Pobřežní bojová loď LCS
Napsal: 1/9/2017, 15:02

Pobřežní bojová loď - Littoral Combat Ship
Začátkem tisíciletí se Americké ministerstvo obrany rozhodlo získat novou třídu plavidel - program LCS (Littoral Combat Ship). Mělo se jednat o relativně levné platformy, velikostí o něco menší než fregaty, které díky výměnným modulům (tzv. Mission pack) mohou plnit široké spektrum úkolů, zejména souvisejících s eliminací moderních asymetrických hrozeb. Jedná se například o transport, záchranné mise, průzkum a speciální operace, o likvidaci min, moderních tichých ponorek, pašeráků drog či teroristů. Ve službě měly doplňovat hlavní jednotky námořnictva. Plavidla LCS mají dosahovat vysokých rychlostí (více než 40 uzlů), nést dva palubní vrtulníky Sikorsky SH-60 Seahawk, vzdušné i námořní bezpilotní prostředky a obojživelný výsadek. Mimo hangár pro vrtulníky a bezpilotní prostředky (například vrtulníků MQ-8B Fire Scout) mají ještě jeden větší hangár pro náklad, výsadek a modulové vybavení. Tato paluba je přístupná rampou ze břehu, z moře a je také výtahem spojená s přistávací palubou. Modulové vybavení (pro protilodní boj, protiponorkový boj a likvidaci min) tvoří konverzní sady ve standardizovaných kontejnerech, umožňující úpravu pro nasazení ve specializovaných rolích během 24 hodin. Lodě dále ponesou malý člun, který budou moci vypouštět ze záďové rampy i během plavby. Posádka lodí se bude dělit na základní posádku, obsluhu modulového vybavení a výsadek (dle potřeby). U obou lodí se předpokládá podobná elektronická výbava založená na pokročilém víceúčelovém 3D radaru. Podobná bude i výzbroj:
- kanón Bofors Mk 110 ráže 57 mm, dva kulomety a torpédomety
- obrané vypouštěcí zařízení klamných cílů SRBOC, Nulka
- vypouštěcí zařízení protiletadlových raket krátkého dosahu RAM či SeaRAM
- 2 x námořní vrtulník SH-60 Seahawk, bezpilotní létající prostředky
V roce 2004 byly do užšího výběru vybrány dva týmy vedené společnostmi Lockheed Martin a General Dynamics. Obě společnosti tedy postavily po dvou předsériových plavidlech verze Block 0 a dle výsledku měl být následně zvolen další postup. Koncern Lockheed Martin představil třídu Freedom, zatímco General Dynamics se soutěže účastnil s projektem trimaranu třídy Independence. Jako první byla dokončena USS Freedom, postavená v letech 2005–2008. Konkurenční plavidlo USS Independence bylo stavěno v letech 2006–2010. Druhé jednotky byly modifikovány (Block 0+) dle poznatků z provozu první dvojce. V roce 2012 tak byly dokončeny USS Fort Worth a USS Coronado. Akviziční strategie amerického námořnictva se v případě programu LCS několikrát změnila. Dne 29. prosince 2010 však Kongres schválil kontrakt na stavbu 20 nových lodí LCS série Block 1, přičemž svou objednávku rozdělila stejným dílem na obě konstrukce. V praxi se tak oba typy mají doplňovat. Pátá a šestá jednotka byly zafinancovány ještě ve fiskálním roce 2010. Do února 2011 bylo objednáno dalších 18 plavidel a předpokládal se nákup až 60 plavidel kategorie LCS. Program ale trpěl značnými problémy, výroba se vlekla a došlo k výraznému překročení nákladů - o 286 % (!) Došlo tedy ke škrtům a několikrát se měnil plánovaný počet plavidel. V prosinci 2015 oznámil Pentagon úmysl zredukovat počet postavených jednotek na 40 kusů a pouze od jednoho výrobce.
Nyní v roce 2017 se zdá, že část úkolů plavidel LCS by měly převzít nové fregaty FFG(X), které se stanou plnohodnotnou součástí CSG svazů, mají mít schopnost ničit plavidla nepřítele, ponorky a malé rychlé čluny. V roce 2017 vypsalo US Navy nový tendr na tato plavidla a zveřejnilo žádost o předběžné informace o potencionálních uchazečích, jinak též RFI (Request For Information), ve které žádá výrobce o zaslání nabídek k programu. Americké námořnictvo požaduje zavedené a ověřené konstrukce, uzpůsobené americkým požadavkům. V tendru můžeme očekávat především evropské výrobce. Velká Británie nabídne fregaty Type 26, Francie fregaty La Fayette a Německo fregaty třídy Baden-Württemberg. Hlavním důvodem využití ověřených konstrukcí je potřeba stlačit vývojové náklady a jednotkovou cenu. US NAVY hledá dodavatele základní platformy s pohonem, ale bojové informační systémy, systémy řízení palby, komunikační a navigační systémy, senzory a zbraně si dodá samo. První fregaty FFG(X) budou objednány v roce 2020.
Pokud jde o samotná plavidla LCS, tak na nich se testují nejrůznější moderní technologie a vojenské postupy. V roce 2017, na cvičení amerického námořnictva u ostrova Guam, odpálila USS Coronado protilodní raketu Harpoon Block 1C na cíl, který byl ve značné vzdálenosti za vizuálním horizontem lodi. Klíčovou roli v tom přitom sehrál bezpilotní vrtulníkový dron MQ-8B Fire Scout, který ve spolupráci s vrtulníkem MH-60S Seahawk poskytl raketě nezbytná data. Dronový vrtulník v tomto případě nehrál roli pouhého pozorovatele nebo dálkově ovládaného zařízení se zbraní. Stal se součástí týmu a vylepšil možnosti již existujícího raketového systému Harpoon, který se běžně používá v námořních operacích. Tento test také představil možnosti hladinových válečných lodí, tedy nové třídy amerických válečných plavidel, ve spolupráci s dronem. Podle kontradmirála Dona Gabrielsona, velitele jednotky Task Force 73, ze 7. flotily U. S. Navy, budou hladinové válečné lodě LCS v blízké budoucnosti hrát významnou roli při ochraně a podpoře amerických lodí na světových oceánech.
Zdroj:
http://palba.cz/viewtopic.php?f=43&t=7611
https://cs.wikipedia.org/wiki/Littoral_Combat_Ship
http://www.securitymagazin.cz/technolog ... 52476.html
https://vtm.zive.cz/clanky/hladinova-va ... fault.aspx



