SNP, boj RA a čs. armády v ČSR 1944. Č 13.
Napsal: 4/1/2016, 05:18
SNP, boj RA a čs. armády v ČSR 1944. Č 13.
Mapa povstaleckého území po začátku SNP, tedy po 29. srpnu 1944. Mapa ukazuje německé

Bojové skupiny a jejich směry, ze kterých se snažily obsadit Slovenský štát.
Ihned v I. fázi těžkého obranného boje povstalců v SNP s pronikajícími Němci, "přikročilo sovětské velení k přípravě útočné operace (přes Karpaty - má poznámka) na pomoc slovenskému povstání (historickým podkladem pro tyto informace je: pan Karel Richter - Apokalypsa v Karpatech.)."
Stejně hovoří i další prameny a v předchozích článcích, v začátku, byla část již řečena. Nyní vše rozšíříme a seznámíme se s tím, co napsali východní historikové:
"Dne 31. srpna požádal velvyslanec Československé republiky v Sovětském svazu Zdeněk Fierlinger lidový komisariát zahraničí SSSR o vojenskou pomoc slovenskému povstání (/bylo již řečeno v předchozích článcích/. Historickým podkladem pro větu před závorkou byl: Z. Fierlinger, Ve službách ČSR, díl II, Praha 1948, str. 337-353. Jeho věta byla použita i v : Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4, str. 282.). Brzy nato informovalo velitelství 1. Ukrajinského frontu sovětskou vládu o situaci na Slovensku..
Ráno 2. září hlásil maršál Sovětského svazu I. S. Koněv vrchnímu veliteli, že na sovětskou stranu přeletěla skupina slovenských vojenských letadel pod velením plukovníka Viliama Talského zástupce velitele východoslovenského sboru. Talský informoval sovětské velení o situaci na Slovensku po německé fašistické okupaci a prohlásil, že v případě, budou-li sovětská vojska útočit jihozápadním směrem, mohou jednotky 1. a 2. slovenské divize zahájit útok na Krosno, vstříc Rudé armádě (Historickým podkladem pro věty před závorkami jsou: Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4, str. 282.).
Když velitel frontu podával hlášení hlavnímu stanu, navrhoval, aby byla silami levého křídla 1. Ukrajinského frontu a pravého křídla 4. Ukrajinského frontu provedena operace s cílem proniknout na území Slovenska. Navrhl i směr úderu (Krosno-Dukla-Tylawa) a sestavu vojsk 1. Ukrajinského frontu, která mohou být použita k operaci (čtyři střelecké divize 38. A, 1. Gardový jezdecký sbor a 1. Československý armádní sbor, který byl ve stavu frontu. Zde je pro informace před závorkou a i v závorce: AMO SSSR, f. 236, inv. 17 062, sp, 16, l. 450-454.). Večer 2. září dal hlavní stan vrchního velení veliteli 1. Ukrajinského frontu směrnici, ve které se pravilo: ´V souvislosti s aktivizací partyzánského hnutí na Slovensku a rozvíjením ozbrojeného boje jednotlivých pravidelných útvarů a svazků slovenské armády proti německým okupantům.... připravit a provést operaci na styku 1. a 4. Ukrajinského frontu s tímto cílem: úderem z prostoru Krosno, Sanok ve všeobecném směru na Prešov proniknout k slovenským hranicím a spojit se se slovenskými vojsky (historickým podkladem je zde: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 9 493. l. 124.).´ Hlavní stan dal svolení, aby se operace zúčastnil 1. Československý armádní sbor (1. Československý sbor byl zformován v Sovětském svazu a skládal se ze tří pěších brigád, tankové brigády, spojovacího praporu, ženijního praporu a dalších pomocných jednotek. Sbor byl vybaven moderní výzbrojí a bojovou technikou. Měl 16 000 vojáků a důstojníků. Pro věty před závorkou a v závorce byly historickým zdrojem: Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4, str. 282.)."
