CV90 - nové bojové vozidlo pěchoty AČR

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13138
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Rase »

Sedm let na to čekám a konečně se dočkal. CV90 ostudu neudělá, je kompaktní, hodně rozšířené a s Leopardy jim to sluší. Předpokládám že smlouvu podepíšeme spolu se Slováky. Mám radost, byť bych na to vozidlo mohl kydat špínu (to i na ostatní co zbyla).
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11546
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Dzin »

Nikdy nic nemá býti za definitivní. Ale pokud to bude opravdu CV90, tak by mě docela zajímalo, jak moc se na tomto rozhodnutí podíleli poslední zprávy ohledně provozních problémů Ascodu a Lynxe.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11567
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Podle mne to byla cena a pak výsledky armádních zkoušek. Ascod a Lynx ještě neodladěná, CV již ano. A co si budeme namlouvat na těch videjích s dynamickými ukázkami působila bezkonkurenčně. Ale prim bude zřejmě cena.

Další otázkou je co ti Slováci. Jestli spíš půjde o harmonogram dodávek, nebo i třeba tu 35 mm.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1745
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Ostudu určitě neudělá, tu by neudělal žádný systém co byl ve výběru. Jen si nejsem jistý zda je to to nejlepší v horizontu min. roku 2050.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11567
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Vzhledem k rožšířenosti asi cajk.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11546
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Dzin »

Nesher má v tomto pravdu, že jediný a hlavní "problém" s CV90 je, že už je na konci technologického cyklu. Z hlediska dalšího rozvoje je na tom tedy hůře, než modernější stroje. Ovšem samo o sobě to nemusí být žádný opravdoví hendikep a svoji službu si nejspíše odbude s čistým štítem. Přeci jen je to prověřený výrobek, u kterého nehrozí dětské nemoci a přesně se ví, do čeho se jde.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1745
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Ty moje smíšené pocity mají původ ve třech věcech:
1) setrvalý trend je, že výzbroj vojáka neustále roste, časem dojde na drony i na úrovni družstva, případně i jinou výbavu, kterou si zatím ani neumím představit. A nevím jak to všechno, nacpat do "malého" CV 90. Ostatně jsem zvědavý jak se tam nacpe požadované množství vojáků.
2) Většina uživatelů se vzhledem ke stáří vozidel (jsou z 90. let) bude časem poohlížet po jejích náhradě. A vzhledem k tomu jak si CV 90 vede v tendrech u velkých zemí, tak mám obavy, že v tom budeme v druhé části životního cyklu skoro sami. Což se negativně projeví na ceně.
3) Z hlediska zahraničněpolitických zájmů to je spíš nevyužitá šance.
Ale na druhou stranu, zaplať pánbůh, že budou nová vozidla. Mohlo to být mnohem horší, např. Bradley, Marder nebo modernizace BVP 2 na SK způsob.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11546
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Dzin »

Nesher píše: 20/7/2022, 12:25Mohlo to být mnohem horší, např. Bradley
Zase Bradley by se dal pořídit za zlomek ceny CV90 a možná i část zadarmo. To by taky byla výhoda. Navíc je ve výzbroji armády Chorvatska i Saudů a měl by být i v Řecku a ve velkých počtech a vypadá to, že tam ještě dlouho bude a tedy je zajištěna podpora ze strany výrobce.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1745
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Řecko se údajně rozhodlo pro Lynx.
Bradley je malý (jen 6 vojáků), má dělo ráže 25 mm a museli bychom zaplatit integraci Spike. To je spíš čertovo vejce.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11567
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

„Průmyslová spolupráce pro nás není jen smontování vozidla z dodaných dílů, ale skutečné zapojení českého průmyslu do výroby, a také vývoje vozidla ve všech jeho variantách. Chceme do České republiky přenést i náročnější činnosti, věříme ve schopnosti českých techniků a odborníků,
Viz Pandur II :wink: Ale jo, hlavně že už se něco koupí. Stávající stav je již neúnosný.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11546
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Dzin »

Nehodnotím, jestli nám Bradley vyhovuje nebo ne, jen že má výhodu v tom, že je hodně levný a rychle k mání a jeho bojové výkony také nejsou k zahození.

