Improvizované granáty

Moderátor: Rase

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Improvizované granáty

Příspěvek od Rase »

Obrázek

Improvizované granáty

První ruční granáty se objevily již před velmi dávnou dobou a již před rokem 1914 se vyráběly v sériových produkcích poměrně vydařené konstrukce. Jako příklad můžeme uvést první francouzské granáty, již ale standardizovaného, kulovitého tvaru, který vyvinul Gribeauval v roce 1777. Na tento typ navazoval francouzský granát Model 1847, průběžně vylepšovaný a upravovaný. Vývoj probíhal ale i v Německu, kde později vznikl ruční granát Model 1913 "Kugel", jehož vývoji a výrobě byla věnována velká pozornost. Významný byl i ruský granát systému kapitána Lišina vzor 1908, který se aktivoval nárazem. Časovaným pak byl ruský granát vzor 1912, který vydržel ve službě velice dlouho, prakticky až do konce války. Problémem i těchto továrních konstrukcí, byl fakt, že je dokázali obsluhovat pouze ženisté a osádky pevností, ale většina řadových vojáků netušila, jak je použít. Mnozí vojáci se na podivné vybuchující zařízení dívali se značnou nedůvěrou a vrchní velení bylo často nuceno vyslat k jednotkám ženijní instruktory, kteří seznamovali vojáky, jak s granátem správně zacházet a jak jej co nejefektivněji používat. Již Rusko-Japonská válka v letech 1904-1905, zvláště jedenáctiměsíční boje o opevněný přístav Port Artur prokázaly, o jak významný bojový prostředek se jedná. V těchto bojích se na obou válčících stranách objevilo mnoho improvizovaných konstrukcí granátů, jako například prázdné dělostřelecké nábojnice nebo plechovky od konzerv plněné výbušninou, hřebíky a různou drtí. Tyto granáty byly odpalované doutnákovou šňůrou, rovněž byly velmi nespolehlivé pro nestejnou dobu hoření zápalnice, která závisela na správném odhadu její délky. Tento způsob odpálení vydržel u improvizovaných granátů až téměř do konce první světové války. Nemám v plánu rozepisovat jednotlivé improvizované konstrukce, jelikož je často problematické určit, co jsou ještě granáty zhotovené na frontě, co je zhotovené v polních dílnách a co se dá nazvat již tovární produkcí. Představíme si ale některé tyto granáty alespoň na fotografiích s popisky.

Zdroj:
http://www.karelvasatko.cz/vyzbroj-rusk ... ni-granaty
http://www.passioncompassion1418.com/de ... es_fr.html
http://www.militarytrader.com/military- ... n_grenades
https://en.wikipedia.org/wiki/Jam_tin_grenade
http://valka.stoplusjednicka.cz/nemecke ... a-brambory
http://forum.valka.cz/topic/view/85618/ ... cni-granat

Obrázek
francouzští pěšáci vrhají granáty Model 1847 pomocí improvizovaného katapultu

Obrázek

Obrázek
improvizovaný granát francouzské III Armády, která jej používala až do roku 1917

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Improvizované granáty

Příspěvek od Martin Hessler »

Že řadoví vojáci na "podivné vybuchující zařízení" pohlíželi s nedůvěrou, to celkem chápu. Pokud moje vzpomínky sahají, výcvik s ostrými granáty neměl moc rád nikdo, byl považován za nebezpečný a dle tvrzení důstojníků při něm hrozilo slušné riziko smrtelného úrazu.
A to jsme byli relativně vzdělaní a dost fundovaně poučení, jak granát funguje. O možnosti prošlehnutí zpožďovače nám ale myslím tehdy raději neříkali...
Řekněme, že z použití F-jedničky jsem neměl nikdy moc dobrý pocit.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Improvizované granáty

Příspěvek od Rase »

