Rumunsko 1944. Pokračování boje. Č 1.
Napsal: 26/10/2015, 05:12
Rumunsko 1944. Pokračování boje. Č 1.
Mapa celé východní fronty od Baltu až po Jugoslávii v období od 19. srpna do 31. prosince

1944.
Povstání proti okupantům, Rumunsko, srpen 1944.
Již v JASKO-KIŠINĚVSKÉ operaci v Č 1. až Č 2. jsme hovořili o specifice vzniku podzemní protinacistické koalice v Rumunsku. Specifická byla rumunská koalice z toho důvodu, že jednou z jejích složek byla nejen stávající generalita armády a armáda sama, satelit OSY, ale i samotný královský dvůr v čele s králem Michalem I. Východní historiografie nás zavede do Rumunska v době, kdy se Rumunsko snažilo s vítězným postupem Rudé armády na západ, vystoupit ze svazku s Německem. Poslechněme si co o tzv. - "Srpnovém protifašistickém povstání rumunského lidu" - píší východní historikové, cituji:
" Mohutné údery Rudé armády v prostoru Jasů a Kišiněva a rychlý postup sovětských vojsk do rumunského vnitrozemí uspíšily ozbrojené vystoupení rumunského lidu proti fašistické diktatuře a předurčily osud Antoneskovy vlády. Události na frontě se vyvíjely tak rychle, že již k večeru 22. srpna bylo jasné, že skupina armád Jižní Ukrajina (´Südukraine´) utrpí katastrofální porážku.
V Bukurešti zavládl neobyčejný rozruch. Dne 23. srpna 1944 vzplanulo v hlavním městě ozbrojené povstání, které bylo začátkem národní a demokratické revoluce.
K povstání došlo za ostré politické krize v zemi. Lid i vojáci se již nechtěli dále smiřovat s fašistickým režimem. Úder Rudé armády u Jasů a Kišiněva způsobil ve fašistickém státním aparátu a mezi vládnoucími třídami paniku. A přesto se Antoneskova klika rozhodla pokračovat ve válce a hnát zemi do národní katastrofy. V této těžké době se našly v Rumunsku politické síly, které svrhly Antoneskovu vládu a obrátily zbraně proti hitlerovskému Německu.
Srpnové povstání bylo svými cíli i charakterem protifašistické. Vyvrcholilo jím rozhořčení a hněv dělníků, rolníků a vojáků, které Antoneskova klika a vládnoucí třídy uvrhly do nespravedlivé války proti SSSR (líčeno zatím a ještě kousek, jako kdyby jiné strany někdy pro východní historiky doby neexistovaly... - má poznámka). Komunistická strana po celou válku vyzývala pracující k boji jak za národní, tak i za sociální osvobození. Její opatření podporovalo rolnictvo, které mělo životní zájem na vyřešení agrární otázky. Hlavní hybnou silou povstání byla dělnická třída a vojáci.
Přípravu povstání bezprostředně řídila komunistická strana. Členové vedení Komunistické strany, kteří byli v Bukurešti, Emil Bodnaras, Iosif Ranghet a Constantin Pirvulescu, dále udržovali spojení s Gheorghem Gheorghiu-Dejem a jinými vedoucími pracovníky strany, uvězněnými v koncentračním táboře Tirgu Jiu. Zatímco král a jeho okolí zděšeně sledovali Antoneska a německá fašistická vojska a národně selská strana a liberálové vyčkávali, komunisté energicky a směle jednali. Jejich ideové přesvědčení, organizovanost a schopnost konspirativně pracovat velmi zapůsobily na vlastenecky smýšlející důstojníky (historickým podkladem je zde: Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4., str. 244.).
