Hrad Starý Plumlov - druhá perla Vojenského újezdu Březina
Napsal: 27/11/2016, 19:52
STARÝ PLUMLOV.
HRAD PŘECHODNÉHO TYPU V DRAHANSKÉ VRCHOVINĚ?
HRAD PŘECHODNÉHO TYPU V DRAHANSKÉ VRCHOVINĚ?
ÚVOD.
Dalším hradem ve Vojenském újezdu Březina je hrad s názvem Starý Plumlov. Je to hrad technicky z pohledu hradní architektury natolik zajímavý, že se mu budu věnovat z jiného pohledu. Jelikož si mohu ušetřit představení Vojenského újezdu Březina, musím ten prostor nějak vyplnit, abych si nezkazil dobrou pověst tím, že sem dám nějak moc krátkou práci.
Myslím si, na základě mých dvou návštěv, které jsem zde vykonal, že tento hrad se mi jeví spíše jako pravěké hradiště, než středověký hrad. A vzpomněl jsem si na svoji starou práci, zde na Palbě.
Kapitola první: TEORIE HRADŮ PŘECHODNÉHO TYPU-ZÁKLADNÍ INFORMACE
Hrady přechodného typu jsou nejzajímavější, že se jedná o archeologické a historické jablko sváru. Tento typ hradu byl zjištěný až archeologickým výzkumem posledních asi tak 30 let dvacátého století. Dá se říci, že zastánců tohoto typu hradu je výrazně méně, než těch, kteří tvrdí, že žádné takové hrady neexistovaly a že vše je omyl způsobený špatnou interpretací objevených terénních úprav a zbytků fortifikací anebo stop po nich.
Já osobně si myslím, že tyto hrady si nakonec své pevné místo v typologii hradů zajistí. Ale aby se tak stalo, musí se dočkat uznání všech našich hradologů.
Vyplývá to nepochybně i z faktu, že hrady přechodného typu, díky užitým metodám, zcela unikly aktivitám staršího, převážně uměleckohistoricky orientovaného bádání a díky krátkému výzkumu, který skutečně trvá jen pár posledních desítek let, známe doposud pouze malý počet kandidátů na toto označení. Nelze proto vyloučit, že další studium přinese doladění chápání tohoto typu hradu nebo možná i jeho další rozčlenění. Přes svou na údržbu poměrně náročnou konfiguraci a v některých případech i jakoby primitivnější podobu, představovaly v době svého vzniku hrady přechodného typu zcela jistě plnohodnotné a kvalitní hrady.
Pokud budeme předpokládat, že hrady přechodného typu existovaly, či existují, stojí na rozhraní mezi raně středověkými hradišti a vrcholně středověkými hrady. Tedy mezi konstrukcemi ze dřeva, zeminy a kamennými nasucho stavěnými plentami, a hrady stavěnými z kamení a cihel na maltu. Prvky charakteristické pro obě tyto kvalitativní skupiny se u nich prolínají ve svérázné syntéze. Co měly dle pana Durdíka tyto hrady společné?
Primo: nepřítomnost klasické kamenné hradby. Jejich hradba byla konstituována jako kvalitní valové opevnění. Tyto hradby se však od valů starších hradišť výrazně liší tím, že:
- zpravidla neobsahují vnitřní ztužující konstrukci jakéhokoliv typů - ani dřevěnou ani kamenné pláty
- tvoří je prostý násyp z dusané hlíny u některých opatřený čelní kamennou plentou, neboli hezky česky obezdívovou. U valů slovanských hradišť i těchto prvotních hradů je to zídka zbudovaná bez použití malty, tvořící čelo opevnění. Na koruně těchto valů byla u těchto hradů umístěna palisáda a někdy opět nasucho zděná zídka - jakoby hradba.
Secundo: taková plenta oproti hradištím často tvořila stěny zahloubených objektů, např. zemnic. U zděných staveb pozdější doby je pak plenta užívána k zesílení stěn, např. při statických poruchách či pro uložení vestavěných konstrukcí jako jsou například klenby.
Secundo: to co přibližuje tyto hrady středověku je nějaký významný obranný prvek nebo obytný prvek, už kvalitně vyzděný. Zpravidla je to bergfrit, nebo obytný palác.
Tertio: Celé uspořádání ukazuje na jednu zásadní věc. Tyto hrady byly postaveny na pasivní obraně, což byl způsob obrany, při němž obránci spoléhali především na nepřekonatelnost překážek stavěných útočníkovi do cesty například hradeb, věží, příkopů. Hlavní obrannou linií je vlastní opevnění zde nejmasivnější hradba - val.
Vysoce kvalitní pasivní obrana těžila z nedostupnosti, mohutnosti a výšky, eventuálně ze zmnožení linií opevnění. Proto se zde často objevuje několik valů a příkopů různé mohutnosti řazených za sebou, které končí hlavním valem. Nevýhodou tohoto uspořádání byla existence mrtvého prostoru při patě opevnění, který nemohli obránci z vrcholu valu kontrolovat.
Kvarto: u hradů přechodného typu mohly být užity i další základní prvky hradního organismu, například kaple. Vzniklo tak několik variant od nejprimitivnějších přes bezvěžovou až k nejnáročnějším s věží. Variační šíře typu hradu, který zde řešíme a tak jak je v současné době chápán, tedy byla značná.
Kvinto: Je zde i další zajímavost. Ani u jednoho z hradů, které sem pan Durdík zařadil, nebyla u hradeb nalezena berma. Hradba - val plynule přechází do příkopu. Ten někdy byl pro plynulý přechod mezi stěnou příkopu a čelní stěnou hradby také vyztužen plentou. To že chyběla berma, mohlo znamenat to, že byl velký zájem, aby byl mrtvý prostor, tedy prostor v nejbližším okolí opevnění, v němž nemohou obránci bez nebezpečí například při vyklonění se a podobně zasáhnout útočníky co nejmenší. Jeho odstranění pomocí různých flankovacích prvků nebylo, ani u jednoho z hradů přechodného typu nalezeno.
Klasickou érou výskytu těchto hradů je první polovina 13. století, kdy představují jeden ze tří základních typů nejstaršího období výstavby královských hradů. Protože typ rychle morálně zastarával, ve druhé polovině století již panovníci hrady přechodného typu v úrovni základních mocenských opor nestavěl. Setkáváme se však se šlechtickými variacemi. Primitivnější objekty mladšího období již s hrady přechodného typu nesouvisejí, ale představují retardované provedení jiných tehdy užívaných hradních typů. Ukázky hradů přechodného typu.
Příklady těchto hradů královského založení:
Hlavačov u Rakovníka
Pozůstatky hradu Hlavačov, jednoho z nejstarších českých hradů, stojí na vrcholu zalesněného ostrohu asi 3 kilometry severně od Rakovníka ve Středočeském kraji. Nejvýraznějším zbytkem hradu je dosud hluboký příkop s valem, obklopující celý areál. Hrad měl čtyři části:
- první a druhé předhradí,
- přední část hradního jádra
- zadní část hradního jádra mající charakter akropole známé z hradištní architektury.
Nevysoké hradní budovy byly vybudovány převážně z opuky a dřeva. Ze zdiva zůstaly pouze drobné úlomky kamene.
Rozsáhlý hrad se nacházel na konci skalního hřbetu nad Červeným potokem na ostrožně tvořené terciérními písky. Rozměry celé fortifikace jsou cca 80 metrů šířky, 120 metrů délky a příkopy byly široké v průměru okolo 20 metrů.

