Východní Prusko, zteč Královce. Č 1.
Napsal: 12/12/2016, 05:30
Východní Prusko, zteč Královce. Č 1.
Mapa Východopruské operace

od 13. ledna do května 1945.
Východopruskou operaci, její prvou etapu jsme končili v prvé dekádě února, přesněji 9. února 1945. Druhá etapa východopruské strategické útočné operace - což zároveň znamenalo dovršení porážky německé Skupiny armád Sever (Nord), v té době zatlačené k Baltskému moři - začala dne 10. února 1945. Ve stavu německé Skupiny armád Sever (Nord), byla také operační Bojová skupina Samland (k operační Bojové skupině Samland patřila vojska německé 3. TA, jejíž velitelství bylo evakuováno z Východního Pruska do Pomořan, do zálohy německé Skupiny armád Visla /Weichsel/), která se bránila na poloostrově Samland a v prostoru Královce. "Německá 4. A, v řečené době 10. února 1945, zaujímala předmostí na pobřeží jižně od Královce dlouhé 160 km a hluboké 50 km, přičemž se opírala o heilsberský opevněný prostor (viz úvodní mapu. V tzv. legenda mapy je vidět vývoj fronty k datu, když fronta k 13. dubnu 1945 je tam ´tečkovaně´ - Front line April 13. - má poznámka).
Heilsberský opevněný prostor byl v celém systému opevnění na území Východního Pruska nejmohutnější. Měl 911 železobetonových palebných ohnisek, mnoho dřevo-zemních obranných objektů a protitankových a protipěchotních zátarasů (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola IV, str. 144.).
V té době mělo celé východopruské nepřátelské uskupení 32 divizí (27 pěších, 2 tankové a 3 /mot./), 2 Bojové skupiny a 1 brigádu. Z toho německé 4. A patřily 23 divize, 2 Bojové skupiny, 1 brigáda, 2 samostatné pluky, 5 samostatných praporů a velký počet speciálních vojsk a útvarů Volkssturmu (historickým podkladem pro informace je zde: Sbornik matěrialov po sostavu vojsk fašistskoj Germanii, vš. pjatyj, str. 32.-33.).
Německá vojska, která RA zatlačila k moři a rozčlenila na tři izolovaná uskupení, se octla v nevýhodné operační situaci. Jejich pozemní spoje s Německem byly přeťaty, a tak hitlerovské armády byly zásobovány nepravidelně, zejména útvary operující v prostoru Královce. Mohly být zásobovány pouze přes přístavy na pobřeží zálivu Frisches-Haff (jihozápadně od Královce, viz úvodní mapu). Letecké spojení s Německem bylo po aktivní činnosti sovětského letectva rovněž přerušeno. Avšak úplně blokovat německé východopruské uskupení se nepodařilo. Přes Baltské moře mělo spojení se severoněmeckými oblastmi a využívalo přístavů a přístavišť Pillau, Rosenberg, Brandeburk a Královeckého mořského kanálu. Tyto námořní spoje však ohrožovalo sovětské válečné loďstvo a letectvo (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola IV, str. 144.)
Německá vojska operující ve Východním Prusku měla za úkol houževnatě bránit zaujaté čáry, co nejdéle poutat velké síly sovětských armád a nepřipustit, aby byly přesunuty na berlínský směr. Zvlášť velký význam přikládali Němci obraně válečných přístavů Pillau a Královec. Dne 5. února se konala v OKH zvláštní porada, z níž vyšel požadavek, aby vojska zlepšila situaci v prostoru Královce a Pillau, které se staly ´hlavními tepnami východopruského válčiště (historickým podkladem pro informaci ve Velká vlastenecká válka, svazek 5., Kapitola IV, str. 144, je zde výňatek z: Brassey´s Naval Annual, r. 1948, str. 439.) Obnovení pozemního spojení východopruského uskupení s přístavy Královce a Pillau pokládalo OKH v tomto období za nejdůležitější (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola IV, str. 144, 145.).
Při přípravě k závěrečným bojům ve Východním Prusku učinila STAVKA několik organizačních opatření. Ze stavu 3. Běloruského frontu byly vyčleněny a zařazeny do 1. Pobaltského frontu 43. A, 39. A a 11. GA, 1. tankový jezdecký sbor a jiné tankové, dělostřelecké, protiletadlové a ženijní svazky a útvary. Svazky 1. Pobaltského frontu operující v Kuronsku byly kromě 3. Letecké armády předány 2. Pobaltskému frontu (historickým podkladem pro informace je zde: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 9 496, l. 27 - 30.). Dne 10. února přibyly do prostoru Královce velitelství a štáb 1. Pobaltského frontu. Byly sem přemístěny letecké útvary 3. Letecké armády 1. Pobaltského frontu, kterému velel armádní generál I. Ch. Bagramjan (něco více, je zde:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ivan_Chri ... _Bagramjan
), členem vojenské rady byl generálporučík M. V. Rudakov a náčelníkem štábu generálplukovník V. V. Kurasov. Frontu bylo uloženo rozdrtit nejdříve samlandské, a potom královecké německé uskupení (historickým podkladem pro informace je zde: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 9 496, l. 45.).
