Obrněné vozidlo TITUS

Odpovědět
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Nesher »

Rase
Kdyby šlo jen o podvozek, tak bych neřekl ani slovo, co mi vadí jsou ty systémy velení a řízení, to je něco co by mělo být pod maximální kontrolou.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Nesher »

Zemakt píše:
- těžko říct, jak jsem řekl, je to můj subjektivní pohled opírající se o reál, nicméně nezohledňující stupeň
- ano, bezpečnost státu, rodiny, domova, nade vše
- a ani nepadlo jiné slovo o samotné integraci systémů a jejich odpovědném garantovi
- s otazníkem, neznáme pozadí. Nicméně i to obejití není protizákonné, takže v souladu
Mám to tedy chápat tak, že pokud by CSG byla dodavatelem celého systému, tak už by si v tom problém viděl?
Jinak k tomu domovu, ten domov za tu obranu musí stát, u demokracie "karpatského" typu si tím nejsem jist. Nicméně je to věc názoru :wink:
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Zemakt »

- ano, pak tvé pochyby by byly určitě na místě. Snažil by jsem se to ale řešit, bo ten zájem
- věc názoru, jasan. Myslím ale že blíž než k Užgorodu máme pořád blíže do Mnichova a žijeme si jako prasata v žitě, takže ano stál by za to :lej:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Rase »

Nesher:
Taky bych byl radsi, pokud by elektroniku integrovali u VVÚ. U novych Panduru ji taky integruj u CSG, tak asi neni problem - elektronika bude na obou stejna
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od KOLT »

Já tedy také nejsem nadšený z toho, že se jednak obcházejí pravidla (byť je to asi i legální, ale je to jak s Babišovými svěřeneckými fondy, taky všichni ví, kdo je ve skutečnosti řídí...), jednak že u systému strategicky citlivého (což systém velení a řízení na takhle vysoké úrovni rozhodně je) nemá jeho faktický dodavatel bezpečnostní prověrku. O tom, že to Metnar dostal befelem a že to má kořeny všude možně včetně Hradu, vůbec nepochybuji. Koneckonců právě proto musela odejít Šlechtová – začala příliš lidem šlapat po bábovičkách... a hned nebyla oblíbená u premiéra i prezidenta, kteří ji přitom do té doby měli taaaak rádi....

Na druhou stranu jsem pochopitelně rád, že se konečně něco rozjíždí. Zvlátšť těch Titusů by mi bylo líto, protože jako platforma mi přijdou hodně dobré.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Zemakt »

Na druhou stranu jsem pochopitelně rád, že se konečně něco rozjíždí. Zvlátšť těch Titusů by mi bylo líto, protože jako platforma mi přijdou hodně dobré.
Asi tak nějak, jinou vhodnější alternativu si opravdu nejsem schopen připustit. Zrovna tak při těch x-letech honění čarodějnic, honěním se za co nejnižší cenou, všici kradu apod. , na to jsem fakt už alergickej. Selský rozum se vytratil, a tak si v hlavě obracím pro a proti. Nikdy to asi nebude ideál, nicméně pořád mi vychází, lepší vrabec v hrsti nežli na střeše.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Rase »

Ono jediná alternativa k Titusu, byl a je německý Boxer, Grizzly a francouzský Griffon. Všechny ale nejsou na Tatrováckém podvozku, vyšší cena, výroba mimo ČR. Vozidla jako JAIS 6x6, Dingo 6x6, Tatrapán, Vega 6x6 atd. radši ani nezmiňuju, jelikož nemají smysl, nebo jsou taková všelijaká. On ten Titus je tak nějak zajímavější i kompaktnější a obratnější (ten podvozek je skvěle vykoumaný).
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Hubna
svobodník
svobodník
Příspěvky: 34
Registrován: 28/5/2013, 21:38

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Hubna »

Já jsem zvědavý na konečnou cenu. TDV si totiž původně za velitelský TITUS řekla 96 milionů, poslední informace pak byla 78 milionů.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Rase »

