Projekt nového bojového vozidla XM30 (OMFV)
Napsal: 21/12/2016, 12:34

Next Generation Combat Vehicle
NGCV (Next Generation Combat Vehicle) je dalším pokusem americké armády nahradit BVP Bradley. První snahou byl program FCS (Future Combat Systems) zrušený v roce 2009 a druhou program GCV (Ground Combat Vehicle) zrušený v roce 2014. Důvodem konce GCV byly raketově rostoucí náklady (28 mld dolarů), velká hmotnost a komplikovanost vozidla. Koncept GCV byl dále rozpracováván společnostmi BAE Systems a GDLS. V této době byl veden pod označením FFV (Future Fighting Vehicle) a pomalu běžel dál. Každá ze společností obdržela 28 mil dolarů, na vytvoření hrubého konceptu dle základní specifikace. Výsledky jejich práce byly odevzdány v listopadu 2016. Později byl projekt přejmenován na NGCV (Next Generation Combat Vehicle) a zařazen mězi šest klíčových modernizačních programů americké armády. Financování projektu se tak tedy opět zvýšilo a vedení projektu dostal na starost brigádní generál David A. Lesperance. Dle původních plánů by mělo NGCV vstoupit do služby v roce 2032. Vzhledem k tlaku armády na urychlení vývoje, má být vítěz programu znám již v roce 2023 a první vozidla zavedeny do výzbroje již v roce 2026. V současné době běží dva podprogramy NGCV. V roce 2017 americká armáda zadala firmě SAIC, která spolupracuje s Lockheed Martin, stavbu dvou technologických demonstrátorů. Původní termín dodání byl rok 2022, ale dodávka byla urychlena na rok 2020. Armáda díky demonstrátorům chce pochopit současné technické možnosti průmyslu. Jak již bylo zmíněno, v roce 2023 má být znám vítězný koncept a o tři roky později zavedena první vozidla do výzbroje. Druhým zmíněným podprogramem je OMFV (Optionally-Manned Fighting Vehicle), který byl zahájen v červnu 2018 a počáteční cena činí 98,6 mil dolarů. Je součástí programu NGCV, ale jeho cílem je vývoj dálkově řízeného vozidla. Oficiální žádost o nabídku (RfP) pro OMFV armáda zveřejní v říjnu 2018 a výběr dvou finalistů je plánován na podzim 2019. Celý vývojový program NGCV, vyjde do roku 2023 na necelou miliardu dolarů. Vzhledem k finančním úsporám, byl zrušen modernizační program Bradley A5, ve prospěch nového vozidla. Zcela nové vozidlo bylo vybráno především z důvodu většího modernizačního potenciálu a zavádění nových technologií. Musí být dostatečně prostorově, hmotnostně (plus 20 %) a energeticky (plus 50 %) dimenzováno pro budoucí modernizace. Připomeňme, že u programu Bradley A5 se v podstatě jednalo o masivní přestavbu korby, věže a podobně, logicky tak byla dána přednost výrobě zcela nového vozidla. Celkově NGCV nahradí 1199 aktivních BVP M2 Bradley, 453 průzkumných variant M3 Bradley a v ABCT (Armored Brigade Combat Team) rovněž část tanků M1 Abrams, jejichž počet má být snížen ve prospěch více BVP. Nástupce tanku Abrams se začne řešit až kolem roku 2030 a je docela možné, minimálně podvozek využije společnou podvozkovou platformu s NGCV.
Přesné technické požadavky nebyly specifikovány a armáda nehodlá omezovat kreativitu konstruktérů. Zajímavé je, že NGCV může rovněž vzniknout na základě zahraniční platformy (Puma, Lynx, CV90 atd.) nebo zcela nové. Maximální hmotnost má být až 41,5 tuny (u GCV to bylo 84 tun), možnost transportovat letounem C-17 Globemaster III. Osádka 2-3 + výsadek 5 vojáků (dříve se mluvilo o šesti). Vozidlo musí pojmout vybavení, munici a proviant k podpoře vojáků na minimálně 72 až 96 hodin. Nová vozidla tak získají značnou nezávislost na zásobování. Vozidlo bude vybaveno nezávislým zbraňovým modulem na věži, osazeným kulometem. Pokud jde o hlavní výzbroj, tak se počítá s kanónem XM813 ráže 30 mm a výhledově s kanónem XM913 ráže 50 mm. NGCV se ale stane platformou pro celou řadu zbraňových systémů. Vnitřní prostor a hmotnostní rezerva musí být nadimenzována o 20 % a energeticky dokonce o 50 %, což bude znamenat výraznou modernizační rezervu.
Současné vývojové portfolio NGCV tvoří:
Optionally Manned Fighting Vehicle (OMFV); náhrada M2 Bradley
Armored Multi-Purpose Vehicle (AMPV): náhrada M113
Mobile Protected Firepower (MPF): lehký tank pro pěší brigády (IBCT)
Robotic Combat Vehicles (RCV): lehká, střední a těžká bojová vozidla (bezosádková)
Decisive Lethality Platform (DLP): náhrada za tanky M1 Abrams.
