Finské hlídkové čluny Vartiomoottorivene – VMV
Napsal: 26/8/2016, 19:28
Vartiomoottorivene, aneb „protipašerácké šífy“ ve víru války
V posledním článku věnovanému finským pobřežním obrněncům, jsem se v rámci popisu služby párkrát zmínil o jejich věrných souputnících, hlídkových člunech VMV. Ačkoliv je finská lodní třída Vainamoinen relativně známou i mezi laickou veřejností, o člunech VMV se toto rozhodně tvrdit nedá. Důvodů vedoucích k obecně malému povědomí o těchto lodích lze nalézt jistě velké množství, však se také nejednalo o nějaká impozantní, hlavněmi se ježící plavidla. Zrovna tak, něco málo přes třicet metrů dlouhé čluny příliš krásy nepobraly. Nicméně, to co jim bylo upřeno na designu, se bohatě vrátilo v přísné účelovosti, jednoduchosti a částečně i výkonnosti.
Ony výše zmíněné přednosti pak ve své podstatě způsobily, že z původně protipašeráckých hlídkových plavidel se později v krizových létech války, staly děvečky téměř pro všechno. Finské Námořní síly – Merivoimat, tak v jejich podobě získaly neúnavného dříče, schopného zastat roli dělového člunu, průzkumného, eskortního a záchranného plavidla, protiponorkového stíhače, ba dokonce torpédového člunu. Avšak vše má svůj čas a tak dříve než se pustím do popisu jejich konstrukce a nasazení v Zimní respektive Pokračovací válce, přenesu se do Finska počátku dvacátých let 20. století, kdy celý svět hleděl světlým zítřkům vstříc.
Kieltolaki versus čs. lihová flotila
Jedno staré přísloví praví „za vším hledej ženu“, pro účely této kapitoly by se však mohla hodit jeho drobná modifikace do podoby „za vším hledej chlast“.
Problémy severských zemí s nadměrnou konzumací alkoholu jsou široce známé, o jejím vlivu na zdraví domácí populace nemluvě. Rovněž není žádným tajemstvím, že boj Severských zemí s touto metlou lidstva sahá hluboko do jejich minulosti, přičemž každý ze států v této válce uplatňoval vlastní taktiku. Finsko samozřejmě nestálo stranou, když téměř na samém počátku své existence zaujmulo v boji proti alkoholu tvrdý postoj v podobě prohibice, tzv. kieltolaki 1).
1) Kromě Finska, byla alkoholová prohibice zavedena již dříve na Islandu a v Norsku.


Úplná alkoholová prohibice ve Finsku vstoupila v platnost již v roce 1919, kdy došlo k zákazu prodeje, výroby, dovozu, dopravy či pouze držení veškerých lihovin obsahujících více než 2% etylalkoholu. Vzhledem k dobře známým negativům z toho plynoucích, se o smysluplnosti takovéhoto řešení nemá cenu příliš dlouze rozepisovat. Vzestup černého obchodu, ruku v ruce s výskytem mnohem silnějšího alkoholu, tu více, tu méně kvalitního vč. jeho zdravotních dopadů na konzumenty tvořil pouze část důsledků tohoto zákazu. Nebývalý rozkvět pašování špiritusu, dal rovněž vyniknout mnoha kontroverzním existencím a dobrodruhům, kteří ve vidině rychlého zbohatnutí byli schopni téměř všeho. Pro našince je neméně zajímavé, že nesmazatelným i když pochybným písmem se do historie kieltolaki zapsala plavidla, hrdě plující pod československou námořní vlajkou 2). A jak to vlastně bylo s čs. lihovou flotilou?
1) Vznik československého úřadu plavebního s domovským přístavem Praha se datuje již k 15. dubna 1920, kdy byl přijat zákon o jeho zřízení a jenž byl uveden ve Sbírce zákonů a nařízení Státu československého, ročník 1920, částka LVII.