Na tajných poradách a schůzkách představitelů komunistické strany, vlasteneckých důstojníků a dvorních kruhů, k nimž došlo v červnu-srpnu, se jednalo o složení vlády, o hlavních dokumentech, které bude třeba vydat po zatčení Antoneskovy kliky, o propuštění antifašistů z vězení a koncentračních táborů, o vystoupení z války a obrácení zbraní proti hitlerovskému Německu a o připojení k protifašistickému bloku. Jednalo se také o podrobnostech operačního plánu povstání (historickým podkladem je zde: Lectii in ajutorul celor care studiaza istoria P. M. R., pag. 458-459.). Bylo stanoveno, že povstání bude zahájeno, až sovětská vojska začnou postupovat do nitra Rumunska. Signálem k povstání mělo být zatčení Antoneska; z několika vypracovaných variant bylo uznáno za nejvhodnější zatknout ho v královském paláci. Účastníci porad vymezili objekty, které bylo třeba obsadit, vypracovali seznam osob, které měly být zatčeny a určili k tomuto účelu nezbytné ozbrojené oddíly. Dne 20. srpna, když Rudá armáda přešla do útoku, sešla se porada, na níž bylo rozhodnuto zahájit povstání 24.-26. srpna.
Ozbrojené povstání začalo zatčením Antoneskovy kliky o den dříve, než bylo naplánováno. Situace si vynutila zahájení právě 23. srpna 1944. Na ráno toho dne bylo svoláno mimořádné zasedání vlády, které mělo projednat situaci na frontě. Ion Antonescu, který se nedávno vrátil z hitlerovského hlavního stanu, kde slíbil, že se bude bít do posledního muže, navrhl zorganizovat obranu na čáře Fokšany-Namoloasa-Galati a zmobilizoval ´všechny síly národa´ k pokračování ve válce. Aby mělo toto usnesení, které vůbec neodpovídalo dané politické a vojenské situaci, větší váhu, chtěl pro ně Antonescu získat podporu krále a přimět ho, aby se obrátil k lidu s výzvou. Proto se odebral se svým náměstkem Mihaiem Antoneskem do královského paláce (historickým podkladem je zde: Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4., str. 244.).
Antoneskova přítomnost v paláci byla vhodnou příležitostí k plánovanému zatčení. Král a jeho důvěrníci vzhledem k dané situaci, jež nastala po porážce Skupiny armád Jižní Ukrajina (Śüdukraine´), oba Antonesky zatkli. Poté byli do paláce pod záminkou, že bude zasedání vlády, pozváni někteří ministři, kteří byli rovněž zatčeni. Téhož dne večer odvezl bojový vlastenecký oddíl pod Bondarasovým velením I. Antoneska a jeho ministry do ilegálního sídla ÚV KSR na bukurešťském předměstí, kde zatčení zůstali až do jejich předání sovětskému velení (historickým podkladem je zde: AMO SSSR, f. 240, inv. 73 765, sp. 41, l. 10-11.).
V souladu s plánem ozbrojeného povstání dostaly jednotky bukurešťské posádky po zatčení Antoneskovy kliky rozkaz vojenského velitelství hlavního města, který již předtím vypracoval vojenský výbor, řízený komunistickou stranou. Tento rozkaz zněl: Okamžitě a najednou obsadit důležité objekty hlavního města; zmocnit se budov, v nichž sídlily německé instituce a vojenské jednotky a přerušit jejich vzájemné spojení; zadržovat německá auta a přimět hitlerovce, kteří se objeví na ulicích, aby se vzdali (historickým podkladem je zde: Archív ministerstva obrany RLR, sp. 242/2, l. 21-22.).
Když se velitelé vojenských jednotek, důstojníci a vojáci bukurešťské posádky dověděli o Antoneskově zatčení, okamžitě začali plnit rozkaz. Do půlnoci obsadily jednotky posádky a bojové vlastenecké oddíly telefonní centrálu, telegraf, rozhlas a jiné důležité objekty.
V té době vytvořily dvorní kruhy, příslušníci národně selské strany a liberálové - v rozporu s požadavky Komunistické strany Rumunska, která chtěla vytvořit vládu z představitelů všech protifašistických stran a organizací - vládu v čele s generálem Constantinem Sanateskem, náčelníkem královské vojenské kanceláře. Většinu vlády tvořili reakční vojenští hodnostáři a úředníci. Jako státní ministři bez portfeje byli do ní pojati představitelé stran Národně demokratického bloku, za každou stranu jeden.
