Polsko 1944. Varšavské povstání. Č 7.
Napsal: 7/9/2015, 05:25
Polsko 1944. Varšavské povstání. Č 7.
Mapa oblastí a čtvrtí, které obsadila AK ve Varšavě v době

, kdy se jí nejvíce dařilo.
Od Bora-Komorowského východní historici použili, že již 26. listopadu 1943 hlásil Bor-Komorovskij Sosnovskému (veliteli AK v Londýně), že připravuje "v přísné tajnosti... zakonspirovanou síť vůdců nové tajné organizace... Bude to samostatná síť, která nebude napojena na široké organizace Zemské armády (historickým podkladem je zde: Polskie Sily Zbojne w drugiej Wojnie Swiatowej, t. III, Londyn 1950, s. 557).
Další ze zdrojů pak rozvíjí své znalosti utajených reorganizací Zemské armády, která se stále vyvíjela a vytvářela svou organizaci připravenou na různé eventuality dění v Polsku koncem války a po válce a říká, cituji:
"Koncem května 1944 vyslala emigrantská vláda do Polska generála Okulického, který přivezl tajné instrukce k reorganizaci Zemské armády. velitelství některých jednotek AK mělo podle nich po příchodu RA do Polska navázat spojení se sovětským vojenským velením a zachovat zároveň podřízenost polské vládě v Londýně a vrchnímu velení polských vojsk. ostatní síly AK měly zůstat v ilegalitě, aby pokračovaly boji proti Rudé armádě (historickým podkladem je zde: Sudebnyj Otčet po dělu ob organizatorach rukovoditěljach i učastnikach pol'skovo podpolja v tylu Krasnoj Armiji na těrritorii Polši, Litvy i zapadnych rajonov Belorussii i Ukrainy. Stenogafičeskij odčet, Moskva 1945, str. 10). Po obdržení těchto instrukcí byla ještě vytvořena přísně konspirativní protisovětská organizace, která posléze dostala název 'NIE' (Niepodleglość - Nezávislost). Oddíly AK se začaly dělit, budovaly se nové sklady zbraní, formovaly se zvláštní oddíly, které měly provádět sabotáže, diverze a teroristické akce proti důstojníkům Rudé armády a sovětským úředním osobám (podkladem je zde: Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4., str. 209)."
A východní historiografie dál pokračuje obviňováním západu, obviňováním svých spojenců v 2. světové válce, když nejprve ještě obviní emigrantskou polskou vládu. Vše v duchu rodící se "Studené války", cituji:
"Činnost emigrantské vlády namířenou proti národům Polska a Sovětského svazu podporovaly vládnoucí kruhy USA a Anglie, které chtěly obnovit staré buržoazní předzářijové Polsko a učinit z něho nástupiště útoku proti Sovětskému svazu. Již 16. listopadu 1943 zaslala emigrantská vláda ministerskému předsedovi Winstonu Churchillovi memorandum se žádostí, aby jí bylo zaručeno právo nastolit v Polsku, postupně jak bude osvobozováno, svou moc (historickým podkladem je zde: S. Mikolajczyk, The Rape of Poland. Pattern of Soviet Aggression, New York-Toronto 1948, p. 267 - 268)."