Ještě jeden odstavec si řekněme z východní historiografie, než se seznámíme s dalšími informacemi a některé právě řečené od východních historiků dál rozšíříme. Stejně tak uvidíme po tomto odstavci, novější a jiný pohled (s určitou polemikou), na první plán Karpatsko-Dukelské operace:
"Aby byl zajištěn úspěch operace vojsk levého křídla 1. Ukrajinského frontu, dal hlavní stan 3. září 1944 rozkaz veliteli 4. Ukrajinského frontu, aby 8. září rovněž přešel do útoku na pravém křídle frontu silami jednoho střeleckého sboru z prostoru Sanok ve směru na Komańczu (historickým podkladem je zde: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 9 493. l. 129.)."
Tolik, pro tuto chvíli, z Dějin velké vlastenecké války, svazek 4., a pojďme o trochu vše opět rozšířit. Nejprve ukáži, že informace a i pozdější, zcela nová díla vycházela z Dějin Velké vlastenecké války, když některá fakta se musela použít jako prvotní přímo doslova..., a bez doplnění.... I zdroj, ze kterého jsou informace pro další věty, či větší části věty, mají nejprve původ zcela v - Dějin velké vlastenecké války, svazek 4.:
Dne "2. září 1944 ráno odeslal hlavní stan velitelům 1. a 4. Ukrajinského frontu směrnici, která jim ukládala připravit a nejpozději do 8. září 1944 zahájit útok na styku jejich frontů s cílem: údery z prostoru Krosno-Sanok směrem na Prešov dosáhnout československých hranic a spojit se s povstalci. K provedení operace se povolovalo zapojit 1. československý armádní sbor a využít vojska Slováků nacházející se severovýchodně od Prešova ( podkladem pro informace byl pan Karel Richter - Apokalypsa v Karpatech. Použil poměrně velké části z Velká vlastenecká válka, svazek 4., místy i doslova)."
Dále pak budu volně pokračovat v rozvinutí myšlenky: Velitel 1. Ukrajinského frontu maršál Koněv měl pak své představy, vlastně o karpatsko-dukelské operaci předloži,t za neuvěřitelně krátký čas, již následující den - čili 3. září 1944....!
Následující kritiku, se kterou souhlasím, a která vychází z pečlivého studia historiků a vojenských odborníků, ( na Dukelském průsmyku jsem byl v roce 1967 osobně, při svých studiích v ŠDZ Liptovský Mikuláš, a rozbory na místě, na Dukle, ale i pak v učebnách hovořily podobně a i od mnohých vyučujících stejně.) po mnoho dalších generací, ocituji doslova:
"Možná byla chyba, že Moskalenkova 38. A včetně 1. československého armádního sboru nebyla pro chystanou operaci podřízena 4. Ukrajinskému frontu. Generálplukovníku Petrovovi by tak podléhala všechna vojska operující v Karpatech a koordinace jejich bojové činnosti by byla pružnější a snazší. Hlavní stan na to bohužel přišel až později."
Po bitvě je asi každý generál a zde skutečně a jednoznačně nejprve roli sehrál čas. Ano čas!
Skutečností, která je pak opravdu v historii vždy vzpomínána, zůstává: "Plán operace, na jehož vypracování by bylo za normálních okolností zapotřebí několik týdnů, byl dokončen za jediný den....!!!"
Následuje, z původního historického zdroje, také výčet použitých jednotek, jen trochu jinak řečených v pořadí:
K provedení karpatsko-dukelské operace, jak byla tato pomoc povstání později nazvána, "byla vyčleněna z 1. Ukrajinského frontu 38. A generála K. S. Moskalenka, k níž byl přidělen 1. čs. armádní sbor, dále 1. gardový jezdecký sbor a 25. ts, ze 4. Ukrajinského frontu 1. GA generála A. A. Grečka a řada posilových jednotek." Rozšíření informací pak také říká, že - "Útokem ze Satu Maru v Rumunsku měla úspěchu operace napomoci i vojska 2. Ukrajinského frontu úderem na Kluž (vázal německé jednotky, které nemohl nepřítel použít k posílení své obrany, či do protiútoku - má poznámka)." Celá karpatsko-dukelská operace od samého počátku spoléhala na "překvapivost a prudkost úderu!"
V době kdy se vyjasňovala a plánovala útočná operace, a na Slovensku probíhaly těžké obranné boje povstalců v SNP, předložila čs. vojenská mise v SSSR vrchnímu velení sovětské armády "žádost o dodávky zbraní pro slovenské povstalce:
- 1 000 samopalů, 300 protitankových pušek, 30 protiletadlových kulometů, 300 lehkých a 100 těžkých kulometů."