Dne 23. srpna 1944 večer vysílal rozhlas královo prohlášení. Mluvilo se v něm o likvidaci fašistické diktatury a o zastavení válečných akcí proti státům antifašistické koalice, o přijetí podmínek příměří, navržených sovětskou vládou 12. dubna 1944, a o odhodlání bojovat proti hitlerovskému Německu za osvobození země. Komunistická strana, která byla duší a organizátorkou ozbrojeného protifašistického povstání, využila tak královy moci k zatčení Antoneskovy kliky a svržení fašistické vlády (historickým podkladem je zde: Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4., str. 245.).
Dvorní kruhy a buržoazně statkářské strany vytvořily vládu reakční strany, a tím hodlaly povstání ukončit. Chtěly se domluvit o volném odchodu hitlerovských vojsk z Rumunska.
Dne 23. srpna večer přijal král německého velvyslance v Rumunsku M. Killingera a Sanatescu přijal hitlerovské generály E. Hansena a A. Gerstenbergra. Bylo jim řečeno, že německá vojska mohou bez překážek odejít z Rumunska a že rumunská vláda jim v tom nebude činit žádné potíže. Sanatescu skutečně vydal rozkaz nezačínat žádné vojenské akce. Hitlerovští generálové se zavázali, že stáhnou svá vojska z rumunského území, a byli na ´čestné slovo´propuštěni do Baneasy, kde byly rozmístěny německé vojenské jednotky (historickým podkladem je zde: Lectii in ajutorul celor care studiaza istoria P. M. R., pag. 463.). Náčelník generálního štábu generál Mihail, jmenovaný králem, slíbil německému velení, že se postará o ´volný odchod německých jednotek z území Rumunska´. Zároveň prohlásil, že se ´chce vyhnout jakýmkoli ozbrojeným srážkám mezi německými a rumunskými vojsky.... (historickým podkladem je zde: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 11 635, str. 189.).
Činnost krále a jeho stoupenců, i když působila jisté potíže při rozvíjení ozbrojeného povstání, nemohla již změnit běh událostí a zastavit započatý boj proti okupantům. Vojenské jednotky a bojové vlastenecké oddíly zaútočily 24. srpna ráno na objekty obsazené hitlerovci. Za této situace nebyly reakční síly s to zabránit rumunské vládě, aby vyhlásila válku Německu, což učinila ještě téhož dne (historickým podkladem je zde: Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4., str. 245.).
Komunistická strana od samého počátku považovala boj proti německým vojskům za nevyhnutelný a nutný. Dne 24. srpna ráno bylo v prvním legálním čísle komunistického listu ´Ŕomania Libera´ (´Svobodné Rumunsko´) otištěno provolání ÚV KSR s plamennou bojovou výzvou k masám. Pravilo se v něm: ´Protože střetnutí s hitlerovskými vojáky je nevyhnutelné, vyzývá Komunistická strana Rumunska dělníky, rolníky, inteligenci, všechny rumunské občany, aby v plné zbroji zahájili nemilosrdný boj proti úhlavnímu nepříteli rumunského lidu za zajištění své budoucnosti´ ( historickým podkladem je zde: ´Romania libera ´ z 24. srpna 1944.). V odpověď na výzvu komunistické strany vstoupily tisíce pracujících do bojových vlasteneckých oddílů (historickým podkladem je zde: Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4., str. 246.).
Jakmile se sovětská vláda dověděla o událostech v Rumunsku, vysílal rozhlas prohlášení lidového komisariátu zahraničních věcí, v němž se potvrzovalo prohlášení sovětské vlády z 2. dubna 1944 a zdůrazňovalo se, že Rudá armáda nejen rumunskou armádu neodzbrojí, ale naopak jí pomůže, bude-li společně bojovat proti Němcům za nezávislost Rumunska nebo proti hortyovskému Maďarsku za osvobození severního Sedmihradska. Dále se v prohlášení říkalo, že ´pomoc rumunských vojsk Rudé armádě v zájmu likvidace německých vojsk je jediným prostředkem k rychlému zastavení válečných operací na území Rumunska a k uzavření příměří mezi Rumunskem a koalicí spojenců (historickým podkladem je zde: Vněšnaja politika Sovětskovo Sojuza v period Otěčestvenoj vojny, T. II, str. 172.). Toto prohlášení sovětské vlády uvítal rumunský lid s velkým uspokojením (historickým podkladem je zde: Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4., str. 246.)."
