LVOVSKO-SANDOMĚŘSKÁ operace. Č 4.
Napsal: 3/8/2015, 05:30
LVOVSKO-SANDOMĚŘSKÁ operace. Č 4.
Mapa několika fází

LVOVSKO-SANDOMĚŘSKÉ operace. Vidět je i kotel u Brodů, kde bylo zničeno 8 německých divizí.
Týlové zabezpečení operace - Logistika.
Při logistickém zabezpečení LVOVSKO-SANDOMĚŘSKÉ operace, nebo jak se tehdy říkalo - Týlové zabezpečení - musely štáby dbát, aby měly jednotky vše potřebné pro materiálně technické zabezpečení všeho, co bylo nezbytně nutné pro útočnou činnost na delší dobu. V celém útočném pásmu 1. Ukrajinského frontu, ale i v hlubokém týlu frontu, byla naštěstí, oproti například severním oblastem jiných frontů ( 1. Pobaltského, 3. Běloruského, atd.), hustá síť železnic, silnic a cest. Proto se dařilo - od května 1943 ( ale i dříve po skončení zimních ofenzív roku 1944) - silničním, mostním a ženijním oddílům opravit celkem 2 200 km silnic a cest. Bylo obnoveno a postaveno celkem 389 mostů. ( Technické údaje pocházejí, - volně popisováno - z - AMO SSSR, f. 236, inv. 2719, sp. 32, l, 15.). Z dalších historických dokumentů jsou pak pro logistické materiálně technické zabezpečení použity další údaje, cituji: " Vojska a armádní a frontové sklady měly před zahájením operace 2,5 - 5 palebných průměrů střeliva, 6 - 10 dávek PHM pro auta a zásobu potravin na 15 - 30 dní ( Použity byly údaje z IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 9608, str. 401.)."
Probíhala pochopitelně politická školení, jako před každou ofenzívou, po politické části následovalo zdůrazňování cíle ofenzívy. U LVOVSKO-SANDOMĚŘSKÉ operace byl na všech stupních řečen, vznešený cíl - V co nejkratší době dokončit osvobození sovětské Ukrajiny, přenesení bojových operací za hranice vlasti a začít osvobozovat spojenecké Polsko. No a jako v každé armádě byl i v RA kladen důraz na vojenskou kázeň ( v té sovětské a socialistické armádě se důraz samozřejmě kladl na komunisty a komsomolce, což nemíním dál zdůrazňovat).
Pro historii je pak důležitá skutečnost, že RA musela brát doplňky pro své jednotky i z mužů, které povolala svým zákonem, socialistickým zákonem o všeobecné branné povinnosti. Zákonem, který tvrdě trestal za dezerci. No a mnozí odvedenci vyrostli do mužných let v jiném zřízení než bylo SSSR, a tak museli"soudruzi " přijmout tzv. zvláštní opatření" - mužům, novým odvedencům z osvobozených částí Ukrajiny, včetně západních částí Ukrajiny musela být věnována zvláštní pozornost, poslechněme si historii, cituji:
" Zvláštní pozornost byla věnována novým doplňkům, které přicházely z osvobozených částí Ukrajiny včetně ze západních oblastí. Hlavní politická správa Rudé armády vydala už v březnu 1944 zvláštní směrnici o práci s povolanci ze západní Ukrajiny. Protože tyto doplňky měly své zvláštnosti, žádala hlavní politická správa všechny politické orgány, aby si bedlivě všímaly těchto vojáků a aby hluboce a všestranně promyslily, jak na ně politicky a výchovně působit. Ve směrnici se zdůrazňovalo: ´Důstojníci a především političtí pracovníci jsou povinni všemi výchovnými prostředky pomoci sovětským občanům ze západní Ukrajiny, aby se co nejrychleji zbavili všech následků fašistické a buržoazně nacionalistické propagandy, a připravit je k plnění vojenské povinnosti v boji za osvobození naší vlasti od německých okupantů.
Velení a politické orgány považovaly za mimořádně důležité zvýšit bdělost, neboť v týlu i prostoru budoucích operací sovětských vojsk řádily buržoazně nacionalistické bandy. Ve svazcích a útvarech se konaly stranické aktivy a schůze, na nichž se hovořilo o boji proti těmto bandám... O nutnosti zvýšit bdělost se mluvilo i na vojenských schůzích v útvarech.
Usilovně se pracovalo i mezi místním obyvatelstvem.
( historickým podkladem je zde: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 373, l 1. )."
