stc: zvýšení dosahu z 500 na 1000km u střely s tak malou délkou, jakou nutně musí mít LRPF kvůli rozměrům MLRS je fantasmagorie. Pro porovnání: Iskander-M má délku střely cca. 7 metrů, rozměry MLRS limitují délku na 4 metry.
Alchyku, Skelet má pravdu.
Tady se jedná o "odstrašující jaderný arsenál NATO", a v něm ty B61 podléhají čtyřem režimům:
1) JZ ve vlastnictví USA, pod kontrolou USA, pro použití USA při schválení NATO
2) JZ ve vlastnictví USA, pod kontrolou USA, pro použití hostitelským státem při chválení NATO
3) JZ ve vlastnictví USA, pod kontrolou hostitelského státu, pro použití USA při schválení NATO
4) JZ ve vlastnictví USA, pod kontrolou hostitelského státu, pro použití hostitelským státem při chválení NATO
Kontrolu či "přijetí" JZ nemá hostitelský stát de iure asi nikdy, protože USA ty bomby nejen vlastní, ale zároveň k nim jako jediné mají kódy, bez kterých je to jen tupý kus Uranu zneužitelný leda jako špinavá bomba. Zároveň, pokud to dobře chápu, musí použití těchto JZ autorizovat NATO, bez čehož je nesmí použít ani USA unilaterálně: mělo by se jednat o
systém dvou kódů, z nichž jeden musí poskytnout USA a druhý zároveň hostitelský stát, jinak jsou ty B61 jen zamčená hromada šrotu. Samozřejmě za podmínky, že je hostitelský stát USA nešlohne, nevyndá hlavici a nevyrobí si vlastní pumu s vlastními kódy, pročež jsem extrémně rád, že je USA odvezou pryč z Turecka, ať už to bude kamkoli. Politicky to chce koule (
"Ano, náš věrný spojenec Turecko je tak nedůvěryhodný parchant, že odtamtud musíme evakuovat naše atmovky"), ale pro přežití Evropy je to zcela zásadní.
Proto mají USA zřejmě ještě JZ v Británii, které kontrole NATO nepodléhají.
Turecko - a tedy nyní Rumunsko - je právě případ 1: JZ pod kontrolou bezpečáků USA, pro použití výhradně letouny USAF. V případě jak Turecka, tak Rumunska nemá hostitelský národ projistotu ani žádnou F-16 schopnou ty pumy nosit.
Případ 2 je Nizozemí: tam jsou na základně Volkel B61 pod kontrolou 703rd MUNSS USAF, ale v případě konfliktu by je v rámci NATO nosily F-16 nizozemského letectva.
Případ 3) je Belgie, kde atomovky pro USAF hlídají ti nepříliš kompetentní Belgičané, o kterých se tu psalo zvlášť v miničlánku.
A případ 4) nejsem věrohodně schopen doložit, ale může teoreticky existovat.
Takže přestěhování atomovek z Turecka do Rumunska není porušením NPT, pokud zůstávají v režimu 1.
Jiná věc by bylo, kdyby se měly stěhovat do Polska: tam mám dojem, že USA dávaly Rusku záruky, že do Polska nikdy atomovky stěhovat nebudou. Ale nejsem si teď úplně jistý. Každopádně ač by je Poláci uvítali milerádi, USA je tam IMHO rozhodně stěhovat nechtějí - už jen proto, že by se Moskva zbřídila, i když sama s Kalinigradem de facto dělá totéž.
EDIT: tady je ještě tabulka, kolik JZ na základnách čl. států NATO podléhá "režimu dvou klíčů" a "patří NATO" jako zápůjčka od USA, a kolik JZ tam mají USA samotné pro sebe pod svou výhradní kontrolou:
