Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Tichomoří, Čína, Indočína, Mandžusko

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11578
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Dzin »

jarl píše: 5/10/2023, 13:08Mně šlo hlavně o upozornění, že on a jeho štáb vymýšleli propracované triky jak vlákat Japonce do pasti, ale sami se během bitvy u Leyte chovali, jako by jejich protivníci byli nějací prosťáčci, kteří se na nic podobného nezmohou.
Zajímavější je to o to, že od počátku války v Pacifiku Američané byli neustále konfrontováni s tím, že se Japonci snaží svoje námořní operace pojímat velmi komplikovaně a vždy se snažili o nějaký klam či úskok. Či-li divné by bylo spíše, že by se o nic takového nepokusili.
jarl píše: 5/10/2023, 13:08Na mě to působí dojmem, že kromě Halseyho touhy zapsat se do dějin jako muž, jenž konečně zbavil svět hrozby jakou představovaly nepřátelské letadlové lodě, za tím bylo i podcenění nepřítele ve všech směrech. On si po sérii vítězných bitev prostě nedokázal připustit, že by takového machra mohli přechytračit nějaké šikmooké opice.
Možná v tom sehrálo i to, že Halsey do té chvíle nevele v žádné vítězné velké námořní bitvě. Midway i Filipínské moře "propásl", v Šalamounech nevele přímo svazům na moři a po jeho převzetí 3. loďstva se účastnil pouze postupných opotřebovávacích bojů.

Leyte tak byla jeho první šance na vybojování pravé námořní bitvy. To byla šance, kterou si rozhodl nenechat ujít. Pro tohle mi svědčí i to, že v samotné bitvě přímo úkoloval jednotlivé skupiny 38 operačního svazu obcházel tak jeho velitele Mitschera.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Raiden
praporčík
praporčík
Příspěvky: 397
Registrován: 10/5/2023, 20:47
Bydliště: Praha

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Raiden »

Dzin píše: 5/10/2023, 16:12
jarl píše: 5/10/2023, 13:08Na mě to působí dojmem, že kromě Halseyho touhy zapsat se do dějin jako muž, jenž konečně zbavil svět hrozby jakou představovaly nepřátelské letadlové lodě, za tím bylo i podcenění nepřítele ve všech směrech. On si po sérii vítězných bitev prostě nedokázal připustit, že by takového machra mohli přechytračit nějaké šikmooké opice.
Možná v tom sehrálo i to, že Halsey do té chvíle nevele v žádné vítězné velké námořní bitvě. Midway i Filipínské moře "propásl", v Šalamounech nevele přímo svazům na moři a po jeho převzetí 3. loďstva se účastnil pouze postupných opotřebovávacích bojů.
Leyte tak byla jeho první šance na vybojování pravé námořní bitvy. To byla šance, kterou si rozhodl nenechat ujít. Pro tohle mi svědčí i to, že v samotné bitvě přímo úkoloval jednotlivé skupiny 38 operačního svazu obcházel tak jeho velitele Mitschera.
Zejména Mitscher byl tímto Halseyho jednáním natolik otráven, že si postěžoval, že si na palubě své vlajkové lodě připadá jako pouhý pasažér. Když večer 24. října obdržel Halseyho rozkaz k plavbě na sever vstříc Ozawovým letadlovým lodím (to bylo poté, co se Kuritův svaz vydal na "dočasný" ústup), usoudil z toho že Halsey definitivně převzal velení nad celým TF38 a viditelně roztrpčen se odebral do své kabiny ke spánku s tím, že už vlastně nemá nic na práci. Nicméně náčelník Mitscherova štábu Arleigh Burke si ze své vlastní iniciativy začal ověřovat jak to s tím Kuritou opravdu je, načež obdržel hlášení z večerního průzkumu, podle kterého Kurita opět mířil původním směrem. Znepokojený Burke usoudil, že je nezbytné, aby bitevní lodě zahradily Kuritovi cestu k Leyte a snažil se přimět Mitschera k tomu, aby jejich odeslání Halseymu doporučil. Mitscher v té době již spal a když jej Burke probudil a seznámil jej se svým návrhem, jen se ho rozmrzele zeptal jestli má i Hasey hlášení onoho průzkumu o Kuritově obnoveném postupu. Když mu Burke odpověděl že ano, jen znechuceně odvětil, že Halsey jistě ví, co dělá a že když bude potřebovat jeho radu, tak jej o ní sám požádá, načež opět ulehl...
Naposledy upravil(a) Raiden dne 5/10/2023, 22:08, celkem upraveno 3 x.
雷電
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11613
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Zemakt »

