Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě války?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Zamčeno
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od knezdub »

Martin Hessler: mě osobně to nenaštvalo, naopak, vyjadřuje to můj názor.
V naší společnosti není vůle toto změnit, jak shora, tak zdola. Jak bylo napsáno již výše - normální člověk už armádu ani nepotká, proto ji považuje za to, co mu zůstane v hlavě - černá díra na peníze, korupční nákupy předražené a zbytečné techniky.
A další problém s odvedenci: Nevím, jak dnešní mládež, ale mě by se do nějaké šarvátky pod hlavičkou AČR moc nechtělo. Jednoduše proto, že nevidím nějakou motivaci. Za koho mám nasazovat zdraví, případně i život? Za bandu politiků, kteří jediní vědí, co je správné a proto si přivlastňují právo ukázat prstem a říct, toto je nepřítel? Za prázdné pojmy jako je vlast, stát apod? Vím, že to zní blbě, ale pro normálního člověka se ani po nějaké "okupaci", nebo změně režimu,vlastně až tak moc nezmění (1918, 1938, 1948, 1968, 1989).
Čímž samozřejmě nevylučuju, že pokud by se nějaké nebezpečí dotýkalo mě a mých blízkých, bránil bych se (ač pacifista) všemi dostupnými prostředky
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od Lord »

Tak určitě jsou dnes zálohy nepoužitelný. Starší ročníky, co ještě něco pamatují, už taky ledacos zapomněli a spíše by si uhnali zápal plic. A mladí k ničemu nepřičuchli. Armáda si tohle uvědomuje, a proto chce poslat do parlamentu nový zákon.
Pokud by byl zákon schválen, mohla by pak vláda kvůli blížící se vojenské hrozbě vyhlásit odvody známé z minula. „Odvody by se pravděpodobně dotkly občanů některého ročníku mezi osmnáctým a třicátým rokem života,“ sdělil HN Ťulák. Stát by poté mohl nařídit povinné vojenské cvičení trvající minimálně tři měsíce. Lidem by podle chystaného zákona hrozily za vyhýbání se odvodu až tři roky vězení.
http://zpravy.e15.cz/domaci/udalosti/no ... ni-1092711
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 716
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od Martin Hessler »

Sawyerik píše:Ještě jedna maličkost by dnes mobilizované armádě chyběla. Řidiči nákladních aut. SVAZARM jich pro ČSLA "vyráběl" tisíce. Všichni si pamatujeme "předvojenské řidičáky" skupiny C za poměrně srandovní cenu. To dnes samozřejmě není a tak i když téměř každý teenager vlastní řidičák na osobní auto, Céčkařů je zatraceně málo. Své o tom ví majitelé dopravních firem.
Na druhou stranu, řídit náklaďák není pro zkušeného "béčkaře" zase tak velký problém. Přeškolení by trvalo, pro účely jízd v zásobovacích kolonách (tedy bez nutnosti zatěžovat se navigací atd.) asi jen pár dnů. Já třeba C-čko také nemám, ale s takovou P V3S nebo T 148 jsem se kdysi dost najezdil a po krátkém zácviku bych si troufl. Na rallye Paříž-Dakar by to nebylo, ale věřím že bych dojel. Koneckonců, řidiči kamionů asi tvoří pro tyhle účely docela vhodný kádr. Nedostatek jich není proto, že by jednoduše nebyli, ale proto, že jsou vČR mizerně placení a proto odcházejí za prací do Německa.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od knezdub »

Problém s řidiči je ten, že i těch zkušených "béčkařů" není zase tolik, stačí se denně podívat na silnice. A jízda v zásobovací koloně řeší snad jen tu navigaci (po většinu cesty). Ale neřeší manévrování s vozidlem při nakládce a skládání (dopředu umí jezdit kde kdo, ale couvat, nedej bož s návěsem nebo ještě hůř - s vlekem), dále tu určitě bude jízda v terénu, upevnt náklad taky kolikrát není jen tak, než dostaneš výrazně větší rozměry auta do ruky taky nějakou dobu potrvá...
I když seženeš řidiče, budeš potřebovat lidi kolem. Kvalifikovaní mechanici - nejsou, obsluhy výdeje PHM - ještě horší, skladová logistika, to už nezvládne asi nikdo atd
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od Pátrač »

Martin Hessler - je to dokonale k tématu. Děkuji.

