Marija Leonťjevna Bočkarjovová: Jaška
Napsal: 7/1/2016, 20:06
Marija Leonťjevna Bočkarjovová
(1889 – 1920?)
Příběh Marije Bočkarjovové může při správném podání vypadat jako učiněná pohádka. O ženě, která vyrostla v nejbídnějších poměrech ruského venkova, po celý život zůstala v podstatě negramotná a nebýt první světové války, zůstala by ve světě společenského dna, spodiny jako vystřižené ze Zápisků z mrtvého domu. Ve válce získala uznání, stala se důstojnicí a založila první ryze ženskou jednotku v ruské armádě, přijal ji britský král Jiří V. i americký prezident Woodrow Wilson. Osudnou se jí stala až sporná aktivita v občanské válce, za níž byla v roce 1920 bez lítosti popravena. Pokud odhrneme glorifikující články o ruské Janě z Arku, zjistíme, že její příběh byl cokoliv kromě pohádky. Je to produkt nešťastné doby a bezcitné reality ruského venkova.
O ZAKLADATELCE ŽENSKÝCH BATALIONŮ SMRTI
Marija se narodila v červenci 1889 (přesné datum nelze přesně určit) ve vesnici Nikolskoje (tehdy Kirillovský újezd Novgorodské gubernie, dnes miniaturní vesnice ve Vologodské oblasti na SZ Ruska) do velice chudé, mnohodětné rodiny rolníků Leontije Semjonoviče a Olgy Jelizarovny Frolkovových. Byla třetím dítětem, její dvě starší sestry se jmenovaly Arina a Alexandra. Její otec původem z Nikolského sloužil několik let v armádě, byl gramotný, bojoval v rusko-turecké válce (1877-1878) a cestou z ní potkal ve vesnici Čaronda svou budoucí ženu. Olga Jelizarovna Nazarevová byla dcera nejchudšího rybáře v Čarondě a když ji Frolkov potkal, byla to žebračka, která chodila od domu k domu žebrat o kousky chleba. Když jí nabídl sňatek, dostala od něj darem první boty ve svém životě. Rok po Marusjině narození Frolkov zmizel s oznámením, že se bude snažit vydělat v Petrohradu peníze. Vrátil se za pět let, bez peněz a se zlomenou nohou. Když bylo Marusje šest, její rodina se přestěhovala na Sibiř, kde ruská vláda zadarmo poskytovala půdu a minimální finanční podporu. Příděly byly sice velmi malé, ale stěhovalo se mnoho rodin včetně Frolkovových za vidinou lepšího života.
Přesun do osady Ksenijevka poblíž města Tomsk byl však krokem z bláta do louže. Rodina stále žila v absolutní chudobě. Když bylo Marusje osm, poslali ji rodiče pracovat. Nejprve se starala o novorozené dítě v sousedním domě a později pomáhala v obchodě, který patřil zámožné Židovce Anastázii Fuchsmanové. Fuchsmanová na ni byla velmi milá, platila jí na poměry velké peníze (rubl měsíčně) a když Marija projevila zájem o kočovné divadlo, dala jí drobné, aby tam mohla jít. Velmi se jí tam líbilo a chodila tam, pokud mohla. Kromě této práce v obchodě se musela starat o své mladší sourozence a pomáhat rodičům na poli. Poprvé byla Marija zbita svým otcem, který čas od času projevoval násilnické sklony. Jak se později ukázalo, byl to jen začátek.
22. ledna 1905 se Marija provdala. Bylo jí patnáct. Svého muže potkala na vesnické zábavě a za pár týdnů Afanasij Bočkarjov požádal jejího otce o dceřinu ruku. Rodina samozřejmě souhlasila. Marija byla ve věku na vdávání a každý krk, který by nemuseli Frolkovovi krmit, se počítal. Navíc byli rádi, že si dceru někdo vzal. Rok předtím se Marija zamilovala do poručíka Vasilije Lazova, který ji svedl a potom opustil. Když se o tom dozvěděl její otec, málem Mariju ubil k smrti. Marusja se radovala, že unikne domácímu bití. Svatba se konala ve Vozněsenském chrámu města Tomsk, kde je v matriční knize zápis: "Ženich Afanasij Sergejevič Bočkarjov, 23 let, svobodný, pravoslavného vyznání, žije v Tomské gubernii, Tomském újezdě ve vesnici Velké Kuskovo. Nevěsta Marija Leonťjevna Frolkovová, pravoslavného vyznání." Svatební cesta pochopitelně nebyla a první měsíc po svatbě manželé Bočkarjovovi pracovali v továrně na výrobu asfaltu. Tady Marusja dostala svou první přezdívku, Maňka.
