EM a ETC kanóny současnosti

Ruční zbraně, PVOS, bojové systémy, automobilní technika a jiné
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

EM a ETC kanóny současnosti

Příspěvek od Rase »

Railgun_usnavy_2008.jpg

EM a ETC kanóny současnosti

Myšlenka použití elektromagnetů k vymršťování projektilů není nic nového. Konceptem, který se nejvíce přiblížil realitě, je koncept takzvaného "coilgunu", do češtiny přeloženo jako "cívkové dělo". Je možné se rovněž setkat s názvem Gaussova puška, jelikož teorie coilgunu čerpá z prací o magnetismu Carla Friedricha Gausse."Gaussovu pušku" si ovšem patentoval Kristian Birkeland již v roce 1904. Princip coilgunu je velmi jednoduchý. Jedná se o cívku, obtočenou kolem hlavně zbraně, do které je-li přiveden elektrický proud. Cívka pak začne přitahovat projektil v podélné ose směrem k sobě. V okamžiku kdy projektil projde středem cívky, a byl by následně přitahován opačným směrem, se cívka vypne, a projektil vyletí ven. Pro zvýšenou efektivitu se počítá v konceptu coilgunu se soustavou cívek, které se zapínají v sekvenci, kdy v okamžiku, kdy projektil projde jednou cívkou, ona cívka se vypne a projektil se "předá" následující cívce která se aktivuje za ní. Taková to sekvence by zrychlovala až ke konci hlavně, a mohla by tak dát projektilu významnou rychlost. Coilgun není nic nerealizovatelného. Již v druhé polovině 30.let se stalo posedlostí mnoha konstruktérů, nahradit střelný prach odlišnou hnací silou, která by dokázala střely metat rychleji a úsporněji než zmínený střelný prach.

Elektromagnetická děla (EM) - cívkové dělo

Od roku 1921 pracoval Pjotr Leonidovič Kapica (1894-1984) v Cavendishově laboratoři v Cambridge na projektu vytvoření umělého magnetického pole. To jej v roce 1924 přivedlo ke konstrukci solenoidu, ve kterém se mu podařilo s pomocí přechodového jevu (prudkým zabržděním rotoru dynama) na dobu asi 10 ms vytvořit magnetické pole o intenzitě 32 T. Díky velmi krátkému proudovému pulsu v solenoidu nedocházelo k jeho kritickému přehřátí a zničení. Právě Kapica měl stát prahu vynálezu, který byl údajně netrpělivě očekáván balistickými experty, kteří mají v plánu vytvořit zbraň, ve které by speciální dynama, která by během jedné setiny sekundy vymrštily projektil nevídanou rychlostí. Samozřejmě se jedná formulaci poplatnou své době. Jisté je, že tyto návrhy nebyly využity. Anglický vynálezce a experimentátor, Dr. Wall se zabývá obdobným problémem. Pomocí jednoduššího přístroje vytváří extrémně magnetické pole. Vytváří elektrostatické kondenzátory z nichž vzniklý proud hromadí ve speciální cívce ponořené v olejové lázni. Elektromagnetické zbraně fungují na principu který spočívá v cirkulaci elektrického proudu spojeného s magnetickým polem mezi dvěma paralelními vodícími kolejnicemi. Vystřelení projektilu, jenž je umístěný mezi těmito kolejnicemi, urychluje efekt známý jako Lorentzova síla. Střelu lze urychlit na 5 Machů a pomocí ní zasáhnout cíle na vzdálenost 200 km. Teoretická maximální rychlost střely je ale násobně větší. Vojenské využití coilgunů zatím deklasuje celková neefektivita, k tomu, aby byl projektil vymrštěn skutečně vysokou rychlostí je třeba hlaveň mnohem větší délky než u klasických nábojů. Odpalovací sekvence při takových rychlostech musí být navíc neskutečně rychlá a hlavně přesná, protože deaktivace cívky i jen nepatrný moment po průchodu projektilu jej naopak zpomalí. Taková zbraň je rovněž velmi náročná na údržbu, a hlavně zdroj energie. Elektromagnetické zbraně jsou tedy realizovatelné, ale výkony zdaleka neospravedlňují technologickou náročnost výroby a provozu.

