Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Tichomoří, Čína, Indočína, Mandžusko

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
Micuhide Akechi
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 141
Registrován: 11/10/2006, 11:13
Bydliště: Příbram

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Micuhide Akechi »

michan píše: Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 424.
již příštího rána, tedy 17. října, přerušilo snídani námořní pěchoty a pěšáků 19 Aiči 99
Američané věděli, že Japonci používají střemhlavé bombardéry z pozemních základen. Asi proto identifikovali útočící letouny jako Aiči D3A. Ve skutečnosti to bylo 17 Nakadžim B5N2 z letadlových lodí Džunjó a Hijó, které měly za úkol napadnout nákladní lodě v blízkosti Guadalcanalu. Cestou narazily na torpédoborce Aaron Ward a Lardner, ostřelující japonské pozice. 9 bombardérů z Hijó na ně proto okamžitě zaútočilo, ale žádnou z těchto pohyblivých lodí netrefily a sami ztratily dvě letadla. Mezitím Wildcaty zaskočily 8 B5N2 z Džunjó a prakticky je vymazaly. Doprovodná Zera se do boje zapojila příliš pozdě.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od michan »

Micuhide Akechi, nelze odpovídat, nelze polemizovat s něčím, co nemá uvedený historický zdroj.
Mým historickým zdrojem o letounech Aiči 99 a celé historie ze 17. října 1942, je zde : Hlášení Cactus Force, jeho divizní hlášení, které volně zapsal pozdější generál v.v. Samuel B. Grifith, kniha Bitva o Guadalcanal, str. 160. Praha 2001., II. vydání.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
mikhail
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1700
Registrován: 19/4/2006, 20:09

Re: Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 427.

Příspěvek od mikhail »

Super. Už sa teším na pokračovanie :)
Dezoláti všech zemí, vyližte si prdel!
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 427.

Příspěvek od michan »

Prosím pana kolegu mikhail, aby svůj příspěvek převedl na tento odkaz:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=128 ... &start=540
Tedy aby jej zde smazal.
Pokud tak neučiní prosím pana kolegu Jarla, aby jej, i s tímto mým příspěvkem, převedl na danný odkaz.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

Přesunuto do správného vlákna.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Daver »

pamatujete jak tu probíhala diskuze na téma: letadla na palubách japonských letadlovek u Midwaye? Narazil jsem na YT na video s Jonem Parshallem, kde přesně rozebírá tento mýtus a porovnává známá fakta s Fučidou. Jon Parshall je jeden ze spoluatorů Shattered Swordu. Vypíchnu jednu chvíli, kdy říkal: "psal mi Jon Lundstrom email, někdy v roce 1999 a píše: Hele, koukám na fotky (letadlových) z B-17 a na těch fotkách nejsou na palubách žádná letadla. Proč? A já si říkám: "no jo, jak je to možný? podle Fučidy měli být paluby narvané"

"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Micuhide Akechi
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 141
Registrován: 11/10/2006, 11:13
Bydliště: Příbram

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Micuhide Akechi »

Michane, nesnažil jsem se s tebou polemizovat, jen jsem chtěl doplnit popis té bitky také z japonských zdrojů. Američané měli tendenci považovat každý jednomotorový bombardér za Aiči „Val“ a tohle není jediný případ, kdy se takto zmýlili.
Kdysi jsem uvažoval o tom, že napíšu článek o lodích Džunjó a Hijó. Proto jsem se o tenhle boj více zajímal. A co se zdrojů týká, čerpal jsem z Lundstroma: The First Team and the Guadalcanal Campaign. Obdobný popis je i na stránkách věnovaných japonskému námořnictvu http://www.combinedfleet.com. Podobný, i když trochu zmatený popis je v Pavlíkovi: Japonské letadlové lodě II. světové války. Bohužel tahle kniha je celá dost zmatená.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od michan »

Většina Tvých příspěvků, pane kolego Micuhide Akechi je vždy k věci, proto jsem si pane kolego i myslel, že neútočíš, ale vysvětluješ. Asi oba víme, že v tom fofru tehdy, v roce 1942, se mnoho pilotů i spletlo. A mohly tak vypadat i zápisy...
Tvých doplňků a toho co jsi zde napsal si vždy vážím a tímto Tě prosím, abys i mé řečené, napsané, nebral jako útočné..