Manželství se ovšem ukázalo jako naprostá katastrofa. Afanasij Bočkarjov hodně pil, a, co bylo horší, ženu často bil. Domácí násilí bylo tehdy naprosto běžné a nepotrestatelné. Marija se snažila vydržet, ale nakonec se rozhodla od muže odejít. Utekla ke své sestře Alexandře do Barnaulu a nechala se najmout na stavbu lodí. Bočkarjov svoji ženu brzy objevil a bez okolků přivedl zpátky do domu ve Velkém Kuskovu. Pokusila se o sebevraždu, ale lidé z vesnice ji vytáhli z řeky dřív, než se utopila. Všechno bylo při starém, Marija byla bita každý den a zoufalství ji přivedlo na myšlenky o zločinu. Rozhodla se, že muže zabije. Přinutila matku, aby jí půjčila sekeru a večer se odhodlala k vraždě, kterou nakonec nespáchala, protože do místnosti vtrhl její otec. Marija omdlela, a když se probudila, byla v domě policie. Vypověděla všechno o svém životě i to, že kdyby nepřiběhl její otec, zabila by ho, byla na to připravená. Policie projevila soucit a vydala Maňce pas. Tak dostala možnost odejít.
Přesto, že neměla žádné peníze ani majetek, který by prodala, dostala se k sestře, která se mezitím přestěhovala do Irkutsku. Maňka ve městě myla nádobí, asfaltovala silnice, ale všude byla jako osamocená žena vystavena posměchu a narážkám. Začala tedy pracovat jako služka u nějaké Anny Petrovny, která vedla nevěstinec, což Marija napřed netušila, dokud jí Anna Petrovna nenabídla, aby se u ní živila jako prostitutka. Marija utekla do zimní noci. Neměla kam jít, plakala, až se posadila na břeh řeky a půlhodiny se modlila. Znovu myslela na sebevraždu a plánovala, že se otráví. Koupila si lahvičku směsi octa a dalších kyselin a vrátila se k Anně Petrovně s tím, že si všechno rozmyslela. Dostala pokoj a nové šaty. V pokoji rozdělala lahvičku, ale než ji celou vypila, zaklepal někdo na dveře. Mužský hlas jí nabízel pomoc. Patřil Jakovu (Jankelovi) Gerševiči Bukovi, místnímu Židovi, který Mariju u řeky viděl a domyslel si, co se chystá udělat. Marija mu pochopitelně nevěřila. Otec i manžel ji mlátili, milenec Lazov opustil s tím, že je příliš chudá a nevzdělaná. Zakřičela na něj, že se zabije a on ji nikdy nedostane. Na to Buk vyběhl s křikem na ulici, svolal několik lidí, rozbil okno a vytáhl ji ven. Odnesl ji ke svým rodičům a nechal ji, aby tam bydlela. Buk byl na sibiřské poměry velice vzdělaný. Několik let navštěvoval střední školu a jeho rodičům patřilo řeznictví. Do Marije se zamiloval, stejně jako ona do něj. Buk bohužel často hrál karty a vedl skupinu lokálních lupičů. Ve mnohém byl podobný jejímu manželovi, ale nebil ji a Marija se do něj opravdu zamilovala. Nikdy se za Buka neprovdala, uzavřela s ním pouze civilní sňatek (rozvod by pravoslavná církev nepřipustila, proto také Marusji do smrti zůstalo jméno Bočkarjovová). Za ukradené peníze si otevřeli řeznictví "Buk-Bočkarjovová", v němž se Maňka stala první řeznicí v okolí.

