Stěhování národů - jak Slované Germány o území připravili.

Středověk - bitvy, generálové, zbraně

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav

Odpovědět
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Stěhování národů - jak Slované Germány o území připravil

Příspěvek od Mirek58 »

Taky bych to tak viděl, podle Zápiscích o válce galské zde byl prales.
Takže logický postup byl:
Pastevci a poté zemědělci, protože ta primitivní "lebeda" (plevele) je zlikvidovaná perfektně pastvou.
Obilí by zde nenarostlo ani náhodou.
Nejprve se musela krajina otevřít a vysušit.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2532
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: Stěhování národů - jak Slované Germány o území připravil

Příspěvek od palo satko »

Mirek nebol tu prales. na zapadnom Slovensku a v strednych Čechach a na Morave sa nachadzaju archopozostatky po prvych rolnikoch ešte hustejšie nez je dnesne osidlenie. nebolo ich viac nez dnešnych obyvatelov ale sa posuvali ked vyčerpali podu. a tak to už zostalo napr. Keltskych nálezisk v Cechach je cca 2000 dnes 6200. krajina nebola tak prazdna ako zda.
Obrázek
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Stěhování národů - jak Slované Germány o území připravil

Příspěvek od Mirek58 »

Slovensko ano ( Skytské postroje u Senice atd), ale prostor Čech je jiná kategorie.
ObrázekObrázek
kapitan
desátník
desátník
Příspěvky: 57
Registrován: 18/10/2013, 14:20

Re: Stěhování národů - jak Slované Germány o území připravil

Příspěvek od kapitan »

Coopy píše:Myslim, ze VGR a Polarfox jdou po spravne stope, Pro zajimavost, zde odkaz, jaky nazor na tuto problematiku maji nektere skupiny na Slovensku. Neni to sice zadna zhava novinka ale snad pomuze pri pochopeni Kapitanovy motivace. http://www.pansu.sk/slovanstvo/60-slova ... 8000-rokov

Coopy, a číatočne aj Pátrač a VGR_j4ck41,
vychádzate z nesprávneho predpokladu. Spochybnenie teórie o sťahovaní národov pokladáte za prejav primitívneho nacionalizmu. Za použitie (zneužitie) zistení dnešní že obyvatelia Európy (aj Slováci) sú tu v Európe dlhšie ako sa predpokladalo naozaj nemôžem. Nikdy som netvrdil že Slováci sú najstarším národom v Európe. V článku som len spochybnil masové sťahovanie národov ako je dodnes predkladané. Genetika ho spochybňuje. A to celkom jednoznačne. Dovolím si odcitovať časť Jarlovho príspevku, názor jeho kamaráda –

O víkendu jsem se o tom Kapitánově článku bavil se svým kamarádem, který patří mezi naše přední vědce v oboru molekulární biologie, a po jeho přečtení mi napsal toto:

„Ten článek se mi moc líbí a v podstatě čerpá z nejnovějších poznatku. Jestli je to pravda nebo ne ukáže čas..“

Názor odborníka v obore molekulárnej biológie neni ani zďaleka taký kritický ako vaše námietky. Vôbec ho nepovažuje za úplný humbuk, len zdržanlivo poznamenáva že až čas ukáže či je to pravda alebo nie. (Smekám, islandský mysliteli)

Genatika (dnešná) ukazuje že v západnejn Európe žijú „väčšinou“ potomkovia skupiny R1b, a západ Európy hovorí „väčšinovo“ keltsko-románskymi a germánskymi jazykmi. Vo východnej Európe prevláda haploskupina R1a a východná časť Európy hovorí „väčšinovo“ slovanskýmí jazykmi. S Maticou slovenskou to vonkoncom nič nemá.
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stěhování národů - jak Slované Germány o území připravil

Příspěvek od Bleu »

kapitan: no a jak to hodláš skloubit s písemnými a archeologickými prameny?
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13120
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Stěhování národů - jak Slované Germány o území připravil

Příspěvek od Rase »

