Kapitola třetí: BOJOVÁ ČINNOST VE VELKÉ VÁLCE
Když začala Velká válka, podplukovník František Schöbl byl velitelem jednoho pěšího praporu Pěšího pluku č. 79 s posádkou v Riece. Jeho mateřský pluk v Riece měl tři prapory a čtvrtý - odloučený sídlil v Otocacu. Velitelem pluku byl plukovník Evžen šlechtic z Luxardo.
Pluk byl součástí 71. pěší brigády, 36. pěší divize XIII. armádního sboru. Velitel jeho divize byl generál major Klaudis von Czibulka, velitel sboru byl Generál pěchoty Adolf von Rhemen zu Barensfeld, velitel brigády potom generálmajor hrabě Johann Salis-Seewis.

xxxxx
Velitel 36. pěší divize generál major Klaudis von Czibulka a velitel XIII. sboru generál pěchoty Adolf von Rhemen zu Barensfeld
To dnes asi nikomu nic moc neřekne. Takže malá historická organizační vložka. Položím otázku a odpovím na ni sám:
Jak vypadala plánovaná bojová sestava proti Srbsku?
Jednalo se tyto tři armády
2. armádu - velitelem byl generál jezdectva Eduard svobodný pán von Böhm-Ermolli. Byla tvořena těmito silami:
- IV. armádní sbor. Místo mírového velitelství Budapešť, velitel sboru generál jezdectva Karel Terstijanszki de Nadas – 31. pěší divize, 32. pěší divize, 10. jezdecká divize, 4. jezdecká brigáda a 4. brigáda polního dělostřelectva
- VII. armádní sbor. Místo mírového velitelství Temešvár, velitel sboru generál pěchoty Otto Meixner ze Zweienstammu – 17. pěší divize, 34. pěší divize, 7. jezdecká brigáda a 7. brigáda polního dělostřelectva
Celkově to bylo 28 praporů, 5 eskadron, 14 baterií s 80 děly a 3 ženijní roty
- IX. armádní sbor. Místo mírového velitelství Litoměřice, velitel sboru generál pěchoty Lothar šlechtic z Horsteinu – 10. pěší divize, 29. pěší divize, 9. jezdecká brigáda a 29. brigáda polního dělostřelectva.
Dále zde byly: záložní eskadrona dragounského pluku 1. 9. hrubý polní houfnicový oddíl, 4. a 6. rota 9 praporu sapérů a 5. rota 9. praporu pionýrů
Velení 2. armády přímo podléhaly:
- 23. pěší honvédská divize
- polovina 7. pěší divize s 10 prapory, 1. eskadronou, 5. bateriemi s 30 děly, 1 ženijní rota, 21. prapor polních myslivců a 25. pochodový pluk
- 4., 7. a 8. pochodová brigáda
- 10 jezdecká divize
5. armádu - velitelem byl generál pěchoty Liborius rytíř von Frank. Byla tvořena těmito silami:
- VIII. armádní sbor. Místo mírového velitelství Praha, velitel sboru generál pěchoty jízdy Artur, svobodný pán Giesl z Giesingenu – 9. pěší divize, 19. pěší divize, 1. jezdecká brigáda a 8. brigáda polního dělostřelectva Dále pak:
- záložní eskadrona 14. dragounského pluku
- hrubý polní houfnicový oddíl číslo 8
- 4. a 6. rota 8. sapérského praporu
- 5. rota 8 pionýrského praporu
Celkově měl sbor: 26 praporů, 5 eskadron, 17 baterií s 98 děly a 3 ženijní roty
- XIII. armádní sbor. Místo mírového velitelství Záhřeb, velitel sboru generál jízdy Adolf, svobodný pán z Rhemen na Barenfeldu. – 42. pěší divize, 36. pěší divize, 8. jezdecká brigáda a 13. brigáda polního dělostřelectva. Dále pak:
- 2. a 3. rota 13. praporu sapérů
- 4. rota 9. praporu pionýrů
Celkově mě sbor: 33 praporů, 6 eskadron, 20 baterií se 114 děly a 3 ženijní roty
Velitelství 5. armády přímo podléhaly:
- 11. horská brigáda v Tuzle, velitel generál major Lawrowski. Měla 5 praporů, jeden prapor 3. bosensko-hercegovinského pluku, jedna rota pohraničních myslivců, dvě eskadrony husarů a dvě horské kanónové baterie
- 104. brigáda domobranecké pěchoty, Záhřeb, velitel generálmajor Bekić. Měla 4 domobranecké pěší prapory, jednu eskadronu husarů, jednu záložní kanónovou baterii a od září navíc domobranecký houfnicový oddíl
- 13 pochodová brigáda v Záhřebu, velitel generál major Letovský, celkem 6 pochodových praporů různých pluků a jedna záložní eskadrona hulánů.