Morálce útočících vojsk 1. Ukrajinského frontu tehdy jednoznačně, dle očitých svědků, ale i dle dokumentů, které se zachovaly, velice prospěla tzv - Provolání vojenských rad frontů a jednotlivých armád k vojákům a důstojníkům.
Vojáci a důstojníci 1. Ukrajinského frontu byli v - Provolání vojenských rad frontů a jednotlivých armád k vojákům a důstojníkům vyzváni, aby rozdrtili nepřítele a dokončili osvobození sovětské Ukrajiny. A tohle hodně emotivní provolání se pak četlo - v rotách, praporech, tam kde to bylo možné, se konala shromáždění na nichž bylo přečteno ono - Provolání vojenských rad frontů a jednotlivých armád k vojákům a důstojníkům.
Výsledkem bylo kolektivně odpovídat frontu a armádě, že příkaz vlasti bude splněn....
1. Ukrajinský front všechny své přípravy splnil v termínu a jednotky byly připraveny útočit do večera 12. července 1944. Přesně v době, kterou jsme si předtím popsali u všech frontů severněji, u frontů, které v řečené době postupovaly v Bělorusku, pronikaly do prostoru za osvobozeným Vilniusem , k Volkovysku a blížily se ke Kobrinu. Byl čas, aby byla spuštěna, útočná operace na jejich křídlech, byl čas, aby byla spuštěna - LVOVSKO-SANDOMĚŘSKÁ operace.
LVOVSKO-SANDOMĚŘSKÁ operace, osvobozování Lvova.
Ještě než byla spuštěna ofenzíva, zjistily armádní a frontové průzkumy, že Němci chystají něco podobného, jako provedli při začátku Operace BAGRATION na několika místech ( i proto, na některých místech, byla německá fronta proražena už 22. června, právě při průzkumu bojem, když hlavní útok měl být spuštěn po dělostřelecké přípravě až 23. června, což se na některých místech i klasicky stalo).
I zde ve LVOVSKO-SANDOMĚŘSKÉ operaci chtěli Němci před očekávanou dělostřeleckou přípravou Sovětů stáhnout z prvé linie svou obranu, aby dělostřelci RA stříleli do prázdných míst, kde by byly jen kryjící se hlídky a po skončení dělostřelecké a letecké přípravy by pak s ušetřenými a zachovanými jednotkami a zbraněmi zaujali znovu obranu.
Velitel 1. Ukrajinského frontu maršál SSSR Koněv proto v noci z 12. na 13. července 1944 vydal rozkaz pro osvědčený způsob boje - pro protitah - Proveďte průzkum bojem! Pokud bude při Průzkumu bojem zjištěno, že Němci ustoupili, zaútočily by sovětské úderné prapory ráno 13. července 1944 bez dělostřelecké přípravy a leteckého bombardování. Jeden z historických pramenů pak říká, cituji:
" Záznamy ve válečném deníku německé 4. TA, který se po válce dostal do rukou sovětských orgánů potvrzují hodnověrnost sovětského průzkumu a správnost rozhodnutí velitele frontu. Velitelství Skupiny armád Severní Ukrajina ( Nordukraine) vzhledem k bojovým zkušenostem z Běloruska a ve snaze ochránit vojska a bojovou techniku před palbou sovětského dělostřelectva při přípravě útoku nařídilo velitelům armád stáhnout vojska do druhého pásma obrany, jakmile bude zjištěno, kdy začne útok Rudé armády ( historickým podkladem je zde - IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 13621, l 27.).
Nepříteli se však tento manévr nepodařil. Sovětské průzkumné oddíly zjistily v noci z 12. na 13. července ústup nepřátelských vojsk na russkoravském směru. Ráno 13. července přešly předsunuté prapory 3. GA a 13. A do útoku. Ničily nepřátelská zajišťovací vojska a za podpory části prvních sledů divizí ( v Průzkumu bojem - má poznámka) postupovaly na západ. Odpoledne začal nepřítel klást zuřivý odpor. Zvlášť prudké boje se rozpoutaly o Gorochov, který nepřítel přeměnil v silný uzel odporu. Nepřátelská posádka nejednou přecházela do protiztečí. Dělostřelci, pěšáci i tankisté však aktivními operacemi protiútoky hitlerovců odrazili. Obchvatným manévrem ze severu a jihu obsadila sovětská vojska vojska Gorochov a pokračovala v útoku na západ. Do večera postoupily předsunuté oddíly o 8 - 15 km ( podkladem je zde: Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4, str. 187.)."
Tolik tedy Průzkum bojem na russkoravském směru 13. července 1944, který znamenal již ten den územní zisky a také osvobození města Gorochov.