Elektromagnetická děla (EM) - kolejnicové dělo

Alternativou je pak jiný princip elektromagnetické zbraně, označovaný jako "railgun" (kolejnicové dělo), které je mnohem nadějnější technologií. Railgun místo sady cívek tvoří dvě kolejnice pod proudem, které, generují takzvaný valivý efekt a pohánějí vozíček vpřed. Takováto zbraň je schopná (s dostatkem energie) urychlit projektil na hypersonické rychlosti (> Mach 5). Fyzika railgunu je již výrazně složitější než coilgunu, a pro potřeby tohoto článku nepodstatná. Railgun však v teorii není taky úplně novou myšlenkou. Jako první jeho návrh představil v hypotetické rovině francouzský vynálezce Louis Octave Fauchon-Villeplee již v roce 1919. Nejblíže se k jeho konstrukci dostalo Německo za druhé světové války, kdy v roce 1944 byl vypracován návrh protiletadlového kanónu na principu railgunu. Němečtí vědci navázali na francouzské pokusy z první světové války a pokusili se nadějné výsledky uvést do praxe. Brzy se jim podařilo získat finance od vyšších míst. Mělo se jednat o elektrickou zbraň pro protiletecký boj. Zbraň měla vystřelovat projektily ráže 40mm rychlostí 2011metrů za sekundu (6.600 ft za sekundu) tedy mnohem vyšší rychlostí než konvenční děla. Ač zbraň nebyla předána do konce války, chybělo jen málo. Její zmenšenina byla postavena a dokonce testována. Teoretické výpočty na základě zkoušek vedly německé vědce k názoru, že jsou schopni vytvořit zbraň schopnou vystřelit 14 střel do výšky 19 kilometrů za 13 sekund. Pro obsluhu protiletadlových zbraní by se jednalo o dar z nebes, jelikož konvenční střely dosáhnou za stejný čas jen výšky 7 kilometrů. Potíž ale byla se zásobením elektřinou. Pokud by bylo německé dělo postaveno v plné velikosti, bylo by hlaveň dlouhá 10 metrů. Po jejím obvodu by bylo 180 urychlovačů vytvářejících magnetické pole. Trvalo by tedy jen zlomek sekundy než by střela opustila hlaveň. Ale ani tvar střely by nebyl typický. Jednalo by se o speciální, dlouhou šipku opatřenou křidélky. Kvůli tomu by byl upraven i vývrt hlavně a i samotný tvar – jak můžete vidět na obrázku níže. Nikdy však nebyl realizován. Když spojenci po válce získaly plány, jejich studie došla k závěru, že je taková zbraň realizovatelná, ale její energetické nároky obrovské. První skutečně funkční vojenské railguny se datují až ke konci 20. století.
Americké námořnictvo (U.S. Navy) úspěšně pokračuje s vývojem a testováním elektromagnetického (EM) děla. Vývoj se dá datovat zhruba od roku 2008. V letošním roce (2016) se plánuje námořní demonstrace zbraně na plavidle EFT (Expeditionary Fast Transport). Námořnictvo však uvažuje o instalaci děla přímo na nové torpédoborce třídy Zumwalt. Výhodou lodí třídy Zumwalt je obří zdroj elektrické energie o výkonu 78 MW a robustní elektrická síť (zvládá velké přenosy elektrické energie). Loď dokáže navíc energii směřovat podle potřeby do pohonu, senzorů nebo zbraní. Jedná se o nejlepší námořní platformu pro instalaci "elektrických" zbraní, jako jsou EM děla a lasery. Americké námořnictvo v rámci EM zbraní pracuje na dvou klíčových technologiích - první je samotná EM zbraň a druhou vysokorychlostní projektily HVP (Hyper Velocity Projectile) s velmi dlouhým doletem (přes 100 km). HVP je nová generace munice určená pro celou řadu dělostřeleckých systémů. Pomocí různých sabotů (prvků pro vedení projektilu v hlavni) lze HVP odpalovat z děl ráže 127 mm, 155 mm nebo z nově vyvíjených EM zbraní. Elektromagnetické kanóny tak již v podstatě fungují a jsou na prahu zavedení do armády, ale problémem je vysoká energetická náročnost a náročnost na systém vozidla. V současné době jsou tedy EM kanóny použitelné jen pro statické účely nebo k osazení na moderní lodě. Doba, kdy by je bylo možné osadit na obrněnou techniku (tanky) ještě nenastala a v blízké době ani nenastane. Vývoj se ale ubírá poněkud jiným směrem, která je mnohem blíže realizaci.

