SNP, boj RA a čs. armády v ČSR 1944. Č 4.
Napsal: 14/12/2015, 05:24
SNP, boj RA a čs. armády v ČSR 1944. Č 4.
Mapa povstaleckého území SNP krátce po 29. srpnu 1944. Jsou na ní též vidět vstupy

německých okupačních oddílů a Bojových skupin po 29. srpnu 1944 na Slovensko.
Počátek srpna 1944 byl hektický. Jednalo se o dobu, kdy byli Němci vyhnáni již z celého území Sovětského svazu a RA již také vkročila do Polska a připravovala se na vstup do ČSR.
Velmi rychle eskalovala situace na Slovensku, Kde "bylo tamějším fašistům velice úzko." Slovenskem se šířili zprávy, že "Němci shromažďují vojsko na slovenských hranicích a chystají se Slovensko obsadit." Ještě to nebyla zcela pravda, ale jen z toho důvodu, že "Wehrmacht jen momentálně neměl dostatek jednotek k obsazení karpatského pásma." Němci však "počítali s obsazením karpatského pásma v případě, že by se fronta přiblížila." Že Němci budou nejen Karpaty obsazovat bylo však jisté, "zvláště i z toho důvodu, že i v březnu 1944 obsadili Maďarsko."
(zde ještě i něco o SNP i z Wikipedie:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Slovensk% ... _povstanie
).
Navenek však "i německý velvyslanec na Slovensku Ludin zalhal prezidentu Tisovi, že o obsazování Slovenska německou armádou nic neví." A ministr vnitra Slovenské vlády "Šaňo Mach hned spěchal do rozhlasu a uklidňoval veřejnost." Po překladu jeho slova: "Ubezpečuji vás, že nebyl učiněn žádný pokus, aby Slovensko bylo obsazeno. O obsazení Slovenska zde doma není ani řeči..." Byla to skutečně uklidňující zvěst pro všechny organizátory povstání... Všichni organizátoři hned začali doufat, že se vše stihne, a že se i včas vrátí ilegální delegace SNR ze Sovětského svazu se směrnicemi z Moskvy. Byla zde velká naděje, že SNP bude možno zahájit podle nejvhodnější varianty a ještě i s koordinací postupu Rudé armády...!
Ještě v létě roku 1944 moskevské vedení KSČ rozhodlo, že se musí posílit, do povstání, partyzánské hnutí na Slovensku. Jenomže tohle posílení bylo skokové, velké a rozhodnutí bylo uděláno bez konzultací s Komunistickou stranou Slovenska. Doslova - "Skupiny partyzánů vycvičených v Sovětském svazu byly vysazeny na Slovensku a další skupiny přešly slovenské území z východního Polska. Veškeré akce partyzánů byly řízeny z velitelství v Kyjevě. Tento stav přetrval i po zahájení povstání a vedl k vážným problémům při koordinaci činnosti partyzánských skupin s jednotkami armády, které měli partyzáni podporovat."
Podle jednoho z použitých pramenů se odhady počtu partyzánů značně liší a říkají, že jich bylo něco mezi 18 000 až 26 000. Jeden z dalších pramenů pak říká, že "v červenci 1944 jich bylo evidováno 233, kdežto v srpnu počet vzrostl na 1 320 a k 9. září 1944 jich bylo 6 770. Na konci povstání se jejich počet odhadoval na 12 000 mužů"
Většina partyzánů byla slovenské národnosti. "V jejich řadách však bojovali také Češi, Rusové, Ukrajinci, Němci, Maďaři, Francouzi, Poláci, Jugoslávci a Židé."
V Tabulce 5, od Charles K. Kliment, Břetislav Nakládal - Slovenská armáda, jsou pak partyzánské oddíly podle operačního území a příslušného názvu, spolu s přibližnými počty:
"Tabulka 5.
Partyzánské jednotky během SNP.