Pane kolego Jarl děkuji za převedení, příspěvků. Bude to i pro mé postupné předělávání textů - pro náš další záměr - lepší.
Čtenářům Palby vše vysvětlím nejpozději v pondělí 5. července někdy po ránu.
Doufám pane kolego Jarl, že jsi dobře dojel a ještě jednou děkuji za Tvou návštěvu.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Daver »

Jsou věci smutné a pak jsou věci supersmutné. Třeba je supersmutné, že do angličtiny neni přeloženo 98% tehle serie. Senshi Sōsho, oficiální vojenská historie imperiálního japonska, 1937-1945. Ze 102 dílů přeloženy do angličtiny.......3
https://en.wikipedia.org/wiki/Senshi_S%C5%8Dsho
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

michan píše:Před svítáním dostal Hjakutake hlášení, že "letiště je v japonských rukou“. Velitel japonské 17. armády, generál Hjakutake ani nevyčkal na potvrzení této zprávy, že bylo obsazeno Hendersonovo letiště a zprávu o obsazení vyslal do éteru. Celé chybné hlášení se opíralo o akci přehorlivého plukovníka Išimiji? Je zajímavostí, že se to nikdy nezjistilo, alespoň japonský historický zdroj to nikdy nezjistil (17 th Army Opns., sv. II.), kdo vyslal ten první signál, tu prvou zprávu o obsazení letiště.
Odpověď na tuto otázku se možná skrývá v článku z předchozího týdne:
michan píše: I když pomalu, postupovali japonští vojáci stále kupředu. Je známo, že za tohoto pochodu se živili jen troškou rýže rozmělněné dešťovou vodou. Znovu a znovu prokazovali nedostižnou vytrvalost a ohromnou houževnatost. Jen nebylo jisté, zda budou všechny tyto pojmenované vlastnosti spolu se známým a povzbudivým „Bušido“ k tomu, aby zvítězili? Velitel japonské 17. a byl o tom přesvědčen a dne „22. října vydal rozkaz, aby odřad určený k vylodění u výběžku Koli se příštího dne na Shortlandech nalodil a čekal na jeho zprávu o dobytí letiště. Zpráva bude tlumočena jediným slovem ‚Banzai‘.“
Údajně to nedorozumění vzniklo tak, že po prvních poměrně optimistických zprávách a výsledcích japonských útoků, generál Marujama radostně zvolal "Banzai" a neštěstí bylo hotovo.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od michan »

Pane kolego Jarl, již jsem díky Tobě doplnil v Č 424. - i slůvko "stačit" k onomu - "k tomu", aby.
Také k onomu 17. a - správné 17. armády.
Jinak dík za doplnění myšlenky od Marujamy - Banzai.
Těch oprav bude asi ještě víc, budu to číst vícekrát.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

Musel jsem zapátrat odkud to mnou uvedené vysvětlení pochází a podařilo se mi je najít v polské knize Burza nad Pacyfikiem (1) od Zbigniewa Flisowskeho. Jestli to opravdu bylo takhle jednoduché nevím, protože z jiného zdroje to potvrzené nemám:

Obrázek
Obrázek
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

Závěrečný díl bitvy u ostrovů Santa Cruz dám na Palbu až zítra. Hospody jsou otevřené a pivo bylo dnes dobře vychlazené.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
mrfelix
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 220
Registrován: 30/10/2012, 08:43

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od mrfelix »

Michane, díky za díly 432. až 435. Je to dobré čtení, zajímavé.
Ale tentokrát jsem se v tom hodně ztrácel, protože mapy, které v každé várce vkládáš jsou stále ty samé a nezobrazují již aktuální popisované akce.
Zkoušel jsem na internetu cokoliv najít.
Zde na wikipedii https://en.wikipedia.org/wiki/Matanikau_Offensive je fotka https://en.wikipedia.org/wiki/Matanikau ... onaOff.gif
Která ale zobrazuje terpve útok, o které budeš psát?...Já se v tom teď nějak ztrácím.