Zemní příznaky hradu Hlavačov
Ostrožna, poskytovala výhled po dalekém okolí a vybíhá z planiny úzkým hřbetem, klesajícím k západu a v západní širší části se dále stáčí k severu. V místě, kde ostrožna dosahuje nejmenší šířky a odkud pozvolna stoupá, byla překopána příkopem a oddělena tak od ostatní planiny. Od tohoto příkopu se hřbet pozvolna rozšiřuje a dále stoupá k dalšímu příkopu, za kterým se již rozkládalo široké předhradí se strmými svahy.
Dvě předhradí opevňoval šíjový příkop a boční opevnění připomínající dnes zaniklou cestu.
Vnitřní hrad byl rozdělen na dvě části a byl obehnán hlubokým příkopem, před nímž byl zbudován mohutný val. Hlavní část vnitřního hradu byla přibližně 50 metrů dlouhá a 25 metrů široká, menší část byla dlouhá kolem 25 metrů a široká asi 21 metrů.
V okolí hradu se prakticky nevyskytoval stavební kámen, a tak museli stavitelé k opevnění využít místní písek. Po archeologických nálezech bylo zjištěno, že ohrazení zadního hradu bylo zbudováno především ze dřeva a z dovezené opuky na jižní, západní a severní straně, a mělo charakter valu s pískovým tělesem. Val byl vytvořen tak, že se postupně nasypávaly jednotlivé vrstvy písku, které se prolévaly řídkou maltou. Na takto vzniklý násep překvapivě velkých rozměrů byla postavena zídka z dovezené opuky.


