Německé bojové vozidlo Puma

Tanková a obrněná technika

Moderátor: Rase

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13143
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Německé bojové vozidlo Puma

Příspěvek od Rase »

Bohužel nic konkrétního jsem nenašel, na AN to doslovně zmiňuje PavolR. Začátkem roku 2019 rumunské ministerstvo obrany oznámilo, že projekt AGILIS opouští a má v zájmu o nákup jiných obojživelných vozidel 8x8. Připomenu, že momentálně probíhá výroba objednaných vozidel Piranha V pro vlastní armádu a byly vynaloženy prostředky ve výši 111 mil eur (září 2020). Projekt může asi ještě nějak pokračovat jako soukromá iniciativa, ale Rumunsko se očividně hodlá dál zaměřovat spíš na nákup pásových BVP. Pokud nedojde ke změnám v rozpočtu, tak program jejich nákupu má být zahájen v roce 2022. Loni byla vypracována koncepční studie, jejímž cílem je formalizovat specifikační kritéria, která povedou k výběru nové platformy. K dispozici jsou prý různá BVP, ale žádné z nich není považováno za jednoznačně výhodnější oproti ostatním. Tak uvidíme s čím za rok přijdou, jaké budou přesné požadavky no a hlavně rozpočet.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13143
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Německé bojové vozidlo Puma

Příspěvek od Rase »

Tak se zdá, že to s Pumou vypadá opravdu dost nahnutě. Loni v srpnu vyšel docela zajímavý článek o australském tendru, přičemž v závěru autor spekuluje o budoucnosti Pum u Bundeswehru. Prý pokud během letošních zkoušek pro VJTF neprokáže dostatečnou bojovou připravenost, mohla by být nahrazena jiným typem. Údajně by se ještě dalo stihnout vyčlenění vozidel právě pro síly velmi rychlé připravenosti. Pumy pro VJTF budou vyčleněny z jednotky Panzergrenadierbrigade 37 "Freistaat Sachsen" (PzGrenBrig 37), která je však se situací ohledně stavu vozidel více než nespokojená. Dle vojáků Puma opakovaně prokázala, že během výcviku nebyla připravena k nasazení a z tohoto důvodu je nutno i nadále provozovat vozidla Marder. To je ale náročné na čas, personál a finanční zdroje. O alternativních řešeních se již uvažuje ve velení armády. Pokud se provozní připravenost Pum letos neprokáže, lze uvažovat o výměně vozidel. Na briefingu armádního velení byl CV90 zmiňován jako alternativa a je poměrně oblíbený. Případným kandidátem je i Lynx, jelikož sdílí s Pumou obdobné systémy a výrobce se poučil z jejich nezdarů u Bundeswehru.

https://esut.de/en/2020/08/meldungen/22 ... oder-lynx/

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11546
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Německé bojové vozidlo Puma

Příspěvek od Dzin »

Rase
To zase nekoresponduje s informacemi z letošního roku, kdy Bundeswehr uvedl, že Puma je plně připravená k bojovému nasazení a deklaroval, že do roku 2023 bude u plně integrován systém Panzergredanier (píšeš o tom i na stránce 11).
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13143
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Německé bojové vozidlo Puma

Příspěvek od Rase »

Dzin:
ony ty informace z Německa jsou zkrátka moc rozdílné a musíme si počkat s čím přijdou oficiálně. Chtěl bych vidět jak politicky projde u CV90, že by si museli korby vozit ze Švédska... :D
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11546
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Německé bojové vozidlo Puma

Příspěvek od Dzin »

Oficiálně přišli s tím, co si postoval na stránce č. 11. :wink:
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11572
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Německé bojové vozidlo Puma

Příspěvek od Zemakt »

Na každém šprochu pravdy trochu. CV90, no. Nesmysl. Mnohem podstatnější je informace
O alternativních řešeních se již uvažuje ve velení armády.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17777
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Německé bojové vozidlo Puma

Příspěvek od skelet »

:razz: :twisted:
tak uvidíme jak se to vyvine
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11572
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Německé bojové vozidlo Puma

Příspěvek od Zemakt »

Tak subjektivně je pro mne nejpodstatnější jedna jediná věc, a to, že krom BW Pumu nikdo nezavedl a ani se k tomu nechystá. Prosté. Mudrovat o tom proč, je mnohem zajímavější. Za mne je to velikost.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11546
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Německé bojové vozidlo Puma