- pochodové úvary 42 honvédské pěší divize, tedy honvédské pochodové pluky 11. a 12. každý se třemi prapory
- 12. horský dělostřelecký pluk
- 1., 2., 3. a 4. rota 8. praporu pionýrů
- 3. rota 9. praporu pionýrů
6. armádu – velitelem byl sám polní zbrojmistr Oskar Potiorek. Byla tvořena těmito silami
- XV. armádní sbor. Místo mírového velitelství Sarajevo, velitel sboru generál pěchoty Michal šlechtic z Appelů – 1. pěší divize tvořená 7., 8., a 9. horskou brigádou, 48. pěší divize tvořená 10., 11., 12. horskou brigádou, 8. jezdecká brigáda a 14. brigáda polního dělostřelectva. Dále zde byly začleněny tři – 96., 121., a 122. samostatné pěší brigády, 2. horská dělostřelecká brigáda a 5. pevnostní dělostřelecká brigáda pro opevněnou oblast Sarajevo. Dále pak:
- 5. kanónová baterie 37. polního dělostřeleckého pluku
- 4. a 5. rota 13. praporu sapérů
- 4. rota 4. praporu pionýrů
- 4. rota 7. praporu pionýrů
Celkově měl tedy sbor: 22 a půl praporu, jednu eskadronu, 12 baterií s 50 děly a 4 ženijní roty.
- XVI. armádní sbor. Místo mírového velitelství Dubrovník, velitel sboru podmaršálek Václav Wurm – 18. pěší divize tvořená 4., 5., 6., a 8. horskou brigádou, 8. jezdecká brigáda a 14. brigáda polního dělostřelectva. Dále potom měl v podřízenosti tři – 96., 121., a 122. samostatné pěší brigády, 3. horskou dělostřeleckou brigádu a samostatné 1., 2. a 13. horskou brigádu
Dále pak:
- 6. rota 13. praporu sapérů
- 4. rota 4. praporu pionýrů
Velitelství 6. armády přímo podléhaly:
- 47. pěší divize
- 40. honvédská pěší divize
- 3. samostatná horská brigáda
- 14. samostatná horská brigáda
- 109. brigáda domobranecké pěchoty
- pochodová brigáda 40. honvédské divize, celkem 6 praporů
- 23. pěší domobranecký pluk
- 1. a 3. rota 7. praporu pionýrů
Vojenské součásti prostoru Banát:
- 23. a 28 polní myslivecký prapor
- jeden prapor 8. domobraneckého pěšího pluku
- 5 kanónových baterií polních dělostřeleckých pluků 19. a 21.
- 107. domobranecká brigáda
Pevnosti:
Petrovaradín - 6 praporů domobranecké pěchoty a dělostřelectvo
Sarajevo - 3 půl prapor domobranecké pěchoty a dělostřelectvo
Mostar – 2 a půl prapor domobranecké pěchoty a dělostřelectvo
Trebinje - 2 prapory domobranecké pěchoty a dělostřelectvo
Bileta - 2 prapory domobranecké pěchoty a dělostřelectvo
Válečný přístav Kotor - 4 prapory domobranecké pěchoty a dělostřelectvo
Tvrz Malinovník - půl praporu domobranecké pěchoty a dělostřelectvo
Dunajská flotila měla tyto bojové jednotky:
1. skupina monitorů s loděmi „Temes“ a „Bodrog“
2. skupina monitorů s loděmi „Szamos“ a „Kövös“
Tři hlídkové čluny
Na Sávě byly dislokovány monitory „Maros“ a „Leitha“
Tyto armády tedy byly složeny z osmi armádních sborů. Včetně posilových prostředků tyto armády obsahovaly 23 pěších divizí, 3 jezdeckých divizí, 8 domobraneckých brigád, 6 pochodových brigád a 8 honvédských pochodových pluků.