Dle mého, v době stěhování národů, se nepřesouvaly statisícové nebo milionové národy, ale jen tisíce nebo desetitisíce lidí. To je asi jasný fakt a tehdejší kronikáři si historii různě upravovali dle libosti (zaokrouhlovali roky, násobili počty vojáků a lidí a různě upravovali i konání vládců) je také prokázané. V tomto je jasné že stěhování "národů" bylo odlišné než jak jej popisují pozdější kronikáři, a jak se slepě věřilo ještě v době nedávné, ale zpochybňovat stěhování národů jako celek je nesmysl. Nějak se ty různé skupiny lidí do evropy dostat musely. Navíc evropa byla postupě osidlována lidmi ze Západní Afriky (různé vlny lidí z Blízkého východu a východních území - záměrně neříkám asie), to je nepopiratelný fakt.
Teorie že R1b je Západní Evropa a R1a je Východní Evropa je mimo. Samozřejmě tyto skupiny převažují (povětšinou) ale je to tvrzení příliš zobecňující a příliš minimalizuje vliv ostatních skupin. Ty jsou sice upozaděné, ale jejich historický vliv je nepopiratelný. Celá evropa je spíš mix kde se různé genetické a vlastně i jazykové skupiny (občas dost bizardně) prolínají, k čemuž by nedošlo kdyby ke stěhování národů nedošlo. Navíc rozdělení na jednu skupinu na Západě a druhou na Východě, by bylo reálné kdyby mezi nimi byla velká překážka (mocné pohoří nebo něco podobného). Labe a jiné evropské řeky se ukázaly být jako příliš malá překážka, v případě přesunů obyvatelstva (nebo válečníků).
Navíc to že je dnes, byť jen 1000 lidí, nevýznamný počet, neznamená to že tak tomu bylo i v raném středověku nebo v době ještě dávnější. Tehdy dokázal i hodně malý počet lidí vtisknout svoji stopu do historie, rozvracet království a zakládat vlastní. Také zanechat stopu v genetickém profilu celých oblastí.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Stěhování národů - jak Slované Germány o území připravil

Příspěvek od Pátrač »

kapitan píše: Coopy, a číatočne aj Pátrač a VGR_j4ck41,
vychádzate z nesprávneho predpokladu. Spochybnenie teórie o sťahovaní národov pokladáte za prejav primitívneho nacionalizmu. Za použitie (zneužitie) zistení dnešní že obyvatelia Európy (aj Slováci) sú tu v Európe dlhšie ako sa predpokladalo naozaj nemôžem. Nikdy som netvrdil že Slováci sú najstarším národom v Európe. V článku som len spochybnil masové sťahovanie národov ako je dodnes predkladané. Genetika ho spochybňuje. A to celkom jednoznačne. Dovolím si odcitovať časť Jarlovho príspevku, názor jeho kamaráda –

O víkendu jsem se o tom Kapitánově článku bavil se svým kamarádem, který patří mezi naše přední vědce v oboru molekulární biologie, a po jeho přečtení mi napsal toto:

„Ten článek se mi moc líbí a v podstatě čerpá z nejnovějších poznatku. Jestli je to pravda nebo ne ukáže čas..“

Názor odborníka v obore molekulárnej biológie neni ani zďaleka taký kritický ako vaše námietky. Vôbec ho nepovažuje za úplný humbuk, len zdržanlivo poznamenáva že až čas ukáže či je to pravda alebo nie. (Smekám, islandský mysliteli)

Genatika (dnešná) ukazuje že v západnejn Európe žijú „väčšinou“ potomkovia skupiny R1b, a západ Európy hovorí „väčšinovo“ keltsko-románskymi a germánskymi jazykmi. Vo východnej Európe prevláda haploskupina R1a a východná časť Európy hovorí „väčšinovo“ slovanskýmí jazykmi. S Maticou slovenskou to vonkoncom nič nemá.
No tak Ti Kapitáne mohu klidně napsat, že já rozhodně v Tvé práci vidím cestu ke všemu, co píšeš, že v ní není, tedy hledání cesty jak povýšit Slováky na nejstarší národ v Evropě, na čemž se u vás na Slovensku už pilně pracuje a zde na Palbě se na toto téma už ledacos prodiskutovalo.