Na základě zákona č. 316 z 15. dubna 1930, plnila státní vlajka ČSR rovněž funkci vlajky námořní
V rozmezí let 1920 až 1923 brázdila baltský a severomořský prostor malá, cca 220 tunová plachetnice jménem Kehrwieder. Sama o sobě by tato skutečnost nebyla až tak zajímavá nebýt vlajky, pod kterou tato loď plula. Kehrwieder byla totiž pravděpodobně vůbec první lodí plující pod čs. námořní vlajkou. O konkrétním živobytí posádky této plachetnice pod vedením kapitána Alfréda Kindermana prameny taktně mlčí. Každopádně jak je z níže uvedených řádek zřejmě, není třeba si dělat velké iluze.
Přestože zákon o čs. námořní plavbě platil již pár let, ke zřízení čs. námořního registru došlo až v roce 1923. Na konci roku pak do něj byl zapsán i Kehrwieder, ovšem pod novým, poněkud poetičtějším názvem Rusalka. S novým jménem na přídi však plavidlo žádnou díru do světa neudělalo, neboť ještě v rámci plavby před samotným přejmenováním, šla plachetnice ke dnu. Záznamů objasňujících příčinu zániku plavidla se příliš nedochovalo, ve valné většině vzájemně zmiňují potopení v bouři vč. celé posádky. Ovšem na druhou stranu existují i jiné indicie, které v souvislosti s pašováním lihovin přičítají potopení lodi na vrub finské celní stráži.
V průběhu dvacátých let, se z pašování alkoholu do Finska stal velmi lukrativní obchod, který s určitou mírou rizika generoval nemalé zisky. Středoevropská poloha Československé republiky s minimální možností státní kontroly nad vlastními registrovanými plavidly a zejména absence společné bilaterální úmluvy o šíři a podmínkách plavby ve finského pobřežním pásmu, tak stála za atraktivitou čs. námořní vlajky pro různá rejdařská individua 3).
3) Na rozdíl od států, jenž měly s Finskem uzavřenou úmluvu zakazující plavbu lodí s alkoholem ne blíž, než 12 n. m. od finského pobřeží a zákazu překládky alkoholu na finské lodě, ČSR takovou smlouvu uzavřenou neměla. Pro čs. lodě vezoucí lihoviny, k nemalé radosti pašeráků, stále platila 3 mílová nedotknutelnost finského pobřežního pásma. Příčinou tohoto stavu byly pravděpodobně nadstandardní vztahy obou zemí, kdy tehdejší ČSR platila za jednoho z největších dovozců do Finska.
Tito rejdaři, pak využívali čs. námořní vlajky jako výborného krytí pro svoje podloudné čachry, přičemž pašerácká flotila postupně nabývala na síle. Situace později dospěla již tak daleko, že v roce 1930 bylo v čs. námořním rejstříku registrováno celkem 6 lodí zabývajících se plavbou „toulavou“, z nichž jediná Legiobanka se svojí lodí Legie se dala považovat za seriózního rejdaře.

Mezi nejznámější postavy prohibičního období patřil bezesporu jistý Ing. Ervín Spitzer, označovaný severským tiskem jako československý král pašeráků, v přístavních putykách a pajzlech spíše známý jako československý Al Capone. Tento rodák z Ostravska a spolumajitel švédské Shipping Co. Ltd. založil v roce 1924 v Gdaňsku rejdařství s úzkou specializací na pašování lihovin. Z počátku tvořily Spitzerovu flotilu parníky Dalibor, Míla a Neptun, které doplňoval trojstěžník Marie. Později byla do čs. námořního registru dopsána ještě Jiřina a snad i Merkur. V této souvislosti stojí rovněž za zmínku, že Dalibor, Míla, Neptun a Marie kdysi patřily finské společnosti Kalandus zabývající se, světe div se, obchodem s alkoholovými nápoji.
O tom, že byl Ervín vykukem par excellence, zřejmě nemůže být žádných pochyb. Vždyť, jak sám říkal…..My obchodujeme přesně v mezích zákona. Obchodujeme s lihem, ale jen ve vodách, kde je dovoleno. Co dělají s lihem, ti kteří jej od nás kupují, to už, prosím, není naše starost…... Drzost tohoto malého obtloustlého člověka zřejmě neznala mezí, neboť na jednu z nočních vyjížděk pozval i české novináře, ba dokonce v době úpadku pašeráckého řemesla neváhal požádat čs. stát o subvence. Ovšem Spitzer nebyl ani zdaleka jediný.
