byla úspěšná: izraelský premiér Netanjahu uvedl v březnu 2014, že raketová střelba byla v uplynulém roce nejnižší za deset let, možná tedy bylo chybou, že omezení Izraele proti Pásmu Gazy trvaly. A potom došlo k překvapení - byl objeven- náhodou - tunel, vedoucí z Pásma Gazy do Izraele. Ten zpozorněl a okamžitě zablokoval dovoz stavebního materiálu.
Ale stále se nestřílelo: během prvních pěti měsíců roku 2014 došlo „jen“ k 85 raketovým útokům proti Izraeli. Většina útoků byla provedena poté, co Izrael zabil tři příslušníky Islámského džihádu zapojené do odpalování raket.
Jenže asi to byl jen klid před bouří. Do té doby rozhádaní Palestinci tento klid využili - zde vidím prodlouženou ruku Muslimského bratrstva - 23. dubna 2014 sedli ke stolu a Hamás podepsal dohodu o usmíření s druhou hlavní palestinskou organizací Fatahem a 2. června 2014 složila svůj slib nová palestinská Vláda národní jednoty.
Izrael to šokovalo. Umírněný Fatáh se spojil s teroristickou organizací Hamásem. Následně Izrael oznámil, že s touto vládou neuzavře žádné mírové dohody, bude proti ní prosazovat represivní opatření a vyzval mezinárodní společenství, aby tuto vládu odmítlo, neboť, cituji:
„ toto usmíření je jen posílením terorismu“,
a Izraelci tvrdí, že Abás - prezident Palestinské samosprávy a současně hlava Fatahu si, cituji.
„ vybral klid s Hamásem před mírem s Izraelem“.
Ke spolupráci s novou palestinskou vládou je naopak připraveny jak OSN a Evropská unie, tak i USA, Čína či Rusko. Jestliže ale je Hamás je na seznamu teroristických organizací Kanady, Evropské unie, Izraele, Japonska, Spojených států a Egypta, tyto organizace či země jsou ochotny spolupracovat teroristy a to je unikátní situace.
TERTIO: Operace Ochranné ostří Izraelci nazývaná Operace Pevná skála byla v tomto roce provedená útočná operace Izraele proti Pásmu Gazy, kdy cílem byly jednotlivé entity zde tolikrát citovaného Hamás, která začala 8. července 2014 po zostření situace mezi Izraelem a Hamásem.
Na začátek uvedu, že ztráty byly těžké pro obě strany. Například dne 16. července 201 bylo usmrceno 214 osob, z toho nejméně 164 civilistů a zraněno 1585 osob. To jsou hodně zlá čísla. Podle Izraele patřilo 89 zabitých osob k palestinským ozbrojencům a další mrtvé lze přičíst faktu, že Hamás používá palestinskou populaci jako "lidské štíty", což bylo potvrzeno vystoupením mluvčího Hamásu v palestinské televizi Al-Aqsa, kde dokonce povzbuzoval Palestince k jejich vytváření.
K 15. červenci ostřelovala izraelská armáda více než 1680 míst v Pásmu Gazy a z palestinské strany bylo vypáleno více než 1210 raket, ze kterých jednu šestinu zneškodnil protiraketový systém IRON DOME. Ale rakety nelétaly jen z Pásma Gazy:
- několik raket bylo do severního Izraele vypáleno z jižního Libanonu,
- minimálně jedna byla vypálena libanonskými teroristy z organizace Al-Džamá Al-Islamíja.
- několik raket bylo vypáleno do Izraele ze Sýrie a
- pokus o vypálení dvou raket z Egypta byl nekompromisně zmařen egyptskou armádou.
Začátek byl jako vždy bolestný. Tři zavraždění izraelští chlapi nalezení v polích, následně brutálně – upálením – zavražděný palestinský chlape, nic horšího se asi stát už nemohlo, vinu nesou obě strany, o tom není pochyb. Je ale zajímavé, že palestinská strany pro vypátrání vrahů těch tří mladíků neudělala nic, naopak to proklamovala jako hrdinský čin, izraelská policie vrahy mladého Palestince našla a nekompromisně zatkla za tvrdého odsudku.