Jarlovu krátkou informaci znám lépe než Ty, než ji vložil sem, řešili jsme to přes PM a pro Tvé závěry to žádná zásadní opora není. Je tam napsáno jen to co je tam napsáno a nic více ani nic méně. A já byl nadšen tím, že je to trochu jiná řeč než třeba moje.

Ale to je to, co mi vadí nejméně. Tedy vaše podivuhodné přepisování dějin. Klidně si s tím doma dělejte co chcete. My už to máme za sebou 170 let.

Mě vadí to elegantní spláchnutí teorie stěhování národů jako historického cancu stojícího na ničem.

Jinak by mi Tvoje práce stála za akorát za přečtení a možná dva řádky pochvaly. A tím by to pro mě zvadlo.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
kapitan
desátník
desátník
Příspěvky: 57
Registrován: 18/10/2013, 14:20

Re: Stěhování národů - jak Slované Germány o území připravil

Příspěvek od kapitan »

Pátrači, vyslovil som pochybnosť že z obrovského územia Čiech, Moravy, Poľska, Slovenska, Ukrajiny, Maďarska, Srbska, Chorvátska, Slovinska, Bulharska a Rumunska sa odsťahovali Germáni aby sa potom tiesnili na malom území Beneluxu a Nemecka (kde už nejakí Germáni žili), aby toto územie prenechali Slovanom. Minimálne v prípade Rumunov to neplatí. Žijú tam romanizovaní potomkovia Dákov čo tam žili aj pred sťahovaním národov. Preto som analogicky predpokladal že ani inde v Európe to nemuselo byť s tým sťahovaním tak ako sa doteraz verilo.
No a spochybníl som že do Lombardie prišiel veľký germánsky národ Longobardov, lebo genetický profil obyvateľstva je tam viac-menej rovnaký ako inde v Itálii. Chýbajú tam „germánske“ gény.
Ty ale stále vidíš za tým nacionalizmus a snahu vyhlásiť Slovákov za najstarší národ, čo sa na základe môjho článku vôbec nedá. Myslím si že mi stále nevieš zabudnúť že som spochybnil ako centrá VM Mikulčice a Staré Město. Lenže to neni dôkaz že nenávidím všetko české ani že som nenávistný, zadubený nacionalista. Centrá VM na Morave spochybnili aj Američania Bowlus a Boba, aj Nemec Eggers, aj Japonec Senga, aj Brit Collins, aj Čech Galatík, a pohnútkou určite nebola nenávisť ku všetkému českému ani slovenský nacionalizmus. Tak mi nepripisuj zámery ktoré nemám a nehecuj sa tým k neodôvodneným obvineniam. Pokús sa radšej vysvetliť tých Rumunov. Sú naozaj len výnimkou? Jednibý národ v Európe?
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Stěhování národů - jak Slované Germány o území připravil

Příspěvek od Pátrač »

To co jsi realizoval ohledně Velké Moravy jsem Ti nikdy neměl až tak moc za zlé. Mám spoustu chyb, ale nejsem ani malicherný, ani zlomyslný a už vůbec ne osel, zahleděný sám do sebe.

Jen zkušenosti, které mám s těmito věcmi, které pochází od vás ze Slovenska mě vedou k jisté ostražitosti.

Ty jsi Kapitáne nevyslovil žádnou pochybnost. Ty jsi řekl, cituji:

" Teorie (nebo spíše dogma) o stěhování národů je natolik zakořeněná v myslích odborníků i laiků, že dosud se ji žádný vážený historik neodvážil zpochybnit. Je přitom až k nevíře že jeden z pilířů dnešní historie není vůbec podložen nějakými seriozními důkazy".

Pro toto tvrzení TI stačil výzkum DNA, který ve své podstatě nedokazuje nic jiného, než to že dvě vlny osídlení střední a východní Evropy provedlo s velkou mírou pravděpodobnosti obyvatelstvo pocházející z jedné oblasti, ale v různých časových rovinách. Že jednou je někdo nazval dejme tomu Germány a podruhé jinak, je naprosto nedůležité, tyto názvy jsou zvykové a jestli se tak nazvali i oni sami nikdo neví. Výzkum nevypovídá nic o tom, kolik jich v těch vlnách bylo, ale ty už máš jasnou představu, že žádné stěhování národů nebylo.