Mezi další rejdaře živící se pašováním lihového carga a provozující svá plavidla pod čs. námořní vlajkou patřili zejména Leo Glass z Hamburku, Gerhard Wiess z Berlína, ale rovněž jakýsi Pavlíček. Pomineme-li obdivuhodnou fantazii, kterou Leo Glass v rámci pojmenování svých plavidel projevil, tak z lodí Únor, Srpen a Duben pouze ta poslední byla zapsána v čs. námořním registru. Toto však nijak nebránilo ke zneužívání čs. vlajky i na neregistrovaných lodích. V této souvislosti je znám zejména případ lodě Mělník, výše uvedeného Gerharda Weisse, který za neoprávněnou plavbu pod čs. námořní vlajkou dostal od tehdejších úřadů pokutu 20 000 Kč. Ale rovněž i plavidla Leming rejdaře Pavlíčka.

Kromě ručních zbraní posádky, byly pašerácké lodě rovněž vybaveny torpédy. V tomto případě se však jednalo o torpéda lihová. Torpéda byla vyrobena z několika kovových profilů, které po smontování na palubě lodi vytvořily jakousi hranolovitou klec, do které byly posléze ukládány lahve se špiritusem. Vyvážení torpéda bylo prováděno pomocí písku, který se nasypal do dutých plechových schránek na přídi a zádi klece. Přestože alkohol je lehčí než voda, umělá zátěž držela torpédo v cca 3 až 4 metrové hloubce. Takto ponořené torpédo pak bylo pašeráckým člunem taženo v lodní brázdě, přičemž v případě nebezpečí byla před přestřižením lana, na jeho konec uvázána malá bóje. Po absolvování případné prohibiční kontroly, pak stačilo pouze bójku nalézt a pokračovat ve vleku.
Jako poslední osobu, kterou bych mohl výčet čs. pašeráků uzavřít, mohu zmínit čs. občanku Annu Hablerovou, která získala půlroční právo vlajky pro své tři lodě Magdalena, Smíchov a Tábor. Nicméně provázanost výše jmenované s hamburským rejdařem Leo Glassem, zavdává vcelku jasný důvod k domněnce, zda-li Hablerová nebyla pouze jeho bílým koněm.
Ovšem, abych nebyl k čs. námořní dopravě přelomu dvacátých a třicátých let 20. století příliš krutý, mohu v samém závěru této pasáže dodat, že pašování lihového carga do Finska nebylo specialitou pouze čs. rejdařů. Na nezákonném obchodu se špiritusem, v té době participovaly snad všechny baltské národy, zejména pak Lotyši, Estonci a Litevci.
Vartiomoottorivene
Jak je z výše uvedených řádků patrné, Finská republika ve svém tažení proti alkoholu neměla zrovna na růžích ustláno. Značná míra rafinovanosti a vynalézavosti tehdejších podloudníků kladla na finské represivní složky značné nároky, které ve své důsledku později vedly ke vzniku pobřežní stráže a v jejím rámci rovněž hlídkových člunů VMV.
Na pevnině, neslo hlavní tíhu boje proti podloudnému živlu ministerstvo vnitra, jmenovitě oddělení prohibiční policie (kieltolakipoliisikomennuskunta). V průběhu času, tak jak sílila pašerácká ofenzíva, se na její eliminaci rovněž podílela provinční a dopravní policie (lääninetsiviki respektive liikkuva poliisi). Na rozdíl od pevninské části, dohled nad pobřežními vodami a v jisté míře i samotným
pobřežím patřil do ranku celní správy (tullilaitos), spadající pod ministerstvo financí. Nicméně vzhledem k nedostatečnému či obstarožnímu vybavení vhodnými plavidly zdála se efektivita této složky poněkud kontroverzní.
Odpovědí Finské republiky na čím dál tím více agresivnější metody pašeráků lihu se tedy stala, v roce 1930 vzniklá finská pobřežní stráž – Merivartiosto. Hlavním iniciátorem a rovněž i budoucím velitelem nově vzniklé námořní ozbrojené složky byl nadporučík Väinö Miettinen, který ve svém návrhu z roku 1929 mj. plánoval vybavit pobřežní stráž osmi nově vyrobenými čluny.

