Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Gargamel
svobodník
svobodník
Příspěvky: 32
Registrován: 27/12/2020, 23:41

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Gargamel »

Dzin píše: 13/10/2022, 07:45
jarl píše: 12/10/2022, 16:11 To jenom dokládá, že lidé byli už tehdy stejní jako my nejenom tělesně, ale i mentálně. Na jedné straně se vzájemně zabíjeli, ale zároveň byli schopní a ochotní se o své blízké postarat i tehdy, když věděli, že kvůli vážným tělesným postižením budou pro komunitu představovat zátěž.
Přesně. Úplně jsem se vrátil v myšlenkách do hluboké minulosti, kdy jsem přesně tohle vysvětloval v jedné noci na jednom cvičení brnky. :wink:
Jojo, brnka, tam to bylo vlastně fajn... :rotuj:
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Dzin »

Gargamel píše: 14/10/2022, 20:12 Jojo, brnka, tam to bylo vlastně fajn... :rotuj:
Řekl bych jak kdy a kde. :wink:
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Zemakt »

Aerokvíz
https://www.idnes.cz/technet/poznejte-l ... t_erp#quid

Těžká varianta 100 procent
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Dzin »

Není to moc těžké, já se jen musel chvíli rozhodovat mezi divokou a pekelnou kočkou. :wink:
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Martin.K
praporčík
praporčík
Příspěvky: 320
Registrován: 30/1/2009, 00:23
Bydliště: Ostrov

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Martin.K »

Zemakt píše: 24/10/2022, 11:27 Aerokvíz
https://www.idnes.cz/technet/poznejte-l ... t_erp#quid

Těžká varianta 100 procent
Taktéž 100%, ani mi to nepřišlo moc těžký.
Tvůj temný oheň ti nepomůže, plameni Udúnu. Vrať se do stínu!
Obrázek
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od KOLT »

Kočky jsem poplet a nepoznal jsem tu žaponskou potvoru :(
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Dzin »

Ty si nepoznal Ki-44? Tedy je pravda, že já ji poznal jen proto, že to bylo vůbec první japonské letadlo, které jsem se naučil poznávat. :wink: Jako malý jsem dostal knihu Letecká encyklopedie a tam mě tohle letadlo svým "životopisem" moc zaujalo.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4161
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Alfik »

Já jsem pohořel, ale to je tak nějak dopředu jasné :)
Já vím jak to že se "to" udrží ve vzduchu, a jak dunguje mazání těch válců co jsou "dolů hlavou" a podobné věci, ale... typy a popř. varianty jsou už za hranou mého zájmu :)
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Martin.K
praporčík
praporčík
Příspěvky: 320
Registrován: 30/1/2009, 00:23
Bydliště: Ostrov

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Martin.K »

Alfik píše: 26/10/2022, 09:49 Já jsem pohořel, ale to je tak nějak dopředu jasné :)
Já vím jak to že se "to" udrží ve vzduchu, a jak dunguje mazání těch válců co jsou "dolů hlavou" a podobné věci, ale... typy a popř. varianty jsou už za hranou mého zájmu :)
Tak to já to mám přesně naopak :rotuj: :lej:
Tvůj temný oheň ti nepomůže, plameni Udúnu. Vrať se do stínu!
Obrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Zemakt »

Jsem myslel Alfiku že jsi virtuální letec.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4161
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Alfik »

Ntjn, ale... dycky jsem byl spíše na ty konstrukce než na siluety :)
Ani mě nikdy zas tak nebralo to (nevyhnutelné, u simulátorů bojových letadel) PVP jako právě šťourání se v nastavování motoru a vrtule, navigační lety... a podobné fajnovosti.
Taková navigační speciálka nad široširým modrým Pacifikem, bez jediné tečky na hladině, kdy jsme hodinu a půl letěli "někam", kde měl být (možná, snad, když jej najdeme a kdoví jestli intel nekecal :D ) torpédoborec na potopení, a pak hodinu a půl zpět, ale ne na původní "zpět" ale na to místo kde by (snad, doufejme...) měla být naše letadlovka, s jemným celodobovým laděním otáček, směsi a přípusti tak, aby "to" ty tři hodiny v tom vzduchu vydrželo... to bylo pro mě vončo suprovčo!
Jooo to byly časy... Btw ten šíf jsme našli, ale ty ztráty co lidí tenkrát popadalo do móře bez benzínu! A letadlovka v nedohlednu...
:mrgreen:
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Škvoří admirál
vojín
vojín
Příspěvky: 17
Registrován: 1/11/2015, 15:12
Bydliště: Teplice

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Škvoří admirál »

jarl píše: 11/10/2022, 20:37 Nejstarší doložená amputace nohy byla provedena před 31 000 lety. Pacient jí přežil: https://www.novinky.cz/clanek/veda-skol ... l-40408152
Tak Amptutace není složitá operace. Jde hlavně o to - udělat jí rychle, aby to raněný vydržel.
Jinak léčba zranění se dostala na vysokou úroveň poměrně rychle, víceméně celosvětově. Infekční nemoci, to už byl horší problém.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12972
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Rase »