V téže době vzplanulo vzájemné raketové či recipročně letecké ostřelování mezi Izraelem a Pásmem Gazy a to navzdory nabídce příměří zprostředkovaného egyptskou rozvědkou.
Egypt se opravdu nažil a nebylo to v posledních letech poprvé. Ale Hamás se rozjel:
- v pondělí 7. července bylo na Beerševu, Aškelon,Ašdod, Nes Cijonu a další města vypáleno přibližně 80 raket.
- v úterý 8. července na Izrael vyletělo více než 154 raket a několik jich zasáhlo město Chaderu ležící 50 kilometrů severně od Tel Avivu. Izraelská armáda také popitím útočníků zlikvidovala několik pokusů Palestinců infiltrovat jih Izraele – poprvé tak byly nalezeny útočné tunely.

Raketa startuje z Pásma Gazy
Izraeli došla trpělivost a v úterý 8. července 2014 v 1:30 hodin, byla zahájena letecká ofenziva. Mluvčí prezidenta Mahmúda Abbáse odsoudil izraelský útok na Pásmo Gazy a označil ho za vyhlášení války Palestincům, zároveň označil izraelský útok za otevřený masakr, proti kterému se mohou Palestinci bránit všemi legitimními prostředky. O stovkách raket vypálených na Izrael v posledních pár dnech stydlivě pomlčel.
Pár zajímavých momentů jak se tato krize vyvíjela a měnila.
8. července
V podvečer se pět palestinských ozbrojenců pokusilo dostat do Izraele přes pláž poblíž kibucu Zikim. V následné přestřelce s příslušníky armády byli všichni Palestinci zlikvidováni.
Na tiskové konferenci uspořádané ve večerních hodinách příslušníci Hamásu zveřejnili své požadavky, kterými podmiňují ukončení raketového ostřelování Izraele. Mezi tyto požadavky patří dle slov Hamásu mimo jiné ukončení okupace pásma Gazy, Jeruzaléma a Západního břehu Jordánu. Hamás zároveň přijal odpovědnost za odpalování raket proti Izraeli. K odpovědnosti za raketové ostřelování se přihlásili i Islámský džihád, Výbory lidového odporu a Demokratická fronta pro osvobození Palestiny.

Iron Dome zasahuje proti palestinské raketě.
10. července
Izrael oznámil, že pokud nedojde k zastavení raketových útoků, jeho ozbrojené síly přejdou k pozemní operací. Následovalo izraelské prohlášení, že jeho cílem není příměří, ale úplná demontáž infrastruktury Hamásu. Hamás ve svém prohlášení deklaroval svou připravenost k dlouhé bitvě.
11. července
Brzy ráno byly příslušníkem organizace Al-Džamál Al-Islamíja odpáleny tři rakety z území Libanonu. Ty nezpůsobily v Izraeli žádné škody. Na palbu z libanonského území odpověděl Izrael odpálením 25 dělostřeleckých granátů. Egyptské ozbrojené složky zlikvidovaly pokus o propašování raket na své území. Předpoklad, že rakety měly být odpáleny proti Izraeli je nasnadě.
13. července
Časně ráno se na pláži al-Sudanija v Gaze vylodili izraelští vojáci. Jejich cílem bylo zničení zařízení pro odpalování raket dlouhého doletu. Došlo k tvrdému boji s příslušníky Hamásu, v jeho průběhu byli tři příslušníci Hamásu zabiti a čtyři izraelští vojáci zraněni. Dle Izraele byla operace úspěšná, neboť se podařilo zničit několik odpalovacích zařízení.
14. července
Během odpoledne Izraelci sestřelili poblíž Ašhodu dron vypuštěný z Gazy. K vypuštění dronu se později přihlásil Hamás s tím, že do Izraele vyslal celkem šest strojů, z nichž tři splnily své úkoly na vojenských základnách.