Další z východních zdrojů hned připomíná, že většinou lidí Polska uznávaná emigrantská vláda v Londýně vydala dekret, či prohlášení, ve kterém připomíná AK, že až bude v západních oblastech Ukrajiny a Běloruska očištěno území od okupantů, musí fungovat polské správní orgány. No a oheň byl na střeše, neboť šlo o území, o kterém už Stalin rozhodl - bude naše! Poslechněme východní historiky, cituji:
"Sovětská vláda tyto nároky energicky odmítla. Ve zvláštním prohlášení z 11. ledna 1944 odhalila protilidovou politiku polské emigrantské vlády, která se odtrhla od lidu a nebyla s to je podnítit k aktivnímu boji proti fašistickým okupantům. Sovětská vláda poukázala na to, že úprava východních hranic Polska z roku 1939 vytvořila spolehlivý základ pro pevné přátelství mezi polským a sovětským lidem, a zdůraznila, že si přeje vytvoření silného a nezávislého Polska a usiluje o to, aby mezi SSSR a Polskem byly navázány dobré sousedské styky na podkladě přátelství a vzájemného respektování. Polsko musí být obnoveno ne tím, že uchvátí ukrajinská a běloruská území, pravilo se v prohlášení, ale tím, že k Polsku budou připojena odvěká polská západní území, která dříve odtrhlo od Polska Německo. Bez toho nelze sjednotit celý polský národ ve vlastním státě a získat nezbytný přístup k Baltskému moři. Spravedlivou touhu polského národa po úplném sjednocení v silném a nezávislém státě je třeba nejen uznávat, ale i podporovat. Sovětská vláda poukázala na to, že 'Sovětský svaz i Polsko mají zájem na tom, aby mezi našimi zeměmi vznikly přátelské vztahy a aby se národy Polska a Sovětského svazu sjednotily v boji proti společnému vnějšímu nepříteli, jak to vyžaduje společná věc všech spojenců,' (podkladem je zde: vněšňaja politika Sovětskovo sojuza v period otěčestvenoj vojny, t. II, 1. janvarja - 31. děkabrja 1944 G., Moskva 1946, str. 61)."
Východní historiografie pak dál pokračuje "sedmimílovými kroky" v konfrontaci, v předělávání veřejného mínění o demokratickém Polsku, když napadá i své Spojence v trojkoalici, v době 2. světové války, Velkou Británii a USA. V dalších řádkách už je naprostý konfrontační tón antagonistické pojetí třídního boje. "Polská otázka" ve světle světové politiky byla jedním z několika důvodů vzniku tzv. Studené války. Začínal, či pokračoval několik let trvající souboj Demokracie s novou totalitou nazývanou komunisty skromně nejprve "Lidová demokracie" a později "Socialismus". Na půdě Kominterny vznikaly referáty, které obviňovaly západní demokracie a Londýnskou emigrantskou vládu. V dubnu 1943 došlo ke konfrontaci.
Právě na začátku dubna 1943 pozvali Němci do Katyně Švýcarský Mezinárodní červený kříž a ten prokázal, že mrtvoly polských důstojníků pocházeli z let 1939-1940 ( přiznání Ruska a omluva přišla až 1991). Náboje a výpovědi svědků obvinili důstojníky NKVD a SSSR, když příkaz musel přijít od Stalina. Svět se vše dozvěděl, ale zatím, v roce 1943, USA a Velká Británie coby Spojenci ve ww2, nijak zvlášť, mimo dotazu, neprotestovali. Ale jinak tomu bylo u Polské exilové vlády v Londýně. Polská exilová vláda obvinila přímo NKVD a Stalina, že zavraždili polské důstojníky, kteří v září roku 1939 padli do Sovětského zajetí.
Stalin zareagoval tak jak bude za chvíli napsáno u východní historiografie, cituji:
"Diplomatické styky mezi Sovětským svazem a polskou emigrantskou vládou byly přerušeny 25. dubna 1943, poněvadž tato vláda prováděla vůči SSSR nepřátelskou politiku... ( historickým podkladem jsou zde informace z: Prof. Alexandra Viatteau, Historian Paris II University)".
Uvedený historický zdroj dále dodal i informace, že pozastavení diplomatických styků mezi SSSR, a polskou exilovou vládou v Londýně, provedené na příkaz Stalina, otevřelo právě Stalinovi cestu, jak dál postupně ničit exilovou vládu v Londýně. Stalinovi se otevřela cesta jak získat polská území a nastolit Lidovou vládu Polska, kde většinu měla postupně PSDS.