Hodne jsem zvedavy na porovnani ceny za holy Titus vs holy Griffon. Nechci ale rypat driv nez se vozidla koupi, abych to nezakrikl
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Nesher »

Už jsme to tu sice řešili, ale teď si toho všimla i média.

https://www.euro.cz/byznys/obchazeni-za ... ma-1418518
Uživatelský avatar
kastellan
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 202
Registrován: 22/1/2015, 20:55

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od kastellan »

https://www.e15.cz/domaci/nakup-obrnenc ... ta-1350407
Ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) ujišťuje, že jednání o zakázce na více než šest desítek francouzsko-českých obrněných vozidel Titus za 4,8 miliardy korun spěje do finále.
Ve skutečnosti rozhovory s dodavatelem ani nezačaly.
Pěkný no :cry:
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Rase »

Krátký výcuc. Doposud nebyl ukončen kontrolní a schvalovací proces, následně musí být vše oznámeno vládě a ministerstvu financí. Jakmile se tak stane, bude dodavatel vyzván k vyjednávání a podání nabídky. Dle zástupe CSG, tato jednání budou trvat spíše měsíce než týdny.
Pokud bude vztah Metnara k CSG, jako vztah Šlechtové k Saabu, tak je jedno, zda něco začne nebo ne - prostě se to koupí. Jo taky mě to štve, ale je to už tak mno. U Titusu, je těch 60 kousků jen takové oťuknutí. Pokud se jednou koupí, tak se následně koupí zbytek - celkem cca 300 ks. Použije se koncept jako u PTŘS (Pandurů atd.), a to dokoupení toho co už je - "sjednocení výzbroje".
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Nesher »

Tak se nám to začalo hýbat z místa. Minulý týden kolegium MO souhlasilo se změnou dodavatele, místo společnosti Tatra Export (která nezískala bezpečnostní prověrku) dodá vozidla Titus ve velitelské a štábní verzi spol. ELDIS (která prověrku zatím má, je součástí CSG relativně krátce). Takže teď stačí schválení vlády (formalita) a může se vesele vyjednávat.
Zajímavé je, že CSG jejíž firmy mají problémy s bezpečnostními prověrkami bude dodávat nejenom samotná vozidla (to by asi problém nebyl, tam není co tajit), ale i komunikační a kryptografická zařízení, která v utajovaném režimu samozřejmě jsou.
Armáda poptává 42 kolových obrněných vozidel velitelsko-štábních a spojovacích a 20 kolových obrněných vozidel MKPP (místo koordinace palebné podpory) včetně logistického zabezpečení a školení. "Předpokládaná hodnota zakázky činí 5,7 miliardy korun s DPH, dalších 950 milionů korun je vyčleněných na pětiletou servisní podporu. Vozidla by měla vozidla armáda dostat v letech 2020 až 2025.


https://www.e15.cz/domaci/obrnence-titu ... is-1350448
Naposledy upravil(a) Nesher dne 27/8/2018, 16:00, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Rase »

Nerad to říkám takhle, ale hlavně aby se už něco nového koupilo... myslím, že i vojáci to berou stejně.
Doufám že smlouva bude počítat s tím, že se jedná o začátek vyzbrojovacího projektu, tak jak se o tom mluvilo už před lety. Už v roce 2016, se mluvilo o tom, že je potřeba cca 300 Titusů, které se nakoupí v několika vlnách a to v letech 2019 až 2023, za až 20 mld Kč.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Nesher »

Mě docela zaráží těch 20 MKPP, měl jsem za to, že to má být 47 velitelských a 20 spojařských vozidel a že MKPP budou na nových BVP.