Mapa celé východní fronty od Baltu až po Jugoslávii v období od 19. srpna do 31. prosince

1944.
Povstání proti okupantům, Rumunsko, srpen 1944.
Již v JASKO-KIŠINĚVSKÉ operaci v Č 1. až Č 2. jsme hovořili o specifice vzniku podzemní protinacistické koalice v Rumunsku. Specifická byla rumunská koalice z toho důvodu, že jednou z jejích složek byla nejen stávající generalita armády a armáda sama, satelit OSY, ale i samotný královský dvůr v čele s králem Michalem I. Východní historiografie nás zavede do Rumunska v době, kdy se Rumunsko snažilo s vítězným postupem Rudé armády na západ, vystoupit ze svazku s Německem. Poslechněme si co o tzv. - "Srpnovém protifašistickém povstání rumunského lidu" - píší východní historikové, cituji:
" Mohutné údery Rudé armády v prostoru Jasů a Kišiněva a rychlý postup sovětských vojsk do rumunského vnitrozemí uspíšily ozbrojené vystoupení rumunského lidu proti fašistické diktatuře a předurčily osud Antoneskovy vlády. Události na frontě se vyvíjely tak rychle, že již k večeru 22. srpna bylo jasné, že skupina armád Jižní Ukrajina (´Südukraine´) utrpí katastrofální porážku.
V Bukurešti zavládl neobyčejný rozruch. Dne 23. srpna 1944 vzplanulo v hlavním městě ozbrojené povstání, které bylo začátkem národní a demokratické revoluce.
K povstání došlo za ostré politické krize v zemi. Lid i vojáci se již nechtěli dále smiřovat s fašistickým režimem. Úder Rudé armády u Jasů a Kišiněva způsobil ve fašistickém státním aparátu a mezi vládnoucími třídami paniku. A přesto se Antoneskova klika rozhodla pokračovat ve válce a hnát zemi do národní katastrofy. V této těžké době se našly v Rumunsku politické síly, které svrhly Antoneskovu vládu a obrátily zbraně proti hitlerovskému Německu.
Srpnové povstání bylo svými cíli i charakterem protifašistické. Vyvrcholilo jím rozhořčení a hněv dělníků, rolníků a vojáků, které Antoneskova klika a vládnoucí třídy uvrhly do nespravedlivé války proti SSSR (líčeno zatím a ještě kousek, jako kdyby jiné strany někdy pro východní historiky doby neexistovaly... - má poznámka). Komunistická strana po celou válku vyzývala pracující k boji jak za národní, tak i za sociální osvobození. Její opatření podporovalo rolnictvo, které mělo životní zájem na vyřešení agrární otázky. Hlavní hybnou silou povstání byla dělnická třída a vojáci.
Přípravu povstání bezprostředně řídila komunistická strana. Členové vedení Komunistické strany, kteří byli v Bukurešti, Emil Bodnaras, Iosif Ranghet a Constantin Pirvulescu, dále udržovali spojení s Gheorghem Gheorghiu-Dejem a jinými vedoucími pracovníky strany, uvězněnými v koncentračním táboře Tirgu Jiu. Zatímco král a jeho okolí zděšeně sledovali Antoneska a německá fašistická vojska a národně selská strana a liberálové vyčkávali, komunisté energicky a směle jednali. Jejich ideové přesvědčení, organizovanost a schopnost konspirativně pracovat velmi zapůsobily na vlastenecky smýšlející důstojníky (historickým podkladem je zde: Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4., str. 244.).