Improvizovaná výroba ručních granátů

Improvizovaně vyráběné exempláře bychom mohly rozdělit do dvou radikálně odlišných skupin. Jednou z nich jsou primitivní, hrubé, ale střízlivé konstrukce postavené "okolo výbušniny" ke které jsou ostatní části doslova "přilepeny". Druhou skupinou jsou více, či méně úspěšné pokusy o plnohodnotnou náhražku moderních, průmyslově vyráběných ručních granátů. Hlavním problémem improvizované výroby je obtížná dostupnost výbušnin a jen nesnadná dosažitelnost požadovaného poměru pohotovosti použití, bezpečnosti pro uživatele a smrtícího účinku na nepřítele. Většina improvizovaně vyráběných granátů se nemůže rovnat průmyslově vyráběným typům. Je sice relativně lehké vyrobit takovou poměrně účinnou zbraň, ovšem její bezpečnost a spolehlivost bývá nejistá. Přesto ale podobné prostředky za určitých okolností mohou poskytnout cenné služby svému uživateli a stát se hrozbou pro protivníka.
První skupinu zastupuje nejčastěji "hřebíková bomba" a "skleněný granát". Hřebíková bomba je vlastně jen výbušnina se zápalnicí a hřebíky po obvodu které vcelku uspokojivě vytvářejí střepinový účinek. Granát má pochopitelně "časový zapalovač" - hořící zápalnici. Další možností je skleněný granát. Skleněné granáty se běžně používaly až do padesátých let 19.století, protože byli mnohem lehčí než granáty s kovovým tělem, takže jich bylo možné nést více a házet je na větší vzdálenost. Při výbuchu působily těžká poranění měkkých tkání, pokud ovšem obsahovaly jen přiměřenou výbušnou náplň. V případě příliš silné výbušniny, mohlo dojít fragmentaci na příliš drobné části, které nebyly dostatečně smrtící. Kvůli problémům s dodávkami litiny, se koncem druhé světové války, ke skleněným granátům vrátila německá armáda. Od té doby se příležitostně objevují silnostěnné skleněné nádoby plněné černým prachem, nehašeným vápnem, nebo malou třaskavou složí. Pokusy o plnohodnotnou náhražku průmyslově vyráběných RG jsou často mnohem nebezpečnější pro uživatele, než pro nepřítele. Mnohdy ale vznikají i díla výkonnostně srovnatelná s továrně vyráběnou předlohou. V podstatě jde o repliky moderních ručních granátů, jejichž konstrukce je přizpůsobena výrobním možnostem tvůrce. Největším problémem při výrobě těchto zbraní je spolehlivý a bezpečný zapalovač, který tvoří nejnáročnější výrobní součást všech improvizovaných granátů.

http://temneuzemi.webzdarma.cz/Nelegaln ... ranaty.htm

300px-Page1JamTinBomb.jpg
plechovkový granát "jam tin" - oblíbený u britské pěchoty a ANZAC
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Improvizované granáty

Příspěvek od Martin Hessler »

Je to asi u jakékoli jiné zbraně. Pokud máš dostatečné odborné znalosti (zde by asi šlo o vědomosti pyrotechnické, konstrukční a technologické), přístup k potřebným materiálům, základní nástrojové vybavení a jsi manuálně zručný, dokážeš zhotovit něco, co snese srovnání s průmyslově vyráběnými konstrukcemi co do účinnosti, spolehlivosti i bezpečnosti. Horší je, když se do výroby pustí nadšený amatér, jehož vědomosti končí u toho, že granát bouchá, nebo si (v dnešní době) vyhledal "zaručené" informace na YouTube... Je to (řečeno slovy jistého zkušeného pyrotechnika), "...jako kdyby šel někdo chytat kobry a nevěděl to základní: jak, kdy a čím je kobra nebezpečná."
Rozdíl také bude, jestliže si chceš vyrobit dejme tomu dva-tři kousky, nebo jestli potřebuješ takových improvizovaných granátů desítky až stovky. Při absenci výkonného strojního vybavení se pracnost ruční výroby stane neúnosnou.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
elnegro507
svobodník
svobodník
Příspěvky: 21
Registrován: 7/5/2008, 08:17

Re: Improvizované granáty

Příspěvek od elnegro507 »

našel jsem na netu docela zajímavé čtení o výrobě granátů v okupované Varšavě v době druhé světové války. Tuším že na History chanelu byl o tom i dokument ale ten jsem bohužel nenašel. http://docplayer.cz/6372481-Vyroba-rucn ... ani-2.html
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj a dělostřelectvo“