A tady je mapa na stránce https://en.wikipedia.org/wiki/Koli_Point_action mapa obklíčení u Gavangy https://en.wikipedia.org/wiki/Koli_Poin ... Nov4-9.gif

Ještě dodávám, že na wiki lze sehnat mapu Carlsonovy patroly a a to na stránce https://en.wikipedia.org/wiki/Carlson%27s_patrol mapa zde: https://en.wikipedia.org/wiki/Carlson%2 ... Patrol.jpg

Přiznám se, že se v dění na Gudalcanalu trochu ztrácím a budu si muset vzít čas a pokusit se si to pro sebe nějak zpřehlednit, protože mi začíná unikat "CO, KDY, KDE, JAK, KAM."
Obrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od michan »

Ahoj kolego mrfelix.
Představ si, že jsem Ti zde napsal celou dlouhou odpověď, a když jsem jí odeslal, tak mi to ukázalo, že je Palba nedostupná a můj příspěvek celý zmizel.

Začnám tedy znovu a zkráceně Ti píši v odpověď, o čem to bylo.
Jak i Lord psal většina akcí od srpna do října včetně, byla ve stále stejné mapě, pečlivě zaznamenána. další akce, tak pro ty jsem skutečně dával - do počátku listopadu jen tuto mapu, na které je většina míst, řek vesniček a dalšího, co člověk k orientaci potřebuje po popisu co se na ostrově dělo. Místa stačí jen najít a trochu si i zvětšit...:

Zde viz samostatný náčrt

Obrázek

, pod kterým byl popisek _ostrovy_Guadalcanal, Tulagi, Gavutu a Florida /nově o Floridě, Nggela Sulu, viz výše/, náčrt je volně na několika webech a zde byl zmenšen. Po otevření náčrtu mapy, je vidět i místo, kde nad řekou Lungou západně, je řeka Matanikau a směrem
k moři i vesnička Matanikau. Patrná jsou i další místa, která jsou pak v textu, jako Koli a všechna další.


Psal jsem i o tom, že do poloviny října, k listopadu, jeho začátku (snad jen mimo akce colonela Carlsona/zde se pokusím ještě jeho anabázi najít/, to stačí. Vše ostatní, myšleno mapy, náčrty, se mě se nijak nelíbící, si můžeš na náčrtech na Wiki nalézt.

Ovšem další akce, které budu popisovat po kolegovi Jarlovi (dávat je budu na Palbu až září a část října, jak mě to vyšlo), o listopadu, prosinci 1942, a především leden 1943, již dám s mapami, náčrtmi, neboť začne a skončí vyhánění Japs z ostrova Guadalcanal.
Naposledy upravil(a) michan dne 28/7/2021, 16:01, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Lord »

michan píše:Představ si, že jsem Ti zde napsal celou dlouhou odpověď, a když jsem jí odeslal, tak mi to ukázalo, že je Palba nedostupná a můj příspěvek celý zmizel.
Už bylo napsáno víckrát, delší odpověď si pište třeba do wordu a pak zkopírujte, nebo si koncept na Palbě průběžně ukládejte. Po delší době se může "přerušit spojení".
michan píše:Psal jsem i o tom, že do poloviny října, k listopadu, jeho začátku (snad jen mimo akce colonela Collinse /zde se pokusím ještě jeho anabázi najít/, to stačí. Vše ostatní, myšleno mapy, náčrty, se mě se nijak nelíbící, si můžeš na náčrtech na Wiki nalézt.
No jo no, je s podivem, jak amíci zdokumentovali každou akci a šarvátku :) Ale mrfelix psal o Carlsonově patrole.
Joseph Lawton Collins byl velitelem 25. pěší divize přezdívané "Tropický blesk". Po intenzivním výcviku se 25. divize začala 25. listopadu 1942 přesouvat na Guadalcanal, aby vystřídala námořní pěchotu. Collins pak sloužil také v Normandii.