Útvar..................................................Operační oblast......................................Přibližná síla
Brigáda Čapajev................................východní Slovensko..................................2 500.
Brigáda por. Sečanského...................západní Slovensko.....................................1 300.
Brigáda mjr. Jegorova........................střední Slovensko......................................3 600.
Brigáda npor. Velička........................Turiec........................................................2 400.
Brigáda kpt. Trojana...........................Baťovany.....................................................500.
Brigáda kpt. Valjanského....................Liptov - Zvolen.........................................1 700.
Brigáda pplk. Stěpanova.....................východní Slovensko.....................................700.
Brigáda kpt. Žingora............................ Turiec.......................................................1 000.
Brigáda kpt. Bielika...............................střední Slovensko....................................1 600.
Brigáda kpt. Kvitinského......................východní Slovensko..................................400.
Brigáda pplk. Morskoje.........................Orava.........................................................200.
Brigáda mjr. Kozlova.............................střední Slovensko......................................400.
Brigáda por. Sadilenka...........................Gemer........................................................200.
Brigáda mjr. Jaromova...............................................................................................120.
Brigáda mjr. Losakova............................Liptov........................................................500.
Brigáda mjr. Martinova...........................východní Slovensko..................................300.
Brigáda por. Pola.....................................Bánovce nad Bebravou.............................700.
Brigáda kpt. Sněžinského........................ Myjava....................................................1 000.
Brigáda kpt. G. de Lannurien................. Turiec..........................................................180.
Brigáda pplk. Šukajeva............................Nízké Tatry.............................................7 000."
Předčasné povstání.
Při již řečených skutečnostech- "postupném narůstání partyzánů na Slovensku koncem července, začátkem srpna 1944, bylo jasné, že Němci budou chtít nějaká opatření provést. Bylo totiž patrné, že"slovenská armáda nebyla schopna ani ochotna potlačit činnost partyzánů sama."
Na druhé straně byl zde jasný zájem organizátorů SNP, aby nepřišla předčasná německá okupace a tak se organizátoři snažili přesvědčit partyzány, aby nejméně nepodnikali žádné předčasné akce před začátkem povstání. Organizátoři však neměli úspěch!
O tom, že rozmach a rozsah partyzánu narůstal v čase svědčí i dvě německá hlášení ze Slovenska do Berlína - "německý velvyslanec na Slovensku Hans Elard Ludin v dubnu 1944 hlásil, že na Slovensku nejsou prakticky žádní partyzáni a že nejsou hlášeny žádné případy sabotáží. V červenci byl generálporučík Fritz Schliefer nucen hlásit, že partyzáni jsou podporováni nejen obyvatelstvem, ale dokonce i jednotkami slovenské armády, a že situace se může stát velice nebezpečnou, jestliže nebudou přijata okamžitá opatření."
A "slovenská vláda rozhodla a počínaje 12. srpnem 1944 vyhlásila na celém území Slovenska stanné právo". Ve stejné době pak vybrala pravidelné jednotky slovenské armády, "které měly za úkol provést rozhodnou akci proti partyzánům v oblasti Nízkých Tater. Tato akce trvala tři dny, ale její výsledek byl mizivý, protože partyzáni byli varováni jak generálem Čatlošem, tak podplukovníkem Goliánem....!"
"Dne 24. srpna 1944 hlásil německý velvyslanec Ludin do Berlína, že po poradě s prezidentem Tisem důrazně doporučuje vyslat na Slovensko několik německých jednotek pro boj proti partyzánům." Byla to stejná doba, kdy se slovenští komunisté snažili přesvědčit partyzány, aby omezili svou činnost, ale neměli úspěch. Již jsme řekli, že partyzáni byly řízeni z Kyjeva " a pokyny pro jejich činnost musely být konzultovány a pravděpodobně i ovlivňovány ÚV KSČ v Moskvě, je docela možné, že ÚV v Moskvě nechtěl, aby Komunistická strana Slovenska získala na Slovensku příliš velký vliv a snažil se jí situaci zkomplikovat (historickým podkladem pro silně vytištěné informace je zde - Charles K. Kliment, Břetislav Nakládal - Slovenská armáda 1939 -1945, Karel Richter - Apokalypsa v Karpatech a další zdroje z Použité podklady)."