Chudák Mitscher, a zase. Inu, i v US Navy tehdá platilo to pořekadlo o silnějším psu 8-)
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Raiden
praporčík
praporčík
Příspěvky: 397
Registrován: 10/5/2023, 20:47
Bydliště: Praha

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Raiden »

To ano, v tomto byl mezi Spruancem a Halseym velký rozdíl. Někde jsem slyšel názor, vlastně "postěžování si" jednoho amerického vyššího důstojníka, že ve Filipínském moři měl místo Spruanceho velet Halsey, zatímco u Leyte to mělo být naopak - pak by prý obě střetnutí skončila drtivou a zcela jednoznačnou porážkou japonského loďstva. Docela by mě zajímalo, jaké by to bylo, kdyby před bitvou o Midway Halsey neonemocněl a zůstalo by mu tak velení americkým letadlovým lodím...
雷電
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11578
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Dzin »

Nad tou výměnou Spruance x Halsey jsem kdysi také přemýšlel, ale myslím si, že ve Filipínském moři byl Spruance lepší volbou. Jeho strategie umožnila plnou koncentraci síly amerického palubního stíhacího letectva, což skončilo masakrem toho japonského. Při jiném postupu by bylo letectvo USN rozmělněno a je otázka, jestli by CAP byl v takovém případě tak efektivní.

Co se týká možnosti úderů na japonské loďstvo, Ozawa se snažil využívat větší dolet svých letadel a nepochybně by se tak snažil i proti agresivnímu postupu, který by zvolil Halsey. To by znamenalo, že by Američané museli riskovat ztráty z důvodů nedostatku paliva útočících letadel. Ozawa byl příliš dobrý velitel, než aby se nechal zaskočit a umožnil by Američanům větší přiblížení.

Ohledně Midway, tam opět mi přijde, že přítomnost dua Fletcher x Spruance byla v dané situaci optimální. Ikdyž zase Nimitz vydal poměrně přesné rozkazy a tak minimálně začátek bitvy si myslím byl pod Halseyho velením podobný. Jak by se ale zachoval později, těžko říci, mám pocit, že nejspíše podobně jako Spruance. To bych si musel víc promyslet.

Když to tak promýšlím, tak mi myšlenka, že Halseyho "komplex" z neúčasti na velkých námořních bitvách v Pacifiku stál v pozadí jeho rozhodnutí u Leyte, přijde stále víc pravděpodobnější.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11613
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Zemakt »

Při jiném postupu by bylo letectvo USN rozmělněno a je otázka, jestli by CAP byl v takovém případě tak efektivní.
Nutno dodat, že "za zády" by pořád nechalo pozemní základny. Byť už notně materiálně oslabené, nicméně stále v provozu a stále schopné zaútočit na invazní flotilu. Podle mne u Spruanceho bylo vše podřízeno otázce priorit. A ty byly jasně definované.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Raiden
praporčík
praporčík
Příspěvky: 397
Registrován: 10/5/2023, 20:47
Bydliště: Praha

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Raiden »

