SNP, boj RA a čs. armády v ČSR 1944. Č 10.
Napsal: 28/12/2015, 05:37
SNP, boj RA a čs. armády v ČSR 1944. Č 10.
Mapa začátku zářijových bojů u Strečna

, Strenčianské soutěsce, v úplném začátku SNP.
Příznačný pro tehdejší dobu, 40. a 50. let minulého století, byl pak osud plukovníka Viliama Talského až do konce jeho dalšího života. Talský se vrátil ze SSSR na východní Slovensko dne 15. září 1944. Seskočil tam s partyzány na padáku a připojil se k jedné partyzánské skupině. Přežil smutný konec SNP. Dne 3. února 1945 jej generál Svoboda, po zranění velitele 3. čs. brigády gen. Klapálka, pověřil dočasným velením této brigády. "14. února 1945, po nezdařeném útoku u Liptovského Mikuláše, se však SNR obrátila na velení 1. čs. armádního sboru se žádostí, aby byl Talský zbaven funkce, dokud nebude přešetřena jeho vina na nesplněném úkolu dvou východoslovenských divizí, které měly obsadit a zajistit pohraniční průsmyky pro vstup Rudé armády na Slovensko. Velitel sboru generál Svoboda jej proto dal k disposici SNR a do čela brigády postavil mjr. J. Selnera. ( podkladem pro informace byl: pan Karel Richter - Apokalypsa v Karpatech a další z Použité podklady.)."
Vyšetřování plukovníka Viliama Talského se různým způsobem "natahovalo měsíce a pak i roky, až do poválečné", doby. Byl březen roku 1947, když byl Talský postaven před Národní soud v Bratislavě a odsouzen za nesplnění úkolu a nedovolené opuštění bojového stanoviště na 15 let vězení ( Pro nemoc byl předčasně propuštěn - zemřel nemocen 3. prosince 1953, viz zde i Wikipedie:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Viliam_Talsk%C3%BD
). Někteří historici, mezi nimi i pan Karel Richter říkají: "Míra jeho viny na selhání východoslovenských divizí je sporná. Nedá se popřít jeho zásluha na urychlení příprav ke spuštění karpatsko-dukelské operace."
Boj na severozápadě Slovenska.
Jako první vzplanuly boje v SNP na severozápadním úseku, a to již v dopoledne dne 29. srpna 1944 "v prostoru Žiliny".
Velitel žilinské posádky, major Dobrovodský, již předem zorganizoval vojáky, které měl k dispozici, "do dvou bojových a jednoho záložního praporu." Major Dobrovodský měl tehdy k dispozici něco přes 1 000 mužů "vyzbrojených pěchotními zbraněmi a malou dělostřeleckou jednotku. Jako podpora mu byla přidělena četa tanků se třemi tanky LT-38 a jedním stíhačem tanků Marder III (Původně měl vlastně připravenou obranu Žiliny, "ale plukovník Golian mu nařídil šetřit síly a zaujmout obranu u Strečna, kde úzké údolí Váhu vytvářelo přímo ideální terén pro obranu. Zde je foto

nástupu slovenské pěchoty. Slovenští vojáci pochodují v záříjových dnech do prostoru Strenčianské soutěsky, aby tam zaujali obranu.)"
Ukázalo se, že by pomohlo mít více ženistů a hlavně výbušnin a min, "aby mohli zničit jak silnici, tak železnici, které obě sledovaly řeku. Výbušniny a ženisty Dobrovodský neměl, "měl dostatečnou palebnou sílu k zablokování údolí". Alespoň na nějaký čas, či útok!
K vojákům majora Dobrovodského "se připojily partyzánské skupiny nadporučíka Velička a francouzští partyzáni kapitána Georgese Barazera de Lannuriena. Partyzáni nadporučíka Velička dostali za úkol obsadit výšiny na pravém břehu Váhu."