Podívejme se na další kroky politiky SSSR, do doby Varšavského povstání, když nejprve bude ona konfrontace s polským exilem v Londýně a vzápětí s Velkou Británií a USA. Cituji z východní historie:
"Přestože sovětská vláda jasně zformulovala své stanovisko vůči Polsku, hledala emigrantská vláda podporu u vládnoucích kruhů USA a Anglie.
´Polská otázka´ se na mezinárodním fóru stále více vyhrocovala. V podstatě šlo o to, jaké má být Polsko po vyhnání německých okupantů. Bude-li to Polsko demokratické, mírumilovné, silné a nezávislé, nebo bude-li v něm buržoazně statkářská moc a země se stane nástrojem v rukou imperialistických velmocí. V mezinárodní politice se v této otázce stále výrazněji rýsovaly dvě diametrálně protichůdné linie:
1/ Sovětský svaz důsledně podporoval polský lid v jeho boji za národní a sociální osvobození a byl pro vytvoření mírumilovného a svrchovaného státu. Takové Polsko by provádělo vůči sousedním zemím včetně SSSR přátelskou politiku.
2/ Spojené státy americké a Anglie se snažily zabránit vítězství demokratických sil v Polsku a po válce obnovit v zemi moc buržoazie a statkářů.
Tyto dvě linie se projevovaly při řešení konkrétních otázek, zejména otázek týkajících se složení polské vlády a východních hranic Polska. Sovětský svaz energicky podporoval široké kruhy polské veřejnosti, které žádaly demokratizaci vlády. Americké a anglické vládnoucí kruhy se stavěly proti tomu. Dělaly všechno možné, aby donutily Sovětský svaz uznat emigrantskou vládu (Diplomatické styky mezi Sovětským svazem a polskou emigrantskou vládou byly přerušeny 25. dubna 1943, poněvadž tato vláda prováděla vůči SSSR nepřátelskou politiku). Dne 18. ledna 1944 projevila vláda USA ochotu zprostředkovat jednání sovětské vlády s polskou emigrantskou vládou. Ve snaze činit nátlak na SSSR prohlásila, že váhání nebo odmítnutí sovětské vlády by mělo nepříznivý vliv na jakoukoliv mezinárodní spolupráci ( historickým podkladem je zde: AZP SSSR, f. 0129, inv. 28, p. 154, sp. 3, I. 11., Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4., str. 210). Sovětská vláda, která důsledně hájila zájmy polského lidu, odmítla tento návrh a prohlásila, že skutečným cílem emigrantské vlády ´není dosažení dohody se Sovětským svazem, ale snaha prohloubit konflikt a zatáhnout do něho spojence (historickým podkladem je zde: AZP SSSR, f. 0129, inv. 28, p. 154, sp. 1. 9.)".
Dle západní historiografie byl v letech 1943, 1944 v tzv "Polské otázce", vždy aktivnější Winston Churchill, nežli americký prezident Roosevelt a diplomacie USA. Americký prezident většinou jen souhlasil s Churchillem, neboť věděl, že Churchillovi a britské královské diplomacii, je "Polská otázka" v poválečné Evropě bližší. Až teprve v dalším pokračování východních historiků se začíná od Britů( předtím vždy východní historici nejvíce obviňovali USA, ale došlo k zlepšení, podívejme se), cituji:
" Diplomatickou aktivitu v této otázce zesílila hlavně anglická vláda. Jen v únoru-březnu 1944 se britský ministerský předseda čtyřikrát obrátil v polské záležitosti na šéfa sovětské vlády. Psal: ´Kdyby ve Varšavě byla vytvořena nová vláda, jiná než ta, již jsme dosud uznávali, vyvolalo by to.... ve Velké Británii a Spojených státech problémy poškozující onu těsnou shodu tří velmocí, na níž je závislá budoucnost světa ( historickým podkladem je zde: Korespondence předsedy rady ministrů SSSR s presidenty USA a ministerskými předsedy Velké Británie za Velké vlastenecké války 1941-1945, Praha 1958, str. 172.)."
