Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Tichomoří, Čína, Indočína, Mandžusko

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Alfik »

Zemakt píše: Zde je náčrt. Fungovalo to přibližně asi tak, že hřídel od motoru měl pilot mezi nohama, ta vedla dál pod palubovkou, za protipožární přepážkou nad hřídelí byl umístěn kanón jehož hlaveň vedla dále přes reduktor(?) a vrtulový kužel.
Ano, přesně tak. Skrz reduktor, a pak prostředkem hřídele a vrtulového kužele. Už se tu kdysi (v jiném vláknu) psalo, jak se řešilo nastavování soustřelu. V té hřídeli byl kanon (vč. 37mm) dostatečně volně, aby bylo možno nastavovat ty tisíciny nahoru či dolů dle potřeby.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

A teď něco pro odlehčení. Dobový americký obrázek ukazující sestřeleného spojeneckého letce v péči domorodých krásek. Realita bohužel tak příjemná nebyla a někdy se stávalo, že sestřelení piloti na nějakém odlehlém ostrůvku uvízli na delší dobu, aniž by o nich měli velitelé nějaké zprávy.

Obrázek
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Daver »

Poznámka.
Hodnost recipienta medaile cti, Douglase Monroa, byla signalman first class, tato hodnost nemá česky ekvivalent, ale dala by se přeložit jako Signalista První třídy. A byl z Pobřežní stráže, pobřežní ochrana jako ozbrojena složka neexistuje.
Medaile cti pro Monroa byla jedine tohle vyznamenání pro člena Pobřežní stráže za války.
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od michan »

Díky pane kolego Daver.
Již je opraveno - "z pobřežní stráže".
Nesprávný překlad byl od překladatele Roberta Mülera a knihy Bitva o Guadalcanal - Samuel B. Griffith..
Spravný překlad "pobřežní stráže" jsem nalezl a následně opravil - u PhDr. Dalibor Vácha a jeho kniha - Kravavý ostrov Guadalcanal 1942-1943, - 2018.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Daver »

Drachinifel, jeden z nejlepších youtube historiků, co znám měl včera rozhovor s jedním z autorů Shattered sword. Většina videa se točí okolo bitvy o Midway, ale posledních 10 minut se točí okolo Guandalcanalu. Krom toho že doporučuji tohle video, naprosto z celého srdce doporučuji celej tenhle kanál, který jede jen a pouze námořní bitvy a námořní techniku.
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Daver »

V září 2020 jsem sem dával naprosto výborně zpracovaná videa o bitvě v Korálovém moři a u Midwaye. Chlapec se docela dlouho odmlčel, ale jede už zase bomby. Tady je remaster jeho staršího videa (Bitva u ostrova Savo) a chystá i další námořní bitvy u Guandalcanalu. Je tam naprosto parádní grafické zpracování bitvy, doporučuji. :)

"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Dzin »

Moc pěkné.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

Opravdu hezky zpracované. Pokud budou další díly, dej prosím vědět.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od michan »

Mně se ty běžící obrázky také líbí, ale generace totálně učené řeči z východu mají handicap. Jsme ruštináři. Škoda.
Vidím tam, ze znalosti problematiky pěkné rekonstrukce, ale ta angličtina holt na českém webu je pro mne problém.
To na rovinu.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Daver »

Jarl, Dzin: určitě se podělím, já tyhle videa dost sleduji, tohle je opravdu zlaté období pro tato grafická zpracování, kam se hrabou televizní dokumenty. Čerpání z různých zdrojů, kvalita informaci i přednesu, u Drachinifela je to i hodně zapojeni komunity, jak ohledně témat, tak zdrojů :)
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Alfik »

michan píše:Mně se ty běžící obrázky také líbí, ale generace totálně učené řeči z východu mají handicap. Jsme ruštináři. Škoda.
Vidím tam, ze znalosti problematiky pěkné rekonstrukce, ale ta angličtina holt na českém webu je pro mne problém.
To na rovinu.
Na YT je automatický překlad titulků via Google translator.
Návod: Zapni si tam titulky, vpravo dole ikonka, potom klikni na ozubené kolečko hned vedle, a vyber "Titulky", tam vybereš z těch co někdo udělal (nebo automatických), a potom je tam položka "Automatický překlad", ze seznamu vybereš češtinu a hurá shlédnout.
Konkr. u tohoto videa je jen několik chybek daných tím že se to Google snaží překládat nevojensky, ale jsou, řekl bych, chvalitebné až výborné mínus :)
Poznámka - ne u každého videa je automatický text, někteří anglofonní mají takový přízvuk, že to YT vyhodnotí tu jako vietnamštinu, tu jako něco zcela nesrozumitelného :) Obecně, nejsrozumitelněji anglicky mluví lidé z neanglicky mluvících zemí... i pro ten YT automat :mrgreen:
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Daver »