V 3. Běloruském frontu zůstávala 5. GA, 28. A, 31. A a 2. GA, 1. Letecká armáda, 2. gardový tankový sbor a také 50. A, 3. A a 48. A a 5. GTA, které mu byly přiděleny z 2. Běloruského frontu. Front měl celkem 63 divizí. V počtu divizí měl 3. Běloruský front 2,7 x více divizí než Němci a v počtu lidí měl ne více než 1,5 x více vojáků.
Dne 9. února 1945 STAVKA uložila velení 3. Běloruského frontu úkol, aby nejpozději do 20. až 25. února dovršil porážku německé 4. A operující jižně od Královce /heilberské uskupení/ (historickým podkladem pro informace je zde: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 9 496, l. 35.).
Baltské loďstvo, které podporovalo vojska 1. a 2. Pobaltského frontu, mělo zasadit své letectvo a soustředěně bombardovat přístavy Liepäja, Pillau a Gdaňsk, na přístupech k těmto městům budovat minové zátarasy a přepadat nepřátelské dopravní a bojové lodě na moři.
Velitel 3. Běloruského frontu armádní generál I. D. Čerňakovskij rozhodl, aby byl heilsberskému uskupení německých vojsk zasazen úder na sbíhavých směrech. 5. GA dostala za úkol vytlačit nepřítele z pobřeží zálivu Frisches-Haff a zmařit jeho evakuaci na Viselskou kosu. 1. Letecká armáda měla soustředěnými údery ničit živou sílua techniku fašistů a v součinnosti s letectvem Baltského loďstva a 3. Letecké armády 1. Pobaltského frontu přerušit námořní komunikace, po nicž byly zásobovány a evakuovány nepřátelské útvary (historickým podkladem pro informace je zde: AMO SSSR, f. 241, inv. čís. 2 593, sp. 988, l. 171.).
3. Běloruský front útočil za těžkých podmínek. Jeho vojska vedla již měsíc nepřetržité rozhořčené a krvavé boje a byla unavena. Velké ztráty, které utrpěly útočící sovětské jednotky v lednu při průlomu německé obrany, snížily jejich údernou sílu a nové doplňky téměř nepřicházely, neboť strategické zálohy byly posílány především na berlínský směr. Týlová zařízení zůstala pozadu a nemohla zajišťovat potřeby frontu. V prvních únorových dnech začalo silné sněžení a vánice. Teplota klesla na - 15 stupňů až - 20 stupňů C. Sněhová pokrývka dosahovala 20 - 50 centimetrů. Pohyb na cestách byl obtížnější a bylo potřeba vyčleňovat zvláštní jednotky k odklízení sněhu. V polovině února nastala obleva, sněžení se střídalo s deštěm. Cesty rozmokly, a s nimi i letiště, která neměla betonovou plochu. Nepřítel, který včas zaujal obranné čáry v heilsberském opevněném prostoru, kladl mimořádně houževnatý odpor. Boje byl tedy velmi vysilující a vleklé. Úsilí rozbít německé uskupení na části bylo bezúspěšné. Německá vojska, která manévrovala svými silami a využívala heilsberského opevněného prostoru, dlouho zadržovala útočící sovětské útvary, ustupovala na mezilehlé obranné čáry a snažila se zabránit tomu, aby jednotlivá uskupení nebyla hluboce obchvácena a obklíčena. Za obranných bojů zničili hitlerovci četné stavby (průplavy, hráze, čerpací stanice) a zatopili okolní terén. Útočící armády překonávaly jedno obranné postavení za druhým a postupovaly denně jen o 1,5 až 2 km (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola IV, str. 145, 146.).
