Pád Berlína, duben, květen 1945. Č 10.
Napsal: 20/2/2017, 05:16
Pád Berlína, duben, květen 1945. Č 10.
Mapa útoků všech tří frontů v Berlínské operaci

, 1. Běloruský a 1. Ukrajinský front začínaly útoky dne 16. dubna a 2. Běloruský front, severněji, dne 20. dubna 1945.
3) Berlínská operace, dobytí Berlína.
I východní historiografie v prvních větách své kapitoly o spuštění Berlínské operace přiznává, že po Jaltské konferenci (4. až 11. února 1945) již existovala úzká spolupráce, nebo vzájemné informování, kdy východ, či západ, začne útočit a existovaly i jiné koordinace hlavních vojenských štábů Spojenců. Píše totiž, že dne 15. dubna 1945 oznámila STAVKA západním spojencům , že RA znovu zahájila útočné operace (čili spustila Berlínskou operaci). A dále pak popisuje kolektiv východních historiků útočnou operaci na dobytí Berlína slovy, cituji:
"Časně ráno 16. dubna 1945 přešla vojska 1. Běloruského a 1. Ukrajinského frontu do útoku. Před tím, v pásmu 1. Běloruského frontu, po celou noc útočily bombardéry Po 2 náležející 4. Letecké armádě 2. Běloruského frontu (2. běloruský front měl útok zahájit 20. dubna 1945.).
Útok úderného uskupení 1. Běloruského frontu začal 16. dubna 1945 v 5 hodin ráno moskevského času, tj dvě hodiny před svítáním, mohutnou dělostřeleckou přípravou /zde viz

dělostřelecká příprava pod Seelovskými výšinami./ (V Berlíně v té době byly 3 hodiny, rozednívalo se okolo páté hodiny). Tři minuty před ukončením dělostřelecké přípravy se na zvláštní znamení (svislý paprsek světlometu) rozsvítilo v pásmu sovětské 3. a 5. ÚA, 8. GA a 69. A, 143 protiletadlových světlometů, při jejichž světle vyrazila pěchota s tanky přímé podpory na zteč (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola VII, str. 233, 234.)."
Tolik tedy, poměrně stroze, východní historiografie z konce padesátých a z 60. let 20. století, o začátku Berlínské operace, jak jí popsal kolektiv historiků východu. Nyní mými slovy, co shromáždili za detaily, téhož začátku bitvy, západní historici do začátku 21. století z východních i západních historických pramenů, z vojenských hlášení obou stran, a z otevřených archivů po 50., 60. letech od konce Druhé světové války, také obou stran.
Nejprve bližší detaily ke světlometům a jejich rozestavění, včetně toho, že je obsluhovaly ženy.
Rozkazem maršála Žukova byla určena doba začátku Berlínské operace - 16. duben 1945, dvě hodiny před svítáním. Již předtím však Žukov nařídil, aby byly k zabezpečení viditelnosti jeho armád, jejich úderných uskupení, a jak doufal i k oslepení a zmatení Němců, vydán zvláštní pokyn, podle něhož se mělo v konci dělostřelecké přípravy rozsvítit 143 obrovských protiletadlových světlometů, namířených nikoliv vzhůru, ale přímo do německých pozic (což bylo již několikrát použito, např. při překonávání Dněpru na podzim 1943 - má poznámka). Jak říkají již vzpomínané různé historické prameny, které uvedu i na konci - Plán se světlomety měl však i odpůrce, včetně maršála Koněva. Ti tvrdili, že světla mohou oslepit nejen německé, ale i jejich vlastní vojáky... Vše se světlomety se tedy vyzkoušelo ještě jednou při válečné hře. Tam Žukov nabyl plné důvěry, že světlomety přinesou výhodu jen sovětské straně, sovětským vojákům. A pak již, podle Žukovovi směrnice byly světlomety dopraveny od frontové světlometné roty a 5. protiletadlového sboru (PVO, do pozic. Obsluhy světlometů byly ženské, a do pozic dorazily, a byly připraveny k akci, do večera 15. dubna 1945.