Jelikož znám směry slovenských vývojů v reinterpretaci historie, tak jak to řídí Matice Slovenská, mám závažnou pochybnost o tom, jakou motivaci podobné práce mají.

Ale nijak jsem zde nic nebrzdil a ani nebudu a hlavně - je to velmi příjemná diskuse. A jedna z nejúspěšnějších za poslední dobu na Palbě. Takže není potřeba polemizovat se mnou, můj postoj je jasný. Ale pokračuj ve sbírání důkazů, že máš pravdu Ty, a já jsem mimo boj.

Kapitáne - pohoda. A dík .
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Stěhování národů - jak Slované Germány o území připravil

Příspěvek od kacermiroslav »

Na mě to prostě působí tak, jako by nám Kapitan chtěl dokázat, že auto nemá dvě kola, ale zapomíná na to, že pořád dvě kola má, k tomu pak motor, sedačky, volant, karosérii atd. Prostě pořád se to vše, celá diskuse, motá jen kolem jednoho střípku do mozaiky a zcela se opomíjí ten zbytek. A bez toho to prostě nejde.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
VGR_j4ck41
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 448
Registrován: 1/9/2010, 10:23

Re: Stěhování národů - jak Slované Germány o území připravil

Příspěvek od VGR_j4ck41 »

Ha Kapitan se vratil - skoda ze zrovna v dobe, kdy jsem nebyl na netu

Tak treba se jeste vrati:

Takze kapitane zasadni vec. Me osobne nejde o zpochybneni teorie stehovani narodu - v tyhle diskuzi jsem nekolikrat uvedl, ze pokud se evropske obyvatelstvo prevazne sklada ze 4 haploskupin a 7 skupin mDNA - ktere navic pochazeji z jinych oblasti - tak logicky muselo dochazet ke stehovani nositelu techto skupin. Jinak by nemohlo dojit k presunu do Evropy. Muzeme se dohadovat o tom jak probihalo stehovani v 6. stoleti n.l. ale jediny o cem se v tomhle muzeme dohadovat je meritko - tedy to jake pocty lidi se hejbaly.

Podle vas se ale nic takoveho nestalo. Hovorite o odsunu Germanu z Polska apod. a evidentne absolutne ignorujete, tu skutecnost, ze Germani z tech mist, tak uplne neodesli. Mala napoveda - podivejte se na mapu Evropy dejme tomu na zacatku 20. stoleti a schalne jakej stat uvidite na velkem uzemi dnesniho Polska. Budeme-li na tento konkretni pripad aplikovat vasi metodu - tedy haploskupina se nehejba, maximalne se hejbaj maly vladnouci skupinky, tak germansti Prusove byli vlastne Slovane. No jo jenze prusaci jsou jasny nemci, ze? Tak co s tim? Jsou Prusove Slovani? Nebo jsou prave oni typicti zastupci germanske vetve R1a? Jenze v tom pripade pak R1a neni ciste slovanska haploskupina. Polozte si otazku: jak vy osobne definujete Slovana/Germana/kohokoliv jineho? Definujete je na zaklade DNA puvodu nebo predpokladem na zaklade toho, kde zije a jakou reci mluvi => alias bily obcan SRN mluvici nemecky se jmenem Horst Fuchs je German, stejne tak jako bily obcan SR mluvici slovensky se jmenem Jan Horvath (jakozto zastupce nejcastejsiho slovenskeho prijmeni) je Slovan? No ale priznejme si, ze v pripade pana Horvatha budeme muset nutne prihmourit oci, protoze me to jako slovanske jmeno nepripada. Ovsem zase muzeme se vytasit s novou teorii: vezmeme nejcastejsi slovenske prijmeni, budeme ignorovat vsechno ostatni, a zacneme tvrdit ze Slovaci jsou madari. Si myslim, ze to je stejne seriozni jako tvrzeni ze R1a rovna se Slovan a Slovan rovna se R1a.