Sovětský představitel, který čs, žádost na zbraně schvaloval, "připsal k textu žádosti nové, zvýšené počty: 2 000, 500, 100, 500 a 200". Zajištěny byly i příslušné dodávky munice a i dalšího válečného materiálu.
Pro SNP se připravovala všechna výše řečená opatření. No a protože víme, že vše bylo na přímý rozkaz Stalina, od 3.- 4.. září probíhalo i týlové, logistické, zajištění karpatsko-dukelské operace, jako hlavní formy pomoci SSSR povstání. Během neuvěřitelných čtyř, či pěti dnů bylo "nutno přemístit velké kontigenty vojsk, často na vzdálenost stovek kilometrů, přisunout těžké zbraně, munici (které se pak v bojích spotřebovalo za jediný den 30 vagónů), proviant a technický materiál ze základen vzdálených až 100 kilometrů."
Jednou z překážek, které bylo nutno při přípravě karpatsko-dukelské operace překonat, byl například i terén a veškerá přeprava v něm. Při samotné útočné operaci to byl opět charakter terénu, který Němcům umožňoval obranu i mnohem menšími silami, než jaké měla útočící strana. "Manévr, který je základem úspěchu operace, byl ztížen nedostatkem komunikací. Časová tíseň neumožňovala speciální přípravu vojsk." No a sovětské a československé jednotky, které se na ofenzívu "urychleně" začali připravovat a přepravovat "postrádaly horskou výzbroj a výstroj" a zároveň nebyly vycvičeny "pro boj v horách, nemluvě o jejich vyčerpanosti z předchozích bojů. Nebyl ani čas na důkladnější průzkum nepřítele."
Čas útočníka nesmírně tlačil a rozkazy se ale musely splnit! Termín 8. září 1944 ráno byl závazný pro oba fronty a pomoc frontu třetího ( 1. a 4. Ukrajinského frontu přímo a 2. Ukrajinského frontu v jeho pomocném úderu, nepřímo.).
Ještě než začneme později přímo karpatsko-dukelskou operaci, bude dobré si říci co probíhalo v době přípravy a útoku v zákulisí, na politické scéně, když londýnská vláda ČSR žádala přímo západní spojence o pomoc. Dozvíme se, že už bylo rozhodnuto, že SNP a i vlastně ČSR patří do sféry vlivu SSSR a Stalina.
Ještě než začaly přímé boje v SNP, dva dny předtím, ministr londýnské exilové vlády ČSR Hubert Ripka "podal v Londýně vyslanci Nicholsovi (vyslanec vlády Jejich veličenstev Velké Británie u vlády ČSR v Londýně - má poznámka) podrobnou zprávu o situaci, v níž zdůraznil, že československý prezident a vojenská správa byli již od loňského podzimu ve stálém styku s politickými i vojenskými činiteli na Slovensku. I když nepopíral, že politická stránka povstání je pro exilovou vládu do jisté míry nejasná, označil události na Slovensku za dostatečný důvod pro poskytnutí britské a americké pomoci, konkrétně formou bombardování určitých objektů, zejména komunikačních a ... poslání zbraní... (a) léčiv."
K požadavku pomoci SNP, se trvající rozhovory mezi H. Ripkou a vyslancem Nicholsem vrátily i mezi 3. a 5. zářím 1944. Podle Ripkovy zprávy londýnské exilové vládě, Nichols "projevoval naději, že Angličané a Američané budou snad v Berlíně dříve než Rusové. ´V každém případě,´ říkal, ´teprve nyní se můžeme v Evropě uplatňovat s větší váhou, než jsme mohli dosud. Nechceme... dělat nic proti Rusům, ale chceme, abychom byli respektováni v Evropě jako Rusové.´"
Na obcházení problému prý Ripka vždy reagoval přímou otázkou o pomoci SNP. Zároveň však opět, diplomaticky, - "Ujišťoval přitom, že československá vláda nedopustí, aby kvůli ní došlo k nějakým nedorozuměním."