15. července
Během noci byly proti Ejlatu vypáleny dvě rakety a to z Egypta. Bylo to poprvé, co došlo k odpálení raket z tohoto území.[64]
V 7.00 Izrael oznámil, že souhlasí s egyptským návrhem na příměří, které by mělo platit od 9.00. Hamás oznámil, že o příměří s ním nikdo nejednal a po jeho zahájení odpálil Hamás proti Izraeli 40 raket. Představitel Hamásu Ismail Haníja poté sice připustil, že Hamás o chystaném příměří věděl, ale nepřijme ho do té doby, dokud Izrael nesplní požadavky palestinského lidu jako například ukončení blokády. Po šesti hodinách jednostranného příměří Izrael obnovil útoky jako odpověď na raketové ostřelování z Gazy.

Přestavitel Hamásu Ismail Hanija
16. července
Během odpoledne Hamás a Palestinský islámský džihád navrhly uzavření desetiletého příměří s Izraelem při splnění těchto podmínek ze strany Izraele:
- izraelské tanky se stáhnou z Gazy zpět do Izraele
- palestinští vězni budou propuštěni výměnou za zajatého Gilada Šalita a vojáky zajaté během operace Bratrův ochránce
- znovuotevření hraničních přechodů pod kontrolou OSN
- zřízení letiště v Gaze pod kontrolou OSN
- rozšíření pásma pro rybolov na 13 km
- hranice mezi Gazou a Izraelem pod kontrolou OSN
- zákaz izraelských zásahů do činnosti palestinské vlády
- povolení pro obyvatele Gazy k návštěvě jeruzalémského chrámu Al-Aksá za účelem modliteb
Ale tato organizace se současně odmítla k čemukoliv zavázat. Tedy: Izrael musí vše co my chceme, ale my neuděláme nic. Izrael se tím logicky tedy nijak zvláště nezatěžoval.
Během dne objevili zaměstnanci UNRWA v prázdné školní budově v Gaze ukrytých 20 raket. Izrael následně oznámil, že rakety byly vráceny Hamásu. Mluvčí UNRWA prohlásil, že je běžnou praxí OSN všude na světě, že nevybuchlá munice se předává orgánům místní správy.
Takže OSN vrátila dvacet raket teroristické organizaci. Současně odmítla přístup novinářům a zabránila tak zdokumentovaní všeho co bylo ve škole nalezeno.
17. července
Ráno asi v 7 hodin, proniklo 13 ozbrojených příslušníků Hamásu tunelem z Gazy do Izraele. V následné přestřelce s vojáky utrpěli Palestinci ztráty a byli odraženi bez ztrát na izraelské straně. Palestinští ozbrojenci byli dle tvrzení rádia izraelské armády vybaveni prostředky pro únos - nalezeno u padlých.

Zde jsou obrázky menších tunelů, vedoucích z pásma Gazy do Izraele. Izraelci je označují jako útočné a jde o vysoce profesionální práci. První obrázek ukazuje centrální tunel, který se na izraelské straně větvil do několika výstupů. Obrázek druhý ukazuje, jak takový výstup vypadal po odmaskování.
V podvečer sestřelily Izraelci další dron, k jehož vypuštění se přihlásil Hamás.
Ve 22.30 oznámila televizní stanice Islámského džihádu, že do Gazy vstoupily izraelské pozemní jednotky. Izrael zahájil pozemní invazi do pásma Gazy poté, co jednání o příměří s Hamásem zkrachovala. Premiér Netanjahu uvedl, že cílem pozemní operace je, mimo jiné i likvidace tunelů používaných Hamásem k útokům proti Izraeli.
18. července
Během dne Izrael oznámil, že nalezl 13 tunelů. Celkový počet objevených tunelů tím stoupl na 21.

Dva obrázky hodně velkých tunelů tyto měly sloužit k pašování materiálu z Egypta do pásma Gazy. První obrázek ukazuje vstup do hodně velkého tunelu před jeho dokončením a druhý potom ukazuje podobný tunel před vypažením.