Čtyři pěší divize pak byly vycvičeny a vybaveny pro vedení boje v obtížném krasovém a horském terénu a byly tvořeny dohromady 14 horskými brigádami. Celému tomuto seskupení měl a také velel polní zbrojmistr Oskar Potiorek. Ten ale nevěděl v době, kdy se chystal rozplánovat své operace, že s 2. armádou nemůže počítat. Její hlavní síly byl totiž jeho uskupení odebrány a přesunuty do Haliče. Tím přišel o dva armádní sbory, sborové jednotky a armádní jednotky.
Rakousko – uherský nástupový plán určoval 5. armádě následující úkoly:
Na rozkaz velitele celé fronty měla 5. rakousko-uherská armáda měla překročit řeku Drinu a projít údolím Jadru k Valjevu.
Byla rozmístěna takto:
11. a 13. horská brigáda u Zvorniku
XIII. armádní sbor se rozmisťoval u Běliny
VIII. armádní sbor se rozmisťoval v prostoru Bělina – Brčko
Dne 12. srpna 1914 byla započata vojenská operace tří rakousko –uherských armád proti Srbsku.
- na severu to byla 5. armáda na směru hlavního úderu na Bělehrad přes Valjevo
- na jihu 6. armáda směřující přes Užici k Valjevu a Lazarevci
- ze Slavonie měla postoupit přes Sávu 2. armáda ke krytí útočného uskupení.
Následně měla navázat kontakty s hlavními silami a podílet se na likvidaci srbských divizí. Ale jen se její předsunuté hlídky objevily u Šabace byly doručen její rozkaz k odsunu celé armády na bojiště v Haliči. Do doby odchodu měla provádět demonstrativní akce, aby upoutala co nejvíce srbských sil.
U 5. armády jako první přes řeku přecházely Drinu 91. českobudějovický a 102. benešovský pěší pluk od 9. pěší divize pod velením VII. Pražského sboru. Je tedy neoddiskutovatelnou pravdou, že jako první na tomto bojišti zahájili válku čeští vojáci. Ti se také stali první obětí vojenské tuposti, nekompetentnosti a neschopnosti.
Velitel 5. armády generál Frank od počátku věděl, že je všechno špatně. Počítal s tím, že ve směru na Valjevo bude muset porazit několik srbských divizí. Očekával, že budou dobře opevněné na výšinách kolem Lješnice a Loznice. Průzkum i zde nestál za nic. Hraniční řeka byla závažnou překážkou a hustý porost na srbském území omezil možnosti pozorování ze země i ze vzduchu.
Sama Drina zde je široká 150 až 220 metrů a hluboká od 2 do 6 metrů. Vytváří mnoho ramen a ty vydělují z terénu mnoho různě velkých ostrovů. Břehy jsou srázné a někdy i 5 metrů vysoké. Řeka rychle reaguje na změny počasí, tedy hlavně srážky. Celé údolí je hustě zarostlé a pro obranu malými pohyblivými skupinami střelců ideální. Oprávněně tedy Frank očekával, že přechod řeky bude Srby intenzivně napadán.
U Zvorniku se jednotky 42. záhřebské pěší divize dostaly druhou stranu řeky poměrně lehce. Proti nim stála jedna pěší rota. U Bataru do večera 12. 8. dokázala řeku přejít celá 36. záhřebské brigáda. Srbské krycí síly se nakonec boji vyhnuly a ustoupily v tomto prostoru na připravenou linii Tršica Brdo – Runjani – Lipnica – Obrež. Bohužel jako celek se XIII. sbor přes řeku nedostal na široké frontě.
Ani pražský VIII. sbor neuspěl tak, jak si představoval. Řeku překročil v boji, ale srbský šabacký oddíl bojoval velmi odhodlaně. To nakonec Srby přesvědčilo o možnosti ubránit prostor a rozhodli přisunout posily. Rakouské armádě tak bránili v postavení mostu celý den, a aby ho bylo možno postavit, bylo potřeba nasadit velkou sílu dělostřelectva. Mosty přes boční ramena Driny bylo možno postavit až potom, co byl vysekán 2 kilometry dlouhý průsek přes hustý les.