Jiří Vojáček po čtyřech letech končí jako vojenský redaktor Technet.cz. Bohužel se s jeho texty budeme dál setkávat na Deník.cz v časopisech Válka, Zbraně a II. světová. Dál bude komentovat na všude možně jako doposud...

https://twitter.com/carramba66/status/1 ... 8390974469
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Zemakt »

Bohužel se s jeho texty budeme dál setkávat na Deník.cz v časopisech Válka, Zbraně a II. světová.
Proč bohužel, hlavně že je prostor.
https://www.denik.cz/veda-a-technika/tv ... -tank.html
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Juraj Tichý »

Škvoří admirál píše: 26/10/2022, 21:05
jarl píše: 11/10/2022, 20:37 Nejstarší doložená amputace nohy byla provedena před 31 000 lety. Pacient jí přežil: https://www.novinky.cz/clanek/veda-skol ... l-40408152
Tak Amptutace není složitá operace. Jde hlavně o to - udělat jí rychle, aby to raněný vydržel.
Jinak léčba zranění se dostala na vysokou úroveň poměrně rychle, víceméně celosvětově. Infekční nemoci, to už byl horší problém.
Amputácia v kĺbe si viem predstaviť, ze nie je zložitá.
Ale oddeliť kosť bez pilky a nejakej formy anestézy... Opiáty však nie su nový vymysel, aj naši predkovia vedeli ze po tejto "bobulke" sa najprv hrozne smeješ a potom lietaš.
Ale ta pilka... Neviem si predstaviť robiť amputáciu uderom sekery.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4161
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Alfik »

Juraj Tichý píše: 1/11/2022, 07:50
Škvoří admirál píše: 26/10/2022, 21:05
jarl píše: 11/10/2022, 20:37 Nejstarší doložená amputace nohy byla provedena před 31 000 lety. Pacient jí přežil: https://www.novinky.cz/clanek/veda-skol ... l-40408152
Tak Amptutace není složitá operace. Jde hlavně o to - udělat jí rychle, aby to raněný vydržel.
Jinak léčba zranění se dostala na vysokou úroveň poměrně rychle, víceméně celosvětově. Infekční nemoci, to už byl horší problém.
Amputácia v kĺbe si viem predstaviť, ze nie je zložitá.
Ale oddeliť kosť bez pilky a nejakej formy anestézy... Opiáty však nie su nový vymysel, aj naši predkovia vedeli ze po tejto "bobulke" sa najprv hrozne smeješ a potom lietaš.
Ale ta pilka... Neviem si predstaviť robiť amputáciu uderom sekery.
Pilky znali. Jak z jednoho kusu šutru, tak i z několika úštěpků zasazených do kosti či dřeva, přilepených pryskyřicí.
Rovněž pravděpodobně znali ekvivalent pilky z drátu, protože znali princip roztáčení předmětu pom. malého luku ("ruční" soustruh), ev. tedy i řezání dřeva či zapalování ohně pom. motouzu či podobného zařízení.
Takže kosti bych u nich jako problém neviděl. Spíše ty následky - šok a případné nákazy. V tom byli asi na stejné úrovni jako vojenští chirurgové ještě za WWI.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12972
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Rase »

Nejnovější zprávy o bojích mezi Íránskými revolučními gardami a armádou v oblasti Širázu kvůli tomu, že armáda odmítla demonstranty násilně rozehnat. Oběti jsou na obou stranách. Očekává se, že střety mezi armádou a revolučními gardami se rozšíří do dalších míst v Íránu.
Íránské revoluční gardy jsou složkou ozbrojených sil Íránu. Byly založeny 5. května 1979 na popud Rúholláha Chomejního a během íránsko-irácké války se z nich stal důležitý aktér konfliktu. Součástí gard je i elitní jednotka Quds. Íránské revoluční gardy jsou oddělené od íránské armády, námořnictva i letectva.

https://twitter.com/kedar_mordechai/sta ... 9500390401

Výstřirrržek.JPG
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od KOLT »

Kéž by to tam padlo.
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od KOLT »

Dzin píše: 26/10/2022, 08:00 Ty si nepoznal Ki-44? Tedy je pravda, že já ji poznal jen proto, že to bylo vůbec první japonské letadlo, které jsem se naučil poznávat. :wink: Jako malý jsem dostal knihu Letecká encyklopedie a tam mě tohle letadlo svým "životopisem" moc zaujalo.
V japonských letadlech se obecně vyznám hrozně málo :(
strojmir
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 871
Registrován: 19/3/2011, 22:23

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od strojmir »

Dokumentární film který poodhaluje stinné stránky čínského režimu. Jde o dokument o sirotčinci.

Tomáš Etzler
@tvtomas
Už jenom do zítřka, neděle 6.11., bude na iVysílání zdarma dostupný dokumentární film Nebe. Přeji silný zážitek.

https://mobile.twitter.com/tvtomas/stat ... 1876513793
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“