Zemakt píše: 5/10/2023, 20:35
Při jiném postupu by bylo letectvo USN rozmělněno a je otázka, jestli by CAP byl v takovém případě tak efektivní.
Nutno dodat, že "za zády" by pořád nechalo pozemní základny. Byť už notně materiálně oslabené, nicméně stále v provozu a stále schopné zaútočit na invazní flotilu. Podle mne u Spruanceho bylo vše podřízeno otázce priorit. A ty byly jasně definované.
To ano, Spruance jednal podle priorit do puntíku. I když u Halseyho bych si i v tomto případě dokázal představit nějakou tu "rebélii" či kreativní výklad rozkazů, možná mám trochu bujnou fantazii, ale na Halseyho naturel by mi to sedělo dokonale :D

Dzin píše: 5/10/2023, 19:53 Když to tak promýšlím, tak mi myšlenka, že Halseyho "komplex" z neúčasti na velkých námořních bitvách v Pacifiku stál v pozadí jeho rozhodnutí u Leyte, přijde stále víc pravděpodobnější.
Ano, to si přesně myslím.
雷電
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4089
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

michan píše: 9/10/2023, 06:19 Veškeré tehdejší pohyby velkých konvojů a všech spojeneckých invazních plavidel, které mířily k Leytskému zálivu, měly cíl obsadit tamější ostrovy střežící vstup do zálivu. Stejně tak jako ostřelování a bombardování východoleytského pobřeží a také průzkumné akce žabích mužů, vše odehrávající se ve dnech 17. až 19. října 1944, samozřejmě konečně Japonce přesvědčily, že americké vrchní velení si vybralo, jako to prvé místo k vylodění na Filipínách jen a jen ostrov Leyte. Dle historických zápisů však ještě trvalo několik dní po dnu D, než tehdejší velitelé japonských pozemních sil pochopili a přestali lpět na svém názoru, že jde jen vlastně o předehru k vylodění na Luzonu. I proto se zpočátku ani nesnažili leytskou posádku, která byla tvořena 16. pěší divizí a pracovními jednotkami, nějak víc posílit.
Jeden pokus posílit posádku na Leyte Japonci realizovali už krátce po spojeneckém vylodění. Jednalo se o pět transportních plavidel krytých uskupením viceadmirála Maomasa Sakondžua, jenž disponoval křižníky Aoba a Kinu doprovázených torpédoborcem Uranami. Svůj úkol Sakondžu splnil, ale sám utrpěl těžké ztráty. Už 23. října americká ponorka Bream těžce poškodila jeho vlajkový křižník Aoba a o den později letecké útoky poškodily Kinu a Uranami, ale přesto transportní plavidla 26. října dorazila do Ormocu na západním pobřeží Leyte a vylodila přepravované vojáky, ale další letecké útoky potopily jak Kinu, tak Uranami.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6829
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od michan »

OK, já na tohle nenarazil.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Saburo
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 213
Registrován: 12/8/2012, 19:31

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Saburo »

Konvoje TA-1 až TA-9 vcelku ne úplně známé, ale o to zajímavější.
Obrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4089
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

Ano, tento příběh zaniká na pozadí velkolepé bitvy u Leyte, takže se o něm u nás skoro nic nepíše, i když Sakondžuův transportní oddíl bývá většinou uváděn v přehledu japonských sil zapojených do operace Šó-Gó.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Raiden
praporčík
praporčík
Příspěvky: 397
Registrován: 10/5/2023, 20:47
Bydliště: Praha

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Raiden »

Saburo píše: 15/10/2023, 10:53 Konvoje TA-1 až TA-9 vcelku ne úplně známé, ale o to zajímavější.
Ano, tohle je opravdu polozapomenutá, avšak mimořádně zajímavá kapitola bojů o Leyte.
雷電
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4089
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

Zemakt píše: 19/11/2023, 18:55 PS: Díky za pozornost, doufám že pobavilo a příští týden pokračuje Jarl.
Pro upřesnění dodám, že než přejdu k námořní bitvě u Leyte, vrátím se ještě ve třech dílech k dění na Aleutských ostrovech. O jejich obsazení Japonci už psal Michan v první sérii v rámci bitvy u Midway, takže nejprve shrnu co se na tomto válčišti událo do začátku r. 1943, potom popíši bitvu u Komandorských ostrovů a nakonec dobytí ostrovů Američany.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4089
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