Příspěvek od Dzin »

Myslíš počet lidí v roji?
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11572
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Německé bojové vozidlo Puma

Příspěvek od Zemakt »

Myslím stísněné prostory výsadku a jejich perspektiva/vhodnost do dalších desetiletí. Viz poslední vývoj Lynx a ten Korejec např. Není to nutně o počtu lidí, ale rovněž o možnostech přepravy výzbroje výsadku.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11546
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Německé bojové vozidlo Puma

Příspěvek od Dzin »

Nezaznamenal jsem, že by nějak toto bylo zdůrazněno jako nedostatek, máš k tomu něco bližšího? Třeba srovnání na základě prostorovosti roje? Kdysi jsme to hledal, ale nedokázal jsme nikde najít nic pro srovnání, dokonce ani ohledně u Pumy probírané výšky vojáků jsem nikde nenašel, na jakou výšku jsou konstruovány jiné stroje, až na belgické pandury, u kterých je to u organické osádky (řidič, střelec atd.) 170cm (Puma má 191 cm).

Subjektivně, byl jsem v roji Pumy a Panduru a nepřišlo mi, že by zde byl nějaký podstatný rozdíl. Ovšem v Panduru je uprostřed roje umístěn pod stropem switch vnitřní sítě, který dost omezuje pohyb po něm a hrozí, že si do něj někdo vezme hlavou, takže dle mého má problém spíše on. :wink:
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13143
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Německé bojové vozidlo Puma

Příspěvek od Rase »

Pokud by šlo o malou velikost vnitřního prostoru, tak nebudou zmiňovat CV90, který je na tom rovněž velmi bídně. U CV90 i Pumy je to daň za nízkou siluetu. Nákup Lynxe KF41 by dával smysl rozhodně víc. Přeci jen je to Německý stroj s německými komponenty.

Osobně za tím vším vidím lobby Rheinmetallu, jak oslabit pozici KMW u Bundeswehru a projektu nového tanku (kde hraje RH mnohem menší roli).
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11546
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Německé bojové vozidlo Puma

Příspěvek od Dzin »

Rase píše:Osobně za tím vším vidím lobby Rheinmetallu, jak oslabit pozici KMW u Bundeswehru a projektu nového tanku (kde hraje RH mnohem menší roli).
Vidíš, tahle souvislost mě vůbec nenapadla.
Rase píše:U CV90 i Pumy je to daň za nízkou siluetu.
Proto mě docela zajímalo, jestli existuje nějaké srovnání nebo studie, která by se tím zabývala. Osobně jsem nic nenašel, ale to neznamená, že nic neexistuje. Jediné, co jsme v tomto nalezl je, že u Pumy museli překonat problém s nízkou siluetou v rámci ochrany proti minám (IED) vybuchujících pod dnem korby tak aby došlo k dostatečné absorpci energie exploze. Ale že to měli vyřešit, pro což svědčí i to, že prošli zkoušky STANAG. Zase subjektivně, když jsme seděl v roji Pumy zaznamenal jsem, že sedím níže, než je tomu u Panduru, ale prostor nad hlavou mi přišel podobně jako v něm dostatečný.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17777
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Německé bojové vozidlo Puma

Příspěvek od skelet »

u CV90 nezapomínejte, že je to de facto 40let stará konstrukce.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11572
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Německé bojové vozidlo Puma

Příspěvek od Zemakt »

Stačí přihlédnout k nově vyvinutým typům. A připomínám, že jsem to zmiňoval v souvislosti se jejím neúspěchem ve světě. Tudíž, možná to stačilo, ale svět chce nyní drobet více.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11546
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Německé bojové vozidlo Puma

Příspěvek od Dzin »

Zemakt píše:Stačí přihlédnout k nově vyvinutým typům. A připomínám, že jsem to zmiňoval v souvislosti se jejím neúspěchem ve světě. Tudíž, možná to stačilo, ale svět chce nyní drobet více.
Rozumím ti, ale spíše mě zajímalo, jestli máme něco objektivního. Třeba ty tendry, u Česka si už nejsem jistý čím vším to odůvodňovali, mám dojem, že hlavně se soustředili na počet míst v roji, u Maďarska jsem také nic takového nezaznamenal a nejvíce informací o tomto zveřejnila Austrálie a zde bylo v tomto pohledu vše OK resp. nebyl nikde jako důvod odmítnutí Pumy uveden "stísněný prostor" nebo něco v tom smyslu (defakto uvedli pouze jeden důvod a ten se týkal věže).
Docela by mě to zajímalo, protože se sice s tímto často operuje, ale přiznám se, nejsem schopen k tomu dohledat žádné bližší informace.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13143
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Německé bojové vozidlo Puma

