Izrael na vlastní kůži - reportáž číslo 6
Napsal: 12/11/2016, 20:29
ZEMĚ VE VÁLCE A NÁROD VE ZBRANI,
aneb
STÁT IZRAEL NA VLASTNÍ KŮŽI.
aneb
STÁT IZRAEL NA VLASTNÍ KŮŽI.
Reportáž z cesty po Izraeli v rámci tematického zájezdu zaměřeného na vojenskou historii této malé země - poslední den.
ÚVOD
Jelikož program už prošel několika změnami daných dohodou mezi účastníky celého zájezdu, byl program na tento den tento:
25.3. středa – Gush Ecion – blok kibuců, které byly během války o nezávislost obléhány arabskou přesilou a nakonec dobity a zbylí obránci zmasakrováni, Beer Ševa – Hatserim - největší vojenské letecké muzeum v Izraeli (vč. letounů dovezených z Československa v roce 1948), Yad Mordechai – osada na okraji Negevské pouště, která se v květnu 1948 hrdinně bránila egyptské přesile a byla téměř srovnána se zemí, Ašdod – most Ad Halom (Až sem), u kterého první 4 izraelská letadla dovezená z Československa zastavila 29.5.1948 postup egyptské obrněné brigády a tím zachránila Tel Aviv, návrat na hotel, večeře, noční procházka přes Betlém ke chrámu narození páně a potom už cesta na letiště Ben Guriona a cesta domů.
Je fakt, že v tuto dobu jsem byl už velmi unavený. Navíc jsem byl nachlazený - druhý den na Golanách se sněhem a deštěm jsem už nerozchodil a mojí paní bylo ještě hůře. Ale vše jsme absolvovali i za cenu, že nám bylo jasné, že to doma možná odležíme. A tak se nyní na ten poslední den podívejte.
Tuto reportáž zpracovávám s více než rok apůl dlouhou prodlevou ale mám to vše tak v hlavě, že si myslím, že i zde dodržím mojí osobou nastavený standard.
Kapitola první: Kibuc na jihu Izraele: Yad Mordechai, polská stopa v Izraeli
Yad Mordechaj byl založen v roce 1943. Jeho jméno má pro Stát Izrael ikonický význam, nese totiž jméno Mordechaje Anielewicz, jednoho z vůdců povstání ve varšavském ghettu. Zakladateli kibucu byli Židé původem z Polska, napojení na levicovou složku sionistického hnutí ha-Šomer ha-ca'ir. Během války za nezávislost v roce 1948 byl kibuc místem těžkých bojů. Egyptská invazní armáda se tudy pokoušela o průnik do pobřežní nížiny směrem k Tel Avivu. Po dobu bojů byly ženy a děti z kibucu evakuovány. Nakonec ovšem zdejší oblast ovládla izraelská armáda. Egypt si podržel kontrolu pouze nad územím, které je dnes známo jako Pásmo Gazy.
Letecký pohled na kibuc těsně před bitvou
Koncem 40. let měl kibuc rozlohu katastrálního území 1,7 kilometrů čtverečních. V obci funguje muzeum povstání v ghettu, základní škola a mateřské školy.
Dnešní podoba zástavby kibucu
Vesnice je pro blízkost Pásma Gazy opakovaným terčem raket různého typu odpalovaných, které jsou odpalovány z nedalekého pásma Gazy ovládaného de facto hnutím Hamás.
Pár slov k Hamásu.
Hamás, což znamená doslova a do písmene „nadšení“; je zkratka pro Hnutí islámského odporu, Harakat al-Muqawama al-Islamíja, což je palestinská politická strana, která vznikla v roce 1987 jako odbočka egyptských Muslimských bratří. Proto je považována za islamistickou, i když evidentně Hamásu nejde o islámský stát typu Irán. Spíše se zatím proklamoval ve směru sekulárního státu opřeného o pevnou víru obyvatel. Od svého vzniku má strukturovanou organizaci, která se dělí na dvě části.
Primo: vojenská složka, která funguje v utajení a provádí útoky proti Izraeli. Nazývá Brigády Izz ad-Dína al-Kassáma a od svého vzniku spáchalo nespočet útoků proti izraelskému civilnímu obyvatelstvu i proti vojenským cílům. Nejvyšší intenzita teroristických útoků proti Izraeli spáchaných Hamásem spadá do období druhé intifády v leech 2000–2005, kdy šlo zejména o sebevražedné útoky. Od roku 2001 do současnosti se Hamás podílí na ostřelování Izraele z pásma Gazy různými druhy raket ze samovýroby a také z několika zahraničních zdrojů, a minometů.
