Bitva v zálivu Leyte - 2. část, útok ponorek na Kuritu

Od Pearl Harbouru po Tokijskou zátoku

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 858
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Bitva v zálivu Leyte - 2. část, útok ponorek na Kuritu

Příspěvek od Nelson »

Pro americké ponorky Darter a Dace byl 21.říjen 1944 jen dalším dnem nudné hlídkové plavby. Všichni se těšili, že pozítří opustí jejich malá skupina oblast severního pobřeží ostrova Palawan a Bornea a vrátí se na základnu do Austrálie. Již deset dnů ponorky nenarazily na nic co by jim stálo za námahu. Odpoledne byly obě posádky rádiem informovány o vylodění na Leyte a velitel skupiny McClintok usoudil, že případný úderný svaz použije pro přístup k Filipínám jejich oblast. Byla vyhlášena plná bojová pohotovost a obě plavidla křižovala vysokou rychlostí určený úsek.

První náznaky že se něco děje přišly 22.10 těsně po půlnoci kdy Darter zaznamenal radarový kontakt se skupinou japonských plavidel plujících k severovýchodu. Dace okamžitě zaujala pozici umožňující napadnout japonský svaz jehož pozici, kurz a rychlost Darter neustále hlásil.
Ještě za tmy však Darter kontakt ztratil a po několika hodinách pátrání se posádky obou ponorek vrátily k přípravám na návrat. Dodnes se přesně neví co vlastně Darter objevil a sledoval, podle japonských lodních deníků byl Kurita v té době ještě daleko na jihozápadě.

Ke změně situace došlo po pár hodinách. Krátce po setkání obou ponorek v 1.16 ráno 23.10 navázal Darter nový radarový kontakt se skupinou lodí plujících kolem Palawanu. O několik minut později potvrdil jeho informaci i operátor na Dace a oba kapitáni se domluvili na akci. O pozici japonského svazu byl okamžitě informován admirál Christie (velitel ponorek v oblasti jihozápadního tichomoří), admirál Halsey ji obdržel v 6.20. Netrvalo dlouho a operátoři radarů odhadli, že japonská skupina pluje ve dvou kolonách a že ji tvoří asi jedenáct velkých a šest malých bojových plavidel. I tento odhad byl odvysílán na velitelství.

Několik hodin obě ponorky pluly nejvyšší rychlostí ve snaze předehnat Kuritův svaz pohybující se rychlostí asi 15 uzlů. To se jim nakonec podařilo, Darter zaujal pozici před levou japonskou kolonou a Dace asi 5 mil napravo od něj. V 5.25 se Darter ponořil a těsně po něm šla pod hladinu i Dace. V 6.09 sa Darter přiblížil k plavebnímu koridoru levé kolony a v 6.32 vypálil šest torpéd na vedoucí loď. Jeho cílem se stal těžký křižník Atago, čtyřnásobný zásah ho ochromil. Loď plula setrvačností pár stovek metrů a pak se začala potápět. Mezitím Darter provedl obrat o 180° a ze čtyř záďových torpédometů vypálil na druhou japonskou loď v řadě těžký křižník Takao. Zde dvě torpéda způsobila zaplavení části kotelen, utrhla kormidlo a zničila dva šrouby.

Pro Atago nebylo záchrany, osmnáct minut po prvním zásahu se nad ním zavřela hladina. 360 námořníků zahynulo, zbytek i s Kuritou vylovily torpédoborce. Admirál se usušil, přestoupil na Yamato a v 15.50 znovu převzal velení svazu.

Také u druhé japonské kolony se schylovalo k tragédii. Posádka Dace nechala proplout první dva křižníky a zaútočila na třetí plavidlo v domění, že jde o bitevní loď třídy Kongo. Kdyby počkali ještě minutu, mohli připravit krásné zážitky posádce bitevní lodě Yamato. Takto kapitán Dace odsoudil k smrti těžký křižník Maja, sesterskou loď Ataga a Takaa. Po zásahu čtyřmi torpédy došlo k výbuchům muničních skladů a zbytky křižníku se po několika minutách potopily.

Obě ponorky byly napadeny torpédoborci a přinuceny pod hladinou uniknout. Útok však netrval dlouho, torpédoborce vylovily trosečníky a celý svaz zmizel vysokou rychlostí na severovýchodě. Dace po chvíli objevila ochromené Takao hlídané dvěma torpédoborci a hydroplánem. Několik hodin se obě ponorky snažily přiblížit se a křižník dorazit, torpédoborce se však chovaly dost agresivně a držely Američany v odstupu. Navíc se podařilo opravit část strojů a Takao začalo rychlostí 6 uzlů ustupovat.

K dalšímu pokusu o útok došlo v noci. 24.10 v 1.05 však Darter najel na útes takovou rychlostí, že se většina trupu ocitla nad hladinou. Dace přerušila útok a plula na pomoc. Posádce Darteru se loď nepodařilo uvolnit a dostat na hladinu ani za přílivu a tak přestoupila na Dace a ta nabrala kurz na základnu v australském Freemantlu. Vrak Darteru byl téhož dne zničen japonským letectvem.

I přes ztrátu Darteru byla tato plavba velmi úspěšná. Podařilo se odhalit 1. úderný svaz viceadmirála Kurity, dva jeho křižníky potopit a další vyřadit až do konce války.

Další díly série:
Bitva v zálivu Leyte - 1. část, úvod
Bitva v zálivu Leyte - 2. část, útok ponorek na Kuritu
Bitva v zálivu Leyte - 3. část, Sibuyanské moře
Bitva v zálivu Leyte - 4. část, průliv Surigao
Bitva v zálivu Leyte - 5. část, střetnutí u Samaru
Bitva v zálivu Leyte - 6. část, mys Engano
Bitva v zálivu Leyte - 7. část, závěr a moje zhodnocení

Obrázek
Vrak Darteru na útesu.
Obrázek
Těžký křižník Atago
Obrázek
Složení japonského svazu
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Odpovědět

Zpět na „Námořní válka v Pacifiku“