Americká armáda po NGCV-OMFV požaduje:
Posádka musí mít schopnost ovládat BVP dálkově;
Ideální je dvoučlenná posádka a minimálně šest členů výsadku;
C-17 Globemaster III musí přepravit dvě OMFV. Normou je bojeschopnost do 15 minut po opuštění letadla;
Požaduje se "superelevace" hlavní zbraně a možnost nezávisle postřelovat cíle pomocí hlavní a doplňkové zbraně;
Nutná je vysoká ochrana pro současné i budoucí bojiště;
Rozměry, hmotnost a konstrukce musí umožnit budoucí vylepšení (instalace nových systémů, další pancíř, senzory, zbraně, atd.);
Požaduje se automatický kanón ráže 30-50 mm a možnost použití energetických zbraní a PTŘS.
Použitelnost zbraní nesmí být omezena denní dobou ani počasím. OMFV musí za jízdy ničit nepohyblivé i pohyblivé cíle;
Vozidlo musí získat systémy pro virtuální výcvik (s posádkou uvnitř) v rámci vyvíjeného virtuálního výcvikového prostředí Synthetic Training Environment;
Armáda chce u OMFV dosáhnout technologického průlomu v pohonném systému, který zvýší dojezd a sníží spotřebu paliva; ceněná je schopnost tichého chodu (jen na baterie), spolehlivost komponentů a snížené nároky na udržitelnost (opravy, servis).
Co se týče výzbroje a senzorů, armáda se spokojí s kanóny ráže 30 mm a termovizním senzorem (FLIR) druhé generace. Ideální je však kanón ráže 50 mm a FLIR třetí generace. Mezi cílové požadavky patří také reaktivní pancíř, aktivní systémy ochrany, energetické zbraně a pokročilé senzory.
Nové požadavky i harmonogram programu OMFV
Americká armáda začátkem dubna 2020 zveřejnila nové požadavky na program OMFV (Optionally Manned Fighting Vehicle), který je od ledna restartován. Původně byl kladen důraz na velmi mobilní platformu, schopnou rychlé přepravy po celém světě - dvě vozidla měla být schopna transportu v letounu C-17 a tak mít podobné míry jako Bradley. Tato omezení tak měla dopad na odolnost, výzbroj, velikost pracovního prostoru, velikost výsadku atd. Ve výsledku tak ale zůstal pouze jediný výrobce a i on plně nesplnil představy. prioritou nyní je odolnost, následuje mobilita, růstový potenciál, ničivost, hmotnost, logistika, přepravitelnost, velikost osádky a na závěr výcvik. Vozidlo má být schopno operovat na bojišti proti nepřátelským BVP, tankům, dělostřelectvu a útočným vrtulníkům. Přitom samo má být schopno ničit nepřítele (tanky i vrtulníky) na vzdálenost 1,5 až 2 km. Pokud jde o přepravu hlavních sil, tak prioritou je přepravitelnost na železnici a lodích, rovněž C-5 a C-17. V případě Evropy lze nová vozidla rozmístit ve spojeneckých zemích v Evropě již předem a tedy požadavky na strategickou mobilitu nemusí být tak velké. Tak je možné zvýšit velikost a hmotnost vozidla, tedy i odolnost a schopnost v budoucnu pojmout nové senzory a zbraňové systémy. V Tichomoří by pak hrálo prim námořnictvo a námořní pěchota. V současné době budou probíhat konzultace mezi americkou armádou a průmyslem. S vydáním poptávkové žádosti RFP (Request for Proposal) se počítá až v dubnu 2021, v říjnu pak budou poskytnuty finanční prostředky až pěti firmám. Ty digitálně (!) rozpracují své koncepty a armáda je vyhodnotí pomocí počítačových modelů a simulací. Armáda tedy nově nevyžaduje stavbu reálných prototypů a stačí jen modely v živé velikosti. Následně v dubnu 2023 armáda poskytne finance třem nejlepším firmám, které do července 2025 postaví funkční prototypy. Po provozních testech armáda v lednu 2027 vybere vítěze. S předsériovou výrobou (LRIP) se začne v roce 2027 a předávka první sady nových BVP se očekává v záři 2028 ‒ tedy o dva roky později než u původního OMFV. Plná sériová výroba (FRP) začne na jaře kalendářního roku 2030.
Zdroj:
https://www.armadninoviny.cz/americka-a ... ml#diskuze
https://breakingdefense.com/2020/04/arm ... ian-front/
https://tardec.army.mil/content/ID2018Slides.pdf
http://www.defensenews.com/story/breaki ... /28358693/
http://www.globalsecurity.org/military/ ... nd/ffv.htm
http://www.armadninoviny.cz/kudy-se-vyd ... rmada.html






projekt Ground Combat Vehicle od BAE