Elektrotermochemická děla (ETC) - vysokotlaké dělo

Moderní alternativou jsou pak elektro-termo-chemické kanóny, známé pod zkratkou ETC. Běžně se ale používá i srozumitelnější označení "vysokotlaký kanón", což v podstatě opisuje jeho funkci. Podstatou ETC zbraní je elektrické zažehování a řízení spalovacího procesu, jenž tak dosahuje podstatně větší efektivity. Velkou výhodu koncepce ETC představuje skutečnost, že takto lze upravit už existující kanóny v zavedených vozidlech, resp. není třeba vyvíjet zcela nové zbraně a tanky Počítá se s nimi u modernizace německých tanků Leopard (na 2A8). ETC zbraně mají na Západě poměrně dlouhou tradici. V Americe byla tato technologie zpracovávána od druhé poloviny 80.let. Byla určena rávě proti vyvíjeným nejmodernějším sovětským tankům. V rámci programu Future Combat Systems (FCS), vyvinula americká společnost Watervliet Arsenal, novou generaci tankových kanónů (XM360) pro vozidla XM1202. I když byl program FCS zrušen roku 2011, je dost možné, že nový kanón v úpravě XM360E1, nebo původní XM360, bude použit pro modernizaci tanků M1A3, které mají být představeny roku 2017. Malá ochutnávka věcí příštích přišla ale o něco dříve. Na výstavě AUSA 2016, bylo možné vidět kanón XM360, osazený na prototyp lehkého výsadkového tanku, od společnosti General Dynamics. Dodám, že tank GRIFFIN vznikl během pěti měsíců, díky kombinaci prvků původně vytvořených pro britská bojová vozidla Ajax, zbytků amerického programu nového tanku z projektu FCS a komponentů určených pro modernizaci amerických tanků Abrams. Byly využity co nejlehčí materiály, jako různé kompozity, druhy oceli a hliníku se speciální gumovou vrstvou nebo skelná vlákna. Hlavní výzbroj tvoří ručně nabíjený kanón ráže 120mm, XM360.
Tak jako v případě kanónu M68 (105 mm), měl být i kanón Rheinmetall L44 (120 mm), postupně nahrazen novým kanónem domácí výroby. Koncem Studené války došlo k nejprogresivnějšímu vývoji ETC technologie a vznikly různé prototypy zbraní větších ráží. Touto technologií se zaobírali a zaobírají vědci v USA, SSSR/Rusku, Číně, Francii, Německu a patrně i Británii. Patrně i v různých dalších státech s vysoce rozvinutým průmyslem, ale většina konkrétních detailů je nejspíš stále tajných. ETC kanóny mají u Rheinmetallu poměrně dlouhou tradici. Konkrétně už v 90.letech byly testovány různé řešení ETC kanónů, pro tanky 4. generace (NGP a EGS). V roce 1995 byl zkonstruován kanon ráže 105 mm, který dokázal vystřelit projektil o hmotnosti 2 kilogramy rychlostí 2400 m/s. Pozděj měl být vypálen projektil o hmotnosti 4,2 kg rychlostí 1900 m. Ještě jsem našel, že podle původní projektu, měl být v první fázi (1995-1999) vyvinut ETC kanon ráže 120 mm. Práce na vylepšení tohoto kanonu, nabíjecí mechanismy a různé dílčí komponenty, se vyvíjely i po přelomu letopočtu (2002). Připomenu, že v roce 1999 odhadovali představitelé Rheinmetallu (Dr. Josef Kruse a Dr. Thomas Weise), že kanon ráže 140 mm bude dokončen roku 2007, u ETC kanonu počítali s rokem 2017 a na rok 2030 pak odhadovali nasazení EM kanónu (railgun).Není mi známo, jak hluboce byl celý projekt utlumen, ale je velice pravděpodobné, že když byla omezena finanční podpora, byl projekt uspán. Je velice pravděpodobné, že v současnosti je projekt přezkoumáván a hodnotí se výsledky prací. Přeci jen dnes jsou technologie dál než před 15-ti lety, ale základy byly položeny více než kvalitní. Dočetl jsem se, že i Nexter (AMX) počítal pro tanky Leclerc, s osazením ETC kanonem (patrně 120 mm). V době, kdy Nexter pracoval na Leclercu, byly ETC kanony ve vývoji - pro Francouze byly důležité výsledky práce v Americe i Německu. Francouzi nejspíš vlastní konstrukci nevyvíjeli, nebo to dobře tají.

XM360
Výrobce: Watervliet Arsenal
Ráže: 120 mm
Hmotnost: 1860 kg
Úsťová rychlost: 1300 m/s
Úsťová energie: <17 MJ
Efektivní dostřel:
Konvenční munice: 8 km
MRM munice: <12 km
Zákluz hlavně: max. 560 mm
Energie zpětného rázu: 2400 kg/s – 378kN
Hlaveň:
Délka: 5280 mm
Hmotnost: 780 kg
Termo-izolační plášť
Úsťová brzda (450 mm)
Výdrž hlavně: 12 000 výstřelů
Elektrický závěr


XM360E1
Úsťová rychlost: <1600 m/s
Zákluz hlavně: max.400 mm
Energie zpětného rázu: <65 000 kg s municí M829A3
Mechanický závěr