Světlomety byly rozmístěny od frontové linie ve vzdálenosti od 366 metrů do 9 144 metrů s odstupem mezi sebou 183 metrů. Dosah jejich účinnosti byl 4,8 kilometru.
Rozhodnutí Koněva, jehož úderné oddíly musely na počátku útoku ještě překročit řeku Nisu, vyznívalo tak, že jeho vojska budou útočit nejen ještě za tmy, ale navíc měla být spuštěna úplná a celoplošná dýmová clona a jejich dělostřelecká příprava neměla být krátká, ale měla trvat 145 minut (historickým podkladem pro informace je zde: (historickým podkladem pro informace, ze kterých jsem vše sestavil jsou zde: Karl Bahm, Berlín 1945. Konečné zúčtování str. 82, originál vydán 2001, překlad 2005, dále pak, Donald Sommerville - Druhá světová válka den za dnem, Druhá světová válka – Úplná historie – Martin Gilbert, Lucas Cooper - Hitlerovy elitní jednotky, Nicholas Bethell a redakční skupina Time-Life Books – ÚTOK NA SSSR, John Keegan – Druhá světová válka, Janusz Piekalkiewicz – Tanková válka 1939 -1945, Janusz Piekalkiewicz – Letecká válka 1939 – 1945, Janusz Piekalkiewicz – Námořní válka 1939 -1945 a další z Použité podklady na konci článků.).
A pak ještě něco strohého o konci dělostřelecké přípravy od východní historiografie, které však nepostrádá pojmenování zúčastněných sovětských jednotek, abychom pak samotný útok rozvinuli dle historických pramenů více vojenských historiků obou stran, mnou složených a popsaných informací. Cituji nejprve východní historiografii:
"Dělostřelectvo přeneslo palbu do hloubky.
Noční bombardéry Po 2 z 16. Letecké armády zaútočily na opěrné body a uzly odporu hlavního pásma německé obrany. Hned nato vzlétly bombardovací letouny 18. Letecké armády a bombardovaly především druhé pásmo německé obrany. Jakmile se rozednilo, objevily se nad bojištěm bitevní a bombardovací letouny 16. Letecké armády, které svými údery působily nepříteli citelné ztráty. Stíhače dobře chránily pozemní vojska ze vzduchu a zajišťovaly bojovou činnost bitevních a bombardovacích letounů.
Nepřítel, který byl umlčen dělostřeleckou přípravou a nenadálou noční ztečí při záři světlometů, nekladl zpočátku organizovaný odpor: například německá 309. pd, která se bránila v pásmu sovětské 3. ÚA, ztratila asi 60% svého stavu (historickým podkladem pro informaci zde bylo: AMO SSSR, f. 233, inv. čís. 2 356, sp. 805, l. 14.). Proto se okolo 7. hodiny podařilo téměř na celé frontě prolomit první postavení hlavního pásma nepřátelské obrany (my se z novějších historických pramenů, za chvilku, dozvíme i trochu jinou verzi o prolamování první obrany - má poznámka).
Sovětští vojáci prokázali v těchto bojích hromadné hrdinství a vynalézavost (tahle věta však beze zbytků prostě platí - má poznámka). Sovětská gardová střelecká divize ze 3. ÚA, která dokončovala průlom hlavního pásma nepřátelské obrany, se k večeru 16. dubna 1945 přiblížila k železniční trati (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola VII, str. 234.)."
Nyní si opět odskočme a řekněme si, co o tomhle prvém dni hovoří většina západní historiografie, v době let 2001 a 2005. Popíší vše svými slovy s několika vstupy, a s citací.