Příspěvek od Rase »

Dzin:
Puma je hodně zajímavá tím, že její podvozek má dvojité dno. Vojáci tak můžou mít nohy položené na zemi (u CV90 musí být opřené o závěs pod protější sedačkou). Pro zajímavost zmíním, že dvojité dno a vlastně i podvozek podobný Pumě měl mít rovněž tuzemský Wolfdog. Zajímavý je i fakt, že pojezdová kola nijak nezasahují do vnitřního prostoru korby, nehrozí tak, že osádku zraní kusy torzních tyčí. Dost mi vrtá hlavou, jak je vlastně řešen třeba takový podvozek Lynxe, konkrétně uložení pojezdových kol.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17777
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Německé bojové vozidlo Puma

Příspěvek od skelet »

Osobní výpady promazány. Vaše dětinská ega mě nezajímají, to za prvné. A za druhé - své dětinské výpady proti lidem co tu ani nechodí si Ejdou nechej pro sebe. Zatím jsi tady toho moc nedokázal, jen okopávat kotníky ostatním. Takže tímto dostáváš varování. Ne první, a ne poslední.
A než mi něco odepíšeš, tak se velmi zhluboka nadechni a 2x se rozmysli.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13143
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Německé bojové vozidlo Puma

Příspěvek od Rase »

Podepsána smlouva na modernizaci všech vozidel Puma

Konsorcium PSM získalo zakázku v hodnotě jedné miliardy euro (25,5 mld Kč) na modernizaci vozidel Puma sloužících u Bundeswehru. Smlouva byla podepsána 28. června 2021, modernizační práce mají být zahájeny již letos v červenci a dokončení se očekává v roce 2029. Počáteční fáze zakázky zahrnuje 154 vozidel s opcí na dalších 143 kusů. Cílem rozsáhlé modernizace je uvést většinu první série stávající flotily Bundeswehru, která čítá 350 vozidel Puma, do stavu S1 s vylepšenou konstrukcí. V rámci příprav na působení v silách vysoké připravenosti NATO VJTF 2023, které bude Bundeswehr vybavovat, již bylo čtyřicet vozidel Puma do stavu S1 modernizováno. Z 350 německých vozidel Puma není do modernizačního programu zařazeno pouze 13 vozidel, která slouží k výcviku řidičů. Hodně zajímavé je zvýšení situačního povědomí osádky i výsadku, kdy budou vozidla vybavena systémem pro "vidění skrz pancíř" ve dne i v noci. Režim fúze kombinuje denní vidění s vysoce kvalitním termovizním obrazem, což umožňuje nepřetržitou včasnou detekci maskovaných cílů. Puma ve verzi S1 je prvním západním bojovým vozidlem, které je tímto systémem vybaveno v základní variantě.

https://www.securitymagazin.cz/defence/ ... 67182.html
https://www.armyrecognition.com/defense ... rd_s1.html

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1747
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Německé bojové vozidlo Puma

Příspěvek od Nesher »

KMW pracuje na novém BVP, dle dostupných zpráv by se mělo jednat o modulární systém (podobně jako kolové vozidlo Boxer), který by rychlou výměnou modulu umožnil měnit účel vozidla. Vozidlo je určeno pro export (spekuluje se o spolupráci s Itálií, která hledá náhradu za vozidla Dardo), kde bude mít ovšem těžkou konkurenci mj. v BVP Lynx od Rheinmetall (které už dokázalo získat první kontakt).
Evidentně to znamená, že KMW zřejmě rezignoval na snahu o prodej BVP Puma mimo Bundeswehr. Což je vzhledem k jeho "úspěchům" na exportních trzích pochopitelné. Evidentně se tak potvrzují obavy, že Puma jako stroj vyvinutý na míru pro BW bude obtížně uplatnitelný jinde.
https://zbiam.pl/krauss-maffei-wegmann- ... -piechoty/
https://www.edrmagazine.eu/krauss-maffe ... -a-new-ifv
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“