Francouzsko-německý projekt

V USA se vývoji elektromagnetických zbraní věnuje od roku 2005 státní organizace Office of Naval Research. Stejnou činností se zabývá i nepříliš známý Francouzsko-německý výzkumný institut v Saint-Luis ISL (Institut franco-allemand de recherches de Saint-Louis). Institut ve vývoji elektromagnetických zbraní pokročili, ale musí čelit několika výzvám. Stále je zapotřebí dokončit vývoj plně funkční zbraně. Dalším problémem je, že každý výstřel z elektromagnetického děla tuto zbraň poškozuje, což vede k jejímu rychlému opotřebení. Maximální počet výstřelů je tak odhadován na 400. Zástupci francouzského úřadu pro vyzbrojování DGA (Direction générale de l’Armement) informovali, že elektrický proud o velikosti několika milionů ampérů vytváří plyny o vysoké teplotě, kterým se snaží vyhnout jelikož poškozují hlaveň. Hlavní úkol podle nich spočívá ve skladování a uvolňování potřebné elektrické energie. Vyslání střely na vzdálenost 200 km vyžaduje v určitém momentu tolik elektrického výkonu, kolik by za stejný okamžik činila spotřeba půlmilionového města. ISL se výše uvedeným výzvám intenzivně věnuje a zabývá se vývojem vhodných materiálů. Řešením mohou být napájecí zdroje o výkonu jednoho GW, které mají být, díky uskladnění energie v magnetickém poli a supravodivým materiálům, mnohem menšího rozměru než běžně využívané technologie. Při teplotě menší než -200 °C přestávají některé materiály klást odpor při průchodu elektrického proudu. To znamená, že elektřina přes ně přechází bez ztrát. Dle zástupců společnosti by elektromagnetické dělo bylo využito námořnictvem. Přeci jen dostřel většiny moderních dělostřeleckých systémů dosahuje 40-70 km. Elektromagnetická děla dokáží působit na tři až pětkrát větší vzdálenost. Střelu lze urychlit na 5 Machů a pomocí ní zasáhnout cíle na vzdálenost 200 km. Teoretická maximální rychlost střely je ale násobně větší. Úder proti nepřátelským jednotkám by bylo možné vést z bezpečné vzdálenosti, na což by protivník nemohl odpovědět podobným způsobem. Využití řízených střel totiž představuje velmi drahou alternativu, přičemž jedna vyjde na 500 000 až 1,5 mil dolarů. EM dělo využívá munici bez trhaviny což snižuje riziko výbuchu při neopatrné manipulaci. Navíc jeden výstřel stojí pouze 50 000 dolarů.

Zdroj:
https://flipboard.com/topic/railgun/the ... hradar.com
http://palba.cz/posting.php?mode=edit&f ... 30#preview
http://palba.cz/viewtopic.php?f=324&t=1474
http://defence-blog.com/army/turkey-unv ... ilgun.html
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/ ... tives.html
http://www.armadninoviny.cz/francouzsko ... acuje.html


Obrázek
Typický malý moderní Raigun od turecké společnosti SAPAN

Obrázek
Zkušební prototyp Railgunu pro torpédoborce Zumwalt

Obrázek
ETC kanón XM360 od Watervliet Arsenal

Obrázek
Tank Griffin osazený kanónem XM360
Naposledy upravil(a) Rase dne 22/4/2023, 18:44, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: EM a ETC kanóny současnosti

Příspěvek od Rase »

Hodně pěkné záběry Railgunu od BAE, byť už jsou cca 5 let staré:

Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: EM a ETC kanóny současnosti

Příspěvek od Rase »

Americké námořnictvo (US Navy) pokračuje ve vývoji a testování elektromagnetického (EM) děla, které do roku 2025 plánuje umístit na vybraná hladinová plavidla. Námořnictvo i pozemní vojsko (US Army) EM zbraně plánují použít nejen proti pozemním a hladinovým cílům, ale také proti nepřátelským letounům a nejrůznějším typům přesně naváděné munice. Více viz článek:

http://www.armadninoviny.cz/americke-na ... -dela.html

Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: EM a ETC kanóny současnosti

Příspěvek od Rase »

Společnost General Atomics Electromagnetic Systems oznámila, že je připravena zahájit testy nového víceúčelového elektromagnetického kanónu (railgunu) středního dosahu - MMRRWS (Multimission Medium Range Railgun Weapon System). Railgun má výkon 10 MJ a má být osazen kondenzátory zcela nového typu. MMRRWS je určený pro střelbu i speciálními drobivými wolframovými projektily s počáteční rychlostí přesahující 6000 km/h. Tyto projektily byly odzkoušeny počátkem letošního roku, nesou systém obousměrné komunikace se zbraní a jsou schopné korekce dráhy. To jim umožňuje i ničení letících letounů a raket. Cena jednoho projektilu by se mohla pohybovat v rozmezí 25 000 a 50 000 dolarů. MMRRWS je vyvíjen na náklady společnosti General Atomics od roku 2007. Dosud bylo do jeho vývoje investováno kolem 50 milionů dolarů. Teoreticky by mohl u amerického vojenského námořnictva nahradit kanóny ráže 127 mm i protiraketové systémy. Test by se měl konat v Utahu ve vojenském prostoru Daguey Proving Ground.