Výsledek byl ten, že pohyb vojsk se zasukoval a bojové jednotky se promíchaly s trény tak dokonale, že polní zásobovací systém po dobu 48 hodin přestal fungovat. Další dny se 5. armáda ztratila. Ztratila v nekonečných kukuřičných polích, kdy se vojáci od sebe vzdálení pár metrů neviděli. Všude husté stromové a keřové porosty, potoky, vodní kanály. Pohyb po metrech o hladu a o žízni.
Přitom úkol pro VIII. sbor byl jasný: po obsazení nebráněné Šabace dobýt Lješnici a následně Dobruč. Pro odhodlaný odpor srbských vojáků se stal tento úkol nereálný. Pražský sbor bojoval, krvácel a XIII. sbor stál v bojové sestavě a čekal na možný úspěch Pražáků a to po celý den 13. srpna. Nakonec část sil tohoto sboru přešla Drinu u Zvorniku a zahájila postupný útok na Boranja Planinu.
V pátek 14. srpna 9. pěší divize obsadila srbské pozice u Lješnice. Byl to dobře provedený útok a srbské obránce se navíc podařilo překvapit. Vpravo od 9. pěší postupující 21. zeměbranecká bojovala stejně rozhodně a obsadila Vidojevice. Jenže selhalo sborové velení. Dělostřelecké jednotky VIII. sboru nedokázaly podpořit palbou XIII. sbor, který se bez podpory nerozhodl k akci. Nakonec jeho veliteli došla trpělivost a nařídil útok i bez této podpory. Výsledek byl obapolný. Samostatná 11. horská brigáda obsadila Tršičsko brdo, 36. pěší divize šla do několika útoků u Dobriče a Obreže a byla těžce poničena srbskou palbou. I když nakonec tyto akce dosáhly úspěchu, rakouské síly nebyly schopné v této době a v tomto prostoru dalšího aktivního boje. Ve stejné době posílená srbská šabacká skupina zahájila protiútok s cíle sebrat Rakušanům Šabac. Byla nekompromisně odražena kombinovanou brigádou generála Letovského a velkou roli sehrála i těžká palba rakouských monitorů na Sávě.
Velitel přibržděné 5. armády ale neměl pocit, že by situace byla nějak moc vážná. Ale věděl, že vzrůstající odpor srbských sil asi znamená, že zakrátko jeho vojáci budou čelit protiútoku hlavních srbských sil. Tuhý odpor 3. srbské armády navíc vyvolal u velitele 5. armády dojem, že zde tato armáda hodlá bojovat jako na poslední čáře. Proto zastavil aktivity VIII. sboru a přidělené 36. pěší divize a vydal pokyn k odpočinku a reorganizaci.
Další boje bych popisoval zbytečně. Faktem je, že rakousko - uherské jednotky, které zahájily dne 19. srpna ústup za Drinu, se snažili odpoutat od nepřítele. Ústup se díky panice a strachu ze zajetí začal měnit v útěk. Odpoutání se ale na úseku 5. armády nedařilo všude. Nakonec po deseti dnech ustavičných bojů se tak zle poničené síly 5. armády vrátily tam, odkud vyrazily utlouct protivníka čepicemi.
Někde v té šílené skrumáži, se pohyboval i podplukovník Schöbl se svým praporem. Účastnil se i bojů v září a dosáhl i Bělehradu. Jenže okolnosti se vyvrbily tak, že byl od svého prvního válčeného úkolu odveden vyšší mocí a byl přemístěn na ruskou frontu, kde jeho armáda utrpěla stejně jako v Srbsku těžké porážky.
Velká část bojové činnost Františka Schöbla je pro mě nedohledatelná, ale díky patriotismu Čáslaváků, se mi podařilo najít poměrně dost věcí o jeho bojové činnosti v čele 21. pěšího pluku posádkou v Čáslavi. Ale jak uvidíme, stou Čáslaví to není tak jisté.