Již ráno 14. července 1944, na stejném russkoravském směru, byly do útočné operace zasazeny hlavní síly sovětské 3. GA a také 13. A, které měly prolomit svou těžkou technikou německé druhé pásmo obrany. Jenomže Němci se vzpamatovali a zasadili zde své hlavní trumfy - angažovaly se zde německé tanky z 16. td a 17. td, jako součást německého 46. ts z německé 4. TA. Německý 46. ts (XXXXVI. ts) zde měl celkem 2 tankové divize, již řečené 16. td a 17. td. Německé tanky a SHD zvláště ze 17. td prováděly neustálé protizteče ( historickým podkladem je zde - Darius Jedrzejewski, Zbigniew Lalak – Ocelová lavina, str.179).
Navíc žádné vybojování letecké nadvlády nad bojištěm se ze strany Sovětů ještě prvé dny nekonalo a tak se naplno zapojilo německé letectvo, ze 4. Letecké armády ( německý 4. a 8. letecký sbor). Nad útočící sovětské hlavní pozemní síly ze 3. GA a 13. A neustále nalétávaly skupiny 20ti až 30ti bombardérů a bombardovaly jednotky RA a jejich týlová zařízení. Pokus prolomit hlavními silami obou armád německé druhé obranné pásmo z chodu se ( 14. července 1944) vůbec nedařil!
Útoky sovětských jednotek pravého křídla 1. Ukrajinského frontu na druhé pásmo německé obrany, krvavě pokračovaly i od rána a po celý den 15. července, po ranní těžké dělostřelecké a letecké přípravě. Zlepšila se sovětská letecká podpora a její vzdušné krytí, které pomáhalo sovětským pozemním silám. Použitý historický podklad pak k 15. červenci říká, že, cituji:
" Večer 15. července dokončilo severní úderné uskupení frontu průlom taktického pásma obrany a postoupilo o 15 - 20 km. Při průlomu druhého pásma vydatně pomohlo pozemním jednotkám letectvo. Bitevní letouny ničily a vyřazovaly z boje nepřátelské vojáky a techniku, stíhací letouny spolehlivě kryly bojové sestavy útočících vojsk. Nepřítel vyčerpal v těchto bojích všechny své zálohy, 16. td a 17. td utrpěly těžké ztráty (historickým podkladem je zde: Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4, str. 188.)."
Mapa několika fází
LVOVSKO-SANDOMĚŘSKÉ operace. Vidět je i kotel u Brodů, kde bylo zničeno 8 německých divizí.
Týlové zabezpečení operace - Logistika.
Při logistickém zabezpečení LVOVSKO-SANDOMĚŘSKÉ operace, nebo jak se tehdy říkalo - Týlové zabezpečení - musely štáby dbát, aby měly jednotky vše potřebné pro materiálně technické zabezpečení všeho, co bylo nezbytně nutné pro útočnou činnost na delší dobu. V celém útočném pásmu 1. Ukrajinského frontu, ale i v hlubokém týlu frontu, byla naštěstí, oproti například severním oblastem jiných frontů ( 1. Pobaltského, 3. Běloruského, atd.), hustá síť železnic, silnic a cest. Proto se dařilo - od května 1943 ( ale i dříve po skončení zimních ofenzív roku 1944) - silničním, mostním a ženijním oddílům opravit celkem 2 200 km silnic a cest. Bylo obnoveno a postaveno celkem 389 mostů. ( Technické údaje pocházejí, - volně popisováno - z - AMO SSSR, f. 236, inv. 2719, sp. 32, l, 15.). Z dalších historických dokumentů jsou pak pro logistické materiálně technické zabezpečení použity další údaje, cituji: " Vojska a armádní a frontové sklady měly před zahájením operace 2,5 - 5 palebných průměrů střeliva, 6 - 10 dávek PHM pro auta a zásobu potravin na 15 - 30 dní ( Použity byly údaje z IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 9608, str. 401.)."
Probíhala pochopitelně politická školení, jako před každou ofenzívou, po politické části následovalo zdůrazňování cíle ofenzívy. U LVOVSKO-SANDOMĚŘSKÉ operace byl na všech stupních řečen, vznešený cíl - V co nejkratší době dokončit osvobození sovětské Ukrajiny, přenesení bojových operací za hranice vlasti a začít osvobozovat spojenecké Polsko. No a jako v každé armádě byl i v RA kladen důraz na vojenskou kázeň ( v té sovětské a socialistické armádě se důraz samozřejmě kladl na komunisty a komsomolce, což nemíním dál zdůrazňovat).