Na tajných poradách a schůzkách představitelů komunistické strany, vlasteneckých důstojníků a dvorních kruhů, k nimž došlo v červnu-srpnu, se jednalo o složení vlády, o hlavních dokumentech, které bude třeba vydat po zatčení Antoneskovy kliky, o propuštění antifašistů z vězení a koncentračních táborů, o vystoupení z války a obrácení zbraní proti hitlerovskému Německu a o připojení k protifašistickému bloku. Jednalo se také o podrobnostech operačního plánu povstání (historickým podkladem je zde: Lectii in ajutorul celor care studiaza istoria P. M. R., pag. 458-459.). Bylo stanoveno, že povstání bude zahájeno, až sovětská vojska začnou postupovat do nitra Rumunska. Signálem k povstání mělo být zatčení Antoneska; z několika vypracovaných variant bylo uznáno za nejvhodnější zatknout ho v královském paláci. Účastníci porad vymezili objekty, které bylo třeba obsadit, vypracovali seznam osob, které měly být zatčeny a určili k tomuto účelu nezbytné ozbrojené oddíly. Dne 20. srpna, když Rudá armáda přešla do útoku, sešla se porada, na níž bylo rozhodnuto zahájit povstání 24.-26. srpna.
Ozbrojené povstání začalo zatčením Antoneskovy kliky o den dříve, než bylo naplánováno. Situace si vynutila zahájení právě 23. srpna 1944. Na ráno toho dne bylo svoláno mimořádné zasedání vlády, které mělo projednat situaci na frontě. Ion Antonescu, který se nedávno vrátil z hitlerovského hlavního stanu, kde slíbil, že se bude bít do posledního muže, navrhl zorganizovat obranu na čáře Fokšany-Namoloasa-Galati a zmobilizoval ´všechny síly národa´ k pokračování ve válce. Aby mělo toto usnesení, které vůbec neodpovídalo dané politické a vojenské situaci, větší váhu, chtěl pro ně Antonescu získat podporu krále a přimět ho, aby se obrátil k lidu s výzvou. Proto se odebral se svým náměstkem Mihaiem Antoneskem do královského paláce (historickým podkladem je zde: Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4., str. 244.).
Antoneskova přítomnost v paláci byla vhodnou příležitostí k plánovanému zatčení. Král a jeho důvěrníci vzhledem k dané situaci, jež nastala po porážce Skupiny armád Jižní Ukrajina (Śüdukraine´), oba Antonesky zatkli. Poté byli do paláce pod záminkou, že bude zasedání vlády, pozváni někteří ministři, kteří byli rovněž zatčeni. Téhož dne večer odvezl bojový vlastenecký oddíl pod Bondarasovým velením I. Antoneska a jeho ministry do ilegálního sídla ÚV KSR na bukurešťském předměstí, kde zatčení zůstali až do jejich předání sovětskému velení (historickým podkladem je zde: AMO SSSR, f. 240, inv. 73 765, sp. 41, l. 10-11.).
V souladu s plánem ozbrojeného povstání dostaly jednotky bukurešťské posádky po zatčení Antoneskovy kliky rozkaz vojenského velitelství hlavního města, který již předtím vypracoval vojenský výbor, řízený komunistickou stranou. Tento rozkaz zněl: Okamžitě a najednou obsadit důležité objekty hlavního města; zmocnit se budov, v nichž sídlily německé instituce a vojenské jednotky a přerušit jejich vzájemné spojení; zadržovat německá auta a přimět hitlerovce, kteří se objeví na ulicích, aby se vzdali (historickým podkladem je zde: Archív ministerstva obrany RLR, sp. 242/2, l. 21-22.).
Když se velitelé vojenských jednotek, důstojníci a vojáci bukurešťské posádky dověděli o Antoneskově zatčení, okamžitě začali plnit rozkaz. Do půlnoci obsadily jednotky posádky a bojové vlastenecké oddíly telefonní centrálu, telegraf, rozhlas a jiné důležité objekty.
V té době vytvořily dvorní kruhy, příslušníci národně selské strany a liberálové - v rozporu s požadavky Komunistické strany Rumunska, která chtěla vytvořit vládu z představitelů všech protifašistických stran a organizací - vládu v čele s generálem Constantinem Sanateskem, náčelníkem královské vojenské kanceláře. Většinu vlády tvořili reakční vojenští hodnostáři a úředníci. Jako státní ministři bez portfeje byli do ní pojati představitelé stran Národně demokratického bloku, za každou stranu jeden.