Něco málo historie:
S Čáslaví byly v období rakousko – uherské habsburské monarchie spojeny hlavně pěší pluk č. 21 a zeměbranecký pěší pluk č. 12. Ve městě se ale trvale nacházel pouze druhý z uvedených útvarů, což pramenilo z jeho zařazení do zeměbrany, tj. do té části armády, která byla pevně spojena s určitým teritoriem. Řadové pěší pluky byly mnohem mobilnější. Vzhledem k charakteru císařské armády působily podle potřeby v různých částech monarchie, kde verbováním získávaly nové rekruty. Teprve od 2. poloviny 18. století byly svázány alespoň s pevně stanoveným verbovacím (doplňovacím) okresem. V době míru sice byly plukům určeny trvalé posádky, ale některé jejich prapory působily odloučeně, a to i na místech vzdálených stovky kilometrů.
Pěší pluk č. 21 vytvořil v roce 1733 v Itálii hrabě Colmenero de Valderios („Regiment Colmenero“). Poddůstojnické kádry pluk získal od starších císařských pluků a z počátku ho tvořilo 12 rot. V letech 1747 a 1748 poskytl po jedné rotě ke zformování pěších pluků Kheul a Traun. V roce 1769 byl očíslován jako pěší pluk č. 21 (Infanterie–Regiment Nr. 21). V roce 1860 předal jeden ze svých praporů pro vytvoření pěšího pluku č. 75 a v roce 1883 další pro pěší pluk 98. Od tohoto roku používal název „Český pěší pluk č. 21“ (Böhmisches–Infanterie–Regiment Nr. 21).
Nejprve byl pluk doplňován verbováním na území, kde se právě nacházel. Od roku 1781 se začal doplňovat v Čechách, když obdržel verbovací okres v Bydžovském kraji (s tzv. štábní stanicí v Jičíně) a od roku 1782 také pomocný verbovací okres Stanislav v Haliči. Konečně v roce 1830 bylo s definitivní platností rozhodnuto o jeho doplňování rekruty z Čáslavského kraje, o jejichž získávání se staralo Verbovací (od roku 1858 Doplňovací) okresní velitelství v Čáslavi.
Během své existence plukovní velitelství v době míru vystřídalo více než 50 posádek. Řada z nich se nacházela v Českých zemích a např. můžeme uvést Prahu ve letech 1814 až 1815, 1816 až 1817, 1880 až 1881,
Chrudim (1817 až 1819),
Čáslav (1886 až 1890) a
Kutná Hora (1890 až 1914).
V roce 1889, kdy velitelství pluku sídlilo v Čáslavi, se zde nacházely pouze 1. a 3. prapor, zatímco 2. prapor byl dislokován v Kutné Hoře a 4. prapor v blízkosti Boky Kotorské v městečku Crkvica. Po redislokaci plukovního velitelství do Kutné Hory, se společně s ním přestěhoval pouze 1. prapor, zatímco 3. prapor zůstal v Čáslavi a 4. prapor přesídlil do Hradce Králové. V roce 1899 si vyměnily posádky 2. a 3. prapor, 4. prapor se přesunul do Kutné Hory a 1. prapor odešel do Sarajeva. V Bosně a Hercegovině působily různé prapory pluku až do vypuknutí I. světové války. Poté celý pluk odešel na frontu a z bojiště se jako organizovaný celek již nevrátil. V Čáslavi nadále působil pouze jeho náhradní prapor, který odesílal doplňky v podobě pochodových praporů k bojujícímu pluku do pole. Více viz.
http://vojenstvi.cz/vasedotazy_68.htm
Takže je zde jistá zaužívaná historická nepřesnost. Rakousko-uherský řadový pluk číslo21 nazývaný Čáslavský, tak je nazýván zvykově, přesné označení je, že byl z Kutné Hory. Ale to není důležité.
I tento pluk zasáhl do války od jejího počátku a byl účastníkem bitev o Lvov a potom i o Halič. Utrpěl kruté ztráty a po zastavení postupujících Rusů bylo potřeba pluk stejně jako celou armádu v poli dát do pořádku. Na počátku války mu velel plukovník František Pokorný.
