kwaak píše:josefg: no vy jste tomu ted zrovna nepomohl...opravdu nestačí jenom natisknout peníze, kdyby to bylo tak jednoduché tak by SSSR býval prakticky nezkrachoval, že..
ty peníze vždy nějak vyjadřují spotřebu zdrojů na tu konkrétní věc a těch je vždy konečný počet a nejde je "natisknout" (což neznamená, že domaácí výroba nemohla být nakonce výhodnější, jak říkáte...vzhledem k fungování tehdejšího systému, kde je s cenami a tím co říkají bylo všeljaké
milý Kvaaku především je tady zvykem si tykat. Ze skauta a podobných organizací přece víš, že když se lidé oslovují přezdívkami a podobně je vykání směšné. ani ode mne nemůžeš čekat že tě oslovím kvaaku vy.
Co se týká tištění a netištění peněz pokud ty peníze nemají návaznost na jiné měny, tj nejsou volně směnitelné tak nikomu kromě vlastních občanů, nevadí kolik si jich jako stát natiskneš a pustíš do oběhu vis Polsko sedmdesátých let. A pokud ty peníze ani nepustíš do oběhu, protože si je jenom přesuneš v políčkách státního rozpočtu tak si toho nikdo kromě statistiků ani nevšimne. Je to přesně to čemu se říká nula od nuly .... protože nemají vliv na spotřebu zdrojů to je přesně případ nákupů zbraní ČSSR na domácím trhu. A jediné zdroje v tomto případě nejspíš byly suroviny a mzdy. Nějak ti ušlo, že jsem je tam vzpomněl.
Vzhledem k tomu, že seriózní rozbor na toto téma je téma na disertačku a tady je místo velmi omezené, což ti nemohlo ujít přijde mi tvoje poznámka jako trolling.
A speciálně pro tebe, co se týká krachu sovětského svazu.
O finančních a ekonomických problémech sovětského svazu, které zmiňuješ se začíná opět na ruských servrech mluvit. Zatím jenom velmi opatrně, ale přece jenom jinak než před deseti lety a čím dál víc to směřuje k označení hlavního viníka ekonomického rozvalu nikoliv uzbrojení, ale "zlodějskou" a zrádnou podstatu KSSS.
Rusi přicházejí s teorií a docela zajímavou, že Američani měli dost dlouho zmapované finanční toky, kterými partaj pro své potřeby převáděla státní finance přes západní banky na stranické účty (Armand Hammer apd) a ty cesty i účty jim za Regana jednoduše blokli. Protože sovětský svaz držel pohromadě silou korupce, uplácení lokálních vůdců a rozkrádání už od Lenina, (odkazy jsou i na Palbě) účinek se dostavil Gorbačov přes veškerou snahu prachy nesehnal a partajní bossové v republikách ve snaze dostat se k penězům rozervali zem a průmysl ve snaze zabezpečit sebe a svou kamarilu. Ale to jiná pohádka. Prostě tisk peněz nevede apriori k bankrotu.
Nezbankrotovala Itálie s lirou a nezbankrotuje Amerika s dolarem, přesto že někteří ekonomové tvrdí že dolarů je desetkrát víc něž zboží, které se dá koupit a že to tak nemůže být věcně, ale může.

Rozhodně mnoho generací, jenom krize a úpadek Říma trval několik století.
Mirek58 píše: Uvědomte si, že průmyslové investice byly rozpočítávány do ceny jednoho kusu.
Z minula, cena T 34 při výrobě do sta kusů ročně přes 400 000 rublů
Při výrobě nad 10 000 ks ročně kolem 150 000 rublů.
Prostě zákonitosti sériové výroby platily i za socialismu
Dobrá připomínka, nosím v hlavě jednu myšlenku z ruského videa
lité veže sovětských tanků, nejsou specifikou sovětské tankové školy, ale cestou jak v dobách masové výroby tanků snížit cenu a zvýšit rychlost výroby,
proto Armata počítá s věží svařovanou ne litou.