Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Tichomoří, Čína, Indočína, Mandžusko

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od michan »

Mrfelix, kopni si.
Je to tady zvykem.
Já skutečně nebudu dohledávat každý detail, každou říčku, každou ves, která v textu historických spisovatelů, či těch co něco popisují je.
Text byl vždy přebírán z toho co bylo k dispozici, a platí to pro každého. Každý detail nepopsal ještě nikdy žádný ani historický spisovatel.
Lord našel některé mapy a ty také a tím to zhaslo. To jsem Ti jasně napsal.
Do knihy - mluvíš-li o nějaké - se nikdy všechny detaily toho co se kde dělo, nevešly.
Nebo víš co - najdi takovou, ve které je vše.
Já takovou, mimo Encyklopedie neznám a i v encyklopedii není vše, neboť svět a vše okolo nás je v neustálém vývoji...!


A myslím si, detailů popisuji víc než dost.
A jak říká kolega Zemakt, když něco někdo ještě najde, měl by to dávat, jako doplnění předchozího a né jen - já bych ještě...
Oprava je v pohodě.
Naposledy upravil(a) michan dne 28/7/2021, 19:28, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Zemakt »

A kromě trpaslíků je nejhorší vzájemné nepochopení :roll:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Lord »

Zemakt píše:Mne třeba fakt s..e, to neustálé zdrojování. Prostě mi to ubírá na pohodě četby. V knize to nebude, a ocenil bych převelice kdyby to i na webu Michan nějak v budoucích článcích upgradoval. Ale jsou to jeho články, jeho dílo.
Jenže má význam takové zdrojování ?, když je tam napsáno: "...foto je volně na několika webech". Nebo "foto je volně na několika webech a bylo zde zmenšeno".

Podle mě moc ne, ztrácí to jaksi smysl. Když už by to mělo být správně tak s odkazem na nějaký zdroj, jedno ... že je fotka na více webech :)
Ale nic proti popisku fotky, mapy, kde je uvedeno o koho jde, či legenda.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Lord »

michan píše:Já skutečně nebudu dohledávat každý detail, každou říčku, každou ves, která v textu historických spisovatelů, či těch co něco popisují je.
Text byl vždy přebírán z toho co bylo k dispozici, a platí to pro každého. Každý detail nepopsal ještě nikdy žádný ani historický spisovatel.
Lord našel některé mapy a ty také a tím to zhaslo. To jsem Ti jasně napsal.
Do knihy - mluvíš-li o nějaké - se nikdy všechny detaily toho co se kde dělo, nevešly.
Nebo víš co - najdi takovou, ve které je vše.
V knize nemůže být vše, to je jasný, v málokteré může být asi vše :rotuj: Taky chápu, že může být pro tebe problém najít zrovna detailní mapy. Mrfelix má ale pravdu, že mapa kolikrát napoví více než sáhodlouhé popisy.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
mrfelix
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 220
Registrován: 30/10/2012, 08:43

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od mrfelix »

Michane, já do Tebe NEKOPU!!!!!
Já Ti pomáhám tím, já tvé články nadšeně hltám, často je chválím. Když se mi tam něco nezdá, tak se ozývám, abych Ti jako autorovi pomohl vidět, co se dá zlepšit.
Jestli na jakoukoliv moji relevantní připomínku zareaguješ obhajováním sebe, tak budu držet hubu a už se nikdy neozvu.
Obrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od michan »

Asi máš pravdu pane kolego Mrfelix, a já se Tě omlouvám za svou zbytečnou příkrost.
Řeku Gavanagu jsem v Č 435 opravil, ale věz, že jsem jí dostal naservírovanou jako - Gavangu - od překladatele či přímo historického spisovatele. NIc je tam Gavanaga všude, kde jsem jí asi čtyřech, nebo 5ti případech nalezl.

K těm mapám. Dej mě pár dní čas. Mám mnoho odpovídání kolegům a prostě nestíhám. Ještě přitom již jsem začal to nejtěžší, přípravu knihy do podoby, která bude pro Nakladatelství a to je skutečně hodně práce.