Odzbrojení slovenské 1. a 2. pěší divize a Východoslovenské armády, jako celku, "bylo Němci naplánováno na 24. srpna 1944. Potřebné jednotky byly vyčleněny ze Skupiny armád Henrici. "Krycí název operace byl ´Kartoffelernte´(
https://sk.wikipedia.org/wiki/Oper%C3%A ... offelernte
).
Slovenská armáda dostala již 25. srpna 1944 zprávy o soustřeďování německých jednotek na opačném konci, na moravských hranicích.. Pod dojmem všeho dění, všech i protichůdných informací, byly od 26. srpna 1944 přípravy na SNP urychleny. Jednotkám, které měly být do otevřeného boje zapojeny bylo vydáno ostré střelivo a zbraně. Zároveň obdržely rozkaz zahájit postupné obsazování důležitých budov ve svých posádkových městech, v některých případech i ve spolupráci s partyzány.
A pak se stalo něco, co celé povstání "nastartovalo dřív", než organizátoři potřebovali...!
Totiž " 27. srpna 1944 železničáři upozornili partyzány, že velká skupina německých důstojníků cestuje rychlíkem z Budapešti do Berlína. Byla to vojenská mise plukovníka Otta, která musela po 23. srpnu opustit Rumunsko. Mise sestávala z vyšších i nižších důstojníků Wehrmachtu a čtyř důstojníků zbraní SS. Rychlík byl zastaven v Turčianském Sv Martinu a mise vylákána do kasáren pod záminkou, že partyzáni podminovali trať. Příští den byla celá mise postřílena při přestřelce, která vznikla při pokusu o její odzbrojení."
U Vrútek ještě partyzáni zlikvidovali, stejného dne 28. srpna 1944, skupinu německé polní policie. Němci tuhle skupinu, asi 40ti mužů, "vyslali na pomoc na třech nákladních automobilech, ale i tato jednotka byla partyzány zničena. Při této akci partyzánům pomáhaly i čtyři tanky Lt-38 z martinské posádky."
Jak již bylo na jiném místě řečeno - "Německé jednotky z Moravy byly odeslány do Rumunska, a tak bylo nebezpečí okamžité německé okupace Slovenska prozatím zažehnáno. Organizátoři povstání chtěli průběh událostí zpomalit, ale to již nebylo možné. Němci začali vysílat na Slovensko své jednotky.
Jsem v místech, kdy bych měl i z jiných historických zdrojů osvětlit význam některých politických událostí, které, včetně projevů různých politiků, bezprostředně ovlivnily SNP, zvláště jeho nešťastný začátek.
Sověti až prakticky "26. srpna 1944 konečně přiznali, že delegace Šmidkeho (ilegální SNR, vybavená i Čatlošovým dopisem) je v Moskvě a že jednala se sovětským generálním štábem. V nočních hodinách bylo generálu Heliodoru Píkovi přece jen umožněno, aby se ve Fierlingerově přítomnosti se Šmidkem ( Karol Šmidke

* 21. ledna 1897, + 15. prosince 1952.) sešel v budově čs, velvyslanectví a dal se informovat o situaci na Slovensku. Během jednání obdržel mylnou zprávu z Londýna, že Němci zahájili okupaci Slovenska. Ihned odešel, aby projednal nově vzniklou situaci se sovětským představitelem gen. Davydovem. Ten hned ráno (27. 8.) tlumočil přímo Stalinovi jeho prosbu přednesenou jménem prezidenta Beneše, aby mu vrchní velení Rudé armády sdělilo svůj názor na možnost podpory povstaleckých slovenských jednotek."
