Balistické vesty
Napsal: 21/12/2016, 09:26

Hlavní modul vesty LV-26 již v maskování vzor.95
Balistické vesty pro AČR
Neprůstřelné vesty LV-26
Armáda nedávno odstoupila od smlouvy s Českou zbrojovkou na dodávku 2300 neprůstřelných vest za 68 milionů korun. Vojáci měli je měli dostat do konce listopadu 2015, dosud se tak ale nestalo. Obě strany se obviňovaly, kdo za zdržení může a spor řešil správní soud. Vestám, které nyní vojáci používají, končí v únoru 2017 životnost. Kvůli zdržení zakázky vojákům hrozilo, že nebudou mít při zahraničních misích balistickou ochranu. V létě 2016 pak ministerstvo vyhlásilo zakázku na dodávku 5500 neprůstřelných vest pro armádu a pro Vojenskou policii. Dodavatelem je královéhradecká firma ARGUN, která dodá 5500 vest do roku 2020. Tendru se zúčastnilo šest firem a vítěz předchozího tendru (CZUB) se nyní umístil až na třetím místě. Celková cena zakázky je ve výši 210 milionů Kč. Tedy cca 38 200,- za kus. Společnost Argun by měla vesty dodat ve čtyřech etapách. Prvních 1300 kusů má přijít k jednotkám do 30.listopadu 2017, posledních 1500 vest pak má dorazit do 30.září 2020. Pro armádu je určeno 5000 vest, zbylých 500 je pro vojenskou policii. Bohužel jsem nikde nanašel, o jaký konkrétní typ se jedná. Přeci jen Argun nabízí vesty LV-02 až LV-26, které se více či méně liší. Osobně si ale myslím, že se jedná o LV-26 nadstandartním vybavením, a různými přídavnými díly, což cenu může dost zvednout, oproti komerečně dostupnému typu (který je nemá). Komerečně dostupná balistická vesta LV-26 je standardně dodávána v sestavě: nosič (povlak vesty) včetně měkkých balistických vložek ve třídě odolnosti III.A. Přídavné balistické panely je nutné v případě požadavku objednat zvlášť, nejsou součástí ceny (cena této vesty 17 303,-). O vestě LV-26:
Vesta poskytuje maximální ochranu (krytí plochy) trupu a částí těla chráněných balistickými vložkami při výcviku a bojové činnosti. Vesta nabízí možnost úpravy obvodové velikosti dle zvoleného oděvu a také možnost rychlého odhozu vesty. Povlak vesty je pošit popruhovou vazbou, tzv. MOLLE systém, pro zavěšení přídavných pouzder, používaného materiálu a příslušenství. Boční díly jsou fixovány na přední díl prostřednictvím centrální chlopně. Boční díly jsou obvodově nastavitelné a pružně uložené. Chránič paží je uchycený na přídavnou ochranu ramen pomocí popruhů. Kontaktní plochy límce jsou z důvodu dobrého komfortu opatřeny fleecem. Vyprošťovací popruh na zadním díle vesty. Vesta je vybavena kapsami na balistické panely v přední, zadní a boční části. Vesta byla testována v akreditovaných zkušebnách v USA, Německu a ČR.
VLASTNOSTI:
Balistická ochrana III.A dle americké normy NIJ 0101.04.
Všechny fixační prvky jsou pružné.
Pevné, přesné a stabilní upnutí dle tělesných parametrů.
Možnost úpravy obvodové velikosti a výšková nastavitelnost předního a zadního dílu v úrovni ramen a boků.
Možnost použití materiálů s termoregulačními vlastnostmi a antibakteriální úpravou.
Regulace teploty, odvod tělesné vlhkosti od povrchu těla, ale současně zajistí i vytvoření.
Distanční mezery mezi balistickou vložkou a povrchem těla.
Prodloužená přídavná ochrana paží.
O SPOLEČNOSTI:
ARGUN výrobce kompletního vybavení balistických vest, protiúderových prostředků, balistických přileb, přídavného pancéřování. Jako výrobci balistických vest, protiúderových prostředků, balistických přileb a přídavného pancéřování realizujeme kompletní zakázky tzv. na klíč s individuálním přístupem ke každému zákazníkovi. Předcházení očekávání potřeb a požadavků našich zákazníku v oblasti balistických vest, protiúderových prostředků, balistických přileb a přídavného pancéřování, je trvalou součástí naší každodenní práce a zásadní filosofií naší společnosti. Produktové portfolio se neustále rozšiřuje s vývojem nových materiálů, nových technologií a aktuálního požadavku trhu.
Od roku 2013 je společnost členy Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR. Společnost se účastnila IDEXU 2015 v Abu Dhabi a získala zde významné zakázky pro výrobu ochranných pomůcek. Dodává vesty na Ukrajinu
Nosiče plátů Magnum TAC-1
Kromě toho ministerstvo obrany pro své lidi v zahraničních operacích pořizuje i 1500 amerických nosičů balistických plátů SPCS Magnum TAC-1 za více než 72 milionů korun. Ministerstvo obrany již dříve oznámilo, že vojáci získají 1000 nosičů plátů (obdoba neprůstřelných vest) US-SPCS (Soldier Plate Carrier System) Magnum TAC-1 od od americké firmy KDH Defense Systems. Ty budou pořízeny přímo od americké vlády. Tyto vesty byly již jednou nakoupeny, v polovoičním objemu, konkrétně pro jednotky na misích (500 kusů) a byly zakoupeny přes alianční agenturu NSPA. Tyto vesty ale byly určené pouze na mise (díky čemuž byly levnější). U této zakázky, pro vojáky v ČR, ale půjde o nákup přímo přes americkou vládu a počítá se s cenou 52 miliónů korun bez DPH, za zmíněných 1000 nosičů plátů US-SPCS Magnum TAC-1. Vojsko dodávky vest Magnum očekává do 31.března 2017, před jejich zavedením provede jen zkrácené testy a výsledky jiných důležitých zkoušek včetně jakosti materiálu převezme od Američanů. Šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR, Jiří Hynek, celou záležitost komentoval slovy: "Nechápu, proč se balistická ochrana pro naše vojáky vybírá právě v USA. Proč ne v Německu nebo Velké Británii? Navíc minimálně tři české firmy jsou schopné neprůstřelné vesty rychle dodat".
Zdroj:
http://www.argun.cz/kategorie/1-neprustrelne-vesty
http://www.argun.cz/kategorie/11-pro-vrchni-noseni
http://www.euro.cz/politika/stropnickeh ... n=copylink
http://zpravy.e15.cz/domaci/politika/kv ... nu-1324787
http://zpravy.e15.cz/domaci/udalosti/vo ... ty-1326871
http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-e ... ek-1327533

Kompletní LV-26 zde v černém provedení (pro PČR)