Mrfelix promiň a zachovej mě přízeň.
Ještě jednou, já tam, ve chvíli, kdy budu mít čas, ty mapy prostě dodám, i když se třeba do knih nedostanou, ale na Palbě budou, a to díky Vaší zásluze, Tvojí a Lorda, tam vlastně již, i když zatím v diskuzi, jsou.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Lord »

Michane, jistě kromě kritiky, je důležité umět i pochválit, je třeba ocenit mrfelixe, myslel to upřímně a konstruktivně, a tak by to mělo být!
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
mrfelix
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 220
Registrován: 30/10/2012, 08:43

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od mrfelix »

Nepotřebuji chválit. :-)
Máš u mně 4 piva, Michane, za to, co děláš.

Já po Tobě, kurníkšopa, chlapeprašivá :-) , nechci, aby kvůli mně něco psal nebo dohledával. Prostě jenom zvaž, jak to doplnit nebo naopak zklrátit, až to budeš rvát do knihy :-) Klidně ani to :-)

Zkusím nakreslit nějakou mapku, která by zobrazovala Čtvrté Matanikau i Terere i únik jednotky Šodžiho.
Obrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Lord »

To zní dobře, že by jsi mapy dokreslil, dobrá nabídka, či snaha, to oceňuji :)
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

Dnes jsem měl dát na Palbu první díl námořní bitvy o Guadalcanal, ale budu to zase muset odložit na zítřek. Mrzí mě to, ale fakt nestíhám.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Daver »

Taková věcná připomínka. Džisaburó Ozawa se píše s "W".
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od michan »

Tak opraveno na Ozawa.
I když si představme, a je to fakt, že na str. 210. - redakce knihy Bitva o Guadalcanal - má skutečně Džizaburo Ozava.
Weby a Wiki má však vždy Ozawa.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

V té Griffithově Bitvě o Guadalcanal je i viceadmirál Mikawa psán jako Mikava. Asi chyba překladatele.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

Na poslední chvíli jsem získal zajímavý zahraniční zdroj o bitvě u Tassaforongy, takže příslušný článek dám na Palbu později. Rád bych to stihl do zítřka, ale je možné, že to dám na Palbu až ve středu.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Micuhide Akechi
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 141
Registrován: 11/10/2006, 11:13
Bydliště: Příbram

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Micuhide Akechi »

Nějak nedůvěřuji číslu 30000 Japonců na Guadalcanalu v polovině listopadu. Opravdu to vychází přímo z japonských hlášení, nebo to byl spíše předpoklad Američanů, že na ostrově může být „až“ 30000 Japonců?

Před bitvou o Hendersonovo letiště 23.-25. října mělo být na ostrově 20000 mužů, co se mi také zdá jako horní odhad. Tyto jednotky byly poraženy, utrpěly drtivé ztráty a vzápětí Američané podnikli pár protiútoků, i proti nově příchozím. K tomu nemoce, vyčerpání a nedostatek jídla. Odhaduji, že to mohlo stát život 10000 mužů. To by ale znamenalo, že Japonci museli v cca 14 dnech na konci října a začátku listopadu dopravit na ostrov 20000 mužů. Přitom použili jen torpédoborce a (doslova) pár lehkých křižníků. Navíc je zmiňována jen jediná jednotka, 38. divize. Dokonce ani ne celá, jen její část. To patrně znamená tři neúplné pěší pluky, možná i pluk polního dělostřelectva, ale bez většiny děl. To mohlo být něco málo přes 10000 mužů. V září jeden torpédoborec běžně převážel 150-200 mužů, takže i „jen“ 10000 by pro ně byl slušný výkon.