Maňka-Jaška
V roce 1912 ale Buka chytili a za krádeže odeslali do vyhnanství dál na východní Sibiř, do Jakutsku. Marija nechtěla ztratit jediného člověka, kterého měla ráda, a Buka pěšky následovala. Napřed se vše vyvíjelo poměrně dobře. Otevřeli si nové řeznictví a žili by celkem poklidně, kdyby Buk nepokračoval v krádežích. Když přepadl se svými přáteli poštu, byl znovu zatčen a odsouzen k vyhnanství v Kolymsku, kde byly podmínky ve srovnání s Jakutskem mnohem tvrdší a krutější. Maňka se pokusila uprosit jakutského gubernátora, aby jejího muže nikam neposílal. Ten souhlasil za protislužbu, jakou Marija odmítala poskytovat u Anny Petrovny. Marija mu vyhověla, ale velmi brzy si začala vyčítat zradu a nevěru, kterých se na Bukovi dopustila. Rozhodla se, že se otráví a předtím vše vylíčí svému občanskému manželovi. Jakmile se Buk dozvěděl, co udělala, gubernátora navštívil a nebýt ostatních úředníků, nejspíše by ho umlátil. Když se vrátil domů, našel lékaře oživující Mariju, která mezitím vypila jed. Krádeže, nyní zhoršené pokusem o vraždu, znamenaly, že Jankela Buka čekalo vyhnanství ještě horší, než by byl navrhovaný Kolymsk. Vesnice Amga, kam jej poslali, byla zapadlá osada zcela utopená v tajze, kde nebylo vůbec nic. Maňka přežila pokus o otravu a svého muže následovala i tam. V Amze byla Bočkarjovová jedinou ženou a začala bilancovat. Uvědomovala si, že její život nemá v Amze žádný smysl a začínala si uvědomovat, že Buk jí za její oběť nestojí. Nechtěla ho opustit, pořád nikoho jiného neměla, ale začala vše vidět už nezaslepenýma očima. Když viděla, že Buk je naprosto nenapravitelný a začíná krást i v Amze, doufala v nějaký zázrak, který by její život vylepšil. Tím se paradoxně stala první světová válka, která pohubila skoro celou jednu generaci, přetrhala rodiny a rozvrátila zemi, nicméně pro lidi jako Maňka, kteří už zažili to nejhorší, neměli se kam vrátit a budoucnost je žádná nečekala, to bylo jako dar z nebes.
Jakmile byla první světová válka vyhlášena, po Rusku se vzedmula vlna patriotismu. Tak silného, že zasáhl i východní Sibiř. Marija neváhala ani minutu, od Buka utekla poté, co ji chtěl oběsit, když mu někdo lživě namluvil, že ho podvedla. Rozhodla se přihlásit do armády. Do Tomsku přijela už sama. Na cestě tam jí pomáhali Jakuti, jejichž jazyk si stihla během pobytu v Amze osvojit. V listopadu 1914 navštívila sídlo 25. Tomského záložního praporu a překvapeným důstojníkům oznámila své přání. Osazenstvo vypuklo v upřímný smích a velitel praporu jí vysvětlil, že žena může vstoupit do armády pouze jako zdravotní sestra. Marija jeho nabídku odmítla a zopakovala, že chce do první linie a nikam jinam, načež jí se smíchem poradili, ať se obrátí na cara Mikuláše II., který jediný by jí mohl pomoci. Vyhodili ji zpátky na ulici a nejspíš si mysleli, že se zbláznila. Maňka se rozhodla poslechnout jejich rady a za svých posledních osm rublů poslala panovníkovi telegram. Brzy přišla do štábu praporu carova odpověď, že se Marija může přidat k vojákům.

Mezi vojáky
První týdny byly pro Mariju mimořádně obtížné, vojáci se jí posmívali, nemohli pochopit, co dělá žena v zákopech a pokoušeli se z ní vytvořit praporní prostitutku, protože leda k tomu se prý hodila. Maňka si ale slíbila, že si jejich obdiv získá a podařilo se jí to. Postupně si zvykali na její přítomnost a nakonec se s ní spřátelili. Právě v armádě se Marija, do té doby analfabetka, poprvé začala učit číst a psát. Vojáci ji naučili napsat své jméno a přečetla první knihu. Také přestala být Maňkou. V praporu si všichni říkali přezdívkami a ona prosila, aby jí říkali Jaška na památku Jakova Buka, kterému přezdívali Jaško. Poprvé v životě měla přátele.