Secundo: Druhá část je označována jako civilní či politická a poskytuje sociální služby, rekrutuje své členy skrz mešity, shání peníze a organizuje nejrůznější aktivity. Zde se rodí politická a občanská nenávist proti všemu židovskému a zde se zrodily i nápady na postupně využití arabského ovládnutí OSN a jeho složky UNESCO za účelem postupného politického odebírání nejvýznamnějších míst judaismu Židům a jejich přidělování Arabům. Zde se musí uznat, že pracují s velkým nasazením a daří se jim. Sice je to na hony vzdáleno historickým reáliím, ale s tím se v OSN nikdo nezatěžuje. Rozhoduje ten, kdo má moc, a to je dnes ten, kdo má ropu.
Hamás je už dlouho naprosto nezávislý na oficiálním palestinském vedení a na jeho úkor získává příznivce hlavně v sociálně odloučených a chudých oblastech pásma Gazy a Západního břehu Jordánu. V rámci palestinských struktur a organizací se považuje za nejméně zkorumpované hnutí. Mezi palestinskými Araby získává na popularitě jak díky mnohým sociálním programům, na které používá část peněz od EU a OSN, tak díky teroristickým akcím namířeným proti Izraeli.
Hamás je na seznamu teroristických organizací několika zemí, například Kanady, Izraele, Japonska, Spojených států a dokonce i Egypta.
Ale Hamás je zdatný a tak za využití všech možností přivedl Pásmo Gazy do tří válek s Izraelem. Pokaždé to bylo velmi exponované, široce medializované a a vždy krajně rozporné, tedy to, jak to bylo u nás v Evropě prezentováno. Nebudeme se v této reportáži bavit o tom, kdo za co může, ale vyjmenujeme si ty tři války.
Operace Lité olovo, proběhla v několika podobách a obdobích od 8 27. prosince 2008 do 18. ledna 2009. Ze strany Izraele se jednalo se o leteckou a později i o pozemní operaci za účasti velkého množství sil.
Operace Pilíř obrany, byla vybojována od 14. do 21. listopadu 2012. Ze strany Izraele šlo leteckou operaci. Poprvé v této válce Hamás použil vlastní obyvatelstvo jako štíty před nálety a poprvé bylo prokázáno skladovaní zbraní a raket v objektech OSN, kterážto organizace tento fakt bagatelizovala a odmítla jej jakkoliv řešit.
Poslední válkou, a to naprosto nekompromisní a s velkými ztrátami na obou stranách byla Operace Pevná skála. Byla to letecká a pozemní operace Izrael.
Operace začala týden po nalezení tří mrtvých těl unesených a zavražděných izraelských mladíků na Západním břehu Jordánu, z jejichž vraždy Izrael obvinil dva členy hnutí Hamás navzdory tomu, že představitelé hnutí Hamás svou účast popřeli, ale připustili, že se tak mohlo stát bez vědomí politického křídla hnutí- z toho plyne, že Hamás neví, co se děje uvnitř jeho samého. Izrael reagoval odvetnou operací nazvanou Bratrův obránce, směrovanou na potlačení buněk a infrastruktury Hamásu. Výsledek byl ten, že bylo zabito šest palestinských příslušníků Hamásu a dalších 613 osob bylo zatčeno.
2. července, den po pohřbu unesených mladíků, byl unesen šestnáctiletý palestinský mladík a byl upálen zaživa. Je to tragédie co se nikdy neměla stát. I zde lze konstatovat, že izraelské policie a tajné služby nedokázaly uhlídat svoje občany a tak k tomu mohlo dojít. Nakonec bylo zatčeno a z brutální vraždy obviněno 6 lidí ve věku 16–25 let, pocházejících z ortodoxních židovských rodin.
Již během Chudajrova pohřbu se maskovaní Palestinci střetli s izraelskými policisty, nepokoje se dále rozrostly do celého východního Jeruzaléma, na jih Izraele a do mnoha arabských vesnic po celé zemi. Izraelský premiér Netanjahu vraždu palestinského mladíka odsoudil a vrahy označil za "židovské teroristy".
Současně vzplanulo vzájemné raketové ostřelování mezi Izraelem a Pásmem Gazy a to navzdory nabídce příměří zprostředkovaného egyptskou rozvědkou. V pondělí 7. července bylo na Be er-ševu, Aškelon, Ašdod, Nes Cijonu - ležící asi 20 km od Ben Gurionova letiště a mnohá další města vypáleno podle údajů IDF přibližně 80 raket.