Již na počátku rozvinutí vět o dělostřelecké přípravě v Berlínské operaci se koncem 20. a na začátku 21. století objevují věty, které říkají, že se dříve (v 50., 60.,, 70., 80. a 90. letech 20 století) obvykle tvrdilo, že Bitva o Berlín byla zahájena v časných ranních hodinách 16. dubna 1945, ale, že se dá říci, a to fakticky, že začala již na sklonku předcházejícího dne. Totiž již brzy navečer 15. dubna 1945, sovětská letadla z 4. a 16. Letecké armády bombardovala první pásmo německé obrany.
A právě zde přidávají západní historici pohled do hlášení německých velitelů Skupin armád a armád, která byla zasílána na vyšší, nebo nadřízená velitelství, ale i dojmy některých tehdy velících generálů, z jejich memoárů, či memoárů pobočníků. A tak se například od německé Skupiny armád Visla (Weichsel), které tehdy velel generál Heinrici (jemuž jeho podřízení říkali, dle jeho postavy a způsobů chování - Jedovatý trpaslík - má poznámka), před spuštěním Bitvy o Berlín, že byl velice nervózní. A to natolik nervózní, jak napsal později i jeho pobočník, že v atmosféře tehdejších okamžiků přestal přecházet po velitelství a řekl: " Jsem přesvědčen, že útok (Sovětů) začne zítra ráno", pak prý ihned vydal rozkaz veliteli německé 9. A, generálu Bussemu: "Stáhněte se zpět a zaujměte postavení na druhé obranné linii!" Tehdy prý ne všichni jeho podřízení generálové chápali proč se mají vzdát svých prvosledových pozic a měli pocit, že ustupují z boje dokonce ještě dřív, než "Rus" pořádně vystřelil. Ale Henrici - "Jedovatý trpaslík" - ihned svým kritikům odpovídal, že "v ocelárně také nikdo nenechá hlavu pod bucharem a včas uhne!" Byla to jeho letitá zkušenost z východní fronty posledních válečných let...!
A tak se pod nastalou tmou začaly stahovat jednotky německé 9. A, zatím bez jakýchkoliv ztrát a problémů...! Na svých pozicích pak zůstávaly, v dobře opevněných úkrytech v prvních liniích, jen strážní a nezbytné útvary, které ani nevěděly, že většina, celé jádro 9. A, se stáhlo do druhosledových pozic.
Západní historiografie pak za desítky let od 2. světové války pochopila politickou přípravu sovětského vojáka před bojem a proto dál píše, že v době, kdy německý voják z 9. A opouštěl večer 15. dubna své prvé sledy, v tu samou dobu se sovětští vojáci scházeli ke svým tradičním shromážděním. V těchto tradičních sovětských shromážděních před bojem jim "zapálení politruci" ve vášnivých projevech prováděli tzv. motivaci - antifašistickou stranickou rétoriku, která byla promíchána starým ruským patriotismem a výzvami ke cti a vojenské družnosti. Na mnohé rudoarmějce měly takový vliv, že ti byli až "pře motivováni" a dělali i základní vojenské chyby v boji. Na závěr těchto shromáždění přísahali rudoarmějci na své rudé prapory, že budou bojovat statečně a čestně. Což pak skutečně činili.
Generálplukovník Vasilij Čujkov, velitel 8. GA, ve své knize pak psal, cituji: "Leninova tvář jako živá shlížela z rudých praporů na vojáky osvoboditele, jakoby je podněcovala, aby byli odhodlanými bojovníky v této poslední bitvě s nenáviděným nepřítelem."