19. července
Během odpoledne proniklo několik palestinských militantů v izraelských uniformách tunelem do Izraele. Využili takto vytvořený moment překvapení a v následné přestřelce zahynuli dva izraelští vojáci a jeden Palestinec. Zbývající Palestinci uprchli tunelem.
20. července
Na izraelské území pronikl tunelem palestinský ozbrojenec, který před tím, než byl sám zabit, ze zálohy zastřelil jednoho izraelského vojáka. Další izraelský voják byl zabit protitankovou střelou., pravděpodobně RPG-7. Krátce po půlnoci zahynulo v zasaženém obrněném transportéru sedm izraelských vojáků.
Kvůli evakuaci zraněných z oblasti tvrdých bojů požádal Hamás prostřednictvím Červeného půlměsíce o humanitární příměří. Izrael souhlasil v vstoupilo v platnost ve 13.30 místního času. Sami Palestinci příměří porušili.
Bylo odhaleno více než 10 dalších tunelových systémů.

Nalezený nedokončený vstup do útočného tunelu.
21. července
V noci se dvě skupiny palestinských bojovníků pokusily proniknout prostřednictvím tunelů do Izraele. Armáda obě skupiny napadla a 10 ozbrojenců zabila. Nejméně tři z nich byli děti ve věku 13-14 let vybavené tzv. sebevražednými vestami.
Během dalšího útoku se podařilo 10 Palestincům opět v uniformách izraelské armády proniknout do Izraele. Byli zlikvidováni.
22. července
Během večera vydala EU prohlášení, ve kterém odsoudila odpalování raket z pásma Gazy, používání lidských štítů a vyzvala k odzbrojení všech militantních skupin v Gaze. Ve zprávě se dále píše, že přestože má Izrael právo na obranu, je EU zděšena ztrátami na lidských životech v Gaze. Zároveň požádala Izrael, aby se snažil omezit civilní ztráty.
Večer UNRWA oznámila, že již podruhé v jednom týdnu nalezla během kontroly uskladněné rakety v jedné ze svých škol. Ale postup byl stejný jako v prvním případě.
23. července
Bylo oznámeno, že izraelská armáda ostřeluje nemocnici Al-Wafa. Začalo běžné odsuzování a denunciace izraelské soldatesky. Toto žvanění utichlo poté, co Izrael zveřejnil video ukazující střelbu z nemocnice na jeho vojáky, varování ze strany izraelské armády a následný útok, který vyvolal výbuch munice uložené v nemocnici. Tím bylo prokázáno v přímém přenosu, že nemocnice sloužila jako muniční sklad a byla tedy legitimním cílem.
Během odpoledne oznámil Izrael, že v jednom z nově objevených tunelů byly nalezeny izraelské uniformy, mapy a zbraně. Od začátku operace objevila izraelská armády 28 tunelových systémů a více jak 60 vstupů do tunelů.

Pěchota brigády Golani postupuje Pásmem Gazy
25. července
Při sesutí jednoho z tunelů byl zraněn izraelský velitel divize.
Návrh Johna Kerryho na příměří a setkání v Káhiře studují jak Hamás, tak Izrael. Součástí jednání by měly být tyto body:
- otevření hraničních přechodů mezi pásmem Gazy a Izraelem.
- otevření hraničního přechodu mezi pásmem Gazy a Egyptem
- výměna Šalita za palestinské vězně
- rozšíření rybolovného pásma pro palestinské rybáře
Během večera Izrael podmínky příměří odmítl jako nedostačující, neboť nezmiňují ničení tunelů, které posoudil jako doposud nedoceněnou hrozbu, přesto souhlasil s dvanáctihodinovým humanitárním příměřím.
26. července
Izrael i Hamás souhlasily s dvanáctihodinovým humanitárním příměřím od 8.00 do 20.00. Izrael ale uvedl, že v likvidaci tunelů bude pokračovat i během příměří. Z Pásma Gazy bylo na území Izraele před začátkem příměří vystřeleno 9 raket. Zatímco Izrael těsně před koncem příměří souhlasil s jeho čtyřhodinovým prodloužením, Hamás prodloužení odmítl a zahájil ostřelování Izraele. Izrael palbu neopětoval.
