Minnesotský hladovějící experiment
Napsal: 4/5/2016, 21:13
36 vyzáblých mužů
aneb
Minnesotský hladovějící experiment
Pokusy na lidech jsou neodmyslitelně spjaty s nacismem a dr. Josef Mengele patří mezi nejznámější válečné zločince. Proto mnohé čtenáře překvapí, že i v USA proběhl během druhé světové války experiment, jehož výsledkem byli podvyživení lidé nápadně připomínající zbědované vězně z koncentračních táborů, byť jeho cílem nebylo týrání účastníků, ale naopak snaha pomoci hladovějícím v Evropě a na Dálném východě. V té době už Spojenci věděli jakým nelidským podmínkám jsou vystaveni vězni v koncentračních táborech a váleční zajatci (rudoarmějci v Německu a ostatní v držení Japonců), přičemž fotografie zničených sovětských měst nenechávaly nikoho na pochybách, jakému utrpení čelí civilisté v SSSR. aneb
Minnesotský hladovějící experiment
Očekávalo se, že osvobozenou Evropou (o Asii nemluvě) se po válce budou protloukat miliony vyhladovělých uprchlíků, o něž se bude muset postarat okupační správa. Varováním byla tzv. „tuřínová zima“, kdy v Německu sužovaném dohodovou blokádou zemřelo v zimních měsících 1916-17 možná až 700 000 osob na následky podvýživy a chladu. Aby se předešlo opakování této tragedie, dostala laboratoř fyziologické hygieny na Minnesotské univerzitě zadání provést studii, jež by po dobu jednoho roku zkoumala následky dlouhodobého hladovění na lidský organismus a psychiku. Samozřejmě se nejednalo o čistý altruismus a svoji roli sehrál i politický kalkul, že pomoc hladovějícím získá USA sympatie veřejnosti v osvobozených zemích.

Ancel Keys
Iniciátorem tzv. Minnesotského hladovějícího experimentu byl odborník na výživu dr. Ancel Benjamin Keys, ale podílel se na něm např. i československý emigrant Josef Brožek. Účastníci této z dnešního pohledu amorální studie se vesměs rekrutovali z lidí, kteří z morálních či náboženských důvodů odmítali sloužit se zbraní v ruce, ale z v zájmu humanity byli ochotni podstoupit test, jenž měl pomoci trpícím na druhém břehu Atlantiku. K tomu bylo zapotřebí, aby u „pokusných subjektů“ došlo ke snížení tělesné hmotnosti o 25 %! Počátkem r. 1944 začali Keysovi lidé rozesílat po Spojených státech propagační materiály, na jejichž titulní straně byly malé děti s prázdnými talíři a patetickým heslem, jenž mělo zapůsobit na kandidáty se správnými fyzickými i mentálními předpoklady, a přimět je k účasti na plánovaném testu.
Třebaže organizátoři Minnesotského experimentu nevypláceli žádnou mzdu a zájemci byli varováni před možnými zdravotními riziky, přihlásily se stovky kandidátů, z nichž vybrali 36 mužů (vesměs bělochů) ve věku mezi 22 a 33 lety, přičemž se většinou jednalo o členy přísných náboženských komunit jako mennonité či kvakeři. Dobrovolníci odcestovali do Minnesoty a od listopadu 1944 do prosince 1945 žili na stadionu v areálu tamější university. Na začátku pokusu prošli 3měsíční kůrou, jejímž cílem bylo upravit jejich tělesnou váhu k tabulkovému ideálu, a absolvovali sérií vyšetření, při nichž jim změřili kupř. velikost srdce, množství tuku, ostrost zraku a sluchu či kvalitu spermií, a teprve poté přešel experiment do fáze hubnutí trvající šest měsíců.

Obálka náborové brožury pro kandidáty na účast v Minnesotském experimentu
Od 12. února 1945 sice dostávali jídlo dvakrát denně, ale dávky byly vypočítané pro každého účastníka, přičemž jejich nutriční hodnota odpovídala necelým 1600 kaloriím na hlavu. Strava byla vybrána takovým způsobem, aby organismu zajistila dostatek minerálů a vitamínů, ale nesměla obsahovat maso, neboť se předpokládalo, že jeho konzumace představuje luxus, jenž si propuštění vězni a utečenci bez střechy nad hlavou nemohou dovolit. Proto se jejich „menu“ (s výjimkou mléka) skládalo výhradně z potravin rostlinného původu a účastnící experimentu měli na stole pochutiny jako tuřín, řepa, brambory, různé druhy ředkve, fazole, tmavý chléb a těstoviny, o nichž se naopak očekávalo, že budou k dispozici i ve válkou postižených oblastech. Příděly vody omezené nebyly a účastníci si mohli podle libosti dopřávat i kávu a žvýkačky.
Jelikož nacisté vnutili miliónům vězňů a nuceně odvedeným občanům porobených zemí heslo „Arbeit macht frei“, podstupovali účastníci Minnesotského experimentu - kromě hladovění - i tělesnou námahu, neboť přes den pracovali a každý týden museli ujít trasu měřící 22 mil (asi 35,4 km), takže není divu, že za těchto podmínek brzy připomínali oživlé kostlivce. S tím nevyhnutelně souvisel i očekávaný úbytek sil, otupělost, malátnost, podrážděnost a občasné mdloby, ale Keyse a jeho tým překvapily změny v chování účastníků experimentu. Ti přespávali na univerzitě, ale přes den se mohli volně pohybovat po městě, aby navazovali sociální kontakty se „svobodnými“ občany, ale polohladovění „správné Američany“ rychle proměnilo v asociály nejevící zájem o politiku, kulturu, ba ani o sex. Sam Legg (fotografie v záhlaví) např. tvrdil, že sice často chodil na americké veselohry, jenomže ztemnělý kinosál pro něj představoval úkryt před vnějším světem, a jejich komediální obsah nedokázal ocenit.