A pak již všichni s napětím očekávali až nastane den 16. dubna. Jak již bylo řečeno, s úderem 4,00 ráno vydal Žukov rozkaz a více než 40 000 polních děl (přesněji 41 600 děl se zúčastnilo útoku na Berlín), minometů a raketometů (Kaťuša) začalo pálit do německých obranných řad. Byla to nevídaná, zuřivá přehrazující palba, která na východní frontě v dosavadním průběhu 2. světové války nebyla nikde k vidění. Na německé pozice bylo vypáleno více než 1 milión granátů a raket (bylo to více než 100 000 tun železa). Přímí účastníci tehdejší dělostřelecké přípravy hovořili o "ohlušujícím hlomozu s děsivým chvěním země, když bouřlivý příval oceli a trhavin proměňoval lesy a vesnice až do vzdálenosti 8 km v hořící peklo". Tehdejší dělostřeleckou přípravu, která trvala u 1. Běloruského frontu půl hodiny ještě podpořily stovky vzletů sovětského letectva. Jak již bylo řečeno, východní historiografií, před ukončením dělostřelecké přípravy náhle oblohu a prostor nepřítele ozářily tisíce zelených a červených světel. Na tyto signály ženské obsluhy sovětských světlometů zapnuly obrovské mechanizmy, které svou intenzitou sta miliard svíček v okamžiku proměnily noc v jasný den. Oslepujícím světlem ozářená scenérie Seelovských výšin poskytovala takový obraz, že i Žukov tvrdý vojenský realista, se ve svém popisu scenérie uchýlil do filozofických úvah, když napsal, že všude kolem sebe viděl něco mimořádného - "tento obraz byl nesmírně působivý a snad za celý svůj život jsem takovou podívanou nezažil... (historickým podkladem pro informace, ze kterých jsem vše sestavil jsou zde: G. K. Žukov - Vzpomínky a úvahy 2, str. 317, dále pak Karl Bahm, Berlín 1945. Konečné zúčtování str. 90,91, originál vydán 2001, překlad 2005, dále pak, Donald Sommerville - Druhá světová válka den za dnem, Druhá světová válka – Úplná historie – Martin Gilbert, Lucas Cooper - Hitlerovy elitní jednotky, Nicholas Bethell a redakční skupina Time-Life Books – ÚTOK NA SSSR, John Keegan – Druhá světová válka, Janusz Piekalkiewicz – Tanková válka 1939 -1945, Janusz Piekalkiewicz – Letecká válka 1939 – 1945, Janusz Piekalkiewicz – Námořní válka 1939 -1945 a další z Použité podklady na konci článků.)."
Mapa útoků všech tří frontů v Berlínské operaci

, 1. Běloruský a 1. Ukrajinský front začínaly útoky dne 16. dubna a 2. Běloruský front, severněji, dne 20. dubna 1945.
3) Berlínská operace, dobytí Berlína.
I východní historiografie v prvních větách své kapitoly o spuštění Berlínské operace přiznává, že po Jaltské konferenci (4. až 11. února 1945) již existovala úzká spolupráce, nebo vzájemné informování, kdy východ, či západ, začne útočit a existovaly i jiné koordinace hlavních vojenských štábů Spojenců. Píše totiž, že dne 15. dubna 1945 oznámila STAVKA západním spojencům , že RA znovu zahájila útočné operace (čili spustila Berlínskou operaci). A dále pak popisuje kolektiv východních historiků útočnou operaci na dobytí Berlína slovy, cituji:
"Časně ráno 16. dubna 1945 přešla vojska 1. Běloruského a 1. Ukrajinského frontu do útoku. Před tím, v pásmu 1. Běloruského frontu, po celou noc útočily bombardéry Po 2 náležející 4. Letecké armádě 2. Běloruského frontu (2. běloruský front měl útok zahájit 20. dubna 1945.).
Útok úderného uskupení 1. Běloruského frontu začal 16. dubna 1945 v 5 hodin ráno moskevského času, tj dvě hodiny před svítáním, mohutnou dělostřeleckou přípravou /zde viz

dělostřelecká příprava pod Seelovskými výšinami./ (V Berlíně v té době byly 3 hodiny, rozednívalo se okolo páté hodiny). Tři minuty před ukončením dělostřelecké přípravy se na zvláštní znamení (svislý paprsek světlometu) rozsvítilo v pásmu sovětské 3. a 5. ÚA, 8. GA a 69. A, 143 protiletadlových světlometů, při jejichž světle vyrazila pěchota s tanky přímé podpory na zteč (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola VII, str. 233, 234.)."