Helo, its me again.
Tentokrát bych vás rád upozornil na grafické zpracování další operace v Asii. Jedná se o začátek Malajsijské kampaně. Potopení svazu Z, invaze a bitva o Jitru. Docela uvažuji, že bych udělal nějakej článek nebo alespon vlákno, ve kterém by se tohle mohlo řešit. Mám v tom celkem přehled, protože....u počítače trávím celkem dost času. A mám rád historii a mám rád tahle grafická zpracování, která jsou mnohdy mnohem lepší než to co vidíme v televizi. Byl by zájem?





Alfik píše: Na YT je automatický překlad titulků via Google translator.
Návod: Zapni si tam titulky, vpravo dole ikonka, potom klikni na ozubené kolečko hned vedle, a vyber "Titulky", tam vybereš z těch co někdo udělal (nebo automatických), a potom je tam položka "Automatický překlad", ze seznamu vybereš češtinu a hurá shlédnout.
Konkr. u tohoto videa je jen několik chybek daných tím že se to Google snaží překládat nevojensky, ale jsou, řekl bych, chvalitebné až výborné mínus :)
Poznámka - ne u každého videa je automatický text, někteří anglofonní mají takový přízvuk, že to YT vyhodnotí tu jako vietnamštinu, tu jako něco zcela nesrozumitelného :) Obecně, nejsrozumitelněji anglicky mluví lidé z neanglicky mluvících zemí... i pro ten YT automat :mrgreen:
Zkusil jsem to a funguje to :), já teda ty videa jedu v originále (protože můžu :D ) ale tohle je velice slušná rada, sjel jsem jedno z výše uvedených videí a rozhodně se to dá :)
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Zemakt »

Zájem? Neblázni, včera bylo pozdě :wink:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Lord »

Daver píše:Docela uvažuji, že bych udělal nějakej článek nebo alespon vlákno, ve kterém by se tohle mohlo řešit. Mám v tom celkem přehled, protože... u počítače trávím celkem dost času. A mám rád historii a mám rád tahle grafická zpracování, která jsou mnohdy mnohem lepší než to co vidíme v televizi. Byl by zájem?
Ahoj Davere, určitě by zájem byl.

Teď sice přichází okurková sezóna, tak asi nečekej bůhví jakou odezvu, ale máš čas :arrow: tak piš, samostatné vlákno založ, pokud víš jak to pojmout, nejlíp pak napsat článek!

Týpek videa sice občas prokládá reklamou, ale za tu práci to je pochopitelný. Jak třeba sleduju Marka Feltona, taky dobrej, ale Montemayor má grafické a pohyblivé zpracování námořních bitev bezkonkurenční, plus jak to dokáže doplnit i parametry vojenské techniky, vyvodí závěry, hmm výborný :up:

O něčem už na Palbě založená témata máme, tak lze doplnit tam
Např. Zkáza svazu Z
http://www.palba.cz/viewtopic.php?p=5836#p5836

Aktivitě se meze nekladou, zatím :)
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

Zájem by bezesporu byl. Tady by to stejně asi zapadlo, takže bude lepší tvé příspěvky směřovat do vláken věnovaných konkrétním událostem a nebo klidně založit samostatné vlákno.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Lord »

Taky si myslím, pokud už tady vlákno je, tak najít, pročíst si a případně reagovat na některé příspěvky a ty doplnit, či poopravit, nebo nezávisle na tom napsat svoje mínění. To je způsob, jak to může dobře fungovat.
Pokud chce Daver napsat samostatný článek, který tady není, nebo není na takové úrovni, tak má taky možnost. Chce se to jen nebát a ukázat svoje znalosti :rotuj:

Jak píšu, najdi si nějaký svůj styl a uvidíme!
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Alfik »