27. července
Půlnocí skončilo prodloužené příměří. Přes pokračující ostřelování ze strany Palestinců souhlasil Izrael s jeho prodloužením o 24 hodin. Hamás odmítl příměří, které neosahuje podmínku izraelského stažení se z Gazy. Po několika hodinách, kdy Izrael respektoval požadavek OSN na humanitární příměří, byl opět ostřelován a provedl protiúdery. Později zveřejnil Hamás žádost o další příměří, ale asi aby podpořil věrohodnost této žádosti, pokračoval v palbě na Izrael.
Kromě Izraele pokračoval v ničení tunelů i Egypt. Dle egyptského prohlášení se v poslední době podařilo zničit 13 tunelů spojující Gazu s Egyptem.

Opatření proti tunelům mezi Egyptem a Pásmem Gazy
28. července
Ve večerních hodinách zaútočilo v Izraeli na izraelské vojáky palestinské komando, které prošlo tunelem s cílem unést izraelského vojáka. Bohužel se jim podařilo překvapit izraelské strážní stanoviště a bylo zabito pět izraelských vojáků a jeden Palestinec, zbytek Palestinců se stáhl.
Izrael kritizoval příměří navržené ministrem Johnem Kerrym za to, že se jedná o podporu Hamásu. Izrael zároveň prohlásil, že nebude souhlasit s žádným příměřím, které nebude akceptovat ničení tunelů a demilitarizaci pásma Gazy.
29. července
Při kontrole svých objektů nalezli pracovníci UNRWA již potřetí ve jedné ze škol uskladněné rakety. Opět je zakáazalo zdokumentovat a byly předány Hamásu. Když jsem to tenkrát poslouchal v televizi, dojalo mě k slzám, jak se OSN snaží, aby Hamásu nechyběla munice pro ostřelování izraelského území.

Izraelské tanky postupují.
31. července
USA se rozhodly Izraeli předat zásoby zbraní včetně raketometů či minometů, které měly USA v Izraeli řadu let uskladněné. Časně ráno oznámil Izrael, že rozhodl o povolání dalších 18000 záložníků.
Izrael a Hamás se dohodly na humanitárním příměří trvajícím 72 hodin a to od 1. srpna od 8.00. Izraelský premiér Netanjahu nicméně uvedl, že Izrael bude pokračovat v ničení tunelů bez ohledu na příměří.
1. srpna
V 9.30, 90 minut poté, co vstoupilo v platnost příměří, dostala se skupina příslušníků Hamásu tunelem do Rafáhu, kde zaútočila na izraelské vojáky. Dva z nich zabila a jednoho, Hadara Goldina unesla.
2. srpna
Vojenské křídlo Hamásu, Brigády Izz ad-Dína al-Kassáma popřely svou účast na Goldinově únosu. Naproti tomu Hamás přiznal, že ztratil kontakt se skupinou, která útok a následný únos provedla. Hamás předpokládá, že všichni bojovníci i se zajatým Goldinem zahynuli při izraelských leteckých či dělostřeleckých útocích.
3. srpna
Bylo zjištěno, že Hadar Goldin unesený palestinskými ozbrojenci byl zabit při aplikaci izraelské směrnice Hannibal, podle které izraelská armáda bombarduje oblast, ve které byl voják zajat a to i s rizikem smrti zajatého vojáka. Bylo ukončeno ničení nalezených tunelů, premiér Netanjahu nicméně prohlásil, pozemní operace v Gaze bude pokračovat.
Byl zahájen přesun pozemních jednotek. Podle prohlášení izraelského ministra obrany se nejedná o stahování ale o přesun, aby letectvo mohlo lépe dělat svou práci. Tedy mimo dotyk s nepřítelem.
