Fairchild A-10 Thunderbolt II

Letouny všech typů a použití
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Co já vím, tak to vyřazení je stále odkládáno, spíše se jen snižují stavy. V podstatě nemají USA nic podobně odolného a účinného proti obrněné technice...a když uvážíme nízkou cenu provozu, tak je vymalováno.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Následujících pár fotek na něž jsem narazil na netu dokládá téměř extrémní odolnost stroje a schopnost přežít vážná bojová poškození. Tento A-10 se 7. dubna 2003 dostal nad Bagdádem do těžké protiletadlové palby. Pilot, nebo spíš pilotka se s kompletně vyřazenou hydraulikou, jedním nefunkčním motorem a částečně nefunkčními ocasními plochami dokázala vrátit téměř 100 mil na svou základnu a posadit stroj s mimo jiné poškozeným podvozkem na zem. Po prohlídce mechaniky bylo napočítáno několik stovek děr po kulkách. Podle vyjádření pilotky captain Kim Campbell se letoun až na neustálé stáčení doleva choval celkem normálně a celou vážnost situace si prý uvědomila až na zemi potom co viděla rozsah škod.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

http://tankkiller.com/
http://www.warbirdforum.com/chick.htm
http://www.findarticles.com/p/articles/ ... i_n6100282
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Tak to je hustý. Klika z ...... Normálně z toho má být placka.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Zajímavý že to tedy nějak výrazněji nepoznala když měla letadlo jako řešeto.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Že jí nejede motor a nefunguje hydraulika zřejmě věděla od začátku. Jedině, že by byla slepá, všechny kontrolky na palubce jí musely hrát pěkně do červena.
To její vyjádření bylo spíš ve smyslu chování stroje ve vzduchu.

Sám víš, že v tomhle letadle jsou všechny systémy předimenzovány a několikrát zálohovány protože se předpokládá použití Warthoga i v oblastech kde může být dusno co se týká prostředků PVO protivníka.
S nějakým šrámem v laku, nebo s dírkou od kulky se počítá, ale aby se bez problémů na základnu vrátil takhle děravý stroj? To už není jen o kvalitě konstrukce, při té ženské musela stát celá rota andělů strážných.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

No, ale právě tady asi nejde jen o pár kulek. Je to sice zálohováno, ale když nejdou kontrolky tak nikdy nevíš, který je to systém. Proto vždy podivení. Jasně jsou známá těžká poškození - vždy je to ale...
Jak říkáš Všichni svatí a nějaká ženská " Bůh".
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Redgar
desátník
desátník
Příspěvky: 52
Registrován: 25/8/2007, 21:04

Příspěvek od Redgar »

A-10 je impozantní letoun o kterém se vypráví že je postaveno kolem kanonu GAU-8/A:-)Nicméně musím reagovat na některá data.
Hanessi zajímalo by mě jak může A-10 nést a použít střely AIM-7 když nemá vlastní vyhledávací/střelecký radar?Navíc maximální rychlost se šesti bombami o váze 227kg ve výšce 1,5km je 704km/h.
Nicméně je pravda že A-10 není moc dobře vybavena elektronicky a proto byli za války v zálivu,a nejen v ní,vybavovány kontejnery pro REB v kombinaci se střelami AIM-9 a pro noční lety a navádění používali piloti IR naváděcí hlavice střel Maverick.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

O F-117 se píše, že by teoreticky mohla odpalovat i Aim-7, akorát navádět by to musel jiný letoun. S A-10 to bude podobně teoretická možnost, ikdyž mi vzhledem k závěsníkům nesedí
Uživatelský avatar
Redgar
desátník
desátník
Příspěvky: 52
Registrován: 25/8/2007, 21:04

Příspěvek od Redgar »

Ano,četl jsem že F-117 může čistě teoreticky použít zbraně jako je AIM-7 nebo Maverick.Dokonce i JDAM,JSOW nebo JASSM a AMRAAM.Ale upřímně,viděl někdo někdy že by tento letoun použil v nějakém konfliktu něco jiného než laserem naváděnou pumu.
A-10 i F-117 nejsou pokud vím vybaveny potřebným vybavením na to aby dokázali zbrań jako je AIM-7 použít i kdyby cíl "ozářil" někdo jiný.Nehledě na to,že tyto letouny nejsou stavěny za účelem vzdušného boje.
Uživatelský avatar
Redgar
desátník
desátník
Příspěvky: 52
Registrován: 25/8/2007, 21:04