Já se snažím vytvořit soubor informací, které by mi daly dohromady určitou platformu abych si sám v sobě udělal nějaký pořádek. Jde mi ověc jako takovou a moje motivace je v tom, že já hrozbu vidím a snažím se zjistit, jestli by bylo možno ji sanovat. Co jsi napsal, je OK, rozšiřuje to můj obzor i ostatních diskutujících.

Jestli je to tak zlé jak jsi popsal a já si začínám myslet, že to tak je takk je to zlé, ale pořád si myslím, že to nemusí tak zlé zůstat.

Děkuji všem a těším se na další pkračování diskuse.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 716
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od Martin Hessler »

knezdub píše:I když seženeš řidiče, budeš potřebovat lidi kolem. Kvalifikovaní mechanici - nejsou, obsluhy výdeje PHM - ještě horší, skladová logistika, to už nezvládne asi nikdo atd
Ano, uznávám, to by byl problém. Hlavně logistika. Něco z toho do nás před lety hustil pan kapitán Költö, ale považovali jsme to za nudnou teorii a navíc za okrajové téma. Takže sebekriticky přiznávám, že tady mám opravdovou díru ve vědomostech. Možná by bylo řešením umisťovat odvedence, bude-li to možné, podle jejich civilní specializace: proč by kupříkladu automechanik měl ztrácet čas kopáním latrín, když se může ohánět nářadím v autoparku? Leckdo si pamatuje onu proslulou "vojenskou logiku" - kuchaři do autoparku, instalatéři do kuchyně, automechanici do vojenského hospodářství a zemědělci na správu budov. Výsledek byl celkem jasný: auta se rozpadala, topení netopilo, jídlo by se člověk styděl dát prasatům atd. Takový stěhovák třeba není právě skladový manipulant, ale je zvyklý pracovat s těžkými břemeny aniž by se zmrzačil a má pro to fyzickou dispozici. Kdo tu má nějakou praxi s "human resources", ať se k tomu prosím vyjádří...

EDIT: Teď jsem si něco uvědomil. Ona má každá mince dvě strany: uplatnění popsaného systému do důsledku by ale patrně vedlo k tomu, že kupříkladu u pěchoty by neskončili fyzicky zdatní a odolní atleti, nýbrž ti, o které jinde nebude zájem. Civilní specializace "střelec" nebo "pancéřovník" totiž neexistuje. Nakonec by to asi ve větším měřítku představovalo problém.
Naposledy upravil(a) Martin Hessler dne 17/11/2014, 22:16, celkem upraveno 1 x.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od knezdub »

Naprostý souhlas. Proč učit člověka něco nového, když stačí jen přihodit pár znalostí k tomu, co už zná. Proto jsem nešel na vojnu. Byl jsem automechanik se specializací na náklaďáky, s praxí v dílnách stavební firmy se znalostí PV3S a Tater. A když mi u odvodu řekli kuchař - radista, rovnou jsem šel na okresní úřad a podepsal civilku
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17794
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od skelet »

Ono to zase nebude tak horké... spousta věcí je rozptýleno mezi lidmi a po různých firmách. Jen nákladních vozidel se po ČR pohybuje přes 67tisíc (z toho 16tisíc Tater). Takže jde jen o to vytvořit rekvírovací seznam. Horší by to bylo s živou silou, ale .. i to se dá překonat.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 716
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od Martin Hessler »

skelet píše:Jen nákladních vozidel se po ČR pohybuje přes 67tisíc (z toho 16tisíc Tater). Takže jde jen o to vytvořit rekvírovací seznam.
Rekvírovací seznam by snad nebyl, z administrativního hlediska, takový problém. Existuje Ústřední registr motorových vozidel, stačí pár softwarových úprav. Např., systém by byl poté schopen vytřídit nákladní vozy příslušného typu a značky, nebo třeba všechny cisterny (valníky, furgony) se vznětovým motorem, pohonem 4x4 (6x6) atd. Veškeré uvedené údaje jsou v TP a tudíž i v databázi registru. Provozovatelé by pak mohli např. na základě Zákona o obraně státu obdržet trvalou úlevu na silniční dani s tím, že na výzvu rekvizičního úřadu Ministerstva obrany jsou povinni do 24 hodin přistavit vozidlo na určené místo.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17794
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od skelet »