V době od 6. ledna 1915 do 10. dubna 1915 postupně dochází k pluku další pochodové prapory a pluk postupně dosáhl plného válečného stavu a opět jsou vytvořeny tři prapory. Přicházející prapory a setniny jsou vybaveny již mnohem lépe. Mají teplé vlněné prádlo, svetry, vlněné čepice chránící i uši proti omrzlinám. Stráže a hlídky dostávají bílé sněhové pláště. 15. dubna 1915 byl ustanoven do funkce velitele pluku plukovník František Schöbl. Už to byl zkušený frontový důstojník a věděl, co ho čeká.
Rychle se stal nejoblíbenějším velitelem pluku, zejména pro svoji osobní zdatnost, válečnou zkušenost a prozíravost. Znenadání se objevoval v zákopech i při největší kanonádě a zanechával za sebou lepší náladu a pocit důvěry v další boj. Dostalo se mu přezdívky „táta pluku.“
Vraťme se na frontu, k bojové činnosti pluku.
27. dubna 1915 pochoduje pluk z Rychwaldu přes Ropici, Grodek, Bialu Nižní, Stráže, údolím řeky Bialy, přes Willezysko, Bobovu, Brusník, Jastrzebizu, Budzyn, Brzozovu
30. dubna 1915 obsazuje zákopy u Rzepieniku.
2. května 1915 nastaly těžké boje.
Když postup pluku vázl, plukovník Schöbl zasáhl osobně v přední linii u střelců a podařilo se mu útok přivést ke zdárnému konci. Při tom byl sražen k zemi ruským granátem, který vybuchl přímo vedle něho a on utrpěl trvalou poruchu sluchu.
Ve dnech 4. až 7. května 1915 pluk pronásleduje ustupující Rusy ještě dále, než měl určeno. Pronásleduje Rusy přes Joninu, Jalowou, Blaszkovou a Brzostek. 7. května si pluk tuhým bojem vynucuje přechod přes řeku Wisloku u Brzosteku. Zde byl velitel pluku raněn průstřelem lýtka. Ale vytrval v boji až do konce útoku a teprve pak se nechal odsunout na obvaziště. Velení pluku přejímá podplukovník Augustin Fischer von See.
24. října přichází XVI. pochodový prapor. 1. listopadu prozatímně přejímá velení 15. pěší brigády plukovník Schöbl. 8. prosince 1915 pak odchází na zdravotní dovolenou a s radostí je znovu uvítán u pluku 12. února1916.
Od 24. 12. 1915 do 20. 1. 1916 je pluk ustaven zálohou divize v Bytyni a za tuhých mrazů opravuje tamní cesty. 8. 1.1916 přichází XVII. pochodový prapor. Od 21. ledna do 18. února pluk obsazuje úsek u vesnice Žerniszcze, jihozápadně od Olyky. Fronta je v té době klidná až na malé přestřelky.
19. února přichází XVIII. pochodový prapor a tento den je pluk soustředěn ve vesnici Nowosielki, kde se připravuje k odjezdu na tyrolskou frontu na italském bojišti. Zde končí strastiplná cesta 21. pěšího pluku na ruské frontě a pluk se sem už až do konce války nevrátí
Pluk byl naložen na ešelony a odjel na italskou frontu hned následující den 20. února 1916, ze stanice Luck. Jel přes Cholm, Lublin, Rozwadóv, Tarnów, Novy Sandec, Prešov, Košice, Budapešť, Mürzzuslag, Innsbruck do Neumarktu v Tyrolích.
Odtud pochodoval 4. března 1916 do Revera del Luna.
Do 9. května 1916 je pluk v Terlagu, kde dostává horskou výzbroj a v hornatém okolí se cvičí na horskou válku. To byla hlavní odlišnost od bojů na ruské frontě. Také se provádí signalizační a telefonní nácviky, aby později mohla dobře pracovat spojovací služba v neschůdném terénu. V této době zhruba dvou měsíců měl pluk dobré ubytování a byl i dostatek stravy. Proto i nálada mužstva byla dobrá.
21. pluk byl začleněn do 15. brigády, 3. divize, XX. sboru, kterému velel následník trůnu arcivévoda Karel.
