Fairchild A-10 Thunderbolt II
Napsal: 17/8/2005, 17:58

Fairchild A-10 Thunderbolt II
Jak pro koho je tohle letadlo známé,to už je vcelku jedno, ale je pravda že se postupem času vypracovalo v páteřní stroj americké armády při ničení obrněných jednotek nepřítele - takže by možná bylo dobré o něm něco napsat

dnes už je sice hodně nahrazováno,ale pořád kolem jeho bojové činnosti panují rozpačité názory zda jej nechat ve výzbroji nebo vyřadit.
A-10 byl zkonstruován z požadavku americké armády na stroj který by byl určen hlavně pro primární úkol - ničení obrněných prostředků nepřítele. Zakázku na vytvoření takovéhoto stroje zadala US Army ještě ke konci války ve Vietnamu kde takovýto stroj trochu chyběl - nebylo to v tom že neměly stíhačky které by mohly ničit tanky,ale tohle všechno nešlo skloubit v jednom stroji dohromady. Američané potřebovali stroj který by dosahoval průměrných rychlostí (požadavek na větší rychlosti nebyl),měl dostatečně pevný podvozek díky kterému by mohl startovat z nezpevněných ploch a měl dostatečnou nosnost aby unesl všechny tehdy dostupné protipozemní a hlavně ty protitankové zbraně.
Jako první přišla s nabídkou ihned firma Fairchild a tento stroj byl přes veliké váhání (!!) přijat. Ty pochybnosti okolo jeho přijetí byly vyvozeny z toho že US Army nyní chtěla bojové stroje (ať už stíhačky nebo bombardéry) které by dosahovaly nadzvukových rychlostí po zjištěních z války ve Vietnamu kde se rychlost jevila jako jediná pořádná obrana před střelami země-vzduch. A rychlost zrovna není A-10 vlastní - je schopen dosáhnout jen 680km/h to je maximum.
Schopnosti A-10 však zanedlouho přesvědčili i ty pochybující o jeho kvalitě. Na svou velikost a nosnost zbraní je a-10 velice obratný a to i s max. zatížením.
Avšak i přes mnohá svá plus má i mnoho mínusů které jej začaly stavět do pozice stroje kterého se snaží US Army nahradit modernějšími letadly.
Základním úkolem A-10 bylo a je ničení pancéřovaných cílů,podpora pozemních jednotek a nově teď stroje pro letecké navádění.
Hlavní a základní výzbrojí A-10 je mohutný letecký kanon ráže 30 mm GAU-8 Avenger.Tato obrovská zbraň slouží především k útokům na tanky a pancéřovaná vozidla,má taky obrovskou kadenci - pilot může volit mezi 2 ma rychlostmi střelby 4200ran/min a 2 100 ran/min. Pro tuto zbraň je možno nabít hodně druhů munice,nejpoužívanější je asi průbojná munice s kulkami z ochuzeného uranu - ty mají obrovskou průraznost. Kanon má 7 hlavní a do bubnového zásobníku je možno nabít 1350 střel.
Dalšími užívanými zbraněmi A-10 jsou střely AGM-65 Maverick,které jsou používány proti pohyblivým cílům a ničí je z nadzvukového letu, dále pak bloky z neřízenými raketami jako LAU-68,samostatné neřízené rakety, je také možno připevnit pumy neřízené třeba Mk.82,83,ale i ty řízené jako Walleye,Walleye II,Paveway,ale také řízené střely vzduch vzduch pro vlastní obranu jako třeba AIM-9 Sidewinder,nebo Aim-7 Sparrow.A-10 může nést i radiolokační střely HARM,nebo také protilodní střely AGM-84 SLAM.
A-10 letící jako předsunutý letecký návodčí má obvykle podvěšeno pár raket pro vlastní obranu před dalšími letadly, bloky s neřízenými,barevnými raketami pro označování cílů a dále hlavně různá pouzdra jak pro vlastní obranu tak pouzdra s infračervenými zařízeními pro označení cílů pro útočná letadla.
A-10 je velice dobře chráněný proti poškozením a taky samo proti případným poškozením nebo zničením a to pouzdry pro rušení pozemních vyhledávacích a střeleckých radarů - ALQ-184 ECM.Dále jsou na stroji hodně výmetnice klamných cílů a stroj je konstruován aby vydržel zásahy kulek i ráže 20 mm.Motory A-10 jsou stíněny proti ič. vyzařováni už v gondolách.ale taky dvojitou směrovkou která je kryje.
A-10 je tedy i v této době stále účinný stroj,ale začíná být pomalu,ale jistě nahrazován stroji F-16 Fighting Falcon - tedy jen útočné letky,stroje leteckých návodčích zůstávají ve výzbroji dále, i když už jsou mnohé prameny na jejich stáhnutí z výzbroje i v tomto nasazení.
Nejvíce byly A-10 použity ve válce v Perském zálivu kde se jim připisuje zničení největšího procenta tanků z celé války.
Nevýhody A-10 jsou v tom že stroj nemůže operovat za špatného počasí pže mu chybí palubní radar.
Technické údaje - A-10A Thunderbolt II
Motory: TF34-GE-100
Max. rychlost: 680 km/h
Dolet: 885 km
Dostup: 10 575 m
Rozměry:
Rozpětí: 17,53 m
Délka: 16,25 m
Výška: 4,47 m
Plocha křídel: 47,01 m2