Tolik tedy, poměrně stroze, východní historiografie z konce padesátých a z 60. let 20. století, o začátku Berlínské operace, jak jí popsal kolektiv historiků východu. Nyní mými slovy, co shromáždili za detaily, téhož začátku bitvy, západní historici do začátku 21. století z východních i západních historických pramenů, z vojenských hlášení obou stran, a z otevřených archivů po 50., 60. letech od konce Druhé světové války, také obou stran.
Nejprve bližší detaily ke světlometům a jejich rozestavění, včetně toho, že je obsluhovaly ženy.
Rozkazem maršála Žukova byla určena doba začátku Berlínské operace - 16. duben 1945, dvě hodiny před svítáním. Již předtím však Žukov nařídil, aby byly k zabezpečení viditelnosti jeho armád, jejich úderných uskupení, a jak doufal i k oslepení a zmatení Němců, vydán zvláštní pokyn, podle něhož se mělo v konci dělostřelecké přípravy rozsvítit 143 obrovských protiletadlových světlometů, namířených nikoliv vzhůru, ale přímo do německých pozic (což bylo již několikrát použito, např. při překonávání Dněpru na podzim 1943 - má poznámka). Jak říkají již vzpomínané různé historické prameny, které uvedu i na konci - Plán se světlomety měl však i odpůrce, včetně maršála Koněva. Ti tvrdili, že světla mohou oslepit nejen německé, ale i jejich vlastní vojáky... Vše se světlomety se tedy vyzkoušelo ještě jednou při válečné hře. Tam Žukov nabyl plné důvěry, že světlomety přinesou výhodu jen sovětské straně, sovětským vojákům. A pak již, podle Žukovovi směrnice byly světlomety dopraveny od frontové světlometné roty a 5. protiletadlového sboru (PVO, do pozic. Obsluhy světlometů byly ženské, a do pozic dorazily, a byly připraveny k akci, do večera 15. dubna 1945.
Světlomety byly rozmístěny od frontové linie ve vzdálenosti od 366 metrů do 9 144 metrů s odstupem mezi sebou 183 metrů. Dosah jejich účinnosti byl 4,8 kilometru.
Rozhodnutí Koněva, jehož úderné oddíly musely na počátku útoku ještě překročit řeku Nisu, vyznívalo tak, že jeho vojska budou útočit nejen ještě za tmy, ale navíc měla být spuštěna úplná a celoplošná dýmová clona a jejich dělostřelecká příprava neměla být krátká, ale měla trvat 145 minut (historickým podkladem pro informace je zde: (historickým podkladem pro informace, ze kterých jsem vše sestavil jsou zde: Karl Bahm, Berlín 1945. Konečné zúčtování str. 82, originál vydán 2001, překlad 2005, dále pak, Donald Sommerville - Druhá světová válka den za dnem, Druhá světová válka – Úplná historie – Martin Gilbert, Lucas Cooper - Hitlerovy elitní jednotky, Nicholas Bethell a redakční skupina Time-Life Books – ÚTOK NA SSSR, John Keegan – Druhá světová válka, Janusz Piekalkiewicz – Tanková válka 1939 -1945, Janusz Piekalkiewicz – Letecká válka 1939 – 1945, Janusz Piekalkiewicz – Námořní válka 1939 -1945 a další z Použité podklady na konci článků.).
A pak ještě něco strohého o konci dělostřelecké přípravy od východní historiografie, které však nepostrádá pojmenování zúčastněných sovětských jednotek, abychom pak samotný útok rozvinuli dle historických pramenů více vojenských historiků obou stran, mnou složených a popsaných informací. Cituji nejprve východní historiografii:
"Dělostřelectvo přeneslo palbu do hloubky.