Zemní příznaky hradu Hlavačov jsou i po staletích impozantní. První obrázek ukazuje val a příkop před jádrem hradu a druhý ukazuje opravdu pořádný val nad opyšem ostrožny.
Do hradu se dalo dostat pouze po úzké šíji na skále, překopané zde do hlubokého příkopu, sloužil ke vstupu do hradu dřevěný most. Za ním pak stávaly vlastní obytné a užitkové stavby, většinou dřevěné. Stavební materiálem byla kromě dřeva také opuka a cihly s využitím malty. Všechny doposud zjištěné zbytky náležejí nízkým objektům, které zřejmě nepřevyšovaly samotné opevnění. Mohla zde být také románská kaplička či nízká věž, ale tento předpoklad archeologické nálezy doposud nepotvrdily.
Archeologický výzkum v roce 1974 prokázal, že hrad vznikl zřejmě na počátku 13. století jako královský hrad a zřejmě plnil funkci prvního centra přemyslovského loveckého hvozdu. Hradu zanikl za mohutného požáru. Jeho trosky pak po staletí sloužily jako levný zdroj stavebního materiálu. Značné škody tu v minulosti napáchaly i některé amatérské archeologické průzkumy.
Hrad Angerbach u Kožlan
stával pod městečkem Kožlany na zalesněném ostrohu obtékaném z jedné strany Javornicí a z druhé Hradeckým potokem. V době existence hradu se rozlévala voda obou toků doširoka a vytvářela pod ním bažinu a nepřístupné údolí.
Dvoudílný bezvěžový hrad přechodného typu odděloval od ostrožny široký příkop, před nímž byl vyhozen val. Za příkopem byla přední zhruba obdélná část hradu opevněná pouze roubenou stěnou. Hlavní stavbu zde představovala do skály zasekaná zemnice se stěnami tvořenými zídkou z kamenů kladených nasucho.

Rekonstrukce hradu přechodného typu Angerbach u Kožlan
Zadní část hradu odděloval opět příkop překlenutý dřevěným mostem. Čelo i boky zadní části tvořil val s čelem z kamenné plenty kladené nasucho bez malty. Zadní stranu zaujímal palác z hrázděného zdiva s výplní z břidlice. Zadní strana budovy tvořila součást obvodového opevnění. Jediná další budova byla zřejmě zemnice na severní straně. Opyš za palácem přetínaly dva příkopy.
Zemnice hrály důležitou roli v městech 13. století a v prvé polovině téhož věku byly užívány i jako významné a důležité stavby královských hradů, což je u hradu Angerbach dokázáno nade vší pochybnost. V dalším vývoji se zemnice užívají pro pomocné objekty či na hradech nízké kvalitativní úrovně.
Galerie fotografií, velmi kvalitní, je zde: http://hrady.dejiny.cz/angerbach/
Hrad Tachov
Město Tachov leží nedaleko západní české hranice a strategický význam místa ukazuje zdejší zeměpanský hrad, doložený mezi důležitými pohraničními body již ve třetině 12. století. byl vystavěn asi v letech 1126 až 31 knížetem Soběslavem I. vybudoval strážní hrad, který zaujímal temeno nízkého pahorku v údolí řeky Mže, ve stoupajícím terénu severně od něho se rozkládalo jádro podhradního osídlení.
Hrad díky svému valovému opevnění, na jehož temeni stála zděná hradba, patří dle pana Durdíka k reprezentantům hradů přechodného typu. Zdejší využití valového tělesa jako základního prvku obvodového opevnění přímo navázalo na předchozí raně středověkou formu a hmotu fortifikace. O jeho vnitřním uspořádání s dnes už nedá moc zjistit, dnes zde stojí hlavní hmota tachovského zámku, který vyrostl z kamenného gotického hradu, který nahradil ten původní přechodného typu. Obrázky toho gotického by mohly klamat, proto sem nedám ani jeden. Najdete je zde: http://www.hrady.cz/?OID=2182
Hrad Týnec nad Sázavou
Hrad Týnec stával na nevýrazné ostrožně ve stejnojmenném městečku. Nejstarší stavbou v areálu byla rotunda s apsidou, pocházející snad již z 11. století. Severně od rotundy odkryl archeologický průzkum pozůstatky kůlové konstrukce sídelního objektu. Ten na přelomu 12. a 13. století nahradil tříprostorový kamenný románský palác. Palác byl zasazen do obvodového opevnění vymezujícího hradní nádvoří oválného tvaru.