Otec finské Pobřežní stráže
Hned na úvod bylo ještě nutné vypracovat zákonné zaštítění celého procesu, kterého se zhostilo ministerstvo vnitra a po té šlo vše ráz na ráz (návrh zákona byl předložen dne 28. února 1930). Hlavním projektantem nových člunů se stal osmadvacetiletý diplomovaný inženýr Jaakko Juhani Rahola (1902 -1973), jemuž se jeho dítko, jak se později ukázalo, náramně vyvedlo.
Jako primární konstrukční materiál necelých 25 metrů dlouhého trupu člunů zvolil Rahola dřevo. Těžko říci zdal-li tak učinil prvoplánovitě, každopádně později za války v minami zamořených vodách Baltu, tomuto řešení vděčila nejedna posádka za život. Na svoji délku měly čluny poměrně vysoké boky, zabezpečující stabilní plavbu i při zvýšeném vlnobití, přičemž pohon byl svěřen dvěma domácím benzínovým osmiválcům značky Ares, roztáčejících dvojici lodních šroubů. Společný výkon 900 k pak hlídkovým člunům o výtlaku 30 tun propůjčoval maximální rychlost v řádu 23-24 uzlů. Jediná palubní nástavba v podobě společné kormidelny a velitelského můstku byla umístěna téměř ve středolodí plavidla. Do předolodí konstruktér situoval palebné stanoviště 2 cm kanónu Madsen, přičemž na zadní palubě kromě jiného pak našla své místo veslice, která byla v případě nouze schopna pojmout celou osmičlennou posádku.
Stavbu prvního z plánované série člunů pobřežní stráže byla pověřena loděnice E. Suortin Veneveistämö z Helsinek v úzké spolupráci s dodavatelem pohonných jednotek, motorárnou Areksen motorverkstad. Jaké důvody vedly zadavatele objednávky z prosince 1929 zrovna k výběru podniku Emila Suortina, lze v dnešní době jen těžko říci. Každopádně poněkud úsměvný je ten fakt, že u tohoto výrobce motorových člunů si nechali „šít“ rovněž lihoví pašeráci. Avšak, a jak ostatně z níže uvedených řádků vyplývá, Merivartiosto s touto loděnicí zrovna velkou díru do světa neudělala.
Hned z počátku roku 1930 začalo být totiž všem zainteresovaným osobám celého projektu zřejmé, že práce na prvním z člunů se u Suortina vcelku vlečou, a že loď bude sotva dohotovena včas. Plán dodávek hlídkových člunů pobřežní stráži tak již na počátku doznal poměrně zásadní trhliny. Nicméně, tato byla velmi rychle odstraněna, díky zadání výroby další dvojice plavidel německému výrobci Abeking & Rasmussen z Brém.
Na rozdíl od finské loděnice šla Němcům práce od ruky a již v červnu téhož roku byly obě lodě spuštěny na vodu. V průběhu prací došlo k částečným úpravám původního projektu, souvisejících zejména se záměnou pohonných jednotek za benzínové dvanáctiválce Maybach po 560 k vč. zástavby pomocného 100k motoru téže značky.
V první polovině roku 1931 dochází k plnému zařazení VMV 1 a 2 do služby u pobřežní stráže, když téměř vzápětí dochází k jejich premiérovým záchytům kontrabandu. Tou dobou již finalizovaly dokončovací práce na původním VMV 1 od Suortina, díky zpoždění přeznačeného na VMV 3. Bohužel peripetie tohoto zřejmě prokletého člunu neměly konce. Hned na první operační plavbě (10. června 1931) vypukl v motorovém prostoru požár, a ačkoliv se posádce nakonec podařilo oheň zvládnout, poškození plavidla byla takového rázu, že jej později bez většího rozmyslu sama potopila.

