Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4087
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od jarl »

Takže poté co jsem se před pár lety dozvěděl, že sluneční soustava nemá devět planet, ale osm, se po mě teď chce, abych si zvykl, že má Země místo čtyř oceánů pět? Tohle nedám! Pro mě je to jenom uměle vyznačená čára na mapě.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11572
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Zemakt »

Ale Jarle, nebuď zas taková konzerva :) . Vždyť to je jen oficiální uznání skutečného stavu. Proč máme severní ledový a na druhé půlce hřiště nic? Jak říká Alfík, nóvum to zrovna není
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%BEn ... oce%C3%A1n
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4087
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od jarl »

Protože Severní ledový oceán je stejně jako Tichý a Atlantický zeměpisně logicky ohraničený, zatímco ta jižní podivnost vznikla zabodnutím kružítka do jižního pólu. To můžeme zítra začít prosazovat vznik Grónského nebo Australského oceánu.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Alfik »

Logicky?
A jak je logicky ohraničena hranice mezi Indickým a Atlantickým oceánem? Naprosto nahodilou čárou v atlase, protože kdyby třeba Greenwich ležel o 5-10 stupňů východněji či západněji, byla by ta čára úplně jinde.
A kde je logická hranice mezi Severním ledovým a Pacifikem - v Beringově úžině, kde je z Malého Medvědího na Velký Medvědí co by kamenem dohodil a zbytek kajakem přepádloval, nebo až na Aleutech, kde se mění jak salinita, tak i teplota, a mořská fauna a flóra?
A takhle by se dalo pokračovat. Včetně pevnin. Kde je hranice Evropy a Asie? A Asie a Afriky? Budeme to brát podle zvířat, podle rostlin, podle kultury (náboženství), podle zeměpisných poledníků, nebo podle pevninských zlomů?
A proč je město Vídeň, Západem vnímané coby západní, východněji než město Praha, Západem vnímané coby město východní?
A proč máme na Střední Východ blíže než na Blízký Východ?
A u nás, proč je město Brno považováno za Sudety, když Sudety (Pohoří divokých kanců) je geologický pojem pro horstvo od Nízkého Jeseníku na západ až po Krušné hory?
:D
Přehlídka samé logiky...
Všechno jsou to nelogické a občas přímo nahodilé čáry, a všechny se ve školních atlasech občas mění jak se školským či jiným komisím zamane :D

PS: Ještě mě napadlo: Ona třeba taková datová hranice má taky takový zajímavý zub... jak se nám to hodí :)
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11572
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Zemakt »

No, takhle rozepisovat by jsem se zrovna nechtěl. Jen bych přispěl pouze tvrzením, že hranice nemusí být zrovna viditelná viz zmíněná
salinita, teplota
, a na to navazující
mořská fauna a flóra
, aby byla logická :wink: .
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11546
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Dzin »

jarl píše:Takže poté co jsem se před pár lety dozvěděl, že sluneční soustava nemá devět planet, ale osm, se po mě teď chce, abych si zvykl, že má Země místo čtyř oceánů pět? Tohle nedám! Pro mě je to jenom uměle vyznačená čára na mapě.
Ber to tak, že lidské poznání se neustále vyvíjí a proto to, co se v minulosti nějak jevilo se v průběhu času může měnit a taky se dost často mění. Zrovna s Plutem jsem neměl žádný problém, protože to pěkně zapadlo do postupného vývoje lidského vědění a stejně tak i "zjevení" pátého oceánu mi přijde v pohodě. Ostatně jsem při této zprávě zjistil, že máme 4 oceány, protože ikdyž je znám, tak mě nikdy nad tím nenapadlo takhle přemýšlet, tedy spočítat kolik jich je. :wink:
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11572
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Zemakt »

Od místního insidera doputovalo info, že na Boleticích se zhruba měsíc vyskytovaly tři belgické vozidla Piranha IIIC. A to jak ve verzi DF30 tak DF90. Netuší někdo o co šlo? Testování, výcvik?
Obrázek
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1747
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Nesher »

Podle tohoto, komerční cvičení (hrazené belgickým MO) belgické armády.
https://www.google.cz/url?sa=t&source=w ... 06XrHAdXN_
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11572
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Zemakt »

Bezva. Chápu to dobře, že tedy Belgie si objedná kapacitu prostoru, zaplatí. Peníze jdou pak do rozpočtu AČR, respektive rozpočtu Boletic?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1747
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Nesher »

Zemakt píše:Bezva. Chápu to dobře, že tedy Belgie si objedná kapacitu prostoru, zaplatí. Peníze jdou pak do rozpočtu AČR, respektive rozpočtu Boletic?
Ano, jdou do MO. Není to první takové cvičení, Belgičané, kteří doma podobné území nemají u nás cvičí celkem často. Přijde je to levněji než využití francouzských či německých výcvikových prostorů.
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od KOLT »

Mám dojem, že s Boleticemi se přesně na tohle od počátku vstupu do NATO počítalo - mají vhodnou polohu a terén.
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3627
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od seabee »

Pochybuju, že jdou do eozpočtu MO. Normálně jde každý výnos státního úřadu/ministerstva do státního rozpočtu. I třeba za odprodej vyřazované techniky nebo nepotřebných nemovitostí.
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 554
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od parmezano »

Ti "Belgičani" necvičili jenom v Boleticích , já jsem je viděl 2x vagonovat ve Vyškově
Obrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11572
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Zemakt »

ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11572
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Zemakt »

ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13143
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Rase »

Pěkný soupis veškerých zbraní ukořistěných Tálibánem v Afghánistánu. Netřeba zmiňovat, že velký otazník visí nad stavem samotné techniky a především její udržitelnost do příštích let.
Netřeba ale připomínat, že pokud by byl nějaký výprodej, tak by se v pohodě vyzbrojilo několik menších armád.

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5859
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Polarfox »

Zlí jazykové nevěřili, zlí jazykové predikovali zkázu, ale ruský tank Armata pokračuje úspěšně v testování a zavádění. Poslední významný úspěch v řadě si Uralvagonzavod připsal před několika dny, kdy si nechal patentovat dětské hřiště ve tvaru tanku Armata. Potěšeni ale budou i příznivci starších konstrukcí, kteří se mohou například těšit na dětskou postel ve tvaru tanku T-72. Takže dobrou noc, přátelé...a nezapomeňte dát dítěti na noc správnou identifikaci, ať ho postel blbě nenaláduje z karuselu :razz:

https://www.kommersant.ru/doc/4957435
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11572
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Zemakt »

ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Amiz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1157
Registrován: 7/12/2012, 17:19

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Amiz »

Polarfox píše:Poslední významný úspěch v řadě si Uralvagonzavod připsal před několika dny, kdy si nechal patentovat dětské hřiště ve tvaru tanku Armata.
To myslíš tenhle článek https://www.autoforum.cz/zajimavosti/po ... -jen-rusy/ nepletu-li se.
Putin budiž proklet.
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 896
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Ataman »

Historicky první mise bez profesionálů:
https://kosmonautix.cz/2021/09/zive-a-c ... fesionalu/
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“