Mimochodem co mate vy v obcance uvedeno za narodnost? Budu predpokladat, ze slovenskou. Jak byla tato vase narodnost zjistena a posleze do obcanky zapsana? Bylo to pomoci vyzkumu DNA?

Jenze tohle vas vubec nezajima. Mluvite o tzv. slovanske halposkupine jako by byla exklusivne urcena pouze pro Slovany i kdyz vite ze neni. Navic cely svuj "vyzkum" na zaklade DNA podkladate pouze muzskou DNA, kde jsem vam jasne ukazal, ze z u kazdeho jedine znate pouze polovinu jeho puvodu ve vztahu k rodicum, k prarodicum pak ctvrtinu a cim dal do historie, tim je tato "znalost" mensi a mensi. Narodnosti skupiny tak identifikujete pouze s pomoci muzske populace a to jeste jenom te casti, ktera mela muzske potomky. Muzskou populaci bez muzskych potomku a zenskou populaci v ramci definice naroda totalne ignorujete.

Jak je krasne zvyrazneno i v tech obrazcich v uvodnim clanku tak slovanske narody - stejne tak jako germanske a ostatni jine - jsou smeskou ruznych haploskupin, ktere jsou namichany s ruznou hustotou, presto hovorite o slovanech, germanech a jinych jako o pomalu cistokrevnych a stavite pevne hranice mezi ruzne haploskupiny.

Mluvte pouze o haploskupinach a bude to vse v poradku. Zacnete mluvit o narodech a pronarodech a zvlast tak jak cinite a bude vam oponovane. Tohle - a nejen tohle - jsou vytky k vasi praci, ktere nemaji nic spolecneho s odvrzenim teto prace jako primitivniho nacionalizmu. To jsou vytky k vasi praci s fakty.

Jako primitivni nacionalizmus vasi praci odvrhuji z naprosto jinych duvodu: a ten nejdulezitejsi je ta primo zoufala snaha o souhlas s tvrzenim, ze Kurgani - jako prvni nositele haploskupiny - jsou vlastne Slovani. A naprosta ignorance veskerych dotazu proc by tomu tak melo byt, kdyz Kurgani jsou starsi nez Slovani o nekolik tisicileti a zda neni logictejsi tvrzeni ze Slovani jsou Kurgani.

A fakt zase chcet vytahovat sidlo VM, zase vytahujete Toru Sengu? Toho samyho Sengu, ktereho jste v Sine ira et studio oznacil za odbornika, pak de facto za blbce, kdyz bral doslova text napsany Konstantinem Porfyrogentem co jste oznacil za nesmysl, aby jste ho ke konci opetovne oznacil za odbornika? ono vubec v tom vlakne jste predvadel radu vybornych veletocu ale fakt to chceme vytahovat a znovu prochazet? kapitane, fakt chceme?

Jo a kdyz uz jsem zminil tu vasi praci s fakty. Citujete jarla kde jeho pritel vedec prohlasil: Ten článek se mi moc líbí a v podstatě čerpá z nejnovějších poznatku. Jestli je to pravda nebo ne ukáže čas.. Tim padem je vse co jste rekl potvrzeno, navic vedeckou kapacitou, ktera k vasim zaverum neni tak kriticka jako my. jenze ke zbytku toho co jarl napsal se neznate, konkretne mluvim o tomto: Podle mě jeho vyjádření nijak nezpochybňuje výsledky genetického výzkumu, jenž nám předložil Kapitán, ale k těm závěrům ohledně údajného vyvrácení klasické teorie stěhování národů je hodně opatrný a zastává názor, že na nějaké závěry je příliš brzy a je třeba pokračovat ve výzkumu a nedělat unáhlené soudy.
dormouse
vojín
vojín
Příspěvky: 18
Registrován: 28/8/2013, 09:43

Re: Stěhování národů - jak Slované Germány o území připravil

Příspěvek od dormouse »

K etnogenezi severovychodni Evropy (proti nacionalistickym bludum) :