V té době vojska 1. Pobaltského frontu rovněž nepřetržitě bojovala na poloostrově Samland a na přístupech ke Královci, ale očekávaných výsledků nedosáhla. Nepřítel zaktivizoval svou činnost. Dne 17. února 1945 proto STAVKA uložila veliteli 1. Pobaltského frontu, aby nerozptyloval síly a nejdříve očistil od nepřítele poloostrov Samland. STAVKA žádala, aby se tohoto úkolu ujaly hlavní síly frontu a aby v prostoru Královce zůstala jen vojska nezbytná k jeho pevné blokádě. Operace měla být provedena ve dnech 20. - 27. února. Po rozdrcení samlandského uskupení měly být všechny síly frontu zasazeny do bojů o Královec. 3. Běloruský front měl dokončit porážku heilsberského nepřátelského uskupení nejpozději do 22. března a 28. března pak zahájit operaci ke zničení nepřítele v Královci (historickým podkladem pro informace je zde: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 9 496, l. 45, 58.). Vojska frontu začala uložené úkoly plnit.
Bojovou činnost 3. Běloruského a 1. Pobaltského frontu měl koordinovat náčelník generálního štábu maršál Sovětského svazu A. M. Vasilevskij (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola IV, str. 146.)."
Situaci v oblasti Královce v té samé době hodnotilo i německé OKH a rozhodlo zde útočit....
"Chystalo se zasadit protiúder sovětským vojskům bojujícím západně od Kralovce, zbavit Královec blokády, obnovit pozemní spojení mezi ním a přístavem Pillau, a jižně od Kralovce rozšířit koridor spojující hlavní město Východního Pruska s heilsberským uskupením. Dne 17. února 1945 vydalo OKH rozkaz uspíšit průlom blokády Královce a nařídilo, aby za tím účelem byly podniknuty dva vstřícné údery z Královce a poloostrova Samland podél pobřeží zálivu Frieschs-Haff. Německá vojska operující na pobřeží měly z prostoru Pillau podporovat dělostřeleckou palbou křižníky ´Admiral Scheer´a ´Lützow´, a z prostoru Královeckého mořského kanálu dvě těžké dělostřelecké plovoucí baterie a školní loď ´Drache´ (pro Velká vlastenecká válka, svazek 5. Kapitola IV, str. 146, byla informace, výňatek, z historického díla: Brassey´s Naval Annual, r. 1948, str. 446.).
Situace vojsk 1. Pobaltského frontu na poloostrově Samland se zhoršila. Německá operační Bojová skupina Samland dostala velké doplňky. Na poloostrov Samland byla ze Skupiny armád Kurlandy (Kurland) přesunuta německá 93. pd. V prostoru Pillau soustředili Němci křižníky a plovoucí baterie, které začaly ostřelovat sovětská vojska západně od Královce (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola IV, str. 146.)."
Mapa Východopruské operace

od 13. ledna do května 1945.
Východopruskou operaci, její prvou etapu jsme končili v prvé dekádě února, přesněji 9. února 1945. Druhá etapa východopruské strategické útočné operace - což zároveň znamenalo dovršení porážky německé Skupiny armád Sever (Nord), v té době zatlačené k Baltskému moři - začala dne 10. února 1945. Ve stavu německé Skupiny armád Sever (Nord), byla také operační Bojová skupina Samland (k operační Bojové skupině Samland patřila vojska německé 3. TA, jejíž velitelství bylo evakuováno z Východního Pruska do Pomořan, do zálohy německé Skupiny armád Visla /Weichsel/), která se bránila na poloostrově Samland a v prostoru Královce. "Německá 4. A, v řečené době 10. února 1945, zaujímala předmostí na pobřeží jižně od Královce dlouhé 160 km a hluboké 50 km, přičemž se opírala o heilsberský opevněný prostor (viz úvodní mapu. V tzv. legenda mapy je vidět vývoj fronty k datu, když fronta k 13. dubnu 1945 je tam ´tečkovaně´ - Front line April 13. - má poznámka).
Heilsberský opevněný prostor byl v celém systému opevnění na území Východního Pruska nejmohutnější. Měl 911 železobetonových palebných ohnisek, mnoho dřevo-zemních obranných objektů a protitankových a protipěchotních zátarasů (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola IV, str. 144.).
V té době mělo celé východopruské nepřátelské uskupení 32 divizí (27 pěších, 2 tankové a 3 /mot./), 2 Bojové skupiny a 1 brigádu. Z toho německé 4. A patřily 23 divize, 2 Bojové skupiny, 1 brigáda, 2 samostatné pluky, 5 samostatných praporů a velký počet speciálních vojsk a útvarů Volkssturmu (historickým podkladem pro informace je zde: Sbornik matěrialov po sostavu vojsk fašistskoj Germanii, vš. pjatyj, str. 32.-33.).
