Strategická raketová výzbroj
Strategická raketová výzbroj Sovětského svazu byla v době studené války na vysoké úrovni. I přes rozpad SSSR a ekonomické problémy Ruské federace zůstává nadále tato složka odstrašující silou proti vojenské převaze USA a snahám rozšířit Severoatlantickou alianci NATO směrem na východ a proti Číně.
Přesto se Rusko zabývá možností omezeného jaderného útoku Spojených států proti území Ruska. Dnes pouze menší část ruských jaderných sil by byla schopna takový útok ustát (pokud by byl cíleně a přesně zaměřený na vojenská odpalovací zařízení).
Rusko se navíc musí vážně zabývat otázkou amerického útoku s cílem zničit ruské velení jaderným silám.
Politická a vojenská krize by mohla vést k rychlému a velmi účinnému útoku amerických jednotek a jednotek NATO konvenčními zbraněmi proti ruským leteckým základnám, letadlům, přístavům, bitevním lodím a ponorkám na moři. Ruské politické vedení může mít také obavy, že uvedením jaderných sil do bojové pohotovosti by krizi ještě více zhoršilo a vystavilo by se hrozbě preventivního jaderného úderu.
Tyto obavy nabývají na intenzitě v souvislosti s americkým Národním raketovým obranný systémem – NMD, který může být v blízké budoucnosti rozšířen pro jiné účely, než pouze k obraně proti omezenému útoku balistickými raketami.
Rusko se obává, že Spojené státy mohou velmi rychle posílit systém NMD dalšími senzory, které jeho účinnost zvětší za hranice Spojených států a posílí účinnost jiných amerických systémů, jako je plánovaný Námořní bojový systém (Navy Theater-Wide system).
Přestože Spojené státy opakovaně ujišťují, že nebudou tyto systémy nasazovat v takovém počtu a na tolika místech, aby mohly představovat reálnou hrozbu ruským strategickým silám, jsou tyto systémy vysoce mobilní a celkový počet záchytných raket bude značný (více než 600).
Rusko je tedy nuceno v souvislosti americkým Národním raketovým obranným systémem NMD posílit a hlavně zdokonalit svoji jadernou výzbroj. Rusko tedy v současné době již úspěšně testuje kvalitativně novou mezikontinentální balistickou raketu Topol-M. Prezident Putin prohlásil, že jestliže Rusko bude ignorovat vývoj jaderného a raketového obranného systému, výrazně tím podkope obranyschopnost země, protože nebude schopné čelit této novodobé hrozbě.
Ruský ministr obrany Sergej Ivanov k tomu dodal, že Rusko v roce 2005 bude pokračovat v testovacích střeleckých zkouškách mobilní verze mezikontinentální balistické rakety Topol-M.
Ovšem kvalitativně nový nosič jaderných zbraní - těžká balistická raketa nové generace má být schopná nést až 10 samostatně manévrujících jaderných hlavic o celkové hmotnosti 4,4 tun. Pro porovnání - balistická raketa Topol-M unese užitečné zatížení "jen" 1,32 tuny. Zatím je předčasné plánovat kolik kusů těchto raket budou ruské ozbrojené síly potřebovat a upřesňovat v jaké organizační struktuře se s nimi počítá. Nadále ovšem zůstává otázkou zda pouhé zkvalitnění jaderné atomové výzbroje přinese kýžený efekt.

mobilni_Topol-M.