Odpověď britského vyslance dál vyznívala vyhýbavě a neurčitě, a tak nastoupil sám prezident ČSR.
Mapa povstaleckého území po začátku SNP, tedy po 29. srpnu 1944. Mapa ukazuje německé
Bojové skupiny a jejich směry, ze kterých se snažily obsadit Slovenský štát.
Ihned v I. fázi těžkého obranného boje povstalců v SNP s pronikajícími Němci, "přikročilo sovětské velení k přípravě útočné operace (přes Karpaty - má poznámka) na pomoc slovenskému povstání (historickým podkladem pro tyto informace je: pan Karel Richter - Apokalypsa v Karpatech.)."
Stejně hovoří i další prameny a v předchozích článcích, v začátku, byla část již řečena. Nyní vše rozšíříme a seznámíme se s tím, co napsali východní historikové:
"Dne 31. srpna požádal velvyslanec Československé republiky v Sovětském svazu Zdeněk Fierlinger lidový komisariát zahraničí SSSR o vojenskou pomoc slovenskému povstání (/bylo již řečeno v předchozích článcích/. Historickým podkladem pro větu před závorkou byl: Z. Fierlinger, Ve službách ČSR, díl II, Praha 1948, str. 337-353. Jeho věta byla použita i v : Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4, str. 282.). Brzy nato informovalo velitelství 1. Ukrajinského frontu sovětskou vládu o situaci na Slovensku..
Ráno 2. září hlásil maršál Sovětského svazu I. S. Koněv vrchnímu veliteli, že na sovětskou stranu přeletěla skupina slovenských vojenských letadel pod velením plukovníka Viliama Talského zástupce velitele východoslovenského sboru. Talský informoval sovětské velení o situaci na Slovensku po německé fašistické okupaci a prohlásil, že v případě, budou-li sovětská vojska útočit jihozápadním směrem, mohou jednotky 1. a 2. slovenské divize zahájit útok na Krosno, vstříc Rudé armádě (Historickým podkladem pro věty před závorkami jsou: Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4, str. 282.).
Když velitel frontu podával hlášení hlavnímu stanu, navrhoval, aby byla silami levého křídla 1. Ukrajinského frontu a pravého křídla 4. Ukrajinského frontu provedena operace s cílem proniknout na území Slovenska. Navrhl i směr úderu (Krosno-Dukla-Tylawa) a sestavu vojsk 1. Ukrajinského frontu, která mohou být použita k operaci (čtyři střelecké divize 38. A, 1. Gardový jezdecký sbor a 1. Československý armádní sbor, který byl ve stavu frontu. Zde je pro informace před závorkou a i v závorce: AMO SSSR, f. 236, inv. 17 062, sp, 16, l. 450-454.). Večer 2. září dal hlavní stan vrchního velení veliteli 1. Ukrajinského frontu směrnici, ve které se pravilo: ´V souvislosti s aktivizací partyzánského hnutí na Slovensku a rozvíjením ozbrojeného boje jednotlivých pravidelných útvarů a svazků slovenské armády proti německým okupantům.... připravit a provést operaci na styku 1. a 4. Ukrajinského frontu s tímto cílem: úderem z prostoru Krosno, Sanok ve všeobecném směru na Prešov proniknout k slovenským hranicím a spojit se se slovenskými vojsky (historickým podkladem je zde: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 9 493. l. 124.).´ Hlavní stan dal svolení, aby se operace zúčastnil 1. Československý armádní sbor (1. Československý sbor byl zformován v Sovětském svazu a skládal se ze tří pěších brigád, tankové brigády, spojovacího praporu, ženijního praporu a dalších pomocných jednotek. Sbor byl vybaven moderní výzbrojí a bojovou technikou. Měl 16 000 vojáků a důstojníků. Pro věty před závorkou a v závorce byly historickým zdrojem: Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4, str. 282.)."
Ještě jeden odstavec si řekněme z východní historiografie, než se seznámíme s dalšími informacemi a některé právě řečené od východních historiků dál rozšíříme. Stejně tak uvidíme po tomto odstavci, novější a jiný pohled (s určitou polemikou), na první plán Karpatsko-Dukelské operace:
"Aby byl zajištěn úspěch operace vojsk levého křídla 1. Ukrajinského frontu, dal hlavní stan 3. září 1944 rozkaz veliteli 4. Ukrajinského frontu, aby 8. září rovněž přešel do útoku na pravém křídle frontu silami jednoho střeleckého sboru z prostoru Sanok ve směru na Komańczu (historickým podkladem je zde: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 9 493. l. 129.)."