tak pokud si pamatuju dobře, tak kdysi se takové opatření týkalo automaticky všech osobních vozidel s náhonem na všechna kola + všech aut se žlutou SPZ. Ale nerad bych někoho mátl. V době kdy se tyhle SPZ rušily jsem byl nanejvýš puberťák.
Celkově vzato s vozovým parkem by byl ten "nejmenší" problém. Je co rekvírovat :lol:
a k tomu musíme připočíst sklady překupníků zbraní jako je Excalibur a dalších.. on ten hlavní problém opravdu bude v tom, že je to vše rozptýlené a díky legislativě o tom nemá armáda ani ponětí.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 716
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od Martin Hessler »

Já bych se vyhnul označení "překupníci". Jedná se o zcela legální obchod v mezích zákona. A ve většině civilizovaných demokratických zemí jde o normální druh podnikání. V takovém Švýcarsku to nikomu nepřijde divné - a rozhodně bych tuhle zemi nepovažoval za neuspořádanou nebo snad dokonce rozvojovou...

S rekvizicemi je trochu jiný problém. Už za Rakousko-Uherska platilo, že v případě rekvizice má původní vlastník nárok na vrácení svého majetku ve chvíli, kdy jej armáda přestane potřebovat- a v případě, že mu nemůže být vrácen (během vojenského využití došlo k jeho ztrátě, neopravitelnému poškození nebo zničení), musí mu být vyplacena náhrada ve výši hodnoty, jakou měl majetek v okamžiku rekvizice. Že by i v případě obyčejného "cvičení" bylo určitě co platit, to je nabíledni. Státní správa by se vykrucovala, majitelé rekvizic podávali žaloby a daňoví poplatníci vztekle řvali.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od knezdub »

K rekvizicím: nekdy v roce 1988 nebo 1989 jsem byl těsně po vyučení svědkem toho, že armáda v rámci nějakého cvičení "povolala" auta. Byly to cca dvě Tatry a 3-4 PV3S, všechno valníky. Dali to vědět asi měsíc dopředu, takže se musely najít plachty a oblouky, nastrojit to na auta (většina měla opravované bočnice, takže byl problém), naučit chlapy, aby to uměli nasadit a sundat (požadavek ČSLA). A problém řidičů byl vyřešen elegantně - kdo s autem jezdil, šel na cvičení. Podobně by šlo řešit problém i dnes.
Máme ti jedno velké ALE: co chcete rekvírovat? V mojí zájmové oblasti (zhruba Jihomoravský kraj) bude s bídou 15 provozuschopných valníků s pohonem 6x6, 8x8. To je žalostně málo. Takže zbývají sklápěčky, ale ty nejsou zrovna to pravé ořechové. Pak je tu ještě několik desítek návěsových tahačů od lesáků, ale tam je zase problém s návěsy, protože terénní nejsou a silniční (ty které by snad šly zapřáhnout kvůli výšce točny) by umožňovaly provoz jen ve velice lehkém terénu. Poměrně dost přepravy by šlo řešit velkými traktory s vleky od MKD. Nakonec by se to asi dalo dohromady, ale nechtěl bych vidět ten zmatek v případě potřeby oprav techniky.
K vozidlům u překupníků: Myslím si, že většina z nich je nepojízdná, nebo rozhodně není schopna trvalého provozu. K tomu, aby se staly použitelnými, by bylo potřeba několik desítek mechaniků (kolik lidí je dnes schopno opravit PV3S?), prostory, dílny, díly... Jen takové akumulátory, na 50 aut jich potřebuješ stovku. Je jich tolik v republice? A dovoz asi nebude možný, protože pokud začneme blbnou my, budou pravděpodobně "zbrojit" i sousedé a ti ze svého nedají ani Ň. Díly seženeš jen kanibalizací jiných aut a na to zase potřebuješ kvalifikované lidi (vymontovat, ale nepoškodit)
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Trabant
četař
četař
Příspěvky: 71
Registrován: 17/10/2014, 15:03
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od Trabant »

cover72 píše:Ale co je klíčové: kořen problému jsou ve skutečnosti náklady na lidi. Není to žádné "spiknutí západu", jak tu zaznělo: AČR, US. Army i rakouská armáda mají ten samý problém. A to sice, že více, jak polovinu rozpočtu Obrany "sežerou" náklady na lidi: mzdy, výsluhy, léčení atd. A bude hůř: US. Army počítá s tím, že během následující dekády jí náklady na lidi sežerou k 70 % rozpočtu!
1. Dnes, když zaměstnanec sám vymění žárovku, tak ho můžou na hodinu vyrazit. Musí to udělat odborník, který má 50 zkoušek. A tak je to se vším.