K útoku se přiznalo hnutí Hamás, a aby ukázalo, že je v pohodě, během noci na 8. července pokračovalo v ostřelování izraelských měst. Během dalšího dne na Izrael vyletělo více než 154 raket, z nichž Železná kopule zneškodnila 29 raket. Několik raket dokonce zasáhlo město Chaderu ležící asi 50 kilometrů severně od Tel Avivu. Izraelská armáda také potlačila několik pokusů Palestinců infiltrovat jih Izraele. Operace Ochranné ostří oficiálně začala v úterý 8. července 2014 v 1:30 hodin.
Bojová činnost skončila až 26. srpna 2014, po dlouhých 50dnech. Izrael zaplatil 66 mrtvými a 469 raněnými vojáky, mrtvými a 87 raněnými civilisty. Počet padlých a raněných na druhé straně není znám. Oficiální údaj je 2070 mrtvých a 10 000 raněných. Dle EU, OSN a Hamásu to vše byly nevinné oběti izraelské agrese.
Tak i v této válce se OSN bez ohledu na realitu postavila proti Izraeli. Prokázané zneužití nemocnic, škol, a objektů OSN pro skladování raket a dalšího válečného materiálu zapírala. Když už to nešlo – zdrojem informace byla indická televize, tak celý případ bagatelizovala a zadržené rakety vrátila Hamásu s tím, že mu nemůže zabavit jeho majetek.
Jako naprosto nový fenomén války proti Izraeli je zjištění a zničení 38 útočných tunelů, vykopaných z Pásma Gazy pod bariérou do Izraele. Byly v nich mimo jiné nalezeny i uniformy IDF, izraelské zbraně. Účel je jasný, koneckonců ze tří byl Izrael infiltrován teroristy z Hamásu, ale OSN opět tento jev odmítlo jakkoliv řešit.
Po této historické a bohužel i nedávně historické vložce se vrátíme ke kibucu Yad Mordechai.
Jak jsem uvedl, nese jméno po jednom z vůdců povstání ve varšavském ghettu. Mordechaj Anielewicz se narodil v roce 1919, přesné datum se neví. Byl vůdce židovského protiněmeckého odboje během Druhé světové války. Nakonec se stal i velitelem Židovské bojové organizace, a vedl povstání ve varšavském ghettu. To se zapsalo do dějin jako největší židovské povstání během druhé světové války, a inspirovalo další vzpoury jak v dalších ghettech, tak ve vyhlazovacích táborech.
Dochovaná fotografie Mordechaje Anielevicze
Pocházel z chudé rodiny a vyrůstal ve Varšavě, kde se stal členem a posléze vůdcem sionistického mládežnického hnutí ha-Šomer ha-ca'ir. Po vypuknutí druhé světové války se zapojil do odbojových aktivit. Když se začaly objevovat první zprávy o masovém vyvražďování Židů, začal v ghettech organizovat židovské obranné skupiny. Po první vlně deportací z varšavského ghetta v červenci až září 1942, se zasadil o zřízení odbojového hnutí Židovská bojová organizace, které sdružovalo různé židovské skupiny, a stanul v jeho čele. V přípravě na povstání se jeho organizace spolu s Židovským odbojovým svazem podílela na pašování zbraní do ghetta, výcviku, a budování bunkrů a úkrytů. Povstání započalo 18. ledna 1943 a podařilo se jím na tři měsíce zastavit deportace do vyhlazovacího tábora Treblinka.

Dvě fotografie pomníku hrdiny, Mordechaje Anielewicze
Jeho rozhodující fáze vypukla 19. dubna téhož roku, když početně i vojensky silnější německé jednotky začaly ghetto likvidovat. Nerovný boj trval celkem čtyři týdny. Němci při něm sice utrpěli ztráty, ale kromě malého počtu židovských odbojářů, kterým se podařilo uprchnout, byli zbývající Židé buď zabiti, nebo deportování do vyhlazovacích táborů. Anielewicz a většina jeho druhů zemřeli ve velitelském bunkru v obklíčení německými vojáky, kteří se je pokoušeli vypudit plynem, a to buď na následky jeho vdechnutí, či spáchali sebevraždu, aby se vyhnuli zajetí.
Je autorem věty v deníku, který propašovala ven jeho spolubojovnice Cvija Lubetkinová, která zní:
“ My všichni zahyneme, ale bojujeme alespoň pro pár řádek v učebnicích dějepisu“.