Mapa povstaleckého území SNP krátce po 29. srpnu 1944. Jsou na ní též vidět vstupy
německých okupačních oddílů a Bojových skupin po 29. srpnu 1944 na Slovensko.
Počátek srpna 1944 byl hektický. Jednalo se o dobu, kdy byli Němci vyhnáni již z celého území Sovětského svazu a RA již také vkročila do Polska a připravovala se na vstup do ČSR.
Velmi rychle eskalovala situace na Slovensku, Kde "bylo tamějším fašistům velice úzko." Slovenskem se šířili zprávy, že "Němci shromažďují vojsko na slovenských hranicích a chystají se Slovensko obsadit." Ještě to nebyla zcela pravda, ale jen z toho důvodu, že "Wehrmacht jen momentálně neměl dostatek jednotek k obsazení karpatského pásma." Němci však "počítali s obsazením karpatského pásma v případě, že by se fronta přiblížila." Že Němci budou nejen Karpaty obsazovat bylo však jisté, "zvláště i z toho důvodu, že i v březnu 1944 obsadili Maďarsko."
(zde ještě i něco o SNP i z Wikipedie:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Slovensk% ... _povstanie
).
Navenek však "i německý velvyslanec na Slovensku Ludin zalhal prezidentu Tisovi, že o obsazování Slovenska německou armádou nic neví." A ministr vnitra Slovenské vlády "Šaňo Mach hned spěchal do rozhlasu a uklidňoval veřejnost." Po překladu jeho slova: "Ubezpečuji vás, že nebyl učiněn žádný pokus, aby Slovensko bylo obsazeno. O obsazení Slovenska zde doma není ani řeči..." Byla to skutečně uklidňující zvěst pro všechny organizátory povstání... Všichni organizátoři hned začali doufat, že se vše stihne, a že se i včas vrátí ilegální delegace SNR ze Sovětského svazu se směrnicemi z Moskvy. Byla zde velká naděje, že SNP bude možno zahájit podle nejvhodnější varianty a ještě i s koordinací postupu Rudé armády...!
Ještě v létě roku 1944 moskevské vedení KSČ rozhodlo, že se musí posílit, do povstání, partyzánské hnutí na Slovensku. Jenomže tohle posílení bylo skokové, velké a rozhodnutí bylo uděláno bez konzultací s Komunistickou stranou Slovenska. Doslova - "Skupiny partyzánů vycvičených v Sovětském svazu byly vysazeny na Slovensku a další skupiny přešly slovenské území z východního Polska. Veškeré akce partyzánů byly řízeny z velitelství v Kyjevě. Tento stav přetrval i po zahájení povstání a vedl k vážným problémům při koordinaci činnosti partyzánských skupin s jednotkami armády, které měli partyzáni podporovat."
Podle jednoho z použitých pramenů se odhady počtu partyzánů značně liší a říkají, že jich bylo něco mezi 18 000 až 26 000. Jeden z dalších pramenů pak říká, že "v červenci 1944 jich bylo evidováno 233, kdežto v srpnu počet vzrostl na 1 320 a k 9. září 1944 jich bylo 6 770. Na konci povstání se jejich počet odhadoval na 12 000 mužů"
Většina partyzánů byla slovenské národnosti. "V jejich řadách však bojovali také Češi, Rusové, Ukrajinci, Němci, Maďaři, Francouzi, Poláci, Jugoslávci a Židé."
V Tabulce 5, od Charles K. Kliment, Břetislav Nakládal - Slovenská armáda, jsou pak partyzánské oddíly podle operačního území a příslušného názvu, spolu s přibližnými počty:
"Tabulka 5.
Partyzánské jednotky během SNP.
Útvar..................................................Operační oblast......................................Přibližná síla
Brigáda Čapajev................................východní Slovensko..................................2 500.