Ke svému cíly, k městu Žilina, "postupovaly od západu dvě německé bojové formace", jak již bylo na jiném místě řečeno. Jednalo se o " Bojovou skupinu von Ohlen od Povážské Bystrice" a "Bojovou skupinu Juncka od Čadce" Na Golianův pokyn proto, jak bylo řečeno - "Velitel praporu určeného k obraně Žiliny, major Repašský, ustoupil před nepřátelskou skupinou z města a zaujal obranu v Strečianské soutěsce ( viz také zde:
http://www.kvhcarpathia.sk/WW2_fakty/28 ... recno1.htm
a také zde: http://www.druhasvetova.sk/OLD/view.php ... 2007080011
, jsou tam i mapy jednotlivých dní, jak probíhaly boje), společně s partyzány 1. partyzánské brigády M. R. Štefánika", které právě velel nadporučík sovětské armády P. A. Veličko. "Její součástí byl i oddíl Francouzů kpt. Georges Barazer de Lannuriena (viz zde:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Georges_B ... _Lannurien
)."
Německá "Bojová skupina von Ohlen" zaútočila dne 31. srpna 1944. Oba dva první "čelní" útoky jednotky Dobrovodského a partyzáni odrazili, i když Němci do útoku zasadili tanky." Francouzští partyzáni se svými dvěma 37 mm protitankovými kanóny a tanky LT-38 zasáhli pásy dvou čelních nepřátelských tanků" a ostatní se stáhly. Němci pak zkusily obranu obejít obchvatným manévrem "a v krátké době se jim podařilo obsadit výšiny na pravém břehu řeky".
Proč? No prostě proto, že "Veličkovi partyzáni, kteří je měli bránit, je ani neobsadili!"
Němci pak z těchto, tak snadno obsazených výšin "začali postřelovat obránce v údolí a pozorovatelé začali řídit dělostřeleckou palbu a útoky střemhlavých bombardérů na pozice povstalců."
Přestože se obránci hrdinně a houževnatě dál, a ještě nějakou dobu, bránili (jejich Marder III zničil 2 německé tanky PzKpfw IV palbou z ústí železničního tunelu, další tank spadl do jámy vzniklé vyhozením nájezdu do tunelu; tím málem trhavin, co měli obránci k dispozici), museli ustoupit."
Slovenští vojáci a partyzáni, po ústupu, "zaujali nové obranné pásmo na linii Grúň-Košáriská-Jánošíkovo-Panošina." V novém obranném postavení dostali i novou dělostřeleckou podporu, kterou byla "baterie 105mm kanónů vz. 35 a baterie 80mm vz. 30." Mimo toho měli obránci nově i "dvě roty 37mm kanónů a jednu rotu 75mm protitankových kanónů." Vhodně pak dělostřelci vytvořili z protitankových kanónů a pěších rot "navzájem se podporující jednotky".
Němci doplnili své jednotky dalšími tanky a svůj útok obnovili 2. září 1944, "ale byli znovu odraženi." Útočníci nasadili i Stuky, které začaly napadat obránce, ale hornatá údolí udělala své - německá letadla se nebyla schopna prosadit. Povstalci provedli několik protiútoků, při kterých ztratili "všechny tři tanky LT-38 i stíhač tanků Marder III". Povstalci pak byli narychlo posíleni "čtyřmi tanky LT-35." Povstalecké tanky pak byly bohužel zasazeny "v otevřeném terénu k obraně dvou mostů a byly také zničeny německými protitankovými kanóny. Dva ze starých dvojplošníků Š-328 z letiště v Dražkovicích bombardovaly a ostřelovaly německé jednotky a dělostřelecké pozice, ale bez výsledku."
Mezi 1. a 3. zářím byli tedy "povstalci posíleni několika pěšími rotami a bateriemi 75mm a 105mm děl." I když byla průběžně nová obrana dobře vybudovaná, "Stukám se přesto podařilo většinu dělostřeleckých baterií zničit." Těžké boje o Strečnianskou soutěsku trvaly až do 4. září, kdy se útočníkům podařilo vyčerpané vojáky a partyzány přinutit k ústupu.
"Čelní jednotky von Ohlenovy skupiny, podporovány všemi přidělenými tanky, zaútočily 4. září 1944 na Vrútky údolím, zatímco křídla obcházela město po okolních výšinách. Po silné dělostřelecké a minometné přípravě, která umlčela většinu kulometných hnízd povstalců, Němci pozdě odpoledne zaútočili na Vrútky pěchotou, kterou podporovaly tanky."