Neoliticka revoluce vznikla na vychodni Ukrajine a prinesla inovace jako indoevropske jazyky, pismo, pouziti kola a bojovych vozu, osvojeni kone, metalurgii, kompozitni luky, orbu aj. Priblizne 4-5 000 let BC vsak doslo v Cernem mori k biblicke potope a civilizacni centrum se posunulo jizneji, pamatkou na tuto prvni eru je bohyne nebes AnTu (Ki), odtud odvozena antika a stari bohove Titani, ze severnich oblasti za vodou prisel Pan vod EnKi, lidumilny patron poznani a ved. Semitskou vetev designuje En Lil, syn bohyne Lilith.
Asove
Thrakove, protoiranske etnikum a zakladatele Troji, byli mmj. soucasti konfederace Assuwa (Asie~'Vychod') v Male Asii. Priblizne kolem roku 1159 BC postihl Levant meteoricky roj jako relikt komety Reky zvane Phaeton. Nuklearni zima v dusledku teto katastrofy, upadkove kulty a najezdy loupezivych namornich narodu vedly pak k tlaku na tradicni narody Male Asie, kteri byli nuceni se vystehovat.
Klany Asir a Sviar, znami jako Asove a Svearove odesly do Sicambrie a zalozily Asaland, kde dodnes jejich jmeno nese Azovske more. Asir by sice mohlo plynout z asyrskeho 'Asshur', nicmene spise je puvodem 'Serri'~svetli vs 'Hurri'~tmavi, jak bylo rozlisovano v kulture Mitanni.
Gotove
Podobne byli nuceni k migraci i Chetite, tito byvali popisovani jako plavovlasi valecnici, chetitsky jazyk slouzil jako transmisni medium davne vzdelanosti k pozdejsim kulturam, sousedem Chetitu v Male Asii byla protoiranska rise Mitanni, jinak MaryAnnu. Z 'Khatti' se vyvinulo Hatti cili Hesove. V Hesensku dodnes šišlaji, furt vsude samy koncovky -isch. Druha vetev se odebrala k Azovskemu mori, kde 'Chatti' preslo na 'Goty', inklinace ke 'g' dodnes rustinu oddeluje. Vzniklo tak etnikum MisiGotu, Gotu od more Moesov, ktere je PUVODEM NEMECKEHO NARODA. Slo tedy o mix chetitskych emigrantu jako vyssich vzdelanych vrstev a protoiranskeho etnickeho substratu. Vychodogermanske dialekty jsou klicove pro vyvoj Nemciny. Sice jak dosvedcuji nalezy v Jaxtorfu, fungovala i ta druha hesenska vetev, ale byla relativne nepodstatna. Svedsky Gotland byl jen knezskou a slechtickou provincii, osidlen z jihu.
Kolem roku 100 nl klan EriLar (neboli Herulove) uzavreli svaz s Goty, cca 200 nl se vratili na Krym, v 6. stol.nl vytlacili z hornich Uher Langobardy a nakonec spojenim se Sveary vznikl mocny svaz 13 kmenu, Vlada Svearu nad Goty, rise Svea Rige, znami v historii jako Vikingove Svaeringar.
K puvodu jejich jmena, nepravdepodobnym se jevi odvozeni od pie *sueb(h)o a *sued ve smyslu Suebi ~svobodni , nezavisli. Prvotnim pocatkem bude asi pie koren *sóhwl ~Slunce, Sol, Helios atd., toto pak preslo na 'Suerb', tj. Srb nebo Svear , viz. treba protoslovansky buh Nebes a Slunce Svarog, 'suerb' a 'uend' (odtud Wendove) znamena 'pretocit' nebo 'otocit', Slunce se zjevne otaci kolem oblohy. SVERIGE, tedy v prekladu 'Vlada Švárů'.
Puvodni vyznam uctivani Slunce nepochybne presel na 'obracet hlinu' tj. orat. Sjednocuji se tim jmena Wendove , Srbove i Arijci ve vyznamu 'oraci', tzn. vychazelo se z toho kolik ma kazda usedlost osadniku, oracu. Odtud protogermanske 'Warjaz'~osadnici, ceska legenda o Premyslu Oraci, stejne jako z Aryan pochazi i slovo 'Iran'.