Brigáda por. Sečanského...................západní Slovensko.....................................1 300.
Brigáda mjr. Jegorova........................střední Slovensko......................................3 600.
Brigáda npor. Velička........................Turiec........................................................2 400.
Brigáda kpt. Trojana...........................Baťovany.....................................................500.
Brigáda kpt. Valjanského....................Liptov - Zvolen.........................................1 700.
Brigáda pplk. Stěpanova.....................východní Slovensko.....................................700.
Brigáda kpt. Žingora............................ Turiec.......................................................1 000.
Brigáda kpt. Bielika...............................střední Slovensko....................................1 600.
Brigáda kpt. Kvitinského......................východní Slovensko..................................400.
Brigáda pplk. Morskoje.........................Orava.........................................................200.
Brigáda mjr. Kozlova.............................střední Slovensko......................................400.
Brigáda por. Sadilenka...........................Gemer........................................................200.
Brigáda mjr. Jaromova...............................................................................................120.
Brigáda mjr. Losakova............................Liptov........................................................500.
Brigáda mjr. Martinova...........................východní Slovensko..................................300.
Brigáda por. Pola.....................................Bánovce nad Bebravou.............................700.
Brigáda kpt. Sněžinského........................ Myjava....................................................1 000.
Brigáda kpt. G. de Lannurien................. Turiec..........................................................180.
Brigáda pplk. Šukajeva............................Nízké Tatry.............................................7 000."
Předčasné povstání.
Při již řečených skutečnostech- "postupném narůstání partyzánů na Slovensku koncem července, začátkem srpna 1944, bylo jasné, že Němci budou chtít nějaká opatření provést. Bylo totiž patrné, že"slovenská armáda nebyla schopna ani ochotna potlačit činnost partyzánů sama."
Na druhé straně byl zde jasný zájem organizátorů SNP, aby nepřišla předčasná německá okupace a tak se organizátoři snažili přesvědčit partyzány, aby nejméně nepodnikali žádné předčasné akce před začátkem povstání. Organizátoři však neměli úspěch!
O tom, že rozmach a rozsah partyzánu narůstal v čase svědčí i dvě německá hlášení ze Slovenska do Berlína - "německý velvyslanec na Slovensku Hans Elard Ludin v dubnu 1944 hlásil, že na Slovensku nejsou prakticky žádní partyzáni a že nejsou hlášeny žádné případy sabotáží. V červenci byl generálporučík Fritz Schliefer nucen hlásit, že partyzáni jsou podporováni nejen obyvatelstvem, ale dokonce i jednotkami slovenské armády, a že situace se může stát velice nebezpečnou, jestliže nebudou přijata okamžitá opatření."
A "slovenská vláda rozhodla a počínaje 12. srpnem 1944 vyhlásila na celém území Slovenska stanné právo". Ve stejné době pak vybrala pravidelné jednotky slovenské armády, "které měly za úkol provést rozhodnou akci proti partyzánům v oblasti Nízkých Tater. Tato akce trvala tři dny, ale její výsledek byl mizivý, protože partyzáni byli varováni jak generálem Čatlošem, tak podplukovníkem Goliánem....!"
"Dne 24. srpna 1944 hlásil německý velvyslanec Ludin do Berlína, že po poradě s prezidentem Tisem důrazně doporučuje vyslat na Slovensko několik německých jednotek pro boj proti partyzánům." Byla to stejná doba, kdy se slovenští komunisté snažili přesvědčit partyzány, aby omezili svou činnost, ale neměli úspěch. Již jsme řekli, že partyzáni byly řízeni z Kyjeva " a pokyny pro jejich činnost musely být konzultovány a pravděpodobně i ovlivňovány ÚV KSČ v Moskvě, je docela možné, že ÚV v Moskvě nechtěl, aby Komunistická strana Slovenska získala na Slovensku příliš velký vliv a snažil se jí situaci zkomplikovat (historickým podkladem pro silně vytištěné informace je zde - Charles K. Kliment, Břetislav Nakládal - Slovenská armáda 1939 -1945, Karel Richter - Apokalypsa v Karpatech a další zdroje z Použité podklady)."