Plán podoby hradu přechodného typu, Týnec nad Sázavou
Toto opevnění však ještě tehdy netvořila klasická kamenná hradba, ale val bez vnitřní ztužující konstrukce a čelem ukotveným mohutnými kůly. Před valem byl vyhlouben okružní příkop. Na severu vedl přes příkop můstek ke vstupnímu portálku do paláce, avšak podle archeologa Durdíka se nejednalo o jediný vstup do hradu. Ze stejné doby jako palác pochází hranolová věž, přiléhající k rotundě na severozápadě. Všechny stavby realizované na Týnci do počátku 13. století byly románské a daly hradu ráz, který přetrval dodnes.

Rekonstrukce podoby hradu Týnec nad Sázavou- byla to i v té nejstarší podobě velmi pěkná nemovitost
O obvodovém opevnění z první vývojové fáze lze dokonce říci, že má blíže k hradištím nežli středověkým hradům. V dalším středověkém vývoji nahradila obvodový val kamenná hradba, k níž se přiložila další obvodová zástavba, a starý románský palác byl směrem do nádvoří rozšířen o gotický trakt. Odolnost vnějšího opevnění hradu byla patrně v 15. století zesílena baštami.
Hrad Olomouc
Podobu toho co se stalo zárodkem významného královského později markraběcího hradu Olomouc, ukazuje následující obrázek:
Hrad, jak vypadal v této době, se vyznačoval mohutnou obvodovou hradbou. Byla to ještě hradba hradištního typu. Tedy čelní stěna byla postavena z kamení propojených jílovou maltou, což je posun proti jiným plentám na jiných hradech, které byly kladeny nasucho. Zadní stěna byla vytvořena z masivní dřevěné palisády. A meziprostor byl vyplněn dusanou hlínou. Vykopávky pak potvrdily, že hradba obsahující vstupní bránu, už byla částečně vyzděna - byla při případném dobývání nejvíce ohrožena. Vstup do hradu byl po dřevěném mostě položeném přes uměle vykopaný příkop.

Rekonstrukce hradu Olomouc ve fázi, kdy to byl hrad přechodného typu.
Samotný hrad byl rozdělen na tři prostory.
- hospodářský prostor sloužící pro chov potřebných hospodářských zvířat, prostory pro ustájení jezdeckých koní a zároveň byl použitelný pro ubytování olomouckých obyvatel při ohrožení. Plnil tak i funkci útočiště
- na vyšším stupni byl prostor pro umístění vojenské posádky, skladů potravin, kovárna a vývařovny. Tento prostor byl od prostoru A oddělen dřevěnou palisádou a zemní stěnou.
- nejvýše byl umístěn prostor akropole - sídlo knížete. Akropole - původně vyvýšená opevněná část řeckých měst, v přeneseném smyslu samostatně opevněný areál v nejlépe chráněném a zpravidla i nejvyšším bodě hradiště, obsahující ústřední stavby duchovního a světského určení.
Opět kryto samostatnou palisádou a zemní stěnou.
Celkově byl pak hrad obkroužen hlubokým příkopem. Vykopávky pak naznačily, že příkop byl na některých místech zdvojen, Byl zcela bezvěžový i když se nedá vyloučit dřevěná strážní věž někde v prostoru brány.
Hrad Budětice - hrad přechodného typu šlechtického založení
Hrad Budětice si někdy po polovině 13. století postavila odnož rodu pánů z Velhartic, která se po Buděticích psala. Hrad tehdy nahradil starší dvorec při románském kostele ve vsi. Neexistoval však dlouho, protože ještě na konci 13. století získali páni z Budětic sousední hrad Rábí a rodový hrad poručili osudu. Naposledy se po něm psal Bohuslav z Budětic v letech 1290 – 1291.