Noční bombardéry Po 2 z 16. Letecké armády zaútočily na opěrné body a uzly odporu hlavního pásma německé obrany. Hned nato vzlétly bombardovací letouny 18. Letecké armády a bombardovaly především druhé pásmo německé obrany. Jakmile se rozednilo, objevily se nad bojištěm bitevní a bombardovací letouny 16. Letecké armády, které svými údery působily nepříteli citelné ztráty. Stíhače dobře chránily pozemní vojska ze vzduchu a zajišťovaly bojovou činnost bitevních a bombardovacích letounů.
Nepřítel, který byl umlčen dělostřeleckou přípravou a nenadálou noční ztečí při záři světlometů, nekladl zpočátku organizovaný odpor: například německá 309. pd, která se bránila v pásmu sovětské 3. ÚA, ztratila asi 60% svého stavu (historickým podkladem pro informaci zde bylo: AMO SSSR, f. 233, inv. čís. 2 356, sp. 805, l. 14.). Proto se okolo 7. hodiny podařilo téměř na celé frontě prolomit první postavení hlavního pásma nepřátelské obrany (my se z novějších historických pramenů, za chvilku, dozvíme i trochu jinou verzi o prolamování první obrany - má poznámka).
Sovětští vojáci prokázali v těchto bojích hromadné hrdinství a vynalézavost (tahle věta však beze zbytků prostě platí - má poznámka). Sovětská gardová střelecká divize ze 3. ÚA, která dokončovala průlom hlavního pásma nepřátelské obrany, se k večeru 16. dubna 1945 přiblížila k železniční trati (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola VII, str. 234.)."
Nyní si opět odskočme a řekněme si, co o tomhle prvém dni hovoří většina západní historiografie, v době let 2001 a 2005. Popíší vše svými slovy s několika vstupy, a s citací.
Již na počátku rozvinutí vět o dělostřelecké přípravě v Berlínské operaci se koncem 20. a na začátku 21. století objevují věty, které říkají, že se dříve (v 50., 60.,, 70., 80. a 90. letech 20 století) obvykle tvrdilo, že Bitva o Berlín byla zahájena v časných ranních hodinách 16. dubna 1945, ale, že se dá říci, a to fakticky, že začala již na sklonku předcházejícího dne. Totiž již brzy navečer 15. dubna 1945, sovětská letadla z 4. a 16. Letecké armády bombardovala první pásmo německé obrany.
A právě zde přidávají západní historici pohled do hlášení německých velitelů Skupin armád a armád, která byla zasílána na vyšší, nebo nadřízená velitelství, ale i dojmy některých tehdy velících generálů, z jejich memoárů, či memoárů pobočníků. A tak se například od německé Skupiny armád Visla (Weichsel), které tehdy velel generál Heinrici (jemuž jeho podřízení říkali, dle jeho postavy a způsobů chování - Jedovatý trpaslík - má poznámka), před spuštěním Bitvy o Berlín, že byl velice nervózní. A to natolik nervózní, jak napsal později i jeho pobočník, že v atmosféře tehdejších okamžiků přestal přecházet po velitelství a řekl: " Jsem přesvědčen, že útok (Sovětů) začne zítra ráno", pak prý ihned vydal rozkaz veliteli německé 9. A, generálu Bussemu: "Stáhněte se zpět a zaujměte postavení na druhé obranné linii!" Tehdy prý ne všichni jeho podřízení generálové chápali proč se mají vzdát svých prvosledových pozic a měli pocit, že ustupují z boje dokonce ještě dřív, než "Rus" pořádně vystřelil. Ale Henrici - "Jedovatý trpaslík" - ihned svým kritikům odpovídal, že "v ocelárně také nikdo nenechá hlavu pod bucharem a včas uhne!" Byla to jeho letitá zkušenost z východní fronty posledních válečných let...!
A tak se pod nastalou tmou začaly stahovat jednotky německé 9. A, zatím bez jakýchkoliv ztrát a problémů...! Na svých pozicích pak zůstávaly, v dobře opevněných úkrytech v prvních liniích, jen strážní a nezbytné útvary, které ani nevěděly, že většina, celé jádro 9. A, se stáhlo do druhosledových pozic.