Odzbrojení slovenské 1. a 2. pěší divize a Východoslovenské armády, jako celku, "bylo Němci naplánováno na 24. srpna 1944. Potřebné jednotky byly vyčleněny ze Skupiny armád Henrici. "Krycí název operace byl ´Kartoffelernte´(
https://sk.wikipedia.org/wiki/Oper%C3%A ... offelernte
).
Slovenská armáda dostala již 25. srpna 1944 zprávy o soustřeďování německých jednotek na opačném konci, na moravských hranicích.. Pod dojmem všeho dění, všech i protichůdných informací, byly od 26. srpna 1944 přípravy na SNP urychleny. Jednotkám, které měly být do otevřeného boje zapojeny bylo vydáno ostré střelivo a zbraně. Zároveň obdržely rozkaz zahájit postupné obsazování důležitých budov ve svých posádkových městech, v některých případech i ve spolupráci s partyzány.
A pak se stalo něco, co celé povstání "nastartovalo dřív", než organizátoři potřebovali...!
Totiž " 27. srpna 1944 železničáři upozornili partyzány, že velká skupina německých důstojníků cestuje rychlíkem z Budapešti do Berlína. Byla to vojenská mise plukovníka Otta, která musela po 23. srpnu opustit Rumunsko. Mise sestávala z vyšších i nižších důstojníků Wehrmachtu a čtyř důstojníků zbraní SS. Rychlík byl zastaven v Turčianském Sv Martinu a mise vylákána do kasáren pod záminkou, že partyzáni podminovali trať. Příští den byla celá mise postřílena při přestřelce, která vznikla při pokusu o její odzbrojení."
U Vrútek ještě partyzáni zlikvidovali, stejného dne 28. srpna 1944, skupinu německé polní policie. Němci tuhle skupinu, asi 40ti mužů, "vyslali na pomoc na třech nákladních automobilech, ale i tato jednotka byla partyzány zničena. Při této akci partyzánům pomáhaly i čtyři tanky Lt-38 z martinské posádky."
Jak již bylo na jiném místě řečeno - "Německé jednotky z Moravy byly odeslány do Rumunska, a tak bylo nebezpečí okamžité německé okupace Slovenska prozatím zažehnáno. Organizátoři povstání chtěli průběh událostí zpomalit, ale to již nebylo možné. Němci začali vysílat na Slovensko své jednotky.
Jsem v místech, kdy bych měl i z jiných historických zdrojů osvětlit význam některých politických událostí, které, včetně projevů různých politiků, bezprostředně ovlivnily SNP, zvláště jeho nešťastný začátek.
Sověti až prakticky "26. srpna 1944 konečně přiznali, že delegace Šmidkeho (ilegální SNR, vybavená i Čatlošovým dopisem) je v Moskvě a že jednala se sovětským generálním štábem. V nočních hodinách bylo generálu Heliodoru Píkovi přece jen umožněno, aby se ve Fierlingerově přítomnosti se Šmidkem ( Karol Šmidke

* 21. ledna 1897, + 15. prosince 1952.) sešel v budově čs, velvyslanectví a dal se informovat o situaci na Slovensku. Během jednání obdržel mylnou zprávu z Londýna, že Němci zahájili okupaci Slovenska. Ihned odešel, aby projednal nově vzniklou situaci se sovětským představitelem gen. Davydovem. Ten hned ráno (27. 8.) tlumočil přímo Stalinovi jeho prosbu přednesenou jménem prezidenta Beneše, aby mu vrchní velení Rudé armády sdělilo svůj názor na možnost podpory povstaleckých slovenských jednotek."