2. Západní armády jsou až moc elitní. Kolem každého vojáka běhá tým doktorů a psychologů a ti mají kolem sebe další lidi..... ( viz. odstavec 1. )

Já v tom vidím celkové zesráčování populace.
Obrázek

James Bond je pohádka, Vašek Hruška je realita.
1stCLJan
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 519
Registrován: 29/7/2014, 10:06

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od 1stCLJan »

Já myslím , že z hlediska strategického by naše armáda nedokázala nic.
A protože by se jim větší část populace vykašlala na nějakou podporu války s Ruskem po tý masáži co tu předvádí vládnoucí klika, tak ani po stránce mobilizace a výkonu AČR by to nestálo za nic.
Naopak , myslím že by AČR v případě války s Ruskem měla velký problém s domácím míněním a musela by to tu držet brutálně u huby , aby revolta nepřerostla v povstání.

Napadení ČR ze strany státu mimo NATo je tak nereálné, že o tom nemá cenu ani jednat. Naopak v případě konfliktu by jsme patřili k útočníkům a to je ten problém AČR.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od cover72 »

1stCLJan píše:Napadení ČSR ze strany státu mimo NATo je tak nereálné, že o tom nemá cenu ani jednat. Naopak v případě konfliktu by jsme patřili k útočníkům a to je ten problém AČR.
Vážně?

A územní ambice Islámského Státu znáš? Postoj Turecka k IS znáš? Aktivity Šaría-policií v UK, D a F si uvědomuješ? A co salafistickou indoktrinaci západoevropských muslimů, které otevřeně učí, že "přijde den", kdy muslimové povstanou a pod silným vůdcem zahájí islámský převrat a chopí se moci?

Uvědomuješ si, že jeden náš západní soused má na našem území životně důležité, strategické zájmy pro své přežití?

Uvědomuješ si, kam vede Orbán Maďarsko a že kdyby do toho fakt praštil a šel na Slováky, my jim nejspíše půjdeme pomoci? A že NATO se na to klidně může dívat a "vyjadřovat znepokojení", protože článek 5 říká, že každý stát sice považuje napadení aliančního souseda za napadení sebe sama, ale vykoná toliko "takovou akci, jakou bude považovat za nutnou", tzn. v praxi třeba diplomatické "vyjádření krajního znepokojení", jako to v roce 2003 udělala Francie a Německo Turecku, takže bychom v tom byli my a bratia Slováci sami?

Uvěřil si své vlastní propagandě a dovolil jí, aby ti zatemnila úsudek. To je fatální chyba. Zkus z ní na moment vytáhnout hlavu a podívat se okolo sebe i jinou optikou, než "celý svět se spikl proti ubohému Rusku a všem nejde o nic jiného, než o dobytí Moskvy."

Budeš překvapen, co uvidíš.
1stCLJan
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 519
Registrován: 29/7/2014, 10:06

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od 1stCLJan »

cover72 píše:
1stCLJan píše:Napadení ČSR ze strany státu mimo NATo je tak nereálné, že o tom nemá cenu ani jednat. Naopak v případě konfliktu by jsme patřili k útočníkům a to je ten problém AČR.
Vážně?

A územní ambice Islámského Státu znáš? Postoj Turecka k IS znáš? Aktivity Šaría-policií v UK, D a F si uvědomuješ? A co salafistickou indoktrinaci západoevropských muslimů, které otevřeně učí, že "přijde den", kdy muslimové povstanou a pod silným vůdcem zahájí islámský převrat a chopí se moci?

Uvědomuješ si, že jeden náš západní soused má na našem území životně důležité, strategické zájmy pro své přežití?

Uvědomuješ si, kam vede Orbán Maďarsko a že kdyby do toho fakt praštil a šel na Slováky, my jim nejspíše půjdeme pomoci? A že NATO se na to klidně může dívat a "vyjadřovat znepokojení", protože článek 5 říká, že každý stát sice považuje napadení aliančního souseda za napadení sebe sama, ale vykoná toliko "takovou akci, jakou bude považovat za nutnou", tzn. v praxi třeba diplomatické "vyjádření krajního znepokojení", jako to v roce 2003 udělala Francie a Německo Turecku, takže bychom v tom byli my a bratia Slováci sami?