Německá vojska, která RA zatlačila k moři a rozčlenila na tři izolovaná uskupení, se octla v nevýhodné operační situaci. Jejich pozemní spoje s Německem byly přeťaty, a tak hitlerovské armády byly zásobovány nepravidelně, zejména útvary operující v prostoru Královce. Mohly být zásobovány pouze přes přístavy na pobřeží zálivu Frisches-Haff (jihozápadně od Královce, viz úvodní mapu). Letecké spojení s Německem bylo po aktivní činnosti sovětského letectva rovněž přerušeno. Avšak úplně blokovat německé východopruské uskupení se nepodařilo. Přes Baltské moře mělo spojení se severoněmeckými oblastmi a využívalo přístavů a přístavišť Pillau, Rosenberg, Brandeburk a Královeckého mořského kanálu. Tyto námořní spoje však ohrožovalo sovětské válečné loďstvo a letectvo (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola IV, str. 144.)
Německá vojska operující ve Východním Prusku měla za úkol houževnatě bránit zaujaté čáry, co nejdéle poutat velké síly sovětských armád a nepřipustit, aby byly přesunuty na berlínský směr. Zvlášť velký význam přikládali Němci obraně válečných přístavů Pillau a Královec. Dne 5. února se konala v OKH zvláštní porada, z níž vyšel požadavek, aby vojska zlepšila situaci v prostoru Královce a Pillau, které se staly ´hlavními tepnami východopruského válčiště (historickým podkladem pro informaci ve Velká vlastenecká válka, svazek 5., Kapitola IV, str. 144, je zde výňatek z: Brassey´s Naval Annual, r. 1948, str. 439.) Obnovení pozemního spojení východopruského uskupení s přístavy Královce a Pillau pokládalo OKH v tomto období za nejdůležitější (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola IV, str. 144, 145.).
Při přípravě k závěrečným bojům ve Východním Prusku učinila STAVKA několik organizačních opatření. Ze stavu 3. Běloruského frontu byly vyčleněny a zařazeny do 1. Pobaltského frontu 43. A, 39. A a 11. GA, 1. tankový jezdecký sbor a jiné tankové, dělostřelecké, protiletadlové a ženijní svazky a útvary. Svazky 1. Pobaltského frontu operující v Kuronsku byly kromě 3. Letecké armády předány 2. Pobaltskému frontu (historickým podkladem pro informace je zde: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 9 496, l. 27 - 30.). Dne 10. února přibyly do prostoru Královce velitelství a štáb 1. Pobaltského frontu. Byly sem přemístěny letecké útvary 3. Letecké armády 1. Pobaltského frontu, kterému velel armádní generál I. Ch. Bagramjan (něco více, je zde:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ivan_Chri ... _Bagramjan
), členem vojenské rady byl generálporučík M. V. Rudakov a náčelníkem štábu generálplukovník V. V. Kurasov. Frontu bylo uloženo rozdrtit nejdříve samlandské, a potom královecké německé uskupení (historickým podkladem pro informace je zde: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 9 496, l. 45.).
V 3. Běloruském frontu zůstávala 5. GA, 28. A, 31. A a 2. GA, 1. Letecká armáda, 2. gardový tankový sbor a také 50. A, 3. A a 48. A a 5. GTA, které mu byly přiděleny z 2. Běloruského frontu. Front měl celkem 63 divizí. V počtu divizí měl 3. Běloruský front 2,7 x více divizí než Němci a v počtu lidí měl ne více než 1,5 x více vojáků.
Dne 9. února 1945 STAVKA uložila velení 3. Běloruského frontu úkol, aby nejpozději do 20. až 25. února dovršil porážku německé 4. A operující jižně od Královce /heilberské uskupení/ (historickým podkladem pro informace je zde: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 9 496, l. 35.).
Baltské loďstvo, které podporovalo vojska 1. a 2. Pobaltského frontu, mělo zasadit své letectvo a soustředěně bombardovat přístavy Liepäja, Pillau a Gdaňsk, na přístupech k těmto městům budovat minové zátarasy a přepadat nepřátelské dopravní a bojové lodě na moři.
Velitel 3. Běloruského frontu armádní generál I. D. Čerňakovskij rozhodl, aby byl heilsberskému uskupení německých vojsk zasazen úder na sbíhavých směrech. 5. GA dostala za úkol vytlačit nepřítele z pobřeží zálivu Frisches-Haff a zmařit jeho evakuaci na Viselskou kosu. 1. Letecká armáda měla soustředěnými údery ničit živou sílua techniku fašistů a v součinnosti s letectvem Baltského loďstva a 3. Letecké armády 1. Pobaltského frontu přerušit námořní komunikace, po nicž byly zásobovány a evakuovány nepřátelské útvary (historickým podkladem pro informace je zde: AMO SSSR, f. 241, inv. čís. 2 593, sp. 988, l. 171.).