Pro historii je pak důležitá skutečnost, že RA musela brát doplňky pro své jednotky i z mužů, které povolala svým zákonem, socialistickým zákonem o všeobecné branné povinnosti. Zákonem, který tvrdě trestal za dezerci. No a mnozí odvedenci vyrostli do mužných let v jiném zřízení než bylo SSSR, a tak museli"soudruzi " přijmout tzv. zvláštní opatření" - mužům, novým odvedencům z osvobozených částí Ukrajiny, včetně západních částí Ukrajiny musela být věnována zvláštní pozornost, poslechněme si historii, cituji:
" Zvláštní pozornost byla věnována novým doplňkům, které přicházely z osvobozených částí Ukrajiny včetně ze západních oblastí. Hlavní politická správa Rudé armády vydala už v březnu 1944 zvláštní směrnici o práci s povolanci ze západní Ukrajiny. Protože tyto doplňky měly své zvláštnosti, žádala hlavní politická správa všechny politické orgány, aby si bedlivě všímaly těchto vojáků a aby hluboce a všestranně promyslily, jak na ně politicky a výchovně působit. Ve směrnici se zdůrazňovalo: ´Důstojníci a především političtí pracovníci jsou povinni všemi výchovnými prostředky pomoci sovětským občanům ze západní Ukrajiny, aby se co nejrychleji zbavili všech následků fašistické a buržoazně nacionalistické propagandy, a připravit je k plnění vojenské povinnosti v boji za osvobození naší vlasti od německých okupantů.
Velení a politické orgány považovaly za mimořádně důležité zvýšit bdělost, neboť v týlu i prostoru budoucích operací sovětských vojsk řádily buržoazně nacionalistické bandy. Ve svazcích a útvarech se konaly stranické aktivy a schůze, na nichž se hovořilo o boji proti těmto bandám... O nutnosti zvýšit bdělost se mluvilo i na vojenských schůzích v útvarech.
Usilovně se pracovalo i mezi místním obyvatelstvem.
( historickým podkladem je zde: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 373, l 1. )."
Morálce útočících vojsk 1. Ukrajinského frontu tehdy jednoznačně, dle očitých svědků, ale i dle dokumentů, které se zachovaly, velice prospěla tzv - Provolání vojenských rad frontů a jednotlivých armád k vojákům a důstojníkům.
Vojáci a důstojníci 1. Ukrajinského frontu byli v - Provolání vojenských rad frontů a jednotlivých armád k vojákům a důstojníkům vyzváni, aby rozdrtili nepřítele a dokončili osvobození sovětské Ukrajiny. A tohle hodně emotivní provolání se pak četlo - v rotách, praporech, tam kde to bylo možné, se konala shromáždění na nichž bylo přečteno ono - Provolání vojenských rad frontů a jednotlivých armád k vojákům a důstojníkům.
Výsledkem bylo kolektivně odpovídat frontu a armádě, že příkaz vlasti bude splněn....
1. Ukrajinský front všechny své přípravy splnil v termínu a jednotky byly připraveny útočit do večera 12. července 1944. Přesně v době, kterou jsme si předtím popsali u všech frontů severněji, u frontů, které v řečené době postupovaly v Bělorusku, pronikaly do prostoru za osvobozeným Vilniusem , k Volkovysku a blížily se ke Kobrinu. Byl čas, aby byla spuštěna, útočná operace na jejich křídlech, byl čas, aby byla spuštěna - LVOVSKO-SANDOMĚŘSKÁ operace.
LVOVSKO-SANDOMĚŘSKÁ operace, osvobozování Lvova.
Ještě než byla spuštěna ofenzíva, zjistily armádní a frontové průzkumy, že Němci chystají něco podobného, jako provedli při začátku Operace BAGRATION na několika místech ( i proto, na některých místech, byla německá fronta proražena už 22. června, právě při průzkumu bojem, když hlavní útok měl být spuštěn po dělostřelecké přípravě až 23. června, což se na některých místech i klasicky stalo).
I zde ve LVOVSKO-SANDOMĚŘSKÉ operaci chtěli Němci před očekávanou dělostřeleckou přípravou Sovětů stáhnout z prvé linie svou obranu, aby dělostřelci RA stříleli do prázdných míst, kde by byly jen kryjící se hlídky a po skončení dělostřelecké a letecké přípravy by pak s ušetřenými a zachovanými jednotkami a zbraněmi zaujali znovu obranu.