http://www.militarybox.cz/news/testy-ra ... cs-mmrrws/
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: EM a ETC kanóny současnosti

Příspěvek od kenavf »

Rase píše:
ETC kanóny mají u Rheinmetallu poměrně dlouhou tradici. Konkrétně už v 90.letech byly testovány různé řešení ETC kanónů, pro tanky 4. generace. V roce 1995 byl zkonstruován kanon ráže 105 mm, který dokázal vystřelit projektil o hmotnosti 2 kilogramy rychlostí 2 400 m/s. Později měl být vypálen projektil o hmotnosti 4,2 kg rychlostí 1 900 m. Podle původního projektu, měl být v první fázi (1995-1999) vyvinut ETC kanon ráže 120 mm. Práce na vylepšení tohoto kanonu, nabíjecí mechanismy a různé dílčí komponenty, se vyvíjely i po přelomu letopočtu (2002).
Podľa všetkého tie ETC kanóny sľubujú podstatne väčšiu energiu aj pri zachovaní ráže 120/125mm,ktorá by deklasovala všetky snahy o zlepšenie odolnosti pancierov.Tie ETC kanóny boli aj v určitých kalibroch už aj pred mnohými rokmi vyskúšané s možnosťou zabudovať do súčastných veží tankov(nemajú väčšie nároky na zabudovaný priestor).
V čom je ten problém že ešte nepredstavili ani demonstrátor tanku s ETC kanónom(ani východ ani západ). :???:
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kastellan
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 202
Registrován: 22/1/2015, 20:55

Re: EM a ETC kanóny současnosti

Příspěvek od kastellan »

No ve vývoji je pro tanky i dělo ETC - viz: http://www.osel.cz/9611-nato-vyviji-str ... tanky.html
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: EM a ETC kanóny současnosti

Příspěvek od Rase »

Hodně zajímavý článek, za těchto podmínek by bylo hodně zajímavé, pokud by armády NATO zůstaly u ráže 120 mm, nebo snad by stačila i ráže 105 mm. V ráži 130 mm by to už byl snad až moc drsný louskáček. Když si vezmeme, že s použitím moderních materiálů, by došlo k hodně výrazné úspoře váhy hlavně a zpětného rázu. Přeci jen i ta stotřicítka je hodně zajímavá v tomto ohledu a vysokotlaká stodvacítka je váhou a zpětným rázem podobná spíš stopětce.
Ono je asi hodně možné, že ETC kanón bude hlavní výzbrojí nového evropského tanku a patrně i nástupce amerického Abramse. Přeci jen hodně zajímavý vývoj byl i v samotném Německu, kde se dostal idocela daleko. Nevíte, zda se náboj pro ETC dělo nějak liší vnějšími rozměry od klasického náboje ? hodně cool by byly teleskopické ETC náboje :)
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: EM a ETC kanóny současnosti

Příspěvek od Rase »

Francouzsko-německý projekt elektromagnetických zbraní

V USA se vývoji elektromagnetických zbraní věnuje od roku 2005 státní organizace Office of Naval Research. Stejnou činností se zabývá i nepříliš známý Francouzsko-německý výzkumný institut v Saint-Luis ISL (Institut franco-allemand de recherches de Saint-Louis). Institut ve vývoji elektromagnetických zbraní pokročili, ale musí čelit několika výzvám. Stále je zapotřebí dokončit vývoj plně funkční zbraně. Dalším problémem je, že každý výstřel z elektromagnetického děla tuto zbraň poškozuje, což vede k jejímu rychlému opotřebení. Maximální počet výstřelů je tak odhadován na 400. Zástupci francouzského úřadu pro vyzbrojování DGA (Direction générale de l’Armement) informovali, že elektrický proud o velikosti několika milionů ampérů vytváří plyny o vysoké teplotě, kterým se snaží vyhnout jelikož poškozují hlaveň. Hlavní úkol podle nich spočívá ve skladování a uvolňování potřebné elektrické energie. Vyslání střely na vzdálenost 200 km vyžaduje v určitém momentu tolik elektrického výkonu, kolik by za stejný okamžik činila spotřeba půlmilionového města. ISL se výše uvedeným výzvám intenzivně věnuje a zabývá se vývojem vohdných materiálů. Řešením mohou být napájecí zdroje o výkonu jednoho GW, které mají být, díky uskladnění energie v magnetickém poli a supravodivým materiálům, mnohem menšího rozměru než běžně využívané technologie. Při teplotě menší než -200 °C přestávají některé materiály klást odpor při průchodu elektrického proudu. To znamená, že elektřina přes ně přechází bez ztrát. Dle zástupců společnosti by elektromagnetické dělo bylo využito námořnictvem. Přeci jen dostřel většiny moderních dělostřeleckých systémů dosahuje 40-70 km. Elektromagnetická děla dokáží působit na tři až pětkrát větší vzdálenost. Střelu lze urychlit na 5 Machů a pomocí ní zasáhnout cíle na vzdálenost 200 km. Teoretická maximální rychlost střely je ale násobně větší. Úder proti nepřátelským jednotkám by bylo možné vést z bezpečné vzdálenosti, na což by protivník nemohl odpovědět podobným způsobem. Využití řízených střel totiž představuje velmi drahou alternativu, přičemž jedna vyjde na 500 000 až 1,5 mil dolarů. EM dělo využívá munici bez trhaviny což snižuje riziko výbuchu při neopatrné manipulaci. Navíc jeden výstřel stojí pouze 50 000 dolarů.