Necháváš vlastní propagandu, aby na tebe působila a omezovala ti vidění. Zkus z ní na moment vytáhnout hlavu a podívat se okolo sebe i jinou optikou, než "celý svět se spikl proti ubohému Rusku a všichni chtějí jen dobýt Moskvu."
Covere , při vší úctě, zatím jsem neslyšel o navyšování rozpočtu AČR v souvislosti s IS, Maďarskem, nebo Tureckem , ale jen s reakcí na Rusko.
Pokud by ale vláda přiznala barvu a myslela na tyto nebezpečí , která popisuješ, změnilo by to můj pohled na směřování AČR o 180%.
V případě Maďarska je to ale dost přitažené za vlasy.
Naposledy upravil(a) 1stCLJan dne 18/11/2014, 12:41, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od cover72 »

Ježkovy zraky. Copak si myslíš, že by jakýkoli politik mohl vystoupit a označit za nepřítele člena NATO Turecko nebo někoho z našich sousedů, potažmo členských států EU? Vzpamatuj se! Diplomacie je o tom, co se naznačuje, a obrana je o tom, co se neříká, ale tiše koná.

Rusko je záminka. Podívej se do roku 2011: všechno, co se teď kupuje "kvůli Rusku" chtěl GenŠtáb už tehdy.

Also, necituj celý bezprostředně předcházející příspěvek. Cituj jen konkrétní pasáž, na kterou chceš reagovat, jinak se odvolávej na přezdívku.
1stCLJan
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 519
Registrován: 29/7/2014, 10:06

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od 1stCLJan »

cover72 píše:Ježkovy zraky. Copak si myslíš, že by jakýkoli politik mohl vystoupit a označit za nepřítele člena NATO Turecko nebo někoho z našich sousedů, potažmo členských států EU? Vzpamatuj se! Diplomacie je o tom, co se naznačuje, a obrana je o tom, co se neříká, ale tiše koná.

Rusko je záminka. Podívej se do roku 2011: všechno, co se teď kupuje "kvůli Rusku" chtěl GenŠtáb už tehdy.
Nechceš tu říct, že tajně zbrojíme proti "spojencům" :D ?, Neblbni Covere , může to být určitá myšlenka , ale jestli chtějí zbrojit , mohli to svést na IS atd. Ono zbrojíme protože cítíme hrozbu z Ruska vyvolá jenom opačnou reakci , o kterou normální člověk stát nemůže. Leda že by tím cílem byl opravdu Rus.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od cover72 »

Chjo. Poslední pokus.

Může nás IS ohrozit bez spolupráce Turecka? Ne, nemůže.
Můžeme říct, že plánujeme v očekávání toho, že Turecko změní stranu a přidá se k IS? Ne, nemůžeme.
Oproti tomu můžeme říct, že se bojíme Ruska, které své tanky posílá na Ukrajinu, anektovalo Krym a vyhrožuje Pobaltí? Ano, můžeme.

Dále.
Co můžeme dostat v případě, že jako záminku vezmeme IS bez Turecka? Další Dinga.
Co ale můžeme dostat v případě, že jako záminku vezmeme Rusko? Pandury a houfnice.

Chce GŠ další Dinga? Ne.
Chce GŠ zbytek Pandurů, které chtěl, ale nedostal? A chce houfnice? Ano a ano.

Takže se GŠ bude zašťiťovat čím, Kefalín? Ruskem, Ruskem a ještě jednou Ruskem!

("zbrojíme protože hrozba z Ruska" vyvolá "opačnou reakci" jen u rusofilů "slovanské vzájemnosti" a těch zde není tolik. Na Slovensku je jich nějakých 60-70%, tady pod 50. Zase si tolik nefandi.)
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od Alchymista »

Máš pravdu.
Ale v momente, keď sa to začne oficiálne obhajovať hrozbou Ruska, dáva sa oficiálny argumentačný materiál "českej vlády" aj druhej strane sporu - a čo je nepríjemnejšie, tiež samotnému Rusku, ktoré môže poukázať na takéto vyjadrenie.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Zamčeno

Zpět na „Aktuality“