Skandinavci rozlisuji bohy Aesir a Vanir, zatimco Odin (rusky 'Jediny') byva spojovan s Asgardem, mesto Asu As-grad zrejme opravdu nekde v Asalandu u Azovskeho more existovalo, pak Thor, puvodem z maloasijskeho Tarhuna, se vaze vice k Valhalle, coz vzniklo z 'Walh'~cizinec, Jizan, podobne Welch, Guelph , Valach atd.
V Male Asii blizko Troje lezi jezero Ascania, kde za vlady Phrygu poslali pomoc do Troje proti Rekum. Zjevne odtud puvod Thule Scandza , Skandinavie. Podobne vznikl nazev jezera Skadar, finsti Saami lide se sami nazyvaji 'Skadesi'. Tedy spolecnym puvodem techto slov je pie koren *skeud ~strilet lukem, *skuda~lukostrelec, od tohoto je take odvozen nazev protoiranskeho etnika Skythu (dnesnich Ukrajincu).
Zatimco podle Vergiliovy Aeneidy Aeneas mel syna Ascania, pak zjevne i jmeno Caesar, naznacuje puvod nebo souvislost s rodem Aesu. Z Caesar lze lehko odvodit Chazar , a skutecne 'Ashkenaz'v hebrejstine neni nez transkripce 'Ascanius', s vyznamem German, Severan. Podobne alternativnim hebrejskym vyrazem pro Germany jsou i 'Chatti'~'Gotove'(pozn. Goty a Chetity zamenuje i germansky historik Jordanes). Jiddis je smichana z germanskych a slovanskych dialektu, nicmene je velmi stara a patrne je pozustatkem po odchodu ViziGotu, vsude ve vychodni Evrope byvala bezna dvojjazycnost. Vice k historii Chazaru viz A. Koestler : 13 th tribe.
Slovane jsou produktem potykani s Byzantskou risi, podobne jako drive Germane se zformulovali potykanim s Rimem. Spolecnym substratem je neoliticka kultura bojovych seker ('battle axe') a snurove keramiky, spojena s rozsirenim r1a a i haplotypu. Jizni a zapadni kultury vetsinou prinasely upadkove podnety.
Jenom jeste dalsi vyrazy jako 'Deutsch'/'Dutch' jsou odvozeny od Diutisc - Thiutisch (cili take znamo co Teuton) - Thir (Tyr) - Athir - Asshur - Asyrie, evidentne stejny koren (pie *dyews) maji i slova Deus, Jupiter, slovansky 'div' atd.Tak vzniklo treba i saske utery 'Tiw's day'/Tuesday. Take Durynsko/Thuringen je jasne.
'German' je z oznaceni otroku z iranskeho mesta Kerman, kteri podobne jako Zide cca 600 BC byli osvobozeni z babylonskeho zajeti. Uplne stejne Sasko, Saxon oznacovalo svobodne byvale otroky z mesta Sassania.
'Alamani' a fr. odvozeny vyraz pro Nemce d Alemagne pochazi puvodne ze jmena 'Shulmanu', neboli jinak znameho co Solomon, Šalamoun. Mmj. nazev mesta Olomouc je asi odvozen od 'Alamunt's'.
Quadove jiste budou od byvalych Akkadu.Takze jednou z mala skupin s puvodnim nazvem se jevi Markomane, a vychodni Marka/Panonie si jako jedna z mala jakz takz drzi autonomii dodnes.
Jmeno Bavoru pochazi od Bulharu (Bougar), kteri puvodem take jsou nekde od Armenie a Asyrie.
Takze anticky svet byl uz znacne kosmopolitni, take protoslovansti Skythove byli pritomni treba i v Judeji a Samari a Izraelci pry prevzali novou redakci Stareho Zakona od Persanu. Z toho je prave zrejma nepravdepodobnost dnesnich korektnich teorii, lepe je asi vzdy pravdu znat
dormouse
vojín
vojín
Příspěvky: 18
Registrován: 28/8/2013, 09:43