http://www.armadninoviny.cz/francouzsko ... acuje.html

maxresdefault.jpg
Naposledy upravil(a) Rase dne 22/4/2023, 18:45, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: EM a ETC kanóny současnosti

Příspěvek od Rase »

Amerika omezuje vývoj elektromagnetických zbraní

Americké ministerstvo obrany v prosinci 2017 oznámilo svůj úmysl omezit další financování vývoje elektromagnetických zbraní, protože v dané oblasti nebylo dosaženo očekávaných výsledků. Dle vyjádření vojenských specialistů, půl miliardy dolarů proinvestovaných ve vývojových programech nezajistilo vytvoření zbraně připravené k boji. Firmám BAE Systems a General Atomics se podařilo v daném časovém limitu a limitu finančních prostředků vytvořit railgun, který by splňoval požadavky ministerstva obrany USA. Předložené prototypy mají rychlost palby maximálně 4,8 ran/min, zatímco požadavek ozbrojených sil byl minimálně 10 výstřelů. Kromě toho jsou hlavně elektromagnetických zbraní stále příliš krátké a každý výstřel vyžaduje obrovské množství energie. Projektilu o hmotnosti 1 kg k vystřelení rychlostí 5 Mach (1700 m/s) je třeba udělit energii E ≈ 1,5 MJ. Z výkonového hlediska se tak jedná o pulsní výkon 150 MW - zmiňme, že jeden jaderný reaktor elektrárny Dukovany má elektrický výkon 510 MW. Problém je rovněž nízká životnost "hlavně" EM děla, která vyplývá z enormního opotřebení otěrem mezi "hlavní" a projektilem. Jde o důsledek vysoké rychlosti kombinované s tepelným namáháním. Americké ministerstvo obrany plánuje v maximální možné míře využít získaných výsledků prací na railgunech při vývoji jiných zbraní. Speciální projektily HVP (Hyper Velocity Projectile), které byly vyvinuty především pro railgun by měly být upraveny pro použití v kanónech Mark 45, které jsou základní výzbrojí mnoha typů amerických lodí. V elektromagnetickém děle mohly projektily HVP údajně dosáhnout rychlost 7500 km/h a zasáhnout cíl ve vzdálenosti 160 km. V kombinaci s kanónem Mark 45 se předpokládá dosažení rychlosti přesahující 3000 km/h a maximálního doletu pod hranicí 100 km, což je hodnota výrazně větší něž u standardní dělostřelecké munice. Projektil HVP nenese žádnou výbušninu.

http://www.militarybox.cz/news/americke ... ckych-del/
http://www.armadninoviny.cz/energeticka ... brani.html

Obrázek
Technologický demonstrátor EM děla, které testuje americké námořnictvo od prosince 2016
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: EM a ETC kanóny současnosti

Příspěvek od kenavf »

Rase píše:... V kombinaci s kanónem Mark 45 se předpokládá dosažení rychlosti přesahující 3000 km/h a maximálního doletu pod hranicí 100 km,..[/size]
Čo to je za kanón že dosahuje takú rýchlosť projektilu?
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: EM a ETC kanóny současnosti

Příspěvek od Skeptik »

kenavf píše:
Rase píše:... V kombinaci s kanónem Mark 45 se předpokládá dosažení rychlosti přesahující 3000 km/h a maximálního doletu pod hranicí 100 km,..[/size]
Čo to je za kanón že dosahuje takú rýchlosť projektilu?
Jaká může být přesnost palby kinetickým projektilem (žádná výbušnina, žádné koncové navedení) na 100 km?
Jaká může být pravděpodobnost zásahu tanku, nebo třeba fregaty?
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: EM a ETC kanóny současnosti