Daver píše:
Alfik píše: Na YT je automatický překlad titulků via Google translator.
Návod: Zapni si tam titulky, vpravo dole ikonka, potom klikni na ozubené kolečko hned vedle, a vyber "Titulky", tam vybereš z těch co někdo udělal (nebo automatických), a potom je tam položka "Automatický překlad", ze seznamu vybereš češtinu a hurá shlédnout.
Konkr. u tohoto videa je jen několik chybek daných tím že se to Google snaží překládat nevojensky, ale jsou, řekl bych, chvalitebné až výborné mínus :)
Poznámka - ne u každého videa je automatický text, někteří anglofonní mají takový přízvuk, že to YT vyhodnotí tu jako vietnamštinu, tu jako něco zcela nesrozumitelného :) Obecně, nejsrozumitelněji anglicky mluví lidé z neanglicky mluvících zemí... i pro ten YT automat :mrgreen:
Zkusil jsem to a funguje to :), já teda ty videa jedu v originále (protože můžu :D ) ale tohle je velice slušná rada, sjel jsem jedno z výše uvedených videí a rozhodně se to dá :)
Já to kombinuju, poslouchám to v angličtině a pokud něčemu nerozumím, vidím to v tom překladu.
Pokud to někomu pomůže, budu jen rád - a extra pokud to pomůže Michanovi :) Mám stejný problém jako on, dodnes umím rusky, protože jsem to měl ve škole i v rodině, ale angličtinu jsem se snažil učit samodomo až v dospělosti...
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
theokotos
svobodník
svobodník
Příspěvky: 37
Registrován: 10/3/2021, 02:35

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od theokotos »

Při čtení citací v michanově textu jsem si znovu uvědomil, jak je ten český překlad Griffitha špatný.
Obraty jako "znepokojivě velká ráže", "Námořní pěšáci, kteří nikdy neměli nouzi o výstižná přízviska, začali hned této nové hrozbě svého fyzického zdraví a duševního poklidu říkat XXX" :shock: , "ale vnesl jakýsi komplex méněcennosti mezi del Vallovy dělostřelce, kteří byli dosud velmi sebevědomí", "informační důstojník, který trpěl neustále opakovanými horečnatými záchvaty, když se o novince dozvěděl, napsal:", "tři operační tanky", to od čtenáře zvyklého na ladný jazyk většiny českých autorů vyžaduje trpělivost a opakované čtení. Původní anglická věta z toho trčí jak sláma z bot a číst originál by nejspíš bylo užitečnější, než se s velkým mentálním úsilím prokousávat podobným neohrabaným převodem.
(typickým průvodním jevem špatného překladu z angličtiny je i nadužívání "který", "jež", "že", "mohl" apod.)
To není proti michanovi, spíše jen takový obecný povzdech nad tím, jak mizerný překlad dokáže znehodnotit jinak kvalitní knihu.
Ostatně, známe to asi všichni.
Aneb "Jel jsem na kongresové lyžování a najednou lord Ježíš Kristus se mi zjevil v malé horské kapele." :wink:
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Alfik »

theokotos píše: Aneb "Jel jsem na kongresové lyžování a najednou lord Ježíš Kristus se mi zjevil v malé horské kapele." :wink:
Tak to bych rád znal ten originál :)
Jinak: Kdo si pamatuje na legendární překlad od Grady - "výsledek můžeme zobrazit na trubici, nebo jej poslat faktorovi"? :D
V orig: "Result can see on tube, or send it to printer" :)
Ostatně v rusko-českém taky občas najdeme perly: "Ja zabýl jevó i sprasíl jevó žónu" (fonet.) znamená ve skut. "zapomněl jsem na něj a zeptal jsem se jeho ženy" :D
Fuj, na co čoek hned nemyslí! :twisted:
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3501
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od seabee »

U nas krasnyj život!
Byl jsem na počítačovém školení, přednášel Němec a tlumočnice pořád používala termín "Střižní stanice". Jedalo se doslovný překlad německého "Schnittstelle" - což si vlastenecky odvodili z anglického "Interface", česky "Rozhraní".
Úřad pro normalizaci, blahé paměti, nám odmítal dávat pro zahraniční dodavatele ČSN v jiných jazycích a překlady cizích norem pro naše exportéry a to od doby, kdy jim někdo přeložil výraz "Buchholtzovo relé" jako "Relé z bukového dřeva".

Lahůdky byly v devadesátkách překlady vojenských titulů - "Stacionární podvozek", "vytáhl Colt ráže 45 mm". Veterinární terminologie "ocas" a "čumák" letadla se ozývá v překladech pořadů v TV dodnes.
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Odpovědět

Zpět na „Dálný Východ“