3. Běloruský front útočil za těžkých podmínek. Jeho vojska vedla již měsíc nepřetržité rozhořčené a krvavé boje a byla unavena. Velké ztráty, které utrpěly útočící sovětské jednotky v lednu při průlomu německé obrany, snížily jejich údernou sílu a nové doplňky téměř nepřicházely, neboť strategické zálohy byly posílány především na berlínský směr. Týlová zařízení zůstala pozadu a nemohla zajišťovat potřeby frontu. V prvních únorových dnech začalo silné sněžení a vánice. Teplota klesla na - 15 stupňů až - 20 stupňů C. Sněhová pokrývka dosahovala 20 - 50 centimetrů. Pohyb na cestách byl obtížnější a bylo potřeba vyčleňovat zvláštní jednotky k odklízení sněhu. V polovině února nastala obleva, sněžení se střídalo s deštěm. Cesty rozmokly, a s nimi i letiště, která neměla betonovou plochu. Nepřítel, který včas zaujal obranné čáry v heilsberském opevněném prostoru, kladl mimořádně houževnatý odpor. Boje byl tedy velmi vysilující a vleklé. Úsilí rozbít německé uskupení na části bylo bezúspěšné. Německá vojska, která manévrovala svými silami a využívala heilsberského opevněného prostoru, dlouho zadržovala útočící sovětské útvary, ustupovala na mezilehlé obranné čáry a snažila se zabránit tomu, aby jednotlivá uskupení nebyla hluboce obchvácena a obklíčena. Za obranných bojů zničili hitlerovci četné stavby (průplavy, hráze, čerpací stanice) a zatopili okolní terén. Útočící armády překonávaly jedno obranné postavení za druhým a postupovaly denně jen o 1,5 až 2 km (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola IV, str. 145, 146.).
V té době vojska 1. Pobaltského frontu rovněž nepřetržitě bojovala na poloostrově Samland a na přístupech ke Královci, ale očekávaných výsledků nedosáhla. Nepřítel zaktivizoval svou činnost. Dne 17. února 1945 proto STAVKA uložila veliteli 1. Pobaltského frontu, aby nerozptyloval síly a nejdříve očistil od nepřítele poloostrov Samland. STAVKA žádala, aby se tohoto úkolu ujaly hlavní síly frontu a aby v prostoru Královce zůstala jen vojska nezbytná k jeho pevné blokádě. Operace měla být provedena ve dnech 20. - 27. února. Po rozdrcení samlandského uskupení měly být všechny síly frontu zasazeny do bojů o Královec. 3. Běloruský front měl dokončit porážku heilsberského nepřátelského uskupení nejpozději do 22. března a 28. března pak zahájit operaci ke zničení nepřítele v Královci (historickým podkladem pro informace je zde: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 9 496, l. 45, 58.). Vojska frontu začala uložené úkoly plnit.
Bojovou činnost 3. Běloruského a 1. Pobaltského frontu měl koordinovat náčelník generálního štábu maršál Sovětského svazu A. M. Vasilevskij (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola IV, str. 146.)."
Situaci v oblasti Královce v té samé době hodnotilo i německé OKH a rozhodlo zde útočit....
"Chystalo se zasadit protiúder sovětským vojskům bojujícím západně od Kralovce, zbavit Královec blokády, obnovit pozemní spojení mezi ním a přístavem Pillau, a jižně od Kralovce rozšířit koridor spojující hlavní město Východního Pruska s heilsberským uskupením. Dne 17. února 1945 vydalo OKH rozkaz uspíšit průlom blokády Královce a nařídilo, aby za tím účelem byly podniknuty dva vstřícné údery z Královce a poloostrova Samland podél pobřeží zálivu Frieschs-Haff. Německá vojska operující na pobřeží měly z prostoru Pillau podporovat dělostřeleckou palbou křižníky ´Admiral Scheer´a ´Lützow´, a z prostoru Královeckého mořského kanálu dvě těžké dělostřelecké plovoucí baterie a školní loď ´Drache´ (pro Velká vlastenecká válka, svazek 5. Kapitola IV, str. 146, byla informace, výňatek, z historického díla: Brassey´s Naval Annual, r. 1948, str. 446.).
Situace vojsk 1. Pobaltského frontu na poloostrově Samland se zhoršila. Německá operační Bojová skupina Samland dostala velké doplňky. Na poloostrov Samland byla ze Skupiny armád Kurlandy (Kurland) přesunuta německá 93. pd. V prostoru Pillau soustředili Němci křižníky a plovoucí baterie, které začaly ostřelovat sovětská vojska západně od Královce (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola IV, str. 146.)."