Hrdinní obránci ještě nějakou dobu drželi svá obranná postavení, "ale po krátké chvíli byli donuceni k ústupu, který se brzy změnil v útěk." Povstalci byli nuceni ustoupit na novou obrannou linii na čáře Kopanice-Dolné Zaturčie-Priekopa. Němcům se podařilo obsadit Vrútky, "ale houževnatý odpor vojáků a partyzánů jim znemožnil obsadit Martin. Povstalecké velení přisunulo urychleně do Turce, jako posilu partyzánské oddíly brigády J. V. Stalina a brigády Jánošík."
Dne 5. září byla z německé 178. záložní divize a z Bojové skupiny von Ohlen a Bojové skupiny von Junck vytvořena nová "německá 178. divize pancéřových granátníků 'Tatra'. Měla přibližně 6 000 mužů." Stejný den 5. září 178. divize pancéřových granátníků "Tatra" zaútočila na povstalce, ale byla odražena. "Povstalci dokonce provedli se dvěma tanky PzKpfw III verze N a třemi LT-38 protiútok na Vrútky." Oba PzKpfw III verze N pronikly až do Vrútek, kde je německá protitanková obrana zničila. "Lehké tanky LT-38 se dostaly severně od Priekopy do nerovného boje s PzKpfw IV a mohly mluvit o velkém štěstí, že z něho vyvázly beze ztrát." Zde povstalci nesprávně použili tanky bez podpory pěchoty, dělostřelectva a letectva a zaplatili za to vysokými ztrátami. Povstalcům po této akci zbyly pouze dva PzKpfw III verze N, dva stíhače tanků Marder III a tři LT-38. Dílny pluku útočné vozby urychleně pracovaly na opravách a podařilo se jim dodat na frontu dalších sedm LT-38 a jeden LT-35. Další tři LT-40 byly zničeny v martinských kasárnách při náletu pěti Ju 87, které patřily k německé bitevní eskadře 'Immelman', která byla přesunuta na Slovensko z Rumunska."
Během pokračujících protiútoků slovenští vojáci a partyzáni, mezi 7. a 9. zářím 1944 ztratili další LT-38 a také PzKpfw III verze N spolu s Marder III. Celkem zde povstalci ztratili 9 tanků, dva stíhače tanků Marder a několik 75mm protitankových kanónů i s jejich tahači. To vše díky německým náletům.
"Němci za stejnou dobu ztratili sedm PzKpfw IV, jedno SHD Sturmgeschütz III a několik OT SdKfz 251."
Povstalci zde u Vrútek bojovali statečně a urputně až do 9. září 1944. "Povstalcům se podařilo prolomit nepřátelské linie a zmařit tak chystaný útok na Kral'ovany a Ružomberok. Konečného cíle útoku, jímž bylo osvobození Vrútek se však povstalcům dosáhnout nepodařilo. Vojáci a partyzáni byli donuceni ustoupit zpět do východiště útoku."
Jiný z historických podkladů pak říká, cituji: "I když se zdálo, že Turiec bude ztracen, obranné boje v údolí Strečna poskytly obráncům čas potřebný k vybudování pevné obranné linie. Němcům trvalo dalších 17 dní, než se jim podařilo je prolomit (historickým podkladem pro informace zde byly: pan Karel Richter - Apokalypsa v Karpatech, Slovenská armáda 1939-1945 - Charles K. Kliment, Břetislav Nakládal a další z Použité podklady.)."
Boj povstalců na severovýchodě.
Těžké boje se rozhořely hned po vzniku povstání, ve východní části výběžku území, které ovládali povstalci. Slovenská armáda a partyzáni zde měli problém, neboť Kežmarská posádka se nepřidala k povstání. "Vyčleněné jednotky z Levoče a Popradu v síle zhruba 1 000 mužů pod velením pplk Noščáka zaútočily 31. srpna na Kežmarok. Rozpoutal se zuřivý boj o město, do něhož rozhodujícím způsobem zasáhl německý úderný pluk 1. TA, který právě dorazil z Polska."