Účastníci Minnesotského experimentu
Středobodem jejich světa se stalo jídlo. Mnozí o něm dokázali hodiny rozmlouvat a vzájemné předčítání oblíbených receptů nebralo konce. Konzumace potravy se stala nejdůležitější událostí každého dne; samozřejmostí bylo dlouhé přežvykovaní přídělů a účastníci studie si oblíbili dětský zvyk vylizování talířů. Objevily se snahy „vylepšit“ dávky přidáním vody, zahánět hlad kouřením, a někteří dokázali denně spotřebovat desítky balení žvýkaček, což jim bylo posléze zakázáno. Nejhůře se s průběhem experimentu vyrovnával F. Watkins, jehož trápily „kanibalské“ sny, a po ostré hádce s Keysem byl z experimentu vyloučen. Podobně dopadl i jeden další dobrovolník a Legg si při práci usekl sekerou tři prsty, přičemž nedokázal vysvětlit, zda k tomu došlo následkem poruchy soustředěnosti, či se jednalo o projev úmyslného sebepoškození.
Množily se pokusy (včetně krádeží) opatřit si tajně jídlo, tudíž Keys nechal zbývající dobrovolníky na vycházkách hlídat, a bylo zřejmé, že v reálných podmínkách by je hlad donutil k zoufalým činům. Během studie lékaři monitorovali jejich zdravotní stav, takže zjistili, že jakmile organismus přejde do režimu hladovění, dojde ve snaze snížit energetický výdej ke zpomalení metabolismu, doprovázeným zmenšením objemu srdce a snížení tepové a dechové frekvence. Kromě dramatického úbytku hmotnosti zaznamenali časté otoky končetin a zvýraznění očního bělma.

Vyhublý účastník experimentu
29. července 1945 tuto část experimentu ukončili a účastníci přešli do fáze rehabilitace trvající 3 měsíce. Keys je rozdělil do čtyř skupin, jimž odstupňoval navýšení dávek jídla, takže nejšťastnější nyní dostávali porce obsahující dalších 1600 kalorií, kdežto ti kteří si vytáhli „černého Petra“ se museli spokojit s pouhými 400 kaloriemi navíc. K velkému překvapení se jejich tělesný ani duševní stav nelepšil, a muži dostávající nejmenší příděly nadále hubli, takže všem skupinám zvýšili potravinové dávky o dalších 800 kalorií, a teprve poté došlo ke kýženému obratu. To vedlo Keyse k závěru, že oběti hladomoru potřebují k zotavení denně dostávat minimálně 4000 kalorií.
Experiment oficiálně skončil 20. října 1945, ale tucet účastníků byl ochoten v Minnesotské univerzitě zůstat další dva měsíce, a pod dohledem Keyse a jeho týmu pokračovat v rehabilitaci, nyní už za neomezeného přísunu potravin. Výsledkem pochopitelně bylo hromadné obžerství, neboť v průměru zkonzumovali 5000 kalorií denně, ale často tuto hodnotu mnohonásobně překročili. Přesto někteří účastníci ani tehdy nenabyli původní tělesnou váhu, stále trpěli pocitem hladu a v jejich myslích hlodala iracionální obava, že se vše vrátí do starých kolejí a oni přejdou „z tlustých do tenkých“.

Max Kampelman - účastník Minnesotského experimentu - na snímku z r. 2012
Minnesotský experiment prokázal nepříznivý vliv nedostatku potravin na lidský organismus a psychiku, což by měly mít na paměti osoby přistupující bez lékařské konzultace k drastické redukci hmotnosti, či se z jakýchkoliv důvodů chystající k zahájení tzv. protestní hladovky. Delší výrazné omezení příjmu potravin je riskantní a bolestivý proces, který nekončí zastavením hladovky, neboť někteří účastníci studie tvrdili, že nejnáročnější fází byla rehabilitace. Nicméně z dlouhodobého hlediska u nich k žádné tělesné újmě nedošlo, o čemž svědčí fakt, že ještě počátkem 21. století bylo naživu 19 z původních 36 účastníků. Ukázalo se, že i přes současné období relativního blahobytu, máme stejný metabolismus jako naší předkové v době kamenné, kdy se chtě nechtě museli vypořádat i s horšími podmínkami, než svým „obětem“ přichystal vedoucí Minnesotského experimentu.
Keys publikoval výsledky studie nazvané „The Biology of Human Starvation“ v r. 1950, takže jeho zjištění nemohla být využita podle původních záměrů, což naštěstí nemělo na situaci v poválečné Evropě výraznější vliv, neboť okupační správa a vlády osvobozených zemí situaci zvládly. Nashromážděné poznatky však dodnes využívají humanitární pracovníci, neboť ve světě v důsledku válek, přírodních katastrof či neúrody, stále dochází k velkým hladomorům, takže Keysova studie neupadla v zapomnění a přinesla relevantní výsledky.
Tento článek byl poprvé publikován na foru Vojna.net
Použité zdroje:
Phillbrick N.: V srdci moře. Vydalo nakladatelství Triton 2015.
http://www.madsciencemuseum.com/msm/pl/ ... experiment
http://www.refinery29.com/minnesota-sta ... experiment
http://www.bbc.com/news/magazine-25782294
https://en.wikipedia.org/wiki/Minnesota ... Experiment