Příspěvek od Rase »

Skeptik:
Tak ony ty střely můžou být osazené koncovým naváděním. Pak už to ale je o ceně. Důležitý je samozřejmě střelecký řídící systém, ale využít se dá i dronů - ať již shozených z letounů, nebo v budoucnu vystřelovaných z děl (to ostatně plánují i pro tankové kanóny ráže 120 mm). Tedy navádět střelbu mimo přímou viditelnost by mohly i drony. Mě ten koncept vysokorychlostních střel přijde v pohodě, v pohodě přijde i odborníkům z armády, tak si myslím že vědí moc dobře co dělají a co chtějí. Myslím že sme tady malí páni na to, abysme o tom pochybovali.

kenavf:
jedná se o poměrně hodně rozšířený námořní pětipalcový kanón ráže 127 mm. Klasický projektil váží 31,75 kg (70 liber). Pokud jde o délku hlavně, tak klasická verze Mod 1/2 má délku 54 ráží. Nejnovější verze Mod 4 už má 62 a je určená k vyšším výkonům i k ostřelování pozemních cílů. Dohledal jsem, že ač byly ony vysokorychlostní projektily HVP (Hyper Velocity Projectile) nebo LRLAP (Long Range Land Attack Projectile) konstruovány v ráži 6 palců - tedy ráži 155 mm, není problém je překonstruovat na ráži 127 mm. U projektilů HVP se mluví o ceně 25 000 až 50 000 dolarů. Byť je to více než u klasické munice, tak je to stále levnější než u řízených střel, které vyjdou na 500 000 až 1,5 milionů. Technické parametry.

Obrázek

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: EM a ETC kanóny současnosti

Příspěvek od Rase »

Multi-Service Standard Guided Projectile

Ještě dodám, že pro stejný kanón, již v roce 2013 měla společnost BAE Systems vyvinutý dělostřelecký granát s dostřelem téměř 100 km a přesností 5 m. Byť to ještě nebyl finální produkt, tak se jednalo o zajímavou věc. Na projektu pracovala společnost spolu s americkou firmou United Technologies Corp. Munice nese název MS-SGP (Multi-Service Standard Guided Projectile, tedy "Standardní naváděná munice pro různé armádní složky") a výrobce doufá, že by mohla sloužit u všech složek amerických ozbrojených sil a výhledově i v jiných armádách. BAE udává, že maximální dolet munice by měl být zhruba 95 kilometrů, a to v případě použití námořního děla Mark 45 Mod 4. Při použití speciálního pouzdra sabot lze MS-SGP střílet i z pozemních houfnic M777 a M109A3 ráže 155 mm. V tom případě se dostřel pohybuje kolem 70 kilometrů. Kruhová odchylka je v obou případech pouze 5 metrů. To jinými slovy znamená, že polovina nábojů vystřelených na cíl by měla dopadnout do kruhu o poloměru pěti metrů se středem v cíli. Hlavním prostředkem zvýšení dostřelu je použití aerodynamických plošek, které umožňují náboji z vrcholu balistické křivky k cíli klouzat jako kluzáku. Samozřejmě, kluzákům se rovnat nemůže. Ale díky výšce, jaké granát dosáhne, je výsledkem výrazné prodloužení doletu. Při testech bylo odpáleno celkově 110 kusů munice na vzdálenost 38 kilometrů. MS-SGP konstrukčně navazuje na 155mm granát LRLAP (Long Range Land Attack Projectile). Stejně jako on je naváděn družicovým systémem GPS a inerčním navigačním systémem. Nový náboj má také stejnou technologii pomocného pohonu. Na dně náboje se nachází hnací prachová náplň, která hoří ještě za letu. To zlepšuje obtékání vzduchu kolem granátu a umožňuje mu doletět výrazně dále než kolik činí dolet klasické dělostřelecké munice. Granát MS-SGP měří na výšku měří 1,5 metru a má hmotnost 50 kilogramů. Bojovou hlavici tvoří v případě námořní verze 11,7 kg vysoce explozivní výbušniny, 11,8 až 22,6 kg v případě munice určené pro pozemní houfnice. Pozemní verze MS-SGP dokáže podle výrobce zasáhnout cíl vzdálený 70 kilometrů za 3 minuty a 15 sekund. Pokud jde o přesně naváděnou munici M982 Excalibur od firmy Raytheon, ta dokáže na vzdálenost 40 kilometrů zasahovat cíl s kruhovou přesností 5 metrů. Avšak cena za jednotku se na konci roku 2012 pohybovala na úrovni 54 000 dolarů, což je normální cena v této kategorii. Ruská obdoba - granát Krasnopol, stojí 40 000 dolarů. Hloupý granát stojí zhruba 1 000 dolarů.