(Zde je mapa

bojů v celém prostoru SNP až do jeho hořkého konce v říjnu 1944. Na mapě jsou vidět i boje v jednotlivých obdobích povstání. Severovýchodně viz i rychle dobyté město Kežmarok.).
V jednotlivých městech vypadala situace následovně: "V Levoči měl záložní prapor slovenského 5. pěšího pluku asi 500 mužů bez těžkých zbraní. Prapor byl posílen rotou tanků se třinácti tanky LT-38 (2. rotou pluku útočné vozby bez jedné čety, která byla původně ve stavu Východoslovenské armády), jež byla původně vyslána proti partyzánům. K těmto armádním jednotkám se připojily i menší partyzánské skupiny.
V Popradu bylo asi jen 300 vojáků, kteří proti sobě měli početně a dobře ozbrojené německé civilní obyvatelstvo. Posádku naštěstí posílili partyzáni a slovenští dobrovolníci. Těmto spojeným jednotkám se podařilo Němce odzbrojit a Němce ovládnout.
Posádka v Kežmaroku byla obklíčena místními Němci a volala o pomoc. Povstalci plánovali útok jednotek z Levoče a Liptovského Sv. Mikuláše a podporu tanků a dělostřelectva. Útok začal 30. srpna, ale brzy uvázl, protože narazil na dobře vyzbrojené jednotky místních Němců. 31. srpna dorazil z Nowého Saczu do Kežmaroku posílený pluk z německé 1. TA z 'Skupiny armád Sever'. Tato silná, dobře vyzbrojená a zkušená jednotka snadno porazila a rozprášila lehce vyzbrojené skupiny partyzánů a nezkušené záložníky, kteří uprchli do hor. (historickým podkladem pro informace zde byly: pan Karel Richter - Apokalypsa v Karpatech, Slovenská armáda 1939-1945 - Charles K. Kliment, Břetislav Nakládal a další z Použité podklady.)."
Němci tak mohli prakticky "z chodu" obsadit města Levoču, Kežmarok a Poprad a připravili se k postupu směrem na Liptovský Sv. Mikuláš.
Mapa začátku zářijových bojů u Strečna

, Strenčianské soutěsce, v úplném začátku SNP.
Příznačný pro tehdejší dobu, 40. a 50. let minulého století, byl pak osud plukovníka Viliama Talského až do konce jeho dalšího života. Talský se vrátil ze SSSR na východní Slovensko dne 15. září 1944. Seskočil tam s partyzány na padáku a připojil se k jedné partyzánské skupině. Přežil smutný konec SNP. Dne 3. února 1945 jej generál Svoboda, po zranění velitele 3. čs. brigády gen. Klapálka, pověřil dočasným velením této brigády. "14. února 1945, po nezdařeném útoku u Liptovského Mikuláše, se však SNR obrátila na velení 1. čs. armádního sboru se žádostí, aby byl Talský zbaven funkce, dokud nebude přešetřena jeho vina na nesplněném úkolu dvou východoslovenských divizí, které měly obsadit a zajistit pohraniční průsmyky pro vstup Rudé armády na Slovensko. Velitel sboru generál Svoboda jej proto dal k disposici SNR a do čela brigády postavil mjr. J. Selnera. ( podkladem pro informace byl: pan Karel Richter - Apokalypsa v Karpatech a další z Použité podklady.)."
Vyšetřování plukovníka Viliama Talského se různým způsobem "natahovalo měsíce a pak i roky, až do poválečné", doby. Byl březen roku 1947, když byl Talský postaven před Národní soud v Bratislavě a odsouzen za nesplnění úkolu a nedovolené opuštění bojového stanoviště na 15 let vězení ( Pro nemoc byl předčasně propuštěn - zemřel nemocen 3. prosince 1953, viz zde i Wikipedie:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Viliam_Talsk%C3%BD
). Někteří historici, mezi nimi i pan Karel Richter říkají: "Míra jeho viny na selhání východoslovenských divizí je sporná. Nedá se popřít jeho zásluha na urychlení příprav ke spuštění karpatsko-dukelské operace."