Samotná Cvija byla jednou z vůdčích osobností povstání ve varšavském ghettu a jedinou ženou ze 34 jeho bojovníků, kteří přežili válku. Poté, co 10. května 1943 odvedla skupinu přeživších bojovníků z ghetta varšavskými kanály, se i nadále zapojovala do odbojových aktivit ve Varšavě, kde se v roce 1944 zúčastnila varšavského povstání.

Cvija Lubetkin
Po skončení války se věnovala poskytování pomoci těm, co přežili holocaust, ale po prvních pogromech na Židy které rozpoutali Poláci hned po válce odešla v roce 1946 do tehdy ještě Britské mandátové správy v Palestině. Svého spolubojovníka z povstání, Jicchaka Zuckermana, a společně s ním a několika dalšími přeživšími bojovníky z ghetta a partyzány založila kibuc Lochamej ha-Geta'ot. V roce 1961 svědčila, podobně jako její manžel, v procesu s Adolfem Eichmannem.
Tato statečná a velmi respektovaná žena zemřela v roce 1976. Její vnučka Roni Zuckermanová se v roce 2001 stala první stíhací pilotkou Izraelského vojenského letectva.
Kibuc sám je velmi úpravný, je poměrně silně opevněný a po celém jeho území – jak v zastavěných plochách, tak i na polích a u komunikací jsou rozmístěny převozné betonové protiraketové úkryty. Samotný památník obrany kibucu v roce 1948 je sloučením památky na tyto boje tak i na muže, jehož název nese.

Takto vypadá převozný kryt , jakých je v jižním Izraeli a v tomto kibucu mnoho a mnoho.
Dnes rozstřílená vodní cisterna se stala jedním z prvních cílů egyptských dělostřelců a po jejím zničení obránci trpěli žízní. Přesto o kibuc bojovali s nasazením, které snese jakoukoliv kritiku.
Cisterna na vodu po vybudování a po válce.
Hlavní prostory osídlení kibucu jsou na kopci a tím přirozeně dominuje pobřežní silnici mezi Gazou a Aškelonem.
Egypt vyslal expediční sbor v síle asi 9 800 mužů pod velením generálmajora Ahmad Ali al-Mwawi do Palestiny už v dubnu 1948. Mwawi rozdělil své síly do dvou proudů. Jeden se dal na pochod směrem k Jeruzalému, druhý postupoval podél pobřeží na Tel Aviv. Přestože to bylo z pohledu OSN protiprávní konání, ani OSN ani velení britského mandátního vojska s tím nic neudělalo.
Egypťané obešli několik osad podél jejich tras při postupu v před, ale když narazil na Yad Mordechai, stalo se dne 16. května 1948, Mwawi rozhodl, že toto místo je třeba dobít. Bylo mu jasné, že si v týlu nemůže nechat takový silný opěrný bod. Egypťané měli výhodu v tom, že měli obrněné síly v četně tanků, dělostřelectvo a ničím nerušenou vzdušnou nadvládu. Pro útok na kibuc bylo určeno 2 500 vojáků.


První obrázek ukazuje improvizovaný obrněný automobil, zde při přípravě k evakuaci děti z kibucu. Druhý potom ukazuje památník těmto pancířům přímo v kibucu
Pod hrozbou přímého útoku vedení a velení kibucu rozhodlo o evakuaci žen a dětí s tím, že muži se budou o kibuc bít do vyčerpání možností obrany. Pod krytem noční tmy 19. května, bylo za pomoci improvizovaných obrněných vozidel a obrněných autobusů evakuováno 92 dětí a 62 žen. Na místě zůstalo 110 obránců, z toho 21 žen, ze samotného kibucu a dvě družstva bojovníků Palmachu. Obránci měli pušky, ruční granáty lehké kulomety a několik protitankových prostředků PIAT. Velitelem obrany kibucu byl Abba Kovner, ostřílený partyzánský velitel z bojů proti Němcům na okupovaném území Sovětského svazu a také velmi rozporná osobnost.

Abba Kovner řídí poradu. Je to ten chlapík s velkou kšticí, opřený o předloktí.
Těsně po úsvitu dne 19. května, zaútočily dva egyptské pěší prapory s obrněnou jednotkou včetně praporu tanků a s podporou dělostřelectva na obranná postavení před kibucem.