Zbytek 38. divize a pár dalších jednotek měl převést Tanakův konvoj, zhruba 7000 mužů. Z toho mi vychází, že 30000 mužů by tam bylo jen v případě, kdyby Tanaka dopravil všechny vojáky. Jenže on jich tam dostal jen 2000. Zkrátka v té rovnici něco chybí. Buď měli na ostrově daleko nižší ztráty (to pochybuji) nebo tam ve skutečnosti bylo jen nějakých 20000-25000 mužů. A nebo tam dostali ještě další jednotku, kterou nikdo nezmiňuje. Ale zdá se mi, že to by s pouhými torpédoborci v tak krátkém čase nezvládli.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Dzin »

Co jsem dříve četl Hubáčka, tak jsem vždy myslel, že Američané měli na Guadalcanalu celou dobu drtivou převahu. Takže když jsem se setkal s těmito čísly, tak to ve mě vyvolalo směsici nedůvěry a překvapení. Ale je tomu opravdu tak, v listopadu byla situace taková, že v listopadu proti zmíněných 30 000 Japoncům stálo 29 000 Američanů. Byl to vrchol posilovacího trendu Japonců, kterým se podařilo získat menší početní převahu, když koncem října byl poměr 23 000 ku 22 000 ve prospěch Američanů. Listopadové kataklyzma kolem obou bitev u Guadalcanalu toto zvrátilo a na začátku prosince už byl poměr 40 000 ku 25 000 v neprospěch Japonců.

Tahle čísla mimochodem dobře ilustrují, jak byly námořně-letecké boje u Guadalcanalu mezi 12. - 15. listopadem pro úspěch celé kampaně důležité. V případě, že by se Japoncům podařilo vylodit vojáky a zásoby a současně námořním bombardováním vyřadit z provozu Hendersonovo letiště, dostali by se americké jednotky na ostrově do velmi složité situace. Jednak by přišli o leteckou podporu a jednak by se Japoncům podařilo získat už významnější početní převahu, která by jim umožnila podniknout daleko mohutnější útok.

Co se týká nasazených japonských jednotek. V září a říjnu na Guadalcanal dorazila 2. pěší divize, v listopadu potom zmíněná 38. pěší. Dále zde od srpna působila 35. pěší brigáda a pár dalších menších jednotek.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Micuhide Akechi
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 141
Registrován: 11/10/2006, 11:13
Bydliště: Příbram

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Micuhide Akechi »

Jenže druhá divize, Kawagučiho 35. brigáda, Ičikiho 28. pluk, samostatná jednotka Aoba, zbytky původní posádky, ty všechny dohromady tvořily těch 20000 před bitvou. Po bitvě je zmiňována jen přeprava neúplné 38. divize a část jednotek se ihned dostala do boje a utrpěla ztráty. Na 30000 to je prostě málo.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Dzin »

Jednotky nasazené na ostrove byly průběžně posilovány a doplňovány. Vem to z druhé strany. Celkové ztráty japonské armády na Guadalcanalu jsou 20 - 25 tisíc. 11 - 13 tisíc bylo z ostrova evakuováno, ať už postupně, nebo při závěrečném ústupu. To dá celkem 31 - 38 tisíc vojáků. Tabulkové hodnoty pro jednotky je dobré znát a jsou zajímavé a poučném, ale v rámci bojového nasazení je nemůžeme brát jako kánon, protože v rámci bojů se vše mohlo měnit. Ale jestli v tom chceš mít zcela jasno, určitě si zapátrej a potom doufám, že se podělíš o zjištěné poznatky. :wink:
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

Dnes jsem měl dát na Palbu dokončení článku o bitvě u Tassafarongy, ale zase jsem se do toho nějak zamotal. Chci to udělat pořádně, takže si s tím ještě pohraju a dám to na Palbu až v úterý nebo ve středu.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Zemakt »

Tolik tedy k prvé části, kterou končíme právě vypuzením Japonců z Guadalcanalu a někdy zase ahoj u druhé části, která začne po Guadalcanalu a skončí – Bezpodmínečnou kapitulací Japonského císařství, v září 1945.
Dostal jsem se k tomu až dnes :oops: . Díky Michane a Jarle. Budu se těšít.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Dálný Východ“