Boj na severozápadě Slovenska.
Jako první vzplanuly boje v SNP na severozápadním úseku, a to již v dopoledne dne 29. srpna 1944 "v prostoru Žiliny".
Velitel žilinské posádky, major Dobrovodský, již předem zorganizoval vojáky, které měl k dispozici, "do dvou bojových a jednoho záložního praporu." Major Dobrovodský měl tehdy k dispozici něco přes 1 000 mužů "vyzbrojených pěchotními zbraněmi a malou dělostřeleckou jednotku. Jako podpora mu byla přidělena četa tanků se třemi tanky LT-38 a jedním stíhačem tanků Marder III (Původně měl vlastně připravenou obranu Žiliny, "ale plukovník Golian mu nařídil šetřit síly a zaujmout obranu u Strečna, kde úzké údolí Váhu vytvářelo přímo ideální terén pro obranu. Zde je foto

nástupu slovenské pěchoty. Slovenští vojáci pochodují v záříjových dnech do prostoru Strenčianské soutěsky, aby tam zaujali obranu.)"
Ukázalo se, že by pomohlo mít více ženistů a hlavně výbušnin a min, "aby mohli zničit jak silnici, tak železnici, které obě sledovaly řeku. Výbušniny a ženisty Dobrovodský neměl, "měl dostatečnou palebnou sílu k zablokování údolí". Alespoň na nějaký čas, či útok!
K vojákům majora Dobrovodského "se připojily partyzánské skupiny nadporučíka Velička a francouzští partyzáni kapitána Georgese Barazera de Lannuriena. Partyzáni nadporučíka Velička dostali za úkol obsadit výšiny na pravém břehu Váhu."
Ke svému cíly, k městu Žilina, "postupovaly od západu dvě německé bojové formace", jak již bylo na jiném místě řečeno. Jednalo se o " Bojovou skupinu von Ohlen od Povážské Bystrice" a "Bojovou skupinu Juncka od Čadce" Na Golianův pokyn proto, jak bylo řečeno - "Velitel praporu určeného k obraně Žiliny, major Repašský, ustoupil před nepřátelskou skupinou z města a zaujal obranu v Strečianské soutěsce ( viz také zde:
http://www.kvhcarpathia.sk/WW2_fakty/28 ... recno1.htm
a také zde: http://www.druhasvetova.sk/OLD/view.php ... 2007080011
, jsou tam i mapy jednotlivých dní, jak probíhaly boje), společně s partyzány 1. partyzánské brigády M. R. Štefánika", které právě velel nadporučík sovětské armády P. A. Veličko. "Její součástí byl i oddíl Francouzů kpt. Georges Barazer de Lannuriena (viz zde:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Georges_B ... _Lannurien
)."
Německá "Bojová skupina von Ohlen" zaútočila dne 31. srpna 1944. Oba dva první "čelní" útoky jednotky Dobrovodského a partyzáni odrazili, i když Němci do útoku zasadili tanky." Francouzští partyzáni se svými dvěma 37 mm protitankovými kanóny a tanky LT-38 zasáhli pásy dvou čelních nepřátelských tanků" a ostatní se stáhly. Němci pak zkusily obranu obejít obchvatným manévrem "a v krátké době se jim podařilo obsadit výšiny na pravém břehu řeky".
Proč? No prostě proto, že "Veličkovi partyzáni, kteří je měli bránit, je ani neobsadili!"
Němci pak z těchto, tak snadno obsazených výšin "začali postřelovat obránce v údolí a pozorovatelé začali řídit dělostřeleckou palbu a útoky střemhlavých bombardérů na pozice povstalců."
Přestože se obránci hrdinně a houževnatě dál, a ještě nějakou dobu, bránili (jejich Marder III zničil 2 německé tanky PzKpfw IV palbou z ústí železničního tunelu, další tank spadl do jámy vzniklé vyhozením nájezdu do tunelu; tím málem trhavin, co měli obránci k dispozici), museli ustoupit."