Mapa oblastí a čtvrtí, které obsadila AK ve Varšavě v době
, kdy se jí nejvíce dařilo.
Od Bora-Komorowského východní historici použili, že již 26. listopadu 1943 hlásil Bor-Komorovskij Sosnovskému (veliteli AK v Londýně), že připravuje "v přísné tajnosti... zakonspirovanou síť vůdců nové tajné organizace... Bude to samostatná síť, která nebude napojena na široké organizace Zemské armády (historickým podkladem je zde: Polskie Sily Zbojne w drugiej Wojnie Swiatowej, t. III, Londyn 1950, s. 557).
Další ze zdrojů pak rozvíjí své znalosti utajených reorganizací Zemské armády, která se stále vyvíjela a vytvářela svou organizaci připravenou na různé eventuality dění v Polsku koncem války a po válce a říká, cituji:
"Koncem května 1944 vyslala emigrantská vláda do Polska generála Okulického, který přivezl tajné instrukce k reorganizaci Zemské armády. velitelství některých jednotek AK mělo podle nich po příchodu RA do Polska navázat spojení se sovětským vojenským velením a zachovat zároveň podřízenost polské vládě v Londýně a vrchnímu velení polských vojsk. ostatní síly AK měly zůstat v ilegalitě, aby pokračovaly boji proti Rudé armádě (historickým podkladem je zde: Sudebnyj Otčet po dělu ob organizatorach rukovoditěljach i učastnikach pol'skovo podpolja v tylu Krasnoj Armiji na těrritorii Polši, Litvy i zapadnych rajonov Belorussii i Ukrainy. Stenogafičeskij odčet, Moskva 1945, str. 10). Po obdržení těchto instrukcí byla ještě vytvořena přísně konspirativní protisovětská organizace, která posléze dostala název 'NIE' (Niepodleglość - Nezávislost). Oddíly AK se začaly dělit, budovaly se nové sklady zbraní, formovaly se zvláštní oddíly, které měly provádět sabotáže, diverze a teroristické akce proti důstojníkům Rudé armády a sovětským úředním osobám (podkladem je zde: Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4., str. 209)."
A východní historiografie dál pokračuje obviňováním západu, obviňováním svých spojenců v 2. světové válce, když nejprve ještě obviní emigrantskou polskou vládu. Vše v duchu rodící se "Studené války", cituji:
"Činnost emigrantské vlády namířenou proti národům Polska a Sovětského svazu podporovaly vládnoucí kruhy USA a Anglie, které chtěly obnovit staré buržoazní předzářijové Polsko a učinit z něho nástupiště útoku proti Sovětskému svazu. Již 16. listopadu 1943 zaslala emigrantská vláda ministerskému předsedovi Winstonu Churchillovi memorandum se žádostí, aby jí bylo zaručeno právo nastolit v Polsku, postupně jak bude osvobozováno, svou moc (historickým podkladem je zde: S. Mikolajczyk, The Rape of Poland. Pattern of Soviet Aggression, New York-Toronto 1948, p. 267 - 268)."