Po výše zmíněné trojici člunů, následovala objednávka (leden 1931) na další dva čluny VMV s pořadovými čísly 5 a 6. Experimentování s vhodným výrobcem však stále pokračovalo, neboť k založení kýlů došlo v loděnici Uudenkaupungin, nacházející se v malém pobřežním městě Uusikaupunki na jihozápadě Finska 4). Jako předloha této sesterské dvojice posloužil nešťastník VMV-3. Z několika málo odlišností, kterými se lodě od svého vzoru lišily, lze pak zmínit typickou vyšší palubní nástavbu a rovněž pomocný 140k motor Ares. Do služby byla pětka a šestka zařazena na sklonku roku 1931.
4) Pozornému čtenáři zřejmě neuniklo přeskočení pořadového čísla 4. Označení VMV 4 nesl původně norský motorový člun (20 m, 30 tun, 16 uzlů) z roku 1916, který byl v lednu 1930 zabaven lihovým pašerákům. V červenci následujícího roku byl pod výše uvedeným označením zařazen do služby u Merivartiosto , ve které vydržel až do roku 1938. Po té došlo k jeho prodeji ve veřejné dražbě, přičemž finský erár tak ještě obdržel 3 364 finských marek.
V dubnu 1932 dochází k další objednávce, směřující tentokrát do loděnice v Turku (Turun Veneveistämö). Jako předobraz nového člunu posloužil VMV 5, s kterým byl VMV 7 až na pár drobností téměř identický. Do služby byla sedmička zařazena ještě téhož roku, nicméně dlouho se z ní netěšila. Dne 1. října 1933 došlo v rámci běžné hlídky ke srážce s jiným motorovým člunem, díky níž došlo v motorovém prostoru k úniku paliva a následné explozi benzinových výparů. Přestože se posádka snažila seč mohla, po téměř hodině marného úsilí svůj boj s ohněm vzdala a potápějící se člun opustila. V této souvislosti stojí rovněž za zmínku, že dva vážně zraněné členy posádky přijmul na svoji palubu, nedaleko plující pašerácký škuner Omar. Zbytek námořníků z VMV 7 si pak zřejmě musel za notného skřípění zubů svoji hrdost tvrdě odveslovat.

Přestože úplná alkoholová prohibice skončila ve Finsku v dubnu 1932, podloudné čachry s alkoholem vč. jeho pašování pokračovalo směle dál. Z počátku roku 1934 tak finský parlament schválil finanční injekci ve výši 20 milionů finských marek, která měla posloužit k razantnímu posílení stávající flotily pobřežní stráže. Ačkoliv byly dva ze šesti již dodaných hlídkových člunů v pánu, Merivoimat vyhodnotil jejich konstrukční řešení jako vydařené a vyhlásil soutěž o dodání dalších plavidel. Na rozdíl od dosavadních poměrů, v podobě téměř kusové produkce se v tomto případě však mělo jednat o výrobu téměř velkosériovou. Vítězem a zároveň tak adresátem objednávky na deset člunů VMV (pořadová čísla 8 až 17) se posléze stal nám již dobře známý výrobce z Turku, jenž stál za vznikem člunu VMV 7.
I když nově stavěné lodě jakoby z oka vypadly svým starším sestrám, provozem získané zkušenosti se promítly do cca metr delšího trupu a jiných maličkostí. Mnohem důležitější změna se však odehrála v motorovém prostoru, kde došlo k instalaci dvojice vznětových osmiválců Ares, nově vyvinutých z původních benzínových. K výměně za diesel došlo rovněž i na pozici pomocného motoru (180 k). Vzhledem k těmto úpravám tak výtlak člunů vzrostl o necelou tunu, nicméně výkonnější pohonné jednotky o společném výkonu 1 120 koní byly schopny udržet maximální rychlost na téměř čtyřiadvaceti uzlech. Dalším, ovšem ne již tak markantním rozdílem, byla změna na pozici hlavní a v té době jediné palubní zbraně. Změna to ovšem nebyla nijak dramatická, neboť dosavadní 2 cm dánský kanón Madsen byl nahrazen zbraní téže ráže, pocházející z produkce domácí zbrojovky Lahti.
A jak si loďaři v Turku s touto na finské poměry nezvykle velkou zakázkou vlastně poradili? Zde lze jen pouze konstatovat, že velmi slušně. V březnu 1934 byla oficiálně doručena objednávka, přičemž celý kontrakt se podařilo postupně naplnit do konce roku následujícího.