Tolik, pro tuto chvíli, z Dějin velké vlastenecké války, svazek 4., a pojďme o trochu vše opět rozšířit. Nejprve ukáži, že informace a i pozdější, zcela nová díla vycházela z Dějin Velké vlastenecké války, když některá fakta se musela použít jako prvotní přímo doslova..., a bez doplnění.... I zdroj, ze kterého jsou informace pro další věty, či větší části věty, mají nejprve původ zcela v - Dějin velké vlastenecké války, svazek 4.:
Dne "2. září 1944 ráno odeslal hlavní stan velitelům 1. a 4. Ukrajinského frontu směrnici, která jim ukládala připravit a nejpozději do 8. září 1944 zahájit útok na styku jejich frontů s cílem: údery z prostoru Krosno-Sanok směrem na Prešov dosáhnout československých hranic a spojit se s povstalci. K provedení operace se povolovalo zapojit 1. československý armádní sbor a využít vojska Slováků nacházející se severovýchodně od Prešova ( podkladem pro informace byl pan Karel Richter - Apokalypsa v Karpatech. Použil poměrně velké části z Velká vlastenecká válka, svazek 4., místy i doslova)."
Dále pak budu volně pokračovat v rozvinutí myšlenky: Velitel 1. Ukrajinského frontu maršál Koněv měl pak své představy, vlastně o karpatsko-dukelské operaci předloži,t za neuvěřitelně krátký čas, již následující den - čili 3. září 1944....!
Následující kritiku, se kterou souhlasím, a která vychází z pečlivého studia historiků a vojenských odborníků, ( na Dukelském průsmyku jsem byl v roce 1967 osobně, při svých studiích v ŠDZ Liptovský Mikuláš, a rozbory na místě, na Dukle, ale i pak v učebnách hovořily podobně a i od mnohých vyučujících stejně.) po mnoho dalších generací, ocituji doslova:
"Možná byla chyba, že Moskalenkova 38. A včetně 1. československého armádního sboru nebyla pro chystanou operaci podřízena 4. Ukrajinskému frontu. Generálplukovníku Petrovovi by tak podléhala všechna vojska operující v Karpatech a koordinace jejich bojové činnosti by byla pružnější a snazší. Hlavní stan na to bohužel přišel až později."
Po bitvě je asi každý generál a zde skutečně a jednoznačně nejprve roli sehrál čas. Ano čas!
Skutečností, která je pak opravdu v historii vždy vzpomínána, zůstává: "Plán operace, na jehož vypracování by bylo za normálních okolností zapotřebí několik týdnů, byl dokončen za jediný den....!!!"
Následuje, z původního historického zdroje, také výčet použitých jednotek, jen trochu jinak řečených v pořadí:
K provedení karpatsko-dukelské operace, jak byla tato pomoc povstání později nazvána, "byla vyčleněna z 1. Ukrajinského frontu 38. A generála K. S. Moskalenka, k níž byl přidělen 1. čs. armádní sbor, dále 1. gardový jezdecký sbor a 25. ts, ze 4. Ukrajinského frontu 1. GA generála A. A. Grečka a řada posilových jednotek." Rozšíření informací pak také říká, že - "Útokem ze Satu Maru v Rumunsku měla úspěchu operace napomoci i vojska 2. Ukrajinského frontu úderem na Kluž (vázal německé jednotky, které nemohl nepřítel použít k posílení své obrany, či do protiútoku - má poznámka)." Celá karpatsko-dukelská operace od samého počátku spoléhala na "překvapivost a prudkost úderu!"
V době kdy se vyjasňovala a plánovala útočná operace, a na Slovensku probíhaly těžké obranné boje povstalců v SNP, předložila čs. vojenská mise v SSSR vrchnímu velení sovětské armády "žádost o dodávky zbraní pro slovenské povstalce:
- 1 000 samopalů, 300 protitankových pušek, 30 protiletadlových kulometů, 300 lehkých a 100 těžkých kulometů."