Příspěvek od Redgar »

O budoucnost A-10 se zatím bát nemusíme,dle mých informací zůstane ve výzbroji asi 50kusů těchto letounů a proběhne modernizace na verzi A-10C.Bohužel nevím do kdy budou sloužit.
Uživatelský avatar
Dancer
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 563
Registrován: 23/2/2007, 11:44

Příspěvek od Dancer »

michan píše:No, ale právě tady asi nejde jen o pár kulek. Je to sice zálohováno, ale když nejdou kontrolky tak nikdy nevíš, který je to systém. Proto vždy podivení. Jasně jsou známá těžká poškození - vždy je to ale...
Jak říkáš Všichni svatí a nějaká ženská " Bůh".
A-10-ka je konstruována tak, aby letěla bez 1 motoru, poloviny ocasních ploch, nebo třetiny nosných ploch.
Kokpit je chráněn titanovou "vanou". Z hlavy už si napamatuji, jaké ráži by měl odolat, ale jeho pancéřování je celkem mohutné.

Prostě předimenzovaná konstrukce pro extrémní ohrožení protileteckou palbou.
Uživatelský avatar
wildesau
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 420
Registrován: 5/3/2006, 09:05
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od wildesau »

Mám takové tušení,že kokpit měl odolat až střelám o ráži 23 mm.A-10 mě přijde jako stroj velmi vhodný pro protipovstalecký boj.
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

podle http://www.defense-aerospace.com/cgi-bi ... ele=jdc_34

dosáhl první A-10C operační způsobilosti.
ObrázekObrázek
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

wildesau píše:Mám takové tušení,že kokpit měl odolat až střelám o ráži 23 mm.A-10 mě přijde jako stroj velmi vhodný pro protipovstalecký boj.
Jo přesně jak píšeš, titanová vana z 38 mm silných plátů. Podle testů bez problémů odolá přímému zásahu projektilem do ráže 23 mm. U čelního skla některé zdroje udávají neprůstřelnost do ráže 20 mm.

Tohle se mi na Warthogu strašně líbí, ta jeho odolnost a způsob zálohování jednotlivých systémů. Neznám moc strojů které by dokázaly rozdýchat podobná poškození jako tenhle letoun.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
petr
svobodník
svobodník
Příspěvky: 38
Registrován: 10/7/2007, 19:17

Příspěvek od petr »

A-10 má omezenou kadenci kanónu GAU-8 při letu na jeden motor. Z důvodu obrovského zpětného rázu.
Prý má být obratnější než Albatros 39, ale to jsem jen slyšel.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

hľadaj lietadlo :

http://www.sukhoi.ru/forum/attachment.p ... 1201504633



PS: neviem či ide o foto z nejakej PC simulácie, ale celkom pekne to ukazuje digi kamufláž a jej efekt.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

http://cover72.wz.cz/img/KillingTanksInA-10A/index.htm

Nascanovaný článek z časopisu TakeOff 4/1993, tvořený z útržků rozhovorů s piloty A-10A. Pěkné počtení, ilustrace, v AJ
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Mimochodem, nevíte někdo s jakou obvyklou podvěšenou výzbrojí A-10 operuje?
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Jak kde - teď to budou asi JDAMy, resp. SDB, dřív to bylo to, co je v těch mých scanech - tedy 6x maverick, CBU, rušička a Sidewinder pro obranu.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

rabo píše:
PS: neviem či ide o foto z nejakej PC simulácie, ale celkom pekne to ukazuje digi kamufláž a jej efekt.
ne ne rabo, tohle je originální snímek firmy která tuhle kamufláž dělala. Je jasné že je trochu přikrášlený ale tak nějak to vypadá v reálu.
Jenom je otázka k čemu je maskování ze shora dobrý? Pochopil bych ze spoda aby ho nezahlédl pozorovatel vzdušného prostoru, ale na horních plochách?!
Za letu je vidět na radaru a na zemi ho stejně prozradí silueta, která se tak snadno nerozmaže.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Odpovědět

Zpět na „Letadla“