U Řecka to je zajímavé, to jsem netušil, myslel jsem, že je ruka v rukávě.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1745
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Dzin píše: 20/7/2022, 12:36 Nehodnotím, jestli nám Bradley vyhovuje nebo ne, jen že má výhodu v tom, že je hodně levný a rychle k mání a jeho bojové výkony také nejsou k zahození.

U Řecka to je zajímavé, to jsem netušil, myslel jsem, že je ruka v rukávě.
Souvisí to s tou výměnou zbraní s Německem pro Ukrajinu.
Řecko za BVP 1 dostane nějaké Mardery a Fuchse a když už byli v tom, tak se začali zajímat o Lynxe.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1745
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Tady oficiální TZ z MO.
Jen se trochu obávám o ten "velký potenciál další modernizace" :wink:
https://mocr.army.cz/informacni-servis/ ... ii-237510/
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4953
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Juraj Tichý »

ato vozidla používá řada evropských armád a rozhodla se pro ně i Slovenská republika, s kterou budeme naše jednání koordinovat,“ uvedla ministryně Černochová s tím, že od spolupráce se slovenskou stranou si vláda slibuje další úspory.
Aj vy pôjdete do 35ky. Som o tom presvedčený na 99%.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3818
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Scotty87 »

CV90 má (krom tedy toho že se asi líbilo vojákům) jedinou nezpochybnitelnou výhodu. CSG z jejich výroby nebude mít ani korunu a tím pádem nebude problém přenést maximum výroby do VOP CZ.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3818
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Juraj Tichý píše: 20/7/2022, 13:21 Aj vy pôjdete do 35ky. Som o tom presvedčený na 99%.
Jsem celkem přesvědčený že ne. Nepřekročitelné požadavky stále platí a jeden z nich je i ráže 30 mm.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1745
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Scotty87 píše: 20/7/2022, 13:43
Juraj Tichý píše: 20/7/2022, 13:21 Aj vy pôjdete do 35ky. Som o tom presvedčený na 99%.
Jsem celkem přesvědčený že ne. Nepřekročitelné požadavky stále platí a jeden z nich je i ráže 30 mm.
Též doufám, že ne. Naopak by MO mohlo využít situaci a dojednat se ZVI plnohodnotnou výrobu munice v ČR.
Pro nové BVP a stávající i nové Pandury (když opomenu logistické důvody, které jsou neoddiskutovatelné) by to už dávalo smysl i ekonomicky. Obdoba STV a výroby 155 mm munice.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2508
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Lynx »

Jednání budeme koordinovat se 🇸🇰, jež se vydalo stejnou cestou, abychom dosáhli co nejvýhodnějších podmínek.

https://twitter.com/jana_cernochova/sta ... y21mA&s=19
https://twitter.com/jana_cernochova/sta ... DsRPg&s=19
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3621
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od seabee »

Lynx píše: 20/7/2022, 13:59 Jednání budeme koordinovat se 🇸🇰, jež se vydalo stejnou cestou, abychom dosáhli co nejvýhodnějších podmínek.

https://twitter.com/jana_cernochova/sta ... y21mA&s=19
https://twitter.com/jana_cernochova/sta ... DsRPg&s=19
Konečně po dlouhých letech závan zdravého rozumu.
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1745
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Nesher »

seabee píše: 20/7/2022, 14:19
Lynx píše: 20/7/2022, 13:59 Jednání budeme koordinovat se 🇸🇰, jež se vydalo stejnou cestou, abychom dosáhli co nejvýhodnějších podmínek.

https://twitter.com/jana_cernochova/sta ... y21mA&s=19
https://twitter.com/jana_cernochova/sta ... DsRPg&s=19
Konečně po dlouhých letech závan zdravého rozumu.
Já bych počkal co z toho bude. Moc bych se nedivil, že vzhledem v tomto projektu odlišným ekonomickým zájmům (myšleno maximum výroby doma) obou zemí i odlišným technickým požadavkům se to nakonec omezí na společný podpis dvou naprosto separátních smluv . Což bude prezentováno jako velký úspěch.
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“