7. srpna
Souhlas s trvalým příměřím Hamás podmiňuje zrušením izraelské blokády pásma Gazy. Ukončení blokády a rozšíření rybolovné oblasti podmiňuje Izrael demilitarizací všech ozbrojených skupin v Gaze.
Během večera bylo Gaze nalezeno tělo Ajmana Taha, jednoho ze spoluzakladatelů Hamásu. Podle některých tvrzení byl popraven za špionáž pro Egypt. Hamás navíc přiznal, že řada Palestinců byla popravena za spolupráci s Izraelem.
12. srpna
Turecká humanitární organizace IHH oznámila nový pokus o prolomení izraelské námořní blokády Gazy.
13. srpna
Velká Británie oznámila pozastavení prodeje vojenského materiálu do Izraele do doby, než se vyšetří jeho způsob užití. Na to člověk nemá slov. Co se asi s vojenským materiálem dělá? Že by se hodil na roubování chlebovníků?
14. srpna
USA pozastavily, vzhledem k probíhajícímu konfliktu prodej protitankových raket Hellfire do Izraele.
15. srpna - zde se to jevilo jako velký průlom.
Izrael uvedl, že bez ohledu na rozhovory bude příměří pokračovat. Rozhovory o stavbě letiště a přístavu v Gaze byly odloženy. Egyptský deník Al Šarouk zveřejnil jedenáct podmínek pro izraelsko-palestinská jednání o příměří:
- izrael zastaví všechny vojenské akce v pásmu Gazy, a to jak na zemi, tak i ve vzduchu a na moři
- všechny palestinské frakce zastaví útoky proti Izraeli, a to jak na zemi, tak i ve vzduchu a na moři
- přechody pro transport zboží mezi Izraelem a Gazou budou spravovány jak Izraelem, tak i Palestinskou samosprávou
- Izrael a Palestinská samospráva budou společně řešit veškeré otázky spojené s finančními prostředky určenými na rekonstrukci Gazy
- v několika fázích budou odstraněna ochranná pásma podél bezpečnostního plotu
- rozšíření rybolovné oblasti na 12 mil bude provedeno v několika fázích a jeho provádění bude koordinováno Izraelem a Palestinskou samosprávou
- Izrael bude napomáhat Palestinské samosprávě při obnově zničené infrastruktury zničené v Gaze a také těm, jejichž příbytky byly zničeny
- mezinárodní humanitární organizace poskytnou základní materiál potřebný pro obnovu Gazy
- Egypt prosí mezinárodní společenství o poskytnutí rychlé humanitární a finanční pomoci na rekonstrukci Gazy
- výměna zajatců a ostatků padlých bude projednána později
- výstavba letiště a přístavu v Gaze bude projednána později
To bylo něco, na čem se dalo stavět a bylo by při troše zdravého rozumu přijatelné pro obě strany.
16. srpna
Palestinci v Káhiře prohlásili, že pokud Izrael nesplní jejich požadavky, bude čelit dlouhé válce. Izraelští představitelé prohlásili, že pokud jednání v Káhiře selžou, další jednání o příměří by měly být vedeny pod záštitou Rady bezpečnosti OSN.
18. srpna
S blížícím se koncem příměří izraelský premiér Netanjahu prohlásil, že Izrael je připraven na všechny eventuality, které v pásmu Gazy mohou nastat. Tím naznačil, že pokud Palestinci chtějí dlouhou válku, kterou na jednáních vyhrožovali, budou ji mít.
19. srpna
Během noci se objevily zprávy, že USA na oplátku za zmírnění blokády pásma Gazy ze strany Izraele využijí svého vlivu k tomu, aby zabránil v přezbrojení Hamásu.
Během odpoledne explodovaly tři rakety poblíž Beerševy. Byla to první palba po šest dnů trvajícím příměří. Hamás svůj podíl na ostřelování popřel. Premiér Netanjahu nařídil armádě provést odvetné údery a stáhl své vyjednavače z Káhiry. K odpovědnosti za tuto střelbu se přihlásil Hamás. Hamás také prohlásil, že vinu za porušení příměří nese Izrael. USA se tentokrát naštvali a z porušení příměří obvinili Hamás a zopakovali právo Izraele na obranu.