Po válce se vyjádřil v tomto smyslu: Němci byli mnohem zkušenější než Japonci. Většina Japonců, se kterými jsme bojovali, nebyli zkušení vojáci, ani zkušení velitelé. Němci měli profesionální armádu... Japonci... neuměli příliš kombinovat zbraně - dělostřelectvo na podporou pěchoty - v takové míře jako my. Byli to však stateční vojáci... Bojovali velmi, velmi tvrdě, ale nebyli zdaleka tak obratní jako Němci. Ale Němci neměli takovou houževnatost jako Japonci.


Jinak pokud chce někde detailně studovat jednotlivé fáze a potyčky, tak dobře zpracováno na
https://www.ibiblio.org/hyperwar/USA/US ... index.html

Podle mého názoru je lepší napsat na začátku vždy stručný úvod, protože málokdo se tím vším asi proklestí.
Popis, nějaké mapy a videa na http://www.palba.cz/viewtopic.php?p=340579#p340579
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od michan »

Jinak Lorde, já měl napsáno o Carlsonovi také, září říjen, počátek listopadu, co se mě poprvé ztratilo, a toho Collinse (psal jsem ho teď nedavno pro asi tak září, či říjen, pro pondělky), jsem tam napsal až podruhé. Dík za připomenutí.
Již jsem to opravil.

Nic, tam prostě mapy budou.
Naposledy upravil(a) michan dne 28/7/2021, 16:04, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Lord »

S tím počítám, že na Collinse je ještě čas v dalších dílech.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
mrfelix
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 220
Registrován: 30/10/2012, 08:43

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od mrfelix »

Michane, já když Ti něco píšu, snažím se Ti dát zpětnou vazbu. To by pro Tebe mohlo být užitečné, zvláště, když publikované díly přepisuješ do knihy. Nepotřebuji do nikoho rýpat, nepotřebuji se zviditelnit, nepotřebuji zbytečně hledat nedokonalosti, nic z toho. Nepotřebuji, aby někdo sepisoval kus textu nebo vkládal obrázky jen kvůli mně.
A ta má zpětná vazba je:
Že popisy bojů na východě, u Gavangy (v díle č. 435) nejsou bez mapky příliš přehledné. Navíc někdy hovoříš o Gavanze, někdy o Gavaze. Obecná mapka Gudalcanalu, na kterou mě znovu odkazuješ, neukazuje ani Gavangu (s "n"), ani Gavagu (bez "n"), ani řeku Poha. Já jako čtenář těžko chápu kde a jak se obklíčení a Ičikiho únik odehrává. Když si to dohledávám sám, je mi to jasnější zejména z mapky https://en.wikipedia.org/wiki/Koli_Poin ... Nov4-9.gif, kterou už jsem vkládal. Říčka se tedy opravdu jmenuje Ganavaga, bez "n". Tato říčka nejde najít ani na google mapě, ani na openstreet mapě. Naopak lze najít Tetere Beach World War muzeum. https://www.google.cz/maps/place/Tetere ... 160.214765
Ani boje na západě u výběžku Cruz a výběžku Koli nejsou bez mapky příliš přehledné.

To je vše. Ty teď víš, že to můžeš třeba ještě zestručnit. A nebo naopak doplnit mapku. Cokoliv budeš chtít.
Samozřejmě můžeš vystačit s tím, co máš.
Mně to neva. Jenom Ti píšu, jak to na mně působilo. Jako na jednoho jediného čtenáře.

Lorde, o tom druhém vláknu, ani původním příspěvku od Nelsona jsem nevěděl. Takže si to někdy v klidu počtu a děkuji Ti!
Obrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Zemakt »

mrfelix: zpětná vazba je nezbytná, dá se na ní vylepšovat a dále stavět. Navíc hlouběji vtahuje do příběhu další a další čtenáře. Mne třeba fakt s..e, to neustálé zdrojování. Prostě mi to ubírá na pohodě četby. V knize to nebude, a ocenil bych převelice kdyby to i na webu Michan nějak v budoucích článcích upgradoval. Ale jsou to jeho články, jeho dílo.

Kritika je důležitá, s plácáním po ramenou se setkáváme každý z nás dnes a denně. To už tady jednou bylo, že.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Dálný Východ“