Další z východních zdrojů hned připomíná, že většinou lidí Polska uznávaná emigrantská vláda v Londýně vydala dekret, či prohlášení, ve kterém připomíná AK, že až bude v západních oblastech Ukrajiny a Běloruska očištěno území od okupantů, musí fungovat polské správní orgány. No a oheň byl na střeše, neboť šlo o území, o kterém už Stalin rozhodl - bude naše! Poslechněme východní historiky, cituji:
"Sovětská vláda tyto nároky energicky odmítla. Ve zvláštním prohlášení z 11. ledna 1944 odhalila protilidovou politiku polské emigrantské vlády, která se odtrhla od lidu a nebyla s to je podnítit k aktivnímu boji proti fašistickým okupantům. Sovětská vláda poukázala na to, že úprava východních hranic Polska z roku 1939 vytvořila spolehlivý základ pro pevné přátelství mezi polským a sovětským lidem, a zdůraznila, že si přeje vytvoření silného a nezávislého Polska a usiluje o to, aby mezi SSSR a Polskem byly navázány dobré sousedské styky na podkladě přátelství a vzájemného respektování. Polsko musí být obnoveno ne tím, že uchvátí ukrajinská a běloruská území, pravilo se v prohlášení, ale tím, že k Polsku budou připojena odvěká polská západní území, která dříve odtrhlo od Polska Německo. Bez toho nelze sjednotit celý polský národ ve vlastním státě a získat nezbytný přístup k Baltskému moři. Spravedlivou touhu polského národa po úplném sjednocení v silném a nezávislém státě je třeba nejen uznávat, ale i podporovat. Sovětská vláda poukázala na to, že 'Sovětský svaz i Polsko mají zájem na tom, aby mezi našimi zeměmi vznikly přátelské vztahy a aby se národy Polska a Sovětského svazu sjednotily v boji proti společnému vnějšímu nepříteli, jak to vyžaduje společná věc všech spojenců,' (podkladem je zde: vněšňaja politika Sovětskovo sojuza v period otěčestvenoj vojny, t. II, 1. janvarja - 31. děkabrja 1944 G., Moskva 1946, str. 61)."
Východní historiografie pak dál pokračuje "sedmimílovými kroky" v konfrontaci, v předělávání veřejného mínění o demokratickém Polsku, když napadá i své Spojence v trojkoalici, v době 2. světové války, Velkou Británii a USA. V dalších řádkách už je naprostý konfrontační tón antagonistické pojetí třídního boje. "Polská otázka" ve světle světové politiky byla jedním z několika důvodů vzniku tzv. Studené války. Začínal, či pokračoval několik let trvající souboj Demokracie s novou totalitou nazývanou komunisty skromně nejprve "Lidová demokracie" a později "Socialismus". Na půdě Kominterny vznikaly referáty, které obviňovaly západní demokracie a Londýnskou emigrantskou vládu. V dubnu 1943 došlo ke konfrontaci.
Právě na začátku dubna 1943 pozvali Němci do Katyně Švýcarský Mezinárodní červený kříž a ten prokázal, že mrtvoly polských důstojníků pocházeli z let 1939-1940 ( přiznání Ruska a omluva přišla až 1991). Náboje a výpovědi svědků obvinili důstojníky NKVD a SSSR, když příkaz musel přijít od Stalina. Svět se vše dozvěděl, ale zatím, v roce 1943, USA a Velká Británie coby Spojenci ve ww2, nijak zvlášť, mimo dotazu, neprotestovali. Ale jinak tomu bylo u Polské exilové vlády v Londýně. Polská exilová vláda obvinila přímo NKVD a Stalina, že zavraždili polské důstojníky, kteří v září roku 1939 padli do Sovětského zajetí.
Stalin zareagoval tak jak bude za chvíli napsáno u východní historiografie, cituji:
"Diplomatické styky mezi Sovětským svazem a polskou emigrantskou vládou byly přerušeny 25. dubna 1943, poněvadž tato vláda prováděla vůči SSSR nepřátelskou politiku... ( historickým podkladem jsou zde informace z: Prof. Alexandra Viatteau, Historian Paris II University)".
Uvedený historický zdroj dále dodal i informace, že pozastavení diplomatických styků mezi SSSR, a polskou exilovou vládou v Londýně, provedené na příkaz Stalina, otevřelo právě Stalinovi cestu, jak dál postupně ničit exilovou vládu v Londýně. Stalinovi se otevřela cesta jak získat polská území a nastolit Lidovou vládu Polska, kde většinu měla postupně PSDS.