https://technet.idnes.cz/delostrelecky- ... enstvi_mla

1573688735130.png
Naposledy upravil(a) Rase dne 22/4/2023, 18:46, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: EM a ETC kanóny současnosti

Příspěvek od Skeptik »

Skeptik:
Tak ony ty střely můžou být osazené koncovým naváděním. Pak už to ale je o ceně. Důležitý je samozřejmě střelecký řídící systém, ale využít se dá i dronů - ať již shozených z letounů, nebo v budoucnu vystřelovaných z děl (to ostatně plánují i pro tankové kanóny ráže 120 mm). Tedy navádět střelbu mimo přímou viditelnost by mohly i drony. Mě ten koncept vysokorychlostních střel přijde v pohodě, v pohodě přijde i odborníkům z armády, tak si myslím že vědí moc dobře co dělají a co chtějí. Myslím že sme tady malí páni na to, abysme o tom pochybovali.
Rase, a to s tím koncovým navedením víš, nebo si jen myslíš?
Ale i kdyby to šlo (a systém koncového navedení skutečně přežil to počáteční zrychlení - mimochodem shodné s moderními APFSDS, které taky mají úsťovou rychlost kolem 1.700 m/s) pak v dalším postu uvádíš, že Excalibur má kruhovou odchylku 5 metrů (50% střel v kruhu o průměru 10 m), ale ten ničí cíle výbuchem. To bude tady taky? Takže půjde o vysokorychlostní Excalibur (tj. 100.000 USD plus)?

Jinak odpověď typu, já nevím, ale "vojenští pánové" musí vědět, proč by to jinak dělali, jsem tak trochu očekával.
Ale doufal jsem, že na to třeba někdo bude znát odpověď.

Já osobně žádný způsob, jak zasáhnout cíl o velikosti třeba fregaty, na vzdálenost 100 km, neřízeným kinetickým projektilem, dříve než tě zasáhne řízená střela z téže fregaty, nějak nevidím. S výjimkou případu, kdy se cíl zasype sprškou střel ... alá WWII.
Ostatně proto možná ten důraz na kadenci alespoň 10 výstřelů za minutu.

A ještě k "malým pánům".
Jiné diskuze a vlákna, kde se bez znalosti věci, vyvíjí bojová technika, roubuje kde co na kdoví co a radí se nákup kde čeho (opět bez znalosti věci), mi nepřipadají, že by na Palbě byli "malí páni".
Spíš jsem myslel, že se to tu hemží odborníky. :razz:
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: EM a ETC kanóny současnosti

Příspěvek od Rase »

Dobře, tak to koncové navádění nejspíš opravdu ne. Osobně se v tomto typu zbraní fakt nevyznám, tak se v tom nechci plácat :)
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: EM a ETC kanóny současnosti

Příspěvek od kenavf »

Skeptik píše:..
Ale i kdyby to šlo (a systém koncového navedení skutečně přežil to počáteční zrychlení - mimochodem shodné s moderními APFSDS, které taky mají úsťovou rychlost kolem 1.700 m/s) ..
Strely s koncovým navedením už teraz existujú,tak prečo by to nemali zvládnuť aj pre tie vyššie rýchlosti?(1700+)
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: EM a ETC kanóny současnosti

Příspěvek od Skeptik »

Nevím, nejsem specialista ... proto je můj post otázka.
Dovedu si ale představit, že cca dvojnásobná úsťová rychlost = dvojnásobné zrychlení (a v případě EM kanónu dokonce čtyřnásobné) bude mít na systém navedení negativní vliv.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: EM a ETC kanóny současnosti

Příspěvek od Mirek58 »

Strely s koncovým navedením už teraz existujú,tak prečo by to nemali zvládnuť aj pre tie vyššie rýchlosti?
Přetížení při výstřelu / startu. Současný koncept elektroniky ho technologicky nezvládá. Je třírozměrná.
ObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: EM a ETC kanóny současnosti

Příspěvek od Dzin »

Jak už psal kenavf Američané disponují technologií umožňující navádění kinetických střel letící rychlostí minimálně Mach 6.5 (cca 2 150 m/s).
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: EM a ETC kanóny současnosti

Příspěvek od Skeptik »

Dzine, nešlo mi o navádění střel již letících touto rychlostí, ale o schopnost naváděcího systému (elektroniky) odolat tomu počátečnímu zrychlení. Ale jak říkám, nerozumím tomu, proto jsem se ptal.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Odpovědět

Zpět na „Pozemní vojsko“