Dnes jsem chtěl dát na Palbu první část série Bitva u Leyte, ale protože jsem se zdržel v práci, už jsem se k tomu nedostal. Článek dám tedy na Palbu až zítra.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Daver »

Manželka nám zaplatila Spotify pro více lidí a já dostal příkazem ho používat, když už ho platí. Inu, narazil jsem tam na velmi zajímavý podcast, který by zde mohl kdekoho zaujmout.
https://www.youtube.com/@UnauthorizedHistoryPacificWar
popisek:
podcast Unauthorized History of the Pacific War je dílem Setha Paridona a Billa Totiho.

Seth je historik druhé světové války s více než dvacetiletou praxí, který ve své kariéře zastával řadu funkcí, mimo jiné 15 let působil jako hlavní historik Národního muzea druhé světové války. Bill není historik, ale komodor ponorky ve výslužbě a vojenský plánovač s jedinečným pohledem jako člověk, který strávil více než deset let plavbou ve stejných vodách, kde se odehrávaly tyto tichomořské bitvy.

Každý týden se Bill a Seth hlouběji ponoří do témat týkajících se války v Tichomoří během druhé světové války. Tým rozebírá bitvy, taktiky, strategie a osobnosti, které stály za vítězstvím Spojených států na největší frontě v dějinách lidstva.
Každý týden vychází nový díl o různých akích a bitvách v pacifiku. Snaží se jet chronologicky, občas se ale vrací zpět v čase. Velmi často mají k ruce různé hosty, kteří mají "specializaci" v oboru. V serii o kampani na Guadalcanalu byl jejich častým hostem Dave Holland, mariňák ve výslužbě a historik, který má sám o sobě na Youtube kanál (https://www.youtube.com/@guadalcanal-walkingabattle5349 ) který se jmenuje Guadalcanal - Walking a Battlefield, kde má videa, kde doslova prochází známej ostrov a rozebírá bojiště kampaně, která změnila směřování války. Dalším oblíbeným hostem je Jon Parshall, historik, který se podílel na knize Shattered Sword: The Untold Story of the Battle of Midway. Občas se objeví John C. McManus, který napsal trilogii o US Army v pacifiku (pokud to půjde dobře, dostanu od ježíška první dva díly, tak poreferuji.
Pro všechny co zajímá válka v pacifiku a vládnou anglicky, mohu vřele doporučit. Mám poslechnuto 80% všeho co vyšlo a krom informací které člověk zná, jsou nejlepší ty minipříběhy jednotlivých vojáků a postřehy lidí, kteří se tomuto tématu věnují desetiletí.

níže přihazuji náhled na pár dílů.
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4089
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

Protože se mi na dnešek nahromadily ještě nějaké vánoční akce, dám další díl série Bitva u Leyte na Palbu zase až v úterý.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4089
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

Další pokračování bitvy u Leyte dám na Palbu až zítra. Dnes už se mi do toho nechce.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4089
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

Protože dnes nebudu doma, dám poslední díl série Bitva u Leyte na Palbu až v úterý.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
mikhail
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1704
Registrován: 19/4/2006, 20:09

Re: Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB, 1931-1945. Č 162.

Příspěvek od mikhail »

Jedna pripomienka. Nedohľadal som, žeby kapitán Archerfish Joseph F. Enright dostal za potopenie Šinana Medal of Honor, ako sa píše v článku.
Dezoláti všech zemí, vyližte si prdel!
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6829
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od michan »

Zde pak opravuji Miloše Hubáčka dle Wikipedie v jeho citaci:

Enright –




https://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_F._Enright

Wikipedie - The action earned Enright his Navy Cross.[7][9] - Za tuto akci získal Enright Námořní kříž[7][9].
ObrázekObrázek
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Dálný Východ“