Podívejme se na další kroky politiky SSSR, do doby Varšavského povstání, když nejprve bude ona konfrontace s polským exilem v Londýně a vzápětí s Velkou Británií a USA. Cituji z východní historie:
"Přestože sovětská vláda jasně zformulovala své stanovisko vůči Polsku, hledala emigrantská vláda podporu u vládnoucích kruhů USA a Anglie.
´Polská otázka´ se na mezinárodním fóru stále více vyhrocovala. V podstatě šlo o to, jaké má být Polsko po vyhnání německých okupantů. Bude-li to Polsko demokratické, mírumilovné, silné a nezávislé, nebo bude-li v něm buržoazně statkářská moc a země se stane nástrojem v rukou imperialistických velmocí. V mezinárodní politice se v této otázce stále výrazněji rýsovaly dvě diametrálně protichůdné linie:
1/ Sovětský svaz důsledně podporoval polský lid v jeho boji za národní a sociální osvobození a byl pro vytvoření mírumilovného a svrchovaného státu. Takové Polsko by provádělo vůči sousedním zemím včetně SSSR přátelskou politiku.
2/ Spojené státy americké a Anglie se snažily zabránit vítězství demokratických sil v Polsku a po válce obnovit v zemi moc buržoazie a statkářů.
Tyto dvě linie se projevovaly při řešení konkrétních otázek, zejména otázek týkajících se složení polské vlády a východních hranic Polska. Sovětský svaz energicky podporoval široké kruhy polské veřejnosti, které žádaly demokratizaci vlády. Americké a anglické vládnoucí kruhy se stavěly proti tomu. Dělaly všechno možné, aby donutily Sovětský svaz uznat emigrantskou vládu (Diplomatické styky mezi Sovětským svazem a polskou emigrantskou vládou byly přerušeny 25. dubna 1943, poněvadž tato vláda prováděla vůči SSSR nepřátelskou politiku). Dne 18. ledna 1944 projevila vláda USA ochotu zprostředkovat jednání sovětské vlády s polskou emigrantskou vládou. Ve snaze činit nátlak na SSSR prohlásila, že váhání nebo odmítnutí sovětské vlády by mělo nepříznivý vliv na jakoukoliv mezinárodní spolupráci ( historickým podkladem je zde: AZP SSSR, f. 0129, inv. 28, p. 154, sp. 3, I. 11., Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4., str. 210). Sovětská vláda, která důsledně hájila zájmy polského lidu, odmítla tento návrh a prohlásila, že skutečným cílem emigrantské vlády ´není dosažení dohody se Sovětským svazem, ale snaha prohloubit konflikt a zatáhnout do něho spojence (historickým podkladem je zde: AZP SSSR, f. 0129, inv. 28, p. 154, sp. 1. 9.)".
Dle západní historiografie byl v letech 1943, 1944 v tzv "Polské otázce", vždy aktivnější Winston Churchill, nežli americký prezident Roosevelt a diplomacie USA. Americký prezident většinou jen souhlasil s Churchillem, neboť věděl, že Churchillovi a britské královské diplomacii, je "Polská otázka" v poválečné Evropě bližší. Až teprve v dalším pokračování východních historiků se začíná od Britů( předtím vždy východní historici nejvíce obviňovali USA, ale došlo k zlepšení, podívejme se), cituji:
" Diplomatickou aktivitu v této otázce zesílila hlavně anglická vláda. Jen v únoru-březnu 1944 se britský ministerský předseda čtyřikrát obrátil v polské záležitosti na šéfa sovětské vlády. Psal: ´Kdyby ve Varšavě byla vytvořena nová vláda, jiná než ta, již jsme dosud uznávali, vyvolalo by to.... ve Velké Británii a Spojených státech problémy poškozující onu těsnou shodu tří velmocí, na níž je závislá budoucnost světa ( historickým podkladem je zde: Korespondence předsedy rady ministrů SSSR s presidenty USA a ministerskými předsedy Velké Británie za Velké vlastenecké války 1941-1945, Praha 1958, str. 172.)."