Velitel 1. Ukrajinského frontu maršál SSSR Koněv proto v noci z 12. na 13. července 1944 vydal rozkaz pro osvědčený způsob boje - pro protitah - Proveďte průzkum bojem! Pokud bude při Průzkumu bojem zjištěno, že Němci ustoupili, zaútočily by sovětské úderné prapory ráno 13. července 1944 bez dělostřelecké přípravy a leteckého bombardování. Jeden z historických pramenů pak říká, cituji:
" Záznamy ve válečném deníku německé 4. TA, který se po válce dostal do rukou sovětských orgánů potvrzují hodnověrnost sovětského průzkumu a správnost rozhodnutí velitele frontu. Velitelství Skupiny armád Severní Ukrajina ( Nordukraine) vzhledem k bojovým zkušenostem z Běloruska a ve snaze ochránit vojska a bojovou techniku před palbou sovětského dělostřelectva při přípravě útoku nařídilo velitelům armád stáhnout vojska do druhého pásma obrany, jakmile bude zjištěno, kdy začne útok Rudé armády ( historickým podkladem je zde - IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 13621, l 27.).
Nepříteli se však tento manévr nepodařil. Sovětské průzkumné oddíly zjistily v noci z 12. na 13. července ústup nepřátelských vojsk na russkoravském směru. Ráno 13. července přešly předsunuté prapory 3. GA a 13. A do útoku. Ničily nepřátelská zajišťovací vojska a za podpory části prvních sledů divizí ( v Průzkumu bojem - má poznámka) postupovaly na západ. Odpoledne začal nepřítel klást zuřivý odpor. Zvlášť prudké boje se rozpoutaly o Gorochov, který nepřítel přeměnil v silný uzel odporu. Nepřátelská posádka nejednou přecházela do protiztečí. Dělostřelci, pěšáci i tankisté však aktivními operacemi protiútoky hitlerovců odrazili. Obchvatným manévrem ze severu a jihu obsadila sovětská vojska vojska Gorochov a pokračovala v útoku na západ. Do večera postoupily předsunuté oddíly o 8 - 15 km ( podkladem je zde: Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4, str. 187.)."
Tolik tedy Průzkum bojem na russkoravském směru 13. července 1944, který znamenal již ten den územní zisky a také osvobození města Gorochov.
Již ráno 14. července 1944, na stejném russkoravském směru, byly do útočné operace zasazeny hlavní síly sovětské 3. GA a také 13. A, které měly prolomit svou těžkou technikou německé druhé pásmo obrany. Jenomže Němci se vzpamatovali a zasadili zde své hlavní trumfy - angažovaly se zde německé tanky z 16. td a 17. td, jako součást německého 46. ts z německé 4. TA. Německý 46. ts (XXXXVI. ts) zde měl celkem 2 tankové divize, již řečené 16. td a 17. td. Německé tanky a SHD zvláště ze 17. td prováděly neustálé protizteče ( historickým podkladem je zde - Darius Jedrzejewski, Zbigniew Lalak – Ocelová lavina, str.179).
Navíc žádné vybojování letecké nadvlády nad bojištěm se ze strany Sovětů ještě prvé dny nekonalo a tak se naplno zapojilo německé letectvo, ze 4. Letecké armády ( německý 4. a 8. letecký sbor). Nad útočící sovětské hlavní pozemní síly ze 3. GA a 13. A neustále nalétávaly skupiny 20ti až 30ti bombardérů a bombardovaly jednotky RA a jejich týlová zařízení. Pokus prolomit hlavními silami obou armád německé druhé obranné pásmo z chodu se ( 14. července 1944) vůbec nedařil!
Útoky sovětských jednotek pravého křídla 1. Ukrajinského frontu na druhé pásmo německé obrany, krvavě pokračovaly i od rána a po celý den 15. července, po ranní těžké dělostřelecké a letecké přípravě. Zlepšila se sovětská letecká podpora a její vzdušné krytí, které pomáhalo sovětským pozemním silám. Použitý historický podklad pak k 15. červenci říká, že, cituji:
" Večer 15. července dokončilo severní úderné uskupení frontu průlom taktického pásma obrany a postoupilo o 15 - 20 km. Při průlomu druhého pásma vydatně pomohlo pozemním jednotkám letectvo. Bitevní letouny ničily a vyřazovaly z boje nepřátelské vojáky a techniku, stíhací letouny spolehlivě kryly bojové sestavy útočících vojsk. Nepřítel vyčerpal v těchto bojích všechny své zálohy, 16. td a 17. td utrpěly těžké ztráty (historickým podkladem je zde: Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4, str. 188.)."