Sovětský představitel, který čs, žádost na zbraně schvaloval, "připsal k textu žádosti nové, zvýšené počty: 2 000, 500, 100, 500 a 200". Zajištěny byly i příslušné dodávky munice a i dalšího válečného materiálu.
Pro SNP se připravovala všechna výše řečená opatření. No a protože víme, že vše bylo na přímý rozkaz Stalina, od 3.- 4.. září probíhalo i týlové, logistické, zajištění karpatsko-dukelské operace, jako hlavní formy pomoci SSSR povstání. Během neuvěřitelných čtyř, či pěti dnů bylo "nutno přemístit velké kontigenty vojsk, často na vzdálenost stovek kilometrů, přisunout těžké zbraně, munici (které se pak v bojích spotřebovalo za jediný den 30 vagónů), proviant a technický materiál ze základen vzdálených až 100 kilometrů."
Jednou z překážek, které bylo nutno při přípravě karpatsko-dukelské operace překonat, byl například i terén a veškerá přeprava v něm. Při samotné útočné operaci to byl opět charakter terénu, který Němcům umožňoval obranu i mnohem menšími silami, než jaké měla útočící strana. "Manévr, který je základem úspěchu operace, byl ztížen nedostatkem komunikací. Časová tíseň neumožňovala speciální přípravu vojsk." No a sovětské a československé jednotky, které se na ofenzívu "urychleně" začali připravovat a přepravovat "postrádaly horskou výzbroj a výstroj" a zároveň nebyly vycvičeny "pro boj v horách, nemluvě o jejich vyčerpanosti z předchozích bojů. Nebyl ani čas na důkladnější průzkum nepřítele."
Čas útočníka nesmírně tlačil a rozkazy se ale musely splnit! Termín 8. září 1944 ráno byl závazný pro oba fronty a pomoc frontu třetího ( 1. a 4. Ukrajinského frontu přímo a 2. Ukrajinského frontu v jeho pomocném úderu, nepřímo.).
Ještě než začneme později přímo karpatsko-dukelskou operaci, bude dobré si říci co probíhalo v době přípravy a útoku v zákulisí, na politické scéně, když londýnská vláda ČSR žádala přímo západní spojence o pomoc. Dozvíme se, že už bylo rozhodnuto, že SNP a i vlastně ČSR patří do sféry vlivu SSSR a Stalina.
Ještě než začaly přímé boje v SNP, dva dny předtím, ministr londýnské exilové vlády ČSR Hubert Ripka "podal v Londýně vyslanci Nicholsovi (vyslanec vlády Jejich veličenstev Velké Británie u vlády ČSR v Londýně - má poznámka) podrobnou zprávu o situaci, v níž zdůraznil, že československý prezident a vojenská správa byli již od loňského podzimu ve stálém styku s politickými i vojenskými činiteli na Slovensku. I když nepopíral, že politická stránka povstání je pro exilovou vládu do jisté míry nejasná, označil události na Slovensku za dostatečný důvod pro poskytnutí britské a americké pomoci, konkrétně formou bombardování určitých objektů, zejména komunikačních a ... poslání zbraní... (a) léčiv."
K požadavku pomoci SNP, se trvající rozhovory mezi H. Ripkou a vyslancem Nicholsem vrátily i mezi 3. a 5. zářím 1944. Podle Ripkovy zprávy londýnské exilové vládě, Nichols "projevoval naději, že Angličané a Američané budou snad v Berlíně dříve než Rusové. ´V každém případě,´ říkal, ´teprve nyní se můžeme v Evropě uplatňovat s větší váhou, než jsme mohli dosud. Nechceme... dělat nic proti Rusům, ale chceme, abychom byli respektováni v Evropě jako Rusové.´"
Na obcházení problému prý Ripka vždy reagoval přímou otázkou o pomoci SNP. Zároveň však opět, diplomaticky, - "Ujišťoval přitom, že československá vláda nedopustí, aby kvůli ní došlo k nějakým nedorozuměním."
Odpověď britského vyslance dál vyznívala vyhýbavě a neurčitě, a tak nastoupil sám prezident ČSR.