Slovenští vojáci a partyzáni, po ústupu, "zaujali nové obranné pásmo na linii Grúň-Košáriská-Jánošíkovo-Panošina." V novém obranném postavení dostali i novou dělostřeleckou podporu, kterou byla "baterie 105mm kanónů vz. 35 a baterie 80mm vz. 30." Mimo toho měli obránci nově i "dvě roty 37mm kanónů a jednu rotu 75mm protitankových kanónů." Vhodně pak dělostřelci vytvořili z protitankových kanónů a pěších rot "navzájem se podporující jednotky".
Němci doplnili své jednotky dalšími tanky a svůj útok obnovili 2. září 1944, "ale byli znovu odraženi." Útočníci nasadili i Stuky, které začaly napadat obránce, ale hornatá údolí udělala své - německá letadla se nebyla schopna prosadit. Povstalci provedli několik protiútoků, při kterých ztratili "všechny tři tanky LT-38 i stíhač tanků Marder III". Povstalci pak byli narychlo posíleni "čtyřmi tanky LT-35." Povstalecké tanky pak byly bohužel zasazeny "v otevřeném terénu k obraně dvou mostů a byly také zničeny německými protitankovými kanóny. Dva ze starých dvojplošníků Š-328 z letiště v Dražkovicích bombardovaly a ostřelovaly německé jednotky a dělostřelecké pozice, ale bez výsledku."
Mezi 1. a 3. zářím byli tedy "povstalci posíleni několika pěšími rotami a bateriemi 75mm a 105mm děl." I když byla průběžně nová obrana dobře vybudovaná, "Stukám se přesto podařilo většinu dělostřeleckých baterií zničit." Těžké boje o Strečnianskou soutěsku trvaly až do 4. září, kdy se útočníkům podařilo vyčerpané vojáky a partyzány přinutit k ústupu.
"Čelní jednotky von Ohlenovy skupiny, podporovány všemi přidělenými tanky, zaútočily 4. září 1944 na Vrútky údolím, zatímco křídla obcházela město po okolních výšinách. Po silné dělostřelecké a minometné přípravě, která umlčela většinu kulometných hnízd povstalců, Němci pozdě odpoledne zaútočili na Vrútky pěchotou, kterou podporovaly tanky."
Hrdinní obránci ještě nějakou dobu drželi svá obranná postavení, "ale po krátké chvíli byli donuceni k ústupu, který se brzy změnil v útěk." Povstalci byli nuceni ustoupit na novou obrannou linii na čáře Kopanice-Dolné Zaturčie-Priekopa. Němcům se podařilo obsadit Vrútky, "ale houževnatý odpor vojáků a partyzánů jim znemožnil obsadit Martin. Povstalecké velení přisunulo urychleně do Turce, jako posilu partyzánské oddíly brigády J. V. Stalina a brigády Jánošík."
Dne 5. září byla z německé 178. záložní divize a z Bojové skupiny von Ohlen a Bojové skupiny von Junck vytvořena nová "německá 178. divize pancéřových granátníků 'Tatra'. Měla přibližně 6 000 mužů." Stejný den 5. září 178. divize pancéřových granátníků "Tatra" zaútočila na povstalce, ale byla odražena. "Povstalci dokonce provedli se dvěma tanky PzKpfw III verze N a třemi LT-38 protiútok na Vrútky." Oba PzKpfw III verze N pronikly až do Vrútek, kde je německá protitanková obrana zničila. "Lehké tanky LT-38 se dostaly severně od Priekopy do nerovného boje s PzKpfw IV a mohly mluvit o velkém štěstí, že z něho vyvázly beze ztrát." Zde povstalci nesprávně použili tanky bez podpory pěchoty, dělostřelectva a letectva a zaplatili za to vysokými ztrátami. Povstalcům po této akci zbyly pouze dva PzKpfw III verze N, dva stíhače tanků Marder III a tři LT-38. Dílny pluku útočné vozby urychleně pracovaly na opravách a podařilo se jim dodat na frontu dalších sedm LT-38 a jeden LT-35. Další tři LT-40 byly zničeny v martinských kasárnách při náletu pěti Ju 87, které patřily k německé bitevní eskadře 'Immelman', která byla přesunuta na Slovensko z Rumunska."