Od 9. května do 17. května 1916 probíhaly pochody do operačních prostorů. V té době pluk pochodoval přes Trident, Matarello a Calliano údolím Adiže. Pak vystoupil přes Mezzomonte na horskou planinu u Folgarie a dále přes Costa do svých postavení na výšině Durer (kóta 1589). Útok započal 15. května 1916 silnou dělostřeleckou palbou. 18. května náš pluk vystřídal 14. pěší pluk v jeho bojové pozici na hoře Monte Coston d’Arsiero (18 km východně od Rovereta).
Zde je potřeba pár slov.
Vybojovaná 5. bitva na Soče, ve dnech 11. až 16. března 1916, a poměrně rozsáhlé úspěchy na východní -ruské frontě, umožnili vrchnímu velení přesunout na italskou frontu určité síly z Haliče a Bukoviny do jižního Tyrolska a po této bitvě i ze Sočské fronty. Byla zde možnost udeřit do odkrytého boku Italské armády. Kdyby se vydařil, mohl by způsobit Italům vážné potíže. Optimisté dokonce tvrdili, že dokonce mohl Italy vyřadit z války. Jenže Italové se už také ledacos naučili a tak se nenechali překvapit. Na straně rakouské zde do bojů zasáhli celkem tři české pěší pluky. 11. písecký, 21- to je ten náš a 73. pražský. Dále se účastnili 3 prapory: IV/ 42. terezínského, III/35 plzeňského a IV/ 81. jihlavského.
Velitelský sbor druhého praporu 21. zeměbraneckého pluku na frontě v Itálii
Uvedený útok neměl překvapení, byl pomalý ale i naši čeští vojáci se postupně prolamovali italskou obranou a Italové vyklízeli jedno pásmo obrany za druhým. Vypadalo to hodně dobře. Jenže zoufalí spojenci nemohli uvolnit ani prapor a tak posílali zoufalé telegramy do Ruska, aby jeho armáda zaútočila a napřed zbránila posilování fronty na Itálii a potom pokud možno donutila Rakousko - uhersko a Německo naopak na východní frontu poslat co nejvíce sil jak ze západní tak italské fronty.
A tak plukovník Schöbl vedl svůj první útok na Italy. 19. května 1916 pluk provedl útok na postavení Italů v sedle Valbona (kóta 1882) a obsadil jeho západní část. Od 20. května do 24. května 1916 pluk pokračoval v útocích na nejdůležitější úsek, na pevnůstku Campomolon (kóta 1855). Zde o něco severněji pluk ukořistil 3 děla, 1 houfnici, 582 pušek a další válečný materiál. 25. května pluk odešel do obce Vale a byl ustanoven do divizní zálohy. Jenže zde nepobyl ani tak dlouho, aby se vojáci dvakrát najedli.

xxxxxx
Zde je velitel XII armádního sboru v Itálii s vojáky pěšího plku 21. Je to generál Alfred Edler von Schenk
Již následující den, tedy 26. května 1916 pluk střídá 14. pěší pluk na Monte Cimone (kóta 1230). Je zajímavé, že střídal ten samý pluk co pár dní předtím na jiném postavení. Zde byl pluk ostřelován ze dvou stran a vytrval zde po dva dny.
Dne 30. května jsou pochodující sestavy pluku silně ostřelovány těžkou dělostřeleckou palbou, přes Mag. Fontana a Canále do Peralta. 31. května pluk podnikl útok od St. Ubaldo (jižně od Arsiera) na italské pozice u Onara (kóta 645). I při tomto útoku byl pluk rovněž ostřelován těžkým italským dělostřelectvem z obou boků i z týlu. Pluk utrpěl vážné ztráty ale, ale i 1. června 1916 udržel svá postavení a odrazil všechny útoky vedeným do obou svých boků. Všechny boje v těchto úsecích byly velmi vyčerpávající pro neschůdný terén, skály a nadmořskou výšku stačí se podívat na údaje o nadmořské výšce u jednotlivých kót. 10. června dochází XIX. pochodový prapor, velmi vítaná posila.
Pohlednice z bojiště Pěšího pluku 21., které prodej měl být ku prospěchu vdovám a sirotkům po padlých.