Západní historiografie pak za desítky let od 2. světové války pochopila politickou přípravu sovětského vojáka před bojem a proto dál píše, že v době, kdy německý voják z 9. A opouštěl večer 15. dubna své prvé sledy, v tu samou dobu se sovětští vojáci scházeli ke svým tradičním shromážděním. V těchto tradičních sovětských shromážděních před bojem jim "zapálení politruci" ve vášnivých projevech prováděli tzv. motivaci - antifašistickou stranickou rétoriku, která byla promíchána starým ruským patriotismem a výzvami ke cti a vojenské družnosti. Na mnohé rudoarmějce měly takový vliv, že ti byli až "pře motivováni" a dělali i základní vojenské chyby v boji. Na závěr těchto shromáždění přísahali rudoarmějci na své rudé prapory, že budou bojovat statečně a čestně. Což pak skutečně činili.
Generálplukovník Vasilij Čujkov, velitel 8. GA, ve své knize pak psal, cituji: "Leninova tvář jako živá shlížela z rudých praporů na vojáky osvoboditele, jakoby je podněcovala, aby byli odhodlanými bojovníky v této poslední bitvě s nenáviděným nepřítelem."
A pak již všichni s napětím očekávali až nastane den 16. dubna. Jak již bylo řečeno, s úderem 4,00 ráno vydal Žukov rozkaz a více než 40 000 polních děl (přesněji 41 600 děl se zúčastnilo útoku na Berlín), minometů a raketometů (Kaťuša) začalo pálit do německých obranných řad. Byla to nevídaná, zuřivá přehrazující palba, která na východní frontě v dosavadním průběhu 2. světové války nebyla nikde k vidění. Na německé pozice bylo vypáleno více než 1 milión granátů a raket (bylo to více než 100 000 tun železa). Přímí účastníci tehdejší dělostřelecké přípravy hovořili o "ohlušujícím hlomozu s děsivým chvěním země, když bouřlivý příval oceli a trhavin proměňoval lesy a vesnice až do vzdálenosti 8 km v hořící peklo". Tehdejší dělostřeleckou přípravu, která trvala u 1. Běloruského frontu půl hodiny ještě podpořily stovky vzletů sovětského letectva. Jak již bylo řečeno, východní historiografií, před ukončením dělostřelecké přípravy náhle oblohu a prostor nepřítele ozářily tisíce zelených a červených světel. Na tyto signály ženské obsluhy sovětských světlometů zapnuly obrovské mechanizmy, které svou intenzitou sta miliard svíček v okamžiku proměnily noc v jasný den. Oslepujícím světlem ozářená scenérie Seelovských výšin poskytovala takový obraz, že i Žukov tvrdý vojenský realista, se ve svém popisu scenérie uchýlil do filozofických úvah, když napsal, že všude kolem sebe viděl něco mimořádného - "tento obraz byl nesmírně působivý a snad za celý svůj život jsem takovou podívanou nezažil... (historickým podkladem pro informace, ze kterých jsem vše sestavil jsou zde: G. K. Žukov - Vzpomínky a úvahy 2, str. 317, dále pak Karl Bahm, Berlín 1945. Konečné zúčtování str. 90,91, originál vydán 2001, překlad 2005, dále pak, Donald Sommerville - Druhá světová válka den za dnem, Druhá světová válka – Úplná historie – Martin Gilbert, Lucas Cooper - Hitlerovy elitní jednotky, Nicholas Bethell a redakční skupina Time-Life Books – ÚTOK NA SSSR, John Keegan – Druhá světová válka, Janusz Piekalkiewicz – Tanková válka 1939 -1945, Janusz Piekalkiewicz – Letecká válka 1939 – 1945, Janusz Piekalkiewicz – Námořní válka 1939 -1945 a další z Použité podklady na konci článků.)."