Objevila se zajímavá informace. Podle vysokého činitele Fatahu Katar pohrozil Hamásu, že politický představitel Hamásu Chálid Mašál bude z Kataru vyhoštěn, přijme-li Hamás příměří dojednané v Egyptě. Tím byl prokázán vliv jiných stran na probíhající dění a to, že Hamás není sám svým pánem. Stále existuje fronta islámských států proti Izraeli.

Chalid Mašál
22. srpna
Během dne popravili ozbrojenci Hamásu v Gaze celkem 18 Palestinců, které vinní ze spolupráce s izraelskými zpravodajskými službami. 7 z nich popravili veřejně, dalších 11 bylo popraveno poté, co byli soudem shledáni vinnými ze spolupráce s Izraelem. Podle některých zdrojů se jedná o reakci na zabití tří vysokých velitelů Hamásu izraelským letectvem.
23. srpna
Hamás pokračoval v popravách Palestinců obviněných ze spolupráce s Izraelem. Popraveni byli 4 lidé. Předseda palestinské samosprávy Abbás popravy bez soudu označil za nelegální. Prokázal tím opět to, že nad konáním bojovníků Hamásu nemá žádný vliv. Amnesty International ve svém prohlášení sdělila, že právo na spravedlivý proces před soudem zůstává v platnosti i během ozbrojeného konfliktu. Jakoby se těmito proklamacemi vůbec někdo zatěžovat.

Velké divadlo - Palestinci popravují Palestince
24. srpna
Pět raket dopadlo na Golanské výšiny ze Sýrie. Šlo o rakety, které na Izrael dopadly omylem poté, co syrská armáda zahájila ofenzivu proti povstalcům. Izrael na jejich dopad nereagoval. Izrael dále vyzval obyvatele Gazy, aby se nezdržovali v místech, odkud provádí Hamás svou teroristickou činnost, neboť každé takové místo je naším cílem. Během leteckých úderů byl zabit Mohammed al-Ghoul odpovědný za financování Hamásu.
25. srpna
Na veřejnosti se objevily první zprávy o plánu předsedy palestinské samosprávy Abbáse na nezávislý palestinský stát. Podle těchto zpráv Abbás v první fázi požádá OSN o stanovení lhůty na stažení Izraele na hranice z roku 1967. Izrael je proti stažení.
Při výslechu zajatců z řad Hamásu izraelskou vojenskou rozvědkou vyšlo najevo, že Hamás skutečně používá mešity k vojenským účelům. Zároveň se potvrdilo, že tunely jsou záměrně budovány poblíž škol a nemocnic.
Ve večerních hodinách byly z Libanonu vypáleny další rakety do Izraele.
26. srpna
Od 18 hodin středoevropského letního času začalo platit příměří dojednané mezi bojujícími stranami za egyptského prostřednictví. Izrael se v podmínkách zavázal, že do pásma Gazy vpustí humanitární pomoc a dodávky stavebního materiálu. Samotné příměří bylo sjednáno na dobu jednoho měsíce, ale již hodinu po jeho zahájení zazněly na jihu Izraele poplašné sirény. Poplachy se naštěstí ukázaly jako falešné. V pásmu Gazy obyvatelé slavili přerušení bojů a představitelé palestinské samosprávy a Hamásu toto příměří označují za palestinské vítězství.
27. srpna
Podle izraelské armády bylo během 50 dnů bojů proti Izraeli vypáleno 4562 raket a minometných granátů, 3641 z nich dopadlo na izraelské území, protiraketový systém Iron Dome zachytil 735 raket. Izraelské ozbrojené síly za toto období zaútočily v Pásmu Gazy na 5262 cílů.

Zde je zajímavě upravený družicový snímek se zakreslením útoků na významné městské konglomerace v Izraeli
Dnes je rozhraní mezi Pásmem Gazy a Izraelem relativní klid.