Tato útočná operace, která nemohla splnit očekávání, stála rakousko-uherskou armádu přes 5 000 padlých a na 25 000 raněných vojáků. Byla ukončena 17. června. Ale plukovník Schöbl mohl být na své vojáky více než pyšný.
Dne 24. června 1916, bylo jemu osobně oznámeno velitelstvím XX. sboru, že pro pluk byl doručen vlastnoruční dopis od následníka trůnu, Karla. Pluk i nadále drží své pozice přes prudkou, ze tří stran řízenou, dělostřeleckou palbu. Velitel pluku tuto poctu, jaké se dostalo za války jen některým útvarům, určitě vnímal velmi pozitivně a viděl v ní ocenění jak své tak svých vojáků, bez jejichž statečného boje by k tomu nikdy nedošlo. Tento den také dochází XX. pochodový prapor.
25. 6. byl pluku nařízen ústup do Tonezzy. Ústup byl proveden bez boje. Tento ústup v úzkém údolí Torenta Astica, které bylo přeplněno ustupujícími rakouskými vojsky, se mohl stát katastrofou, kdyby Italové zpozorovali odpoutání vojsk a údolí silně ostřelovali. Tím skončila pohyblivá válka a začala válka poziční.
Od 26. června do 3.června 1916 si 21. pěší pluk buduje silné pozice a kryty na výšinách Tonezzy a Monte Cimone a staví boční pozice na Cima Palje (kóta 990). I zde je pluk často ostřelován těžkým dělostřelectvem. Vzhledem ke skalnatému terénu se k trhání skal používá výbušnin. Čeští vojáci jako zruční hoši, kteří si poradí se vším, pochopitelně postupně získali i při této práci značnou zručnost a jistotu.
Ani po odchodu plukovníka Schöbla na vyšší post, Pluk neztratil svůj vojenský šmrnc. A6 do konce války patřil k tomu nejlepšímu, co na italské frontě bojovalo. Tato fotka ukazuje jeho vojáky při odrážení italského náporu a v popisce je uvedeno, že jeho snajpři zaznamenaly cenný úspěch. Zabili italského generála.
Dne 4. července dochází ke změně, velení pluku převzal plukovník Reimer. Bývalý velitel pluku plukovník František Schöbl (zvaný „náš táta“) byl jmenován velitelem 7. horské brigády.
O bojích této brigády jsem zatím moc nezjistil. Ale mám její složení a je zajímavé, že převážnou mírou byla tvořena jednotkami, které mírově pocházeli z Horních Uher, později Slovenska, o které za dva roky a pár měsíců tak urputně bojoval. Byly to:
II. prapor /5. pěšího pluku mírovou posádkou Szatmár.Neméti
IV. prapor /25. pěšího pluku, mírovou posádkou Lučenec,
II. prapor /34. pěšího pluku, mírovou posádkou Košice,
II. prapor /66. pěšího pluku, mírovou posádkou Užvár,
II. prapor /85. pěšího pluku, mírovou posádkou Levoča, doplňovací okres Marmaros-Siget,
III. prapor /86. pěšího pluku, mírovou posádkou Szabatka
domobranecký prapor 3
3. a 4. baterie horského dělostřeleckého pluku číslo 10
Jednu opěšalou eskadronu husarského jezdeckého pluku číslo 12, mírově štáb v Aradu a doplňovací okres Košice.
O jejím bojovém nasazení nemám žádné informace.
Stejně tak nemám žádné informace o jeho dalším velení jako velitele 37. pěší brigády. U té navíc, jak jsem uvedl v první kapitole, nemám dohledáno, že by jí skutečně velel. V roce 1917 kdy by ji měl převzít, byla součástí 19. pěší divize a ve složení měla Pěší pluk 75 a domobranecký prapor číslo 172. A podle všeho jí velel jiný důstojník. Ale na druhou stranu, posuďte sami obsah jeho kompletní kvalifikační listiny, zveřejněné výše.
List číslo 2, pole číslo (17) popisuje jeho kompletní služební činnost. A on sám tam uvádí, že velet těmto dvěma brigádám a nakonec i Pěší brigádě číslo 37. A této brigádě měl velet od 29 srpna 1917 až do 11. září 1918. Je to složité a ne vše ověřitelné s omezenými možmostmi, které mám.