V únoru 1915, po třech měsících výcviku, se Jaška ocitla na frontě v sestavě 28. Polockého pěchotního pluku. Od prvního boje udivila okolí svou odvahou, když se pod německou palbou proplížila neutrálním územím a vynesla z bojiště několik raněných vojáků. Útoku se nebála a několik německých vojáků ubodala k smrti svým bajonetem. Riskovala jako každý, kdo nemá co ztratit. Brzy se u pluku legendou, každý chtěl slyšet o statečné Jašce, která nechybí u žádného útoku a zachraňuje raněné. Sama Marija byla čtyřikrát zraněna, ošetřovali ji až v kyjevské nemocnici poté, co střepina granátu vnikla do páteře a několik měsíců zůstala ochrnutá. Lékařům se nakonec podařilo ji vyléčit a sama se naučila znovu chodit. U pluku jí vždy vítali bouřlivým potleskem. Za své hrdinství jí vyznamenali všemi čtyřmi stupni Řádu sv. Georgije (sv. Jiří), čímž se stala jeho plným kavalírem jako první a jediná žena na světě. Za své zásluhy byla také postupně povyšována. Prošla všemi poddůstojnickými hodnostmi až k praporčici. Zvláště se vyznamenala v květnu 1916, kdy během útoku zastoupila padlého velitele roty.
Doba první války pro ni byla nejšťastnějším obdobím v životě, ale, jak tomu bylo po celý její život, ani ono dlouho netrvalo. Zhatila jej Únorová revoluce. Jaška ji zprvu vítala, neuvědomovala si přesně, co to znamená, ale zakrátko pochopila, že za všemi projevy se skrývá zlo. Přestalo se bojovat a ona nechápala, jak mohli vojáci takto zanedbat svou povinnost. Pojmy jako čest a hrdost najednou nic neznamenaly. Místo toho se dostala ke slovu politika, mocnosti rozehrávaly své šachové partie a Rusko, její milované Rusko, se dokonce bratříčkovalo s Němci. Byla naprosto otřesená. Politice ani za mák nerozuměla, ale svým laickým rozumem pochopila, že je třeba jednat a hned. V květnu 1917 byla propuštěna a odešla z fronty. Ale kam jít? Nevěděla, jestli její rodiče stále žijí a kde (jejich data úmrtí jsou neznámá), raději by se zabila, než by šla zpět k Bočkarjovovi (Později se dozvěděla, že byl povolán mezi prvními na frontu a zajat Němci. Jeho další osud není znám.) a vracet se za Jankelem Bukem nemělo smysl. (Buk se později oženil s jednou z jakutských žen v Amze a zůstal tam žít, což Jaška zjistila v roce 1918.) Bloumající Jaška se ocitla v Petrohradě.
(1889 – 1920?)

O ZAKLADATELCE ŽENSKÝCH BATALIONŮ SMRTI
Marija se narodila v červenci 1889 (přesné datum nelze přesně určit) ve vesnici Nikolskoje (tehdy Kirillovský újezd Novgorodské gubernie, dnes miniaturní vesnice ve Vologodské oblasti na SZ Ruska) do velice chudé, mnohodětné rodiny rolníků Leontije Semjonoviče a Olgy Jelizarovny Frolkovových. Byla třetím dítětem, její dvě starší sestry se jmenovaly Arina a Alexandra. Její otec původem z Nikolského sloužil několik let v armádě, byl gramotný, bojoval v rusko-turecké válce (1877-1878) a cestou z ní potkal ve vesnici Čaronda svou budoucí ženu. Olga Jelizarovna Nazarevová byla dcera nejchudšího rybáře v Čarondě a když ji Frolkov potkal, byla to žebračka, která chodila od domu k domu žebrat o kousky chleba. Když jí nabídl sňatek, dostala od něj darem první boty ve svém životě. Rok po Marusjině narození Frolkov zmizel s oznámením, že se bude snažit vydělat v Petrohradu peníze. Vrátil se za pět let, bez peněz a se zlomenou nohou. Když bylo Marusje šest, její rodina se přestěhovala na Sibiř, kde ruská vláda zadarmo poskytovala půdu a minimální finanční podporu. Příděly byly sice velmi malé, ale stěhovalo se mnoho rodin včetně Frolkovových za vidinou lepšího života.
Přesun do osady Ksenijevka poblíž města Tomsk byl však krokem z bláta do louže. Rodina stále žila v absolutní chudobě. Když bylo Marusje osm, poslali ji rodiče pracovat. Nejprve se starala o novorozené dítě v sousedním domě a později pomáhala v obchodě, který patřil zámožné Židovce Anastázii Fuchsmanové. Fuchsmanová na ni byla velmi milá, platila jí na poměry velké peníze (rubl měsíčně) a když Marija projevila zájem o kočovné divadlo, dala jí drobné, aby tam mohla jít. Velmi se jí tam líbilo a chodila tam, pokud mohla. Kromě této práce v obchodě se musela starat o své mladší sourozence a pomáhat rodičům na poli. Poprvé byla Marija zbita svým otcem, který čas od času projevoval násilnické sklony. Jak se později ukázalo, byl to jen začátek.