Dne 23. srpna 1944 večer vysílal rozhlas královo prohlášení. Mluvilo se v něm o likvidaci fašistické diktatury a o zastavení válečných akcí proti státům antifašistické koalice, o přijetí podmínek příměří, navržených sovětskou vládou 12. dubna 1944, a o odhodlání bojovat proti hitlerovskému Německu za osvobození země. Komunistická strana, která byla duší a organizátorkou ozbrojeného protifašistického povstání, využila tak královy moci k zatčení Antoneskovy kliky a svržení fašistické vlády (historickým podkladem je zde: Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4., str. 245.).
Dvorní kruhy a buržoazně statkářské strany vytvořily vládu reakční strany, a tím hodlaly povstání ukončit. Chtěly se domluvit o volném odchodu hitlerovských vojsk z Rumunska.
Dne 23. srpna večer přijal král německého velvyslance v Rumunsku M. Killingera a Sanatescu přijal hitlerovské generály E. Hansena a A. Gerstenbergra. Bylo jim řečeno, že německá vojska mohou bez překážek odejít z Rumunska a že rumunská vláda jim v tom nebude činit žádné potíže. Sanatescu skutečně vydal rozkaz nezačínat žádné vojenské akce. Hitlerovští generálové se zavázali, že stáhnou svá vojska z rumunského území, a byli na ´čestné slovo´propuštěni do Baneasy, kde byly rozmístěny německé vojenské jednotky (historickým podkladem je zde: Lectii in ajutorul celor care studiaza istoria P. M. R., pag. 463.). Náčelník generálního štábu generál Mihail, jmenovaný králem, slíbil německému velení, že se postará o ´volný odchod německých jednotek z území Rumunska´. Zároveň prohlásil, že se ´chce vyhnout jakýmkoli ozbrojeným srážkám mezi německými a rumunskými vojsky.... (historickým podkladem je zde: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 11 635, str. 189.).
Činnost krále a jeho stoupenců, i když působila jisté potíže při rozvíjení ozbrojeného povstání, nemohla již změnit běh událostí a zastavit započatý boj proti okupantům. Vojenské jednotky a bojové vlastenecké oddíly zaútočily 24. srpna ráno na objekty obsazené hitlerovci. Za této situace nebyly reakční síly s to zabránit rumunské vládě, aby vyhlásila válku Německu, což učinila ještě téhož dne (historickým podkladem je zde: Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4., str. 245.).
Komunistická strana od samého počátku považovala boj proti německým vojskům za nevyhnutelný a nutný. Dne 24. srpna ráno bylo v prvním legálním čísle komunistického listu ´Ŕomania Libera´ (´Svobodné Rumunsko´) otištěno provolání ÚV KSR s plamennou bojovou výzvou k masám. Pravilo se v něm: ´Protože střetnutí s hitlerovskými vojáky je nevyhnutelné, vyzývá Komunistická strana Rumunska dělníky, rolníky, inteligenci, všechny rumunské občany, aby v plné zbroji zahájili nemilosrdný boj proti úhlavnímu nepříteli rumunského lidu za zajištění své budoucnosti´ ( historickým podkladem je zde: ´Romania libera ´ z 24. srpna 1944.). V odpověď na výzvu komunistické strany vstoupily tisíce pracujících do bojových vlasteneckých oddílů (historickým podkladem je zde: Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4., str. 246.).
Jakmile se sovětská vláda dověděla o událostech v Rumunsku, vysílal rozhlas prohlášení lidového komisariátu zahraničních věcí, v němž se potvrzovalo prohlášení sovětské vlády z 2. dubna 1944 a zdůrazňovalo se, že Rudá armáda nejen rumunskou armádu neodzbrojí, ale naopak jí pomůže, bude-li společně bojovat proti Němcům za nezávislost Rumunska nebo proti hortyovskému Maďarsku za osvobození severního Sedmihradska. Dále se v prohlášení říkalo, že ´pomoc rumunských vojsk Rudé armádě v zájmu likvidace německých vojsk je jediným prostředkem k rychlému zastavení válečných operací na území Rumunska a k uzavření příměří mezi Rumunskem a koalicí spojenců (historickým podkladem je zde: Vněšnaja politika Sovětskovo Sojuza v period Otěčestvenoj vojny, T. II, str. 172.). Toto prohlášení sovětské vlády uvítal rumunský lid s velkým uspokojením (historickým podkladem je zde: Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4., str. 246.)."