Plán zbytků hradu Budětice
Jeho podoba přímo vyzývá ho zařadit mez hrady přechodného typu. Tvoří ho jednodílný areál oválného půdorysu, který obíhal val a příkop, pouze na nejsráznější jihozápadní straně tato fortifikace chyběla. Na severovýchodě přerušuje přístupovou šíji rozsedlina, upravená jako ještě jeden šíjový příkop. Obranný prvek šíjový příkop byl příkop přehrazující před čelem hradu nebo jeho částí ostrožnu nebo jiný úzký, svahy oboustranně ohraničený, terénní útvar.

Hmotová rekonstrukce hradu Budětice
Jestli byla na koruně vnějšího valu palisáda není jisté. Vnitřní ovál naopak byl ohrazen prostou palisádou. Bránu ve zcela zaniklé, možná jen dřevěné obvodové fortifikaci pak střežil subtilní okrouhlý bergfrit, za nímž byl v ose stavby skryt zděný obdélný palác. Ostatní zástavba neznámé podoby byla nejspíš lehčí konstrukce.

Zbytky hradu Budětice - první ukazuje malé zbytku bergfritu a druhý ukazuje okružní příkop a val.
Přes svoji krátkou existenci tento hrad v sově zahrnul prvky hradištní a vyspělé hradní architektury. Je to dobrý kandidát na hrad přechodného typu.
Co ještě by se k hradům přechodného typu dalo říci? Už toho moc není. Jejich archeologický průzkum je v počátcích a navíc u většiny i nadějných kandidátů je tento průzkum velmi obtížný. Na jejich místě bylo v dalším období provedeno velké množství stavebních úprav, jako třeba rozvezení valů. Zasypání příkopů, výstavba kamenných hradeb a výstavba pevných zděných objektů a tyto aktivity způsobily, že stopy těchto předchůdců klasických hradů jsou často několikrát narušeny nebo překryty.
Jejich průzkum by byl zajímavý i z důvodu že by možná odkryl u nás doposud velmi vzácnou hradní stavbu tedy refugium. Toto slovo pochází z latiny a znamená útočiště. Opevnění označovaná jako refugia byla v různých částech Evropy a v různých -většinou velmi dramatických historických souvislostech zřizována různými komunitami – vesnickými, náboženskými, menšinově národnostními jako místo možného úkrytu a zabezpečení majetku v dobách ohrožení. Refugia často situovaná na dominantních návrších mívají většinou jednoduchou podobu vymezenou obvodovým ohrazením bez vnitřní zástavby či s minimální zástavbou. V dobách míru nebyla obývána a využívána. V Čechách nemáme ani užívání, ani zřizování takovýchto opevnění písemnými prameny doloženo a společenské poměry pro ně ani neponechávaly prostor. I v dobách intenzivního tureckého nebezpečí koncem středověku a počátkem novověku byly ve středoevropských poměrech spíše opevňovány kostely. Poměrně ekonomicky málo náročná - staví se pouze z místních zdrojů- architektura hradů přechodného typu napovídá, že možná by tyto fortifikace mohly tuto roli plnit.Výzkum se ale v této ideové rovině rozbíhá pomalu z důvodu silného odporu ortodoxnějších vědeckých elit.
Pan Durdík se prostě pokusil prokázat, že mezi hradišti a středověkými hrady bylo něco, co neslo znaky obojího. Nevím o tom, že by podobnou teorii měla jiná země, ale nemusím vědět vše. Pokusil se to na pár příkladech ukázat a já to prostudoval a vybral to nejdůležitější. Otázka by měla zaznít jasná -PROČ?
No proto, že si myslím, že Starý Plumlov je ukázka šlechtického hradu přechodného typu a to jen kousek od míst kde žiji.