22. ledna 1905 se Marija provdala. Bylo jí patnáct. Svého muže potkala na vesnické zábavě a za pár týdnů Afanasij Bočkarjov požádal jejího otce o dceřinu ruku. Rodina samozřejmě souhlasila. Marija byla ve věku na vdávání a každý krk, který by nemuseli Frolkovovi krmit, se počítal. Navíc byli rádi, že si dceru někdo vzal. Rok předtím se Marija zamilovala do poručíka Vasilije Lazova, který ji svedl a potom opustil. Když se o tom dozvěděl její otec, málem Mariju ubil k smrti. Marusja se radovala, že unikne domácímu bití. Svatba se konala ve Vozněsenském chrámu města Tomsk, kde je v matriční knize zápis: "Ženich Afanasij Sergejevič Bočkarjov, 23 let, svobodný, pravoslavného vyznání, žije v Tomské gubernii, Tomském újezdě ve vesnici Velké Kuskovo. Nevěsta Marija Leonťjevna Frolkovová, pravoslavného vyznání." Svatební cesta pochopitelně nebyla a první měsíc po svatbě manželé Bočkarjovovi pracovali v továrně na výrobu asfaltu. Tady Marusja dostala svou první přezdívku, Maňka.
Manželství se ovšem ukázalo jako naprostá katastrofa. Afanasij Bočkarjov hodně pil, a, co bylo horší, ženu často bil. Domácí násilí bylo tehdy naprosto běžné a nepotrestatelné. Marija se snažila vydržet, ale nakonec se rozhodla od muže odejít. Utekla ke své sestře Alexandře do Barnaulu a nechala se najmout na stavbu lodí. Bočkarjov svoji ženu brzy objevil a bez okolků přivedl zpátky do domu ve Velkém Kuskovu. Pokusila se o sebevraždu, ale lidé z vesnice ji vytáhli z řeky dřív, než se utopila. Všechno bylo při starém, Marija byla bita každý den a zoufalství ji přivedlo na myšlenky o zločinu. Rozhodla se, že muže zabije. Přinutila matku, aby jí půjčila sekeru a večer se odhodlala k vraždě, kterou nakonec nespáchala, protože do místnosti vtrhl její otec. Marija omdlela, a když se probudila, byla v domě policie. Vypověděla všechno o svém životě i to, že kdyby nepřiběhl její otec, zabila by ho, byla na to připravená. Policie projevila soucit a vydala Maňce pas. Tak dostala možnost odejít.
Přesto, že neměla žádné peníze ani majetek, který by prodala, dostala se k sestře, která se mezitím přestěhovala do Irkutsku. Maňka ve městě myla nádobí, asfaltovala silnice, ale všude byla jako osamocená žena vystavena posměchu a narážkám. Začala tedy pracovat jako služka u nějaké Anny Petrovny, která vedla nevěstinec, což Marija napřed netušila, dokud jí Anna Petrovna nenabídla, aby se u ní živila jako prostitutka. Marija utekla do zimní noci. Neměla kam jít, plakala, až se posadila na břeh řeky a půlhodiny se modlila. Znovu myslela na sebevraždu a plánovala, že se otráví. Koupila si lahvičku směsi octa a dalších kyselin a vrátila se k Anně Petrovně s tím, že si všechno rozmyslela. Dostala pokoj a nové šaty. V pokoji rozdělala lahvičku, ale než ji celou vypila, zaklepal někdo na dveře. Mužský hlas jí nabízel pomoc. Patřil Jakovu (Jankelovi) Gerševiči Bukovi, místnímu Židovi, který Mariju u řeky viděl a domyslel si, co se chystá udělat. Marija mu pochopitelně nevěřila. Otec i manžel ji mlátili, milenec Lazov opustil s tím, že je příliš chudá a nevzdělaná. Zakřičela na něj, že se zabije a on ji nikdy nedostane. Na to Buk vyběhl s křikem na ulici, svolal několik lidí, rozbil okno a vytáhl ji ven. Odnesl ji ke svým rodičům a nechal ji, aby tam bydlela. Buk byl na sibiřské poměry velice vzdělaný. Několik let navštěvoval střední školu a jeho rodičům patřilo řeznictví. Do Marije se zamiloval, stejně jako ona do něj. Buk bohužel často hrál karty a vedl skupinu lokálních lupičů. Ve mnohém byl podobný jejímu manželovi, ale nebil ji a Marija se do něj opravdu zamilovala. Nikdy se za Buka neprovdala, uzavřela s ním pouze civilní sňatek (rozvod by pravoslavná církev nepřipustila, proto také Marusji do smrti zůstalo jméno Bočkarjovová). Za ukradené peníze si otevřeli řeznictví "Buk-Bočkarjovová", v němž se Maňka stala první řeznicí v okolí.