Re: Stěhování národů - jak Slované Germány o území připravil

Příspěvek od dormouse »

Sem si uvedomil nepresnost, ze jmeno Skythu bude spise po 'Saka'~ jelen, cili totemove zvire jako pozdej kockovita selma BarSi , odtud Par Si , Persi. Spojitost s lukostrelci bude asi az nasledna. Podskupinou Skythu byli 'Skolot', puvodci jmena Slovanu ve smyslu Sokol, ale take jako symbol Slunce a kralovskeho puvodu.
dormouse
vojín
vojín
Příspěvky: 18
Registrován: 28/8/2013, 09:43

Re: Stěhování národů - jak Slované Germány o území připravil

Příspěvek od dormouse »

Jenom kdyz uz jsme u toho, z nazvu 'Asove' se nepochybne vyvinuli 'Rusove ', puvodne 'Ruotsy', tj. Vikingove atd. Kozaci je z 'Saka'~jelen. Antove zase souvisi s tou Antikou.
Naposledy upravil(a) dormouse dne 29/3/2015, 14:37, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Vikomt
rotný
rotný
Příspěvky: 82
Registrován: 2/1/2015, 16:43

Re: Stěhování národů - jak Slované Germány o území připravil

Příspěvek od Vikomt »

Neolitická revolúcia prebehla vo východnej Ukrajine? To asi nie. Tam ešte nejaký čas bol chlad, na rozdiel od Blízkeho východu, kde si po oteplení mohli lovci začať hneď niečo sadiť.
Len hlupák sa háda s hlupákom.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Stěhování národů - jak Slované Germány o území připravil

Příspěvek od Alchymista »

Čiernomorská panva (pred jej hypotetickým zaplavením pred cca 7-10 000 rokmi) podľa niektorých štúdií vo vtedajších podmienkach "klimatickým rajom". Treba si uvedomiť, že zemepisne leží na úrovni stredného a severného Talianska a južného Francúzska a vtekali do nej skutočne veľké rieky - zo západu Dunaj a zo severu Dnepr a Don, takže suchom rozhodne netrpela a teplo tam bolo prinajmenšom "dostatočné".
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Stěhování národů - jak Slované Germány o území připravil

Příspěvek od Mirek58 »

Dá se v době cca 10 000 let zpět, hovořit o Slovanech a Germánech?
Trošku dost odvážné, nemyslíte?
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Stěhování národů - jak Slované Germány o území připravil

Příspěvek od Alchymista »

o slovanoch, germánoch a iných národoch zmysel hovoriť príliš nemá - ale má zmysel hovoriť o nositeľoch určitých halotypov a haploskupín, ktoré v populácii pretrvali a zachovali sa do dnešných čias. Haploskupina Y-DNA R (R1, R1a, R1b, R2...) je stará zhruba 27 000 (24-34 000) rokov, R1a okolo 18500 rokov, R1b je mladšia (o 2-3000 rokov?).
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
dormouse
vojín
vojín
Příspěvky: 18
Registrován: 28/8/2013, 09:43

Re: Stěhování národů - jak Slované Germány o území připravil

Příspěvek od dormouse »

Severovychod Evropy byli pastevci dobytka, multikulturni kocovne kmeny, dokladem je ziskana tolerance k laktoze. Takova forma zemedelstvi umoznuje vyssi toky energii, nez pestovani plodin v subtropickem pasu, urodnejsi puda a chov dobytka navic lepe umoznuje orbu. Odlisna a vice hierarchicka spolecenska struktura jihu a zapadu Evropy a vznik prvotnich imperii bude jiste dan i prirodnimi podminkami a nutnosti se branit proti drancovani. V Bibli se psalo o Kainu a Abelovi.
jirkam
Příspěvky: 5
Registrován: 25/3/2015, 10:14

Re: Stěhování národů - jak Slované Germány o území připravil

Příspěvek od jirkam »

Takže jestli to dobře chápu, dávní Germáni byli vlastně Slované a dnešní Němci jsou z velké části poskandinávštění Slované. Skandinávci pak vlastně nejsou žádní Germáni, ale prostě Skandinávci.

Jestli jsem to špatně pochopil, tak budu vděčný když mě někdo opraví.
Odpovědět

Zpět na „Středověk“