Egypťané obránce z postavení vytlačili a dokonce překročili plot kolem kibucu, ale nakonec obránci stržení rozhodným protiútokem vojáků Palmachu přešli do vlastního útoku a egyptskou pěchotu rozprášili. V boji bylo zabito dle egyptských hlášení 112 egyptských vojáků a více než 220 jich bylo zraněno. Obránci utrpěli ztráty ve výši pěti mrtvých a jedenácti zraněných.
Jenže stala se nebývalá věc. Velící egyptští důstojníci zamachrovali a s předstihem ohlásili nahoru nepravdivou zprávu, že kibuc byl dobit. Tuto zprávu okamžitě jako velké vítězství ohlásilo i rádio v Káhiře. Nyní už nebylo cesty zpět a kibuc bylo nutno dobít za každou cenu.
Následující den Egypťané provedli dle zdrojů mezi čtyřmi až sedmi útoky a pokaždé byli odraženi. Bohužel si tyto boje vyžádali na straně obránců dalších 13 padlých a 20 raněných. Ztráty egyptských vojáků přesáhly na padlých 80 a raněných přes 150.
V noci Palmach poslal jednu četu posil, včetně šesti dezertérů z britské armády, s jedným prostředkem PIAT a třemi kulomety. Přítomnost zkušených a velmi dobře motivovaných Palmašniků byla okamžitě poznat. Egypťané navíc byli při svém úsilí brzděni neúčinností jejich dělostřelectva a neschopností efektivně koordinovat součinnost pěchoty s tanky.
Po útocích 20. května, Egypťané reorganizovali své síly a velení převzal osobně generál Mwawi, což přineslo lepší řízení boje. Další dva dny 21. a 22. května egyptské dělostřelectvo a letectvo rovnaly kibuc se zemí, bránily obráncům v odpočinku a nakonec se z obránců staly krysy, přežívající v tunelech a jeskyních. Kibuc sám se změnil v pole trosek.
Dne 22. května, velitel obrany disponující už jen 48 bojeschopnými obránci a tížen možným těžkým osudem 60 raněných, žádá o povolení prostor kibucu vyklidit a ustoupit k hlavním silám Hagany na severu. Než povolení dostal, začal generální útok egyptské armády.
Obránci pochopili, že pokud se nemají nechat vyhladit dělostřelectvem a letectvem, musí něco udělat. Bez rozkazu opustili kibuc a vybudovali obranu hned za ním směrem na sever. V kibucu zůstala jen poločeta Palmachu, rozhodnuta jej udržet nebo padnout. 23. května Egypťané po celodenním boji s touto poločetou obsadili část zničeného kibucu. Během dne Palmašniky podpořili několika protiztečemi i další obránci. V noci všichni obránci, naprosto vyčerpaní bojem a téměř bez munice, ustoupili mimo kibuc do poslední linie obrany.
Tento ústup Egypťané, vyčerpaní úplně stejně, nezpozorovali a tak druhý den obránci s potěšením sledovali, jak egyptské dělostřelectvo plné čtyři hodiny ostřeluje prázdná postavení v kibucu a nakonec na ně provádí i nálet. Nakonec přešla do útoku egyptská pěchota a tanky a bez boje trosky kibucu obsadili.
Izraelská zdržovací bitva u kibucu Jad Mordechaj poskytla Státu Izrael několik dnů času, které měly hodnotu budoucí existence státu. Hagana a Palmach díky tomu stihly vybudovat obrannou linii výše na severu a postavit se tak egyptským silám pohodujícím na Tel Aviv k mostu, který dnes nese jméno Ad Halom.
Dne 5. listopadu, v prvních dnech operace Yoav , izraelské síly ruiny kibucu obsadili a od té doby je to izraelské území a také jím zůstane.
Další historický kousek zemědělské techniky v kibucu. Je to krásný traktor.
Kibuc je dnes skutečně velmi úpravný - dvě fotky by to měly prokázat:

Jinak je zde stálá hrozba místním lidem ze strany raketových útoků a toto bylo jediné místo, kde jsem měl takový zvláštní pocit možného nebezpečí, nikde jinde v Izraeli jsem takový pocit neměl.

Zde je mapa kde je vidět jak Blízko má kibuc Yad MOrdechai k Pásmu Gazy.
Před 9 lety například, v dubnu 2006 dopadla raketa nedaleko od společné jídelny, a to právě ve chvíli, kdy členové kibucu zasedali ke slavnostní večeři na počátku šabatu. Nikdo nebyl zraněn, ale budova jídelny byla těžce poškozena