Maňka-Jaška
Jakmile byla první světová válka vyhlášena, po Rusku se vzedmula vlna patriotismu. Tak silného, že zasáhl i východní Sibiř. Marija neváhala ani minutu, od Buka utekla poté, co ji chtěl oběsit, když mu někdo lživě namluvil, že ho podvedla. Rozhodla se přihlásit do armády. Do Tomsku přijela už sama. Na cestě tam jí pomáhali Jakuti, jejichž jazyk si stihla během pobytu v Amze osvojit. V listopadu 1914 navštívila sídlo 25. Tomského záložního praporu a překvapeným důstojníkům oznámila své přání. Osazenstvo vypuklo v upřímný smích a velitel praporu jí vysvětlil, že žena může vstoupit do armády pouze jako zdravotní sestra. Marija jeho nabídku odmítla a zopakovala, že chce do první linie a nikam jinam, načež jí se smíchem poradili, ať se obrátí na cara Mikuláše II., který jediný by jí mohl pomoci. Vyhodili ji zpátky na ulici a nejspíš si mysleli, že se zbláznila. Maňka se rozhodla poslechnout jejich rady a za svých posledních osm rublů poslala panovníkovi telegram. Brzy přišla do štábu praporu carova odpověď, že se Marija může přidat k vojákům.

Mezi vojáky
V únoru 1915, po třech měsících výcviku, se Jaška ocitla na frontě v sestavě 28. Polockého pěchotního pluku. Od prvního boje udivila okolí svou odvahou, když se pod německou palbou proplížila neutrálním územím a vynesla z bojiště několik raněných vojáků. Útoku se nebála a několik německých vojáků ubodala k smrti svým bajonetem. Riskovala jako každý, kdo nemá co ztratit. Brzy se u pluku legendou, každý chtěl slyšet o statečné Jašce, která nechybí u žádného útoku a zachraňuje raněné. Sama Marija byla čtyřikrát zraněna, ošetřovali ji až v kyjevské nemocnici poté, co střepina granátu vnikla do páteře a několik měsíců zůstala ochrnutá. Lékařům se nakonec podařilo ji vyléčit a sama se naučila znovu chodit. U pluku jí vždy vítali bouřlivým potleskem. Za své hrdinství jí vyznamenali všemi čtyřmi stupni Řádu sv. Georgije (sv. Jiří), čímž se stala jeho plným kavalírem jako první a jediná žena na světě. Za své zásluhy byla také postupně povyšována. Prošla všemi poddůstojnickými hodnostmi až k praporčici. Zvláště se vyznamenala v květnu 1916, kdy během útoku zastoupila padlého velitele roty.
Doba první války pro ni byla nejšťastnějším obdobím v životě, ale, jak tomu bylo po celý její život, ani ono dlouho netrvalo. Zhatila jej Únorová revoluce. Jaška ji zprvu vítala, neuvědomovala si přesně, co to znamená, ale zakrátko pochopila, že za všemi projevy se skrývá zlo. Přestalo se bojovat a ona nechápala, jak mohli vojáci takto zanedbat svou povinnost. Pojmy jako čest a hrdost najednou nic neznamenaly. Místo toho se dostala ke slovu politika, mocnosti rozehrávaly své šachové partie a Rusko, její milované Rusko, se dokonce bratříčkovalo s Němci. Byla naprosto otřesená. Politice ani za mák nerozuměla, ale svým laickým rozumem pochopila, že je třeba jednat a hned. V květnu 1917 byla propuštěna a odešla z fronty. Ale kam jít? Nevěděla, jestli její rodiče stále žijí a kde (jejich data úmrtí jsou neznámá), raději by se zabila, než by šla zpět k Bočkarjovovi (Později se dozvěděla, že byl povolán mezi prvními na frontu a zajat Němci. Jeho další osud není znám.) a vracet se za Jankelem Bukem nemělo smysl. (Buk se později oženil s jednou z jakutských žen v Amze a zůstal tam žít, což Jaška zjistila v roce 1918.) Bloumající Jaška se ocitla v Petrohradě.