Během pokračujících protiútoků slovenští vojáci a partyzáni, mezi 7. a 9. zářím 1944 ztratili další LT-38 a také PzKpfw III verze N spolu s Marder III. Celkem zde povstalci ztratili 9 tanků, dva stíhače tanků Marder a několik 75mm protitankových kanónů i s jejich tahači. To vše díky německým náletům.
"Němci za stejnou dobu ztratili sedm PzKpfw IV, jedno SHD Sturmgeschütz III a několik OT SdKfz 251."
Povstalci zde u Vrútek bojovali statečně a urputně až do 9. září 1944. "Povstalcům se podařilo prolomit nepřátelské linie a zmařit tak chystaný útok na Kral'ovany a Ružomberok. Konečného cíle útoku, jímž bylo osvobození Vrútek se však povstalcům dosáhnout nepodařilo. Vojáci a partyzáni byli donuceni ustoupit zpět do východiště útoku."
Jiný z historických podkladů pak říká, cituji: "I když se zdálo, že Turiec bude ztracen, obranné boje v údolí Strečna poskytly obráncům čas potřebný k vybudování pevné obranné linie. Němcům trvalo dalších 17 dní, než se jim podařilo je prolomit (historickým podkladem pro informace zde byly: pan Karel Richter - Apokalypsa v Karpatech, Slovenská armáda 1939-1945 - Charles K. Kliment, Břetislav Nakládal a další z Použité podklady.)."
Boj povstalců na severovýchodě.
Těžké boje se rozhořely hned po vzniku povstání, ve východní části výběžku území, které ovládali povstalci. Slovenská armáda a partyzáni zde měli problém, neboť Kežmarská posádka se nepřidala k povstání. "Vyčleněné jednotky z Levoče a Popradu v síle zhruba 1 000 mužů pod velením pplk Noščáka zaútočily 31. srpna na Kežmarok. Rozpoutal se zuřivý boj o město, do něhož rozhodujícím způsobem zasáhl německý úderný pluk 1. TA, který právě dorazil z Polska."
(Zde je mapa
bojů v celém prostoru SNP až do jeho hořkého konce v říjnu 1944. Na mapě jsou vidět i boje v jednotlivých obdobích povstání. Severovýchodně viz i rychle dobyté město Kežmarok.).
V jednotlivých městech vypadala situace následovně: "V Levoči měl záložní prapor slovenského 5. pěšího pluku asi 500 mužů bez těžkých zbraní. Prapor byl posílen rotou tanků se třinácti tanky LT-38 (2. rotou pluku útočné vozby bez jedné čety, která byla původně ve stavu Východoslovenské armády), jež byla původně vyslána proti partyzánům. K těmto armádním jednotkám se připojily i menší partyzánské skupiny.
V Popradu bylo asi jen 300 vojáků, kteří proti sobě měli početně a dobře ozbrojené německé civilní obyvatelstvo. Posádku naštěstí posílili partyzáni a slovenští dobrovolníci. Těmto spojeným jednotkám se podařilo Němce odzbrojit a Němce ovládnout.
Posádka v Kežmaroku byla obklíčena místními Němci a volala o pomoc. Povstalci plánovali útok jednotek z Levoče a Liptovského Sv. Mikuláše a podporu tanků a dělostřelectva. Útok začal 30. srpna, ale brzy uvázl, protože narazil na dobře vyzbrojené jednotky místních Němců. 31. srpna dorazil z Nowého Saczu do Kežmaroku posílený pluk z německé 1. TA z 'Skupiny armád Sever'. Tato silná, dobře vyzbrojená a zkušená jednotka snadno porazila a rozprášila lehce vyzbrojené skupiny partyzánů a nezkušené záložníky, kteří uprchli do hor. (historickým podkladem pro informace zde byly: pan Karel Richter - Apokalypsa v Karpatech, Slovenská armáda 1939-1945 - Charles K. Kliment, Břetislav Nakládal a další z Použité podklady.)."
Němci tak mohli prakticky "z chodu" obsadit města Levoču, Kežmarok a Poprad a připravili se k postupu směrem na Liptovský Sv. Mikuláš.