Potvrzení z MO
http://www.mocr.army.cz/informacni-serv ... is-202516/
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Rase »

na pásech má být vozidlo pro dělostřelecké návodčí, nebo jak to nazvat. Tohle bude na vyšší úrovni
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
honzase
vojín
vojín
Příspěvky: 16
Registrován: 5/5/2018, 00:13
Bydliště: Praha

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od honzase »

Zdravím,
může mi někdo prosím vysvětlit, proč a kde chce armáda používat Titusy? Máto nějaký logický důvod? Mají to být spojařské/velitelské verze? Proč tyto verze neudělají z vozidel, která mají/budou mít naše dvě brigády? Nebo není nutné je s nimi standardizovat? Pro mě by bylo logické je koupit jako MRAPy pro určité úkoly. Trénovat na nich pro mise a případně je i nasadit. Dále pak jako obrněná vozidla v případě konfliktu na našem území. Ale proč jako spojařské apod., jestli je to pro brigády taky je udělat z Pandurů a z nových pásáků. Přijde mi to vlastně jako ušitý kšeft, aby se udělal odbyt pro dodavatele. A nemluvě o soutěži? Proběhla. Nebo zase jen podvozek Tatra ... ? :D
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od Rase »

Tak on Titus rozhodně není špatné vozidlo a určením nahrazuje staré V3S s různými skříňovými nástavbami. On totiž jak Pandur, tak i budoucí BVP, nejsou zrovna prostorné pro podobné úpravy, navíc problémem je jejich vysoká cena. Navíc nakupované Titusy jsou určené jen pro pásovou mechanizovanou brigádu. Ta na Pandurech dostane tato podpůrná vozidla právě na podvozku Panduru - už se vyrábí. Ta schopnost MRAP se zbytečně vyzvedává, dnes ji zvládá kde co - v tomto případě je to jen zajímavý bonus, ne hlavní poslání. Určitě si najde svoje místo ve výzbroji AČR a zdá se že je to i velice konkurenceschopné vozidlo i v porovnání se světovou konkurencí. Krom francouzského Griffonu mě nenapadá podobná alternativa
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
honzase
vojín
vojín
Příspěvky: 16
Registrován: 5/5/2018, 00:13
Bydliště: Praha

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od honzase »

Díky za odpo. Takže to je fajn, jen nebyla soutěž, ok. A proč nebude mít pásová brigáda i spojovací vozidla na pásech? Má to nějaký důvod? Tzn., že dřív měli vedle BVP tato vozidla na V3S? Nevím, ptám se. Samozřejmě auto je to hezký, ale ta klička s podvozkem Tatra mi přijde jen účelová věc pro nesoutěžení. Problém je jen v tom, že nám může takto uniknout jiný kvalitnější výrobek, viz "soutěž" na útoční pušky.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od Nesher »

honzase
Soutěž byla, tedy taková pseudosoutěž. AČR deklarovala podmínku podvozku Tatra, kromě CSG, která nabídla Titus od francouzské firmy Nexter, byla ještě v soutěži ještě česká firma SVOS s vozidlem VEGA. Titus je asi technicky dokonalejší (Nexter je ve srovnání se SVOS obr), ale pro dané účely by VEGA naprosto stačila. Bohužel to skončilo na tom, že Tatra odmítla dodat SVOS podvozky a tím bylo po soutěži a i celém programu VEGA.
Důvodem proč nebude mít 7. brigáda tyto systémy na pásech jsou peníze, kolové vozidlo je levnější na provoz i pořízení. Může se např. na silnici pohybovat po vlastní ose, to s 35 tunovým BVP jaksi za normálních podmínek není možné. Argument na lepší průchodnost terénem u těchto systémů též není na místě, jednak díky podvozku Tatra jsou jejich "off road" schopnosti velmi dobré a hlavně tyto systémy nejsou od toho, aby si motaly někde v první linii.
A když už jsme u té průchodnosti terénem, i sebelépe vybavenou jednotku na pásech můžeš poslat jen do takového terénu, v kterém si ji schopen efektivně zásobovat a vzhledem k tomu, že celá logistika AČR je postavena na vozidlech Tatra, tak tam kde neprojede Tatra stejně žádnou operaci (krom omezeného průzkumu) vést nemůžeš, neb i sebelepší tank, BVP či jiný systém bez paliva, munice atp. je jen velmi drahá rakev pro osádku.
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“